Frans neen tegen krachtiger Euro-parlement Oud-directenr verdacht van verduistering Adverteert in dit blad Q Acties op de Zeedijk geprolongeerd t/m zaterdag: AUDIOVISUELE BOSE HI-FI LUIDSPREKER PRESENTATIE f2948,- f 50,— korting; korting op onze toch al PERSONEEL GEVRAAGD Een sleuteltje helpt. WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 PARIJS (DPA/AFP/Reuter) - Frankrijk wil geen grotere be voegdheden voor het in juni voor net eerste te kiezen Europese Parlement zolang Europa niet als statenbond (als lossere vorm van organisatie van staten vergeleken met een bondsstaat-red) is geor ganiseerd, zo heeft de Franse pre sident Valéry Giscard d'Estaing gisteren verklaard. Giscard sprak zich tegen de organi satie van Europa als bondsstaat uit. "daar de Amerikaanse in vloed dan te groot zou worden". Frankrijk is voorstander van de uiteindelijke vorming van een statenbond in Europa, "zodat dan niemand zijn wil zal kunnen op leggen aan anderen", ze zei hij op een persconferentie. Een statenbond zou de beste waar borg vormen voor de bescher ming van de nationale verschil len in Europa. Giscard zei het niet eens te zijn met de Franse com munisten en gaullisten dat Euro pa driegt te worden overheerst door West-Duitsland. In Europa moet er wel een sterke leidende groep van zeker drie landen zijn. Daarom moet Frankrijk dezelfde invloed hebben als West-Duits- land, zo zei hij. Het Europese Parlement kan op grond van de Europese verdra gen zelf geen wetten indienen. Giscard ging niet speciaal in op de recentelijk door zijn woord voerder gelaakte opmerking van de Westduitse bondskanselier Helmut Schnidt, dat het direct gekoze parlement zich daarmee niet zal tevredenstellen. Hij her innerde alleen aan het veto-recht van de lidstaten van de Europese Gemeenschap inzake verdrags wijzigingen. Ook wees Giscard er nog op dat men bij een uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese Parlement. Eveneens te maken zou krijgen met de bepalingen van de Franse grondwet en dat hij in dat geval het Franse volk via een referendum zal raadplegen. GRONINGEN (GPD) - In Gronin gen zijn dinsdag de 71-jarige J. K., de oud-directeur van de Bakkers Pensioenfondsen, en zijn ex-pro curatiehouder G. D. gearresteerd. K. wordt verdacht van verduiste ring en het uitlokken van vals heid in geschrifte. D. wordt be schuldigd van het knoeien in de boeken en medeplichtigheid aan verduistering. Met dit alles zou een bedrag van ruim tien miljoen gulden gemoeid zijn. De hoogte van het bedrag wil echter nie mand bevestigen. De waarnemend rechter-commis- saris mr. W. W. M. Boon wil evenmin meedelen wat de directe aanleiding is geweest het tweetal aan te houden. Ze zijn in voorlo pige verzekering gesteld. De tegenwoordige directeur van de Bakkers Pensioenfondsen, de heer E. D. Kruyswijk, bracht de zaak vorig jaar aan het rollen. Bij een interne controle bleek toen dat de boeken niet klopten. Daarna zijn de Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst, de Rijksrecherche en de Groninger politie ingeschakeld. Er zijn inmiddels ook vijf verdach ten aangehouden in de zaak van de pandbrievenzwendel, waar mee enkele miljoenen guldens zouden zijn gemoeid. Naar eerst week de vijfde verdachte aange houden: de 40-jarige A. C. W. uit Den Haag, die ervan wordt ver dacht zich schuldig te hebben gemaakt aan medeplichtigheid tot diefstal of althans aan uitlok king tot