een oen tijdrace gulden Sancta Maria wacht op goedkeuring nieuwbouw KANTOOR RIJNLAND IN DECEMBER OPEN DONDERDAG 30 NOVEMBER 1978 -tUBtiMüEHBM- ALPHEN AAN DEN RIJN - "We zitten nog zo'n 250 tot 275 man van de 50.000 af. Het wordt een penibele zaak. Maar er is wel heel wat gaande. Er worden nog erg veel huizen opgeleverd in de nieuwbouwwijk Ridderveld II, zodat er nog wel een flink aantal inwoners te verwachten is. Ik blijf daarom nog optimistisch. We laten de moed niet zakken Het hoofd van de afdeling bevol king in Alphen, de heer H.J.VV. Koelman is de man op wie bin nen de gemeente de komende maand aller ogen gericht zullen zijn. Het registreren van nieuwe inwoners, anders altijd min of meer een routine-zaak, wordt de december maand een spannende aangelegenheid. Haalt Alphen aan den Rijn voor 1 januari 1979 het magische getal van 50.000 inwoners of blijft de gemeente er net even onder steken? Even eronder betekent, dat Alphen het volgend jaar 4,5 miljoen minder krijgt van het rijk aan allerlei uitkeringen. Die 4,5 mihoen moet de gemeente dan „ergens anders" vandaan zien te peuteren, want in de be groting voor 1979 die deze maand door de gemeenteraad wordt be handeld is al wel rekening ge houden met meer dan 50.000 in woners. Het verschil tussen 50.001 en 49.999 inwoners is dus 4% miljoen gul den aan rijksuitkering Advertentie Vandaar dus dat, zoals Koelman al opmerkte, de gemeente alles op haren en snaren zet om elke in woner van Alphen die zich nog niet heeft gemeld bij de afdeling bevolking ertoe te bewegen, dat alsnog te doen. Volgende week start, na een suggestie van het CDA-gemeenteraadslid B.C Kortmann, een advertentiecam pagne in de plaatselijke dagbla den en het huis-aan-huis blad "Het Advertentieblad". Een gro te advertentie, met daarin alle maal "koppetjes" moest de laat ste onbekende inwoners ertoe brengen zich bij de gemeente als inwoner beken te maken. Drie weken lang gaat deze campagne duren en de gemeente hoopt dat het aantal hoofden in de adver tenties wekelijks drastisch zal verminderen. Controles De afdeling bevolking van de ge meente ging al eerder actief op zoek naar nog in het „verborge ne" (althans voor de gemeentelij ke administratie), levende inwo ners. Er werden controles ge houden bij het ziekenhuis Rij noord en Hoge Burch in Zwam- merdam (dit dorp hoort ook bij Alphen) en ook werd, de vreem- Huizinga- voordracht door prof. Van het Reve LEIDEN - De Leidse hoogleraar prof. dr. Karei van het Reve zal op 8 december de zevende Huizin- ga-voordracht houden in de Hooglandsekerk. Het thema van de voordracht is "Litteratuurwe tenschap, het raadsel der onlees baarheid". De Huizinga-voordracht wordt jaarlijks georganiseerd door de Leidse universiteit in samenwer king met NRC/Handelsblad. In de achterliggende jaren werd de voordracht gehouden door o.a. Noam Chomsky en Rudy Kous broek. Prof. Van het Reve is hoogleraar in de Slavische letter kunde en publicist. Bodegraaf se blues in Midas ALPHEN AAN DEN RIJN - In het jongerencentrum Midas houdt a.s. zaterdag de Bodegraafse pop- formatie Long Way Blues weer op. De naam doet het reeds ver moeden: de groep brengt blues en doet dat goed. De groep heeft dat - ook in Alphen - al meer ke ren aangetoond. Long Way Blues bestaat uit gitarist Herman Agterhof, bassist Ed Blanken, gitarist Wilem van Hou ten en drummer Leen Kok. LEIDEN - Vrijdag 22 december zal de nieuwbouw van het hoog heemraadschap van Rijnland gelegen tussen Breestraat en Boomarkt worden opgeleverd. Half januari zal een begin worden gemaakt met de verhuizing van de verschillende afdelingen naar het nieuwe kantoor. Voor Rijn- "Voorlichting over verontrei nigingsheffing kan beter" LEIDEN - De