Rensenbrink vergroot kans van Anderlecht Hagens aan de kant gezet mmm VRIJ-UIT Dokter waarde Jan Timman speelt voor Sinterklaas... Benjamin Spock en de van de sport Belangrijke treffer in eerste duel om Supercup DINSDAG 5 DECEMBER 1978 PAGINA 9 Door Ruud Paauw Wat is de levensweg van sport lieden nadat zij kort en hevig zijn besehenen door de zon van de Olympische glorie? Er bestaat op dit punt helaas maar weinig literatuur. Is de sportheldfin) eenmaal terug getreden in de rijen van de gewone stervelingen dan is er nauwelijks nog belangstel ling voor hemlhaar. En het zou juist van belang zijn te weten op welke wijze zij verder hun pad vonden, in hoeverre zij steun dan wel hinder onder vonden van hun sportroem, hoe zij nu tegen de wedstrijd sport aankijken enzovoort. Niet alle Olympische kampioe nen gleden na beëindiging van hun sportloopbaan uit de publiciteit. En zo weten we van een handvol topfiguren wél wat er met hen gebeurde. De drievoudige Olympische kampioene kunstrijden Sonja Henie schitterde in ijsshows en films, vergaarde een for tuin, sloot en ontbond een paar huwelijken en stierf op 57-jarige leeftijd vrij tragisch aan een bloedziekte. De zwemmer Johnny Weiss- muller maakte als filmster fu rore (de enige echte Tarzan), trad zo vaak in het huwelijk dat hij geen cent meer over hield en werkt nu als een soort ere-receplionist in een groot hotel. De atleet Paavo Nurmi, al bij zijn leven een legende, werd een geslaagd zakenman. Maar hij bleef die hij was: een slecht communicerende, men senschuwe man. Ook zijn hu welijk mislukte. Na zijn 65ste ging zijn gezondheid sterk ten aan hem, de "opvoeder" van miljoenen kinderen, te knagen. Hij liep mee in vre desmarsen en riep in een toe spraak woedend uit: Wat heeft het voorzin om kinderen met zorg op te voeden, te wa ken over hun gezondheid als hun bloed later in zinloze oorlogen wordt vergoten Het was zijn schoonste uur. Hoe staat Spock nu tegenover de sport? Nogal onverschillig. Hij gaat nooit naar het roeien toe en op tv kijkt hij maar zel den naar sportwedstrijden. Is sportbeoefening goed voor de ontwikkeling van een kind? Spock vindt dat je daarover niet moet generaliseren "Voor het ene kind wel, voor het andere niet." Was sport voor zijn eigen ont wikkeling eigenlijk wel van belang? "Oh,zeker, voor mij in elk geval. Sport heeft me door een moei lijke periode in mijn leven heengeholpenWat. ik er echt van geleerd heb is: jezelf een doel te stellen en dat met alle kracht na te streven. Die erva ring met de sport is in mijn latere werk van invloed ge weest. Tenley Albright Tenley Emma Albright is nu 43 jaar, moeder van drie kinde ren en chirurg in Massachu setts. Ze is tevens het eerste vrouwelijke lid van het Ame rikaans Olympisch Comtié. Toen ze acht jaar was, ging ze schaatsen met een ijver die haar omgeving verbaasde Haar ouders zagen er niets in AMSTERDAM (anp) - Jan Timman had gisteren net zo goed in Sin terklaastenue achter het schaak bord kunnen verschijnen. Zijn vrijgevigheid in de zevende ron de van het zonetoernooi in Am sterdam deed niet veel onder voor die van de Spaanse goed heiligman. Uitgerekend tegen een Spanjaard, de 28-jarige Juan Manuel Bellon, gaf Timman op de 17de zet een paard weg. Kort nadat de aanwezigen in de demonstratiezaal de mogelijk heid Pg3 verontwaardigd als "geknoei" naar de prullemand hadden verwezen kwam de me dedeling dat Neerlands jongste grootmeester, door steeds meer collega's gezien als een van de kandidaten om wereldkampioen Karpov nog eens van de troon