WAT ZEUREN ZE TOCH, DIE AMBTENAREN? Be w on (lerenswaardig spel in Ibsen-stuk Nieuw bewind J op oude leest" C. v.d. Berg „meester zanger Is het dan werkelijk zo onredelijk dat de ABVA in het geweer komt tegen het aantasten van het recht op vrije onderhandelingen? De krant wordt in Nederland gemiddeld 44 minuten per dag gelezen. Dat mag wel even in de krant! Haagse Comedie met Pijlers van de samenleving - DEN HAAG - De herdenking van de honderdvijftigste ge boortedag van de Noorse toneelschrijver Hendrik Ibsen Vplf» ril 117Pll(]fll door de Haagse Comedie komt weliswaar meer dan een halfjaar te laat, maar is in elk geval met een bewonde renswaardige hoeveelheid zorg omgeven. guldens schade door gooien met tegels DEN BOSCH (ANP) - De politie van Den Bosch heeft twee jon gens van 19 en 20 jaar uit die stad I aangehouden die gisterochtend bij een kantoormeubelhandel en een LTS in hun woonplaats voor ruim 20.000 gulden schade heb ben aangericht door met trottoir tegels ruiten in te gooien. Toen de gewaarschuwde politie by de kantoormeubelzaak arriveer de hadden de jongelui tien win kelruiten ingegooid en als gevolg daarvan ook aan het meubilair in de zaak grote schade aangericht. De schade daar bedraagt tussen de tien en vijftienduizend gulden. Onderzoek wees uit dat beide jon gens eerder die ochtend bij een LTS in hun woonplaats met de zelfde praktijken voor 6.000 gul den schade hadden aangebracht. Volgens de politie staat het vast dat de jongelui - die zich zeiden te willen afreageren - reeds enkele weekeinden bezig zijn op deze manier vernielingen aan te rich ten. Van geen van die vernielin gen is aangifte gedaan. De beide jongens zijn ingesloten en zijn vandaag voorgeleid aan de offi cier van justitie in Den Bosch. Aanhouding voor moord GRAZ (APA) - De Oostenrijkse politie heeft de 58-jarige, al lange tijd in Graz wonende, Nederlan der H. S. gearresteerd wegens moord op zijn 40-jarige voormali ge vriendin Maria Mintscheff. S. deed na het plegen van zijn daad een poging tot zelfmoord in het gevangenishospitaal van Graz. Over het geheel genomen klonk de premiere voorstelling van 'Pijlers van de samenleving" als een klok, een lijvig programma boekje bood de integrale tekst van de speciaal voor deze gele genheid gemaakte vertaling van Martin Hartkamp, en in een van de voorportalen van de Konink lijke Schouwburg wordt door middel van een kleine expositie een impressie gegeven van Ib- sens leven en werken. "Pijlers van de samenleving" is niet het bekendste stuk van de kriti sche Noor en evenmin zijn beste. Het ontmaskeren van de huichel achtige, zelfingenomen bour- geoismentaliteit aan de hand van situaties en dramatische lijnen, die sterk aan Heijermans doen denken, met name aan diens "Op Hoop van Zegen", gebeurt op een wijze die wel erg weinig aan de verbeelding van de toeschouwer overlaat. Het sterkst komt dit tot uiting in het taalgebruik, dat bol staat van bijvoeglijke naam woorden met een morele lading en de titel van het stuk zo dikwijls in de tekst laat terugkeren dat een lachwekkend effect onvermijde lijk wordt. Hartkamp heefteen goed speelbare vertaling afgeleverd, maar regis seur Kees Coolen en hij hadden er beter aan gedaan op dit punt de tekst wat af zwakken om een al te sterk melodramatisch accent te voorkomen. Het zou Coolen, bo vendien de kans hebben gegeven zijn degelijke, naturalistische aanpak wat subtieler uit te wer ken dan nu het geval is. Volkomen juist is daarentegen dat de verouderde maatschappelijke omstandigheden in het Noorwe gen rond 1875 nu zo veel mogelijk naar de achtergrond werden ge drongen en dat de nadruk geheel kwam te liggen op het feit dat de algemeen gerespecteerde za kenman Karsten Bernick lang zaam maar zeker verstikt wordt in de wurggreep van zijn eigen leugens. Daardoor kreeg de voorstelling soms het karakter van een goed opgebouwde thriller en werd vooral in het tweede en derde be drijf een grote mate van spanning bereikt. Voor een belangrijk deel was dit ook de verdienste van Anne-Ma- rie Heyligers die werkelijk een dijk van een rol neerzette. De vi tale, zelfbewuste