Dr. M. 't Hart: stekelbaarzen en 't schrijven Hofpolder wordt volgend jaar aangepakt Schema gebieds- plannen PROMOTIES het leidse bloemenhuis SINTERKLAAS GEEFT KADO'S WEG! ZATERDAG 2 DECEMBER 1978 LEIDEN Daarin schrijft hij dat de bijzondere betekenis van de driedoornige stekelbaars geen economische, folkloristische of mythologische is. Maar: "Het bijzondere is dat het een van de best onderzochte vissen is. In de ethologie (die zich bezighoudt met het gedrag van dieren en mensen red.) is de ste kelbaars een van de onderzoek- objecten van het eerste uur. Ruim veertig jaar wordt er in Leiden op de afdeling ethologie al gewerkt met stekelbaarzen. Tinbergen en Ter Pelkwijk hebben dat onder zoek gestart. Van Iersel en Van Sevenster, Van den Assen en Se- venster-Bol hebben het onder zoek voortgezet en ik werk nu ook al bijna twaalf jaar met dit vinnige visje." Thuis legt hij uit hoe je dat weten schappelijk onderzoek van hem moet zien. "Het is zuiver weten schappelijk onderzoek," zegt hij. "Van maatschappelijk belang kun je niet spreken. Je kunt mis schien zeggen dat er parallellen zijn tussen de gedragingen van mens en dier. Maar er zijn men sen die er enorm huiverig voor zijn om die parallellen te trek ken." Maarten 't Hart en zijn stekelbaarzen: twaalf jaar werk met dit vinnige visje LEIDEN - "Iedereen heeft in zijn jeugd wel stekel baarzen gevangen. Ik deed dat dus ook. En ik kon er ontzettend treurig van worden als ze hun rode kleur verloren als ik ze ge vangen had. Eerst hadden ze die prachtige rode kleur. En dan al heel snel waren ze grijs. Dat vond ik heel erg." "Toen ik in Leiden kwam. zag ik in het laboratorium welke moge lijkheden ze hier hadden om die kleur te behouden. En zo raakte ik er door gefascineerd. Daar komt nog bij dat ik ook geïnteres seerd was in het gedrag van ste kelbaarzen, dat is heel exact. Je kunt dat gedrag wiskundig waarnemen en vastleggen. Bij andere dieren is dat niet zo. De rat bijvoorbeeld heeft een grotere variabiliteit. Daar loopt het ene gedrag vaag over in het andere, zoals agressie bijvoorbeeld kan overgaan in sexueel gedrag." We praten in de achterkapier van zijn grote huis aan de Jan van Goyenkade. Twee luidspreker- kasten staan als dreigende waak honden aan weerskanten van de bank waarop de schrijver/bio loog zetelt. Langs de wand een reusachtige boekenkast, de boe ken met een angstwekkende pre cisie gerangschikt. Vestdijk valt onmiddellijk op. "Een uitge sproken bewonderaar," zegt hij. "Ik heb ook bijna al z'n boeken. De diepgang in zijn werk, de mensenkennis ook, dat vind ik ongelooflijk goed." Baltsgedrag Een paar weken geleden promo veerde Maarten 't Hart (34) aan de Leidse universiteit op een proef schrift over het gedrag van drie- doornige stekelbaarzen. Hij is nu doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen. Een titel, waar hij weinig om geeft, het is een min of meer voor de hand lig gende kroon op zijn werk. 't Hart bestudeerde het baltsgedrag (rond de paring of paarvorming) en het steeds terugkerende door- kruipgedrag van de driedoornige stekelbaars. Het mannetje bouwt een nest van algen en ander mate riaal op de bodem van een sloot of een aquarium en kruipt daar doorheen. Vervolgens probeert hij een kuitrijp wijfje naar het nest te leiden, prikkelt haar een beetje in de staart en daarna zet zij in het nest haar eitjes af, die door het mannetje worden be vrucht. Wordt het vrouwtje in een glasbuis gezet, zodat zij het mannetje niet kan volgen, dan pendelt het mannetje heen en Weer tussen buis en nest, waarbij het zigzag gende bewegingen maakt. Op geT zette tijden kruipt het mannetje daarbij door het nest en dat ge beurt zo regelmatig dat die door- kruipbeweging lang van tevoren valt te voorspellen. Behalve de doorkruipinterval kan trouwens ook de doorkruiptijd gemeten worden. Als de duur van het doorkruipen kunstmatig ver kort wordt (nest verkorten, de stekelbaars na halve doorkruip tijd een tikje op de. staart geven), dan blijkt dat ook de daaropvol gende