Veerman met aow "Paddegatstraks zonder voetveer "Mensen het dat ze erbij horen Aarlandervener voelt weinig voor sloop van huis Brand in centrum Nieuw- Vennep Alkemade sceptisch over aansluiting bij Leidse adviesdienst NIEUW-VENNEP - Een brand in het Ontmoetingscentrum aan de Gelevinkstraat in Nieuw-Ven- nep heeft de grote zaal van dit centrum vrijwel geheel ver woest. De schade wordt ge raamd op een half miljoen gul den. De brand is omstreeks 4 uur van- acht ontstaan, waarschijnlijk veroorzaakt door een brandende peuk in een vuilnisbak. Insluiper steelt beurs NOORDWIJK - Op zeer brutale wijze heeft een vermoedelijk 52- jarige Katwijker gistermorgen een portemonnee met tweehon derd gulden gestolen uit de kleu terschool "Bibelebons" in Noordwijks woonwijk Boeren- burg. Een kleuterleidster trof de man gis termorgen in de school aan. Op haar vraag wat hij binnen deed. antwoordde de man dat hij zoek was naar de Geertruide-kleuter- school. Toen hij was vertrokken bleek dat de kleuterleidster haar portemonnee miste. Aan de hand van het signalement kon de Noordwijkse politie de indentiteit van de man vrij zeker vaststellen, maar hij is nog steeds spoorloos. DINSDAG 5 DECEMBER 1978 i Kinkel ten dode opgeschreven. Tenzij de Schol 40090, Schar 10550, Ma kreel 1210, Diversen 5031. Prijzen per kg.: Tong groot 1906-1830, Tong groot middel 1740-1646, Tong klein middel 1069-1045, Tong klein I 836-773, Tong klein II777-750, Tarbot I 1897-1663, Prijzen per 40 kg. Tarbot 512-144, Griet 279-144, Kabeljauw I 148-106, Kabeljauw II 168-142, Kabel jauw III 102-88, Kabeliauw IV 96-82, Kabeljauw V 84-56, Koolvis II 82, Koolvis III 84, Koolvis IV 82. Schol I 120-94, Schol II 128-90, Schol III 100-90, Schol IV 92-80, Wijting III 62-38, Makreel II 51-41, Schar 64-38. Besommingen: Kw 11-20.800, 22-27.600, 25-17.500 29-25.200. 34-32.300, 51-26.800, 113814.100, 117-18.200, 137-23.000, 145-26.300, 149-24.000, 152-20.600, 173-11.300, 189-15.800, 194-23.500, 214-12.800, 221-21.900 226-12.600. SCH 256-7400, UK 18, en 20 - 15.200, IJM 44-30.200, 115-24.500, 145-18.200 211-19.900. Gielen nieuwe CDA-voorman in Sassenheim SASSENHEIM - Het CDA-ver- band in Sassenheim heeft een nieuwe voorzitter. Het is de heer W. Gielen. Hij is de opvolger van de heer Slingerland, die voor het CDA in de gemeenteraad werd gekozen bij de afgelopen raads verkiezingen. ■Ook de heer Karremans die tot nu toe in het bestuur van het CDA- verband zat. is afgetreden omdat hij een raadslidmaatschap heeft aanvaard. In zijn plaats zit nu de heer P. v.d. Geest in het bestuur, Namens de zogenaamde directe CDA-leden is de heer P.H.L. Kes- sing in het bestuur van het CDA- verband gekozen. Het CDA-verband bestaat in Sas senheim momenteel uit 274 le den. Er komt binnenkort een propaganda-actie om meer leden te WOUBRUGGE/ALKEMADE - Als de provincie Zuid- Holland niet met flink wat geld over de brug komt, dan zal het voetveer over het Paddegat, tegelijk met het jaar 1978, een stille dood sterven. Op 31 december zal veerman J.P. Kinkel voor het laatst aan de riemen van de allang afgekeurde veerboot post vatten om de ongeveer vijfentwintig vaste ge bruikers te transporteren over het Paddegat, de ver binding tussen Braassemermeer en Wijde Aa. De 65- jarige Kinkel houdt het na 32 jaar voor gezien. De gemeente Woubrugge heeft, mede namens Alkema de, naarstig gezocht naar een opvolger, maar is niet in haar missie geslaagd. Er is wel een buurman van Kinkel, die het werk over zou willen nemen, maar dan wel als volledige betrekking (financieel bezien). Dat vinden beide gemeenten een te zware last. De