Timman en Miles roken vredespijp Nederlands elftal loopt al jaren met shirtreclame Bouw nieuwe school zal niet worden vertraagd Ook Chinezen naar Algerije WINST AMEV STEEG MET 32% Lotto en Toto zonder winnaars Nieuwe wetten op stapel in China? ZATERDAG 2 DECEMBER 1978 SPORT PAGINA 13 RinusMichels als bondscoach van het Nederlands elftal: Adidas op de borst en samen met bondsarts Frits Kessel de drie strepen op de schouders. In bussen en treinenop stra ten en pleinen, overal word ik aange klampt door wanhopige voet balliefhebbers die van mij we ten willen wat zij van de shir treclame moeten denken .Zijzelf aarzelden steeds tussen ,ja" en „nee", tussen ,jè" en „na", em wat ik er nou van dacht? Om te beginnen gaan mijn ge dachten terug naar voor de oorlog, toen de straatagenten nummers op hun kraag hadden en de voetballers zich met hand en tand verzetten tegen het idee om rugnummers te gaan dra gen. Dan werden zij immers „nummers"in plaats van de markante persoonlijkheden die zij tot dan toe steeds geweest waren? Het argument dat het op die manier makkelijker werd voor de toeschouwers en de verslaggevers de ene mar kante persoonlijkheid van de andere markante persoonlijk heid te onderscheiden, vond geen gehoor. .An mijn lijf geen polonaise"was de veelgehoor de kreet in die dagen Ergens tussen 1954 en 1956 moe ten de rugnummers zijn inge voerd. In een van mijn voetbal- boeken trof ik een foto aan van Ajax in 1954 zonder rugnum mers, en in een ander boek een foto van het Nederlands elftal mét rugnummers,en dat was in 1956. De kraagnummers van de straatagenten waren inmid dels (tegelijk met de straata genten) verdwenen, maar daar staat tegenover dat de Adidas- driestreep ook nog moest wor den uitgevonden. Want laten we elkaar geen mietje noemen de shirtreclame bestaat al vele jaren, iedere schooljongen weet dat hij een shirt, een broekje, een trainingspak of voetbal- of andere schoenen met drie stre pen moet hebben, want als hij met de bananestreep van Puma of met de twee strepen van Quick komt aanzetten, komt hij in dezelfde situatie te verkeren als het boerenzeuntjedat als enige met klompen aan op school komt. Want u weet het: nergens zijn de conventies 'groter dan bij de jeugd, af wijkend gedrag wordt niet getolereerd. Adidas hoeft dus helemaal niet Adidas op de shirtjes te zetten, zoals His Mas ter's Voice kan volstaan met dat hondje bij die luidspreker. En natuurlijk bestaat er geen di rectere reclame dan shir treclame voor een shirt: Maar geen mens die zich daartegen verzet, integendeel, de KNVB sluit contracten af met Adidas dat de Nederlands elftalspelers alleen in de shirt- en broek- en schoenenreclame van Adidas mogen lopen! Voor alle zekerheid krijgt de ver zorger dan nog een tas waarop met grote duidelijke letters Adidas staat, en die tas zet deze brave man dan altijd evenwij dig aan de bank met trainer en reserves,zodat de naam Adidas steeds zichtbaar is als er gefoto grafeerd wordt, of de camera op het beteuterde gezicht van de verliezende trainer wordt ge richt. De magie van die naam Adidas is in de loop der jaren zelfs zo groot geworden, dat je een paar jaar geleden (en nu nog steeds, neem ik aan) gele T- shirts kon kopen met ADIDAS erop, die niet goedkoper waren dan gele T-shirtjes zonder meer. maar duurder! OMDAT Adi das erop stond! Een vorm van self fulfilling prophecy dus. Intussen heb ik de naam Adidas alweer tien keer (nee. elf keer!) genoemd, dus ze zullen wel niet al te boos op me zijn vanwege dit stukje. Is het oneerbaar als levende reclamezuil anderhalf uur per week voor 7000 toe schouwers.en vier miljoen tv- kijkers te paraderen? Je ont komt er nu toch ook al niet aan. Ik stap in mijn auto waar