VOORTREFFELIJK TONEELSPEL VAN CENTRUM-ACTEURS Trijfel Kleurig poppen theater MAANDAG 4 DECEMBER 1978 In Vrij Nederland van 22 no vember schreef Jan Eter een column met als uitgangspunt dat het straks met Beatrix en Claus zoveel saaier zou wor den dan met Juliana en Bern- hard. Leuk stukje, behalve als je toevallig lid was van het Koninklijk Huis, zoals be paalde stukken in De Tele graaf en het Telegraaf - weekblad Privé een stuk min der leuk zijn als je lid bent van Huize Den Uyl of Huize Boersma. Bij Beatrix is het al veertig jaar de dood inde pot vervolgde Jan Eter, terwijl haar ouders voortdurend voor „veel stof tot gesprek" zorgden - om eens een geliefde uitdrukking van Telegraaf- coryfee Henk van der Meyden te gebruiken. Jan Eter somde daarna het een en ander op: „Neem nu haar ouders. Saaie mensen zo te zien. Niet te on derscheiden van de melkboer en de melkboerse. Maar pas op: zij liet zich met wonder dokters en bezoekers van de planeet Venus in; en ze zou het nog doen, als de regering het niet had verboden. Hij bestal de zaak voor een paar miljoen dollar en liet een spoor van venerische ziekten achter; en hij zou het nog doen als de re gering het niet had verbo den". Alarm Dat is geen hartelijke alinea, meer een verzinnebeelding van Greet Hofmans, Adams- ki, Lockheed en Poupette, maar nou niet iets (zou je denken) om de regering pa niekerig te laten steigeren op een tijdstip dat Bestek '81 op de tocht staat, de affaire-Aan- tjes nog doorsuddert, stakin gen dreigen, etcetera. Geluk kig fungeerde Stan Huygens van De Telegraaf als uitkijk op het Schip van Staat en sloeg hij bijtijds alarm in Stan Huygens Journaal, waarin enkele citaten ge volgd werden door de mede deling dat Jan Eter het pseu- Door Nico Scheepmaker doniem was van dr. Hugo Brandt Corstius, de villabe woner uit Overveen. Drie da gen later deed prof. F. Duyn- stee er in De Telegraaf nog een schepje bovenop. Ik citeer: ,JDe heer Huygens deelde in De Telegraaf van vrijdag jl. mee, dat dr. Hugo Brandt Corstius uit Overveen zich bedient van de schuilnamen Jan Eter en Piet Grijs". Zou prof. Duynstee, gezien deze formuleringwerkelijk niet weten dat „de heer Huygens" niet bestaat en niet meer dan de overkoepelende schuil naam is van een groepje voornamelijk vrouwelijke Telegraaf-journalisten? Duynstee kwam overigens wat laat met zijn denunciatie. De scheldtelefoontjes waren meteen na de onthulling in Stan Huygens Journaal al op de gewenste plek binnenge stroomd, voldoende reden voor H. B. C.'s vrouw om de zelfde middag nog een geheim nummer te regelen. Vervol gens sprak Jan Eters „colle ga", Anne Storm, in zijn co lumn Kennemerstreken in een Heemsteeds advertentieblad, dat gratis tot in Overveen ver spreid wordt, schande van Jan Eters column in Vrij Ne derland, na eerst diens exacte adres vermeld te hebben, inclusief de vlaggemast in de voortuin. Heet zoiets niet een drachtige samenspanning tot het uitlokken van relletjes of zoiets? Volvo's Ja maar (roepen Storm, Duyn stee en Huygens nu natuurlijk uit), oog om oog tand om tand, de koninklijke familie kan zich niet verdedigen .Als ik zie dat Bemhard en Nixon weer voortdurend op de voorpagi na staan, reizen en trekken en openen en toesprekenkrijg ik de sterke indruk dat zij zich ook nauwelijks hoeven te ver dedigen tegen schandalen als Lockheed en Watergate, om dat ze vanzelf wel weer komen bovendrijven. Zij zijn de Vol vo's in de wereldpolitiek, niet kapot te krijgen dank zij de hen omringende proiectie- bumpers, die het incasse ringsvermogen blijkbaar ver tienvoudigen. Dus waarom nu opeens zo'n drukte ge maakt over het soort column dat Hugo Brandt Corstius, eens in de zoveel tijd, al jaren schrijft? Ik zeg ,Jiet soort column"omdat hij sterk associatief schrijft. Het ene woord lokt het andere uit, hij bouwt een idee uit met wat je „literaire grotesken" zou kunnen