Nieuw 'iasie' voor slechte balkonvloer Geurige soep ■met mest- Repareren met poly-ester Meeste contactgrills zijn zeer onveilig Elektrisch vliegen geen lawaai meer Met nieuwe open haard alle kanten uit Zelf vinotheek maken Plafondbalken Kwaliteits merk voor rookworst op komst MAANDAG 20 NOVEMBER 1978 PAGINA 9 ENSCHEDE-Verpak te panklare soep groente is niet altijd even soepklaar. Een van onze lezeressen kocht een pakje in de supermarkt, waar uit ze drie plukjes koemest viste. Mis schien voor bepaal de een reden keurings- Waren te waarschuwen. Er zit inderdaad compost in, constateerde de dienst na een onder zoek. Het bedrijf werd gewaar schuwd en dat wist alleen te melden dat er iets was fout ge gaan. Zover was de de dienst i koopster trouwens ook al met haar conclusies. De fabriek stuurde haar bij wijze van schadevergoeding een mand fruit. Een aardige attentie na tuurlijk. Maar daarmee krijg je die koemest niet uit de soepgroente. De Keuringsdienst van Waren vertelde ons dat men de zaak verder heeft onder zocht. Intussen is wel duidelijk geworden dat panklare soep groente best nog eens even nagekeken kan worden alvorens de familie erop wordt getrakteerd. Twee derde van de tweezijdige con tactgrills zijn'elektrisch onveilig. Zij vertonen ernstige tekortko mingen in de aarding of de isola tie. Tot deze ontdekking is de Stichting Vergelijkend Waren onderzoek gekomen na een test van negen veelverkochte con tactgrills. De Stichting heeft de Economische Controle Dienst gevraagd zo snel mogelijk in deze onveilige situatie in te grij pen. Slechts twee van de negen appara ten konden de goedkeuring van de Stichting VWO wegdragen. Bij de andere apparaten schortte het aan de veiligheid of aan de grill-prestaties. De Stichting waarschuwt een contactgrill bij de schoonmaak nooit in de af wasteil te dompelen. Op de veiligheid van gewone grills en grill-bakovens zijn geen aan merkingen. Zij lopen qua presta ties echter wel uiteen, zo zegt de Stichting die ook deze apparaten onderzocht. Het grilleren van kippen en het maken van korstjes levert nauwelijks problemen op. Een biefstuk grilleren kan de meeste apparaten echter niet worden toevertrouwd. De bakprestaties van de grill-bako vens zijn volgens de Stichting VWO beneden de maat. De Stich ting adviseert de echte baklief- hebbers géén der onderzochte grill-bakovens aan te schaffen. Ook de hetelucht-oven die de Stichting testte, gaf slechts mati ge bakresultaten te zien. Vrijwel alle apparaten leverden schoon- maakproblemen op, zelfs on danks „zelfreinigende" wanden. Slechts één grill kende deze problemen niet. Balkonvloeren bestaan vaak uit onafgewerkt be ton. Na een aantal jaren kan de tophuid op sommi ge plaatsen afslijten en zal de vloer ongelijk worden. Deze plekken worden op den duur steeds dieper en lelijker. Het plaatselijk bijsmeren met ce- mentmortel geeft geen bevredi gend resultaat. Doordat de repa- ratielaag vaak te dun is, laat deze laag binnen korte tijd weer los. Bovendien ontstaan na verloop van tijd weer nieuwe slijtage- plekken. Ook kan het voorkomen dat er krimpscheurtjes in het be ton zitten, waardoor de kans groot is dat er aan de onderkant van de betonvloer lekkages en druipsteenvorming optreden. De enig juiste oplossing is dan ook om een nieuwe, dichte afwerk- laag op de betonvloer aan te brengen. Dit kan op verschillen de manieren gebeuren, nadat de ondergrond goed is schoonge maakt en alle losse stukjes zijn verwijderd. Een tak van modelbouw die vrijwel iedereen kent, is het modelvlie gen. Het vliegen