Eerste paal voor huizen op Spoortje 70 Kans op aanstelling marxist dr. Lapple Raad kwam er weer niet uit Brand snackbar aangestoken? IBririösljuts §>lo0H Actief in vrije tijd Verboom en "ome Joop" geven het startsein Hitgevoeligheid ook bij de Sint sterk aanwezig Restanten viaduct gaan verdivijnen DINSDAG 5 DECEMBER 1978 LEIDEN SHWJ-flats: LEIDEN - De gemeente raad is er gisteravond op nieuw niet in geslaagd een besluit te nemen over de bouw van 32 tweekamer woningen aan de Paulus Buysstraat-hoek Rijns- burgerweg door de stich ting Huisvesting Werken de Jongeren. Nadat deze kwestie reeds op 23 ok tober en 6 november door de raad werd besproken kwam men ook gisteren niet aan een afronding toe. Komende maandag staat dit punt opnieuw op de raadsagen- da. Na een uiterst rommelig en door een aantal schorsingen onder broken debat staakten de stem men toen de raad zich moest uit spreken over een wijzigingsvoor stel op het B en W-voorstel. Het reglement schrijft in zo'n geval voor dat het voorstel in een vol gende raadsvergadering';weer in stemming wordt gebracht. Hetzelfde lot was een B en W-voor stel over het herschrijven van oude verordeningen beschoren. Ook hier staakten de stemmen (17-17). Vervolgens besloten B en W dit voorstel terug te nemen en eerst in de commissie voor alge mene bestuurlijke aangelegen heden te behandelen. Het ging om een voorstel om alle oude ge meentelijke verordeningen, reglementen, instructies en der gelijke te laten "vertalen" in de voorkeurspelling. De meeste CDA'ers en VVD'ers in de raad zagen niets in zo'n grote vertaal partij, omdat dit de toch al zwaar belaste ambtenaren in het stadhuis nog wat extra werk zou geven. Hoekema (D'66) en Hoe ven (CPN) waren tegen omdat ze liever de oude spelling wilden handhaven. Hoekema: "Dat ver talen is niet nodig. Ik wil liever het goede uit 'het verleden be houden". LEIDEN - Een felle uitslaande brand heeft vannacht even na twee uur een snackbar aan de Mariënpoelstraat, behorende bij het restaurant "Boerhaave", to taal vernield. De schade aan de snackbar zelf be draagt ongeveer 50.000 gulden terwijl de schade aan het inte rieur op 100.000 gulden wordt ge schat. Twee aangrenzende pan den, het restaurant en een tand artsenpraktijk, konden door de brandweer, die het vuur met drie hogedrukspuiten bestreed, wor den gespaard. Ook moest de brandweer een herdershond be vrijden die door de eigenaar van de snackbar in het toilet was op gesloten. Over de oorzaak van de brand tast men nog volledig in het duister. Bij een eerste onderzoek na de bluswerkzaamheden bleek er wisselgeld uit de kassa te zijn ge stolen. Vandaar dat de recherche van de Leidse politie vandaag een onderzoek heeft ingesteld. ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie- LEIDEN - Wethouder Verboom (Volkshuisvesting) en "ome" Joop Vervoorn, van de werkgroep 't Spoortje, hebben gisteren samen de eerste paal geslagen voor de bouw van 70 woningen op het voormalige spoorwegem placement aan de Herensingel. Dat er op 't Spoortje woningen ge bouwd kunnen worden is het re sultaat van jarenlange onderhan delingen tussen de gemeente en de Nederlandse Spoorwegen die de grond voorheen in eigendom had. De N.S. hebben zich lange tijd op het standpunt gesteld dat op het terrein kantoren of dure woningen zouden moeten wor den gebouwd. Wijkbewoners hebben daar altijd bezwaar tegen gemaakt met als gevolg dat er nu woningen gebouwd zullen wor den die voornamelijk bestemd zijn voor bewoners van Leiden- Noord en De Kooi. Wethouder Verboom noemde Joop Ver voorn één van de "doordouwers" van Noord. ADVERTENTIE één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland