U KUNT ZE NU KOPEN. Achterstand bij kansarme kinderen is weg te werken Restauratie 6.5 miljoen Nerveus, Overwerkt, Vermoeid... Sanox kalmeert STAATSLOTEN? Eerste paal voorplan Koppelstein kantonrechter «Sb GODYLA BLUFT WINNEN Sint bij alleenstaande ouders Bromfietser schept jongetje (8) Nog nooit bekende Katwijkse stroper Plannen voor opknappen Pieterskerkgracht 9 en 11 Leiden wil meedoen aan het project basisschool O© Ford Fiesta ais hoofdprijs DINSDAG 5 DECEMBER 197H ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Het is mogelijk onderwijsachterstan den bij kleine kinderen grotendeels weg te werken. Voorwaarde is dat de onderwijsgevenden extra aandacht aan die kinderen kunnen geven. Het onderwijs in de klas hoeft hiervoor echter slechts in bescheiden mate te wor den gewijzigd. rdoor^- rust en bevordert daardoor^ een goede nachtrust Lees e LEIDEN - In de zaalvoetbalcompe titie blijft Godyla de stijgende lijn doortrekken. Gisteravond in Katwijk was Cleyn Duin het vol gende slachtoffer van de Lisse naars (2-5). Glasbergen haalde fors uit tegen Swift (7-3). Cleyn Duin-Godyla 2-5 (0-2) Vooral in de eerste helft was Godyla op permachtig. In de 10de minuut namen de bezoekers via Frans van der Laan de leiding. Vlak voor de doelwisseling bepaal de Frans van der Laan de stand op 0-2. In de tweede rondgang kwam Cleyn Duin via een treffer van Wim Guyt op 1-2. De gelijk maker hing toen in de lucht maar een tweeminuten straf van Wim Guyt gooide echter roet in het eten. Door doelpunten van Johan Elfering en Pim van der Meer liep de Lissense ploeg naar 1-5 uit Wim Guyt scoorde nog 2-5. Glasbergen-Swift 7-3 (2-2) In de eerste helft zag het er niet naar uit dat de Rijnsburgse ploeg een ruime zege zou behalen. Beide ploegen hielden elkaar in even wicht en scoorden elk ook twee maal. John Manuputty bezorgde de thuisploeg de leiding maar Wim de Roo en John Jansen schoten Swift naar een 1-2 voor sprong. Vlak voor de doelwisse ling scoorde Piet Haasnoot, de gelijkmaker. Lange tijd in de tweede helft bleef Swift de ge lijkwaardige OMonent aan Glas bergen. maar t#ee doelpunten van CorVreugdenhil bezorgde de Leidse ploeg de nekslag. Piet Haasnoot, Hank de Mooy en An ne Ouwersloot maakten er zeven van, Piet Gubler liet de derde Swift treffer aantekenen. Deze conclusie trekken onderzoe kers die sinds 1974 in het zoge noemde GEON-project (Gediffe rentieerd Onderwijs) werkzaam zijn. Het project is gericht op de kleuterschool en de twee eerste jaren van de lagere school. Ruim honderd scholen in Amersfoort. Arnhem, Enschede en Hilversum zijn erbij betrokken. De begelei ding wordt onder meer verzorgd door de schoolbegeleidingsdien sten in die plaatsen en de Utrechtse universiteit. De conclusies werden gisteren ge presenteerd door M. Abelen, A. de Vries en K. Stokking. Testuitkomsten Op de kleuterscholen waar het project heeft gewerkt, laten de testuitkomsten in twee jaar een sterke stijging zien. Bij de kinde ren met de grootste achterstand was de stijging groter dan bij de overige kinderen. Over het alge meen waren de kinderen ook rus tiger, initiatiefrijker, zelfstandi ger en toleranter ten opzichte van elkaar geworden, aldus de onder zoekers. Of de gesignaleerde vooruitgang een blijvende zaak is, is volgens de onderzoekers nog niet met ze kerheid te zeggen. Daarvoor is het nodig de kinderen over een langere periode te observeren Maar nu al blijkt dat de kinderen op de lagere school minder problemen opleveren, zo wordt gesteld. Via het GEON-project leerden on derwijsgevenden - vooral kleu terleidsters - hoe ze groepjes kin deren zo'n tien a 20 minutenextra aandacht konden geven, terwijl de rest van de klas zelfstandig aan het werk was. De leerkrachten werden bovendien getraind in het herkennen en opvangen van probleemgedrag bij kinderen, waarbij