Sim- ca op staat plus de naam van mijn garage plus de naam van mijn banden. Ik koop in de stad een spijkerbroek waar Levi'sop staat (aan de buitenkant), en vervoer die in een plastic tas waar C A op staat. Bij een fruitstalletje verorber ik een banaan waar Chiquita op staat,en spoel de meligheid weg met een blikje waar 7 Up op staat. Ik steek geen sigaret op waar het merk op staat, nadat ik hem niet uit een pakje heb gehaald waar hetzelfde merk op stond (want ik rook niet), want anders had ik het peukje moeten uittrappen met die mo derne loopschoenen waar niet alleen het merk op is aange bracht. maar aan de veter waarvan ook nog een leertje zit met Dr. Adam's Boots: de win kel! Enfin, zo kan je doorgaan. Mochten er KNVB-bestuursle den zijn die tegen shirtreclame zijn, dan loont het misschien de moeite eens na te gaan waar zij allemaal gratis reclame voor lopen te maken! Er zou best iets leuks te maken zijn van die shirtreclame. On derrugnummer 7 zet je Up, voor nummer 8 zet je After, achter nummer 10 laat de betreffende platenmaatschappij „CC" zet ten, achter het cijfer 3 Hoefij zers, - ik geef maar een paar voorbeelden. Er is natuurlijk geen reden zo'n heel shirt, met voor- en achterkan t uitsluitend aan één firma te verhuren, dat gebeurt met de reclameborden langs het veld ook niet. Je moet zo'n shirtoppervlak verkave len. Ik zie op de shirtjes tricots heten dat geloof ik) van de prof renner ook altijd andere namen staan dan op hun petje, die weer verschillen van de namen op de klep van hun petje. Dan ontstaat natuurlijk wel weer het probleem tot hoever je kunt gaan tot de onderrand van het shirt (maar dan moet het over de broek heen gedragen wor den, zoals Johnny Rep doet), of tot aan de bovenrand van het broekje, omdat het hemd in de broek wordt gepropt (zoals Wim Jansen doet). Maar Wim Jansen, ook niet dom, kan daardoor zijn broek ver panden aan weer andere ad verteerders, wier broekteksten bij Johnny Rep aan het oog ont trokken zouden worden. Voor waarde bij zo'n ruilverkave ling van de shirtjes, broekjes, kousen, schoenen en zonneklep- pen (de keeper!), is natuurlijk wel dat Studio Sport cs. wat vaker gaan inzoomen op de spelers, zoals dat in Engeland al gebeurt, zodat we de teksten goed kunnen lezen: ,Als u dit kunt lezen, bent u te dichtbij" (waarschuwende tekst op de broekrand van Jan Ever- Nagegaan moet nog worden wat duurder dient te zijn: shir treclame aan de voorkant of aan de achterkant. Als ik mijn voetbalboeken doorblader merk ik, dat ik, met inbegrip van de elf lallenfoto's, spelers veel vaker van voren zie dan van achterenDe voorkan tmoet dus duurder zijn. De mogelijk heid dient ook geschapen te worden dat de kleine midden stander via zijn favoriete spe ler kan adverteren, bijvoor beeld één helft op de rug van één speler voor tweehonderd gul den. Er kan een gokelement worden ingebracht: voor honderd gul den mag je een hele reserve met je firmanaam beplakkenvan voren en van achteren, en als je mazzel hebt valt hij in de tiende minuut al in (dan zijn er men sen die zeggen datje spekkoper bent), en als je pech hebt komt hij helemaal het veld niet in en zijn die honderd gulden wegge gooid. Over reclame op de doel palen. de vlaggestokken, de vlaggetjes, de arbiter en zijn grensrechters, de bal en het net (een beetje goede weverij kan daar de letters C A of KLM of Hema in verwerken) spreek ik nu nog niet eens. Eerst even af wachten wat de KNVB be- AMSTERDAM (ANP) - Jan Tim man en Anthony Miles hebben elkaar gisteren in de zesde ronde van het zönetoernooi in Amster dam geen kwaad berokkend. De jonge grootmeesters namen geen enkele risico. Daar kwam nog bij dat de Blonde Brit zich helemaal niet fit