Coördinatie verzet moord op trekvogels Doe de drink-ik-teveel-test Blijvende lichamelijke schade door lawaai m 030-331335 Hou ze in de gaten! Drank. Makkelijk teveel Moeilyk terug. ZATERDAG 2 DECEMBER 1978 Onderzoek van Ton Ravekamp en Josephine Dijkes DELFT (GPD) - Dat lawaai invloed heeft op iemands ge moedsrust, is algemeen bekend. Een woning aan een druk kruispunt, 's zomers de ramen open, de hele dag het kabaal van optrekkende (vracht)auto's en tot overmaat van ramp een koppel gedresseerde gemeentewerklieden die een half dozijn gillende drilboren in het wegdek prie men - het is genoeg om krijsend tegen het plafond te vliegen. Dat lawaai invloed heeft op ie mands lichamelijke gesteldheid, is slechts ten dele bekend. In de loop der jaren is weliswaar een groot aantal laboratoriumproe ven genomen waaruit die invloed bleek, maar de tijd gedurende welke de proefpersonen aan la waai werden blootgesteld, was in al die gevallen beperkt tot maxi maal enkele minuten. Het aldus „geëxposeerde" geluid werkte als een relatief korte prikkel, die alarmeringsreacties van licha melijke functies tot gevolg had. Daarmee kon evenwel een even tuele bedreiging van de gezond heid niet worden aange toond. Niettemin rechtvaardigden de re sultaten van die experimenten de veronderstelling dat ook bij langdurige blootstelling aan la waai, van een lichamelijke belas ting sprake zou zijn. Omdat op dat gebied vrijwel geen onder zoek was verricht, besloot het In stituut voor Milieuhygiëne en Gezondheidstechniek een der gelijke experiment op het pro gramma te nemen. Het resultaat in het kort: lawaai beinvloedt bloedsomloop en ademhaling en de kans is groot dat langdurige blootstelling eraan leidt tot blij vende functieverslechterin gen. De apparatuur die op de proefpersoon wordt aangebracht bestaat uit een oorlelklem (voor het meten i hartslageen bloeddrukmeter, een respirograaf (voor het meten van de ademhaling door de neus) en eei ringelektroden om de onderarm (ter meting van de bloeddoorstroming in de haarvaten Het onderzoek, verricht door mg. Ton Rovekamp met medewer king van Josephine Dijkes (bei den van de afdeling Geluid- Licht-Binnenklimaat van IG- TNO), heeft precies drie jaar ge duurd. In totaal twaalf proefper sonen werden onderworpen aan vier soorten van geluid: een con stante witte ruis (het geluid dat men kent van de televisie wan neer de uitzendingen zijn ge stopt) tussen 75 en 80 decibel (dB), een zelfde witte ruis tussen 90 en 95 dB, een wisselende witte ruis tussen 75 en 95 dB en ver keerslawaai van gemiddeld 73 dB. Reslutaten Uit die in totaal 76 experimenten bleek dat tijdens de „toediening" van geluid: - de ademhaling gemiddeld 4,4 procent sneller verliep (voor de oudere deelnemers was dat per centage 4.7, voor de jongeren 3,9); -de hartslag gemiddeld 4,9 procent sneller was (voor de ouderen zelfs 5,9 procent, voor de jongeren 4,2 procent); - de weerstand van de bloeddoor stroming (ten gevolge van vaat- vernauwing) toenam met gemid deld 1,2 procent (onder de oude ren met 2,2 procent, onder de jongeren met 0,8 procent. (Onder de „ouderen" wordt ver staan de vijf deelnemers in de leeftijdsgroep van 45 tot 55 jaar; de jongeren vallen in de groep van 18 tot 25 jaar.) Volgens proefleider Rovekamp kunnen aan deze resultaten uit wetenschappelijk oogpunt nog geen concrete conclusies worden verbonden. „Maar", zo zegt hij, „deze uitkomsten wijzen op een belasting van de lichamelijke ge steldheid. Wat precies de medi sche betekenis ervan is, moeten we nog uitzoeken in een