Beveiliging van treinverkeer straks in Den Haag Is die koe een man of een vro uiarneche ABYA kapittelt acad. ziekenhuis Bij NS in Leiden verdwijnen 19 arbeidsplaatsen MEUBILAIR IN WONING VERNIELD Eisen voor vestiging worden in 1979 weer aangepast Zuiver zijden dames ondergoed w 'V' Actief in vrije tijd MAANDAG 4 DECEMBER 1978 LEIDEN LEIDEN - De Nederlandse Spoorwegen zijn bezig met de voorbereidingen om de beveiliging van het treinverkeer in Leiden geheel in Den Haag te concentreren. Gevolg zal zijn dat in Leiden bij de NS 19 arbeidsplaatsen verdwijnen. Daarbij is ervan uitgegaan dat de overwegen in de Haagweg en de Morsweg worden voorzien van au tomatische halve overwegbomen (zgn. ahob's). Voor die laatste wijziging moet de gemeente Leiden vergunningen verstrekken. Of dat gebeurt is nog onzeker gezien de felle pro testen van de wijk- en buurtver enigingen in de directe omgeving van de overwegen. Zij bepleiten - in verband met de veiligheid - handhaving van de bestaande bewaakte overwegbomen. Komen de ahob's er dan kan de be veiliging van het goederenem placement aan de Haagweg ook naar Den Haag worden overge heveld. Tot nu toe vindt de trein beveiliging vanuit Leiden zelf plaats. De apparatuur is echter aan vernieuwing toe en daarom werd besloten de hele beveiliging over te hevelen naar Den Haag. Daar bevindt zich een Centrale V erkeersleidingspost. Uitgebreid LEIDEN - Een 23-jarige ster van Leiden heeft zondagoch tend bij de politie aangifte ge daan van vernieling van bijna haar gehele meubilair door een aantal dronken mannen. De mannen hadden zich in de nacht van zaterdag op zondag toegang verschaft tot de woning van de vrouw aan de Janvossensteeg, dat voorheen dienst had gedaan als winkelpand, door het indruk ken van de toegangsdeur. Ver volgens begonnen zij het meubi lair van de vrouw te vernielen waarbij onder meer een complete stereo-installatie, een televisie toestel en enkele kasten het moesten ontgelden. De vrouw was op het moment van de onge wenste visite niet thuis. Hoe groot de schade is was vanoch tend nog niet bekend maar zal volgens de Leidse politie in de duizenden guldens lopen. De politie heeft gisteren na de aan gifte van de gedupeerde bewoon ster een onderzoek ingesteld en heeft in de loop van de dag twee van de vernielzichtigen kunnen aanhouden. Waarom zij tot hun slooppraktijken zijn overgegaan is nog niet helemaal duidelijk. Voor de bewoonster waren zij in elk geval onbekenden. Baksteen door ruit gesmeten LEIDEN - In de nacht van zaterdag op zondag is door onbekenden met een baksteen de etalageruit vernield van een sigarenmagazijn aan de Haarlemmerstraat. Uit de etalage is voor ongeveer 1200 gulden aan goederen gestolen. Vermist worden onder andere een muntenboek, enkele aanste kers en de nodige pakjes sigaret ten. gende maand wordt een begin gemaakt met de instructie van de medewerkers voor de beveiliging van de baanvakken in Leiden. In mei wordt de zaak operationeel. Bij de NS in Leiden is inmiddels een reorganisatiecommissie aan het werk om met het overtollige personeel overleg te plegen. Inmiddels wordt er op en rond het Leidse Centraal Station hard ge werkt aan de komst van de Schipholspoorlijn in 1981. Zo worden sporen en wissels zo ge bouwd dat reizigers naar en van de richting Den Haag CS, Rotter dam, Schiphol en Haarlem/Am sterdam via een crossplatform kunnen overstappen. Om de accommodatie nog verder te verbeteren worden de perrons en de overkappingen nog verder verlengd. Straks moeten stop treinen van vier rijtuigen en In tercity-treinen met zes rijtuigen onder de overkapping kunnen staan. Voor het tweede en derde Leidse perron betekent dat aan de Haagse kant 135 meter over kapping meer en op het tweede perron aan de Haarlemse kant 60 meter meer. Viersporig Aan de noordkant van het station is men druk bezig met de aanleg en aansluiting van een viersporige baan tot Warmond. De twee in het midden gelegen sporen zijn be stemd voor de treinen van en naar Schiphol. De twee buitenste voor de