voelde, waardoor hij zich extra voorzichtig opstelde. In een Gründfelder met dameruil op de zesde zet bood Miles op de twaalfde zet remise aan, Waar Timman maar al te graag op in ging. Timman heeft nu de in drukwekkende score tegen Miles van zeven overwinningen en acht keer remise. Het was overigens de achtste maal in dit toernooi dat Timman niet won. Hij behield zijn punt voor sprong aangezien de Brit Jona- ALGIERS - Bij de specialisten uit de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en andere landen die pro- UTRECHT (GPD) - Het AMEV- verzekeringsconcern heeft de eerste negen maanden van dit jaar een winst van 64,7 miljoen gulden behaald. Dat is 32 procent meer dan de 49 miljoen in de zelfde periode van 1977. De omzet steeg met 30 procent van 1202 miljoen tot 1557 miljoen. Het verzekerd bedrag van het levens verzekeringsbedrijf nam met 3 miljard toe tot 44.5 miljard. Voor het gehele jaar verwacht de raad van bestuur een winststij ging van ongeveer 25 procent. Het vierde kwartaal is in de scha deverzekering meestal slechter dan de andere. DEN HAAG-BODEGRAVEN - De bouw van een nieuwe Verhoeff Rollmanschool in Bodegraven zal niet worden vertraagd. De Raad van State heeft een verzoek van een aantal omwonenden af gewezen om de bouwvergunning te schorsen die de gemeente Bo degraven aan de Vereniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs heeft verleend. De Verhoeff Rollmanschool zal acht klassen bevatten voor kleu ter- en lager onderwijsm De school komt op de plaats van het bestaande schoolgebouw aan de Julianastraat. Dit gebouw, date rend uit 1905, bestaat uit twee ge deelten die door middel van een corridor met elkaar zijn verbon den. Het nieuwe gebouw wordt twee verdiepingen hoog. Het is vooral dat waar bewoners van de Julianastraat, Spoorstraat en Sta than Speelman in de slotfase van de eerste zitting verrassend ver loor van de pas 18-jarige Span jaard Xavier Sanz. Toen Miles-Timman zo snel remise werd, verplaatste de interesse van de schaakliefhebbers, die in het Eurocresthotel geen blik op de spelers kunnen werpen (een verschil van vijftien etages vormt een te groot struikelblok) zich naar de belangrijke partij Soson- ko. Ook dit duel eindigde in remi se, maar hier was van vredelie vendheid geen sprake. De broodmagere Stean en Sosonko kozen voor een Catalaanse op stelling, waarin beiden als ex perts gelden. Stean heeft dit soort partijen als secondant van Kortsjnoi in de tweekamp om de wereldtitel tegen Karpov in Ba- beren de Algerijnse president Houari Boumedienne in leven te houden, zullen zich nu ook Chi nese artsen voegen, zo hebben diplomatieke kringen in Algiers meegedeeld. Het zal voor de eerste keer zijn sinds hun breuk vijftien jaar ge leden dat Moskou en Peking spe cialisten aan een en hetzelfde medische team afstaan. Er staan nu artsen uit elf landen aan Bou- mediennes bed. Betwijfeld wordt of de Chinezen veel zullen kunnen bijdragen aan de behandeling van de 46-jarige president, die gisteren zijn derde week van bewusteloosheid in ging. De aankomst van Chinese artsen lijkt een weerspiegeling te zijn van Pekings streven het grootst mogelijke aandeel in de behan deling van Boumedienne te heb ben. Boumedienne is een van de leiders van het blok niet-gebon- den landen waarmee China pro beert nauwere betrekkingen aan te knopen, in forse rivaliteit met de Sowjet-Unie. Overigens is de vraag of de algenjn- se president ooit de oude wordt Hij zou lijden aan een nierziekte, bloedsomloopstoornis en een zeldzame bloedziekte tionsweg in Bodegraven bezwaar tegen hebben. Zij vinden de te bouwen school goed passen in een nieuwbouwwijk, maar niet in een oud dorpscentrum als de omgeving van de Spoorstraat. De