Steures verrast Müller een beker dan ge Amateurvoetbal geheel afgelast Kees v. d. Wereld: Ik heb liever Leiden Lions klimt uit diep dal: 7-4 KNZB SELECTEERT VIJFTIEN POLOËRS OP EK 71-2 ZATERDAG 2 DECEMBER 1978 SPOftT LEIDEN -In de veertiende minuut van de tweede periode, op het moment dan Menken/Leiden Lions in de Coupe NN-botsing met SIJC-Utrecht regelrecht op een onvoorstelbare wanprestatie leek aan te sturenkreeg de Leidse ijshockey ploeg toch nog de geest. Binnen zestig seconden boog de brigade van Paul Domm de 1-3 achterstand in een 4-3 voor sprong om en legde met die krachtsexplosie de basis voor de uiteindelijke 7-4 triomf. De gedachten van de Leiden Lions- acteurs leken gisteravond, in de ouverture van het gevecht met hekkesluiter SIJC, volledig be heerst door de vraag "hoe jagen wij het schaarse publiek binnen de kortste keren de Tom Menken hal uit". Terwijl het Leiden Lions-bestuur in een stencil an dermaal een dringend beroep ("indien Leiden qua belangstel ling voor ijshockey niet inhaakt, zullen wij genoodzaakt zijn om naar Rotterdam te verhuizen") deed op de gunst van het Leidse publiek, gaven de Leidse ijshoc keyers in die openingsfase een bedenkelijk staaltje anti-reclame ten beste. Toegegeven, de thuisclub moest aantreden zonder de geblesseerde Ted Meyer, de zieke Rob Hagen doorn en de van een hersenschud- ding herstellende John van Sloun maar het ontbreken van die spe lers mocht nauwelijks als een ex cuus gelden voor de ongemeen obligate wijze, waarop de Leide- naars de zwakke Utrechters te gemoet traden. Werkelijk geen moment kwamen de zich als een troep slaapwandelaars over het ijs voortbewegende spelers van Leiden Lions in die fase op het idee hun back- en forecheckings- taak uit te voeren, vrijwel nim mer ook wensten ze over te scha kelen van hun bijkans irritante recreatietempo naar een voor ijs hockey meer verantwoord bewe gingsritme. Het was derhalve niet verwonderlijk dat de zozeer naar publieke erkenning strevende bewoners van de'Ton Menken hal de rekening kregen gepresenteerd voor de welhaast schandelijke manier, waarop ze hun plichten jegens de 400 toeschouwers ver zaakten. Na 16 minuten slaagde Rob Verbon na een assist van John Willems) erin zijn dit seizoen zo geplaagde team aan de leiding te helpen, waarna Theo van Kuik een assist van Eric Brubacher gebruikte om de marge tot 0-2 (eerste minuut tweede periode) te verdubbelen. Ook die treffer kon de Leide- naars, bij wie alleen Rudy Bak ker in dat stadium van de wed strijd een voldoende haalde, niet wakkerschudden. Goed, Erwin van Diermen schoot na voorbe reidend werk van Dan Cuomo dan wel de aansluitingsgoal bin nen, maar dat doelpunt werd door Jan v. d. Kraak (doelman Rob de Jong greep niet in) op pas sende wijze beantwoord. Speler/coach Paul Domm wisselde De Jong prompt voor Ed Nienhuis in. Die Nederlands Canadees straalde aanzienlijk meer ver trouwen dan zijn voorganger uit. De Leidse defensemen konden juist daardoor het accent wat meer op hun aanvallende taak leggen,wat prompt meer pressie op de achterste stellingen van de Stichtse équipe impliceerde. In de veertiende minuut wees Dan Cuomo, vormgever als hij was van een schitterend uitgevoerde aanval, zijn formatie de weg naar de tweede goal. Met een splijtende pass schakelde de Ca nadees Jiri Anton in, die vervol gens Paul Domm op maat be diende: 2-3 Die treffer werd door Leiden Lions dankbaar aangegrepen om uit het diepe dal te klauteren. De Lei- denaars legden hun matheid afletten aan voor een impone rende belegering, die zestig se conden later al gestalte kreeg toen Jiri Anton een assist van Ivan Kocanda tot 3-3 omboog. Die ge lijkmaker brak de ban. Leiden Lions was ontketend en dertien seconden later schonk Harrie Wielheesen zichzelf een verjaar dagscadeau door 4-3 te scoren. Met een gelukkig afstandschot knalde Beeking de 4-4 nog wel binnen, maar nadat