met motormo dellen is niet bepaald een „stille" bezigheid, en of je wilt of niet, je timmert er nogal mee aan de weg. Natuurlijk kun je ook gaan zweven, maar in ons land, zonder voor dit doel bruikbare hellingen, ben je volledig afhankelijk van ther miek, en die is er nou eenmaal lang niet altijd... Optrekken aan een lange draad („lijnstart") gaat best, maar zonder thermiek staat je kist al gauw weer beneden. Optrekken met een motormodel gaat ook, maakt een hoop lawaai, is vrij moeilijk en ook dan kun je weliswaar een veel grotere hoog te bereiken, maar eindeloos is dat niet, je moet per slotje model ook nog kunnen onderscheiden... Sinds enige jaren is er voor wie met de geschetste problemen tobt, om nog maar te zwijgen van de (terecht) steeds strenger wor dende eisen ten aanzien van ge luidshinder die plaatselijke en regionale overheden stellen, een oplossing: elektrisch vliegen. Nee, niet met een lange draad naar het stopcontact, maar met een doorgaans radio-bestuurd (zweef)model, een flinke motor, een nog wat flinkere accu en ver der... niks, daarmee is de kous af. Geen herrie, geen stank, geen vuil op het model, domweg met de zender de motor inschakelen en vliegen maar. Natuurlijk kent ook deze techniek zijn beperkingen. Het grootste struikelblok voor verdere ont wikkeling is vooral de geringe „energieclichtheid". Dat wil zeg gen, de hoeveelheid energie die de combinatie van accu en motor kan leveren in verhouding tot het gewicht van het geheel. Die ver houding is helaas (nog) veel en veel geringer dan bij een ver brandingsmotor plus tank en brandstof. Niettemin kan er ook al elektrisch gestunt worden. Het is in enkele jaren mogelijk geworden deze techniek niet alleen voor zweefvliegtuigen te gebruiken; ook motormodellen kunnen er van profiteren. De gebruikte accu's zijn vrijwel al tijd nikkel-cadmium-accu's (ni- cads) van zeer grote capaciteit. Deze kunnen met vrij eenvoudi ge apparatuur in ongeveer een half uur vanuit een auto-accu ge laden worden, terwijl ze in een „elektrozwever" als er' geen thermiek is, een vlucht van rond een halfuur mogelijk maken. Is er wél thermiek, dan moet rrien zelfs zo'n zware kist als een elek trozwever vaak echt naar bene den halen, wat doorgaans vrij gemakkelijk gaat, ook al doordat men bij de meeste de propeller ook „achteruit" kan laten draai- Hoewel er nog naarstig gezocht wordt naar verbetering, is het elektrisch vliegen ook nu al een erg aantrekkelijke mogelijkheid, vooral in ons overvolle landje, waar toch al zoveel lawaai is. Cementdeklaag De meest eenvoudige (niet de bes te) oplossing is een nieuwe laag aan te brengen van cement ge mengd met zand. De dikte van deze laag moet minstens 2 cm zijn, wil hij sterk genoeg zijn. Dat kan problemen geven bij de ran den en aansluitingen. Er kan bijv. onvoldoende hoogte onder het deurkozijn overblijven. Boven dien kunnen er haarscheurtjes in de deklaag komen door de krimp bij de droging van de deklaag zelf of door de reeds aanwezige scheuren in de ondergrond. On der invloed van het weer zal het kunnen voorkomen dat al na een paar jaar stukken van de deklaag afbrokkelen. De nieuwe afwerk- laag zal pas na enkele dagen vol doende verhard zijn zodat erop gelopen mag worden. Met dit be zwaar moet goed rekeningen worden gehouden. Tegels Voor een afwerking met vloertegels op een mortelbed gelden in be ginsel dezelfde bezwaren als hierboven genoemd. Indien de waterdichtheid van de vloer geen al te groot probleem vormt, kun nen deze tegels beter gelijmd worden. De opgebrachte nieuwe