som van 3200 gulden die Woubrugge en Alkemade momenteel beide uittrekken als jaarlijkse bijdrage zou bij lange na niet genoeg meer zijn. Een andere oplossing weten beide gemeenten ook niet, hetgeen O 9 O met name te wijten is aan het ontbreken van woon ruimte voor een eventuele nieuwe veerman. Op de Woubrugse oever mag niet worden gebouwd; op de Alkemadese oever is geen ruimte om een huis te bouwen. De gemeenten hebben nu het lot van het voetveer in handen gelegd van de provincie, die zeer veel waarde hecht aan het handhaven van het veer. Een suggestie om de provincie te laten zorgen voor hel materaal (boot, aanlegsteiger en dergelijke), terwijl de ge meenten de personeelskosten voor hun rekening nemen, is door de gemeenten echter al terzijde ge schoven als "nauwelijks serieus" Volgens Wou brugge en Alkemade kan daar, gezien de geringe omvang van het woon-werkverkeer, geen sprake van zijn. Met andere woorden: als de provincie niet zeer veel geld op tafel legt (zeg maar een salaris van 20 a 30 mille) zien Woubrugge en Alkemade geen kans meer om het pont nog te redden. "Rijk moet schoolbegeleiding betalen" ALKEMADE - Burgemeester en wethouders van Alkemade heb ben "principiële bezwaren" te gen aansluiting bij een schoolbe geleidingsdienst, zolang de noodzaak niet voldoende is aan getoond en de gemeente voor de kosten moet opdraaien. B en W melden dat in antwoord op vra gen van verschillende raadsle den. gesteld tijdens de algemene beschouwingen Ten aanzien van de noodzaak tot aansluiting verwijzen B en W voorlopig nog naar een enquête onder de plaatselijke schoollei ding, die aan moet geven waarom aansluiting nodig is. Als de resul taten van deze enquête bekend zijn en er nader overleg is ge pleegd. bijvoorbeeld met de on- derwijsinspecteur, zal de ge meente een standpunt bepalen. Vooruitlopen daarop noemt het college al wel een aantal bezwa ren. Met name de kosten die ge paard gaan met aansluiting baren de gemeente zorgen. Kosten, die de gemeente niet eens behoort te betalen. Dit volgens B en W die vinden dat het financieren van de schoolbegeleiding een rijkstaak Naast de kosten noemen B en W ook bezwaren ten aanzien van de keuze van de regio en de werk wijze. Wat betreft die werkwijze zeggen B en W "wellicht" een voorkeur te hebben voor de ma nier, waarop Oegstgeest de schoolbegeleiding aanpakt. Deze gemeente werkt samen met de schooladviesdienst Leiden en be taalt afzonderlijk voor door de dienst geboden hulp, die al naar gelang de behoefte wordt inge roepen. Alkemade zal met andere gemeenten uit de Leidse regio spreken over de mogelijkheden ten aanzien van de schoolbege leiding. Op het ministerie wordt momenteel onderzocht of een overkoepelende dienst in de re gio Leiden wel voor rijkssubsidie in aanmerking komt. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het gaat niet om de grootte van het cadeau. Het is zuiver de attentie, de surprise, het gedicht. Het feit dat juist in deze tijd gé- dacht wordt aan die mensen. Dat is het we zenlijke belang van de actie". De actie waarop mevrouw H.E. van Poppel-Bax, plaatselijk voorzitster van De Zonne bloem doelt is "Zon in de schoorsteen". Gisteren en vandaag zijn er 235 pakjes bezorgd bij zieken, gehandi capten en eenzame bejaarden in Alphen. Pakje Mevrouw Van Poppel-Bax "Zon in de schoorsteen is voor ons de allergrootste actie in het jaar, die ook u>at voorbe reiding betreft veel werk kost. Je moet mensen vinden die een pakje willen maken, je moet de adressen vinden waar een pakje naar toe moet". Mensen die pakjes maken heb ben we altijd genoeg. In de loop van het jaar