haarlemmer straat 42 leiden holland tel. 071-131204 Bejaardenwerk (1) Het dienstencentrum Morsch- wijk van de Stichting Dien stencentrum voor Gecoördi neerd Bejaardenwerk Leiden houdt in het clubhuis aan de Topaaslaan 19 elke dag van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur openhuis voor wijkbewoners vanaf 55 jaar uit de Morswijk en de Transvaalbuurt. Alleen woensdag- en vrijdagmid dag is het centrum gesloten De bejaarden kunnen er een kopje koffie drinken, een praatje maken en aan allerlei activiteiten deelnemen zoals sjoelen, kaarten, zingen, een ongevallen-cursus, handwer ken, volksdansen, bejaarden- gymnastiek en Engelse en Ne derlandse taal. Verder pro beert het dienstencentrum via vrijwilligers hulp te verlenen waar dat nodig is. Bejaardenwerk (2) Ook kan men bij het diensten centrum terecht voor vragen over huisvesting en renovatie. Projectleidster mevr. M. Bra- ber-Koghee is daarover elke maandagoch tend van 9 tot 10 uur te spreken in het centrum aan de Topaaslaan 19, tel. 761196. Bewoners van de Transvaalbuurt kunnen elke woensdagmorgen van 8.45 en 9.45 uur terecht in de renova tiewinkel aan de Lopsen- straat 17. Er zullen op 't Spoortje 52 koopwo ningen gebouwd worden in de beschutte sfeer. Dit betekent dat het premie-koopwoningen zijn die bestemd zijn voor de lagere inkomens. Het woningbouw project gerealiseerd door wo ningbouwvereniging Ons Doel. Dit project is het eerste koopwo ningproject in Leiden dat onder auspiciën van een woningbouw vereniging wordt gerealiseerd. Voorzitter Stikkelorum van de wo ningbouwvereniging pleitte er voor dat de woningbouwcorpora ties vaker zullen worden inge schakeld bij de bouw in de be schutte sfeer. Hij was van mening dat nieuwbouw in de woning wetsfeer steeds minder toerei kend is om voldoende te bouwen voor de lagere inkomens. De heer Stikkelorum vindt dat de bouw van goedkope koopwoningen één van de middelen is om de doorstroming te bevorderen. Behalve de 52 eengezinswoningen in de koopsector zullen ook nog 18 driekamerwoningen worden gebouwd in de woningwetsector. Wethouder Verboom zegde toe nog naar Den Haag te zullen gaan om afspraken te maken over be taalbare huren voor deze huizen. Het ontwerp voor beide bouwplan nen is gemaakt door architecten bureau De Jonge. De woningen zullen worden gebouwd door Van Marel's bouwbedrijf uit Katwijk. Go-gongtoernooi Op zaterdag 9 december orga niseert de Leidse Go-club het jaarlijkse Go-gongtoernooi Die dag zal om elf uur worden begonnen in het Leids Vrije tijdscentrum aan de Bree- straat 66. Men krijgt negen se conden bedenktijd per zet: dan slaat de gong en moet men een zet doenEr wordt een zodanig systeem gespeeld dat ook minder ervaren spelers kans hebben op een prijs. Op geven kan men zich bij Koos Groeneveld, Pr. Frederik- straat 3 of Job Korving, Cla- rensteeg 36, tel. 140187 In schrijfgeld: vijf gulden. Strandloop Op zondag 10 december organi seert Swift in samenwerking met de Bataven een prestatie- strandloop. Deze wordt ge houden aan de Wassenaar se Slag. De afstanden zijn 4 en 8 kilometer. Er wordt begonnen om elf uur. De inschrijfkosten bedragen f 3,50 en f 2,50 tot 16 jaar. Iedere deelnemer ont vangt een fraa ie herinnering als beloning. Inlichtingen: W. Edink, Adegeest 11, Leider dorp. Tel. 071-895297. Hengelsport DVS viste de 9de wedstrijd in de Ringvaart. De vangst was zeer matig. Achttien man vis ten drie uur en vingen slechts 122 maatvisjes met een ge wicht van 25.095 gram. De uitslag was: 1M. Bronmeijer 2510 gram (13 stuks), 2. T. Hoppenbrouwer 2610 (10), 3. H v. Loon 1700 (14), 4. W. v. Loon 2070 (10), 5. J. Sinteur (2005 (8), 6. A. Staphorst 1890 (77. J. van Rijn 1600(9).8.J. Helversteijn 1760 (7), 9. H. Staphorst 1520 (8), 10. W. v. Berkel 1680 (6). "Een schets van de nieuw bouw plannen voor 't Spoortje. "AU you need is Luv". Het door deze dames uitgebrachte plaatje "Trojan Horse" begeerd sinterklaasgeschenk. bank te zijn gegaan. Hetgeen uiteraard duidt op een onver valste hitgevoeligheid bij de bisschop van Mira en zijn se condanten (en dat voor een man van zijn leeftijd...). "Meat loaf" lijkt een nieuwe ra ge te gaan worden. Hun "Pa radise by the dashboard light" (een creatie van de be faamde Todd Rundgrun) werd door de meeste platen zaken als de best verkochte single genoemd. Ook het door Hans van Hemert geschreven en door de "dames Luv" ge zongen "Trojan Horse" nam op vele verlanglijstjes een ho ge positie in evenals de 45-toe- ren-schijven van Foxy ("Get Off'), Queen ("B icycle Race"), 10 CC ("Dreadlock Holiday") en Exile "Kiss you all over"). Opvallend was het dat al die Grease-platen nauwelijks werden genoemd. In de cate gorie langspeelplaten werden "Bloody Tourists" van 10 CC, de soundtrack van Grease, "Inner Secrets" van Santana, "Blondes have more fun" van Rod Stewart en natuurlijk "Bat out of hell" van Meat Loaf als fel begeerde objecten genoemd. In de categorie het Nederlandse lied was er veel vraag naar André van Duins "Vijftig onvergetelijke lied jes". Bij de Soulplaten sprong de nieuwe Donna Summer "Live and more" er overdui delijk uit: Veel vraag bleek er ook te bestaan voor de muziek van de Franse artiesten Edith Piaf en Michel Fugain. Het best verkochte boek van de afgelopen weken was,althans in de Sleutelstad, "Een vlucht regenwulpen" van de Leidse schrijver Maarten 't Hart. Ook "De derde kamer" van Jan Terlouw. de negende Agatha Christie ("De vijf- ling") en de verzenbundel "Liggen in het gras" van Toon Hermans bleken veel ge vraagde literaire werken. Veel verkochte kinderboeken waren werken van Annie M. GSchmidtAnton Piek en het uitgebreide assortiment Sus- ke en Wiske's. Een ware run was er ook dit jaar weer op de "Bescheurkalender" van de heren Koot en Bie (100.000 exemplaren zijn er hiervan op de markt gebracht!). Bij de speelgoedverkoop was het opvallend dat er dit jaar nauwelijks artikelen uit sprongen. Volgens de speel goedhandelaars is de belang rijkste oorzaak hiervan gele gen in het feit dat de Ster- reclames van zeven uur zijn komen te vervallen. Kinderen worden niet langer door de televisiereclame "gek ge maakt" voor één bepaald stuk speelgoed. "De interesses van het kind lig gen nu duidelijk op een veel breder vlak", aldus speel goedverkoopster mevrouw De Waal. Compromis bij sociologisch instituut LEIDEN - Er is een kans dat de omstreden Westduistse marxist dr. Dieter Lapple toch een aanstelling krijgt bij de vakgroep macroso ciologie van het Sociolo gisch Instituut in Leiden. Hij wordt dan alleen geen lector, maar wetenschap pelijk hoofdmedewerker De kosten van deze medewerks- plaats zouden voor het grootste deel gedragen moeten worden door de vakgroep macrosociolo gie en de rest door de overige drie vakgroepen van het instituut. De subfaculteitsraad sociologie ging gisteren in meerderheid ak koord met dit compromis, dat na diepgaand overleg tussen stu denten, staf en dagelijks bestuur uit de bus was gerold. De studen ten bezetten eerder tot tweemaal toe hun instituut omdat zij het niet eens waren met de gang van zaken rond de benoeming van dr. Lapple tot lector macrosociolo gie. Het zag er toen naar uit dat de benoeming niet zou doorgaan met het oog op de bezuinigings maatregelen van minister Pais. De studenten vreesden echter