ook samenwerking met ouders en buurtinstanties tot stand werd gebracht. Voor het project werden speciaa. scholen uitgekozen die nog wei nig met onderwijsvernieuwing bezig zijn geweest: „Scholen die niet stonden te trappelen om aan een project mee te doen, omdat ze het al druk genoeg hebben met achterstandskinderen", zo wordt verklaard. Volgens de onderzoe kers zijn de opgedane ervaringen dan ook toepasbaar op elke door- snee-school. Praktisch De onderzoekers hebben nadruk kelijk naar zeer praktische verbe teringen gestreefd. De invoering ervan vergt van de leerkrachten slechts weinig extra tijd. De ver beteringen kunnen worden aan gebracht. ongeacht de leeftijd of de ervaring van de betrokken leerkracht. De grootte van de klas bleek evenmin invloed te hebben op de testresultaten. De GEON-onderzoekers hebben er bij minister Pais van onderwijs op aangedrongen de opgedane inzichten over te dragen op ande re scholen. Dit zou met name kunnen gebeuren via het stimu leringsbeleid en de nascholing. Ideeën hierover zijn al een aantal ADVERTENTIE Speel eens samen in de Staatsloterij met méér loten heeft u méér kansen. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070 - 653955. De Staatsloterij. Méér spelers, méér kansen. ADVERTENTIE Spoed gevraagd Volgens de onderzoekers hebben ook kamerleden, vakorganisa ties, inspectie en de Innovatie commissie Basisonderwijs, bij de minister aangedrongen op een spoedige beslissing. Het project loopt eind volgend jaar af. Als niet gauw duidelijkheid bestaat over een vervolg, zullen project medewerkers in de tussentijd el ders werk zoeken en zal belang rijke kennis verloren gaan, aldus de GEON-onderzoekers. Ten behoeve van de scholen en de ouders heeft het GEON-team het boekje „Veel anders hoeft het niet" samengesteld, waarin een overzicht van de projectactivitei ten wordt gegeven. LEIDEN - De heer B.S.G.D. Hoes, oud-bestuurslid van de stichting "Onder eigen dak" en één van de toekomstige bewoners, mevrouw J.U.M. Crepin-Terfaat zullen morgenmiddag om drie uur de eerste officiële paal slaan voor de bouw van 204 premie-koopwo ningen in het plan Koppelstein (Morskwartier). De woningen, waarvan 75 procent in laagbouw en 25% in gestapelde bouw. worden gebouwd in op dracht van de stichting "Onder eigen dak". In het bestuur van de stichting, dat geen winst beoogt, heeft een viertal Leidse gemeen teraadsleden zitting, te weten C Elzenga en K. van Duyn (Beiden WD), J. Duivesteijn (PvdA) en W. Bleijie (CDA). De woningen zijn de afgelopen we ken na een voorinschrijving en via een loting vrijwel allemaal verkocht. De prijzen van de hui zen liggen tussen de 108.500 en 130.000 gulden. De grond voor de woningen wordt door de ge meente Leiden in erfpacht uitge geven. De totale bouwtijd bedraagt onge veer anderhalf jaar. De eerste bewoners zullen waar schijnlijk nog voor de bouwvak vakantie van het volgend jaar de nieuwe woning kunnen betrek ken. LEIDEN - Een 8-jarig inwonertje van Leiden is gisteren met hoofdletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis na te zijn aangereden door een brom fiets. De bromfietser, een 18-jari- ge Leidenaar, reed over de Cor- nelis Schuytlaan in de richting van de Churchilllaan. Plotseling stak vlak voor hem het 8-jarige jongetje over. De bromfietser kon niet meer uitwijken waardoor het slachtoffer werd geschept. LEIDEN - Sinterklaas heeft gis termiddag een bezoek gebracht aan het FIOM, bureau voor al leenstaande ouders, aan het Ter- weepark. De goedheilig man, die per trein arriveerde, hield er een vurig pleidooi voor verbetering van het openbaar vervoer voor alleenstaanden. Hij vroeg de NS te zorgen voor financieel aan trekkelijke reismogelijkheden voor alleenstaanden. Hel geduld van hen die gisteren aan hun oproep om voor de kantonrechter te verschijnen