Arrestatie Swapo-top voert spanning Namibië op Wie zoet is wie stout is trouwens ook JAMIN El Salvador: kruitvat dat op springen staat Ook twee Britten in El Salvador ontvoerd Bomaanslagen vlak voor verkiezingen Opnieuw onlusten in Teheran MAANDAG 4 DECEMBER 1978 SAN SALVADOR (UPI) - De ont voering van twee Britse Bank- employé's Ian Massie en Machael Chatterton kan de spoedige vrij lating van de ontvoerde Philips- directeur Frits Schuitema be moeilijken, zo is gisteren van kringen rond de onderhandelaars Philips heeft de geëiste advertentie in 39 kranten in 32 landen ge plaatst om aan de eisen van de strijdkrachten van Nationaal Verzet, een van de drie linkse guerrillagroepen in El Salvador te voldoen. Philips zou ook minstens één mil joen dollar losgeld hebben be taald voor Schuitema, die pas een maand geleden uit Hongkong naar San Salvador was overge plaatst. Philips verwacht nu vrijlating van Schuitema binnen 48 uur, maar het in niet duidelijk wanneer die periode van 48 uur is ingegaan. De ontvoering was op 24 november. President generaal Carlos Humber- to Romero heeft dit weekeinde te verstaan gegeven dat zijn rege ring "de structuur van ondermij ning, terrorisme en opruiing" wil breken. Linksen moeten niet over schen ding van mensenrechten door de regering praten, zij zijn zelf de grootste schenders", zei hij. TEHERAN (Reuter/DPA/UPI) - Iraanse troepen zijn gisteren in de hoofdstad Teheran opnieuw slaags geraakt met groepen joe lende en vernielende betogers te gen de sjah. De militairen vuur den, meest in de lucht salvo's uit hun automatische wapens af. Radio-Iran meldde gisterochtend dat bij de ongeregeldheden van zaterdag vijf mensen om het le ven zijn gekomen en 20 zijn ge wond. Daarmee is het aantal doden sedert vrijdag officieel op 12 gekomen terwijl er 55 gewond zouden zijn. In oppositie-kringen houdt men het echter op tegen de 1.000 do den alleen vrijdag al. Met 145 arrestaties zaterdag is het totaal sedert vrijdag, volgens de officiële mededelingen, op 260 gekomen. Zaterdagochtend waren betogin gen losgebarsten in Teheran, met name in het centrum en de omge ving van de Bazaar, het grote winkelcentrum van de hoofdstad dat nog steeds geheel gesloten was. De militairen kwamen tus senbeide met traangasgranaten en schoten in de lucht. De demonstranten riepen leuzen ten gunste van de leider van de Sji-itische leider Khomeini die had opgeroepen tot het vergieten van stromen van bloed "ter be scherming van de islam en voor de omverwerping van de tiran en zijn parasieten". Op zeker 15 plaatsen in de hoofdstad kwamen mensen bijeen om met spreekko ren tegen het bewind van de sjah te demonstreren. In bijna alle ge vallen traden politie en militai ren, eerst met traangas en daarna met wapens tegen de betogers op. De ongeregeldheden van vrijdag werden door politici van de op positie en stakende journalisten een bloedbad genoemd. In de nacht zouden alleen al in Teheran 500.000 mensen ondanks het uit gaansverbod op straat zijn ge weest. Hun spreekkoren zouden ondersteund zijn door vele bur gers die op de daken van hun hui zen stonden. Volgens woordvoerders van oppo sitiepartijen is het in andere be volkingscentra hetzelfde toege gaan. Damdoorbraak in Duitsland: vier doden KOBLENZ (DPA) - Een doorbraak in de stuwdam van het Hummel- meer bij Linz in de Duitse deel staat Rijnland-Pfalz heeft giste ren aan vier mensen het leven ge kost. Twee huizen, waarin zes mensen zich bevonden, werden door het water meegesleept. Het stoffelijk overschot van een kind is geborgen. De lijken van drie vermisten zijn later gevon den. Over de oorzaak van de doorbraak zei de politie, dat ver zakking niet uitgesloten wordt geacht. Israël antwoordt Egypte - JERUZALEM (AFP/Reuter) - Premier Begin van Israël heeft gisteren na een vergadering van het kabinet meegedeeld dat hij vandaag het ant woord klaar zal hebben