C&A gaat in de kamermuziek... fgnrfl» ZATERDAG 2 DECEMBER 1978 PAGINA 23 Spanje is het land van de numerieke symbolen. Be tekende 18-J ruim veertig' jaar lang de heerlijke da tum van 18 juli 1936, de dag waarop Franco naar de macht greep, voor bij na twee procent van de bevolking is 20-N de droevige dag dat de Gc- neralisimo op 20 novem ber 1975 zijn laatste adem uitblies. Spanje heeft er sinds kort een nieuw symbool bij: 6-D ofwel 6 december 1978, de dag waarop het referendum over de nieuwe democra tische grondwet wordt gehouden. Om precies te zijn moet 6-Ó eigenlijk aangevuld worden met 7- C, de zevende constitutie in de Spaanse geschiede nis, die 10-D inluidt, de tiende democratische pe riode op het Iberisch Schiereiland. Voor de ab stracte denkertjes in Spanje is dit de formule voor de toekomst: 6-D plus 7-C is 10-D. Een hint voor extreem rechts na 6 december: 18-J min 20-N is O. '?:v. MADRID - De campagne voor het referendum over de nieuwe Spaanse grondwet, die een massaalja" voor de constitutie moet uitlokken, is in volle gang. De Spanjaarden worden bedolven onder grondwettek sten, die in het Spaans, Catalaans, Mallorcaans, Bas- kisch en Galicisch als sinterklaassurprises zijn uit gedeeld. „Een grondwet tegen niemand, en vóór ie dereen" of „Eén stem is meer waard dan duizend kreten" vertellen honderdduizenden affiches op straat. De regering, die 20 miljoen gulden in de reclamecam pagne voor het referendum heeft geïnfesteerd, houdt zich wijselijk neutraal en legt het accent in zijn propaganda op het stemrecht en op ach tergrondinformatie. Het is aan de politieke partijen om een Ja of Nee te advise- De Spaanse burgers zijn gevoelig voor garantie. Om de kiezers te overtuigen van de degelijkheid van de grondwet, ziet men op alle affiches en tv-spots een soort waarmerkstempel, dat de duurzaamheid van de grond wet moet garanderen. Dit embleem slaat aan, want ieder bedrijf dat zichzelf respecteert en ook officiële instanties voor zien hun brieven van een rond stempel dat vertrouwen moet opwekken. Opiniepeilingen hebben uitgewezen dat het percentage van de Spaanse burgers dat op 6 december gaat stemmen, binnen twee weken van 50 naar 60 procent is geste gen. Ongetwijfeld heeft het waarmerk, dat de indruk wekt dat de Spaanse grondwet is goedgekeurd door de „Kema", reeds zijn vruchten afgewor pen. Alle politieke partijen houden honderden bijeenkomsten, om hun volgelingen via een gezon de partijdige voorlichting tot stemmen aan te sporen. Voor op loopt de Socialistische Ar beiders Partij PSOE, die bij zonder actief is in het Basken land. Deze partij, wiens secre taris-generaal Félipe Gonzalez onlangs opmerkte dat Koning Juan Carlos na het referendum onmogelijk langer gezien kan worden als de opvolger van Franco, staat helemaal achter de grondwet en voert zelf een agressieve reclamecampagne. Het bloemetje van het partij embleem - de vuist met het roosje - is er afgevallen en het steeltje stelt de I van SI 'La Pasionara' Twaalf ministers van de rege ringspartij Unie van het Demo cratisch Centrum reizen het land door om hun partijleden tot een massaal Ja tegen de grondwet aan te zetten. De Communistische Partij PCE doet niet voor de andere partij en onder. De 83-jarige „La Pa- sionara", voorzitster van de partij, houdt vitale redes, die allemaal met een Ja op de grondwet eindigen. De conser vatieve Volksalliantie AP, die sinds kort zijn meest reactio naire vleugel kwijt is, verzoekt ook om een ja-stem, maar het gaat wat aarzelend. Voor deze gematigde neo-francisten is het mocratisch confectiepak te dragen. De nieuwe democratische grondwet - de eerste in de Spaanse geschiedenis die niet door een elitegroepje is samen gesteld, maar door bijdragen van machthebbers en oppositie - is een lijvig werk geworden. 