Contessa verbouwt. Maar winkelt vrolijk verder. Kindermishandeling bestaat. Hoe lang nog. SIRE DINSDAG 5 DECEMBER 1978 Hoewel weinig mensen daar weet van hadden, werden tot voor kort in een pandje aan de Meerstraat in Hille- gom met behulp van een ouderwetse koperen distel- leerketel nog volop jenevers en likeuren gestookt. Een volkomen, legale bezigheid. Aan dat stoken is nu echter een einde gekomen omdat de ei genaar van de distilleerderij. Hillegommer Damen, er mee is gekapt. Hij en de twee in de zaak zittende zoons konden de prijzenslag niet meer aan "Eigenlijk wilden we er twee jaar geleden al een punt ach ter zetten", zegt Damen. "maar mijn jongste zoon vond dat we het nog één keer moes ten proberen. Misschien dat er snel betere tijden voor ons zouden aanbreken. Helaas, het is op niets uitgelopen. De omzet was er wel. maar de uiteindelijke winst was be- droeverd laag. En ik had geen zin om als Jan Boterletter door te blijven ploeteren" De kleine distilleerderij, waar gestookt werd onder de pro- duktnaam De Kaper, was de laatste van die omvang tussen Leiden en Haarlem. Heeft het in de Meerstraat, onopval lend, 54 jaar uitgehouden "Ik denk dat de meeste Hille- gommers niet hebben gewe ten dat wij nog zelf stookten", zegt Damen. "Die waren er steevast van overtuigd dat de sterke drank die wij verkoch ten uit Schiedam afkomstig was en dat we er ons eigen etiketje opplakten. Vandaar waarschijnlijk ook dat de mededeling dat we gingen sluiten niet tot gevolg heeft gehad dat iedereen nog even snel als souvenier een De Ka per-fles is komen kopen" In de Meerstraat is altijd vol gens eigen familie-recepten gestookt. Ondanks het feit dat de zaak nu is opgedoekt blij ven die recepten geheim. Drie mensen hebben er kennis van: Damen en zijn beide zoons. "We doen die recepten niet van de hand", zegt de Hillegommer, ze zijn familie bezit. Zolang we leven hou den we ze simpelweg in het De oude distilleerketel van "De Kaper" is thans (verzegeld...) opgeslagen op de oudheidkundige zolder van het Hillegomse raadhuis. achterhoofd. En zodra wij er niet meer zijn zijn ook de re cepten verdwenen" Om te voorkomen dat kwaad willenden ("illegale stokerij en") er beslag op zouden leg gen heeft Damen het grote restant De Kaper-etiketten (500.000) vernietigd, alsmede een aanzienlijke hoeveelheid (lege) flessen. De distilleerke tel is inmiddels verkocht aan de Hillegomse oudheid-ka- Die verkoop heeft overigens niet zo maar plaats kunnen vinden. De transactie op zich wel, maar niet de overbren ging van de ketel van de Meerstraat naar het gemeen tehuis waar de oudheidkamer op zolder een opslagruimte heeft. Voor dat transport over straat was toestemming nodig van de inspecteur der accijnzen in Leiden. Toen die toestem ming er was moest de ketel eerst nog worden voorzien van een zegel en daarna pas vond de verhuizing plaats Overigens, dat zegel moet er wel op blijven zitten. Het is een waarborg dat de nog steeds intact zijn de stookin- stallatie niet opnieuw in be drijf komt. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Maarten Verhoefbekend als muzikale straat maker, pro beert momenteel samen met twee andere Rijnsburgers. Maarten Binnendijk en Hen- ny Heemskerk, een brassband van de grond te krijgen waar in achter het instrumenta rium louter talent heeft plaats genomen. Omdat wat dat be treft in Rijnsburg de spoeling erg dun is. hebben de drie de blikken ook gericht op de om liggende plaatsen. Drie weken nu zijn ze met hun wervingsactie bezig,maar het resultaat is nog niet om over naar huis te schrijven. In to taal zijn er 25 muzikanten nodig.de tussenstand is pas 7. Voor Maarten Verhoef, als straatmaker in dienst van de gemeente Rijnsburg, is de brassband een nieuw muzi kaal avontuur. Hij is al diri gent van de Floraband, hij di rigeert ook de fanfare Wil- helmina en bovendien heeft hij de harmonie uit Katwijk onderzijn hoede genomen"Ik vermaak mij best