werk groep waarin ook artsen zitting Begin Volgens Rovekamp lijken de opge somde percentages misschien klein, maar, voegt hij daaraan toe, „dit is nog maar een begin. Onze opzet is onderzoek te verrichten naar de beinvloeding op langere termijn" Om het onderzoek toe te spitsen, is de afdeling momen teel bezig met een vervolgonder zoek, waarvoor men probeert meer „gevoelige" proefpersonen op te sporen. Ton Rovekamp: „We zoeken nu die last hebben van hoofdpijn, "die hartklachten heb ben, of die veel geneesmiddelen gebruiken en die tevens in de buurt van lawaaibronnen wonen. Iemand die aan een drukke ver keersweg woont bijvoorbeeld nemen we mee hier naar toe om te kijken hoe hij in het laboratorium reageert om die geluiden. Dat nieuwe onderzoek spitsen we meteen toe op verkeerslawaai, railverkeerslawaai en vlieg tuiglawaai" De deelnemers aan het onderzoek waarvan de resultaten nu bekend zijn, behoefden aan geen andere voorwaarden te voldoen dan die van een goede gezondheid, een normaal gehoor en het niet ge bruiken van medicijnen. Ieder van de experimenten was opge bouwd uit drie onderdelen: voorbereiding en gewenning, de eigenlijke geluidsproef en de „afbouw". Tijdens elk van die pe rioden werden metingen ver richt. De eerste en de derde pe riode duurden een uur en de „geluidsexpositie" twee uur. Rust Het eerste uur was bestemd om de proefpersonen tot rust te laten komen. Hij nam plaats op een ligbank in de proefruimte en kon daar eventueel een blad of een boek lezen. Na verloop van een half uur werd de meetapparatuur bevestigd en werden de eerste metingen verricht. Gedurende de volgende twee uren werd de ge luidsband afgedraaid en werden om de proefpersoon na verloop van tijd niet in slaap te laten val len dia's vertoond waaruit hij volgens instructie de exemplaren met een bepaalde optische eigen schap moest selecteren. Het laat ste uur was bestemd om bij te komen en aan het eind daarvan opnieuw metingen uit te voe- Voor en na die vier uren werd met de proefpersoon informeel ge sproken over zijn gedragingen tegenover geluid en zijn ervarin gen met de proef. De exerimenten maken deel uit van een meer uitgebreid onderzoek van TNO. waarin ook de invloed van geluid op de psychische ge steldheid van de mens onder de loep wordt genomen. De groep psychologische afdeling van het instituut werkt daar momenteel aan. Tevens is - op het fysiologi sche vlak - nog een onderzoek aan de gang naar de invloed van lawaai op de slaap. AMSTERDAM (GPD) - Eind okto ber/begin november zijn weer miljoenen trekvogels aan de ple zierjacht ten gronde gaan. In het westelijk Mediterrane gebied, zowel aan de Europese als aan de Afrikaanse kant, sneuvelen jaar lijks minstens 250 miljoen vogels. Het is het aantal, dat ook voor Italië allèèn wel eens wordt ge noemd. Dat de trekvogelmoord is te verontschuldigen, omdat velen zo nog een bron van inkomsten hebben, kan voorgoed naar het rijk der fabelen worden verwe zen. De trekvogelmoord in de landen rondom de Middellandse Zee is louter moord uit plezier en uit verveling. Het zijn wat conclusies die drs. Siegfried Woldheck (27) durft te trekken na een studiereis door het westelijke Middellandse Zeegebied. De Amsterdammer, echter Drent (Emmen) van ge boorte, is sedert een aantal maanden internationaal coordi nator van de Europese comité s „Bescherming Trekvogels". Hij is voorgedragen door de Neder landse stichting met de gelijklui dende naam. Het Nederlandse comité, daarin onder andere ge steund door het Wereld Natuur Fonds, de Vereniging tot Be