Zuid-Af rika meester in N amibië Venus bespied door kunstmanen West-Duitsland schept op over natuur NAVO NEEMT DEFENSIE ONDER LOEP Betogingen en stakingen in Iran duren nog voort Grote opkomst slag voor Swapo Arrestatie personeel Bulgaarse ambassade in Cairo DINSDAG 5 DECEMBER 1978 BONN - „Het is een schandaal", zegt de Duitse natuurbe schermer Horst Stern. „Hoe de Bondsregering hier met belastinggelden omgaat om de bevolking voor de gek te houden, is ongehoord". Stern heeft met „ongelooflijke verbazing" een advertentie van de regering gelezen, waarin wordt beweerd dat negentiende deel van de Bondsrepubliek uit natuur bestaat. „Stelt u zich eens voor dat u door de Bondsre publiek Duitsland zou wan delen, van het ene eind naar het andere. Dan zou u negen van de tien dagen over akkers en weilanden lopen, door bossen gaan, langs rivieren en meren. En slechts èèn dag op asfalt, baksteen en beton stui ten". „Als u", zo staat in grote letters boven de reclametekst, „door een land met 220.000 vierkan te kilometer natuur wilt trek ken, dan moet u hier blijven". De Bond voor Milieu- en Na tuurbescherming spreekt van een „schandelijke serie leu gens". „Wij zullen", aldus voorzitter Gerhard Thieleks in een gesprek met de Kölner Stadt-Anzeiger, „wegens de ze onzin, deze misdadige pro paganda, bij de verantwoor delijke minister van land bouw Josef Ertl proteste- Juist is dat steden, industriege bieden, wegen en dergelijke in totaal 11,3 procent (onge veer één tiende) van de totale oppervlakte van West-Duits- land in beslag nemen. Maar om de rest als „natuur" te be titelen, is volgens milieube schermers „buitengewoon grof'. Er bestaat in de Bonds republiek nauwelijks een stukje grond dat niet door mensen is beroerd. Zo is bijna 60 procent van de oppervlakte van Duitsland agrarisch land. Sinds 1970, het wereldnatuuijaar, is een miljoen hectare grond „met de bodem gelijkgemaakt". Daarvan zijn 15.000 biotopen (plaatsen waar dieren of plan ten geheel in hun omgeving zijn ingepast) het slachtoffer geworden. Daarvan staat niets in de 1,5 miljoen mark kostende ad vertentieserie van de Bonds regering. Dat er steeds meer kunstmatig aangelegde den nenbossen komen en dat veel beken en rivieren worden gekanaliseerd, waardoor al lerlei plant- en diersoorten zijn uitgeroeid of in hun be staan bedreigd, vermeldt de advertentie evenmin. De periode tussen 1945 en 1975, schrijft Horst Stern in Der Spiegel, zal op onze scholen eens de dertigjarige oorlog van de Duitsers tegen de na tuur heten. De voorlichtingsafdeling van de regering wil ook graag dat de bevolking weet dat er „in de Rijn weer gezwommen kan worden". Tenminste door de 14 genoemde vissoor ten. „Snoek, karper en zeelt", beweren de reclamemakers, „zijn in de loop der jaren steeds zeldzamer geworden. Maar intussen voelen zij zich weer thuis in Vader Rijn. Tot vreugde van de vissers, ook als hun smaak hier en daar nog wat te wensen over laat" De Kölner Stadt-Anzeiger heeft enkele tijd geleden vers ge vangen Rijn-vissen in een twee sterren-restaurant in Keulen laten toebereiden. De vier proefeters kregen geen hap door hun keel. Wat vol gens alle regels was klaar ge maakt smaakte naar metaal en olie. De persdienst van de regering in Bonn geeft toe dat met het begrip natuur „nogal royaal" is omgesprongen. ..Maar voor de meeste mensen zijn wei landen, ook als zij zijn gedrai neerd, of bossen, ook als het om „stokkencultuur" gaat, natuur". Horst Stern ziet dat anders: „Die voor veel geld verbreide onzin heeft natuurlijk een doel. Men wil de natuurbe schermers in de hoek van de „spinners" drukken. Waar over, zo wordt de kiezers ge suggereerd, winden al die „groene