Leidse wethouder Waal heeft gisteren in de ver enigde vergadering van Rijnland een betere voorlichting aan het publiek bepleit. Hij constateerde dat voor het publiek dat de ver ontreinigingsheffing moet beta len nog te weinig duidelijk wordt gemaakt wat het belang is van het werk dat Rijnland doet. Waal deed de suggestie om een po ging tot betere voorlichting te doen in samenhang met de ope ning van de nieuwbouw aan de Breestraat. De Leidse wethouder vond ook dat het publiek er recht op heeft om te horen waarvoor de omvangrijke investeringen van de laatste jaren worden gedaan. land betekent het nieuwe ge bouw dat een einde komt aan het nijpende ruimteprobleem. Diverse afdelingen die nu over ver schillende panden in de Leidse binnenstad verspreid zitten ko men straks gezamenlijk in het nieuwe gebouw. Het grootste deel van de beschikbare ruimte zal worden ingenomen door de technische dienst van het water schap. Omdat deze dienst ook een aantal andere waterschappen terzijde staat is de omvang van de dienst de laatste jaren flink uit gebreid. De administratieve diensten blijven gehuisvest in het historische Gemeenlandshuis aan de overzijde van de Bree straat. Het nieuwe gebouw heeft een be drag van rond 20 miljoen gulden gekost. Voor de inrichting van de laboratoria en de meubilering is een bedrag van anderhalf miljoen gulden uitgetrokken. Het pand dat nu bijna gereed is vormt de eerste fase van een nieuwbouw- plan dat totaal drie fasen omvat. De tweede en derde zullen pas in een later stadium worden verwe zenlijkt. Het ontwerp met de bijzondere dakvorm is van het bureau Drex- hage, Sterkenburg, Bodon en Venstra. Naast het nieuwbouw- gedeelte is de voorgevel van het voormalige belastingkantoor verrezen. Hij was een van de voorwaarden voor de bouw, om dat de gevel op de monumenten lijst staat en in oude luuster her steld moest worden. In de loop van het volgend jaar zal de nieuwbouw van Rijnland offi cieel worden geopend. delingenadministratie nog eens nagevlooid. Acties die volgens Koelman weliswaar niet enige tientallen, maar toch wel een be hoorlijk aantal mensen oplever den. Een andere actie, waarbij alleen staanden werden aangeschreven met de vraag of ze nog kostgan gers of andere inwoners hadden, leverde niet zo veel op. "Een stuk of zes, zeven nieuwe mensen", aldus Koelman. Als we Koelman vertellen van de oproep die eergisteravond werd gedaan in Aarlanderveen aan Aarlanderveense jongeren om zich op 30 december massaal te laten uitschrijven, schiet de chef van de afdeling bevolking in de lach. "Dat kan niet", is zijn eerste reactie. En dan uitleggend: "Ze moeten een adres hebben waar ze naar toe gaan. Als we daaraan zouden twijfelen, informeren we bij de desbetreffende gemeente Nee, het lijkt mij een beetje sterk, zoiets kan niet" „Foezelen" Zo kan de gemeente ook niet "foe zelen" met uitschrijven. Tijdens dezelfde vergadering in Aarlan derveen merkte het CDA-raads- lid D.A. van Vliet op dat de ge meente Alphen na 15 december niemand meer zou uitschrijven. "Een kreet die helemaal niet op waarheid berust", reageert Koelman, "als iemand aangifte doet, dan wordt hij of zij uitge schreven. Aan de voorschriften kan wat dat betreft niet getornd worden. Bij mensen die zoiets beweren is de wens een beetje de vader van de gedachte. Zo is het bijvoorbeeld ook onmogelijk om mensen die op 2 februari volgend jaar hier in Alphen komen wonen nu alvast maar in te schrijven. Ook dat wordt wel eens beweerd, maar ook dat kan niet. Alleen mensen die hier daadwerkelijk wonen vóór 1 januari kunenn meetellen". Toch hoeft op 1 januari nog niet precies bekend te zijn hoeveel inwoners Alphen heeft, kan het zelfs zijn dat op die datum