Volendam Trippel trappel trippel trap. Petursson houdt hoofd koel Coach Den Haag gokt. maar AZ was te sterk Stoop doet Van der Hart in de ban... Zwartkruis selecteert Rep en Wim Rijsbergen MAANDAG 4 DECEMBER 1978 SPORT IJslander bezorgt Feyenoord zege na NAC-„overval Internationaal spoedberaad bij Feyenoord-NAC .Terwijl NAC-Joe- goslaaf Nikola Budisic (links) en de IJslandse Fexjenoorder Petur Peturs son tweede van rechts) nog druk in debat zijn, lijken de problemen André Stafleu (geknield) duidelijk boven het hoofd te zijn uitgegroeid ROTTERDAM - De overval die NAC ten miste èèn punt had moe ten opleveren in het treffen bij Feyenoord, was in de rust be raamd. Tijdens de pauze van het duel in de koude Rotterdamse Kuip had trainer Hans Dorjee zijn spelers toegevoegd, dat ze eens wat meer moesten doen dan uit verdedigen alleen. „Toon eens wat meer lef', had Dorjee zijn voordien zo angstige ploeg voor gehouden. Zijn woorden werden vrijwel onmiddellijk in de prak tijk gebracht. Terwijl de Feyenoorders dachten dat de rust ook op het veld nog enige tijd voortgezet kon worden, voordat het eenrichtingsverkeer zou worden hervat, spoot de te genstander vanaf de aftrap (via Goodlass en doelpuntenmaker Sprangers) direct naar de voor sprong, die voldoende werd geacht voor ten minste een ge lijkspel. „Want 1-1 zou het daarna nog kunnen worden, maar 2-1 ze ker niet", zo had Dorjee veron dersteld. Een mening die geba seerd was op het gegeven dat zijn „goed georganiseerde defensie in de drie voorgaande duels niet was gepasseerd". En nadat Petursson voor de ge lijkmaker had gezorgd, mocht NAC inderdaad lang de illusie koesteren dat het daarbij zou blijven. Tot acht minuten voor het einde een misverstand de hechte verdediging uiteenrukte en Petursson zijn tweede optre den in de Kuip bekroonde met zijn tweede competitietreffer. Met de 2-1 die daardoor kon wor den bijgeschreven, kreeg Feye noord-NAC de juiste uitslag. Daar kon iedereen van de 18.265 toeschouwers het gisteren over eens zijn, al was Dorjee uiteraard teleurgesteld. Het verleidde hem tot de uitspraak dat NAC „te veel was blijven voetballen na die 0-1". Een stelling die merkwaardig overkwam, nu NAC zich ook daarna voornamelijk had beperkt tot het organiseren van de afweer, die steunde op kwaliteit (laatste man Budisic, doelman Van Een- ennaam), maar vooral op kwanti teit. Alleen in vergelijking met de eerste helft had Dorjee gelijk, maar dat kwam dan omdat zijn team in die periode totaal geen interesse voor het aanvallende avontuur had getoond. Feyenoord had het duidelijk te kwaad met die behoudzucht van de altijd lastige tegenstander. Met Petursson in de punt van de aanval (trainer Jezek: „Ik wilde hem als centrumspits proberen; Houtman zou later invallen") kon de Kuipciub het slechts 20 minu ten opbrengen te zoeken naar de varianten die tot succes zouden kunnen leiden. Gestimuleerd door de weer teruggekeerde Wim Jansen, werden in die fase ook twee mogelijkheden gecreëerd; toen Van Eenennaam de vrije Pe tursson en Van Til knap van sco ren had afgehouden, zakte het spelpeil af naar een bedenkelijk simpel niveau. Jezek moest het bekennen: „Wij hebben in de eer ste helft slecht gevoetbald. Niets lukte, er werden veel te veel hoge ballen afgeleverd en de tweede lijn kwam nooit op tijd, mede omdat Notten in de Kuip tot nu toe minder presteert dan in de uitwedstrijden". Een complex van factoren, dat Dorjee er in de rust toe bracht zijn spelers van wie Neeskens intus sen het geel had gezien, brutali teit aan te praten en dat Jezek noopte zijn experiment te staken en Houtman terug te halen naar het centrum van de aanval. Bud ding, die toch al last had van zijn enkel, werd opgeofferd, Peturs son werd verkast naar de lin