laag is dan minder hoog en de hechting is ook beter (mits goed uitgevoerd, volgens de bij de lijm geleverde handleiding). Het ver dient aanbeveling een poederlijm (bouwlijm) te gebruiken, die bij elke bouwmaterialenhandel te koop is. Gietasfalt Gietasfalt of strijkasfalt is een ma teriaal dat minder scheurgevoe- lig is dan een cementdeklaag. Het kan ook goed scheurtjes in de ondergrond dichten en bij het uitzetten van het beton ten ge volge van temperatuursverande ringen, zullen er geen problemen ontstaan. De dikte van de laag zal ongeveer 2,5 cm worden. Eerst wordt een laag haarvilt of papier aangebracht om blaasvorming te voorkomen. Dan volgen twee la gen asfalt. De tweede laag bevat meer toeslagmateriaal, om een harder oppervlak te krijgen. Het gietasfalt wordt in banen aange bracht, waarbij de voegen van de onder- en bovenlaag moeten ver springen. De kleur is meestal zwart, maar een roodbruine kleur is ook leverbaar. Epoxy Met een dunne epoxy-afwerking (een kunsthars) kan in de meeste gevallen een gunstig resultaat worden bereikt. Het materiaal kunt u eventueel vermengen met een beetje zand en in een 1 a 2 mm dikke laag op het beton aanbren gen. Dit geeft een slijtvaste en duurzame deklaag. Al binnen enkele uren is de laag voldoende hard om erop te kunnen lopen. Door toevoeging van pigment kunt u de gewenste kleur aan het oppervlak geven. Om het loopvlak voldoende stroef te krijgen, kunt u er nadat de epoxyhars is uitgesmeerd, fijn zand in strooien. De epoxy-me- thode is voor dikkere lagen en oppervlakken met veel gaten vrij kostbaar. Troffelvloer Voor de bovengenoemde situaties, en zeker als er een dikkere laag nodig is om voldoende „afschot" te maken voor een betere wate rafvoer, is een kunststofmortel op basis van een epoxyhars met zand en fijn grind meer geschikt. Deze methode is bij een dikkere laag goedkoper dan de vorige, omdat de epoxyhars hier slechts als bindmiddel wordt gebruikt. De nieuwe laag heeft een dikte van ongeveer 1 cm of meer. Onef fenheden en gaten kunnen een voudig opgevuld worden, waarna de laag met een lat mooi „vlak getrokken" wordt (het zgn. af reien). Zorg er goed voor dat de laag iets schuin afloopt naar de waterafvoer, zodat het water snel wegvloeit. Door toeslagstoffen kan ook hier de gewenste kleur worden verkregen. Latexmengsel Een andere mogelijkheid is een vloerafwerking te kiezen met als bindmiddel latexcement. Dit be staat uit een mengsel van latex- rubber en cement. Hier wordt zand en grind aan toegevoegd en soms komt hier nog rubber- schraapsel bij. Als het bindmid del ongeveer 15 procent latex be vat, en zand als toeslagmateriaal let op voldoende hoogteverschil afgesleten plek nieuwe ofdekloag DOORSNEDE BALKONVLOER mogelijke lekkage DETAIL BALKONVLOER wordt gebruikt, zal de laag na verharding steenachtig, maar niet star zijn. Deze mortel kan in dunne lagen van enkele millime ters eenvoudig gegoten worden. Het voordeel van dit materiaal is dat het gemakkelijk de kleine scheurtjes opvult en dat het bij eventuele „werking" van het be ton soepel meegeeft. De mortel hecht goed op het beton en is de laag eenmaal verhard, dan is hij ook waterdicht. Als er meer latex als bindmiddel wgrdt toege voegd, dan wordt het materiaal steeds soepeler. Een mengsel van latex, cement, zand en rubber- schraapsel is in het algemeen on voldoende waterdicht en slijtvast om op een vloer te gebruiken waar veel over gelopen wordt. Het kan wel goed als elastische ondervloer dienen bij een afwer king met tegels, natuursteen of een hardere