LEIDSCH DAGBLAD Albeda wijst voorstel Lubbers van de hand >k 12 december luh forestiejee en lengen vandaag Hoofdstad bleef rustig onder staking Bezetting bij de Leidse universiteit Gevonden man (32) was doodgevroren Eigen risico van de baan bloemendaal bv. Prins wilde Menten vrij DE H0UTBAAN DONDERDAG 7 DECEMBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1850 35726 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE BILT (GPD) - De sectie op het lijk dat dinsdag op een bospad in Beerschoten in De Bilt naakt was gevonden, heeft uitgewezen dat de man een natuurlijke dood is gestorven. Ook heeft de politie de identiteit van het stoffelijk over schot kunnen vaststellen. Het is een 32-jarige Utrechter. Hij was gehuwd en had kinderen. De kleren van de man vond de Bilt- se recherche gisteren in een af valbak in het bos, op enkele hon derden meters afstand van de vindplaats. De fiets stond een eindje verder tegen een boom. Volgens het sectierapport is de Utrechter ten gevolge van de vrieskou onwel geworden, ver suft geraakt en doodgevro ren. Waarom hij zijn kleren heeft uitge trokken, is niet precies te achter halen, aldus een politiewoord voerder. Het slachtoffer was maandagmor gen op de fiets van huis vertrok ken. Hij verscheen niet op zijn werk en kwam 's avonds niet thuis. Zijn familie heeft toen de Utrechtse politie ingelicht. AMSTERDAM/DEN HAAG (GPD/ANP) - In Amsterdam is het open baar vervoer vanmorgen om vijf uur niet gaan rij den als onderdeel van de stakingsacties van ambte naren. p In lange rijen wandelend op weg naar het werk. Geen tram of bus te zien op het Amsterdamse Damrak, waar het anders vemelt van het openbaar vervoer. Maar de ambtenarenbonden hadden hun acties tegen de regering gekozen dat vanochtend tot doelwit t Studentenactie tegen nota-Pais (van e r verslaggevers) Scheveningen, Gevers Deynoot- weg83 (100 m.v.a. Kurhaus) Apeldoorn, Europaweg170 Zandvoort, Stationsplein 13-15 Meer bewolking Wat meer bewolking maar droog. Van nacht lichte tot matige vorst met mi nimumtemperaturen van min een graad in het zuidwesten tot min 7 gra den in het oosten van het land. Overdag temperaturen om het vriespunt. Mati ge tot krachtige zuidoostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 8 december Zon op: 8.35 uur; onder: 16.30 uur, Maan op: 13.49 uur; onder: 1.21 uur. Hoogwater te Katwijk om 9.48 en 22.27 uur, laag water om 5.12 en 17.46 uur. LEIDEN - Zestig studenten hebben sinds gisteravond het administratiegebouw van de Leidse universiteit aan de Stationsweg 46 be zet gehouden. Zij deden dit uit protest tegen de plannen van minister Pais om de universitaire studieduur te ver korten tot vier jaar. Tegen deze plannen, die zijn neer gelegd in de nota "Hoger Onder wijs voor Velen", is gisteren in het hele land actie gevoerd. De acties werden gecoördineerd door de studentenvakbonden, verenigd in het Landelijk Over leg Grondraden. Op tien univer siteiten en hogescholen werden diverse instituten bezet. De actie in Leiden, die vandaag aan het eind van de middag zou ein digen, begon gistermiddag om streeks vijf uur. De studenten namen een gedeelte van de vierde verdieping in gebruik en stelden het college van bestuur van hun plannen op de hoogte. De studen ten besloten tot een open bezet ting van het gebouw om de amb tenaren van de universiteit niet te hinderen in hun werk. "De actie is niet gericht tegen deze men sen", aldus een studentenwoord voerder vanochtend, "maar tegen minister Pais". De voorzitter van het college van bestuur, mr. K. J. Cath, kwam gisteravond speciaal uit zijn woonplaats Den Haag om met de studenten overleg te voeren. Hét college zei de bezetting uit het oogpunt van veiligheidsoverwe gingen ongewenst te vinden. De bezetters mochten wel een colle gezaal bezetten. Zij