gehoor hadden gegeven werd wel op de proef gesteld. Ver dachten die om twee uur wa ren opgeroepen zaten om vier uur nog in de zaal op hun beurt te wachten. En ik kan me dan voorstellen hoe je dan zit, als het niet je werk is om er te zijn (en zelfs dan). Enfin, iedereen mocht vroeger of la ter toch zijn boete in ont vangst nemen. Zoals die jongen die in een win kelcentrum. voetgangersge bied, met zijn brommer een kind omver reed. Want hij moest boodschappen doen Honderd gulden boete. En de jongen uit Katwijk die zich zonder verlof op grond van Staatsbosbeheer bevond en zijn honden niet belette naar konijnen te snuffelen Hij had niet gezien dat ze dat deden. "Nog nooit gemerkt dat die honden interesse heb ben voor konijnen?"vroeg de rechter.Ja.dat wel, maar nog nooit gemerkt dat ze er één pakten. "En ik heb nog nooit gemerkt dat iemand uil Kat wijk die op die grond liep er kende dat hij een beetje aan het stropen was", besloot de rechter, en legde naast een boete van veertig gulden een voorwaardelijke straf op van f 130.-. Een kweker van vaste planten die zijn land naast de vuil nisbelt in Noordwijkerhout heeft, en al jaren bezig is de vogels van zijn land te hou den, had bij een kweker in de Haarlemmermeer iets moois zien staan. Een knallende vo gelverschrikker die door zo om de tien minuten een luide knal te geven de vogels angst inboezemde. Maar de mensen in de buurt konden er niet van slapen en klaagden bij de politie. Die haalde het apparaat 's nachts weg; toen de kweker 's och tendszijn land op kwam vond hij een briefje van de politie en het plastic dat hij over het land gespannen had in ver band met hel gassen (met een onkruidbestrijdingsmiddel) aan flarden, omdat de kop- meeuwen er in de veronder stelling dat het water was op waren gedoken. Het gassen mislukte zodoende voor een groot deel en de kweker zit met een schade van 2.5 duizend gulden, volgens eigen opgave Hoewel het de rechter overbodig léék de knaller ook 's nachts aan te zetten omdat ook vogels behoren te slapen, leg de hij de kwekerin verband met de schade die hij al geleden had, geen straf op, maar verklaar de hem wel schuldig aan het veroorzaken van geluid soverlast De beheerder van de subfacul teit biologie van de universi teit stond terecht omdat bij proeven door studenten met bananenvliegjes de afzuigin stallatie in de microscopie- zaal niet zou hebben aange staan. Na een klacht over een 'kenmerkende stekende geur van ethervond de arbeidsin spectie in de zaal 120 studen ten met bananenvliegjes bezig en ongeveer eenzelfde aantal (geopende) flesjes ether. De in specteur constateerde ook de kenmerkende stekende geur en schakelde iets in van wat hij dacht dat de afzuigin stallatie was. Maar dat wa ren de zuurkastendie volgens de beheerder hoe dan ook niets tot de afzuiging bijdragen en alleen worden aangezet als de zuurkasten in gebruik zijn. De afzuiging stond echter wel aan, vertelde hij gisteren, want die is verbonden met de luchttoevoerinstallatieAls de ene installatie kapot is bij voorbeeld, is de andere ook automatisch uitgeschakeld. Maar er was niets kapot, dus werkten ze allebei. Wat de ether betreft, er waren niet meer dan 75 flesjes met dat spul, die dicht waren bo vendien. De open flesjes wa ren nog van een vorige groep studenten, en daar zat niets anders dan water in. De be heerder vond het nogal vreemd'dat er een klacht ge komen was. "Al die jaren dat we met ether werken is er nog nooit een klacht geweest. Bo vendien klaagde geen van de studenten of medewerkers in de zaal. De klacht .kwam van iemand op de eerste verdie ping, en dat is helemaal vreemd als je bedenkt dat ether zwaarder is dan lucht en dus niet omhoog stijgt, maar juist naar beneden zakt", zei hij. De beheerder had er flink wat werk van gemaakt, hij had drie getuigen