kerflank. Een plek waar de IJs lander veel meer uit de verf zou komen. Het bleek nadat NAC een bliksem- overval had uitgevoerd, via de langs twee man snellende Good lass en de doeltreffende actie van Sprangers, die volkomen vrij kon inkoppen, omdat Feyenoord nog aan de rust bezig leek. NAC had daarmee als eerste bezoekende ploeg in de Kuip de nullijn over schreden (Treytel was in eigen stadion nog niet eerder gepas seerd) en dacht daarmee tevens de basis te hebben gelegd voor een gunstig resultaat. Het pakte anders uit. Met Houtman immers kon Feye noord weer lijn in het spel bren gen, waar de Rotterdammers voordien vaak in het luchtledige hadden vertoefd. Gekoppeld aan de grote dosis vechtlust, waartoe de uitblinkende Wimpie Jansen zijn collega's inspireerde, leidde dat tot een hele voorraad moge lijkheden. Alleen Petursson kon daaruit zijn keus bepalen. Na een doorkopactie van Houtman (die zelf de paal al eens had geraakt) scoorde hij in de 59ste minuut de gelijkmaker met het hoofd; na voorbereidend werk van Wim Jansen voltrok hij acht minuten voor tijd het vonnis over NAC. Een treffer waaraan een fiks mis verstand in de Bredadase-defen- sie vooraf was gegaan (Budisic en Krijnen verzuimden op te rui men) waardoor NAC tenslotte nog zelf werd overvallen. PAUL DE TOMBE. EREDIVISIE AZ'67-FC Den Haag 7-1 Haarlem-Sparta0-0 Go Ahead Eagles-NEC3-0 PSV-MVV0-0 FC VW-FC Utrecht 1-2 Vitesse-PEC/Zwolle 3-1 Feyenoord-NAC 2-1 Rod a JC-FC Twente0-0 Ajax-Volendam7-3 Roda JC 15 9 5 1 23 29-11 Ajax 15 10 2 3 22 41-13 PSV 15 9 3 3 21 29-10 AZ'67 15 9 2 4 20 51-25 Feyenoord 15 6 7 2 19 20-8 Eagles 15 6 5 4 17 21-17 Sparta 15 7 3 5 17 19-17 MVV 15 6 5 4 17 14-16 Twente 15 4 8 3 16 18-13 Utrecht 15 5 4 6 14 25-28' PEC 15 2 8 5 12 12-20 NAC 15 3 6 6 12 18-29 Vitesse 15 3 6 6 12 19-32 Haarlem 15 3 6 6 12 12-28 NEC 15 2 7 6 11 12-22 Den Haag 15 2 6 7 10 12-26 Volendam 15 2 4 9 8 18-31 VW 15 2 3 10 7 9-33 EERSTE DIVISIE Heerenveen-FC Dordrecht4-1 Fortuna SC-Excelsior2-1 Heracles-FC Groningen 2-5 De Graafschap-YVageningen3-1 SVV-FC Vlaardingen0-2 SC Amersfoort-Eindhoven afg Veendam-Telstar0-2 YVillem II-Helmond Sp 1-1 FC Den Bosch-FC Amsterdam2-1 Fortuna SC 15 9 4 2 22 32-16 Groningen 14 8 5 1 21 25-10 Graafschap 14 7 5 2 19 27-17 Den Bosch 14 7 4 3 18 24-11 Excelsior 14 7 4 3 18 23-17 Wageningen 14 6 5 3 17 26-19 Willem II 14 4 8 2 16 21-16 Heracles 15 4 7 4 15 17-20 Amsterdam 15 5 4 6 14 21-17 Cambuur 14 5 4 5 14 17-19 Eindhoven 12 2 9 1 13 9-7 Veendam 14 5 3 6 13 20-24 Heerenveen 15 4 4 7 12 16-22 Helmond Sp 15 5 2 8 12 19-27 SW 14 3 4 7 10 17-24 Vlaardingen 14 3 4 7 10 11-19 Telstar 14 3 3 8 9 15-24 Amersfoort 13 3 2 8 8 14-28 Dordrecht 14 2 3 9 7 14-31 Met reeksen fouten... AMSTERDAM - Ondanks de opvallende score van 7-3 tegen Volendam lijkt Ajax niet in de gewenste conditie om nog voor een stunt te kunnen zorgen in het UEFA-Cuptoernooi tegen Honved Boedapest. 1. Kees Kist (AZ'67) 2. Theo de Jong (Roda JC) 3. Ray Clarke (Ajax) De Amsterdammers, die de laatste weken bepaald niet ruim in de in spiratie zaten, werden zaterdag avond in niet geringe mate op weg geholpen door Volendam. De equipe van trainer Jan Mak, die zich geen moment geroepen voelde om een dijk van spelers op te werpen voor doelman Jaap Bloem, was zo vriendelijk om Ajax via een serie onbenullighe den weer het idee te geven te zijn veranderd van een tobploeg in een topploeg. Dat dat predikaat onmogelijk kon worden verleend, toonde echter datzelfde zo gastvrij ingestelde Volendam aan. De anders zo im- produktieve Volendammers con fronteerden de tegenstander met drie tegendoelpunten, het hoog ste aantal dat Ajax tot nu toe in èèn competitiewedstrijd heeft moeten incasseren. Zelfs leek het er nog op dat de op de ranglijst