noemen, die door de lezers die met zijn werk vertrouwd zijn met een korrel zout worden geriomen, zoals je dat ook doet met bepaalde beweringen over prof. Wer- theim en Jacq Firmin Voge laar in de columns van Karei van het Reve. „Venerische ziekten" zal dan ook associa tief na „Venus" waar „vene risch" van is afgeleid) uit Jan Eters schrijfmachine zijn ge rold. Alleen had hij het daar na beter niet kunnen laten staan, omdat ze in het rijtje Greet Hofmans, Adamski en Lockheed niet thuishoorden. Die zijn immers historisch, terwijl die „venerische ziek ten" meer in een rijtje bij „uitgedroogde rozijnen" (als typering van Beatrix en Claus) thuishoren, want die neemt natuurlijk ook geen mens letterlijk. Bovendien, zelfs als die venerische ziekten juist waren, zouden ze ons geen donder aangaan. Jimmy Berghout in één van de eenacters van Barrie Keeffe LEIDEN - Toneelgroep "Cen trum" maakt een moeilijke tijd door. Zowel fmancièel als artistiek. In toneelkringen is dit algemeen bekend. De laat ste getalenteerde acteurs en actrices worden naar ruim ge subsidieerde toneelgezel schappen weggezogen of be geven zich in het vaak angsti ge avontuur van de "vrije productie" Resteert een aantal acteurs en actrices, die men op het mi nisterie gemakshalve tot de "tweede garnituur" rekent. Volstrekt ten onrecht inmid dels. Tenminste waaneer we "Gotcha" (En nou ik) en "Kil ling Time" (Vergeet 't maar) van de Engelse auteur Barrie Keeffe als norm kunnen han teren voor het recentelijk ar tistiek niveau van de groep. In een ten onrechte niet volle dig uitverkocht LAK-theater vermoedde het publiek za terdagavond geconfronteerd te worden met "weer zo'n voorstelling uit een lange rij" Het werd anders. Uit de oude Rembrandt-Lyceum-periode herinner ik me nog de hiërar chische toestanden met een autoritaire rector en volstrekt onmodige leerlingen. Op deze situatie sluit "En nou ik" vol ledig aan. De in de kelder mede-gegijzelde rector (Onno Molenkamp) reageert net zo wereldvreemd en vanuit een ivoren toren als alle autoriteiten uit die tijd. Begrip voor de situatie en leefomstandigheden van de leerling (Jirnmy Berghout) van wie hij de naam niet eens kent, is volstrekt afwezig. Hij komt dan ook in oen voor hem (en z'n wereldje) volstrekt onbegrijpelijke en onover zichtelijke situatie terecht. Een gijzelende leerling, die een panische lerares in de schaamstreek tast en een la- raar "verplicht laat opdruk ken". Hijzelf wordt bijkans gewurgd door de leerling en doet in die situatie allerlei toezeggingen, die hij toch niet kan nakomen. Prima stuk om op scholen op te voeren, al was het alleen maar om de getutoyeerde leraren op hun tolerantie te testen. Na de pauze een stuk, waarbij "Koot" en Bie" hun vingers zouden aflikken. In "Vergeet 't maar" wordt immers con sequent het "Haags Accent" gebezigd, dat de bedding vormde voor hun huidig suc ces. Ook hier een prachtige rol van Jimmy Berghout (Bert), die we voor de toe komst scherp in de gaten moeten houden. Daarnaast vielen Onno Molenkamp (Jan Patat/Chauffeur Van Agt) en Peter Römer (Harry) op. Als je de denkdiscipline van dit "schorum" aanvaardt en er doorheen kunt kijken, heb je een prachtige toneelavond. Verschuil je je daarentegen achter de knopen van je drie delige pak dan is het zaak na afloop bloeddruk en polsslag te meten. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - In Amstelveen we ten ze al tijden niet beter, maar langzamerhand lijkt ook in Leiden bij de schouw burgdirectie de mening post te vatten, dat het jammer is om de Schouwburg op zon dagmiddagen ongebruikt te laten. Dit dubbelgebruik op zondagen heeft natuurlijk de nodige fi nanciële consequenties, waar wij niet te lichtzinnig aan voorbij mogen gaan. Maar met 'I Colombaioni' vorige week zondagmiddag en avond, volgende week zon dagmiddag en avond 'Der Ba ron van Münchhausen' door het Slowaaks Poppen- en Zwarte Theater Banska-By- strica en gistermidaag en avond 'Concertino Unisono' door het Staats Poppen - en Pantomimetheater uit Bra tislava zijn we beslist op de- goede weg. Willem we deze traditie voort- zetten (en zelfs uit laten groeien tot een soort 'sherry cabaret' op de zondagmid dag) dan moet het publiek het, zoals gisteren het geval was, niet al laten weten. Het niveau van het gebodene geeft 's middags voor iedere volwassene met kinderen voldoende aanleiding de tocht naar de Oude Vest te ondernemen. Hetzelfde geldt 's-avonds voor volwassenen zonder kinderen ('Concertino Unisono' vertelt het verhaal van de clown Bim-Bim, die geen nieuwe melodieën meer kan bedenken. Ten einde raad steelt hij de fluit, waar mee een kleine jongen prach tige wijsjes tevoorschijn tovert. De jacht op de fluit wordt geopend door de clowns Frk-Frk (Michal Hraska) en Tü-Tü (Jozef Sko- vaj), terwijl de schoonmaak ster van Bim-Bim (Stefan Kulhanek) alles gelaten aan ziet. Voor kinderen wordt de spanning goed aangehouden en al spoedig klinken aanspo ringen vanuit de zaal. Een kleurige voorstelling met de meest onverwachte, kunstige effecten. De aanwe zige kinderen hebben onge twijfeld een prachtige mid dag gehad. Bert Koekebakker JAWÉU, MAAK HÉT IS VAUSgMUNTgKU.pAAR kusT seen z&s&n or! HL/H? NOU JA, HÉT IS AH-ÉMAAI, VAN PROFÉSSOK KAKÉE. APS IK ZO VRD MA© ZUN...PIT&ÉSJOUW Mgr sgLp strookt NI0T MÉT ONZg NlÉLWg I^VÉNSSTÜL, l PAN PA, panpa! kdkT! tJt. IS l&TS MÉT Ï3ATSÉU5.... v «épsméut GM - SCti(TTBeeAit>e: CAt^eiB-ise j op PE v P t/AAl f PAM i/oor- llUiT/N^ FRED BASSET 'riet is wt tactische^ orn tiet mee te nemen' S noar de tw'n.. GEHAKT MET KWARK Laat 2 sneetjes witbrood zonder korst bij de ver warming of in een zeer lauwe oven bros wor den. Rol ze met een dee groller tot fijn kruim. Roer 125 gr kwark los met 1 eetlepel olie, 1 (kleine) eidooier en het broodkruim. Meng dit door 400 gr runderge hakt. Kruid het gehakt met 2 volle theelepels paprikapoeder, zout en peper naar smaak, een eetlepel versgehakte pe terselie en als u bieslook kunt krijgen, enkele fijngeknipte steeltjes hiervan, eventueel te vervangen door een theelepel geraspte ui. Een snufje kummel kan menteren houdt Meng al deze ingrediënten energiek door elkaar en kneed er vier afgeplatte ballen van. Bak ze in he te boter, op niet al te fel vuur en niet langer dan De avonturen van Jommeke Ik eerwittiq onmiddellijk ons machtig opperhoofdDat het scherpe oog j/an Holle Kies het grote ei niet los late'. Wawl! Het blinkende arendsei daa.lt neer! Holle Hies is er niet gerust in'. Wat mag 7 er in zitten ~TC Ik hoop dat mijn broeders vlug hier zijnDe ftopere Voeten zullen er 'n lekker omeletie van maken! Droom ik?'. Zijn dat niet die wittekop en die zwartekop Joehoel Ja'. Ze zijn het Waw i! ..het ei breekt open!'. Bleekge zichten L WINA BORN Leidse bioscopen LUXOR: "Grease", da. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, al. CAMERA "Easy rider", da. 7.00 en 9.15 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Circus op stelten", woe. en za. 2.30 uur, zo. 2.00 en 2.30 uur. Nachtvoorstelling: "East of eden", vr en za. 11.30 uur. 16 jr. LIDO 1: "Moord op de Nijl", da. 2.30 en 8.00 uur. a.l. LIDO 2: "Piranha", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 3: "Medusa Touch", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Donald Duck" za. en woe. 2.30, zo. ook 4.15 uur. STUDIO: "Dog soldier", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Peter en de draak El liot", za. en woe. 2.30 uur, zo. ook 4.15 TRLANON: "De Turkse non", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. REX: "Hete meiden uit het koude noor den", da. 7.00 en 9.15 uur. do. ma., di., vr. en zo. ook om 2.30 uur, 16 jr. Kinderma tinee: "Alice in Wonderland", za. en woe. 2.30 uur. Nachtvoorstelling: "Wellustige zusters", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "Aasgieren vallen aanda. 