latexcementmor- tel. Aangezien de kwaliteit van de nieuwe laag erg afhankelijk is van de gebruikte materialen, is hier alleen globaal op een aantal mogelijkheden ingegaan. Win' daarom het advies in van de bouwmaterialenhandelaar, zodat een goede keuze gemaakt kan worden. De benodigde gereed schappen kunt u huren. Open haarden zijn er al in diverse soorten en maten. Naast de be kende inbouw- en voorzethaar- den is er nu een type op de markt dat opvalt door de vele mogelijk heden en de ongekunstelde vormgeving. Deze haard, de zo genaamde Holt 2000, bestaat uit drie ruimten boven elkaar. On derin is een opening, waarin hout kan worden gedroogd. Daarbo ven is de stookruimte met een stenen bodem, die sterk isole rend werkt. Door een afsluitbare opening in deze bodem kan de as in de aslade worden geveegd. Het hout kan er niet uitvallen, door dat aan de voorkant twee verstel bare ijzeren staven zijn aange bracht. Als men de deurtjes sluit, verandert de open haard in een handige ka chel. Door de draaibare luchtre- geling in de dubbelwandige deur kan de verbranding worden ge temperd. Dan is er nog een bo- venvak, waarin bijvoorbeeld ap pels of kastanjes kunnen worden gepoft of waar stokbrood kan worden verwarmd. De boven kant van het apparaat is vlak, zo dat er eventueel een koffie- of theepot op kan worden gezet. Door middel van een ingebouwde schuifregelaar is de convectie- warmte door de dubbele wand regelbaar. De gezandstraalde en met mat- zwarte kachelpasta bewerkte haard is veilig voor kinderen; de buitenwand wordt veel minder warm dan de binnenwand. De Holt 2000 wordt aan de onderkant niet heet en kan dus overal wor den geplaatst, als er maar een rookkanaal aanwezig is. De pijpdiameter is 15 cm, en aan sluiting is zowel aan de achterzij de als aan de bovenzijde moge lijk. Door de aanwezigheid van vier stelhouten geeft een ongelij ke vloer geen problemen met de plaatsing. Op dit produkt, dat is gemaakt van 3 mm dik plaatstaal en 5 mm dik ke stalen banden, krijgt men drie jaar garantie. De prijs is f2195 (inclusief btw). Accessoires als vonkenscherm, rooster, gezand straalde en met matzwarte ka chelpasta bewerkte pijp kunnen worden bijgeleverd. Inlichtingen: Handelsonderne ming Vermunt BV, Postbus 62, Gelik Gelrestraat 13, 6120 AB Bom (Limburg), telefoon 04498-2171. Een constante temperatuur en een donkere plaats, dat zijn de be langrijkste voorwaarden om een wijn goed te bewaren. Boven dien moet de fles horizontaal liggen of enigszins hellend. Niet iedereen is zo gelukkig een mooie diepe donkere kast of kelder te hebben die voor het bewaren van wijn kan worden ingericht. Voordiegenenisdetaverna-wijnsteen wellicht een uitkomst. Het is een terraottasteen met twee fles-gaten. De stenen die in dozen met vier stuks in de handel (f 39,-) zijn, kunnen heel goed worden gemetself of gecombineerd met hout. Natuurlijk zijn ook kant en-klare "vinotheken" te koop die volgens hetzelfde principe zijn gemaakt. Inlichtingen vinotheken en stenen: Meander Mcubelimport BV Grevelingenstraat 50 2161 WG Lisse. Telefoon 02521-15874. Alabastine heeft twee nieuwe repa- ratieprodukten op basis van po lyester, een ijzersterke kunststof. Polyester-plamuur is een twee- componentenmateriaal om deu ken en andere beschadigingen in metalen en uiteraard ook in po lyesteroppervlakken van bijv. ca ravans, boten, zwembaden, en dergelijke te herstellen. Aan brengen met een plamuurmes, half uurtje wachten, glad schuren en overschilderen. Zwaardere beschadigingen, zoals gaten in de carrosserie van de au