te stoten, de zet wel degelijk had uitgevoerd. De verbijstering was groot. Bellon kon zijn ogen niet geloven, dacht extra en greep het buitenkansje glimlachend met beide handen aan. Timman kon hierna meteen opgeven. Hij deed dat niet, speelde verwezen nog vier zetten en feliciteerde toen zijn dankbare tegenstander. "Zoiets is me dit jaar nog niet overkomen", sprak Timman, na dat in de analysekamer was gebleken dat hij met wit een be hoorlijke stand aan de Caro-kan- nopening had overgehouden. "Ik heb de wendingen na Pg3 ge woon compleet overzien" Tactisch De gevolgen zijn voor Timman nog niet desastreus. Hij is nog altijd eerste met 5.5 punten uit 7 partij en. Nog zo'n misstap kan Tim man zich echter niet veroorloven omdat er in de hoofdstad maar twee plaatsen voor het interzone toernooi zijn te vergeven. En de concurrentie zit niet stil. Al lijkt het er bij Miles wel op. De Brit heeft in de laatste twee ronden maar 22 zetten gedaan om tacti sche remises binnen te halen. Nu weigerde hij tegen zijn landge noot Speelman na een Russische opening verwikkelingen aan te gaan. De Spanjaard Sanz liet ver rassend een half punt liggen te gen Feller. Van de andere Nederlanders speel de Kick Langeweg een kleurloze remise tegen de Schot Morrison. Na 20 zetten en diep nadenken zag Langeweg geen aanvalsmo- gelijkheden meer. Sosonko won van Ligterink in de tweede zit ting. Verder versloeg Stean (Eng) - Rivas (Sp) en zegevierde de Ier Keogh over Roos. stand na zeven ronden: 1. Timman 5lh pnt, Sanz 5 pnt, 3. Miles en Sosonko 4lh pnt uit 6 partijen, 5. Speelman en Steen 4'/ï pnt, 7. Lange weg en Rivas 3'/i pnt uit 6 partijen, 9. Bellon 3 pnt uit 6 partijen, 10. Ligte rink en Keogh 2'/a pnt, 12. Morrison 2 pnt, 13 Meulders en Roos IV2 pnt uit 6 partijen, 15. Feller Va pnt. Eerbeek In de tiende en voor-laatste ronde van het schaaktoernooi in Eer beek zijn de Nederlanders Böhm en Scheeren een half punt inge lopen op de Joegoslavier Nicolac, die met 7V2 punt de ranglijst aan voert. Nicolac kwam tegen zijn landgenoot Kelecevic niet verder dan remise. De beiden Nederlan ders wonnen respectievelijk van de Braziliaan Trois en de Neder lander Van der Sterren en staan op 7 punten. Scheeren bereikte door zijn zege de vereiste zeven punten nodig voor een eerste meesterresultaat. BRUSSEL (GPD) - En opnieuw was daar Rob Rensen brink. In de laatste minuut van de eerste wedstrijd om de Super Cup tussen Royal Sporting Club Anderlecht en de Engelse Europa Cup 1-kampioen FC Liverpool, gister avond voor 30.000 toeschouwers gespeeld in het Brussel se Astrid Park, kronkelde de Nederlander zich los van zijn directe opponent Alan Hansen om vervolgens Liverpool- goalie Ray Clemence voor de derde maal in deze wedstrijd de trieste gang naar het net te laten maken. Die treffer van Rob Rensenbrinl kan enorme consequenties heb ben, zodanig zelfs dat de Brussel se equipe over veertien dager voor de tweede maal in zijn be staan de Super Cup kan win En daar zag het tot de voorlaatsh minuut niet naar uit. Anderlech had op dat moment een 2-1-voor sprong veroverd, maar met de re turn op An field Road voor de boeg was die marge lang niet ge ruststellcnd. De Brusselaars be seften dat terdege en vanaf he moment dat Frangois van dei Eist zeven minuten voor het rust- signaal van de Hongaarse scheidsrechter Palotai uit een combinatie met Nielsen en Ludc Coeck de stand op 2-1 had ge bracht, trok Anderlecht furieus ten aanval. Van Cauteren scoort Anderlechts eerste doelpunt. LEIDEN - Emill Hagens, de 