op Sadats laatste boodschap over de vastgelo pen vredesonderhandelingen. De premier zei tot de pers dat de twee landen hebben afgesproken Sadats boodschap en het Israëlische antwoord daarop geheim te houden. De boodschap van Sadat is vrijdag afgegeven. De brief die Sadat aan Begin geschreven heeft, is 'zeer opbouwend' en kan dienen als basis voor hervatting van de onderhandelingen. Dit heeft premier Chalil van Egypte gisteren verklaard. WINDHOEK - Met de onverwachte arrestatie van de vol tallige leiding van de bevrijdingsbeweging SWAPO heeft de Zuidafrikaanse bewind in Namibië (Zuidwest- Afrika) gisteren de spanningen rond de interne verkie zingen in deze voormalige Duitse kolonie nog verhe vigd. Vice-voorzitter Daniel Tjongarero en drie andere leiders van de be vrijdingsorganisatie werden gis termorgen aangehouden op grond van de terrorristenwet wat wil zeggen dat zij zonder vorm van proces voor onbepaalde tijd in isolatie kunnen worden ge houden. Later op de dag werd nog een onbekend aantal Swapo- aanhangers gearresteerd. De aanhoudingen volgden nadat zaterdagmorgen Windhoek zelf voor het eerst werd geconfron teerd met terreurdaden: twee zware bomaanslagen (in gepar keerde auto's), die onmiddellijk werden toegeschreven aan de Swapo, ondanks ontkenning van die kant. Enkele uren later barst ten felle gevechten uit tussen Swapo-demonstranten, die zich eerst vreedzaam hadden laten wegsturen uit het stadscentrum, maar die later, in de zwarte wijk Katutura, slaags raakten met de Zuidafrikaanse veiligheidstroe pen. Enkele tientallen gewonden moes ten worden afgevoerd, terwijl bovendien ongeveer 35 Swapo- demonstranten werden gearres teerd. De spanning onder de blanke en zwarte inwoners van Windhoek (in het stadscentrum wonen alleen blanken, kleurlin gen en zwarten wonen in eigen wijken) kwam ook 's middags tot uiting tijdens een verkiezingsbij eenkomst van de Democratische Turnhalle Alliantie (DTA), de zeer rijke, agressief propaganda voerende conservatieve partij. Hier ontstond een plotselinge schietpartij waarbij een zwarte werd aangehouden. Door aan de vooravond van de ver kiezingen de hele binnenlandse top van de Swapo te arresteren heeft het bewind van de door Zuid-Afrika aangewezen admini stratie-generaal Steyn de enige sterke oppositie in Namibië ont hoofd. De voorzitter, Sam Nujo- ma, en de militaire commandan ten van de Swapo leven al in bal lingschap, oprichter Herman Toivo zit op Robbeneiland ge vangen en Daniel Tjongarero, die altijd zeer zorgvuldig heeft ge tracht de zeer strenge Zuidafri kaanse terrorismewet niet te overtreden, zit nu ook gevangen. Hoe moeilijk het voor de binnen landse Swapo is de Zuidafrika nen niet tot arrestaties te provo ceren, bleek gistermiddag tijdens een massabijeenkomst van de Swapo in Katutura. Hoewel de Swapo de verkiezingen, die van vandaag tot en met vrijdag wor den gehouden, met kracht ver werpt (men wil alleen verkiezin gen die zijn georganiseerd door de Verenigde Naties), hebben de binnenlandse Swapo-lciders nooit openlijk opgeroepen tot een boycot van de verkiezing, want dat zou hun op een celstraf van acht maanden komen te staan. Niet alleen de Swapo, ook de pro gressieve partij NNF en de Swa- po-afsplitsing Swapo-D hebben geweigerd mee te doen aan de verkiezingen. De leider van Swa po-D, Andreas Shipanga. zei gis termorgen: "Dit zijn verkiezin gen die worden gewonnen door degene die de macht in het land in handen heeft, dus door de handlangers van Zuid-Afrika. Men hoeft ook helemaal niet in spanning te zitten over de op komst: ze zullen heus wel zorgen dat die hoog is. Het is een heel slechte zaak, deze verkiezingen. De spanning is erdoor vergroot, ik ben bang dat er ongelukken gebeuren" Wat betreft de opkomst, willen de organisatoren van deze verkie zingen onder Zuidafrikaanse toe zicht inderdaad weinig aan het toeval overlaten. Niet alleen