Menten nu in de Ursula-kliniek Grote verwarring rond vertrek uit gevangenis Reacties buitenland: boosheid en verbazing Lezers schrijven Paspoort van Blaricumse miljonair nog altijd ingetrokken Onderscheid maken tussen man en vrouw verboden Speciale centra voor pasgeboren kinderen Zorg voor positie verdachte redde Menten DINSDAG 5 DECEMBER 1978 DEN HAAG (GPD) - Rond de vrijlating van Menten ont stond gisteren grote verwar ring. Direct na het bekend worden van Mentens vrijla ting ging een groot aantal mensen naar de poort van de Scheveningse gevangenis, in de hoop een glimp van hem op te vangen. Om tien minu ten over elf kwam de advo caat van Menten, mr. J. van Heijningen, aanfietsen. Hij reed direct door naar de zie kenboeg van de gevange- Na drie kwartier verliet de jurist de gevangenis en deelde in strijd met de waarheid mee dat Menten al vertrokken was. Hij stichtte daardoor grote verwarring onder de aanwezigen, omdat het minis terie van justitie nog steeds geen melding van de gevan genis had gekregen dat de Blaricumse antiekverzame laar was vertrokken. Rond twee uur kregen de men sen bij de gevangenis de ze kerheid dat Menten de ge vangenis nog niet had verla ten: mevrouw Meta Menten arriveerde per auto. Ambte naren van de gevangenis ver scholen zich achter het „bevel is bever-principe en wilden alleen kwijt dat ze niets wis ten, niets mochten zeggen en niets wilden zeggen. Er ontstond grote consternatie toen even later de grote deu ren van de gevangenis open draaiden en de auto van de vrouw van Menten weer naar buiten kwam rijden. Tot grote verbazing van de omstanders bleek er een man met een gro te snor in de auto te zitten. Een aantal aanwezigen volg de de auto. De wagen werd even later voor de woning van Mentens advocaat terugge vonden. Terwijl de auto door omstan ders was gelokaliseerd, kwam Van Heijningen weer, ditmaal in een taxi, naar de gevange nis. Toen hij met zijn neus op een eerdere leugen van hem werd geduwd, wilde hij geen commentaar geven en ging weer naar de ziekenboeg. Politieagenten hielpen even la ter met het leggen van „rook gordijnen", door met twee motorfietsen bij de hoofdin gang te gaan staan. Ook deze twee vertegenwoordigers van de overheid wensten niet te zeggen waarom ze daar ston den of commentaar te geven op de vraag van de omstan ders of het de gewoonte is van de politie om ontslagen ge vangenen met escorte uitge leide te doen. Om kwart over drie kregen de wachtenden rond de gevan genis zekerheid, toen bleek dat Menten via een zijdeur de vrijheid tegemoet was „gevlucht" DEN HAAG (GPD) - De vrijla ting van Pieter Menten heeft in het buitenland veel aan dacht getrokken. De reacties liepen uiteen van verbazing tot grote boosheid. Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buiten landse zaken vond de uit spraak van de Haagse recht bank een grote schande. De vrijlating van Menten is vol gens hem aangekomen als een grote schok. Chavic Kanaan, de journalist die Menten heeft gekend en die eraan heeft bijgedragen dat deze weer voor de rechter kwam, zei: „Het is een af schuwelijke ervaring die pijn doet". In 1949 droeg hij al ge gevens aan voor Mentens be trokkenheid bij massamoor den in Polen, maar toen vond hij bij de Nederlandse justitie geen gehoor. Kanaan zei te vrezen dat hij als privè-per- soon nu weinig meer kan doen. Hij hoopt dat de Israëli sche regering stappen zal doen bij de Nederlandse rege ring om te zorgen dat Menten in elk geval weer in arrest komt, om te voorkomen dat deze naar het