25-ja- rige spelverdeler van het natio nale team, die aan het begin van dit jaar door Parker Leiden werd aangetrokken, is door de lands kampioen basketbal aan de kant gezet. Hagens zal morgen niet met de ploeg meereizen naar Spanje, waar donderdag moet worden aangetreden voor het EC-duel met Juventut de Badelona. Het bericht dat Hagens officieel per 1 december zijn congé heeft ge kregen, komt overigens niet als een donderdslag bij heldere he mel. Al eerder gaf Hagens te ken nen niet langer meer voor de na tionale kampioen uit te willen komen. Als argument voerde hij drukke studie-werkzaamheden aan, al is het meer waarschijn lijk, dat hij nogal wat moeite had met het feit dat hij genoegen moest nemen met een minder toonaangevende positie binnen het team. Barstte zaterdagavond al min of meer de bom, omdat de nauwe lijks nog gemotiveerde Hagens zich veel te laat meldde 0001 net competitie-duel van Leiden al daar: gisteren kreeg hij van het management van de club defini tief te horen dat op zijn aanwe zigheid geen prijs meer wordt ge steld. Frans van Egmond: "Aan een rotte appel in de mand hebben we niets, die verziekt alleen de rest maar. Hagens mag nu niet alleen weg, hij moét ook. We moeten al leen nog een paar zaakjes op fi nancieel gebied afwikkelen, want hij is ons nog het een en ander schuldig. Die studie? Een drogre den. Hij wil nu nota bene bij Rot terdam gaan spelen. Daar trai nen ze net zoveel keer per week als bij ons. De spelersgroep mag hier over meedenken. Omdat hij toch niet zo goed in die groep lag, denk ik niet dat hij bij Rotterdam zal kunnen komen. Al met al komt dit zeer slecht uit, want ondanks al zijn gezeur blijft hij natuurlijk toch een erg goede basketballer, die we in de strijd om de'Europa Cup best hadden kunnen gebruiken." Wi/<eTO/?£MtY'/)CA'7S/? r/ZAMS 7£ ook volledig overspeeld door de Brusselse equipe en moest Emy- lin Hughes onder meer een kop bal van Rensenbrink van de doellijn halen. Het tempo dal Anderlecht in die tweede helfl hanteerde bleek echter niet vol te kunnen worden gehouden, er Liverpool leek op weg naar een gunstig resultaat. Een Liverpool dat overigens enigszins gehandi capt aan dit eerste treffen om de Super Cup. De nog enige Liver- poolintemational, Phil Thomp son, moest wegens een blessure - zaterdag opgelopen in de wed strijd tegen Arsenal - aan de kant blijven, terwijl manager Bob Paisley voorts ook Steve Heigh- way (licht geblesseerd) uit voor zorgsmaatregel naar de reserve bank had Door het wegvallen van deze twee spelers moest Liverpool weereen beroep doen op zijn vroegere cap tain Emylin Hughes, die de laat ste tijd nauwelijks nog opgeroe pen wordt voor het eerste elftal. Het maakte overigens allemaal niet zo bijster veel uit, want Li verpool ving met enorm veel flegma de aanvalsgolven - veelal ingeleid door Haan en Van der Eist - van Anderlecht op. Toch liet de Liverpooldefensie in de 16de minuut van de eerste helft een steekje vallen. Rensenbrink draaide tussen Ray Kennedy, Emylin Hughes en Alan Kennedy weg naar de vrije ruimte, van waar hij een boogballetje losliet op het hoofd van de alom tegen woordige Frankie Vercauteren: 1-0. In feite was dat de enige ge vaarlijke aanval van de Brusse laars tot op dat moment ge weest. Ook Liverpool evenwel wist zich slechts sporadisch dreigend voor het doel van Nico de Bree te pre senteren. De Engelsen hadden er zelfs in de 27ste minuut een af standsschot van Jimmy Case voor nodig om naast de Belgen te komen. Daarna bleven de Engel sen het met schoten uit