scherming van Vogels, de Ver eniging tot Bescherming van Dieren en de Politiedierenbe- scherming, neemt ook de finan ciële consequenties van de activi teiten van de jonge bioloog voor zijn rekening. Eèn van de eerste taken die Wold heck kreeg toebedeeld, was de studiereis door de landen die op het gebied van de trekvogel moord als zwarte vlekken op de landkaart moeten worden be schouwd. Hij werd daarmee de eerste Europeaan die moest po gen door te dringen tot de jacht- registers van de landen en tot de ministeries waaronder de vogel en jachtwetten ressorteren. Hij slaagde in zijn opzet. In een rap port „Ruimte voor Vogels" legde hij de resultaten van zijn inventa risatie neer, alsmede de wijze waarop in de verschillende lan den de wetten meestal niet wor- Ook kleine jongens Het was voor Woldheck al snel een uitgemaakte zaak, dat de vogel- moord door mannen in alle leef tijden, vooral ook door groepen kleine jongens, wordt gepleegd omdat zij met hun vrije tijd geen raad weten. De verbeterde le vensstandaard maakt het hun bovendien mogelijk goede buk sen en geweren aan te schaf fen. Alleen misschien nog m Noord- Italië profiteren arme bevol kingsgroepen van de vogeltrek. Ook in Andalusië in Spanje e sommige Portugese streken kunnen nog broodjagers voor komen, maar voor de rest wordt „traditie" gebruikt als een ex cuus voor een verzetje. Doordat de Zuideuropeanen steeds mo bieler worden, trekken zij tevens naar andere gronden om zonder pardon te schieten op wat er voor de loop komt. Woldheck zegt dat inmiddels is gebleken dat het aantal dode vo gels door de Zuideuropese slach ting de laatste jaren is gestegen. Voor Italië is de meest voorzich tige schatting aan dode vogels 150 miljoen, maar het kunnen er ook 250 miljoen zijn. Naar schat ting leggen enkele tientallen miljoenen vogels het loodje in Frankrijk, welk aantal ook geldt voor Spanje en Portugal. Op het Spaanse eiland Mallorca worden alleen al minstens drie miljoen zanglijsters vermoord. Opvallend is, dat de vogelmoord in Noord-Afrika niet met dezelf de passie wordt „beoefend" als in de Europese landen. Tunesië mag zelfs op het gebied van de wetgeving en de naleving daar van als een voorbeeld voor de Eu ropese landen worden genoemd. Wel gaat men hier wat „onhan dig" om met de spreeuw, welke vogel er door het massaal voor komen grote schade berokkent aan de oogst. Siegfried Woldheck gaat-het vol gend jaar een tweede reis maken, om de inventarisatie te complete ren. Hij zal de andere helft van het Middellandse-Zeegebied aan doen en behalve Joegoslavië en Griekenland, ook bezoeken brengen aan Turkije, Israël, Jor danië, Lybië en Egypte. Als ook dit rapport door het Europese comité wordt aanvaard, kan hij eigenlijk pas aan zijn belangrijk ste taak beginnen: het opbouwen van landencomitè's in de „zwarte landen" en het verzorgen van* voorlichting. Er wordt overigens nu reeds gewerkt aan de ver spreiding van posters en stic kers. Tot zijn taken behoort verder het ondersteunen van leden van lan dencomités, die lobbyen bij par lementsleden, zoals in Italië is gebeurd. Op den duur zal het moeten leiden tot het stichten van reservaten. Hoe hij soms moet werken, schetst Woldheck met het relaas, dat hij in Algerije niemand kon vinden die de zaak van de vogelbe scherming een warm hart toe droeg. Toevallig ontmoette hij twee oppervlakkig in vogels geïnteresseerde personen, die hij door vogelboekjes en verrekij kers te schenken enthousiast kon maken voor zijn werk. Fietsen en bromfietsen Autoaccessoires en doe-het-zelvers