169 artikelen in 10 hoofdstuk ken vormen vanaf 6 december de nieuwe basis voor de demo cratische samenleving. Voor bijvoorbeeld de Engelsen, die het helemaal zonder grondwet doen, is het een ongelooflijk dik boekwerk, maar voor de Spanjaarden, die nu toch in een politieke reorganisatie zitten, had er nog best wat bij ge kund. Het unieke van de Spaanse grondwet is, dat hij onpartijdig is en geen overleefde reli kwieën uit het verleden bezit. Eén levend Spaans relikwie is echter wel de grondwet bin nengeslopen. De Katholieke Kerk wordt met name in de constitutie genoemd. Niet dat de katholieke kerk een bevoor rechte positie inneemt, want er is volledige scheiding van staat en kerk, maar later zag men in dat men het conservatieve deel van het Spaanse volk niet te veel tegen het hoofd moest sto ten. Spanje wordt dus een le kenstaat met een katholieke kerk en nog wat andere ker ken. moeilijk Conservatieve Spanjaarden heb ben het erg moeilijk met het ar tikel over onderwijsvrijheid, een onderwerp dat door de emotionele benadering ervan in een aantal landen leidde tot een schoolstrijd voor bijzonder onderwijs. In Spanje hebben staatsscholen met gratis on De Socialistische Arbeiders Partij stac.t helemaal achter de nieuwe grondwet .wc nctar de stembus gaat .Op de 'aanbeveling' om 'ja' te zeggen is zelfs het bloemetje va met het roosje - afgevallen. Het steeltje van de roos stelt nu de i van SI voor r Spanje woensdag a s art i jembleem - de vuist derwijs leken in dienst die, als de ouders dit willen, gods dienstonderwijs kunnen ver zorgen. Voor menig diep gelovig katho liek, opgevoed op een „fijn" ka tholieke particuliere school en die nog niet verlicht is door het tweede concilie van Paus Jo hannes XXIII, betekent dit dat de deur in het onderwijs ge opend wordt voor de Satan, die in de vorm van Marx de klas kan binnensluipen. Alsof de duivel ermee speelt, krijgt deze groep nog een zware teleur stelling: de democratische grondwet maakt echtscheidin gen mogelijk. Weg is die veilige francistische pilaar, die Spanje groot maakte met in de wet ge vangen gezinnen! De nieuwe democratische grondwet, die tamelijk pro gressief is en liberaal, breekt met het francistische verleden, maar de campagne voor het re ferendum brengt dit diploma tiek, om de Spaanse trots van vroeger niet te beschamen. „Vroeger had het staatshoofd het voorrecht om alles voor het volk te doen zonder dat hij de burgers hoefde te raadplegen. Dat kwam omdat Spanje in een uitzonderingstoestand verzeild was geraakt. Het staatshoofd maakte een aantal fundamen tele wetten om het land te be sturen, maar door de uitzonde ringstoestand hadden deze fundamentele wetten niet het karakter van een grondwet. Welnu, de nieuwe democrati sche constititutie vervangt alle vroegere fundamentele wetten, want deze zijn niet meer nodig in een samenleving waarin de burgers te kennen hebben ge geven de souvereiniteit zelf in handen te willen nemen", zegt de juffrouw op de tv bijna da gelijks. Als koek Deze presentatie gaat er in als koek, behalve bij extreem rechts en enkele extreem linkse groeperinkjes. Extreem rechts, dat maar niet kan ver kroppen dat God niet meer over Spanje regeert, heeft het moeilijk. Onoverkomelijk probleem, naast de democratie in zijn geheel, is voor deze ex tremisten de grondwetsbepa ling die het recht op zelfbestuur van de „nationaliteiten" en re gio's garandeert. Volgens de geest van de grondwet worden met de term „nationaliteiten" de streken aangeduid die vroe ger over zelfbestuur hebben beschikt of op het punt stonden erover te beschikken. De term „nationaliteiten", die na een eindeloos heen en weer ge praat is bedongen door de volksvertegenwoordigers van Catalonië, het Baskenland en Galicië, houdt niet meer in dan dat deze regio's