vallen er door verhuizingen en zo altijd veel mensen af, maar tegen Sinterklaas is alles elke keer weer aangevuldDie heeft wel een kennis, een ander een fa in ilielidof een buurvrouwhet is net een sneeuwbaleffect" Mensen die voor een pakje in aanmerking komen worden aangemeld door verpleeg- en bejaardentehuizen, door wijkverpleegkundigen, door kennissen of familieleden"Ik ben ervan overtuigd, dat het er nog wel meer zouden kun nen zijn die voor een pakje in aanmerking komenmaar je weet de adressen niet" Ziekenbezoek De Sinterklaas-actie van de Zonnebloem, vereniging tot bevordering van het welzijn van zieken, bereikt jaarlijks een groot aantal mensen. De actie zelf is dan ook welbe kend. Veel minder bekend is het werk dat de Zonnebloem in Alphen het hele jaar door doet, namelijk het ziekenbe zoek. Een groep van 19 vrij willigers zwermt eens in de twee weken uit voor een be zoek van in totaal zo n 50 langdurig zieken. Vergeleken met drie jaar geledentoen de Alpheuse Zonnebloem-afde ling maar drie medewerkers kende, een grote uitbreiding Maar mevrouw Van Poppel wil verder. "Ik weet dat er in Alphen een groot werkterrein worden bezocht. Maar we kunnen op het moment niet uitbreiden, omdat we niet ge noeg medewerkers hebben" Volgens mevrouw Van Poppel zijn de bezoeken zoals die door de vrijwilligsters en vrijwil ligers van de Zonnebloem worden afgestoken van veel belang. "Dat trouwe bezoek geeft de zieke het gevoel er bij te horen. Voor zo'n tweeweke lijks ziekenbezoek hoef je niets speciaals te kunnen. Je moet eigenlijk vooral weten te luis teren en uiteraard weten te zwijgen over hetgeen je hoert Tegenover ons spuien de zie ken hun verhaal. Dikwijls hoor je dat verhaal vaker, maar dat geeft niet. Ze moeten het kwijt kunnen, dat is ook i'oor het gezindat dag indag uit met de zieke geconfron- i verrassingsbezoek s "Zonnebloem" zoekt nog helpers teerd wordt, van groot be lang". De zieke heeft baat bij het gere gelde contactmaar ook de be zoeker of bezoekster kan zich er zeer bij bevinden, getuige mevrouw Van Poppel's eigen ervaring: "Je hebt natuurlijk wel eens teleurstellingen maar die worden meestal vergoed door hoogtepunten in je bezoeken. Die bezoeken kunnen je blij en gelukkig makenVoor mij hebben ze het leven rijker gemaakt. Ik hecht niet overal meer zo aan. Het huis en zo is zo belangrijk niet meer. Ik ben veel bewuster gaan leven. Het allerbelang rijkste daarbij is. dat je een ander gelukkig maakt, zodat je met elkaar dóór kunt in dit leven" Vrijwilligsters en vrijwilligers zijn volgens mevrouw Van Poppel dringend gewenst "Als bijvoorbeeld de kruis vereniging met 10 bezoek adressen komt.dan hebben we geen mensen. Moeten we dat laten liggen" Vrijwilligers en vrijwilligsters, wie kunnen dat zijn?. Me vrouw van Poppel: "Ik kan iedereen gebruikenvan jong tot oud. Hel zouden bijvoor beeld mensen kunnen zijn die zelf ziek zijn.maar nog wel uit de voelen kunnenIemand die werkloos is. noem maar op Volgens mij zijn er mensen genoeg, die wal kunnen doen." Mensen die zich als ziekenbe zoeker aanmelden worden overigens niet maar zo "los gelaten" op een zieke. Ze krij gen eerst nog de tijd om zich op hun stap te bezinnen en als ze na die bezinningsperiode bij hun besluit blijven, dan probeert mevrouw Van Pop- in de 235 zieken en bejaarden. pel een koppeling tot stand te brengen, waarbij ze onder meer let op de wederzijdse in teresse en leeftijden. Met de Sinterklaas-actie en het ziekenbezoek houden de acti viteiten van de Zonnebloem overigens niet op. De vereni ging organiseert vakanties voor langdurig zieken en ge