heling van de pandbrie ven. Zoals bekend, zijn reeds aange houden de Leidenaar V. en Aage M. en in Zwitserland de Rotter dammers A. de B. en A. R. Overi gens zouden de verklaringen die deze laatste twee in Genéve heb ben afgelegd, bezwarend zijn voor de drie in Nederland in voorarrest zittende verdach ten. Ook gisteren wilde rechter-comr missaris mr. J. van 't Hof te Mid delburg, die het vooronderzoek leidt, geen nadere mededelingen doen over het verloop van het verhoor van Aage M. door de Middelburgse politie. Wel wilde hij zeggen dat Aage M. niet als een van de hoofddaders wordt beschouwd. Het onderzoek is momenteel ge richt op de vraag wie de tip heeft gegeven, die heeft geleid tot het plegen van de diefstal van de pandbrieven tot een waarde van ongeveer 8 miljoen gulden. De Hagenaar W. zal vrijdag in Mid delburg worden voorgeleid. Hij wordt gerekend tot de „i kennissenkring" De Spaanse koning Juan Carlos brengt op het ogenblik een bezoek aan Mexico. Hier schudt hij enkele bewoner van het door Spanje gesubsidieerde bejaardenhuis in Mexico Stad de hand. AMSTERDAM (ANP)-Om een eind te maken aan de criminaliteit op de kop van de Zeedijk (tussen Prins Hendrikkade en Oude- zijds Kolk) heeft de Amsterdamse politie gisteravond invallen gedaan in de café's "Atte" en "Zee en Rijnvaart" en in de snack bar "Oema" Bij de acties, die vooral waren gericht tegen de handel in hard drugs, werden tweeënveertig personen aange houden en overgebracht naar het bureau Warmoesstraat, zeven van hen bleven in arrest wegens bezit van verdovende middelen. De overige arrestanten zijn in de loop van de avond heengezon den Tot de acties, die werd besloten i hoofdofficier va Volgens de komende weken zullen worden herhaald, het zogenaamde driehoeksoverleg tussen de justitie, de burgemeester en de hoofdcommis- i politiewoordvoerder is afgesproken de politie vanaf vandaag "regelmatig en intensief' te laten optreden tegen ondermeer de handel in hard drugs aan de kop van de Zeedijk. Bewoners en winkeliers klaagden al geruimte tijd over de toe nemende criminaliteit in hun buurt. De invallen zijn volgens de woordvoerder buitengewoon rustig verlopen. "De politie is in alle openheid opgetreden. De Zeedijk is niet afgezet geweest", zo zei hij. In de komende tijd kunnen meer van dergelijke acties worden verwacht. "We gaan door tot we de zaak volledig in de hand hebben", aldus de woordvoerder. Jachtnavigator op open zee, door K. Wilkes. Uitgeverij Hollandia, Baarn. 32,50. Jachtschipper buitengaats, door John Russell. Hollandia water- sportboek. Hollandia. 17,50. De mannen komen morgen, door Heieen Crul. Hollandia. 14,90. Duco's gevleugelde dromen, door H.J. van Nijnatten-Doffegnies. Met illustraties van Anton Pieck. Uitgeverij Van Holkema Wa- rendorf, Bussum. 39,90. Lopen in een stoel, Een man ont dekt zichzelf en de wereld, door P. Segal. Uitgeverij Elmar, Rijs wijk ZH. 24,90. i Snoecks Almanak 1979, Uitgeverij Nijgh van Ditmar. 12,50. Over Wittgenstein gesproken Sa menstelling Frans Boenders. Uitgeverij Het Wereldvenster, Baarn. 14,50. Mensentypen, door Max Stibbe. Uitgeverij Christofoor, Rotter dam. 8,50. Sprookje van Leander, door R. Von Volkmann. Christofoof. 17,50. Maria's kleine ezel, door C. Sehlin. Christofoor. 14,50. De legende van Bride van de ei landen. Opgetekend door Fiona Macleod. Christofoor. 6,-. De stekelbaars, door Maarten t Hart. Serie: Dieren dichterbij. Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht, 19,90. De rode letter, door N. Hawthorne Prisma klassieken. Het Spec trum. ƒ25,- (pocket 7,90) Drie verhalen. Een eenvoudige ziel; De legende van Sint Julia nus de gastvrije; Herodias, door G. Flaubert. Prisma klassieken. Het Spectrum, 24,50. (pocket 6,90). Het gele huis te huur, door Anna Blaman e.a. Uitgeverij De Kern, Bussum. Paperback, 15,50. Nefertete en de cruise-vaarders, door Martien Carton. Uitgeverij De Kern. Paperback, 15,50. Het koekoeksspog door robin Hannelore. Vlaamse pockets. Uitgeverij Heideland-Orbis, Has selt. België. Fr. 75,-. Woorden in de stroom, gedichten van W. Spillebeen. Vlaamse poc kets. Heideland-Orbis. Fr. 75,- Ik ben de boom van horen zeggen niet, gedichten van Pieter Aerts Heideland-Orbis. Fr. 75,- Nieuws. 150 jaar krantenwijk op de wereld. Samenstelling Dick Houwaart. Uitgeverij Omniboek, Den Haag 45.- De veer van de kraanvogel. Sprookjes uit het hoge noorden van Rusland en Siberië voor kin deren naverteld door N. Gesse en S. Sadunaiskaja. Omniboek, 27.50 De rentmeester van Rijnwaarden. Roman door J.W. Bronkhorst 24.50 Kampioenen en krukken in knie broek. Beelden en berichten uit de kinderjaren van de sport, door Pierre Heijboer. Uitgeverij Unie boek, Haarlem. Prijs tot 1 januari 1979 19.50; daarna 27.50 Jospeh Goebbels Dagboek 1945. 28 februari 1945 - 10 april 1945. De laatste veertig dagen van Hitiers propagandachef. Uitgeverij El sevier, Amsterdam, 39.50 Kaap Hoorn aan bakboord. Het of ficiële verslag van de race rond de wereld, door Errol Bruce. Uitge verij Hollandia, Baarn f 34.50 Toverwerelden van fantasie, door David Douglas Duncan. Elsevier. f34.50 Het jaar in woord en beeld. En cyclopedisch jaarboek 1978. El sevier. 49,50 Kramer groot en Kramer klein. Roman door Avery Corman. El sevier. 19.50 Het generaals komplot. door H.H. Kirst. Elsevier 24.50 Chirurgie van de ziel. door Eg- mont R. Koch. Elsevier 19.90 Rodrigues' vleesboek. door Lode- wijk Rodrigues en Dinke van Damme. Elsevier, 22.50 Skieën. Van voorbereiding tot af daling. door R. Pauli. Elsevier, 9.90 De muiterij op de Zeven Provin ciën. door Maud Boshart. Inge leid door H.J.A. Hofland. Uitge verij Bert Bakker/Uitgeverij Contact, Amsterdam, 16.50 Eline Vere. door Louis Couperus. Serie Amstel Klassieken. Uitge verij L.J. Veen, Wageningen. 19.50 De kostelijke koude keuken. Van cocktailhapje tot koudbuffet van Emil Reimers. Ned. bewerking Wina Bom. Uitgeverij Zomer Keuning, Wageningen. 39.50 Breien voor iedereen, door H. Gleitsmann, E. Schmidt en E. Türkis. Met 100 tekeningen en 52 kleurenfoto's. Zomer Keuning. 18.90 Recepten uit de vegetarische keu ken. Aan tafel bij Moeder Aarde, door Claziena en Leo Verdorst. Uitgeverij Elsevier 14.90 De atoomstaat. De terreur van de technologische vooruitgang, door R. Jungk. Met een voor woord van Jan Terlouw. Elsevier 16.90 Het objectievenboek. door R. Smit. Elsevier, 35.-- Over titels en trucs, door Ed Tietjens. Elsevier, 10.50 Geschiedenis van de Lage Landen. Bourgondische tijd. Twaalfjarig Bestand, door Jaap ter Haar. Uit geverij Unieboek, Haarlem, 95.- Heidi Omnibus: Heidi en Klara - Heidi en Peter - Heidi krijgt werk, door Johanna Spyri. Met foto's uit de tv-serie. 3 delen in één band. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam, 12,50. Fran^oise Sagan omnibus: Bon jour tristesse - Houdt u van Brahms - Een verre glimlach. Elsevier 24.50. Het vrouwenschip. Roman door H.G. Konsalik. Elsevier, 22,50. Weerzien in Wenen, door Margit Söderholm. Elsevier, 24.50. De laatste shikse, door B.H. Lit- wack. Elsevier, 19.50. De vergeten soldaat, door Guy Sajer. Uitgeverij Hollandia. 32.50. Aristoteles Onassis, door N. Fraser e.a. Uitgeverij Teleboek, Am sterdam. 25.- M.C. Escher caleidocyclus, door Doris Schattschneider en Walla ce Walker. Bewegende objecten naar ontwerp en kleur van M.C. Escher. Uitgeverij Landshoff Bentveld-Aerdenhout. 32.50. De geschiedenis van dokter Dool- ittle, door Hugh Lofting. Uitge verij Landshoff. 18.50. Martin Buber, door dr. J. Spema Weiland e.a. Uitgeverij Het We reldvenster, Baarn. 15.-. Een vrouw, door Sibilla Aleramo. Feministische Uitgeverij Sara, Amsterdam, 22.50. Socialisties-feministiese teksten 2. Onder redaktie van Selma Se- venhuijsen e.a. Feministische Uitgeverij Sara. 24.75. Sociaal geheugenverlies. Een kri tiek op Adler, Rogers, Laing e.a., door Russell Jacoby. Uitgeverij H. Nelissen, Bloemendaal. 22.90. Dat zie je toch zó. door Frits Enk. Uitgeverij Leopold, Den Haag. 15.90. De bloeiende wintertuin, Geur, kleur en fleur tussen herfst en lente, door A.C. Muller-Idzerda. Wilde planten als voedsel, ge neesmiddel of sierkruid, door Hans van den Bosch. Met prach tige kleurenillustraties. Uitgeve rij Bigot Van Rossum, Blari- cum. 17.90. Gezond en vegetarisch afslanken, door Lidy Nooy-Blokzijl. Uitge verij De Driehoek, Amsterdam. Ontspannen leven door autogene training, door dr. H. Mensen. Uitgeverij Bigot van Rossum, Blaricum. 17.50. Bonbons, suikerwerk, petit-fours zelf maken, door M. Uhle en A. Brakemeier Bigot van Rosfcem. 16.90. FTS-gids Parijs - 3e editie. Uitge verij Annoventura, Amsterdam 10.95. GELUID Haarlemmerstraat 92-94 Leiden (071) 134228 doorlopende en vrijblijvende MORGENAVOND (DO.) 23 NOVEMBER Alg. Ledenvergadering K.W.V. Skuytevaart Aanvang 20.00 uur precies in hotel "Savoy". KNIP DEZE ADVERTENTIE UIT! OF WILT U f 50, OF 100,— MISSEN? geldt alléén tijdens presentatie: voor wie met eigen oren wil horen hoe hi-fi eigenlijk hoort! Wij demon- 1 streren o.a. de nieuwe BOSE 601 luid spreker. Bij Klein Gefo geen f 2296, maar f1946 per paar. Ook de BOSE 901 mklll luidspreker, het toppunt van luidspreker perfectie. Inclusief active equalizer niet voor f 3496, per paar, maar voor F~HI-FI AANBIEDING GRATIS bij aankoop of reservering van 1 paar BOSE 901 mklll een unieke BOSE HI-FI stoel t.w.v. f 75, -cadeau! EXTRA bij aankoop of reservering van 'n complete hi-fi installatie tot f 1500, j boven f 1500, f 100, messcherpe prijzen! U moet dan wel de moeite nemen om deze advertentie uit te knippen en mee te nemen Met 't originele "Intarsia" dessin. In mélange kleuren beige, camel, licht-en metaalgrijs en raf-blue. Merk: Soft and Warm. voor de avonduren (part-time) voor diverse schoonmaakwerkzaamheden omg. Zoeter- woude, Leiden en Katwijk. Inl op donderdagavond 23/11 1978 van 16.30-19.30 uur bij Cemsto b.v., Papen- gracht 7a Leiden. Met 't nieuwe "Intarsia'' dessin In gemêleerde tinten camel, duifgrijs, herfstbruin en raf-blue. Merk: Golden Crown Met 't dekoratieve "Intarsia" dessin In de mélange kleuren beige, camel, licht- en metaalgrijs en raf-blue Merk: Soft and Warm. opmerkelijke mode - opmerkelijke prijzen. Auto, fiets, bankstel, tafel, televisie kwijt? Bel 071-123256

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19