VAN ZIJP TWEEWIELERSPECIALIST vindt de eerdaags verplichte reflektor een uitstekend kado! Haarlemmer straat 295, Brahmslaan 16, Merendonk 174. ACCU SERVICE Steengoeie accu's. Nu kopen anders kun je in de winter gaan lopen. Gratis montage 12 volt met 2 jaar garantie vanaf f 84,00 AUTOM LEIDEN B.V. Lindestraat 8, Leiden. Tel. 071-132217-124087. Snelle geheel verchroomde YAMAHA (plus toerenteller) zeer goed on derhouden incl. verz. f 1200,- tele foon 071-153791 KADO-IDEE warm gevoerde kunstlederen handschoen met kap, zwart met oranje strepen van f32,95 nu f 24,95. Voor alle kado's voor fiet sers, bromfietsers en motorrijders naar: Onderdelen Struik, Hooi gracht 51, Leiden telefoon 071-122026. VOOR AL UW CITROEN onderdelen en accessoires. Origineel van Citroen, da s zeker. UW CITROEN DEALER VAN DER VELDE Kennedylaan 118, Leiden zuid. Tel 071 -769322. Ook zaterdag s geopend. Van 9.00-14.00 uur. Te koop HONDA 250 CC 4 mnd oud km.st. 1800 extra mis tlampen en koffer 8 mnd. gar. 1 ser vice gratis f 3000,- telefoon 071-312949 na 1-7.00 uur. Voor al uw bouwmaterialen eerst kijken bij VAN DIJK CO Havenkade 6-11, Leiden. Tel. 071-121741. Wij geven een leuk inruilprijsje voor uw oude fiets bij aankoop van een nieuwe Batavus- Gazelle- Sparta- Peugeot fiets. Tweewielerspecialist POLANEN Haarlemmerstraat 201, Vijf Mei plein 128, Leiden. FIETSEN levering regelrecht van de fabriek Kinderfietsen met zijwielen v.a. 3 jaar f59,50 v.a. 3 jaar f 114,90, v.a. 5 jaar f 114,50, v.a. 8 jaar f 139,- racefiets met 10 versnelling f 245,- sportfiets met verlichting f 149,- sportfiets met 3 versnelling f 215.- Opoefiets geheel compleet f 269,50, vouwfiets f 169,- keuze uit 1500 in prijs verlaagde fietsen. Op alle fietsen 1 jaar garantie. Rijwiel Cash Carry Dusoswa b.v., Turf markt 1-2-3, Leiden. Telefoon 071-124409. Denkt u aan een aanhangwagen, boottrailer, vee-paardentrailer of autoambulance nw. of gebruikt bij THEO STET BV in Heerhugowaard tel. 02207-18088. Alphen a/d Rijn tijd. tel. 02207-18088, Raamsdonkveer tel. 01621 -4622/4155 staan voor u 1000 wagens en trailers direkt uit voorr. leverb in alle maten en mo dellen lage prijzen. Permanente show. Inruil en financiering moge lijk. BMW R50 bj '58 i.z.g.st. Nieuwe pijpen, nieu we uitlaat. Bellen na 18.00 uur te lefoon 071-767655. Te koop in zeer goede staat HONDA 90CC f 750,- telefoon 01717-3382. I Gevraagd: Café-Restaurant kelner Zondag en maandag vrij Café-Restaurant "Centraal" Hooftstraat 26, Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-73173 of 94326. Huisdieren WEGGELOPEN omg. Burggravenlaan chocolade kleurige kater Havana. Luistert naar de naam Igor. Ben erg aan hem gehecht. Tegen flinke beloning te rug te bezorgen bij V. in 't Wout. Asserstraat 28, Leiden, telefoon 071-126303. Te koop aangeboden 1 Perzische kater zwart, 1 bruin tabby vader in ternationaal kampioen. Telefoon 02521-14595. Rozensteyn's Hondesalon. Laat uw hond vakkundig behandelen, knip pen en trimmen, 15 jaar ervaring ERKEND en rijksgediplomeerd. Telefoon 071-134616. Te koop bouviers met stamboom, 9 weken oud van particulier J. Smit, Leydtwech 7, Noordwijk, telefoon 01719-10582. Kanaries te koop. mannen en pop pen, vlot zingend, goede fok- en tentoonstellingsvogels. Smit, Leu venstraat 45, Leiden zaterdag en zondag a.s. tussen 14.00 en 16.30 Te koop witte Perzische kater, lief van karakter. Inl. mevr. Paauw, Geerweg 1, Zoeterwoude Dorp. Telefoon 01715-1562. Kinderen zijn kinderen. Waarschuwen is niet genoeg. Rjblicane aangeboden door du blad in