ondergewaardeerde volgelingen van Mak evenals het vorige sei zoen voor sensatie zouden gaan zorgen. Al in de 11e minuut schoof Frank Kramer op even onbeholpen als doeltreffende wijze langs Everse en Krol, om vervolgens Wim Kwakman op weg te sturen naar 0-1. Die ver- ADVERTENTIE Z Heerlijk, helder Heineken. rassende openingszet had minuut later al een even specta culair vervolg kunnen krijgen, als Kramer niet ten koste van een handsbal was afgestopt door de uit zijn doel gesnelde keeper Piet Schrijvers. Stuurloos Daarna werd de VD'78 echter al snel stuurloos. Dat een herhaling van de met een zege bekroonde voorstelling in de vorige compe titie voor Volendam achterwege bleef, was niet zozeer de verdien ste van Ajax, maar voornamelijk het gevolg van een reeks per soonlijke fouten van Volendam. De gelijkmaker in de 13e minuut was een doelpunt dat uitstekend paste in de serie tegenvallers die Volendam dit seizoen aan het verzamelen is. Bijna op dezelfde manier waarop het zich bijvoor beeld een week eerder liet inlo pen door Roda JC, werd het za terdagavond in het onderbezette stadion De Meer (4500 toeschou wers) achterhaald door Ajax. In een poging een nieuwe aanval van Ajax in de opruiming te doen, sloeg doelman Bloem de bal via de rug van Keje Molenaar tegen het lichaam van Lerby, waarna de bal in het doel caramboleerde Via treffers van Lerby (fout Bloem). Krol (afstandsschot), Clarke (tweemaal, waaronder èèn keer door het benutten van een door aanvoerder Dick Bond on nodig veroorzaakte penalty), Ling en Arnesen (buitenspel) mocht Ajax in het resterende ge deelte van de wedstrijd eindelijk weer eens ouderwets uithalen. De sinds de ouverture tegen NAC niet meer gedemonstreerde pro- duktie kon echter niet verbloe men dat Ajax nog lang niet terug van weggeweest is. De teruggekeerde aanvallers Meyer en Clarke gaven maar zelden blijk van hun aanwezigheid, en op de rechtervleugel beperkte Ling zich tot wat gegoochel in de marge. De enige linie die goed bezet was, was het middenveld, dat door het opschuiven van Krol meestal uit vier man bestond. Trainer Cor Brom wilde op die manier de tactiek uitproberen die hij woensdagavond ook tegen het met 4-1 leidende Honved wil vol gen. Een strategie die onder meer ook in het UEFA-Cupduel tegen Bilbao succesvol bleek, maar te gen Volendam in verdedigend opzicht alleen maar tot misver standen en fouten leidde. Profiteren Voorstopper Zwamborn kon zijn taak tegen spits Plat. niet aan, zo als ook de vleugelverdedigers Everse en Meutstege zonder een leidinggevend figuur achter zich nogal eens kwamen te zwemmen tegen Kramer en Kwakman. Brom heeft voor „Honved' een al ternatief achter de hand. Hij is daartoe wel gedwongen, omdat Zwamborn in Europa-Cuptoer nooien nog niet speelgerechtigd is, maar de vraag is of Brom een passend antwoord op de proble men van zaterdag kan vinden: „Pim van Dord is op de goede weg. De kans dat hij speelt is vijf tig procent. Als hij woensdag fit genoeg is, durf ik hem zonder meer op te stellen, ook al heeft hij een aantal weken niet meege daan. Hij heeft namelijk genoeg routine om zo weer te worden in gepast". Speelt Van Dord niet, dan valt de rentree van Schoena ker te verwachten, of zal een plaats in de basis worden inge ruimd voor Erkens, die nu alleen het laatste half uur in actie mocht komen als vervanger voor Taha- mata. Volendam profiteerde nog twee maal van de kwetsbaarheid in die defensie. Klaas Tuyp (voor rust) en Plat zorgden ervoor dat trainer Mak over zijn bij vlagen erg laco nieke Volendam toch tevreden kon zijn: „Komen we op 2-0, en die kans heeft er toch levensgroot in gezeten, dan loopt het volgens mij allemaal heel anders. Nu hebben wij Ajax door fouten juist een steuntje gegevens. De vijfde Ajax-treffer in de maak. Tscheu-la-Ling (midden) passeert Volendam-doelman Jaap Bloem. 