„Gasbel is oorzaak van werkloosheid" BESLISSING NEPTUNE WEER WEEK UITGESTELD Duitser gezocht wegens roofoverval bij grens BUITENOM BINNENDOOR Kritiek op sterke stijging onroerend-goedbelasting DSM toch naar Limburg Staat de postcode rin een advertentie of brief?' Gebruik'mdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet CODlliL ZATERDAG 2 DECEMBER 1978 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft de beslissing over de opvolging van de Nep tune-vliegtuigen van de marine opnieuw èèn week uitgesteld. Volgende week zal nog een uiterste poging worden gedaan om het met Frankrijk eens te worden over de voorwaarden voor levering van 13 Franse Brèguet Atlantic's. De definitieve beslissing moet volgende week vrijdag worden genomen. De Franse regering heeft al via de Franse ambassade in Den Haag laten weten aan 1 of 2 weken uitstel niet genoeg te hebben om zich over de Nederlandse voorwaar den te beraden. Frankrijk is wel bereid om over eventuele nieuwe Nederlandse voor stellen te gaan praten, maar zegt daar meer tijd voor nodig te hebben. Het kabinet heeft gisteren weer uitvoerig over deze zaak gesproken. Daarbij werd besloten in te gaan op het dringerfde ver zoek van de Tweede Kamer om uitstel van de beslissing. „We zullen nog eens ons licht doen schijnen over alle aspecten", zo zei vice-premier Wiegel (premier Van Agt was gisteren in West-Duitsland) na het wekelijkse kabinetsberaad. Centraal in de discussie staat de vraag in hoeverre Frankrijk bereid is mee te beta len aan de ontwikkeling van een nieuw passagiersvliegtuig van Fokker, de F-28 Super, als tegenprestatie voor de bestel ling van de 13 Atlantics, waarmee 1100 miljoen gulden is gemoeid. Frankrijk is tot nog toe onvoldoende con creet geweest in zijn toezeggingen. Blijft dat ook volgende week zo, dan zal het ka binet vrijwel zeker kiezen voor de 300 miljoen gulden goedkopere Amerikaanse Lockheed Orion als Neptune-opvolger. Dat vliegtuig is behalve goedkoper, ook sneller leverbaar en volgens de marine be ter dan de Atlantic, maar de Amerikanen bieden minder compensatie-orders dan de Fransen. Volgens Twentse hoogleraar ENSCHEDE (ANP) - De inkomsten van de aardgasbel hebben niet alleen gediend als financieringsbron voor de overheid om de inflatie terug te dringen. De export van aardgas steunde de gulden en verzwakte daarmee de in ternationale concurrentiepositie van ons bedrijfsleven. Een deel van de gasbel is dus omgezet in werkloosheid: zoals omroeparbeid heeft plaats gemaakt voor een haan, zijn arbeidsplaatsen door gas vervangen" DEN HAAG-Minister Wiegel heeft een beroep gedaan op de ge meenten niet te ver te gaan met het verhogen van de gemeente lijke onroerend-goedbelastingen. De gemeenten zullen zich moe ten afvragen of die verhogingen wel echt noodzakelijk zijn, aldus Wiegel. Wiegel bestreed dat de verhogin gen van de onroerendgoedbelas- tingen een gevolg zouden zijn van de uitvoering voor de gemeenten van Bestek '81. Er is, naar zijn mening, geen sprake van een vermindering van inkomsten voor de gemeenten - zij zullen „wat minder meer" krijgen. TERHEIJDEN - Een bus met vijf enveertig schoolkinderen is gis termorgen in Terheijden uit de bocht van een straat gevlogen. Twee woningen werden door de bus geraakt. De bestuurder van de bus bleek onder invloed van alcohol te verkeren. Hij is inge sloten en zijn rijbewijs is in be slag genomen. Niemand raakte gewond. De bus en de huizen lie pen flinke schade op. Jeugdige moordenaar in inrichting geplaatst MIDDELBURG (GPD) - De arron dissementsrechtbank in Middel burg heeft vrijdagmorgen beslo ten de 15-jarige G. M., die op 26 augustus in het duingebied bij Oost-Capelle een vijfjarig pleeg- zusje van het leven beroofde, voor buitengewone behandeling in een inrichting te plaatsen. De nu 16-jarige jongen, die bij zijn pleegouders in Oost-Capelle woonde, zal gedurende onbe paalde tijd worden behandeld in de Van der HoeVenkliniek in Utrecht. De rechtbank zal elke twee jaar opnieuw bezien wat verder te doen staat. De rechtbank, die de zaak - gezien de leeftijd van d^e jongen - met gesloten deuren behandelde, volgde het advies op van des kundigen die zich met een uit voerige rapportage hadden be ziggehouden. Na het beraad in de raadkamer werd onmiddellijk uitspraak gedaan. De minister zei, dat de gemeenten zoveel mogèlijk de tering naar de nering zullen moeten zetten en dat staatssecretaris Koning (bin nenlandse zaken) „zeer nauwge zet" op de aard en omvang van de verhogingen zal toezien. Ook be nadrukte Wiegel, dat de onroe- rend-goedbelasting gebonden is aan een wettelijke grens. Minister Wiegel ontkende niet, dat raadsbesluiten tot verhoging van deze gemeentelijke belasting, ze ker wanneer deze verhogingen uitzonderlijk of fors zouden zijn, voor vernietiging zouden kunnen worden voorgedragen. Een en ander hangt af van concrete si tuaties en omstandigheden. In zijn toelichting noemde de be windsman onder meer de ge meente Rotterdam, waar sprake is van forse verhogingen van de onroerend-goedbelastingen. DEN HAAG - De in ons land wonende groep Papoea's, die vroeger in West Papoea (deel van Nieuw Guineawoonden heeft gisteren in het Congresge bouw in Den Haag haar natio nale dag gevierd. De groep streeft nog steeds door het geheel onafhankelijk worden van N ieuw Gu i neaOp de foto hijsen leden van de groep de vlag van West Papoea Dat zei prof. dr. W. Hessel, hoogle raar in de algemene economie binnen de afdeling bestuurskun de van de Technische Hoge school Twente tijdens een rede gisteren ter gelegenheid van de 17e Dies Natalis van de Hoge school. De Twente hoogleraar, die sedert 1965 plaatsvervangend lid is van de Sociaal-Economische Raad, wees erop dat de overheid tijdig genoeg is gewaarschuwd: „Be ginnend bij het kabinet Biesheu- ADVERTENTIE [BRINK Luditverwarming Hm Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337, Kalkovenweg 58,Telefoon (01720) 2 0 3 00 Café's op Zeedijk dicht in weekeinde AMSTERDAM (ANP) - Vier ca fe's en drie snackbars op de kop van de zeedijk zullen dit weekeinde voor het publiek gesloten blijven. De eigena ren willen met deze sluiting een bijdrage leveren aan een verbetering van verhoudin gen op dit deel van de zeedijk, waar de politie de afgelopen week actie's heeft gehouden tegen de criminaliteit. Bijna elke avond deed de politie in vallen in deze publieke gele genheden, waar zich vele drugsverslaafden ophouden en heroine verhandeld wordt. De raadsman van de eigenaren van de betrokken cafe's en snackbars, mr. J. G. F. Smal- lenbroek uit de hoofdstad, vertelde dat de eigenaren zelf ook niet gelukkig zijn met de situatie op de kop van de zee dijk en dat zij hopen op deze wijze een bijdrage te kunnen leveren aan de klimaatsver betering in dit deel van Am sterdam. Als zij maandag hun etablissement weer openen verwachten zij dat de lucht is opgeklaard en de basis is ge legd voor een normalisering van de verhoudingen. UTRECHT (GPD) - Het is niet uitgesloten dat DSM zijn ver koopkantoren in Utrechten Zeist binnen afzienbare tijd gaat ver plaatsen naar Heerlen en Geleen. Aan het personeel in de betrok ken vestigingen is de afgelopen week medegedeeld, dat een mo gelijke overplaatsing thans in studie is genomen. Het gaat daarbij om bureaus en laboratoria met een personeels sterkte van 300 man - dezelfde bezetting waarvoor anderhalf jaar geleden nieuwbouw in Nieuwegein op het programma stond. Toen stak er in Limburg een (politieke) storm op. De al gemene vraag in het zuiden was toen: verplaats dat kantoor naar Geleen. Bedrijfseconomische overwe gingen leidden toen tot heUbe- sluit: handhaving in Utrecht en nieuwbouw in Nieuwegein. In tussen is het nieuwbouwplan op sterk water gezet en overwegin gen van algehele rationalisatie en organisatieaanpassing binnen DSM hebben tot een nieuwe visie op de vestigingen in het Utrecht se geleid. De studie gaat, zo zegt men bij DSM, enige maanden du ren. Zou de beslissing definitief (Van c redactie DEN HAAG - Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de gemeentebesturen laten weten, dat de tarieven voor o.m. de riool- en reinigingsrechten in 1979 met niet meer dan 3.5 procent mogen worden