handicapten, waarbij de plaatselijke afdelingen zor gen voor de aanmeldingen. In Breda, de hoofdzetel van de Zonnebloem, wordt beslist wie er voor een vakantie in aan merking komen. Plaatselijke vrijwilligers en vrijwillig sters stellen zich beschikbaar om tijdens vakantieweken te helpen De Zonnebloem zelf zorgt er voor, dat artsen en verpleeg kundigen aanwezig zijn. "Dat is van veel belang", al dus mevrouw Van Poppel, "want zieke mensen zijn vaak bang om weg te gaan. De we tenschap dat er deskundige verzorging op het vakantiea dres aanwezig is. neemt die angst weg". Behalve bemiddelen bij vakan ties (in de kersttijd bijvoor beeld ook voor eenzame men sen, die de feestdagen liever niet in eenzaamheid willen doorbrengen) kent de Zonne bloem ook een aantal dag-ac tiviteiten. De bekendste daar van is de jaarlijkse dagboot tocht, waaraan in Alphen en omgeving wordt deelgenomen door zon 200 mensen. Zij worden aan boord onder meer verzorgd door de plaatselijke vrijwilligers en vrijwillig sters en ze worden gehaald en gebracht door vrijwillige au tomobilisten Automobilsten Ook i maken kan de Zonnebloem nog best gebruiken, want be halve voorde boottocht zijn er ook rijders nodig die zieken een maal per jaar naar een ontspanningsavond brengen of naar de winkelavond voor gehandicapten, waaraan ook wordt meegewerkt door de Zon nebloem. Tot slot zet mevrouw Van Pop pel nog even een mogelijke misverstand recht. "Een hele boel mensen denken, dat de Zonnebloem een katholieke vereniging is. Maar wij zijn er voor iedereen, het gaat ons er niet om wat hij is,maar wie hij is". Mensen die meer in lichtingen willen hebben over het Zonnebloemwerk kunnen terecht hij mevrouw Van Poppel. Nachtegaalstraat 71 tel. 75064. "Schitterende" woning moet wijken voor nieuwbouw-rijtje Patathraam in Ter Aar mag blijven TER AAR - Wat de gemeente Ter Aar betreft mag de pa- tatkraam op het Vosholplein voorlopig blijven. B en W zijn bereid de eigenaar weer voor een jaar vergunning te verlenen. Ondanks de be zwaren die het bedrijfsschap Horeca daar tegen heeft. De daar dichtbij gelegen pa tatzaak zou van de aanwe zigheid van de kraam op het Vosholplein (alleen in de weekeinden) schade onder vinden, aldus het bedrijfs schap. Omdat er echter geen klachten zijn binnengeko men tegen de aanwezigheid van de patatkraam op het Vosholplein (die een half jaar op proef heeft gedraaid) willen Ben W wel meewer ken aan voortzetting van de activiteiten van de patat- kraamhoudcr. ALPHEN AAN DEN RIJN/ AARLANDERVEEN "Aarlanderveen is een schitterend plaatsje, De Rooy heeft er een schitte rend huis met een schitte rende tuin en hij betaalt bovendien nog een lage huur. Wat wil je nog meer7" Dat vroeg mr. A.J.L. de Kort zich gistermiddag af namens zijn cliënt, de Aarlandervener P. de Rooy. Deze en zijn vrouw wonen in één van de 18 woningen aan de Kerkvaartseweg, die op de no minatie staan om gesloopt te worden, om vervangen te wor den door 20 nieuwe huizen. Gisteren kregen De Rooy en twee anderen de gelegenheid hun be zwaren kenbaar te maken tegen dat plan bij het gemeentebestuur van Alphen. Dat daar ook andere dal ruimtelijke ordeningszaken aan de orde kwamen was niet zo verwonderlijk, want juist op die "andere" zaken lag het accent. Mr. De Kort liet namens zijn cliënt weten dat De Rooy ook wel de voordelen van nieuwbouw ziet voor Aarlanderveen, "maar hij vindt dat hij niet alleen een offer moet brengen". Van de 14 wo ningen die nu nog bewoond zijn verkeren er 10 in slechte staat. Het blokje van 4 waarin De Rooy woont echter is van een andere serie en is volgens De Rooy van goede kwaliteit. De