treinen van en naar Haarlem. Weinig activiteiten zijn er aan de zuidkant van het station. Wel wordt er bij de werkzaamheden rekening mee gehouden dat er in de toekomst nog een verbreding van het baanvak tussen Leiden en Den Haag zal plaats hebben tot vier sporen. De eerste stap naar de aanpassing van het station voor de Schiphollijn begon drie jaar geleden met de bouw van het nieuwe perron voor de treinen van en naar Utrecht. Sinds de sloop van het NZH-gebouw op het Stationsplein is men bezig met het doortrekken van het 'Utrechtse" perron naar het hoofdstationsgebouw. Dit werk zal binnenkort worden afgerond. In een eerder stadium kregen de drie Leidse perrons al een roltrap ADVERTENTIE Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40.- of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wij U SEIKO - CASIO - CERTIN A - PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS-EWE-ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS Volop bouwactiviteiten op en rondom het Leidse centraal station in verband met de komst van de Schiphol spoorlijn. LEIDEN - Met ingang van 1 januari 1979 wor den de vrije vesti gingsmogelijkheden in een groot aantal ge meenten, waaronder Leiden, verder beperkt. Tot op dit ogenblik krijgt men in deze gemeenten automa tisch een woonvergunning voor een woning waarvan de kale huurprijs hoger ligt dan 510.- per maand of wanneer de kale koopprijs boven de 200.000.- ligt. Volgens de nieuwe richtlijnen van het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening worden die bedra gen opgetrokken tot 540.- kale huur per maand of een kale koopprijs van 270.000.-. Beneden die prijzen kan de gemeente van de toekomstige bewoner eisen dat hij econo misch gebonden is aan de gemeente. De bedragen zijn opgetrokken op verzoek van een aantal gemeentebesturen die con stateerden dat door de voort durende stijging van de huur- en koopprijzen steeds meer woningen buiten de Woon- ruimtewet vielen. Daardoor kreeg men steeds meer problemen met een doelma tige verdeling van de woon ruimte. Behalve voor Leiden geldt deze regeling ook voor Alkemade, Benthuizen, Boskoop, Haar lemmermeer, Katwijk, Lei- muiden, Lisse, Noordwijk. Rijnsaterwoude, Warmond en Zoeterwoude. Als nieuwe gemeenten worden daaraan met ingang van 1 ja nuari 1979 uit deze regio nog Rijnsburg, Valkenburg en Waddinxveen toegevoegd. ADVERTENTIE Exclusiefin onze kollek- tie: zuiver zijden dames ondergoed zoals: hemdjes, onderblouses en slipjes. In alle opzichten heerlijk in het dragen en de prijs valt mee. Breestraat 126 Leiden 071-130960 Schoolbioloog één jaar in functie LEIDEN - "Kijk, die kip heb veren op z'n poten". "Me neer, is die koe een man netje of een vrouwtje?" "Hé, zie je dat ding; dat noemen ze een lachduifje. Het lijkt Albert Mol wel" Zo maar wat kreten, opgevangen tijdens het bezoek dat de 3de klas van de Apolloschool uit Zuid- West onlangs bracht aan de kin derboerderij in de Merenwijk. Ze kregen er les van Frits van der Sluis, de eerste Leidse school bioloog. De derde klassers van de Apolloschool mochten anderhalf uur rondwandelen op de wei en in de stallen. In groepjes van drie moesten ze er op uit om vragen te beantwoorden, die Frits van der Sluis in het kader van het project "Veehouderij vroeger en nu" op papier had gezet. Van der Sluis geeft twee tot drie maal per dag praktijkles aan klassen van de Leidse lagere scholen. De eerste drie kwartier hebben de kinderen van de Apolloschool, die voordat ze naar de kinderboerderij kwamen op school al een lesboekje hebben doorgeworsteld, doorgebracht met het maken van de opgaven. Daarna neemt Frits samen met de kinderen de vragen door, geeft aanvullende informatie en beantwoordt de vragen. Aan het eind van de les wordt gediscus sieerd over het aantal eieren dat een kip per jaar legt. De kinderen schreeuwen allerlei getallen door elkaar van 5 tot 50. Frits v.d. Sluis: "Niet alle kippen leggen er evenveel, maar gemiddeld leggen ze ongeveer 250 eieren per jaar" De hele klas juicht en alle 28 