buitenland ont snapt. Kanaan vindt dat Menten poli tieke bescherming heeft ge kregen en dat deze bescher ming hem altijd heeft gevrij waard voor vervolging. Vol gens Kanaan lijdt het geen twijfel dat Menten de man is geweest die aan het licht heeft gebracht dat prins Bernhard in 1942 van plan is geweest naar Nederland terug te keren om er een pro-Duitse mario nettenregering onder zijn lei ding te vormen. Ook is Men ten volgens de Israëlische journalist ongetwijfeld de bron geweest die het oorlogs verleden van Aantjes heeft opgerakeld. Een officiële Poolse reactie zal vrijdag worden gegeven, als de uitspraak van de Haagse rechtbank is bestudeerd. Prof. Pilichowski, hoofd van de Poolse dienst voor onder zoek naar oorlogsmisdaden, liet gisteravond weten ge schokt en verbaasd te zijn over Mentens vrijlating. Een van de hoofdgetuigen in het proces-Menten, de in Zweden wonende ir. Michael Hauptman, zei gisteren dat voor hem het proces-Menten nog niet is afgedaan. „Ik pro beer de zaak-Menten van me af te zetten en een rustig leven te leiden, maar of me dat luk ken zal, weet ik niet". Hauptman verklaarde verder dat volgens hem Menten een van de grootste oorlogsmis dadigers is geweest. „Zijn handen zijn bezoedeld met bloed. Bewijzen zijn er bo vendien genoeg. Dat het al lemaal een complot was van de KGB, de Russische ge heime dienst, is een belache lijke leugen. Er zaten overi gens nog veel meer leugens in Mentens pleidooien". DEN HAAG (GPD) - Een werkge ver mag in de toekomst bij een arbeidsovereenkomst geen ver schil meer maken tussen mannen en vrouwen. Ook bij de uitoefe ning van het vrije beroep mag een dergelijk onderscheid niet wor den gemaakt. Dat staat in een wetsontwerp dat de ministers van justitie, sociale zaken, on derwijs en wetenschappen en de staatssecretaris van CRM bij de Tweede Kamer hebben inge diend. Het ontwerp sluit aan bij de richtlijn over deze kwestie die in februari 1976 dooi de Europese Gemeenschap verstrekt werd. Het wetsontwerp geldt slechts voor een deel voor de overheids sector. De regering is van plan snel met een regeling te komen voor de gehele categorie over heidspersoneel. Het verbod voor het maken van on derscheid geldt volgens het wetsontwerp ook voor adverten ties waarbij een betrekking wordt aangeboden, voor de solli citatieprocedure, voor beroeps keuzevoorlichting en beroeps onderwijs. Ook zal het niet langer zijn toegestaan, verschil te ma ken tussen mannen en vrouwen voor bij- en omscholingscursus sen, promotiekansen, ontplooi ingsmogelijkheden binnen het vrije beroep en ten slotte bij het ontslag. Wie meent dat een werkgever on derscheid maakt, kan zich wen den tot de al bestaande commis sie „Gelijk loon voor vrouwen en mannen". Dat geldt tevens voor iemand die twijfelt of zijn han delwijze discriminerend is, of voor een instantie die een beslis sing moet nemen op dit gebied, zoals de rechter of een geschil lencommissie die bij cao-over eenkomst is aangewezen. Dis criminatie bij het onderwijs kan ter beoordeling worden voorge legd aan de Onderwijsraad. De werknemer die een beroep doet op de rechter of elders om een klacht indient over vermeende ongelijke behandeling, mag niet door de werkgever worden ont slagen. DEN HAAG (GPD)-De van oorlogsmisdrijven verdachte Blaricumse miljonair Pieter Menten (79) is gisteren na twee jaar voorarrest, in vrijheid gesteld. Rond half vier verliet Menten het Scheveningse gevangenishospitaal, waar hij het grootste deel van zijn voorarrest heeft doorgebracht. Samen met zijn