LEIDSCH DAGBLAD Egypte en Israël gaan opnieuw onderhandelen "Olden lal»: vandaag „Nederland nog niet uit markt geprijsd Wiegel: „Vakbeweging voert zenuwenoorlog" Impasse doorbroken Shell zet pompen in Y.S. op rantsoen... ZATERDAG 2 DECEMBER 1978 OPGERICHT«1 MAART 1860 35722 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Amerikaanse student leert sneller EINDHOVEN (GPD)-Na vier jaar studie blijkt de Ameri kaanse student verder te zijn dan de Nederlandse na zeven of acht jaar studie, aldus een vergelijking van de Ameri kaanse socioloog Philips tus sen studenten in ons land en Amerika. Op deze vergelijking ging prof, dr. R. Prins in tijdens zijn Drie doden bij brand in Amsterdam AMSTERDAM - Een felle uit slaande brand in een pand aan de Amsterdamse Kerkstraat heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag drie mensen het leven gekost. De brand brak uit op de begane grond en greep zeer snel om zich heen naar de etages erboven. Pas toen de brandweer het vuur geblust had ontdekte men op de eerste verdieping de stoffelijke resten van twee manpen en een i de intrede-rede ter gelegenheid van zijn benoeming tot hoog leraar aan de Technische Ho geschool in Eindhoven. Prof. Prins is het met Philips eens dat er aan de Nederlandse universiteiten prestatiedrang, concurrentie en selectie ont breekt. „De selectie en con currentie, zoals die zich voor doen aan de Amerikaanse universiteiten", aldus prof. Prins, „zijn in ons land niet mogelijk. Ons land is veel te klein voor het laten werken van zo'n selectie- en concur rentiemodel, en we hebben er niet eens genoeg topmensen Directeur-generaal industrie DEN HAAG (GPD) - Nederland is voor buitenlandse investeerders nog niet uit de markt geprijsd. Dit heeft de directeur-generaal van de industrie J. Molkenboer (mi nisterie van economische zaken) gezegd in een gesprek met het VNO-weekblad De Onderne ming. Hij deed deze ervaring op tijdens een oriëntatiebezoek in de VS, waar van de kant van bedrij ven met vestigingen in ons land was gesteld dat men nog steeds met plezier in Nederland werkt. Molkenboer wil dat ons promo tie- en wervingsbeleid veel actie ver wordt. Zijn bezoek aan de VS heeft Mol kenboer geleerd dat we niet moe ten wachten tot het buitenland ons zijn vragen voorlegt, maar dat Nederland er zelf op uit moet gaan om de vragen die bij bui tenlandse investeerders leven, te beantwoorden. Ook is het niet langer voldoende allerlei gegevens over Nederland te verstrekken. Er wordt veel diepgaander informatie ver langd, niet alleen over ons land, maar over de gehele EG en over de visie van Nederland op de ontwikkeling van die Gemeen schap. Het is duidelijk dat de wervingsme thoden moeten worden aange past als wij voldoende buiten landse investeringen willen aan trekken. Om die reden was Mol kenboer in de VS en ook in Ja pan. Hij heeft ervaren dat Ne derland meer toelichting zal moe ten verstrekken over zijn nieuwe wetten en maatregelen. Zo bleek dat men in de VS nog geen kennis had genomen van het nieuwe wetsontwerp voor vermo- gensaanwasdeling (VAD). Van dergelijke leemten en misver standen was de directeur-gene raal geschrokken. Het gaat dan om een verkeerd beeld dat moet worden rechtgetrokken. „Wij moeten afleren de zaken te veel door onze eigen bril te zien", zegt Molkenboer in het VNO-blad, „we moeten door de bril van de buitenlander willen leren kijken. Dat betekent concreet dat we in de VS meer Amerikanen en in Japan meer Japanners bij de werving moeten inschakelen Ook Amerikaanse en Japanse in stanties, omdat die ons bij de juis te mensen kunnen brengen" HOUSTON - De Amerikaanse Shell Oil Company heeft gisteren in de Verenigde Staten voor op schudding gezorgd door het af kondigen van een landelijke rantsoenering op benzine. De re denen voor deze stap zijn de on- audio boortoestellen bv De uitstekende service samen met de meest moderne kon-, trole-apparatuur, maken Audio Hoortoestellen b.v. tot een echte speciaalzaak. Wij leveren alle bekende mer ken hoortoestellen. Steenstraat 22, Leiden telefoon 071-141538 DROOG Droog weer met wolkenvelden maar van het zuiden uit geleidelijk meer zon. Matige tot vrij krachtige wind uit zuid oost tot oost. Temperaturen rond het vriespunt. 