Frank Dob belaar voor 5-4 had gezorgd was de (winst) buit alsnog binnen. Theo Dietz en Erwin van Diermen vierden dat feit ieder met nog één treffer. GERARD VAN PUTTEN De eerste maal, dat Leiden Lions de rekening kreeg gepresenteerd voor de hautaine houdingdie de ploeg zich in een gedeelte van de wedstrijd tegen SIJC meende te moeten aanmatigen. John Willemse (nr. 2) bejubelt de eerste Utrechtse treffer. NIEUWKOOP - Kees van der Wereld is juist teruggekeerd uit Engeland, waar hij in het Londonse Lee Valley Park de internationale Grand Prix van Halford op indrukwekken de manier op zijn naam schreef. "The Dutch destroyer" ofwel "De Hollandse vernietiger" betitelde de Engelse pers hem na het behalen van z'n vierde seizoenzege. Alleen de bekende Duitser Dieter Uebing kon, als tweede binnenkomende, de schade beperken tot minder dan een minuut. De rest niet. Eerder zegevierde de Nieuwkoopse cyclo-crosser al in Frankrijk, België en Luxemburg. Buitenlandse overwinningen derhalve voor de regerende nationale kampioen der pro fessionals, die zich dit jaar dan ook vrijwel uitsluitend presenteert in internationale wedstrijden. Met succes, want in de negentien tot nu toe gereden koersen manifesteerde Van der Wereld zich steeds in de top vijf. Hij heeft zo z'n redenen om meer en meer over de landsgrens te trekken, ongeacht de daardoor verminderende populariteit in eigen land. "Ik ben prof, dus in de eerste plaats ben ik voor het geld in het buitenland gaan rijden", aldus de zoon van de Nieuwkoopse bloemenhandelaar Harry van der Wereld. "Daarnaast doe ik in het buitenland veel ervaring op. De parcoursen zijn er ook anders. En, wat ook mooi meegenomen is, de manier van trekken van plaats naar plaats bevalt me wel. Je ziet wat van Europa" Toch zou Van der Wereld best va ker in Nederland willen acteren dan tot op heden het geval is. "Ei genlijk is het de schuld van de Nederlandse comité's dat ik, en ook 'n Henny Stamsnijder, hier niet zo vaak rijd. Er zijn zeven, acht comité's die de coureurs startgeld geven. Dat is natuurlijk weinig, vergeleken met andere landen. Hier vang je 130,- voor 'n eerste plaats. In België is dat ze ker 250,- en in Frankrijk 600,-. En in die landen krijg je ook een be hoorlijk startgeld. Daar gaan wel reis- en hotelkosten en zo vanaf en veel overhouden doe je na tuurlijk niet. Maar toch meer dan in Nederland. Op zoek Hobby Niet dat de Nieuwkoopse beroeps renner nu als 'n geldwolf afge schilderd moet worden. Integen deel. Van z'n hobby maakte hij z'n beroep, maar in z'n hart is hij nog steeds amateur. In Engeland ontving hij voor z'n triomf naast de winstpremie ook een fraaie beker. Zegt hij: "Daar ben ik trots op, zo'n beker. Als ze mij zouden vragen de helft van het prijzen geld in te leveren voor zo'n beker, deed ik het. Dat is toch iets tast baars. hè. Het bevalt me ook uit stekend bij de profs. De sfeer vooral. Er is altijd ruimte voor wat grappen. En als er gereden moet worden, gebeurt dat ook keihard. Dat bevalt me wel. Ik zou dan ook nooit meer terug willen naar de amateurs. Als ex- geen sponsor meer voor me zou zijn, stop ik" "Niet aantrekkelijk" Van der Wereld weet wat hij wil. Aan het eind van dit jaar verlaat hij z'n huidige Luxemburgse werkgever Gios/Zodiac. Op eigen initiatief. "Bij Gios is het niet aan trekkelijk meer. Er zijn nog twee coureurs over in de ploeg, de kampioen van Luxemburg en ik. Vorige week heb ik gezegd dat ik er mee stop. De garanties waren niet hoog en dan kan ik het geld ook wel ergens anders vandaan halen. Ik wilde me op dat mo- Gevolg is dat hij momenteel op zoek is naar een nieuwe ploeg, die hem per 1 januari onderdak moet verlenen. Van der Wereld heeft daarvoor enkele pijlen op zijn boog, maar verkeert voorlopig in onzekerheid. "Ik weèt dat Erik Desruwelle, een Belg, stopt bij Flandria. Dan hebben ze geen crosser meer en op advies van hem heb