Lona, die vanaf haar eerste opkomst alle zeker heden aan het wankelen brengt en op een uiterst humane wijze Bernick met zichzelf confron teert, paste haar als een hand schoen en zette niet alleen alle ontwikkelingen in gang, maar werd tot motor van de hele voor stelling. Een tweede voltreffer was de Ber- nick van Wim van Rooij, die de melodramatische effecten tot een minimum wist te beperken en daarbij meer ingetogenheid in zijn spel legde dan we de afgelo pen jaren van hem gewend zijn. Dat de ommekeer in het laatste bedrijf enkele vraagtekens op riep, was niet zijn schuld, maar het zou wel aan te bevelen zijn dat hij na een paar voorstellingen samen met de regisseur zoekt naar een andere oplossing voor de slotscène (die overigens al in een gewijzigde versie gespeeld werd). •Uitstekende vertolkingen ook van Wim van den Heuvel, die de neu rotische Hilmar precies binnen de grenzen van het aanvaardbare wist te houden, Leo de Hartogh, Anne-Marie Heyligers en Wimvan Rooy in 'Pijlersvan de samenleving' Gaston van Erven en Sacco van der Made. Anne Oóstveen en Elsje Scheijon kwamen als de vrouw en de zuster van Bernick binnen de mogelijkheden die Ib sen hen bood voortreffelijk uit de verf, maar de nog weinig gerouti neerde Thea Korterink zal waar schijnlijk nog een aantal voor stellingen nodig hebben om van de jonge Dina meer te maken dan een zielig en opgesloten vogeltje dat naar vrijheid hunkert. Simon Aerts was verrassend na tuurlijk als de dertienjarige Olaf en Eddy Brugman liet in de rol van het goudeerlijke en rondbor stige zwarte schaap van de fami lie eindelijk een zien waartoe hij als acteur in staat is. Het toneel beeld van Harry Wich bestond uit een houten meubilair in een ruimte die volledig door spierwit te gordijnen afgesloten werd. Beeldschoon om te zien, vooral dankzij de subtiele lichteffecten;- en bijzonder effectvol door de steriele en kille sfeer die het uit straalde. Een schoonheidsfoutje in het ge heel was de overdreven karikatu rale wijze waarop enkele bijrollen van grime en pruiken waren voorzien. Al met al een bewonde renswaardige voorstelling op een niveau dat de "oude" Haagse Comedie alle eer zou aandoen. PAUL KORENHOF Paus komt op voor vluchtelingen ROME (REUTER/AFP/UPI) - De paus heeft gisteren een beroep op de Verenigde Naties gedaan ten bate van de vele vluchtelingen uit Vietnam. Wat de preciese inhoud van de boodschap is is niet be kend gemaakt. Gevreesd wordt dat meer dan hon derd vluchtelingen zijn verdron ken toen hun boot zaterdag bij zware zee omsloeg bij de kust van Maleisië. Volgens het nationale Maleise persbureau Bernamazijn 148 opvarenden gered, 43 perso nen omgekomen en worden nog eens 99 mensen vermist. De Maleische regering heeft gezegd dat de resterende vluchtelingen van de Hai Hong aan land mogen in afwachting van opname door een ander land. De Verenigde Staten hebben aangeboden on derdak te verlenen aan alle vluch telingen van het schip die nog geen bestemming hebben. m MAANDAG 4 DECEMBER 1978 Smith over Rhodesië: SALISBURY (UPI) - De toekom stige meerderheidsregering van Rhodesië wordt 'in dezelfde vorm gegoten' als de tegenwoor dige overgangsregering. Dit heeft premier Ian Smith gisteren in een toespraak voor radio en tv ge zegd. De zwarte oppositie wijst een der gelijke regering af, omdat zij de blanken aan de macht laat. Het wordt een regering van natio nale eenheid, zei Smith, omdat zij de beste mogelijkheden biedt om de in hevigheid .toenemende oorlog te winnen. In die strijd, al dus de premier, helpen Engeland en Amerika de opstandelingen. De overgangsregering besloot vo rige week dat de regering, die volgend jaar zal worden gevormd aan de hand van de uitslag van algemene verkiezingen, een coa litie zal zijn, waarin minstens een kwart van de kabinetszetels door blanken zal worden bezet. De Premier zal zwart zijn. De Verenigde Afrikaanse raad van bisschop Abel Moezorewa toon- LEIDEN - De heer C. v.d. Berg heeft het afgelopen weekeinde de titel "Meester-zanger" in de wacht gesleept. Dat gebeurde op de tentoonstelling van de Eerste Leidsche Vereeniging