1.30, 6.30 en 9.00 uur. zo. ook 4.00 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Serpico", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 2: "Moord op de Nijl", da. 1.30 en 8.00 uur, al. Nachtvoorstelling: "The Chase", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "Game of death", da. 1.45, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, za. ook 12.15 uur, 16 jr. EURO 4: "The medusa touch", da. 2.00 7.00 en 9.30 uur, zo. 4.30 7.00 en 9.30 uur, za. en woe. alleen 7.00 en 9.30 uur. 16 jr. Kindervoorstelling: "De gelaarsde kat", za., zo. en woe. 2.00 uur. Nachtvoorstel- ling: "De vrouw die om sex betaalt", za. 12.15 uur, 16 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY "The boys from Brash", do., zo., ma. en woe. 8.30 uur. vr. en za. 9.15 uur, 16 jr. "Sinbad, het oog van de tijger", vr. 7.00, za. 4.00 en 7.00, zo. 4.00 en 6.15 uur. a.l. Kindervoorstelling: "Tom en Jerry", za., zo., di. 2.00 uur en woe om 2.30 uur. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur. 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiënt). Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. J&ud^Alieiuus 4 december 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Van de Beiersch-Boheemsche grenzen wordt bericht, dat, ten gevolge van de plotseling inge vallen koude, de scholen op vele plaatsen gesloten zijn. De kin deren kunnen in vele gevallen door de diepe sneeuw de huizen zelfs n iet verlatenOp den 17den November heerschte er een ware Siberische koude. - Een Parijsche makelaar, woonachtig in Montmartrebe ga/ zich kortgeleden omstreeks cén uur na middernacht naar zijn woning, toen hij onderweg dooreen onbekende tegen het lijf Klasse afd., van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 en 11.15-12 uur Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow en avond bezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 C.C.H. (hartbewaking), dag. van 14.15-14.45 en 19.00-19.30 uur. Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders en grootouders). Dag. van 14.30-14.45 uur en van 18.30-18.45 uur. werd geloopen In plaats van zich te verontschuldigen wierp die persoon den makelaar en kele scheldwoorden naar hét hoofd en terzelfdertijd nader den twee anderen en vielen op den makelaar aan. Doch deze, met een buitengeicone li chaamskracht begaafd, wist de bandieten met zijn rotting af te weren, totdat hij eindelijk, voor de overmacht bezwijkende, op den grond werd geworpen. Op dat oogenblik echter kwamen twee politiebeambten opdagen, waarna de boosdoeners zich uit de voeten trachtten te maken, niet echter zonder eerst een der agenten onder den voet te loo- pen, wien zij een vrij ernstige verwonding toebrachten. Door dat nachtelijk rumoer gewekt, verschenen intusschen van alle zijden nieuwsgierigendie er in slaagden zich van de drie boos wichten meester te maken, in Bezoek aan ernstige patiënten wanneer voor emsüge patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijmoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). wie de politie al spoedig oude bekenden ontdekte. Vijftig jaar geleden: - In Bosnië zwerven groote kudden uitgehongerde wolven rond. die onder de schapen en runderen ware slachtingen aanrichten. De boeren hebben de autoriteiten verzocht vuur wapens ter beschikking te stel len ter bestrijding van de plaag. - De Chileensche stad Port Con- stitucion is zwaar geteisterd dooreen aardbeving Ook Talca en Chilban zijn getroffen. Men telde reeds enkele honderden dooden en evenveel gewonden. Vele kerken, ziekenhuizen en stations zijn verwoest, dijken zijn doorgebroken en mijnen zijn ondergeloopen. De inwo ners brengen de nachten op pleinen of parken door. Er is een grootscheepsche reddingsactie op gang gebracht.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19