met die drie", zegt Verhoef. maar de muzikale mogelijkheden zijn natuurlijk beperkt. Het is al tijd mijn wens geweest ook eens wat lui bij elkaar te brengen die op hoger niveau wat kunnen presteren" ''Als deze brassband gaat draaien (onze streefdatum is februari volgend jaar) dan moet het mogelijk zijn al na een week of zes repeteren een programma ingestudeerd te hebben waarmee we op een concours voor de dag kunnen komen. Successievelijk zullen we daarna het niveau gaan opschroeven en het moet er uiteindelijk in resulteren dat we tot de betere brassbands van Nederland gaan beho- Aan zelfvertrouwen ontbreekt het de straatmaker niet. Op hel muzikale vlak heeft hij in elk geval al de nodige sporen verdiend. Hij doorliep het conservatorium. maakte honderden arrangementen en schreef twee grote concert stukken. Hij volgt nu ook al een paar jaar de opleiding orkestdirectiedie hem na vol tooiing de bevoegdheid geeft grote orkesten te dirigeren. Maar of dat er ooit van zal ko men? Verhoef ziet zichzelf nog niet in een grote schouwburg de rol van gevierde orkestlei der vertolken"Bij de gemeen te heb ik het best naar mijn zin", relativeert hij. "dus waarom zou ik dan zo nodig. Nee, voorlopig eerst maar eens die brassband van de grond zien te krijgen en daarna zien we wel weer. Per slot van rekening ben ik pas 35Ik kan nog alle kan ten op". Om als lid van de brassband geaccepteerd te worden moe ten gegadigden eerst wel een kleine test doorstaan met de drie initiatiefnemers als ju ryleden. "Welatenze een moppie spelen" zegt Verhoef, "om te luisteren wat ze in de mars hebben. Voor ons is daarb ij belangrij k de loonvorming en ze moeten wat techniek in huis hebben" Aan het kortgeleden tijdens een feestje beklonken idee een kwalileits-brassband op te richten zitten nog wel wat ha- kenen ogen.Er is bijvoorbeeld nog geen repeteerruimte voorhanden. Verhoef denkt dat daar op korte termijn wel een mouw aan te passen is. En dat is het natuurlijk nog de vraag of de muzikale straat maker tijd over zal houden om de Florabandde fanfare Wil- helmina en de Katwijkse harmonie te blijven dirigeren "Als de brassband er nu ook nog eens bij komt is hel natuurlijk duidelijk dat ik ze niet alle vier aan kan houden. Ik ben al wein ig thuis, maar dan zou ik helemaal geen minuut meer voor mezelf en mijn gezin hebben". Maarten Verhoef (en de twee andere brassband-enthousiaste lingen Maarten Binnendijk en Henny Heemskerk): "Ook eens wat lui bij elkaar brengen die op een hoger niveau wat kunnen pres teren". Tijdens de ingrijpende verbouwing van onze zaak aan de Donkersteeg zitten wij in onze noodbehuizing: Lange Mare 65. Waar vroeger Schoondergang zat. Contessa win kelt vrolijk verder - kom maar eens kijken! Want we hebben voordelige aanbiedin gen voor u. Dames- en herenschoenen, laar zen, tassen Let op: 's maandags is Contessa open van 13.00-18.00 uur. Breestraat 58, Leiden, tel. 071-140475 (naast de Stadsgehoorzaal) Kindermishandeling, daar praten we liever niet Hoe, dat staat te lezen in een speciale folder, tver in Nederland. Dat is jammer. Want met dood- Die kunt u aanvragen bij de Nederlandse •.wijgen help je geen enkel probleem uit de wereld. Vereniging tegen Kindermishandeling, Aan het probleem van kindermishandeling kan Koningsplein 27 in Den Haag. een hoop gedaan worden.Ook door u. telefoon: 070-631923. Publicatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideele Reclame d nieuws voor mens met aambeien: i kalmeert, jeuk stoj Er is een middel dal de eigenschap heelt de hinderli|kc last van aambeien te verlichten. Dc pijn verdwijnt en de jeuk stopt. Dat middel heet Spcrti preparation H Spent preparation H is een snel, direkt en afdoend middel bij de bchandelin;: van aambeien. Het beval bovendien weefsel vernieuwende bestanddelen. Last van aambeien? Gebruik Spcrti en vergeet ze. Sperti zalf en zetpillen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4