samenwerking mei de Stichting Ideele Reclame Te koop: Perzische katertjes. Met stamboom en ingeënt. Te bevr 071-143323. Vermist sinds 17-11 omgeving Merenwijk: grote Cyperse geca streerde kater, genaamd Pummel, draagt bruine halsband met adres (misschien verloren). Kenmerk: mist teen aan achterpoot. Telefoon 211826 b.g.g 126707. Goed tehuis gezocht voor 3 jaar oude Mechelse herder. Telefoon 071-769934. Aangeboden bastaard Boxer, lief karakter. Telefoon 071-141621. Perzische kittens 12 weken met stamboom Nic. Beetsstraat 33, Lei den telefoon 071-763572. Af te halen zwart poesje na 18 00 uur Corellistraat 110 telefoon 76034? Teveel?, zegt u, teveel? Ik drink niet teveelMaar- hoe zeker weet u dat? Lees eens verder. En beantwoord, helemaal voor uzelf de vragen die hieronder staan. Dit is geen spelletje, geen intelligentietest, maar een bloed-serieuze zaak. Iets dat best eens heel belang rijk voor u zou kunnen zijn. Zeker wanneer u tot de ontdek king komt, dat u inderdaad teveel aan het drinken bent. Doe de drink-ik-teveel-test JA NEE 1. Drinkt u elke dag wel wat? 2. Drinkt u dan lekker door? Zo'n glaasje of twee, rT drie... lü 3. Vindt u eigenlijk dat u wel wat teveel drinkt? JA NEE JA NEE 4. Vinden anderen misschien dat u wel wat teveel drinkt? 5. Drinkt u in gezelschap meestal meer dan de anderen? 6. Hebt u wel eens geprobeerd minder te drinken? 7. Bedenkt u - zo gedurende de dag - steeds meer vaste momenten waarop u een drank je kunt pakken? Bij de lunch bijvoorbeeld. Vóór tafel, tijdens of na het eten. Bij de koffie. Bij de tv. Als slaap- p mutsje. Enz. enz. L 8. Kunt u makkelijker tegen drank dan vroeger? 9. Drinkt u tegenwoordig vaker in uw eentje? 10. Drinkt u wel eens door? En eet u dan minder? Slaat u dan wel eens een maaltijd over? 11. Hebt u de laatste tyd vaker last van uw maag? 12. Hebt u 's morgens wel eens trillende handen en mag een borreltje dan wel helpen? De vragen 1 en 2 kunt u met "ja" beantwoorden zonder dat u zich zorgen over uw drinkgewoonten hoeft te maken. In combinatie echter met een "ja" als antwoord op de vragen 3,4 en/of 5, bent u langzamer hand wel bezig een meer dan stevige drinker te worden. U zou eens ernstig met uzelf moeten praten. "Ja" als antwoord op de vragen 6 t/m 12 is kwalijker. 'Zeker meerdere keren "ja". U zou wel eens hard op weg kunnen zijn ingrijpende problemen te gaan krijgen met alcohol. Het wordt hoog tijd dat u eens ernstig met anderen gaat praten. Met uw huisarts. Of bellen met de Stichting Korrelatie. Voor strikt ver trouwelijk en deskundig advies. Telefoon 030-331335. "Teveel" is een vaag begrip wellicht Maar wanneer u houvast wilt: voor de gemiddelde mens zjjn 4 glazen drank per dag het maximum. Dat dan wel onder "normale" omstandigheden. Dus zeker niet b(j medicijn gebruik, autorijden of binnen een korte tjjd. Zelfs een glas sherry of pils (10 gram pure alcohol) heeft ongeveer l'A uur nodig om door het lichaam weggewerkt te worden! Wilt u meer weten over alcohol gebruik en alcoholmisbruik, (voor uzelf of voor anderen), vraag dan door middel van de bon de brochure "Drank. Makkelijk teveel. Moeilijk terug" aan. Vindt u dat u meteen advies kunt gebruiken, bel dan met de Stichting Korrelatie: ^Naam: I Straat: Postcode: Plaats: Invullen, uitknippen en in een gesloten envelop Dnu* I met f0.80 postzegel Afctteto, opsturen naar Stichting uJS?* I Korrelatie,Maliebaan 113. 3581CJUtn I De brochure wordt u I ineen blanco wikkel toegestuurd. SIRE nir.gldeeteRedame

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 31