vrouw Meta 1 trok hij naar Wassenaar. Daar zou hij zijn opgenomen in de Ursula- kliniek. Dr. Groeneveld wilde ontkennen noch bevestigen dat Menten zich in zijn kliniek voor neurologie, neurochirurgie en psychiatrie bevond. Menten kan niet naar het buitenland, omdat zijn paspoort in december 1976, zijn aanhouding in Zwitser stellen aan minister De Ruiter van justitie. De PvdA zal dan ook vragen of de regering wil probe ren het archief te krijgen van de vroegere advocaat van Menten, de oud-Tweede-Kamervoorzitter mr. Kortenhorst. Uit dat archief zou kunnen blijken of er inder daad in 1952 een ministeriële toe zegging tot buitenvervolgings- telling aan Menten is gedaan. land, is ingetrokken. Als Menten De VVD heeft gisteren opnieuw paspoort wil hebben, zal de Haagse officier van justitie, mr. R. Schimmel, daar toestem ming voor moeten geven. Deze heeft inmiddels al laten weten daar niets voor te voelen Geschokt Zowel vanuit het parlement als in kringen van het voormalig verzet is verbaasd en geschokt gerea geerd op de uitspraak van de Haagse rechtbank. Voorzitter J Teengs Gerritsen van het Cen traal Orgaan Voormalig Verzet zei het onbegrijpelijk te vinden, dat iemand die eerder tot vijftien jaar werd veroordeeld wegens oorlogsmisdrijven, nu op een niet eerder bewezen standpunt wordt vrijgelaten Voorzitter J. L. Bosch van de Na tionale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland noemde de uitspraak „niet alleen een enorme'schok voor de Ne derlandse verzetsmensen, maar ook voor het Poolse volk, waarte gen Menten zijn misdrijven heeft begaan". Uit politieke reacties in Den Haag bleek gisteren onder meer dat er nog veel vragen leven rond de uitspraak van de Haagse recht bank. Die vragen betreffen onder meer de conclusie van de recht bank over de toezegging die de toenmalige minister Donker van justitie aan Menten zou hebben gedaan, dat hij nooit meer ver volgd zou worden wegens in Po- len begane oorlogsmisdrij- Tussenrapport In de Kamer werd onder meer ge wezen op het tussenrapport van de commissie-Schöffer die in op dracht van de regering het "ver volgingsbeleid in de zaak-Men ten sinds 1945 onderzoekt Daarin wordt onder meer gezegd dat het niet aannemelijk is, dat oud-minister Donker Menten op de hoogte heeft gesteld van het afzien van verdere vervol ging. De PvdA-fractie heeft inmiddels ai aangekondigd donderdag in de Tweede Kamer vragen te zullen gevraagd naar openbaarmaking van het rapport over de zoge naamde Velser affaire. Er wordt namelijk een verband gesugge reerd tussen een toezegging aan Menten en deze zaak. Geleijnse Mr. H. Geleijnse, secretaris van de Werkgroep Rechten Openheid in de zaak-Menten, noemde giste ren de uitspraak van de Haagse rechtbank „een ontstellende zaak". Hij noemt het vreemd dat er eigenlijk geen juridische ar gumenten zijn ingebracht die de vrijlating van Menten kunnen dragen. Het vonnis van de Haag se rechtbank werpt volgens mr. Geleijnse een nieuw licht op het belang van het historisch onder zoek dat de commissie-Schöffer verricht. „Hieruit zal nu de on derste steen boven moeten ko- Volgens mr. Geleijnse kan, als er al een toezegging is geweest van oud-minister Donker aan Men ten, daar nog niet het effect van een buitenvervolgingstelling van uitgaan. „De wet kent seponeren alleen toe aan een officier van jus titie en niet aan een minister van justitie. Bovendien kan zo'n toe zegging van de minister alleen betrekking hebben gehad op de executies in Urycz en niet op die in Podhorodce, waarvoor