school krijgt een plat dak en wordt zo'n acht meter hoog, ter wijl de dakhellingen van de om liggende woningen op 3,5 A 4 me ter hoogte liggen. Beroepschrift Tegen de bouw van de school loopt nu een beroepschrift van de be woners. Om te voorkomen dat de bouwwerkzaamheden al zouden beginnen, voordat over het be roepschrift is beslist, hebben de bewoners aan de Raad van State verzocht de bouwvergunning te schorsen. Staatsraad mr. J. van der Hoeven wilde niet zover gaan guio City maar al te vaak meege maakt. Stean en Sosonko gingen een com binatierijk gevecht aan waarin beide spelers goede kansen lieten liggen. Van de andere Nederlan der deed Kick Langeweg het niet zo best. De Belg Meulders verde digde zich via een wat ongebrui kelijke variant van het Hollands uiterst hardnekkig. In tijdnood deed Langeweg niet steeds de sterkste zetten en wist in de tweede zitting niet verder te rei ken dan remise. Gert Ligtennk boekte tegen de nog puntloze Luxemburger Feller zijn eerste overwinning. In een Spaanse partij (middengambiet) verwierf de Groninger zich al snel een ruimtelijk overwicht. Het was slechts een kwestie van af- Wel bekritiseerde hij de gemeen te Bodegraven, vanwege het feit dat in de bouwvergunning die de Vereniging voor Christelijk Na tionaal Onderwijs heeft gekre gen, niet duidelijk staat vermeld dat er enkele afwijkingen van de bepalingen in de bouwvergun ning voor nodig waren. Ook vindt Van der Hoeven dat de welstandscommissie in Bode graven niet goed functioneert. Deze commissie heeft de taak B en W te adviseren bij het beoor delen van bouwplannen. In de praktijk gebeurt dat in Bodegra ven door eén architect en de di recteur Gemeentewerken. Worden zij het niet eens, dan roe pen ze er een derde architect-bij. Van der Hoeven twijfelde er aan of hier wel sprake is van "een on afhankelijk college", zoals de weg voorschrijft wachten wanneer Feller zou be zwijken. In de zevende ronde staat voor maandag op het programma. Timman speelt dan met wit tegen de Spanjaard Bellon, die drie ne derlagen heeft laten volgen door twee overwinningen. De topper is dan het Britse duel Speelman- Miles. De stand na zes ronden: 1. Timman 5 V2 pnt., 2. Sanz 4 V2 pnt., 3. Speelman 4 pnt, 4. Soson ko en Rivas 3 V2 pnt (uit vijf par tijen)., 6. Stean 3 Va pnt., 7. Miles 3 pnt 1 afgebroken partij (uit 5)., 8. Langeweg 3 pnt (uit 5)., 9. Lig- terink 2 V2 pnt., 10. Bellon 2 pnt (uit 5)., 11. Roos 1 V2 )uit 5)., 12. Meulders 1 V2 pnt 1 afg., 13. Morrison en Keogh 1 V2 pnt., 15. Feller 0 pnt. DEN HAAG - Zowel in toto 47 als in lotto 47 van het afgelopen weekeinde is niemand erin geslaagd de eerste prijs te bemachti gen. In de lotto waren wel drie winnaars van de tweede prijs. Zij ontvan gen ieder bruto 104.265,10. Acht mensen hadden in de toto twaalf kruisjes juist geplaatst en ontvangen daarvoor elk 16.159,60. De resultaten waren: Lotto 47: Er vielen in totaal 21.533 prijzen. Inleg: 3.513.659,00; Prijzenbe- drag: i.814.325,24. Eerste prijs: geen winnaar. Van het bedrag gaat een vijfde deel naar de jack pot van lotto 48 van morgen, het overige deel wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. Tweede prijs: drie winnaars, die elk bruto 104.265,10 ontvangen. PEKING BELGRADO (DPA) - De realisering van een nieuw economische orde vormt, volgens het Joegoslavische persbureau "Tanjug" de hoofdmoot van de bespre kingen die de Chinese leiding al dagen lang voert. De cor respondent van "Tanjug" in Peking meldde gisteren dat er een aantal belangrijke wetten op stapel staan. Deze moeten de legale basis vormen voor de voorgenomen hervormin gen. Binnen het nieuwe systeem zouden de bedrijven zelf standiger hun produktie- plannen kunnen ontwikke