kin deren roepen dat ze het goede antwoord hebben gegeven. Een jongentje, Ronald, heeft op zijn beurt nog een opgave voor Frits v.d. Sluis, "meneer, ik heb een hele goeie vraag voor u. Als een haan met z'n kop in Leiden ligt en met z'n kont in Leiderdorp, waar legt-ie dan een ei?". De rest de klas begint te lachen, Frits trapt er niet in. "Ik denk dat een haan helemaal geen ei legt" zegt hij droog. De jongen ver werkt zijn mislukte grap mis moedig en lacht als een boer die kiespijn heeft. Contacten De Leidse schoolbioloog ("Offi cieel ben ik ambtenaar natuurza- ken. Ik werk namelijk ook met volwassenen") begon vorig jaar december zijn werk. Tot juni dit jaar heeft hij zich hoofdzakelijk bezig gehouden met het leggen van contacten met de Leidse scholen. Hij stuurde elke school een jaarprogramma van natuure- ducatie toe en bezocht vergade ringen van schoolhoofden. Bo vendien zette hij in het kantoor van de plantsoenendienst aan de Boommarkt een documentatie centrum op, waarvan in principe alle scholen gebruik kunnen ma ken. In het eerste halfjaar heeft Frits van der Sluis ongeveer 50% van de 63 Leidse lagere scholen bereikt. Nu, is het nieuwe schooljaar, heeft zestig procent van de Leid se scholen al laten weten met een van de projecten van natuuredu- catie mee te doen, terwijl een groot aantal andere scholen er nog even over moeten nadenken. Slechts drie schoolhopfden zien de projecten niet zitten. Kunstkoe 'In het begin kenden ze me nog niet, maar nu merk ik dat steeds meer onderwijzers me gaan bel len. Dat vind ik fijn. Ik geloof dat men erg enthousiast is, zowel de kinderen als de onderwijzers", zegt v.d. Sluis. Voor de nabije toekomst hoopt hij wat meer ma teriaal tot zijn beschikking te kunnen krijgen. Nu staat er in de kinderboerderij bijvoorbeeld een van de lagere agrarische school geleende kunstkoe. m Verder wil hij ook proberen wat meer natuurzaken onder de aan dacht van volwassenen te bren gen, omdat ook onder deze groep nog veel onbegrip bestaat over natuur en milieu. Een andere wens die v.d. Sluis heeft, is dat er meer schooltuinen worden aan gelegd. Momenteel is er een complex aan de Marnixstraat, bestaande uit 350 tuintjes. Hier van maken 12 scholen gebruik. Hij is ook een voorstander van tuintjes op het terrein van de school zelf, al zitten daar wel wat nadelen aan vast (onderhoud in de zomervakantie, toezicht). gl Frits van der Sluis (links) c Merenwijk. het werk op de kinderboerderij i Ontdekken Het belangrijkste van zijn werk vindt Frits van der Sluis niet voorlichting geven op scholen, maar met de kinderen de natuur intrekken. "Iets van de natuur en de dieren afweten vind ik niet zo belangrijk. Ik vind het veel be langrijker dat de kinderen zelf dingen leren ontdekken, dat ze echt kijken. Ik heb eens iemand horen zeggen: dingen die je ge leerd hebt kun je onthouden, maar dingen die je hebt gezien kun je je later herinneren. En dat is natuurlijk het beste". Overigens blijkt dat niet alle kinde ren hun ogen even goed de kost geven op de kinderboerderij. 1 Frits v.d. Sluis, een tikkeltje te leurgesteld: "Ze zien niet alles, want niemand heeft ondekt dat de koe Gerda vijf spenen had in plaats van vier...". 7y Enige kinderen van de Apollo-school kijken boekjes i kaal" van de kinderboerderij zijn uitgestald. t De melkgeit "Witte" laat zich graag over de kop Volksdansen Op zaterdag 9 december orga niseert de volksdansvereni ging "Tarantella" een volks- dansinstuif in het Leids Vrije tijdscentrum aan de Bree straat 66. Yvonne Konijnen burg presenteert die avond een internationaal dansen- programma. De bijeenkomst begint om acht uur en de toe gangsprijs bedraagt f 2.50. Wandeltocht De Wandelkring Leiden organi seert zaterdag 9 december een molenwandeltocht over af standen van 10 en 15 kilome ter. Tussen 9 uur 's ochtends en 1 uur 's middags wordt er ge start bij de VVV aan het Sta tionsplein. De deelnemers ontvangen een tegel van een - van de molens langs de tocht. De tocht maakt onderdeel uit van een winterserie die