3 december Zon op: 8.28 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 11.03 uur; onder: 20.21 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.59 en 17.15 uur, laagwater te Katwijk om 0.50 en 13.11 uur. 4 december Zon op: 8.29 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 11.46 uur; onder: 21.35 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.44 en 18.04, laagwater te Katwijk 1.35 en ÏS.S"' uur geëvenaard grote vraag naar ben zine, de te lage maximumprijzen die oliemaatschappijen mogen vragen en het voor reparatie tij delijk buiten gebruik zijn van raf finaderijen van Shell, zo heeft de maatschappij vrijdag meege deeld. De wederverkopers van Shell in de Verenigde Staten krijgen ten minste tot 13 december 25 pro cent minder olieprodukten dan zij hebben besteld. De vraag naar olieprodukten is nog steeds niet verminderd, zo deelde een Shell- woordvoerder mee, maar inte gendeel toegenomen tot een re- cordomvang. „Shell is vastbeslo ten om de gevolgen van deze si tuatie tot een minimum te beper ken en hoopt de zaak eind de cember of begin januari weer ge heel in de hand te hebben". Een woordvoerder van de concur rent Gulf Oil Corporation liet we ten dat ook zijn maatschappij krap bij voorraad zit, maar dat voor de nabije toekomst niet werd gedacht aan rantsoenering. Eerder heeft de voorzitter van de raad van bestuur van Texaco al gezegd dat Texaco met tekorten heeft te kampen. ELPTDE MOEDER, REDT HET KIND lS DIT ABORTUS-WETSVOORSTEL van de regerin HOUDT LEGALISATIE ÏN, bij aanname zal men 1 BESLIST VERPLICHTEN hieraan mee te betalen. Steunt ons in deze strijd Postgiro 2963282 Stichting Recht Zonder Onderscheid Nijmegen Pater Koopman s.s.s. Vogels in Hoofddorp vergiftigd HOOFDDORP-De politie in de Haarlemmermeer heeft gis teren op een perceel bouwland aan de Bennebroekerweg onge veer 300 dode vogelswaaron der veel duiven, gevonden. De vogels hadden in parathion. ge doopte tarwe gegeten, dat gis terochtend door een landbou wer op het land was gestrooid. Parathion is in sterke concen tratie uiterst giftig en zelfs ge vaarlijk voor de mens. De land bouwer uit Hoofddorp heeft waarschijnlijk teveel gif in de tarwe verwerkt. Het gif dient om vogels van het bouwland te houden. De politie waarschuwt inwoners van de Haarlemmer meer geen gevonden duiven of andere vogels te eten omdat de grote gif concentratie mogelijk ook gevaarlijk is voor de mens. Het is niet uitgesloten dat in de komende dagen nog meer vogels het slachtoffer worden van de vergiftigde tarwe. Chemici heb ben nog niet kunnen vaststellen wanneer het gif precies is uit gewerkt. De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen de landbouwer. Op de foto een ge deelte van de honderden vogels die de dood hebben gevonden Advertentie om Schuitema te redden EINDHOVEN - Philips heeft een beroep gedaan op kranten in 32 landen een communiqué te publiceren dat is opgesteld door een linkse stadsquerrillagroep in El Salvador. Dit om het leven te redden van de ontvoerde Philips- directeur Frits Schuitema. Een woordvoerder van Philips ver klaarde in de nacht van vrijdag op zaterdag dat de publicatie van het zeer lange communique een van de twee voorwaarden was die de ontvoerders van Schuitema heb