eens histori sche rechten hadden of bijna bezaten. Voor extreem-rechts gaat dit veel te ver en staat de term „nationaliteiten" gelijk met separatisme. Dat hetzelfde artikel vermeldt dat de Spaan se staat een gemeenschappelijk en ondeelbaar geheel is en daardoor een misverstand over het begrip „nationaliteiten' volledig uitsluit, gaat de pet van extreem-rechts te bo- Extreme partijen moeten na het referendum over de grondwet op hun tellen passen. Volgens de consititutie is iedereen vrij om de ideologie te kiezen die hij wil, maar de politieke partij en moeten wel een democra tisch karakter hebben. Ooit een democratische fascistische partij gezien? Bias Pinar, de leider van de extreem-rechtse politieke partij Fuerza Nueva, verklaarde enige tijd geleden op de Eurofascistische bijeen komst te Madrid, dat hij bereid is Fuerza Nueva op te doeken als het vaderland daarmee ge diend is. Betekent dit dat het Spaanse fascisme als martelaar in de illegaliteit duikt om de held uit te hangen? De nieuwe grondwet beschermt het recht op leven. De dood straf wordt in de constitutie af geschaft, behalve voor militai ren in oorlogstijd. Op het eerste gezicht lijkt abortus zonder grondwetswijziging uitgeslo ten, maar.de Carlistische Partij van Carel Hugo de Bourbon Parma schijnt een formule ge vonden te hebben die vrucht afdrijving mogelijk zou ma ken. In tegenstelling tot de francistische wetgeving, zullen alle Spanjaarden gelijk worden behandeld voor de wet. Onge huwde moeders en kinderen die niet uit een huwelijk af komstig zijn, zullen dezelfde status bezitten als alle andere Spaanse burgers. De geografische grenzen van Spanje worden niet in de grondwet aangegeven. Wel spreekt men over het aantal ze tels dat elk eiland van de Balea ren en van de Canarische ar chipel, evenals de twee Spaan se enclaves in Marokko, de ha vensteden Ceuta en Melilla, in het parlement hebben. Koning Hassan II van Marokko heeft begin november verklaard dat hij zijn aanspraken op Ceuta en Melilla zal doen gelden als Gi braltar Spaans wordt. Als Has san voet bij stuk houdt, dan be tekent dit op zijn zachtst ge zegd een grondwetswijziging als Ceuta en Melilla in Marok kaanse handen vallen. Het is echter veel waarschijnlij ker dat Spanje zijn twee encla ves aan de Noordafrikaanse Middellandse-Zeekust met hand en tand zal verdedigen. De grondwet spreekt niet over Gibraltar. De geografische grenzen van het Spaanse vasteland kunnen niet ingekort worden, maar de constitutie laat de mogelijkheid tot lands- uitbreiding open. In de toekomst zal er alleen maar een gekozen parlement be staan. De bij de algemene ver kiezingen van vorig jaar door koning Juan Carlos aangewe zen 40 senatoren gaan naar huis, en de Eerste Kamer krijgt een regionaal karakter, waarin naast de in de provincies geko zen volksvertegenwoordigers ook kamerleden uit de ver schillende regio's zitting krij gen. Net zoals in Nederland, kan de rechter de Grondwet niet toetsen. Een constitutio neel gerechtshof gaat erop toe zien dat uitgevaardigde wetten niet in strijd zijn met de Grondwet. Extreem linkse partijen, zoals sommige maoistische en trotz- kistische partijen, moeten niets van de democratische grond wet hebben. Volgens deze groeperingen is het vrije on dernemersinitiatief en de vrije- marktpolitiek. die in sommige gevallen gecorrigeerd kan worden door staatsplanning, veel te liberaal en staan deze mechanismen ten dienste van de kapitalistische multinatio nals, die alleen maar als doel hebben de medemens uit te buiten. De trotzkisten vinden de plicht van de overheid om de participatie van de werkne mers in de bedrijfsvoering te stimuleren, veel te gering. De Baskische Nationalistische Partij PNV is niet erg gelukkig met de nieuwe grondwet, om dat de historische provincie