wordt voortgezet op zaterdag 20 ja nuari en zaterdag 10 februari 1979. tocht door het Nieuw Guinea. Verder kun nen de kinderen in de werk ruimte knippen, tekenen, plakken en kleien, Aanvang 2 uur 's middags. "Fryslan" Het Friese gezelschap Fryslan foar Leiden en omkriten" houdt op zaterdag 8 december een sinterklaasfeest in 't Par lement aan de Nieuwe Rijn. Het feest begint om zes uur 's avonds. Na een gezamelijke maaltijd worden er diverse spelletjes gedaan zoals sjoe len, "pylksmite" en "draei- iend réd". Voor nadere inlich tingen tel. 134557 en 891262. Sint-actie De Rembrandt Scholengemeen schap voert op 5 december een Sint Nicolaasactie voor de be jaarden. Morgenochtend zul len de Sint en vijf Zwarte Pie ten een bezoek brengen aan het bejaardencentrum "Rijn en Vliet" aan de Aaltje Noor- derwierlaan. Om elf uur arri veert de Sint daar in een old timer, een open Cadillac. Verder zal de stoet bestaan uit een vrachtwagen van Ge meentewerken met pakjes en een kleine honderd leerlingen. Door sponsors is voor de actie 900 gulden bijeengebracht. Volkenkunde ln het kader van de educatieve middagen wordt woensdag middag weer een programma afgewerkt voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Onderwerp is ditmaal "Huisdieren in an dere landen". Zo wordt de film "Niok,het olifantenjong" vertoond en is er een speur- Verontwaardiging over contacten met Zuid-Afrika LEIDEN - Het hoofdbestuur van de Algemene Bond van Ambte naren (ABVA) heeft zich in een brief aan het bestuur van het Leidse academisch ziekenhuis uitgesproken tegen de contacten die het AZL heeft met ziekenhui zen in Zuid-Afrika. De veront waardiging die daarover is ont staan, wordt door de ABVA - daarin gesteund door de FNV - gedeeld, aldus het hoofdbestuur. In de brief aan het ziekenhuisbe stuur wordt meegedeeld dat de ABVA haar leden die in het AZL werken, alle steun 'zal geven wanneer die zouden besluiten om geen medewerking meer te ver lenen aan die werkzaamheden die gericht zijn op het voortbe staan of de uitbreiding van de contacten met Zuidafrikaanse ziekenhuizen. Daarbij wordt ongetwijfeld ge doeld op het voornemen van de Leidse hoogleraar prof. dr. A.R. Bakker om volgend jaar in Kaap stad deel te nemen aan een inter nationale werkconferentie over ziekenhuisinformatiesystemen. Enkele maanden geleden is een medewerkster van het Groote Schuurziekenhuis in Kaapstad in het AZL geweest om zich te oriënteren over het hier bestaan de ziekenhuisinformatiesysteem. Verder heeft de Leidse hoogle raar prof. dr. J.J. Rood een uitno diging om volgend jaar eveneens een Zuidafrikaanse conferentie bij te wonen, nog in beraad. De ABVA beschouwdt al deze acti viteiten als een actieve onder steuning van het verwerpelijke apartheidsregime in Zuid-Afri ka. Weigeren aan deze activitei ten mee te werken, is volgens het hoofdbestuur van de ABVA geen verwijtbaar plichtsverzuim. Daarom zal er actie worden ge nomen indien ht AZL-bestuur in bepaalde gevallen van weigering disciplinaire maatregelen neemt, aldus het hoofdbestuur. In de brief wordt ten slotte opge merkt dat het beleid dat het AZL voert, op z'n minst op gespannen voet staat met het kabinetsbeleid ten opzichte van Zuid-Afrika. Het kabinet zet zich in voor eer biediging van de mensenrechten en "contacten en uitwisselingen als door u voorgestaan lijken daarin moeilijk te passen", zo •hrijft het hoofdbestuur ABVA. Intussen heeft de Boycot Outspan Actie uit een Kaapstadse krant begrepen dat de conferentie waar prof. Bakker naar toe gaat, wel door de Zuidafrikaanse overheid wordt gesubsidieerd. De hoogle raar had van de conferentie-or ganisatie te horen gekregen dat dit niet het geval was. Hij besloot vervolgens naar Kaapstad te gaan. De BOA wijst er verder op dat on langs nog andere Leidse contac ten met Zuid-Afrika aan het licht zijn gekomen. Het gaat hier om de Werkgroep voor Europese Expansie van de universiteit, die met Zuid-Afrika tijdschriften en boeken uitwisselt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3