typen" zich eigenlijk op, als zij protesteren tegen nieuwe wegen, parkeerha vens, vliegvelden en super markten? Er is toch natuur in overvloed - 90 procent van onze oppervlakte!" WINDHOEK (GPD/AFP) - De verkiezingen in Namibië (Zuidwest-Afrika) lijken een succes te worden voor het Zuidafrikaanse bewind in dit land. Gisteravond reeds, na de eerste van de vijf dagen waarop de Namibiërs mogen stemmen, was de opkomst bij veel stembureaus naar schatting al in de buurt van de 50 procent. Zuidafrikaanse woordvoerders in Windhoek wijzen erop dat daar mee in elk geval is aangetoond dat Zuid-Afrika de macht in Na mibië nog stevig in handen heeft en dat de bevrijdingsbeweging SWAPO kennelijk niet zoveel greep heeft op de bevolking als wel wordt gemeend. Ook in Ovambo-land, de noordelij ke provincie aan de grens met Angola, is dankzij een straf geor ganiseerd systeem van halen en brengen - de kiezers worden met vrachtwagens naar de stembu reaus gebracht - de opkomst goed. Dit vervoer wordt georga niseerd door de politieke partij en, vooral de DTA, de rijkste van de deelnemende groeperingen. Voor zover dat door waarnemers was te constateren, gingen het stemmen zelf en het vervoer naar de stemlokalen niet gepaard met dwang. Anderzijds werd ook niet duidelijk of de Ovambo's wel wisten dat men ook kon weigeren te stemmen. CAIRO (UPI/AFP) - In opdracht van president Sadat heeft de Egyptische veiligheidsdienst gis teren een aantal personeelsleden van de Bulgaarse ambassade in Cairo gearresteerd, na de ambas sade te zijn binnengedrongen. De buigaren hebben, aldus func tionarissen van de politie, de vrouw en twee dochters van een Egyptische ambtenaar, die een huis van de ambassade had ge huurd, mishandeld. De drie vrouwen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Dit heeft de Egypti sche radio bericht. Volgens de radio had Sadat op dracht gegeven tot het politie-in- grijpen, nadat de ambassade had geweigerd de personeelsleden die bij het incident betrokken waren aan de autoriteiten over de dragen. De woning waarin de mishandeling zich heeft afgespeeld werd door een Egyptische functionaris, Fuad Taher, van de ambassade gehuurd. Uit bronnen rond het Egyptische ministerie van bui tenlandse zaken is vernomen dat de ambassade eerder het ministe rie om bemiddeling had verzocht om Taher en zijn familie uit de woning te zetten. De ambassade wilde de woonruimte zelf gaan gebruiken. Toen dit mislukte heeft de ambassade via de rechter geprobeerd de familie te dwingen te vertrekken. De rechtbank verwierp echter het verzoek tot ontruiming. De eindeloze rijen bij de stembu reaus worden veroorzaakt door het feit dat bijvoorbeeld in Ovambo-land veel mensen niet weten wat er van hen wordt ver wacht en bovendien niet kunnen lezen en schrijven. Olifant Naast de DTA verwacht ook de nog wat behoudender partij Aktur successen in Ovambo-land. Dat komt met name omdat deze partij als symbool een zwarte olifant heeft gekozen. Dit bij de Ovam bo's bekende dier slaat, als ken merk van kracht, meer aan dan het Churchillliaanse V-teken van de DTA. Tot gisteravond waren er geen in cidenten voorgevallen, ondanks de dreigementen van de SWAPO die, evenals enkele vooruitstre vende Namibische partijen, de verkiezingen boycot. Wel blijkt vooral in de hoofdstad Windhoek bij de blanke bevolking de schrik er flink in te zitten na de bomaan slagen van afgelopen zaterdag. Hoewel de blanke Windhoekers toch al ruim voorzien waren van allerlei schietwapens, is er sinds zaterdagmiddag een ware run ontstaan op de wapenwinkels. In één winkel werd binnen enkele uren voor ruim f 7500 aan munitie gekocht. Vierenzestig leden van de Namibi sche nationalistische beweging SWAPO die zaterdag door de po litie waren aangehouden na hef tig handgemeen na een betoging, zijn gisteren in Windhoek vrijge laten. Een aantal vrijgelaten betogers droeg nog de sporen van de bot sing met de politie. Zes leiders van de binnenlandse afdeling van SWAPO, onder wie Daniël Tjongarero, vice-voorzit- ter van de beweging, worden nog altijd vastgehouden. Zij.zijn zon dagochtend aangehouden op grond van de terrorisme-bestrij- dingswet, een dag na de ontplof fing van twee bommen in het cen trum van Windhoek. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Op voorstel van de Nederlandse minister van defen sie mr. W. Scholten, zullen de Eu ropese NAVO-landen een onder zoek gaan instellen naar de ma nier waarop die landen hun de fensieuitgaven financieren. Gebleken is dat tussen die finan cieringsmethoden grote onder linge verschillen bestaan, die ook van invloed kunnen zijn op de plannen van de defensie van het bondgenootschap. Volgens minister Scholten bete kent het instellen van de studie nog geenszins dat gestreefd zal worden naar een eenheid in fi nanciering. Welke gevolgen de studie zal hebben voor de aange sloten NAVO-landen, valt pas te zeggen wanneer zij is afgerond, aldus Scholten. In NAVO-krin- gen wordt verwacht dat daar wel lange tijd mee gemoeid zal zijn. Scholten deed zijn voorstel giste ren in Brussel, waar de Europese NAVO-landen, verenigd in de Eurogroep, onder zijn voorzitter schap bijeen kwamen. Scholten was het als financieel deskundige opgevallen dat binnen de NAVO op militair, technisch en politiek terrein veel zaken gepland wor den, maar niet waar het de uitga ven betreft. Tussen de NAVO-partners bestaan grote verschillen op dit terrein. Sommige landen krijgen prijs stijgingen van defensiematerieel automatisch gecompenseerd, andere niet of slechts gedeelte lijk. Zo zijn er ook landen Volgens Scholten gaat het er niet om oneigenlijke posten uit diver se begrotingen te schiften, zoals in ons land, waar bijvoorbeeld - in tegenstelling tot veel andere landen - pensioengelden voor het defensiepersoneel en de uitgaven voor het loodswezen toch op de defensiebegroting drukken. De ze oneigenlijke uitgaven worden toch al niet betrokken bij de door de NAVO aangelegde financie ringsmaatstaven. De gezuiverde defensiebegroting wordt be schouwd als basis voor de onder linge vergelijking tussen de NA VO-landen. Pogingen om een dergelijk onder zoek naar de defensiefinancie ring binnen de gehele NAVO - dus met de Verenigde Staten en Canada - tot stand te brengen, zijn steeds mislukt. Minister Scholten beschouwde de aan vaarding van zijn voorstel giste ren dan ook als een belangrijke stap. De defensiefinanciering binnen de NAVO zal ook vandaag en mor gen aan de orde komen, wanneer in Brussel het Comité voor Ver dedigingsplannen van alle NA VO-landen bijeenkomt. Daarbij zal de blik zich vooral richten op de Verenigde Staten. Vorige week liet de Amerikaanse presi dent Carter, bij de presentatie van zijn anti-inflatieprogramma, namelijk doorschemeren dat Amerika zich wel eens niet zou kunnen houden aan de vorig jaar door de NAVO-landen aangega ne verplichting de defensieuitga ven jaarlijks met 3 procent te la ten stijgen. geld, dat aan het eind van het jaar Binnen de NAVO i op de defensiebegroting schiet, vanzelf voor dat doel komt te vervallen, terwijl in andere landen overschotten op de vol gende begroting kunnen worden overgeboekt. Dat laatste is bijvoorbeeld in Ne derland het geval, waar defensie een uitzonderingspositie ten op zichte van de andere departe menten inneemt. Binnen de NA VO kunnen deze uiteenlopende methoden tot problemen leiden, bijvoorbeeld waar