to, bootromp, enz., kunnen wor den hersteld met de Polyester Reparatieset, ook een tweecom- ponentenprodukt, bestaande uit vloeibare hars met verharder en glasvezelmat. Het maken van plafondbalken, die een kamer zo'n plezierig nostal gisch accent geven, hoeft niet zo vreselijk duur te zijn. Een prima oplossing vormen de vurehouten „kokerbalken", die u zelf samen stelt. De zijprofielen koopt u in bepaalde lengten; ze zijn voor zien van sponningen, waarin vu rehouten delen passen van uit eenlopende breedten. Ze zijn licht, gemakkelijk aan te brengen (schroeven in de plafondbalken) en u kunt ze afwerken zoals u wilt. Verkrijgbaar in dhz-winkels met het JèWè-embleem. Zelfs vrij grote gaten krijgen er een „nieuwe huid" mee. De polyes ter-plamuur is verkrijgbaar in blikken van 250, 500 en 1000 gram, prijzen resp. f 6,85, f 9,90 en f 12,95; de polyester reparatieset in verpakkingen van 250 en 1000 gram, prijzen f 12,85 en f23,90. U krijgt er een duidelijke handlei ding bij. Robot-wisblad Wanneer het rubber stripje van de ruitenwisser is versleten, hoeft u geen complete nieuwe ruitenwissers te kopen. is een alternatief: het Robot-wisblad, een rubber profiel dat op alle autotypes past. U knipt de rubberstrips op maat en u lijmt ze met de bijgeleverde Cetabever- krachtlijm in de houders. Voor zo'n f25 bent u dan klaar. Voor nadere informa tie: Rodekoratie, Den Helder, tel. 02230-18102. Het produktschap voor vee en vlees werkt aan een kwaliteits aanduiding voor vleeswaren. Als basis wordt een norm voor rookworst vastgesteld. Het doel is een onderscheid te krijgen tussen kwaliteitsprodukten en andere. Kwaliteitsrookworst zal uiteraard duurder worden dan de gewone. Wat voor de rookworst zal gelden wordt la ter ook van toepassing op ande re vleeswaren. Ing. N. Sickenga van het produkt schap kon nog niet precies ver tellen hoe de normen voor kwa liteitsprodukten worden be paald en hoe die worden duide lijk gemaakt aan de koper. Ui teraard houden de bepalingen in, dat het kwaliteitsprodukt een bepaalde hoeveelheid meer "spiervlees" zal bevatten dan de worst zonder predikaat. In sa menwerking met de vleeswa- renbedrijven en de consumen tenorganisaties wordt eraan gewerkt. Men hoopt de kwali teitsaanduiding over een jaar gereed te hebben. Volgens de warenwet is alles wat van een dier afkomstig is vlees, dus ook vet, vocht en kraakbeen. De Stichting Vergelijkend Wa renonderzoek heeft enkele jaren geleden onthuld dat rook- en knakworst veel vet en water be vat. Uit een onderzoek bleek dat rookworsten voor 29 tot 37 pro cent uit vet en voor 40 tot 52 pro cent uit water bestonden. Het vetgehalte van onderzochte knakworst varieerde van 18 tot 25 procent en het watergehalte van 61 tot 69 procent. Ook vond men "vleesvreemde stoffen" in de worst, hetgeen volgens de warenwet verboden is. De kwaliteit van sommige worsten bleek nadelig beïn vloed door de aanwezigheid van rookvuil of stempelinkt. Ook waren er rookworsten bij die onregelmatig waren gerookt of verkeerd bewaard. Allerlei klachten die de werkgroep, be last met het uitwerken van de kwaliteitsplannen, in overwe ging mag nemen. Een andere werkgroep is bezig met het uitwerken van een kwa liteitsverordening voor vlees kroketten, bitterballen en fri kadellen. Bitterballen en vlees- kroketten behoren nu nog tot, het zogenaamde vrije gebied en er zijn in de warenwet geen spe cifieke eisen voor, hetgeen vaak merkbaar is. Het produktschap wil ook hiervoor tot vaste bepa lingen komen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9