len. De richtlijnen die van staatswege worden gegeven, blijven echter bestaan. De Chinese media blijven zwij gen over de besprekingen. Ook de stroom van muur kranten en demonstraties lijkt af te nemen. De interesse van de bevolking voor de muurkranten was duidelijk verflauwd. Een Chinese functionaris, die hiernaar gevraagd was, ver klaarde dat de regering de campagne geenszins had af geremd. Muurkranten zijn nog steeds toegestaan, zo verklaarde hij. Waarnemers menen dat de groeperingen die de campag ne gestart hebben in de eerste dagen van de besprekingen van de Chinese leiders, hun Derde prijs: 204 winnaaars, die elk bruto 1942.30 ontvangen. Vierde prijs: 9004 winnaars, die elk bruto 53,20 ontvangen. Vijfde prijs: 12322 winnaars, zij ontvangen ieder 38,90. Toto 47: Er vielen in totaal 116 prijzen. Inleg 709.990,00. Prijzenbedrag 337.245,25. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag gaat een derde deel naar de jackpot van toto 48 van morgen, het overige part wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede en derde prijs. Tweede prijs: acht winnaars, die ieder bruto 16.159,60 ontvan gen, derde prijs: 108 winnars, zij ontvangen ieder 1509,20 bruto. taak nu als vervuld beschou wen. Ook de geruchten over een machtsstrijd binnen de partij, die de afgelopen twee weken in Peking de ronde deden, lijken nu te verstom- Het centraal comité van ds communistische partij heeft gisteren een document uitge geven, waarin wordt gesteld dat "het volk geleid moet worden" en niet op anarchis tische wijze moet betogen. Het document wordt toege schreven aan vice-premier Teng Hsiao-ping. Het document, dat negentien punten bevat, circuleert in verscheidene ondernemin gen in Peking. Er wordt daarin ook op gewezen dat het volk niet ver moet gaan in zijn kritiek op Mao Tse-tumg, aldus dezelfde bron. Teng Hsiao- ping stelt duidelijk dat een aantal muurkranten "het bij het verkeerde eind hebben" wat Mao betreft, "je moet hem niet in cijfers bekri tiseren", aldus de vice-pre mier. (een toespeling op een muurkrant waarin werd ge zegd dat Mao voor zeventig procent goed, en dertig pro cent fout was. Walvis kreeg vriendin NICE - Een 3'/2 meter lange, 1200 kilo wegende Orka (zwaard walvis) die ter hoogte van IJsland werd gevangen, is donderdagavond aange komen op het vliegveld van Nice, 0111 vandaar naar haar ongeduldig wachtende brui degom in een zeedierentuin in Antibes vervoerd te wor den. Sinds een half jaar vertoonde Kim, de mannelijke orka in Antibes, tekenen van nervosi teit die zijn verzorgers niet konden verhelpen. Daarom werden onlangs twee dres- seurs van de zeedierentuin naar IJsland gestuurd waar zij op 23 november een vrou welijke orka vingen die de juiste leeftijd voor een geluk kige eenwording had. Tijdens de vlucht werd de nog naam loze bruid voortdurend nat gehouden, terwijl haar hele li jf met was was ingesmeerd. Vanaf Nice werd zij op een reuze brancard over de weg vervoerd naar Antibes, waar Kim op haar wachtte. WF.NEN - De arlbergtunnel in Oostenrijk is gisteren voor het verkeer geopendMet zijn 14 kilometer is de tunnel de langste verkeerstunnel ter wereld. Hij is in een recordtijd van 53 maanden aangelegd De tunnel verbindt Tirol met de provincie Vorarlberg en Zwitserland en is van belang voor de oost-west route die loopt van Parijs, via Zurich en Wenen naar Boedapest. De arlbergpas veroorzaakte iedere winter weer grote problemen voor het wegverkeer en moest vaak wegens gevaar voor lawines afgesloten worden. De tunnel heeft 750 miljoen gulden gekost. Er wordt een tol geheven van 20 gulden per auto. Ziekbed Boumedienne De Verhoeff Rollmanschool in de Juli

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13