en een handvol supporters meege nomen Zij allen hoorden hoe de rechter hem vrijsprak. MARGA WUIS LEIDEN - De gemeente Leiden wil nog volgend jaar een begin maken met de restauratie van de pan den Pieterskerkgracht 9 en 11. In het pand nummer 9 hebben op het ogenblik de schilder- en te kenacademie "Ars Aemula Natu rae" en de sportschool Luiten onderdak; in het pand nummer 11 zijn diverse verenigingen en instellingen ondergebracht. Met de restauratie van beide panden is een bedrag van rond zes en half miljoen gulden gemoeid. Het is de bedoeling om "Ars Ae mula Naturae" tijdelijk naar Pie terskerkgracht 11 te laten verhui zen. Voor dat dat gebeurt zal eerst het dak van het pand worden her steld; de verenigingen die nu ge bruik maken van nummer 11 zullen elders in de stad onderge bracht moeten worden. Daarover heeft op het ogenblik overleg plaats. Voor het pand Pieterskerkgracht 9 is door het architectenbureau Kooreman en Raue in Delft in middels een restauratie- en con- colidatieplan opgesteld. Het om vat het herstel van de kappen en alle technische gebreken alsme de het indelen van het gebouw voor de schilder- en tekenacade mie. Na de restauratie zal de sportschool Luiten niet meer in het pand terugkeren. De kosten van het plan zijn becij ferd op 4.8 miljoen. Van dat be drag werd door de Leidse raad in het verleden al een bedrag van ruim 1.3 miljoen beschikbaar ge steld voor consolidatiewerk- zaamheden. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk heeft het res tauratieplan inmiddels in grote lijnen goedgekeurd en subsidië ring toegezegd. Het pand Pieterskerkgracht 9 da teert uit de zeventiende eeuw en verkeert al geruime tijd in slechte staat. Via lekkende daken en go ten stroomt geregeld hemelwater het pand binnen. De restauratie van het pand Pie terskerkgracht 11 is aanmerke lijk minder kostbaar: het wordt geraamd op 1.7 miljoen gulden. Het pand staat op de monumen tenlijst en dateert uit het einde van de achttiende eeuw. Evenals 9 verkeert het al geruimte tijd in slechte staat. Zo vertoont de voorgevel diverse scheuren. Ook voor dit pand is een restaura- tie- en consolidatieplan gemaakt door het Delfse architectenbu- I reau Kooreman en Raue, terwijl I CRM zal subsidiëren in de restau- ratiekosten. De bedoeling is om het pand te verbouwen tot vier volwaardige woningen met drie kamers. Het pand Pieterskerkgracht 9 dat volgend jaar een ingrijpende opknapbeurt zal ondergaan. ADVERTENTIE De Ford Fiesta L (met 957 cm3 motor) is één van de hoofdprijzen. Niet alleen in déze aktie, maar ook wanneer het gaat om de keuze van een betrouwbare, zuinige, kompakte gezinsauto. De Fiesta is een auto die veel biedt. O.m. gelaagde voorruit, automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, voorwielaandrijving. LEIDEN - De lagere Lucas van Leydenschool en de Haanstra- kleuterschool hebben zich bij het ministerie van onderwijs en we tenschappen aangemeld voor deelname aan de 'Ontwikke lingsprojecten basisschool'. In totaal zijn er bij het ministerie 326 aanmeldingen binnengekomen, waarbij bijna 900 scholen zijn be trokken. Op 1 augustus 1979 starten de eer ste van de 25 projecten, die zijn gericht op de ontwikkeling van speciale schoolwerkplannen in het kader van de integratie van het kleuter- en lager onderwijs. Het ministerie wil over ongeveer een maand 25 van de 326 aanmel ders uitnodigen een projectplan op te stellen. Dan ook zullen de Lucas van Leyden- en de Haan- straschool horen of zij bij de uit verkorenen zijn. De provincie Zuid-Holland spant samen met Noord-Branbant de kroon wat betreft het aantal aan meldingen. Uit beide provincies hebben 49 scholencombinaties zich ingeschreven voor het proefproject. Gelderland was een goede derde met 41 aanmeldin gen. t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12