verhoogd. vallen - verhuizen naar het zui den - dan zal het betrokken per soneel worden uitgenodigd naar Limburg mee te gaan. Nieuwslezers presenteren niet langer politieberichten HILVERSUM - Met ingang van 1 januari zullen de nieuwslezers van het NOS-journaal na een nieuwsuitzending geen politie berichten meer voorlezen. De hoofdredactie van het NOS-jour naal heeft dit besluit genomen omdat bij de nieuwslezers „in toenemende mate bezwaren wa ren geconstateerd tegen het pre senteren van de politieberich ten". De nieuwslezers vrezen dat wan neer een onderwerp zowel in het journaal als kort daarop in een politiebericht door dezelfde nieuwslezer wordt gepresenteerd er verwarring kan ontstaan. Om dat te voorkomen zullen omroep- sters of andere NOS-medewer- kers de politieberichten presen teren. vel sloeg men alle waarschuwin gen in de wind. Drees jr. had de moed de consequenties te trek ken en groef daarmee zelf zijn ei gen politieke graf. De vakbewe ging had beter moeten weten. De teruglopende winsten waren een duidelijk teken aan de wand. De vermogensaanwasdeling (VAD), eerst als volkskapitalisme afge wezen, wordt nu (te laat?ingezet. De werkgevers treft de blaam, dat zij de ondernemingsraad sociaal- organisatorisch niet actief en constructief zijn tegemoet getre den" Aanvulling Om de inflatie tegen te gaan zou het volgens Hessel goed zijn om het bedrijfsleven gedurende een aan tal jaren een vaste aanvulling op de loonkosten (loonkostensup pletie) toe te kennen. „Beschouw deze loonkostensuppletie als vermogensaanwas en betrek de ondernemingsraad duidelijk in de aanwending van deze midde len. Als die vermogensaanwas aangewend kan worden voor het aflossen van bankkredieten neemt de overheid in feite deze kredieten over. Hierdoor zal een versluierde financiële operatie ontsluierd worden: de overheid financierde zichzelf monetair ge deeltelijk door inflatie en finan cieel regime langs de omweg van het bedrijfsleven met bankkre dieten", zo betoogde de hoogle- ADVERTENTIE pttpost Gebruik'm goed. tHEERLEN (GPD)-De31-jarige Westduitser Johannes Weinrièh wordt zowel door de Nederlandse politie als door het Bundeskn- minalamt in Wiesbaden gezocht voor zijn mogelijke aandeel in de schietpartij up 1 november aan de Nederlancls-Duitse grens in Kerkrade. Bij die actie kwamen twee douaniers om het leven. Een woordvoerder van het ministe rie van justitie heeft bevestigd dat Weinrich betrokken is bij de zaak, maar niet direct als hoofd dader wordt beschouwd. Een en ander zou duidelijk zijn gewor den na reconstructie van de schietpartij en na onderzoek van de vingerafdrukken die voor kwamen op de bakkersauto waarmee de daders kort na hun actie zijn gevlucht. Zwijgzaam aandeel van Weinrich. De com missaris van Kerkrade spreekt de bevestiging door het ministerie van justitie tegen. De Westduitse politie vindt het voorbarig om de naam van Weinrich in verband te brengen met de schietpartij. Ook de officier van justitie in Maas tricht die niet het onderzoek is belast, kan niet met zekerheid zeggen dat Weinrich een van de daders is. HILVERSUM - NCRV-radiover- slaggever Cees Gravendaal krijgt geen visum voor Zuid-Afrika. Gravendaal wilde maandag de verkiezingen in Namibië ver slaan. Hij heeft de afgelopen drie jaar al zeven keer reportages voor de NCRV in Zuidelijk Afrika ge maakt. De Zuidafrikaanse am bassade heeft laten weten dat Gravendaal op basis van zijn re portages geen visum kan worden verstrekt. AMSTERDAM (ANP) - Bij de pro motie van de filosoof en dichter E. J. Willems tot doctor in de wijsbe geerte zijn gistermiddag tiental len namaakbidlen uitgereikt. Dit gebeurde bij de aula van de uni versiteit van Amsterdam, waar de promotieplechtigheid plaats vond, door studenten en docenten in de filosofie. Deze hebben bezwaar tegen de pro motie, omdat het proefschrift van Willems van te geringe weten schappelijke kwaliteit zou zijn. Willems promoveerde "cum lau- de" op de dissertatie "arph-kunst filosofische onderzoekingen", waarin een filosofische benade ring van de artistieke creativiteit wordt gegeven, aan de