raakten ech ter niet van de argumenten van het college van bestuur over tuigd. Zie verder pagina Leiden Een verkeerschaos bleef uit, hoe wel het in de hoofdstad aanzien lijk drukker was dan normaal en de taxi's de vraag niet bij kon den benen. De staking duurde tot twaalf uur vanmiddag. De politie heeft verklaard dat het verkeer in de hoofdstad vrij vlot verwerkt kon worden doordat er geen trams in de straten wa ren. Gewoonlijk zorgen deze voor vertraging van automobi listen doordat zij bij het afslaan voorrang hebben. Nu werd vrijwel algemeen gebruik ge maakt van de vrije trambanen, wat de auto's nog eens extra de ruimte gaf. De bussen van de streekver- voersmaatschappij Enhabo zijn evenmin uitgereden. Dit bedrijf onderhoudt verbindingen tus sen Amsterdam en de Zaan streek. De NZH echter, die verbindingen onderhoudt tussen Haarlem, Leiden, Den Haag en Amster dam, rijdt gewoon door. Bij het landelijk overslagcentrum van de PTT in Utrecht heeft men aangekondigd de stiptheidsac tie tot het weekeinde te willen doorzetten. Bij het Utrechtse sorteerbedrijf zijn gisteren au towrakken voor de ingang ge plaatst. Vanochtend om tien uur is hier een stiptheidsactie be gonnen. (Zie verder pagina 7). Het was duidelijk te zien, dat het gebouw aan de Stationsweg in Lei den was bezet. kerstbomen, kerstplanten en zeer grote sorte ring los materiaal om zelf kerststukjes te ma ken. tevens antiek afdeling met uitsluitend eer ste klas antieke meubelen, welkom bij: hoogmadeseweg telefoon 071-410377 DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Albeda van sociale zaken houdt vast aan zijn plan om een half procent van de sociale uitkeringen in te houden. Hiermee verwierp hij in feite het voorstel dat CDA-woordvoerder Lubbers gisteren heeft gedaan. Lubbers wilde een oplopende korting van 0.3 tot 0.7 procent. Minister Albeda heeft dit vanmor gen gezegd in zijn antwoord aan de Tweede Kamer in het voortgezette loondebat. Albeda kondigde hierbij aan de honderd gulden eigen risico voor zieken fondsverzekerden te willen ver vangen voor een syteem van ei gen risico, waarover de Zieken fondsraad eerst nog een advies moet geven. Hel oorspronkelijke voorstel is hiermee van de baan. Uitval Via een rekensommetje naar aan leiding van de korting op de so ciale uitkeringen concludeerde Albeda dat hij zijn toezeggingen inzake handhaving van koop kracht gestand heeft gedaan Vervolgens deed hij een felle te genaanval naar PvdA-frac voorzitter Den Uyl, die hij ve - weet propaganda te maken met zijn suggestie dat de sociale mi nimumtrekkers er op achteruit zouden gaan. Albeda: "Ik erger me al maanden aan uw suggestie dat het kabinet de minima ver laagt en dat de mensen geplukt worden". Verder wees Albeda erop dat zijns inziens geen van de betrokken partijen schuldig is aan het mis lukken van het overleg over de Getuige verklaart: HAARLEM/UTRECHT (GPD/ ANP) - Prins Bernhard heeft in 1945 een schriftelijk ver zoek ingediend om Pieter Menten vrij te laten. De brief was gericht aan het Haar lemse Militaire Commissa riaat voor Inbewaringstel ling en Vrijlating. In de brief moet gestaan hebben dat "Menten per abuis in bewa ring was gesteld". Dat zegt mevrouw C. Koning- Stroink uit Haarlem, die in de jaren 1945 en 1946 bij het Haarlemse Militaire Com missariaat heeft gewerkt. Zij zegt dat ze over die brief altijd buitengewoon ver ontwaardigd is geweest, maar dat ze er nooit over ge rept heeft tot de zaak-Men- ten weer in de publiciteit kwam. Een verklaring over deze brief heeft mevrouw Koning- Stroink afgelegd tegenover prof. dr. I. Schöffer, die een onderzoek instelt naar het vervolgingsbeleid ten op zichte van Menten. Zij zei dat ze van prof. Schöffer heeft gehoord dat er nog een tweede brief van prins Bernhard moet zijn geweest, die eind 