dat het politieke redenen waren waarom de benoeming op de tocht werd gezet. Kroondocentenplan Het nu bereikte compromis houdt in dat dr. Lapple binnen de vak groep eerst als wetenschappelijk hoofdmedewerker en wellicht la ter als lector onderwijs gaat ge ven. Dat laatste hangt af van de het zg. kroondocentenplan. dat volgend jaar zomer door de sub faculteit moet zijn gemaakt. De voorbereidingen voor de benoe ming van een hoogleraar empiri sche sociologie, waaraan eerder ten koste van het lectoraat voor rang was gegeven, zullen gewoon doorgaan. Om de benoeming van dr. Lapple te kunnen realiseren moet de vak groep macrosociologie per 1 au gustus 1979 één student-assis- tentschap inleveren. De rest van de kosten wordt dan opgebracht door de drie overige vakgroepen. Gaan de vakgroepen daar niet mee akkoord, dan gaat de be noeming niet door. De subfacul teitsraad was het er gisteren over eens dat macrosociologie het meest bijdraagt, omdat deze vak groep ook het meest van dr. Lap ple profiteert. Voorwaarde is wel dat behalve de vakgroepen ook het faculteitsbe stuur van sociale wetenschappen en de faculteitsraad hieraan hun fiat geven. De subfaculteitsraad stemde gisteren met negen stemmen voor het compromis en één stem tegen. Openbaar Overigens hebben de studenten gisteren aangekondigd dat zij zich er niet van zullen laten weer houden om correspondentie van (wetenschappelijk) medewer kers van hun instituut te lichten en openbaar te maken. Zij deden dit al eerder met stukken waaruit bleek dat medewerkers de gan gen van de studenten nagaan. Een poging van de studenten om deze vorm van informatieverga ring door de subfaculteit te laten afkeuren, faalde. Daaraan ver bonden ze bovengenoemde con sequentie. LEIDEN - De restanten van een nooit afgebouwd viaduct nabij de Haag- sche Schouw zullen binnen afzienbare tijd worden gesloopt. Op de plek van de betonnen kolossen zullen groenvoorzieningen, een ge luidswal en een speelterrein Worden aangelegd. De sloop is noodzake lijk in verband met de woningbouw in Boekhorst die binnenkort zal beginnen. De betonnen fundamenten uit het jaar 1934. Volgens een uit die tijd daterend wegenplan zou er een nieuw viaduct worden gebouw ten behoeve van nieuwe rijksweg. De pijlers van de viaductdelen zullen worden gesloopt, de funderingen blijven intact in verband met de toekomstige bestemmingen. Het bij de sloop vri jkomende puin zal worden gebruikt als kern voor de geluidswallen. Het speelterreintje zal worden ingericht als basket balveld. Met de plannen is een bedrag van ruim een kwart miljoen gulden ge- Joop Vervoorn, de "doordouwer" uit Noord, bezig met de eerste paal Heeft ook de Sint dit jaar de broekriem strakker moeten aanhalen? Tot grote wanhoop van de vaderlandse midden stand leek het hier aanvanke lijk wel op. Want wat het win kelbezoek betreft was het in eerste instantie nauwelijks te merken dat de Goed Heilig- man onlangs weer zijn jaar lijkse grote oversteek per stoomboot had gemaakt. Pas in de loop van de vorige week is de gang naar de winkels er echt goed ingekomen, dit tot grote opluchting van de win keliers 'Aanvankelijk leek het nergens op dit jaar, maar de laatste dagen, vooral de zaterdag, hebben gelukkig een heleboel goedgemaakt", was zo'n beetje het geijkte antwoord dat we kregen toen we gister middag een aantal Leidse middenstanders om commen taar over de sinterklaasver koop van dit jaar vroegen Van het front van de grammo foonplatenzaken niets dan positieve geluiden. De op de talloze hitlijsten hooggeno- teerde werkjes bleken weer als zoete broodjes over de toon-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3