de tweede lijn proberen, schoten die echter vrij simpel door de uitstekend spelende centrumverdedigers Dusbaba en Broos steeds konden worden geretourneerd. Na een van die ballen werd Liverpool zodanig verrast, dat het een doel punt kostte. Snel uitverdedigen van Johnny Dusbaba - die enige tijd met het hoofd in verband speelde na een botsing met Dalglish - deed de bal bij Nielsen belanden. De Deen snelde via de lijn naar voren, schoot vervol gens de bal voor het doel, waar Ludo Coeck via een hakballetje Van der Eist in staat stelde om te scoren: 2-1. Vanaf dat moment kon Anderlecht weer alles, maar het overschatte daarbij toch wel zijn krachten. Halverwege de tweede helft zakte de Elrusselse ploeg duidelijk te rug, en slaagde er niet meer in om de Engelsen van de tegenaanval af te houden. Anderlecht leek zich niet langer staande te kunnen houden tegen het steeds langs alle linies op marcherende Liverpool, dat bo vendien de weinig imponerende Johnston had ingewisseld voor de levensgevaarlijke Steve Heighway, die er op de allereerste plaats voor moest zorgen dat An derlecht niet nog verder zou kunnen uitlopen, omdat daarmee het winnen van de Super Cup op Anfield Road welecns een te moeilijke opgave zou kunnen worden. Heighway liet zich in derdaad meer en meer terugval len op het toch al niet zwakke middenveld van de Engelse kampioen, maar ook hij kon niet verhinderen dat Rensenbrink in de laatste minuut plotseling net die vrijheid kreeg dat hij zijn rush op het doel van Ray Clemence doeltreffend kon afronden: 3-1. Schaatsselectie nu in Groningen GRONINGEN (GPD) - Door tus senkomst van Henk Lamberts, die voorzitter is van de Landelij ke Technische Commissie-ad in terim. is de selectieprocedure voor het samenstellen van de de finitieve all-round-schaatsploeg opnieuw gewijzigd. Bondscoach Egbert van 't Oever wilde Joop. Pasman en Hans van Helden het komende weekeinde in een kleine vierkamp in Goten- burg laten duelleren om de nog vacante zesde plaats in de lan denploeg voor de strijd tegen Noorwegen, maar gisteren is be sloten het tweetal komende zon dag toch te laten meedoen aan een wedstrijd in Groningen, waar de voltallige nationale selectie de eerste 10.000 meter van het sei zoen rijdt. Daar zal nu de keuze worden gemaakt Dr. Benjamin Spock achteruit. Hij overleed enkele jaren terug. Maar dit alles zijn gegevens zonder enige diepgang. En het betreft hier dan nog wel de 6e- roemdsten onder de beroem den. Van "gewonere" Olym pische kampioenen is nog veel minder bekend. Oppervlakkig De A merikaanse journalist Larry Bortstein heeft in een zojuist gepubliceerd boek, "After Olympic Glory" (uit gever Fred Warne, New York) geprobeerd aan de hand van de levensloop van tien Ameri kaanse topsporters (mannen en vrouwen) nu eens te kijken wat de betekenis van de sport in hun verdere leven is ge weest. Dat het louter Amerikanen zijn die in het boek van Bortstein paraderenis jammer, maar niet zó erg: dal hij lang niet altijd de meest interessante personages heeft gekozen is betreurenswaardig, maar ook nog geen ramp. Wat wel erg is, is dat hij zeer aan de oppervlakte blijft. En alleen de maatschappelijke ge slaagden heeft uitgezocht. Ik zou het boek dan ook teleurge steld en onuilgelezen terzijde hebben gelegd als er niet twee hoofdstukken waren geweest, waarin de waarde van de sport op markante wijze tot uitdrukking komt. Het zijn interviews met twee sterren die beiden na hun sportcarrière arts werden: dr. Benjamin Spock (de fameuze Spock van het nog bekendere