Menten in Amsterdam is veroordeeld" Treffend De werkgroep-secretaris vindt het treffend om te zien hoe de zaak tegen een andere Nederlandse oorlogsmisdadiger, de Limbur ger L., is afgehandeld. „Dat pro ces heeft maar twee dagen ge duurd. Daar was de officier wel ontvankelijk en veroordeelde de rechtbank de verdachte tot een langdurige gevangenisstraf. De zaak-Menten daarentegen duur de twee jaar". Een ding vindt mr. Geleijnse posi tief. „Dat Menten zich schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmis drijven in het Poolse Podhorodce is overeind blijven staan. Dat is in Amsterdam bewezen verklaard en daar is nu niet aan ge- r De Ursula-kliniek in Wassenaa i Scheveningen. ijn ontslag uit de gevange- Nederlander verdiende in Duitsland ruim 30.000 gulden per uur BENTHEIM (DPA) - Een 35-ja- rige Hagenaar heeft in de nacht van zaterdag op zondag aan de roulette van de speel zaal in Bentheim in de West- duitse deelstaat Nedersaksen de tot dusver op ëën dag grootste winst geboekt. Volgens de persman van de in stelling, Uwe Koepke, heeft de Hagenaar bij het zoge naamde carré-spel met re cord-inzetten op de getallen 16, 20. 22 en 26 in het geheel 230.000 mark gewonnen. Hij speelde ongeveer zevene neenhalf uur en verdiende per uur 30.666 mark. DEN HAAG (GPD) - De zorg van justitie voor de positie van de verdachte in het strafproces heeft Pieter Menten in feite gered van een veroordeling wegens in 1941 in het toen door de Duitsers bezet te Polen begane oorlogsmisdrij- Deze conclusie is onontkoombaar na lezing van de verschillende vonnissen die er in de bijna twee jaar die het proces-Menten ge duurd heeft, geveld zijn. Het eer ste vonnis in de rij werd op een paar dagen na een jaar geleden gewezen door de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank. De vraag waar de zaak-Menten nu op gestrand is, of de officier van justitie hem wel kan dagvaarden werd toen heel anders afgedaan dan gisteren in het Haagse vonnis. Anders President mr. Schroeder van de Amsterdamse rechtbank vond dat de zaak mocht doorgaan, me de omdat de rechter de vraag niet mag beantwoorden of een toezeg ging van een minister van justitie tot buitenvervolgingstelling in 1952 aan een strafvervolging in 1976 in de weg staat. De Hoge Raad dacht hier in mei van dit jaar heel anders over en besliste dat de rechtbank zich wel degelijk over deze vraag had mogen en moeten buigen. Door dat niet te doen, werden de rechten van de verdachte geschaad. Er was nog een. ander punt waar de Amster damse en de Haagse rechtbank verschillend over dachten. Dat betrof de vraag of het nog wel toe gestaan was om tot vervolging over te gaan, gezien de 24 jaar die er waren verstreken tussen 1952 - toen op het ministerie van justitie werd besloten geen actie te on dernemen op beschuldig ing en vanuit Polen tegen Menten - en nu. De Amsterdamse rechtbank liep over dit bezwaar heen door te concluderen dat de officier tot vervolging mocht overgaan. Daar werd wel aan toegevoegd dat een vervolging van de ver dachte in de jaren '50 verre de voorkeur verdiend had. Bewijsstukken De Haagse rechtbank kwam giste ren tot een heel andere conclusie. In het vonnis wordt uitgegaan van de twee uitleveringsverzoe ken die Polen in de jaren '50 aan Nederland heeft gedaan. „Op de ze verzoeken werd weliswaar af wijzend beschikt, maar in ieder geval lag in 1952 bij de Neder landse justitie een volledige for mele beschuldiging ter tafel, ge staafd door bewijsstukken. Des ondanks werd tot 1976 niet tot het instellen