doorkruipinterval verkort is en wel recht evenredig met de doorkruipduur. Dat de stekel baars zo precies de doorkruip duur kan opmeten, heeft waar schijnlijk te maken met inwendi ge factoren (hormonen of impul sen van het zenuwstelsel). Welke dat zijn, zou nog moeten worden onderzocht, meent 't Hart. Vertaling Op zichzelf lijkt de hierboven be schreven materie tamelijk on doorzichtig. Maar 't Hart heeft daar in voorzien. Hij heeft van zijn proefschrift een soort popu laire vertaling gemaakt in de vorm van een verhelderend boekje, dat door Het Spectrum is uitgegeven in de serie "Dieren dichterbij" (f 19.90). Vlucht "Op zo'n manier wetenschappelijk werk doen is niet onbevredigend nee. Het is juist erg prettig om zo esoterisch (uitsluitend voor in gewijden red.) te werken. Ik denk dat dat een romantisch trekje van mij is. Het is plezierig om je eens aan die maatschappij te onttrek ken. Je zou het een soort vlucht kunnen noemen." "Het schrijven is daarmee sterk verwant. Ik houd me daarin ook niet bezig met de maatschappij. Maar meer met mezelf, hoe ik in elkaar zit. En hoe mijn relatie tot andere mensen is." In tegenspraak hiermee zijn de somtijds zeer hatelijke epistels die 't Hart wijdt aan maatschap pelijke stromingen als het femi nisme. Tot voor kort verhief hij dit verschijnsel in NRC/Han- delsblad en andere bladen tot een duivels stokpaardje dat hij niet zelden met groot plezier bereed. "Ja," zegt hij, "het feminisme, daar ben ik uitgesproken tegen. Wat er in die beweging omgaat, daar probeer ik me ook zoveel mogelijk tegen af te zetten. Kijk, ik ben zelf ook voor gelijkwaar digheid van man en vrouw. Maar zoals het-feminisme dat wil be reiken... volstrekte waanzin. Het is een sekte geworden, een soort godsdienst. Zo'n Hanneke van Buuren bijvoorbeeld, dat vind ik heel eng. Die vertegenwoordigt een afscheidingsbeweging waar ik grote bezwaren tegen heb." Hij verklaart zijn haatdragende pennevruchten en het plezier dat hij eraan ontleent door het feit "dat dat vaak speelt onder gere formeerden: des vijands gram schap halen". Grimmig zegt hij: "Gereformeerden zijn vaak ha ters." Autobiografie Hij vertelt dat hij - de veelschrijver - op het ogenblik wat gas terug neemt. "Je wordt er ook een beetje blasé van om steeds maar artikelen te moeten leveren aan al die bladen." Zijn boeken (("Ste nen voor een Ransuil", "Een vlucht Regenwulpen". "Het vrome volk". "De som van mis verstanden" e.a.) breiden zich evenwel gestaag in aantal uit. "Ik ben," zegt hij. "bezig met een autobiografisch werk. Mijn vader speelt daar een belangrijke rol in. Hij was doodgraver en dat beroep heeft aspecten die het mogelijk maken om goed over de dood na te denken. Die verhouding tot de dood. dat is een proces van gelei delijke gewenning. Bij ons thuis werd daar ook wel over gespro ken. Hoe mijn vader de lijken op groef en hoe ze er dan uitzagen. Het beeld datje dan van de dood krijgt, wreekt zich later in zoverre dat als er dan iemand doodgaat in je naaste omgeving, in dit geval mijn eigen vader, je er eigenlijk niet goed raad mee weet. Een man die dagelijks met de dood te maken had. gaat op een gegeven ogenblik zelf dood. Op zo'n mo ment word je er emotioneel mee geconfronteerd en dan verandert die verhouding tot de dood op slag. Mijn vader stierf in 1973 en al die tijd loop ik met dit soort gedachten rond." Later zegt hij: "Het schrijven is een soort vlucht, ja. Maar je schrijft niet om dingen van je af te zetten. Je schrijft heel duidelijk naar je zelf toe." WIM WIRTZ NOORD-VEST EERST LEIDEN - De gemeente heeft een overzicht ge maakt van gebieden in de stad waarvoor in de ko mende jaren een bestem mingsplan moet worden gemaakt. Zo'n bestem mingsplan geeft globaal de wegen aan waarlangs zaken als woningbouw, verkeer, sport, recreatie en onderwijsvoorzieningen zich de komende jaren zullen ontwikkelen. Met een dergelijk plan wil de gemeente tevens onge wenste ontwikkelingen in een bepaalde wijk tegen gaan. Aan het maken van een bestem mingsplan gaat veel voorberei