rechten uit de vorige eeuw van de provincies Viscaya en Gui- puzcoa niet volledig zijn er kend. Men had graag gezien dat alle rechten, ook de rechten die tegen de grondwet indruisen, zoals het aangaan van federa ties met andere regio's, in ere waren hersteld. Hoewel de PNV de grondwet globaal als positieve democratische mijlpaal ziet, raadt de partij zijn kiezers aan om niet ferendum deel te r De extreem linkse Baskische na tionalisten, de abertzales, heb ben zich vierkant tegen de grondwet verklaard en zullen zich op het referendum „actief' van stemming onthouden. Dit kan betekenen dat de abertza les op 6 december de bevolking in het Baskenland zullen ver hinderen om naar de stemlo kalen te gaan. De abertzales, die uitmonden in de Baskische afscheidingsbeweging ETA, willen alleen maar een onaf hankelijk marxistisch-leninis- tisch Baskenland. Zoals altijd, huist de geest van de tijd in de interpretatiezin van de wetgeving. Zo ook in Span je. Om het ja" op het referen dum over de nieuwe democra tische grondwet massaal te doen klinken, verlaagde men de meerderjarige leeftijd van 21 tot 18 jaar. Dat scheelt ruim 1.300.000 stemmen. Hiervoor ging men op een democratisch- juridische wijze de francisti sche adder onder het gras te lijf: de Wet op het referendum van 1945, bepaalt dat de meerdeija- nge leeftijd 21 jaar is. Deze fun damentele wet, die zelf alleen maar door een referendum ge wijzigd kan worden, verwijst enige malen naar een paar arti kelen in het Burgerlijk Wet boek, waarin de meerderjarige leeftijd van 21 jaar genoemd wordt. Bovendien vermeldt deze Wet op het referendum zelf eenmaal de meerderjarige leeftijd van 21 jaar. Geïnspireerd door de geest van een democratische herfst gin gen de juristen aan het werk. Men wijzigde de leeftijd in de artikelen van het Burgerlijk Wetboek waarnaar de Wet op het referendum verwijst, van 21 in 18 jaar. Daarna verklaarde men vol trots dat de Wet op het referendum met de meerdeija- rige leeftijd van 21 jaar die van 18 jaar bedoelde, zoals die nu in het Burgerlijk Wetboek staat. Resultaat: iedereen dik tevre den en een referendum over de referendumwet omzeild. Een voorbeeld van hoe een naar il legaal riekende juridische foef de democratie kan dienen. ARNHEM - Grootwinkelbedrij ven gaan zich steeds meer bezig houden met het sponsoren van klassieke muziek. Albert Heijn organiseert al enkele jaren in Amsterdam en Arnhem een reeks concerten met het Am sterdams Philharmonisch Or kest. Nu heeft ook het modehuis C&A zich op de (kamer)muziek gestort. AH-concerten kunnen zich tot nu toe steeds verheugen in tot de nok toe gevulde zalenvanwege de uitgekiende programmering die, gevoegd bij de lage toe gangsprijzen, een geheel nieuw concertpubliek op de been heeft gebracht. Of dat met het C&A- initiatief ook het geval zal zijn, moet worden afgewacht, maar op papier heeft het er alle schijn van. Er zijn voorlopig twee en sembles geformeerd, die onder de vlag van het modehuis in de komende maanden ieder zeven concerten zullen geven. Het gaat om het Dubinsky Piano kwartet en het Paganini En semble. Het Dubinsky Pianokwartet be staat uit het echtpaar Rostislav Dubinsky (viool) en Lu ba Edli- na (piano), altviolist Jacques Holtman en cellist Marien van Staalen. Het echtpaar Dubins ky woont sinds 1976 in Neder land. Dubinsky was in Rusland de eerste violist van het be roemde Borodin Kwartet. Zijn vrouw is een van de meest ge zochte begeleidingspianis ten. Jacques Holtman heeft deel uit gemaakt van het Concertge bouworkest en was leider van het Amati Kwartet. Momenteel is hij concertmeester van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. De cellist Marien van Staalen bekleedt bij hetzelfde orkest de solo-plaats. Voor de C&A-tournee is aan dit viertal de solo-bassist