van een strafvervolging overgegaan. Dit alles betekent volgens de Haag se rechtbank dat het een verdach te niet aangedaan kan worden om na 24 jaar nog tot vervolging over te gaan. Dus werd Menten in vrijheid gesteld. UTRECHT (ANP) - De Nederland se vereniging voor kinderge neeskunde wil Nederland naar een Zweeds model verdelen in twaalf regio's, met in elke regio een centrum voor de verpleging van zieke pasgeboren kinderen. Hierdoor zal volgens de vereniging het sterftecijfer onder pasgebo renen dalen én kunnen handi caps, die het gevolg zijn van her senbeschadigingen tijdens en na de geboorte in belangrijke mate worden teruggedrongen, omdat veel sneller hulp kan worden ge boden. Dit staat in een rapport dat de ver eniging gisteren aan minister Pais van onderwijs en staatsse cretaris Veder-Smit (volksge zondheid) heeft aangeboden. Volgens de voorzitter van de com missie die het rapport samen stelde, prof. dr. H.K.A. Visser, worden er in Nederland jaarlijks 170.000 kinderen geboren, van wie er 30.000 klinische zorg nodig hebben. Die zorg is volgens hem ontoereikend. De vereniging heeft berekend dat het inrichten van een centrum per ziekenhuis 3,5 miljoen gulden per jaar kost. Dat is totaal jaar- HoaeVOX) lijks 42 miljoen gulden. De inten sieve verpleging van een pasge- borende kost bijna duizend gul den per dag meer. Maar, zo zei professor Visser gisteren op een persconferentie, "Als je daarmee bij twee kinderen een handicap kunt voorkomen dan heb je er de kosten weer uit". Daarmee doel de hij op de besparing op de zorg voor gehandicapten. Menten De vrijlating van Menten is voor mij een afknapper. Het ligt er wel dik op dat het een geldkwestie is en/ of om anderen vrij te houden. Het is voor mij vreemd dat ene me vrouw Kortenhorst nu nog weet wat haar man zaliger in 1952 ge zegd of misdaan zou hebben. Een arme drommel uit Limburg wordt wel gepakt. Of Menten Ne derlander is is niet moeilijk na te gaan. Heeft hij aangifte van zijn inkomsten gedaan en vermo gensbelasting betaald? AOW ge vangen? We zullen van hem nu niet meer over de Velser affaire horen, nu dat kost dan geen geld ook. De zaak-Menten heeft al genoeg ge kost plus wat er misschien nog bijkomt voor "onschuldig vast zitten". Ik hoop wel dat de hele rotzooi, wie het ook zijn, hoog, rijk of arm, wordt uitgezocht. Wie gestolen heeft moet hangen is een spreekwoord. En geen smoesjes zoals Aantjes die zei "Ik was pas 21 in de oorlog". Niets mee te ma ken, dat was ik ook. Ons leger be staat uit jongens van 19-20 jaar, dus kinderen. Recht spreken en uitvoeren zonder aanziens des persoons. Om op mevrouw Kortenhorst terug te komen nog dit als ik iets zou zeggen over de één of de ander dan is het eerste wat gevraagd wordt "hebt u getuigen?". J. A. Bogerse Evertsestraat 22 N Rijnsburg Busgeronk Enkele weken geleden schreef een bewoner van de Hoge Morsweg over het lang stationair draaien van de bus lijn 15/16. De bus is daar op het eind- c.q. beginpunt van de lijn. Hetzelfde euvel doet zich al voor sinds de buslijn 13/14 is doorgetrokken naar de Cru- quiuslaan in het Morskwartier. Van de buschauffeurs laat 99% ook hier de bus stationair draaien. Zelfs op de achtste etage is het hinderlijke doordringende mo torgeronk hoorbaar. Als men het op de achtste etage al als hinder lijk ervaart en dan vooral in de avonduren en tegen midder nacht, dan zal men er op de eerste etage zeer zeker veel hinder van hebben. Hopelijk is de situatie op de Hoge Morsweg verbeterd en hopelijk ook gauw op de