ben gesteld. De andere voor waarde voor de vrijlating was een bedrag in geld. De ontvoerders hadden duidelijk gemaakt, dat indien niet aan bei de voorwaarden zou worden vol daan, Schuitema zou worden doodgeschoten. De Philips-woordvoerdcr ver klaarde dat de eisen waren ont vangen van een organisatie die zich de "gewapende krachten van het nationale verzet" noem de. Het communiqué stond vanoch tend (in het Spaans) afgedrukt in de "Corriere Delia Sera", een van de belangrijkste bladen in Italië Het besloeg twee volle pagina's. Aan het verzoek van Philips was vanochtend ook voldaan door de Britse "Daily Telegraph", die er eveneens twee pagina's voor had uitgetrokken. WASHINGTON (TJPI)-De regeringen van Egyp te en Israël zijn overeengekomen de vredesbe sprekingen in Washington te hervatten, zo heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Vance in Washington meegedeeld. De me dedeling kwam nadat president Carter drie uur had beraadslaagd met de Egyptische premier Moestafa Khali. Een datum voor de heropening van de onderhandelingen is nog niet vastgesteld. Het overleg is nu bij na drie weken onderbroken ge weest. De Israëlische regering weigerde aanvankelijk in te stemmen met heropening van het overleg, omdat Jeruzalem al tot de grens van het mogelijke was gegaan". Volgens welingelichte kringen in Cairo heeft Egypte een concessie gedaan om het gesprek weer op gang te brengen. Egypte zou nu bereid zijn verkiezingen op de westelijke Jordaanoever en in de strook van Gaza te aanvaarden op een tijdstip niet later dan een jaar na de ondertekening van een vredesverdrag met Israel dat ge baseerd is op Amerikaanse com promis-voorstellen. Eerder had Cairo er op gestaan dat de verkie zingen zouden worden gehouden binnen zes maanden na de onder tekening van een vredesverdrag. In een vraaggesprek met de in de Engelse taal verschijnende Egyp tische Gazette heeft de waarne mend minister van buitenlandse zaken. Boutros Ghali, gezegd dat de koppeling van een vredesver drag aan de Palestijnse kwestie moet worden verwezenlijkt door een aanvullend akkoord tussen beide landen dat ondertekend wordt op dezelfde dag als van dat de ondertekening van een vre desverdrag. Deze aanvullende overeenkomst moet een defini tief tijdschema omvatten inzake de datum van het begin van de onderhandelingen tussen Egypte en Israël waarbij er aan gedacht moet worden dat de Egyptische delegatie ook Palestijnse verte genwoordigers zal tellen. Hij zei voorts dat de datum van de verkiezingen voor het Palestijnse gezagsorgaaan moet worden vastgesteld evenals de datum van het beëindigen van het Israëli sche militaire bewind en de te rugtrekking van Israëlische troe pen (van de westelijke oever en uit Gaza) naar een (nieuwe) over eengekomen positie. In Washington heeft het congreslid Paul Findley meegedeeld dat Yasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO, zal afzien van het ge bruik van geweld tegen Israël als een Palestijnse staat wordt ge vestigd in het gebied van de westelijke Jordaan-oever en Ga za. Findley, die Arafat een week geleden in Damascus had ont moet, deelde verslaggevers mee dat hij Carter een persoonlijke boodschap van Arafat had gege ven. Arafat hoopte dat dit zou lei den tot serieus contact tussen de PLO en het Witte Huis. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Eduard Verkade staat 17 jaar na zijn dood weer volop in de belangstelling. Zijn weduwe heeft zojuist een biografie over de acteur vol tooid, terwijl in het Thea termuseum in Amsterdam een tentoonstelling over hem is ingericht. PAGINA 21 Gas is de schuld van de werkloosheid PAGINA 7 Staking bij metaalarbeiders wordt steeds grimmiger PAGINA 9 Biljarten: Willy Steures vij zelt zijn zelfvertrouwen op tegen Dieter Muller PAGINA 11 In Spanje gaat de wind van uit den andere hoek waaien PAGINA 23 De Vrijgezellenbond: altijd 'n nette club geweest PAGINA 25 Er zijn extra prijzen beschik baar gesteld voor de natio nale puzzelactie ten bate van het Gehandicapte Kind. In tussen is de pot met de op brengst van puzzel 11 tot bij na anderhalf miljoen aange groeid. Elders in deze krant wacht de nieuwe puzzel op invullers. De oplossing van puzzel 11 luidde "blijf mee doen, stel hen niet teleur", die van rebus 11 "een kin derhart redden een kinder hart Precaire situatie erkend DEN HAAG (GPD) - Vice-premier Wiegel heeft de vakbeweging er gisteren van beticht een zenu wenoorlog" te voeren tegen het kabinet. Volgens Wiegel heeft de vakbeweging overtrokken gerea geerd op het mislukken van het centraal akkoord en het ambte- narenoverleg Wiegel erkende gisteren na afloop van de wekelijkse ministerraad (Van Agt was afwezig wegens het beraad met Schmidt in Kleef) dat nu een precaire situatie is ont staan, maar, zei hij, we laten ons er niet door van de wijs brengen, al zullen „de hete vuren nog wel heter worden" Wiegel kondigde aan dat hij maan dag een brief aan de Tweede Ka mer zal sturen over het mislukte ambtenarenoverleg. Woensdag zal de Kamer over deze brief en die van minister Albeda van en kele dagen geleden debatteren. Wiegel deelaë verder mee, dat het kabinet heeft besloten de nacal culatie voor de ambtenaren over het laatste halfjaar nu al te zuive ren van de toeslagen uit de bouw- Wiegel reageerde zeer laconiek op de dreigende acties van de amb tenaren bij de Post en de elektri citeitscentrales. Op de vraag wat het kabinet denkt te ondernemen als de tram niet rijdt of het licht uitvalt, zei Wiegel: „De fiets ne men en kaarsen opsteken" Hoofdlijn van het kabinet is, zo zei Wiegel, de zaak niet te laten escaleren en indien nodig met een „flexibel response", een aan gepast antwoord, te reageren. Het kabinet is wel bezig zich te bera den hoe het de acties van de amb tenaren moet opvangen. Wiegel ging niet in op het feit dat ambtenaren officieel niet mogen staken. Volgens Wiegel zullen bepaalde categorieën ambtena ren echter uitgesloten blijven van het stakingsrecht, zoals politie, brandweer en defensie. Brief De vijf centrales van overheidsper soneel vragen het parlement in een brief om een uitspraak, waardoor de minister van bin nenlandse zaken zijn beslissing om de doorwerking van de bouw- cao in de ambtenarensalarissen uit te stellen, herroept. ''De positie van de centrales als verantwoordelijke vakbeweging S door deze handelwijze ernstig in diskrediet gebracht, met name nu de eenzijdige beslissing van de minister kwam op een mo ment, dat de verantwoordelijke besturen van de centrales bezig waren hun leden te overtuigen op een bepaalde wijze mee te wer ken aan de door de regering en parlement gewenste matiging in de komende jaren", aldus de brief van de centrales aan de Tweede Kamer. Nog geen acties Het ambtenarencentrum zal voor lopig niet tot acties overgaan. Voorzitter drs. F. J. Roefs van het ambtenarencentrum heeft dit gisteravond meegedeeld, na af loop van overleg met de belang rijkste bestuurders binnen deze centrale. Het ambtenarencentrum telt 110.000 leden. Er zijn vier groepe ringen van overheidspersoneel aangesloten: het rijkspersoneel (onder meer de centrale van rijkspersoneel), de gemeente ambtenaren (onder meer de bond van gemeenteambtenaren), de onderwijssector (onder andere het Nederlands Genootschap van Leraren) en de militaire sector 4 weken lang LEIDSCH DAGBLAD Ier kennismaking voor de HALVE PRIJS 1 Ik beslis meteen en U kunt r Naam Adres Woonplaats Gironr Hokje aankruise w

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1