is met alle macht gewerkt aan de registratie van de kiezers, maar men heeft de verkiezingen ook over vijf dagen uitgestrekt, opdat iedereen maar zal kunnen stem men. terwijl bovendien in dun bevolkte gebieden mobiele stembureaus de kiezers gaan op zoeken. De partijen die bij de verkiezingen de dienst uitmaken, zijn de al ge noemde DTA en Aktur, een partij die nog wat rechtser is en nog wat meer scheiding van de bevol kingstroepen (zeg maar apart heid) wil handhaven. Dat ook de DTA bepaald geen "kleurenblin de" partij is, werd aardig geïllu streerd door de woede waarmee de leider van die partij, Dirk Mudge, enkele dagen geleden ge ruchten ontkende, als zou een van zijn dochters zwanger zijn van een zwarte. Overigens is er volgens betrouwba re bronnen, zoals het Christelijk Centrum in Windhoek, druk op grote schaal uitgeoefend op de bevolking; eerst om zich te laten registreren, nu om te gaan stem- Zo wordt DTA ervan beschuldigd haar aanhangers met de beproef de methoden van honing en slaag de mensen naar de stembus en naar het goede hokje te jagen. In elk geval is Ovambo-opperhoofd Ndjoba een van de leiders van de DTA. die immers is gebaseerd op de gescheiden ontwikkeling van de bevolkingsgroepen. Zijn woord is wet voor de kapiteins van de dorpen, die op hun beurt weer de macht over hun stamle den hebben. Met dat al verwacht men in Wind hoek een week van angst, aansla gen en een verkiezingsuitslag die nationaal noch internationaal veel gevolgen zal hebben. Want niemand buiten Zuid- en Zuid- west-Afrika zal de uitslag erken nen Zuid-Afrika blijft, in de per soon van administrateur generaal Steyn, voorlopig in Windhoek aan de touwtjes trekken. (Van onze correspondent) SAN SALVARDOR - Op grote reclameborden in de drukke hoofd stad San Salvador van de roerige Middenamerikaanse staat El Salvador, is een televisietoestel afgebeeld met het opschrift Phi lips, de zuivere waarheid. La pura veridad Tot nu toe zwijgt de directie van de Philips gloeilampen- en as semblagefabriek in San Salvador, met 100 tot 200 arbeiders, in alle talen over de ontvoering van haar 32-jarige directeur Schui tema, die pas drie maanden in dienst is. „Jong, energiek en ge liefd bij het personeel", aldus een personeelslid. Op een groot bord in de fabriek, waar niemand zonder vergunning wordt binnengelaten uit angst voor bedrijfsspionage, hebben de arbeiders hun solidariteit met de ontvoerde directeur betuigd. Onder de vorige directeur waren enkele tientallen arbeiders ont slagen. Volgens een personeelslid betekende dit geen sanering, maar heeft het wel kwaad bloed gezet. Een geregistreerde vak bond bestaat officieel niet bij Philips, wel een soort personeels vereniging die gezellige avondjes organiseert. Het bedrijfskli- maat, de lonen en de sociale voorzieningen worden bij Philips hoger aangeslagen dan bij Amerikaanse en Salvadoreense on dernemingen, zegt een bedrijfsleider trots. In een afgelopen zaterdag verschenen twee pagina's grote adver tentie in enkele Nederlandse dagbladen hebben de ontvoerders van Schuitema uiteengezet waarom juist een Philips-directeur werd gekidnapt. Met deze in het Spaans gestelde publikatie in De Volkskrant, Algemeen Dagblad en De Telegraaf lost Philips één van de eisen van het FARN (Strijdkrachten van Nationaal Verzet) in. Deze organisatie, die vrijwel zeker de Philips-directeur ont voerde, wenste dat de Nederlandse multinational in de 30 landen waar zij vestigingen heeft soortgelijke advertenties in de dagbla den zou plaatsen. Volgens het FARN wordt de militaire dictatuur van generaal Ro mero in El Salvador door de multinationals in stand gehouden. Schuitema is ontvoerd omdat hij een bedrijf vertegenwoordigd dat „de werkende klasse in de hele wereld onderdrukt", aldus de FARN-publikatie. De Derde Wereld moet onafhankelijk worden van de imperialistische landen, en daarvoor is het nodig