dend werk vooraf. Er worden di verse onderzoekingen verricht naar de wensen van de bewoners in een wijk. Met die wensen wordt zoveel mogelijk rekening gehouden bij het maken van de plannen. B en W krijgen verder adviezen van allerlei instanties en er kunnen bezwaarschriften worden ingediend als men vindt dat men in zijn belangen wordt geschaad. Het is daardoor nauwelijks doen lijk een tijdschema te maken voor wanneer de bestemmingsplan nen in de gemeenteraad kunnen worden vastgesteld. B en W heb ben daarom een schema gemaakt voor de perioden waarin met het opstellen van diverse plannen zal worden begonnen. Bij ruwe be nadering kan worden gesteld dat het opstellen van een bestem mingsplan voor een wijk, afhan kelijk van de mate waarin reeds onderzoek heeft plaats gevon den, een half tot anderhalf jaar duurt. De komende tijd zal een aantal plannen in procedure worden gebracht waaraan momenteel gewerkt wordt. Dat wil zeggen dat deze plannen al ambtelijk zijn voorbereid en nu naar verschil lende instanties gestuurd zullen worden voor advies en dat infor matieve bijeenkomsten zullen worden gehouden in de desbe treffende wijken. Zo zullen in de komende maanden naar ver wachting plannen door de ge meenteraad worden vastgesteld voor de binnenstadswijken Pan- cras-oost en de Pieterswijk en verder voor de Vogelwijk. Me- renwijk en het Waardeiland. Noord-West De gemeente heeft nu verder een aantal gebieden genoemd waar voor zij het wenselijk of noodza kelijk acht dat daarvoor nog dit jaar of in het begin van het vol gend jaar met het opstellen van een bestemmingsplan wordt be gonnen. Absolute voorrang van de gemeente krijgt het gebied Noord-Vest. Dit houdt verband met verschillende ontwikkelin gen in deze wijk zoals de mogelij ke. ongewenste vestiging van een Digros-koopcentrum, een wo ningbouwplan voor Oostdwars- gracht/Pelikaanstraat, een be stemming voor de voormalige fa briekscomplexen van Slos en Leembruggen en Krantz. Voor het betreffende gebied dient ui terlijk mei 1979 een bestem mingsplan klaar te zijn omdat de gemeente anders zijn greep op de ontwikkelingen verliest. Andere gebieden in de binnenstad die de voorkeur van de gemeente genieten, zijn Pancras west (over de toekomstige ontwikkelingen in deze wijk bestaat al een grote mate van duidelijkheid) en Le- vendaal-noord. Dit laatste gebied zal volgens B en W één van de moeilijkste gebieden in de bin nenstad zijn om er een bestem mingsplan voor te maken. Wat betreft de gebieden buiten de binnenstad krijgen Groenoord- noord en het bedrijfsterrein De Waard voorrang. Voor beide ge bieden geldt al een bestem mingsplan dat moet worden her zien in verband met uit de bin nenstad over te plaatsen bedrij ven naar deze gebieden. Bovendien wil de gemeente haast maken met drie gebieden waar voldoende woningen gebouwd zouden kunnen worden om uit komst te bieden voor de lange lijst van Leidse woningzoeken den. Er wordt naar gestreefd nog vóór het einde van dit jaar een zogenaamd programma van ei sen het leven te laten zien voor de Leeuwenhoek. Daarna zal een globbaal bestemmingsplan voor dit gebied, tussen Wassenaarse- weg en Plesmanlaan, worden gemaakt. Stevenshof Een programma van eisen voor de Stevenshofpolder (tussen Haag se Schouw en De Vink) is inmid dels in de gemeenteraad behan deld. In 1979 zal een globaal be stemmingsplan door de raad moeten worden vastgesteld. Ten slotte zal een plan worden ge maakt voor het gebied Room burg (tussen Rijksweg 4 en Rijn en Schiekanaal). Voor de Oude Morsch, de Transvaalbuurt en Groenoord-zuid zullen in 1979 verbeteringsplannen gereed ko men. Pas daarna kan met het op stellen van een bestemmingsplan voor deze wijken worden begon- ONTWATEREN EN DROOGLEGGEN VAN LEIDS GEDEELTE RECREATIEGEBIED VLIETLAND liegebied uit de wind moet houden. Als er nu al ingeplant zou worden, zouden vele planten het na verloop van tijd niet redden. Autoweg Ten provinciehuize is ook een idee ontwikkeld voor een toegangsweg voor auto's van Leiden naar Vlietland. Ge dacht