ik een brief geschreven, waarin ik me zelf heb aangeboden. Ik heb nog geen reactie gehad, maar ik hoop dat het er doorkomt. Verder heb ik nog contacten met Ton Vis- sei-s, die met een Nederlandse ploeg wil komen. Alleen heeft hij de sponsoring nog niet rond. Maar als dat gebeurt, kan ik hem bellen. Er is altijd een plaats voor je, heeft hij gezegd. We zien wel. Als eenling - beschouw me maal ais een specialist, net als Martin Venix en Cees Stam - kan ik ook voor een individuele sponsor gaan rijden", aldus de Nieuwko pen Hoewel hij slechts een maand de tijd heeft om een andere werkge ver te vinden, lijkt de 22-jarige Van der Wereld zich nog niet al teveel zorgen over de toekomst te maken. Ook al beseft hij dat de werkgelegenheid voor de Ne derlandse profs momenteel zeer beperkt is. Smaller De ontwikkeling van het veldrijden in Nederland baart hem daaren tegen wel zorg. "Men zegt dat 't goed gaat met 't crossen. De top is echter smaller geworden. Zeg dat er vijf zijn: Stamsnijder, Snoeyink, Groenendaal, Brou wers en ik. Er verandert weinig, ook al is er 'n trainer (Zoontjes, red.) gekomen die er veel voor doet. Qua parcours verandert er echter niets en er komen hier ook geen buitenlanders. Laten ze nu met jonge coureurs gaan werken en die bijvoorbeeld twee maan- den ervaring laten opdoen in het buitenland. Misschien dat er dan weer concurrentie komt. Twee jaar geleden moest ik knokken voor 'n plaats irrde WK-ploeg. Dit jaar weet iedereen van tevoren wie er meegaan. De gezonde ïï- valiteit ontbreekt" Doel De WK in Italië is het grote doel van Van der Wereld, die vorig jaar al tot een tiende plaats reikte. Nu zou een plaats bij de eerste vijf hem al tevreden stellen. Want de Zwitsers (Zweifel, Frischknecht) en De Vlaminck en Thaler lijken hem nog te sterk. "En als ik we reldkampioen wil worden, moet ik per jaar twintig wedstrijden winnen. Ik ben niet als Stamsnij der. die zich volledig op een wed strijd kan concentreren. Ik wil elke wedstrijd goed rijden en Daarom ook - en mede gezien z'n geringe krachtmetingen met de nationale top - wil Van der We reld zondag in Nieuwkoop, waar voor het derde achtereenvolgen de jaar een nationale veldrit wordt gehouden - goed voor de dag komen. Ook al wordt hij ge hinderd door een beenblessure, die hem in Engeland evenwel niet van de titel "De Hollandse vernietiger" kon afhouden. WIM VAN WANROOY Kees v.d. Wereld: "Ik zou niet meer terug willen naar de amateurs" Vrije dag hockeyers DEN HAAG (ANP) - Met uit zondering van de wedstrij den van de ere- en eerste Di visie uit het betaalde voet bal, alsmede het afdelings voetbal van morgen in de af delingen Amsterdam en Haarlem is het complete voetbalprogramma van dit weekeinde, in verband met de weers- en terreinomstan digheden afgelast. Een en ander impliceert dat al le tweekampen, die voor vandaag zijn vastgesteld met betrekking tot de be taalde toekomstelftallcn, de zaterdagcompetitie en de af delingen, worden verscho ven naar een nog nader be kend te maken datum. Nog niet afgelast zijn de van avond te spelen wedstrijden AZ'67-FC Den Haag, Go Ahead Eagles-NEC, PSV- MMV, Ajax-Volendam (ere divisie) en FSC-Excelsior (eerste divisie). De beslissing over het al dan niet doorgaan van deze ont moetingen wordt overgela ten aan de desbetreffende scheidsrechters. Waar het de wedstrijden van morgen betreft zijn alle ama teurwedstrijden (ook in de hoofdklasse) uitgesteld. Nog niet afgelast zijn de vast gestelde duels in de ere- en eerste divisie plus de con frontaties in de afdelingen Haarlem en Amsterdam. De Koninklijke Nederlandse Hockeybond heeft eveneens alle duels, met uitzondering van de ontmoetingen in de hoofdklasse heren en de eer ste klasse dames en heren, van het programma ge schrapt. SCHAKEN - Rob Bcrtholee, Ar- noud Dokkum en Helmut Car- don zijn de drie Nederlandse jeugdschakers die van 27 decem ber tot en met 6 