dat in El Salvador de „strijd tussen bourgeoisie en proletariaat wordt op gevoerd", zo meent het FARN. De ontvoering van Schuitema is de 18de in vier maanden tijd in dit land; een record dat waarschijnlijk slechts door de „kidnapin- dustrie" in Columbia wordt overtroffen. Waarom duren de on derhandelingen zo lang en wat is de reden dat directeur Schuite ma nog niet vrijgelaten is? Sommige kringen in San Salvador geloven dat de guerrillaorganisatie FARN politieke eisen op tafel gelegd zou hebben, in de vorm van vrijlating van een aantal politieke gevangenen, welk probleem Philips doorschuift naar de regering van president Romero. Anderen denken aan vak- bondswensen, zoals het weer te werk stellen van ontslagen ar beiders of het officieel toelaten van een geregistreerde vakbond binnen de onderneming. Bezorgd commentaar van een Neder landse zakenman: Als dit zo doorgaat, zit er niets anders voor ons op dan El Salvador te verlaten. Een ander Dit gaat de richting van Nicaragua uit. Een vakbondsleider geeft enkele cijfers, die laten zien dat deze ontvoering van de Philips-directeur (de tweede in Latijns-Ame- rika na de Van der Panne-affaire in Buenos Aires drie jaar gele den) niet zomaar uit de lucht is komen vallen. In 1978 zijn onge veer tien vakbonden in nationale en internationale ondernemin gen in dit land opgerold; via het omkopen van arbeiders, het in dienst nemen van nieuw personeel, of het aanbieden van ge schenken, reisjes en premies aan de arbeiders. Op deze manier lukt het veel ondernemers Curagao tendens naar zelfstandig vakbondswerk (onafhankelijk van de regering en de industrie) de grond in te boren. Op de 146 belangrijkste ondernemingen in El Salvador bestaan in 30 fabrieken vakbonden. Nederland heeft een aantal onderne mingen in El Salvador. Shell, Unilever, Curacou en Philips. De meeste ondernemers beschouwen vakbonden als een commu nistisch gevaar en schermen met het argument dat ze hun fabrie ken moeten sluiten of failliet zullen gaan als ze toegeven aan de eisen van de vakbonden. Nobelprijs Behalve de ontvoering van de Philips-directeur en de daarop vol gende kidnapping van twee Engelse bankiers (om de onderhan delingen te bespoedigen?), zit de regering in haar maag met het voorstel van het Engelse Lagerhuis om de aartsbisschop van San Salvador, monseigneur Oscar A. Romero, voor te dragen als kan didaat voor de Nobelprijs voor de vrede van 1979. Als waarschu wing aan de initiatiefnemers van dit plan, werden afgelopen dinsdag een priester en drie andere Salvadorenen in een vier uur durend vuurgevecht door de veiligheidsafdeling van de politie neergeschoten. Een van tevoren in scène gezette show van de politie, aldus commentaren in kerkelijke kringen. Aartsbisschop Romero heeft direct hierop een onderzoekcommis sie ingesteld, die inmiddels heeft vastgesteld dat de vermoorde priester tevoren was mishandeld en gefolterd en dat twee van de drie slachtoffers vakbondsleden bleken te zijn. In vakbonds kringen is men van mening dat dit duidt op een intiatief van de regering om schoon schip te maken met de vakbonden. De situatie in El Salvador lijkt op een patstelling, waarbij de partij en in het geding van geen wijken weten. Vooral op het platteland, waar de terreurpolitie iedere dag meer slachtoffers maakt. Ont voeringen en aanslagen zullen met de regelmaat van de klok blijven doorgaan, omdat de aan het bewind zijnde regering niet in staat schijnt een oplossing te vinden voor de uitbarsting van sociaal, politiek en economisch geweld. ADVERTENTIE ^aaog«P«,V,0^Wn99e' k\oTZ l.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" w&umtKm w IA vmxx» hkswm. tftUk MBinitia mmm de hele wereld op last van de De advertentie over twee pagina's zoals die zaterdag in tientallen kran ten ontvoerders van Philips-directeur Schuitema verscheen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7