9? ALKMAAR - Pure klasse lag ten grondslag aan de grote zege van AZ op FC Den Haag. FC Den Haag, dat vooral in de eerste helft beslist niet slecht speelde, werd naar een kansloze 7-1-nederlaag gespeeld. „Wij hebben gegokt, maar dik verloren", was het commentaar van FC Den Haag trainer Piet Visser, die zijn ploeg in de tweede helft zag instorten tegen een ontketend AZ. In de eerste helft konden de Hage naars nog redelijk op de been blijven. Een grote domper voor Den Haag was natuurlijk de snelle openingstreffer van Wim van Hanegem. Een zo op het oog correcte sliding van Jos Jonker op Jan Peters werd door Thomas bestraft. De vrije trap van Jan Pe ters belandde hoog voor het doel. Van Hanegem ging een combina tie aan met De Graaf, eerstgenoemde doelman Galjè met een listig hakje kansloos liet. FC Den Haag herstelde zich echter snel van deze vroege tegengoal. Onder aanvoering van Lex Schoenmaker wist FC Den Haag de bakens te verzetten. In de tiende minuut was Den Haag dicht bij de gelijkmaker. Schoenmaker kon vrij aannemen in het centrum van de AZ-verde- diging. De lob van Schoenmaker leek doel te treffen, maar de lat bracht echter redding voor AZ. Twee aanvallend ingestelde ploe gen maakten er een aantrekkelij ke wedstrijd van voor het publiek. De aanvallen van AZ hielden echter meer gevaar in dan die van FC Den Haag. Zo was BASTIA - Bondscoach Jan Zwartkruis heeft de Bastiaspelers John Rep en Wim Rijsbergen geselecteerd vobr de oefeninterland van het Nederlands elftal tegen West-Duitsland op 20 december. Zwartkruis zag Rep in het duel tegen Nice tweemaal scoren. De bondscoach zal voor die oefenwedstrijd tegen West-Duitsland overigens niet de beschikking krijgen over Johan Neeskens. ter wijl hij er ook van uitgaat dat hij geen Nederlandse spelers zal kunnen opstellen die in Belgische dienst zijn. Vandaar zijn reis naar het Franse eiland Corsica. In een gesprek met bestuursleden van Bastia heeft Zwartkruis de toezegging gekregen dat hij in het komend jaar in ieder geval voor drie ontmoetingen over de spe lers Rep en Rijsbergen kan beschikken. Kees Kist dicht bij een treffer, nadat hij zich knap had vrijge- speeld, maar hij zag zijn inzet naast gaan. Wim van Hanegem zag een prachtig schot gekeerd door de lat, terwijl een inzet van Jaan de Graaf werd gestopt door Hans Galjé. Hierna moest Wim van Hanegem zich geblesseerd laten vervan gen, nadat hij in een eerder sta dium van de wedstrijd flink was geraakt door Hoekema. Henk van Rijnsoever nam zijn plaats op het middenveld in. Maar ook deze wissel kon het ritme bij AZ niet verstoren. Peter Arntz speelde Kees Kist aan in het strafschopgebied en dat bete kende 2-0. Nadat Kees Kist een pass van Nygaard in de-dertiende minuut van de tweede helft tot 3-0 had omgebogen, was het ge beurd met de goede tegenstand van FC Den Haag. De FC Den Haag-verdding liet hierna vele steken vallen en dat had tegen dit AZ catastrofale gevolgen. Ron Spelbos kopte AZ naar 4-0. En nadat Van Rijnsoever de kans op 5-0 had laten liggen, was het Ny gaard die via het lichaam van on Wickel wel 5-0 scoorde. FC Den Haag profiteerde van de desorganisatie die was ontstaan nadat Metgod geblesseerd was geraakt en kon via Schoenmaker tegenscoren. Voor Metgod kon geen vervanger ingezet worden, daar de Oosterijker Kurt Welzl al het veld was ingekomen voor De Graaf. De Oostenrijker beleefde een vrolijk competitiedebuut. Met twee fraaie kopballen be paalde hij in de slotfase de eind stand op 7-1. AMSTERDAM - Cor van Hart lijkt zijn langste tijd als oefenmeester bij FC Amster dam te hebben gehad. Nog voor de winterstop zal het be stuur van FC Amsterdam zich beraden over een mogelijk