van het RPhO, Anthony Woodrow, toegevoegd. Het Dubinsky Kwartet speelt het Pianokwartet in c, op. 60 van Brahms, het Pianokwartet in g, KV 47S van Mozart en het Forellen-kwintet in A op. 114 van Schubert. Het Paganini Ensemble is sa mengesteld uit zes musici, die allen deel uitmaken van het Nederlands Kamerorkest. Het zijn de violisten Jean-Jacques Kantorow, Jacques Hartog en Alma Badings, de altist Misha Gelier, de cellist Herre-Jan Ste- genga en de contrabassist Her- bert Siegers. Kantorow won in 1964 het Paga- nini-concours in Genua en be hoorde ook tot de eerste finalis ten van het Elisabeth-concours in Brussel. Hij is eerste con certmeester van het NKO sinds september van dit jaar. Boven dien is hij docent aan het Con servatoire National in Straats burg. Jacques Hartog heeft kamermu- ziekervari ng als pri manus van het Dekany Strijkkwartet, waarmee vele tournees in Eu ropa en Amerika zijn gemaakt. Hij is aanvoerder van de twee de-violen in het NKO. Alma Badings heeft bij Herman Krebbers gestudeerd en heeft in verschillende kamermuzieken- sembles en orkesten een plaats gehad. Misha Geiler is evenals Lu ba Ed- lina en Rostislav Dubinsky uit Rusland naar Nederland uit geweken en was voorheen de a l- tist van het Glinka Kwartet. Tegenwoordig is hij solo-altist van het NKO. Herre-Jan Ste- genga, thans solo-cellist van het NKO, heeft gestudeerd bij Paul Tortelier en maakte deel uit van het kamerorkest Les Musi- ciens de Paris. Herbert Siegers ten slotte studeerde piano en contrabas in Den Haag. Hij leidt als dirigent verschillende ensembles. Het Paganini Ensemble speelt tijdens de tournee door Neder land de Sonate nr. 3,in C van Rossini, Cantabile en La Cam- panella van Paganini, Sara bande et Tambour in van Leclair, de Duivelstrillersonate van Tartini, de Winter uit Vi valdi's Vier Jaargetijden, Le Papilion van Popper, Scherzo Tarantelle van Wieniawski en de Roemeense Volksdansen van Bar lok. Initiatiefnemer van deze concer tenreeks is de heer J. H. L. Wolf uit Amersfoort. De heer Wolf: Kamermuziek is niet subsi diabel door de overheid, al thans niet in die mate dat er echt dingen gebeuren die ikzelf erg de moeite waard vind. Dat is wel het geval met het Dubins ky Pianokwartet en het Paga nini Ensemble. Omdat ik ook in Amerika heb gewoond en daar heb gezien dat sponsoring door het bedrijfsleven in de klassie- ke-muzieksector de gewoonste zaak van de wereld is, ben ik me gaan afvragen waarom zoiets in Nederland niet zou kun- ,Jk ben dus op zoek gegaan naar een bedrijf dat niet alleen in ons landmaar vooral ook interna tionaal sterk gespreid is en kwam zodoende terecht bij C& A. Gelukkig vond ik daar een gewillig oor voor mijn initia tief. Er worden overigens geen speciale acties onder het klan tenbestand gehouden om de zalen geforceerd vol te krijgen. We willen eerst eens afwachten hoe dit initiatief, gesteund door de normaal gangbare propa ganda, bij het publiek aan slaat". De heer J. Ots, namens het mode huis: .Als bedrijf worden we voortdurend benaderd voor giften. Toen de heer Wolf bij ons kwam, leek ons dat een prima aanleiding om het geld eens ge richt aan een bepaald project uit te geven. Commerciële mo tieven hebben in eerste instan tie geen gewicht in de schaal gelegd. Want met kamermu ziekconcerten valt er op dat ge bied vooralsnog niet veel te doen. Wel hopen we op deze ma nier een veel groter publiek voor deze muziekvorm te inte resseren". Het Dubinsky Pia nokwartet en het Paganini En semble treden in de volgende steden op: Arnhem (4 dec., 20 feb.J, Maastricht (22 maart. 22 april). Eindhoven (9 april, 22 feb.), Middelburg (16 dec., 20 feb.), Rotterdam (8 mei, 19 april)Amsterdam (18 april,27 maart). Den Haag (17 april,28 maart).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23