Rooy heeft zelf nogal wat vertimmerd aar zijn huis en voelt er zodoende weinig voor zijn, om een naar zijn oordeel goede en goedkope wc ning in te ruilen voor een even eens goede, maar veel duurdere, nieuwe woning. Intimiderend Daarnaast had de advocaat van de Aarlandervener nogal wat kritiek op de rol van de woningbouw vereniging "Alphen aan den Rijn", eigenaar van de woningen en indiener van de nieuwbouw- plannen. Op 23 maart had De Kort de woningbouwvereniging een brief geschreven waarin hij aandrong op een gesprek met de woningbouwvereniging. "Dat gesprek moet nog steeds plaats vinden en dal betreuren wij. Bovendien is er buiten mij om een brief gestuurd naar De Rooy waarin hem in nogal inti miderende taal de huur wordt opgezegd, terwijl in die brief een aantal dingen wordt gesteld die juridisch onjuist zijn". "Tenslot te", zo meldde De Kort. is De Rooy ook nog geen passende en- gelijkwaardige vervangende wo ning aangeboden. Het laatste bezwaar van De Rooy betrof dan de ruimtelijke orde ningskwestie: "Het nieuwbouw- plan zelf tast het dorpskarakter aan", stelde mr. De Kort. "De bouw van 20 woningen op zo'n klein stukje grond past wel in een drukke wijk in de grote stad, maar niet in een klein dorp als Aarlanderveen" Parkeerproblemen De twee andere bezwaren die wer den ingediend hadden vooral be trekking op de mogelijke par keerproblemen die zullen ont staan nadat de nieuwbouw is ge realiseerd. Een van hen .gaf er de Wethouder J.W. Haanstra van ruimtelijke ordening en stads ontwikkeling liet echter weten dat dit nogal moeilijk is omdat vrij dicht achter de huizen een sloot loopt. Die kan weliswaar gedempt en er kan een duiker worden gemaakt beaamde Haan stra, maar dan krijg je te maken met een andere ruimtelijke-or- dcningsprocedurc. die veel lan ger duurt. Bovendien gaan daar kosten mee gepaard, die op de woningen zullen drukken, aldus Haanstra. Hij gaf Van den Berg te verstaan dat zijn suggestie wel degelijk was bediscussieerd bin nen het college van burgemeester en wethouders. De Aarlandervener 1 desgevraagd dat er el buurt ook geen ruimte i 'erkl aarde voorkeur aan zijn bezwaren in een besloten hoorzitting toe te lichten. Aarlandervener Van der Berg jr. daarentegen had geen bezwaar tegen een openbare hoorzitting. Temeer omdat hij zodoende de kans kreeg publie kelijk nog eens uitdrukkelijk te stellen dat hij er beslist niet op uit i te dwars bomen. "Dat zou het laatste zijn, dat juich ik juist toe". Hij was echter wel bezorgd over hoe het nu straks met parkeren moet. "Nu al kan er geen auto meer bij" Daarbij moet in ogenschouw uur- den genomen dat van de 18 hui zen er nog maar 14 bewoond zijn. Als daar dus straks 20 nieu woningen voor in de plaats men. zullen er grote problen ontstaan. Van den Berg vr zich dan ook af waarom de ni we huizen niet wat meer n achteren kunnen, zodat erruir komt voor een insteekhaven. r te zetten. "Alles staat Bezwaren In december of uiterlijk in januari zal de commissie ruimtelijke or dening en stadsontwikkeling B en W moeten adviseren over de drie bezwaren die tegen dc nieuwbouwplannen zijn inge diend. Worden die bezwaren on gegrond verklaard, dan kunnen de drie nog met hun bezwaren naar de Raad van State. De woningbouwvereniging "Al phen aan den Rijn" had het ko mend voorjaar willen starten met de bouw. Of dat streven nog haalbaar is zal in de nabije toe komst moeten blijken. Vooral belangrijk is daarbij of degenen die nu bezwaar hebben gemaakt het, als hun bezwaren onge grond worden verkaard, nog ho gerop zullen zoeken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13