doorgaan met Van der Hart. Een zaak die bijzonder actu eel is geworden, nu Cor van der Hart afgelopen vrijdag middag de training terstond verliet nadat hij werd gecon fronteerd met uitspraken van FC Amsterdam-voorzitter Dè Stoop in het weekblad Pano rama. Daarin wordt de fenmeester, die eind vorig seizoen van AZ'67 naar FC Amsterdam vertrok, de grond ingeboord door de voorzitter van de eerste-divisieclub. Het bestuur van FC Amsterdam heeft zich in een bijzondere vergadering over deze zaak gebogen en na afloop daarvan een communiqué opgesteld. Daarin zegt het bestuur van FC Amsterdam dat het ver ontwaardigd is dat rond het interview, dat zes uur heeft geduurd, opmerkingen zijn gemaakt die ondanks duide lijke afspraken met de be trokken redacteuren toch in de publiciteit zijn opgeno- Dè Stoop zegt bijvoorbeeld in het interview vreselijk om hoog te zitten met de figuur Van der Hart. „Ik heb steeds alleen maar aan die borrel ge dacht, alsof dat het enige probleem van die man was. Die drank, daar kon je maat regelen tegen treffen, zo van: Cor, na de trainingen of wed strijden moet je binnen een half uur weg wezen. Maar God, wat heb ik me ver gist". „De man mist te veel om op te noemen. Hij kan bijvoorbeeld niet eens fatsoenlijk praten. In discussies met een beetje intelligente speler gaat-ie on deruit. Wat doe je dan? Je gaat informeren. In België, bij For tuna, bij AZ. En dan stuitje op precies dezelfde bezwaren, die niks met dat borreltje te maken hebben". Dè Stoop gaat ook in op het aanstellen van Van der Hart als oefenmeester. Daarover zegt hij in het gewraakte in terview; „Laat ik volstaan met te zeggen dat het aan stellen van Van der Hart een bestuurskwestie is geweest. Je kan niet altijd je zin heb ben...". Deze uitspraken waren voor Cor van der Hart de druppel die de emmer deed overlo pen. „Ik ben er helemaal ka pot van. Nog steeds. Er waren wel wat strubbelingen bij FC Amsterdam, maar dit... dit kan toch niet". Reden waar om Van der Hart gisteren thuis bleef „met ziekteverlof' en Tonny Bruins Slot, de trai ner van het C-team, met FC Amsterdam naar FC Den Bosch ging om de ploeg met 2-1 te zien verliezen. In het door het bestuur van FC Amsterdam uitgegeven communiqué staat voorts te lezen dat voorzitter Stoop zijn verontschuldigingen hier voor zal aanbieden aan trainer Van der Hart en daarnaast zijn uitleg van het gebeuren zal geven. Tevens zal hij beide redacteuren (Cor Snel en Jan van der Kroon) wijzen op de inbreuk op afspraken en fat soensnormen, „welke alleen tot doel kan hebben de gein- terviewde in diskrediet te brengen en menselijk leed te veroorzaken", aldus het communiqué. Het bestuur van FC Amsterdam is niet gelukkig met deze gang van zaken en heeft de twee betrokken journalisten voor een gesprek uitgenodigd dat vanavond zal moeten plaats vinden. John Drieskens, chef produkties van het weekblad, stelt dat de betrokken redac teuren geen enkele blaam treft. „Zij hebben Stoop tegen de avond nog de gelegenheid gegeven om een officièle le zing te geven over de positie van Van der Hart bij FC Am sterdam, nadat Stoop 's mor gens nogal vertrouwelijk was geweest. De FC Amsterdam- voorzitter wenste daar niet op in te gaan, laat staan dat hij restricties heeft ge maakt". „Zoals gebruikelijk is bij dit soort interviews, staan de beweringen van Stoop op een geluidsband. Als Stoop dui delijkheid wil en eerlijke zaak wil spelen ten opzichte van Cor van der Hart, dan moet hij de zaken weergeven zoals ze er voor staan. Met medewer king van Stoop wil ik van avond die geluidsbanden wel laten horen aan het bestuur van FC Amsterdam en aan trainer Cor van der Hart. Daar zit ik echt niet mee", aldus John Drieskens

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9