Cruquiuslaan. Dan nog te weten dat de gemeen teraad van Leiden enkele miljoe nen neertelt voor een geluidwe ring van de nieuw aan te leggen Dr. Lelylaan. Inmiddels is er - naar aanleiding van vragen - wel een abri neergezet. F. W. van Vliet Cruquiuslaan 165 Leiden AMSTERDAM (ANP) - Bij een po ging zondagavond om in de Am sterdamse Utrechtsestraat een verdachte aan te houden heeft een agent van het bureau War moesstraat een collega in het been geschoten. De beide agenten probeerden met getrokken dienstpistolen een 20- jarige verdachte uit de hoofdstad aan te houden toen deze languit op straat viel. Een van de agenten struikelde over de verdachte jon geman waarop per ongeluk zijn pistool afging en zijn collega een schampschot in het been opliep. Voorbijgangers wisten daarna de jongeman aan te houden. Hij wordt ervan verdacht met twee gestolen messen te hebben rond- gulopen. Overval op Haags postkantoor DEN HAAG (ANP) - Bij een gewa pende overval op een postkan toor aan de Laan van Nieuw-Oos- tindië hebben drie mannen gis termiddag 38.000 gulden buitge maakt. De politie heeft één van de overvallers direct na de overval aangehouden. Het is een 34-jarige Hagenaar, die volgens de politie een goede bekende is. De twee andere mannen zijn spoorloos met het geld verdwei vijf- uur het postkantoor, waar nog vijf klanten en zes personeelsle den waren, binnen. Alle drie wa ren gewapend met een vuist vuurwapen en droegen een bi vakmuts. Eén van de mannen posteerde zich bij de deur. terwijl de twee anderen over de balie sprongen. Eén van de personeelsleden slaag de er in om het stil alarm in wer king te stellen. De twee mannen achter de balie vluchtten toen zij een politiesirene hooiden. De derde overvaller die bij de deur stond vluchtte pas toen de politie al gearriveerd was. Hij kon op straat door de politie worden ge grepen. De zaak-Menten is overigens, nog niet helemaal afgelopen. Evenals na de uitspraak van de bijzonde re strafkamer van de Amster damse rechtbank, zal ook nu de Hoge Raad het laatste woord hebben. Na het eerste vonnis ging Mentens verdediger mr. L. van Heijningen in cassatie bij ons hoogste rechtscollege. Na de Haagse uitspraak is zijn tegen partij, officier van justitie mr. R. Schimmel,degene die het hogerop zoekt. Hij zal het echter nog moeilijk krij gen bij het vinden van cassatie- middelen om het vonnis van de rechtbank te bestrijden. De offi cier zal dan namelijk moeten aantonen dat de RB niet heeft ge handeld volgens de aanwijzingen die in het arrest van de Hoge Raad van eind mei zijn gegeven Die aanwijzingen heeft de Haag se rechtbank in het vonnis heel duidelijk verwerkt, door ant woord te geven op drie vragen. Dat betrof allereerst de vraag of er een ministeriële beslissing tot buitenvervolgingstelling is ge weest. Daarvoor was geen direct bewijs te vinden, maar waren er wel indirecte aanwijzingen voor in de verklaringen van de Am sterdamse rechter mr. Hassoldt en de Nijmeegse hoogleraar prof mr. Duynstee. Zij hadden beiden gehoord dat de zaak-Menten in Den Haag was afgelegd. Aannemelijk De tweede vraag was, of Menten kennis had gekregen van die mi nisteriële beslissingDat was vol gens de rechtbank aannemelijk ook al wist men niet hoe dat dan gebeurd moet zijn. De laatste vraag was, of Menten mocht ver trouwen dat hij niet meer ver volgd zou worden. Ook hierop gaf de rechtbank een positief ant woord. Dit (Ules leidde tot de conclusie dat de goede procesorde was geschonden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7