hand van moderne Nederlandse literatuur, waaronder Willemseigen ge dichten. In de namaakbul wordt aanbevo len een zelf geschreven gedicht te analyseren om doctor in de wijs begeerte te worden. Alle ingezon den analyses.die niet begrijpelijk hoeven te zijn. worden beloond met "cum laude", aldus de na- maakbul. Promotor prof. J. Aler prees in zijn toespraak tijdens de plechtigheid de "oorspronkelijkheid" van Willems' dissertatie. Willems is als eerste in Nederland gepromo veerd op een wijsgerig esthetisch onderwerp. De Times Acties (1) Beroemd is de uitspraak "When The Times speaks, the world listens", als The Times spreekt, luistert de wereld. Welaan, het roemrijke Lon- dense dagblad is gisteren in zwijgen vervallen, een toe stand, waarin de komende weken, misschien maanden of jaren, niet veel verandering zal komen. Het is voor Nederlanders niet zo gemakkelijk, zich voor te stellen, wat The Times in zo'n Britse samenleving beteken de en vermocht. Het was niet zomaar een blad, maar het was veeleer een levenshou ding en een stijl. De mid denklasse van het land en dan vooral in Londen en de krans van behagelijke graafschap pen daar rondomheen ont leende aan de krant de zeker heden en de twijfels die pas send waren. Een geur van to lerantie heeft altijd tussen de lange gestrekte krantenko lommen gehangen. De "Court Circular" hield voor de Times-lezer nauwgezet bij, welke afspraken de leden van de koninklijke familie de vo rige dag hadden gehad en wat er voor de nieuwe dag op het programma stond. Ook ande re lieden, door wier aderen voornaam bloed stroomt, zo niet adellijk, werden gevolgd op hun tocht langs lunches en diners. Niets duidelijker illu streerde de hoogte van de tre de op de carrièreladder die men had bereikt dan dat men met naam en toenaam in de lijst van aanwezige gasten stond vermeld. Over die ingezonden-brieven rubriek van The Times praat ik maar niet. Daarover maak te NOS-correspondent Peter Brusse in het journaal van donderdag een juweeltje van een onderwerp. De Times be vruchtte de lezers en de lezers deden het omgekeerd de krant, een volmaakte sym biose. Het is heel erg dat de Times weg Schennis Soms krijgt men zijn recht, maar heeft de publiciteitsma- chine het gazon van het gelijk zo platgewalst dat er alleen maar verliezers zijn. En daar bij is de grootste verliezer dan vaak degene die zich tekort gedaan voelde en deswege naar de kadi liep. Dat geldt voor gewone mensen en nog meer voor hoge bomen, waarbij een lichte bries al snel als een zware storm door de kruin slaat. Daarom zijn er ook niet zo veel vervolgingen wegens majes teitschennis. Vele ervan wor den dan bovendien nog gese poneerd, een moeilijk woord, dat betekent dat de officier van justitie de zaak om uit eenlopende redenen (moei lijke bewijsvoering, doelma tigheid) maar laat liggen. De column van Jan Eter in Vrij Nederland bevatte een aantal opmerkingen over en kwali ficaties van leden van het ko ninklijk huis die op zich onge twijfeld onder de verzamel term 'majesteitschennis' zijn te pakken. De modale burger zou zeker naar de rechter zijn gelopen, wanneer over hem in een in elke kiosk verkrijgbare uitgave zou zijn meegedeeld dat hij een spoor van ge slachtziekte door het land of de wereld getrokken had. De kwalificaties die Eter geeft over de kroonprinses en haar man zijn mijns inziens iets minder schennig. maar ook dat zou menig mens van ne derige geboorte bij voorkeur niet in een oplaag van 125 dui zend verspreid zien. Toch vind ik die opdracht door de minister van justitie aan de Amsterdamse hoofdofficier van justitie nogal overhaast. En als ik die publiciteitsma- chine van zoeven terug in de herinnering mag roepen, dan geloof ik datje er de leden van het vorstenhuis die het be treft ook geen dienst mee be wijst. Een dergelijke zaak pleegt geruime tijd in de schijnwerpers te staan. De in ternationale pers acht de grootste verdienste van een kleine natie als de onze dat zij een koninkrijk is. Dus zal de rijkgevulde documentatie, het "dossier'-Bernhard en zovoorts weer eens worden doorgenomen. De prins-ge