het gaat om militaire projecten die door ver scheidene landen tegelijk wor den begonnen. Het risico bestaat dan dat een land niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen omdat de gelden daarvoor niet meer op de begroting te vinden zijn. enigszins verontrust door deze medede ling, nu het dit jaar juist zoveel moeite heeft gekost om vrijwel alle NAVO-landen, voor wat de realisering van de 3-procents- groei betreft, op één lijn te krij gen. Het niet-nakomen van deze verplichting door Amerika zou ook andere landen ertoe kunnen brengen hun slechte financieel- economische positie aan te voe ren als argument tegen verhoging van de defensieuitgaven. Ken lange rij wacht om zijn stem uit te kunnen brengen. Al op de eer ste dag van de verkiezingen in Na mibië heeft 50 procent van de stem gerechtigden zich ter stembus bege- Sfinx dreigt kop te laten vallen CAIRO (DPA) - De sfinx, het vijfduizend jaar oude monu mentale beeldhouwwerk aan de voet van de pyramide bij Cairo, wordt bedreigd door erosie, het woestijnzand, de temperatuurschommelingen in de woestijn en de straling van de zon. In de hals van het enorme gevaarte zitten breu ken, waardoor de kop ervan dreigt af te vallen. Aan het begin van het jaar stel den Amerikaanse deskundi gen vast dat er twee meter onder de voet van de sfinx grondwater is. Dat water dring blijkbaar door het po reuze kalksteen naar boven en laat zoutkristallen achter. Hierdoor zou het steen aange tast worden. TEHERAN (Reuter/UPI) - Ook gisteravond is er weer betoogd in Teheran, maar op veel kleiner schaal dan op voorgaande avonden. Vanaf daken werd de kreet gehoord 'Allah is groot', maar geschoten is er bijna niet. De regering heeft berichten uit het buitenland tegengesproken dat een regentschapsraad zou wor den gevormd die de taken van de sjah zou overnemen. De woordvoerder van het ministe rie van voorlichting noemde de berichten, ongegrond en volledig onwaar'. Zij hadden volgens hem tot spanning onder het publiek geleid. In Teheran wordt ook druk gespe culeerd over spoedige vervan ging van het een maand oude door militairen gedomineerde kabinet van premier generaal Gholamreza Azhari door een burgelijke regering. Als kandi daat voor het eerste-minister- schap werd genoemd oud-minis ter van buitenlandse zaken Ab- dollah Entezam, maar deze noemde de speculaties, volstrekt bezijden de waarheid'. De sjah heeft gezegd dat generaal Azhari zal regeren tot orde en rust zijn hersteld. Aangezien dit nog niet gebeurd is, lijkt zijn vervan ging nog niet ophanden. Gisteren werden in Teheran drie woningen van Amerikanen met gebrekkige brandbommen aan gevallen. Niemand heeft letsel opgelopen. Een aantal buitenlanders ontving waarschuwingen die aan hun voordeur waren vastgemaakt. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren de ongeveer 40.000 Amerika nen die nog in Iran zijn aangera den zich tijdens de nieuwe mo hammedaanse heilige maand zo min mogelijk te vertonen. De Amerikanen moeten niet te veel uitgaan, wanneer ze het doen hun foto-en filmtoestellen thuis laten Gisteren is kort na het einde van het uitgaansverbod in Teheran een aanslag op het hoofdbureau van politie gepleegd. Mannen in twee auto's beschoten het gebouw met automatische wapens en gooiden zelfgemaakte bommen naar bin nen. Volgens het officiële bericht vielen er een dode en twee ge wonden onder de agenten, maar volgens de oppositie zijn er vier doden. Opnieuw zijn arbeiders in de Iraan- se olie-industrie in staking ge gaan omhun sympathie te tonen met de godsdienstige oppositie beweging tegen het bewind van de sjah. Het is niet zeker of de poging van de militairen om de olieproduktie te herstellen is