januari zullen spelen in het toernooi om het we reldkampioenschap jeugdscha- ken. Aan het toernooi dat in Sas van Gent wordt gehouden zullen 36 jeugdschakers uit de gehele wereld deelnemen. Voor Enge land speelt ondermeer het der tienjarige „schaakwonderkind" Nigel Short. QUIERSCHIED (GPD- ANP) - Uitgerekend tegen Dieter Muller, de sterkste kaderspeler in de meest klassieke discipline die de biljartwereld ooit kende, heeft Willy Steures zijn in de openings partijen van het Europees kampioen schap 71-2 danig geknakte zelfvertrouwen weer wat opgevijzeld. Dat de Duit ser in het duel met Steures niet in zijn beste vorm stak, was mooi meegeno men. Verbluffend sterk in het verzamelwerk en bij tijd en wijle zelfs pijlsnel carambolerend op de ka- derlijnen, overtrof de Ne derlander eindelijk zijn la ge niveau van de eerste Profiterend van de toch wel verba zingwekkende inzinking van Muller deed Steures dat overi gens pas na twaalf beurten. Het verloop van de partij waarin Muller zijn status van onberispe lijk kaderspeler verloor, werd door zijn belagers nauwlettend gevolgd. Ceulemans en Connes- son. door winst tegen respectie velijk Arenaza en Kusters, namen de leiding van de onbereikbaar gewaande Duitser gretig over en zelfs Hose wipte in de rangschik king, zij het na een moeizaam duel met Mastny, over zijn land genoot. Uitgegl Ceulemans is overigens in dit toer nooi de regelmaat zelve. Tegen Steures won hij in acht beurten: 300 c i 220. eden Mentaal is de Duitser op de tweede dag indrukwekkend uitgegleden. Willy Steures trof zijn veel rijker getalenteerde opponent precies op een zwakke plek. De Neder lander ging net als tegen Hose snel van start en vonniste bijna meedogenloos. Muller kwam in de achtste beurt echter nog terug tot een verschil van amper 90 caramboles (236-141). Met reeksen van 19, 11, 19 en 11 finishte Steures echter voor de hopeloos tegen zichzelf vechtende recordhouder (300-191). Kwetsbaar, maar vooral geprik keld, bleek Muller later ook in zijn partij tegen Kusters uit Bel gië. Opnieuw was het geen groot se vertoning. Geirriteerd ging Muller zelfs in de clinch met de arbiter, toen deze een naar zijn mening onzuivere carambole af telde. Niettemin won Muller na een acceptabele slotserie in tien beurten. Raymond Ceulemans bevestigde zijn klasse als allrounder. De Belg won in een eenzijdig duel van Arenaza (300-124). De nederlaag van Müller tegen Steures heeft bij Francis Connes- son de hoop doen opleveren dat hij zijn Europese titel voor de derde maal kan prolongeren. Te gen Mastny raffelde hij de partij in drie beurten af. De slotserie van 225 onderstreepte zijn vorm. De stand na vier ronden: 1. Connesson 8 225 48.00 2. Ceulemans 8 177 48.00 3. Hose 8 238 37.50 4. Müller 6 237 40.40 5. Steures 2 71 20.25 6. Mastny 0 99 25.25 7. Kusters 0 126 18.47 8. Arenaza 0 49 12.29 ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP)-Vijftien spelers zijn door de waterpoloco de KNZB geselecteerd en hebben zich bereid verklaard om deel te nemen aan de centrale trainingen die een begin maken op woensdag 20 december in het Sportfondsenbad te Bussum. De vijftien man, die onder leiding staan van Ivo Trumbic zullen zich gaan voorbereiden op de Olympische Spelen van Moskou 1980. De geselecteerde spelers zijn: Ton Buunk, Wim Keman, Ed van Es. Ene Noordegraaf en Frank van de Akker (allen AZC Alphen), Andy Hoepel man. Dick Nieuwenhuizen en Alex Boegschoten (allen HZC/Robben), Jan-Evert Veer, Aad en Bram van Mill en Ruud Misdorp (allen ZIAN Vitesse). Stan van Belkum (de Zijl/LGB), Woullij de Bie (KZC), en Hans van Zeeland (VZC Veenendaal). Een dezer dagen zal nog een gesprek plaatsvinden met de Robbenspeler Nico Landeweerd, terwijl AZC-er Gijze Stroboer een week bedenktijd heeft gevraagd alvorens een beslis sing te nemen Willy Steures. frTïsrrj

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11