de ge meente enkele inwoners van dat magische getal verwijderd is, terwijl een goede week later blijkt, dat voor die peildatum Al phen toch 50.000 inwoners telde. Dat zit dan in de ambtshalve overschrijvingen. Iemand die bijvoorbeeld op 30 decmber in Amsterdam meldt, dat hij per die datum naar Alphen verhuist, is vanaf dat moment Alphenaar. Ook al komt hij pas na 1 januari aan de Alphense balie van "bevolking" om zich als nieuwe inwoner te melden. En zou eind deze maand iemand uit Alphen vertrekken zonder dat bij de gemeente te melden en zich pas begin dit jaar aanmelden in de nieuwe gemeente, dan telt hij op 31 december nog als Alphe naar. Spannend „December wordt al met al een spannende maand", zegt Koel man, wiens afdeling bevolking de komende maand kan rekenen op zeer grote belangstelling van de kant van de gemeentebestuur ders. Vandaar dat Koelman wil proberen om gedurende de maand december de cijfers per dag bij te houden in deze „tijdra ce" om miljoenen Deze advertentie (die de komende weken in de Alphense kranten zal verschijnen) is één van de laatste pogingen van de gemeen te om toch vooral maar de 50.000ste inwoner van Alphen vóór 1 januari as. te kunnen inschrijven. Blijven steken op 49.999 inwoners betekent: f 4,5 miljoen min der voor de gemeentekas.. Voor vervanging van oude paviljoens in Noordwijk NOORDWIJKERHOUT - Het psychiatrisch zieken huis Sancta Maria in Noordwijk gaat binnen af zienbare tijd nieuwbouw Boven: het paviljoen Liduina:oud,grooten koud en aan vervanging toe,Onder: één l paviljoen te Boekhorst. Een vorm van wonen in "huiselijke sfeer". i de modernere verblijven van Sancta Mariahel plegen, mogelijk op Noordwijkerhouts grond gebied, ter vervanging van de oude paviljoens Lidui- na, Jeroen en Jozef. De geneesheer-directeur van de Sancta Maria, de heer Verheul verwacht dat nog vóór het einde van dit jaar het rijk goedkeuring zal verlenen voor de bouw van kleine wooneenheden voor in to taal 160 geriatrische patiënten (ouderenzorg). Laag pitje De toekomst voor psychiatrische ziekenhuizen ziet er wat rooskleuriger uit. Jarenlang heb ben de nieuwbouwactiviteiten van deze ziekenhuizen op een zeer laag pitje gestaan. Al die tijd heeft het rijk slechts met mond jesmaat toestemming gegeven voor bouwactiviteiten in de psy chiatrische centra. Het gevolg daarvan is dat vele psychiatri sche inrichtingen in Nederland wachten op goedkeuring voor nieuwbouwplannen. De meeste psychiatrische zieken huizen zijn gebouwd vlak voor of vlak na de eerste wereldoorlog. Na de tweede wereldoorlog zijn er bijna geen ziekenhuizen bijge komen. De meeste ziekenhuizen zijn dan ook vijftig jaar of ouder. Het is nog niet zo lang geleden dat de rijksoverheid de noodsituatie in psychiatrische ziekenhuizen heeft onderkend. Staatssecreta ris mevrouw mr. E. Veder-Smit heeft nu jaarlijks een bedrag van ruim 500 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor bouw projecten in de ziekenzorg. Zij heeft aangekondigd dat nieuw- "Slecht" De ziekenhuiscommissie in Utrecht, die de overheid advi seert inzake nieuwbouwplannen en renovatieplannen in zieken huizen, heeft een inventarisatie gemaakt van de "bedden" in Ne derland. Voor Sancta Maria kwam de ziekenhuis-commissie tot de conclusie dat van de onge veer 600 bedden er 217 als "slecht" kunnen worden be stempeld. Daarvoor zou op korte termijn vervangende nieuwbouw moeten worden gepleegd. Een plan voor de vervanging van 160 bedden is al ingediend. Het paviljoen Sint Liduina is hoog nodig aan vervanging toe en kan eigenlijk niet meer als onderko men voor geriatrische patiënten functioneren. Verder wordt een gedeelte van de inwoners van het paviljoen Sint Jeroen, dat twee jaar