geslaagd. Vrijwel alle werknemers van de Iraanse oliemaatschappij Osco, die na mens de Iraanse staat het meren deel van de olievelden beheert, zouden het werk hebben neer gelegd, zo werd WASHINGTON (AFP/ANP) - Vier automatische kunstmanen, twee Amerikaanse en twee Russische, zijn op weg naar de planeet Ve nus om haar nog deze maand op nieuw geheimen te ontfutselen. Dertien voorgaande tochten in de afgelopen 17 jaren, sterrenkun dige waarnemingen, radaronder- zoek, hebben al heel wat wetens waardigs van de "zusterplaneet" van de Aarde opgeleverd. Een raadsel is bijvoorbeeld waar om de atmosfeer van Venus zo zeer verschilt van die van de Aar de. Het is zelfs niet zeker of er ooit water geweest is. Gisteren is de Pionier-1 in de ver langde baan om Venus gebracht. Zaterdag komt de Pionier-2 bij de planeet aan in vijf delen die elk hun eigen taak hebben op ver schillende plaatsen van de pla neet. Popnier-1 moet de atmosfeer van Venus bestuderen en eenderde van de oppervlakte in kaart bren gen gedurende minstens één ve- nusjaar van 225 dagen. Dat ge beurt op hoogten tussen de 130 en meer dan 70.000 km, aldus de NASA. De vijf sondes die zaterdag bij de planeet aankomen moeten door de atmosfeer neerdalen en tij dens die korte tocht gegevens doorseinen voordat zij op de op pervlakte vergaan. Het zijn drie kleine, een grotere sonde en een bus, elk voorzien van een eigen instrumentarium. stralië worden de gegevens op gevangen. Het zal een jaar duren voordat zij zijn onderzocht. De geleerden zijn vooral nieuws gierig naar de vergelijking van de resultaten die afkomstig zijn van de dagzijde en van de nachtzijde van Venus, nachtzijde. Een aardige bijzonderheid is dat voor het meten van infrarood- straling een venstertje in Neder land is gemaakt (de firma D. Drukker in Amsterdam). Het is vervaardigd van een ruwe dia mant van 206 karaat die in juni 1976 in Zuid-Afrika is gekocht. Het heeft meer dan een jaar ge kost omdaaruit het raampje ter grootte van een kwartje (2 cm doorsnee, 3,5 mm dik) te zagen en te slijpen. Twijfels rond lot directeur Schuitema SAN SALVADOR (AFP/Reuter) - De directeur van de Philips-ves- tiging in El Salvador, Frits Schui tema, is op vrije voeten". Dit werd gisteren gezegd in kringen van het Nederlandse bedrijf in San Salvador. Maar een woord voerder van Philips in Eindho ven heeft verklaard dat er niets bekend is van een vrijlating van Schuitema. "Er doen inderdaad dergelijke geruchten de ronde maar ze zijn niet juist", aldus de woordvoerder. Schuitema werd op 24 november ontvoerd door de "gewapende strijdkrachten van het nationale verzet", een guerrillagroep die al eerder buitenlandse zakenlieden ontvoerde. De beweging eiste voor de vrijla ting van Schuitema de publikatie van een verklaring in kranten in ruim 30 landen. Ook zou een los geld zijn geëist PvdA-tweede-kamerlid Van der Stoel wil van de regering weten, welke stappen zijn overwogen en gedaan om de vrijlating te bevor deren van de ontvoerde Philips- directcur. Hij zou graag zien dat de Kamer daarover vertrouwelijk wordt ingelicht. Van der Stoel heeft een en ander gesteld in schriftelijke vragen aan minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken. De FARN (de strijdkracht en van het nationale verzet), een in El Salvador opererende stadsguer- rillagroepering, heeft gisteren la ten weten dat zij vierdagen gele den de Britse bankiers Ian Massie en Michael Chatterton heeft laten De twee Britten zijn pas een paar maanden geleden in El Salvador aangekomen. Hun ontvoering kwam een week na die van Schui tema, die door de leden van de zelfde groepering is ontvoerd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11