babyboek), Olympisch roei- kampioen in 1924, en dr. Ten ley Albright. Olympisch kam pioene kunstrijden 1956. Harde vioeder Als oudste zoon van een nogal harde moeder had Benjamin Spock het in zijn jeugd verre van gemakkelijk. Misschien daarom dat hij pas op drie jarige leeftijd (moeizaam) leerde praten Hij maakte ook een stormachtig groeiproces door. Op zijn zestiende jaar was hij 1Ü5 meter lang. Daarnaast: broodmagerzeer verlegen zeer onzeker Op de universiteit van Yale, waar hij medicijnen studeer de, legde hij zich toe op hoog springen, maar kwam daarin niet ver. Toen haalde de roei- coach van Yale hem over "aan een mannelijke sport te gaan doen" en in een boot te stap pen. Het was niet meteen een succes. Verre van dat zelfs. Hij behoorde aanvankelijk tot de slechtste roeiers. Maar hij werd élk jaar beteren in 1924 leidde hij de acht van Yale in Parijs naar de Olympische ti tel. Hij studeerde af en speciali seerde zich als kinderarts. In 1943 werd hij benaderd om een populair werkje te schrij ven over baby- en kleuterver zorging dat je in de super- markteh voor een habbekrats zou kunnen meepakken. Het boek werd in 1945 tussen de grutten en de hamburgers ge deponeerd en was op slag een groot succes. In de jaren daarna zwermde het boek over de halve wereldbol uit. Miljoenen kinderen van de naoorlogse generatie groei den Spockiaansop. Heel lang was Benjamin Spock een kalme, a-politieke man. In de jaren zestig echter, toen de Vietnam-oorlog op zijn hoog tepunt was, begon zijn gewe werk soms ook en ik ben daar goed tegen bestand. Jesse Owens In het boek van Bortstein is ook een hoofdstuk gewijd aan Jes se Owens, het Amerikaanse loopwonder dat in Berlijn- 1936 vier gouden medailles Uiteraard ko,mt weer het be ruchte incident van 1936 ter sprake: Hitler die weigerde de neger Ovens de hand te druk ken. Nu is dat een historisch slecht in elkaar zittend verhaal. Hitier schudde op de eerste dag van de Spelen inderdaad de hand van enkele medaille-win naars, maar Owens liep toen geen finale. Na de openings dag verbood de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité Hitier dit soort de monstraties omdat ze tegen het Olympisch protocol ingin gen. De Führer hield zich daaraan. In 1936 luisterde hij nog wel eens naar iemand... Maar het verhaal van de gewei gerde handdruk is een eigen leven gaan leiden. Zelfs Owens weet er het fijne niet van. Dat Hitier hem, volgens de geruchten,geen hand wilde geven, stoorde hem overigens nauwelijks. "Ik was naar Berlijn gekomen om te win nen, niet om die man met zijn rare ideeën een hand te ge venWat Owens veel meer stak (en dat verhaal is nieuw) was dat zijn eigen president (Roosevelt) niets van zich liet horen. Geen gelukwens, Dr. Tenley Albright maar Tenley zette door. Ze overwon alles: een aanval van polio, blessures, de onver schilligheid van haar familie Ze werd vijf keer Amerikaans kampioene, twee keer wereld kampioene en in 1956 ook Olympsch kampioene. Tenley Albright kreeg talloze lu cratieve contracten voorge legd om zich aan ijsshows te verbinden. Ze wees ze netjes maar kordaat af. Evenals haar vader wenste ze chirurg te worden. Dat is ze nu al een aantal jaren. Heeft ze uit haar sportcarrière nog waardevolle dingen voor la ter overgehouden? "Ja. Het presteren onder druk. Bij gro te kampioenschappen moest je afrekenen mei je eigen spanningen. Dat heb ik met kunstrijden al heel jong ge leerd. Werken onder een zeke re druk doe ik in mij n huidige

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9