wordt aan een weg die aftakt van de Europaweg. en parallel lopend langs Rijks weg 4 (daarbij de toekomstige Rijksweg 11 kruisend), naar Vlietland voert. Over deze on- sluitingsmogelijkheid heb ben Gedeputeerde Staten nog geen besluit genomen, wel staat volgens gedeputeerde Borgman (recreatie) in ieder geval vast dat er een weg moet komen: "De weg langs de Vliet is niet geschikt". Met het aanleggen van de nieu we weg moet volgens Borg man niet gewacht worden totdat Rijksweg 11 (Leidcn- Alphen) er is de weg naar - Vlietland zou daarvan een af takking kunnen zijn- "want we kunnen er wel van op aan dat dat nog jaren zal duren". LEIDEN - In de maand december wordt de lijst van promoties aan de Leidse universiteit met twin tig uitgebreid. Doctor in de Wis kunde en natuurwetenschappen is geworden J. Degewij (34) uit Leiden en zullen worden A.W.A. van der Hart (35) uit Oosterhout (6 december), mevrouw C.M. Meerman-Van Benthem (29) uit Hellevoetsluis (idem), mevrouw M.T.H.A. Meeles (30) uit Leider dorp (13 december), R. Helmers (37) uit Amsterdam (idem), J.A. Vogelaar (26) uit Leiden (14 de cember), J. Maat (26) uit Monster (idem), P. J.K. Langendam (29) uit Uithoorn (idem), G.W. 't Hooft (26) uit Leiden (19 december), E.A. Valentijn (26) uit Leiden (20 december) en R.J. van den Berg LEZERS SCHRIJVEN Positief geluid Ik moet dagelijks een verpleegte huis bezoeken. Eindpunt bushal te lijn 13, wordt daar 14, biedt geen enkele bescherming. Een verzoek ingediend bij de NZH (31) uit Leiden (idem). Tot doctor in de rechtsgeleerdheid zullen promoveren C. van Nievelt (31) uit Warmond (6 december), en L.I.C.M. Ie Blanc (32) uit Voor schoten (19 december). voor een abri. Op 16 november bezocht een controleur mij in verband met dat verzoek. De ge meente zou er voor zorgen en twaalf dagen later stond hij er. Aangezien meestal negatieve geluiden gehoord worden, nu een positief geluid. M.A. Molenaar-De Wildt Cruquiuslaan 84 Leiden Dit is Vlietland, ingeklemd tussen Leiden en Leidschendam DEN HAAG - Volgend jaar zal de provincie Zuid-Holland beginnen met het ontwateren en droogleggen van de Hofpolder, het aan Lei den grenzende gedeelte van Vlietland. Vlietland is het toekomstige re creatiegebied tussen Leiden en Leidschen dam, ingeklemd tussen de Vliet en Rijksweg 4. Daarbij wordt gedacht aan campings, jachtha vens en speelterreinen. Hoewel de indeling van Vliet land nog niet vaststaat, is het in ieder geval zeker dat de re creant zijn vertier straks vooral zal kunnen zoeken in het Leidse gedeelte van Vlietland, de Hofpolder dus, en dat de Leidschendamse Meeslouwpolder aan de an dere kant zoveel mogelijk na tuurgebied zal blijven. Het karwei dat de provincie volgend jaar in de Hofpolder zal uitvoeren, is te vergelijken met het ontginningsproces van de na inpoldering droog gevallen gronden van de IJs- selmeerpolders De Hofpolder is inmiddels zover opgespo ten (door het Recreatiecen trum Rijnland b.v., overeen komstig een contract met de provincie), dat de ontwate- r-ingswerkzaamheden kun nen. en volgens Gedeputeer de Staten, zelfs moeten be ginnen. Uitstel van dit werk betekent alleen maar uitstel van een definitieve indeling van Vlietland en dus ook dat de recreant langer moet wachten voor hij in dit gebied, dat een grote plas bevat, terecht kan. Verwacht wordt dat de Hof polder in 1980 of 1981 inge richt zal worden. Volgens het provinciaal be stuur is uitvoering van de werken in de zeventig hectare tellende Hofpolder (kosten: 175.000 gulden) ook van be lang om in het najaar een be gin te kunnen maken met de inplanting van een deel van de polder. Het gaat hier om zeven hectare in het noord westen van de Hofpolder. grenzend dus aan de Vliet. Daar komt in de toekomst een bos, dat de rest van het recrea- "iar-1 m Bij aankoop van kunstaardewerk van de Leidsche Fles voor een waarde van 50,- of meer geven wij waardevolle kado's gratis. Zomaar, van Sint naar keuze speelgoedauto's of jigsaw puzzels.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3