geleden grotendeels af- branddë maar later gedeeltelijk is opgebouwd, in de nieuwe woon eenheden ondergebracht. Ook het paviljoen Sint Jozef is aan vervanging toe. De zogenaamde "infrastructuur" van deze ge bouwen (licht, water, verwar ming, etc) verkeert in zeer slechte staat. De centrale verwarming staat er al een halve eeuw en de verwarmingsbuizen zijn van bin nenuit versleten, zodat er maar weinig hoeft te gebeuren om er één te laten springen. De nieuwe wooneenheden worden niet gebouwd met grote slaapza len zoals vroeger het geval was. Veel nieuwbouwprojecten wor den gebouwd volgens het zoge- Stamsnijder niet in Nieuwkoop NIEUWKOOP - Henny Stam snijder is zondag de grote af wezige tijdens de derde na tionale veldrit die in Nieuw koop gehouden wordt. De ex- titelhouder van Nederland, die vorig jaar tijdens de WK op een vierde plaats beslag legde, geeft de voorkeur aan rijden in Zwitserland Behalve Stamsnijder heeft het organisatie-comité Nieuw koop wel alle andere (top) coureurs van Nederland we ten te strikken, zodat op nieuw van een sterke deel name gesproken kan worden. Zo zullen naast de plaatselij ke favoriet Kees van der We reld - de enige betekenisvolle professional nu Gert Wilde- boer af heeft gehaakt - natio naal kampioen Herman Snoeyinnk. "coming-man" Reinier Groenendaal, voor malig titelhouder Wil Brou wers, Hans Steekers uit Noord wij kerhout wel van de partij zijn. Daarmee zijn on middellijk de voornaamste favorieten voor de zege in Nieuwkoop genoemd in de categorie amateurs/profes sionals, die 's middags (54 in aantal) om kwart over drie van start gaan. s" i.w>. naamd 1-2-4 systeem; kleine wooneenheden met een eenper soons, een tweepersoons en een vierpersoonskamer met daarbij een douche en een toilet. De wooneenheden zijn onderling verbonden, want dat is makkelij ker voor de verzorging. Renovatie De Sancta Maria heeft in de afgelo pen 15 jaar ongeveer de helft van het aantal patiënten-plaatsen ge renoveerd. Zij gaf hier de voor keur aan omdat de kosten lager zijn en veel ruimte kan worden gehandhaafd. Een probleem bij vernieuwbouw is echter het on derbrengen van patiënten elders In het nabije verleden hebben pa- tienten weieens gewoond en ge slapen op de grote hoüten zolders boven de paviljoens. Maar dat komt nu niet meer voor. De zeer brandgevaarlijke zolders zijn na genoeg leeg. Een enkele fungeert als opslagruimte. De heer Klompmaker, medisch administrateur van Sancta Maria, vindt vijftien jaar een lange tijd om de helft van het aantal pavil joens te verbeteren. "Als we in dit tempo doorgaan betekent dat dat we dertig jaar over do vernieuw bouw hebben gedaan. Je raakt dan gauw achter bij de eisen van de tijd", zo meent hij. Toch is hij van mening, net als dr. Verheul, dat gerenoveerde gebouwen en nieuwbouw in de psychiatrie langer kunnen functioneren dan de oude gebouwen, die vijftig jaar of langer geleden werden ge bouwd. uitsluitend gericht op bed psychiatrie. Bedden Het aantal bedden in de psychiatrie neemt langzaam iets af. Daarte genover staat dat in de komende jaren meer gebouwd moet gaan worden voor de geestelijk ge stoorde bejaarden. Thans is ruim een tiende deel van onze bevol king bejaard. Tegen het jaar 2000 bedraagt dat bijna 15 procent. Dat betekent dat er tot 2000 een half miljoen bejaarden bijkomen. Sancta Maria is zo'n jaar of twee geleden begonnen met een afde ling geriatrie. Binnen korte tijd zat de afdeling helemaal vol n thans worden ongevi er 50 U it 60 geestelijk gestoorde bejaarden opgenomen. Er is behoefte aan nog meer onderdak voor deze bejaarden, die vaak in bejaarden tehuizen en verpleeghuizen niet worden opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23