van Kana rieliefhebbers en Vogelbescher ming "De Zanger", die werd ge houden in het voormalige mari ne-complex aan het Noordeinde. De heer V.d. Berg kreeg die be kroning voor zijn fraaie vogel collectie op de expositie. Rode Kruishelpslcrs helpen 163 vluchtelingen uil Vietnam aan voedsel nadat zij per vliegtuig zijn aangekomen in hel Westduitse Hannover De deelstaat Neder-Saksen heeft beloofd hen te zullen opnemen. Deze vluchtelingen komen allen van de Hai Hong, het schip dat sinds 9 november voor de kust van Maleisië heeft gelegen met 2500 vluchtelinqen uit Vietnam aan boord. Ons land heeft al problemen genoeg; honderdduizenden werkloze mannen en vrouwen, arbeidsongeschikten, binnen steden die verkrotten, een milieu dat niet al te schoon meer is en een economische groei die sterk terugloopt. En juist nu hoor je de ambtenaren over looneisen en lijkt het erop dat iedereen straks weer kaarsjes in zijn kerstb&om moet aansteken. Wat bezielt die ambtenaren? Denken ze soms dat zij een speciale groep Nederlanders zijn? Neen, dat denken ze nou net niet. Ambtenaren, u kent ze wel, zoals postbodes, verpleegsters, inspecteurs van belasting, mensen van de gemeente reiniging, stratenmakers, beschouwen zichzelf als gewone werknemers. Er is één verschil met andere werknemers; de baas van de ambtenaren is de regering. En het is nu juist die regering die net doet, alsof ambtenaren een bijzonder soort Nederlanders zijn. Ze lopen nooit voorop. Met hun werkgever hebben de ambtenaren al vele jaren geleden afgesproken dat zij net zoveel loons verhoging zullen krijgen als gemiddeld in de bouw, de industrie en de diensten sector afgesproken wordt. Het gemiddelde, niet minder, maar zeker ook niet meer. Allerlei extraatjes, zoals bijvoorbeeld een winstdelingsregeling, ze komen in het woordenboek van de ambtenaar niet voor. Als de bouwvakkers minder loon eisen, dan matigt de ambtenaar automatisch mee, en dat is ook de bedoeling. Blijkbaar vormen die ambtenaren toch een bijzondere groep, want de ^regering eist van hen een extra matiging. Ze moeten allemaal drie procent inleveren; dat betekent ondertussen wel dat de postbode twee maal zoveel koopkracht inlevert als de hoogleraar, want die verdient de helft weer via de belasting terug. En die maatregel noemt de regering nou redelijk! Natuurlijk verzetten ambtenaren zich er tegen dat ze anders behandeld worden dan andere Nederlandse werknemers en dat de hogere inkomens buiten schot blijven. En dat verzet noemt de regering nou onredelijk! Er valt best te praten met die ambtenaren; bijvoorbeeld over het betalen van een hogere pensioenpremie voor de hogere inkomens; bijvoorbeeld over het rekening houden met de stijging van sociale premies die zij niet betalen; bijvoorbeeld over het aftoppen van de prijscompensatie, wat volgend jaar al meteen 250 miljoen kan opleveren. Daarmee kun je iets doen voor de werkgelegenheid. De regering houdt zich doof. Is dat nou redelijk? Ambtenaren lopen vaak achterop. Eigenlijk zouden ze net zoveel loonstijging moeten hebben als de metselaar, de monteur, de boekhouder, etc. etc. Maar als werkgevers wat extra's gaan doen in de vorm van toeslagen, met fraaie namen zoals "tariefwerk" en "ondernemingsgewijze differentiatie", dan kan de ambtenaar slechts toekijken, hij wordt er geen cent beter van. Dat is het nadeel van de afspraak dat naar CAO-lonen gekeken zal worden. Pas als na jaren die toeslagen eindelijk m het CAO-loon verwerkt worden, krijgt de ambtenaar volgens afspraak ook zijn deel. De regering komt deze afspraak niet na. Is dat niet ontzettend onredelijk? Onderhandelen via de radio De regering, werkgever, laat doodleuk via de radio weten dat ze wel met de bonden wil praten, maar dat die zich geen illusies hoeven te maken. De uitkomst staat al van te voren vast. Afspraken of geen afspraken, de ambtenaren zijn de sluitpost van de begroting. Algemene Bond van Ambtenaren en van Personeel in de Gezondheidszorg, het Welzijnswerk en de Sociale Werkvoorziening. Stadhouderslaan 9-2517 HV 's-Gravenhage

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 16