maal heeft nu eenmaal, zeker sinds de Lockheed-affaire, grote nieuwswaarde. Mocht dan tenslotte zo'n Vrij Ne derland worden veroordeeld dan is de boete waarschijnlijk royaal te verhalen op de in tussen drastisch verhoogde oplaag van het blad. Als de ambtenaren niet gauw op een aantal van hun fikse wen sen worden bediend dan ko- mer er acties, heb ik begre pen. Harde acties. Te begin nen met de post en daarna het electra. Een stakende post in de donke re dagen voor Kerstmis zou natuurlijk een zegen zijn. Éénmaal eens verlost zijn van het versturen van lelijk- ogende kerstkaarten en van het ontvangen derzelver. Eindelijk eens niet dat di lemma moeten oplossen van, als ik tante Nel een kaart stuur, moet ik dat ook tante Sien doen. Maar als ik tante Stien een kaart stuur, dan staat ze natuurlijk ook weer over een paar weken op de stoep. Dan wijs ik er ook nog op dat die slingers kaarten meestal zo veel ruimte beslaan aan de wand van de salon dat de let terbox met Engelse drop ook nog langdurig aan het oog onttrokken wordt. De post een tijdje weg deze we ken mag dus van mij. Acties (2) Met de electrische stroom ligt het even anders. Uit is uit. De verwarming koud, dus dikke jassen aan met de kerst. Dat gaat nog. Maar die gans wordt niet van zichzelf warm. Dus geen gans op de dis, maar mosselen in het zuur, een ge recht dat elk stakingsparool negeert, zolang men het dek sel slechts vacuüm gesloten houdt. Ook zullen we het dan zonder André van Duin moeten doen, want de televisie loopt ook op stroom, zoals iedereen weet die wel eens een steek vlam vanachter uit het toestel heeft zien schieten. Geen lampjes in de kerstboom, wél druipend kaarsvet op het ka merbreed tapijt. Wiegel zelf pakken die ambte naren er natuurlijk niet mee. Die heeft de open haard in Amerongen al lang opgesta peld. Lezen Te laat voor Sinterklaas, het komt pas volgende week donderdag uit, maar vroeg genoeg voor Kerstmis, is er het laatste boek van de maand voor dit jaar. "Je weetniet wat je leest". Zeer aantebevelen bloemlezing van wat de Ne derlander aan leesvoer in fic tion tot zich neemt. De sa menstellers spreken zelf van "min of meer complete door snee-bloemlezing". Meer dan 450 bladzijden gebonden, voor 18 gulden vijftig, dat is op zich al geen geld. Daarvoor krijg je flardjes van Vestdijk en Willem Frederik Hermans. Maar ook van Konsalik en Jos van Manen-Pieters. "Fiction" omvat dus nogal wat. Literaire romans en stripboe ken, detectives en humoristi sche stukjes. Het bijzonder aardige van dit boek van de maand is nu dat het het de le zers niet gemakkelijk maakt. De stukken proza staan op genomen zonder naam van de auteurs of titel van het boek, waaruit het fragmenten zijn. Pas enig nasla-werk achter in het boek ontsluiert het ge heim. Wie er zijn best voor doet, zal merken dat het ver schil tussen de letteren bin nen de literaire reuzenpocket en de verstrooiingslectuur in het kloek gebonden exem plaarvan de boekenclub vaak niet zo groot is. In die zin vind ik zo'n boek als "Je weet niet wat je leest" al zeer verfris send en haalt het enige starre horren weg. Als er op school in een boekje over Nederlandse letterkun de stond dat iemand "een goed verteller" was, dat bete kende het eigenlijk dat het maar zo-zo met de man ge steld was. Letterkunde was het zeker niet en dat kwam nog eens tot uitdrukking in het bescheiden aantal regelen die er aan het vertellersoeu- vre werden gewijd. Meerma len ben ik met een klap in de realiteit teruggevallen. Een auteur die ik jarenlang als een groot literair talent had ge koesterd, bleek achteraf slechts een ordinaire vertel ler. Het boek van de maand rehabiliteert hem nu. In sommige gevallen posthuum. Gelukkig in het vertrouwde gebonden linnen. Geld Nou niet jalours wezen op die leden van de jet-set die maan dagavond a raison van drie honderd gulden naar Lisa Minelli mochten kijken en luisteren in het Amsterdamd- se Carré U heeft die driehon derd gulden nog in uw zak en zij moeten ze nog van de be lasting aftrekken. Han Mulder

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7