1945 of begin 1946 is verzonden. De commissie-Schöffer heeft vanochtend verklaard geen mededeling te hebben ge daan tegenover getuigen dat prins Bernhard zich door een of meer brieven in de affaire- Menten heeft gemengd. "Be richten hierover zijn ten enenmale onjuist". Volgens de commissie is mevrouw Koning nooit met die mede deling geconfronteerd, evenmin als met een brief van de prins. De commissie meende op dit bericht in te moeten gaan omdat dit "tot ernstige misverstanden en onnodige opwinding" zou kunnen leiden. Staking treft Tweede Kamer De bodes, het personeel van de restaurants en dat van de koffie kamers in het Tweede-Kamerge bouw hebben besloten het werk van zes tot acht uur vanavond neer te leggen. De ABVA-afdeling Den Haag heeft bevestigd dat tot deze actie zal worden overgegaan. arbeidsvoorwaarden vorige week. Breekpunten waren vol gens hem uiteindelijk het niet- doorwerken van de bouw-cao en het vasthouden van de werkge vers aan het principe dat afspra ken de kosten zouden moeten dekken. Hij zei een "aantrekke lijk pakket" te hebben aangebo den, dat echter onmogelijk kon ■oldoen aan alle voorwaarden van de verschillende partners. Voor de FNV was het pakket me de onaanvaardbaar door de op stelling van de werkgevers, aldus de bewindsman. Hij ontkende dat grote delen van de problema tiek helemaal niet aan de orde zijn gekomen tijdens het overleg. Aftopping De minister liet verder doorsche meren dat de grens waarboven de inkomens worden afgetopt via de prijscompensatie bij de 50.000 gulden komt te liggen. Dit levert volgens de minister een bedrag van 300 miljoen gulden op. waarmee 7.000 mensen werk zouden kunnen krijgen. Volgens Albeda had alleen de Raad voor Middelbaar en Hoger Personeel lier bezwaar tegen. Bouw cao Albeda meent dat doorwerking van de bouw-cao in sociale uitkerin gen, ambtenarensalarissen en andere trendvolgers in elk geval moet worden voorkomen. "Wat voor soort wetgeving zou het zijn als we ons zonder meer moeten ophangen aan kcppelingsme- chanismen. Dat moet in het al gemeen wel gebeuren, maar nie mand heeft voorzien wat daarvan in 1979 het gevolg zou zijn" Minister Wiegel deelde de Kamer mee dat de koopkracht van de gemiddelde ambtenaar volgend jaar gehandhaafd zal blijven. Ook in het meest ongunstige geval, dat de bouw-cao niet wordt door berekend in de ambtenarensala rissen en als de korting van tweemaal 0,5 procent ook door gaat, zal de modale ambtenaar er nog 0,25 procent op vooruit gaan. De ambtenaar op het minimum inkomen gaat er 1,5 procent op vooruit, terwijl de tweemaal mo dale ambtenaar 0,25 procent moet inleveren 28 PAGINA'S Spanjaarden zeggen "ja" De Spaanse premier Suarez en zijn vrouw brengen hun stem uit voor het grondwet referendum dat gisteren in Spanje werd gehouden. Het Spaanse volk heeft met overweldigende meerder heid (87,8 procent zei "ja") de grondwet geaccepteerd. Premier Suarez heeft nu het recht binnen een maand te beslissen of hij met zijn rege ring zal proberen te blijven of dat hij nieuwe verkiezin gen zal uitschrijven. PAGINA 9 Teleac jubileert PAGINA 5 Internationale kritiek op vrijlating Menten PAGINA Ajax ondanks 2-0 zege uit het UEFA-cupgebeuren PAGINA 13 I Frustraties bij Hindoesta nen PAGINA 19 I Callaghan als een held door links Engeland binnenge haald PAGINA 15 Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel 071-211515 of 210221. GIPSPLATEN wanden en plafonds vanaf 3,85 per plaat tóch even kijken bij zelfbouwcenfmm zijldijk 22 - leiderdorp lel. 071-899311 OP hel terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend. 4 weken lang LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik beslis rr abonnee n de krant gi Naam Adres Woonplaats Gironr Hokje aankruisei

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1