Koude douche Leiden Lions Leiden krijgt geen vrije worpen en verliest van Punch Opnieuw forse nederlaag dames P/Leiden Handhalsters Foreholte veel te sterk voor IJmond (10-6) 'Koel'Heerenveen benut kansen beter: 3-5 Aanval Filippo mislukt MAANDAG 20 NOVEMBER 1978 SPORT SPORT LEIDEN - Even werd het de ijshockeyers van Heeren veen in de Coupe-NN strijd tegen Leiden Lions dui delijk te warm onder de voeten. Nadat Leiden Lions- winger Ted Meyer zijn ploeg in de zesde minuut van de tweede periode met een gloeiend "slap shot" op 1-1 had gebracht, legden de Leidenaars de "vcrwar- mingsjongens" enkele minuten het vuur na aan de schenen. Uitgerekend op het moment echter dat de noordelijke machine oververhit dreigde te geraken, stelde Brian de Bruyn met een simpele treffer de koelinrichting van het Heerenveense mechanisme in werking. Met die eenvoudige handeling bracht de Friese voor waarts de ijzige kalmte, die het optreden van zijn equipe voordien zo had gekenmerkt, terug en werden de Leidenaars vervolgens met een 3-5 nederlaag in de kou gezet. Doorslaggevende factor was gisteravond de grotere mate van koelbloedigheid, die de noordelingen bij het benutten van de kansen aan de dag legden. Want waar de bewoners van de Ton Menkenhal qua veld spel volledig gelijke tred met de landskampioenen wisten te houden, moesten de Leidenaars, waar het op het afwerken van de talloze scoringsmogelijkhe- den aankwam, het duidelijk afleggen tegen het kil aandoende Friese perfectionisme. Het team van Larry van Wieren leverde daar een spre kend voorbeeld van op het moment dat in de tweede periode Frank Dobbelaar de puck aan die speler/ coach verloor. Met een simpel tikje bracht Van Wie ren Jack de Heer in stelling, waarna het Leidse lot in feite al bezegeld was Een van de momenten, waar in Leiden Lions in de strijd tegen Heerenveen botste op de koel e Rudy Bakker rechtsprobeert tevergeefs de puck te bemachtigen i zakelijk optredende Heerenveendefensie Na eerste periode had het daar allerminst naar uitgezien. De thuisploeg zocht brutaal de aanval. Jiri Anton had in die openingsfase echter de pech om rakelings naast te schie ten, terwijl Paul Domm zich na een weergaloze solo nog net zag gestuit door Larry van Wieren. Heerenveen kreeg in die beginperiode in feite wei nig gelegenheid om aanval lende initiatieven te ontplooi en, kon zelfs niet het "volste" rendement halen uit het "po wer play", toen Harrie Wiel- heesen wegens hooking naar de strafbank v In de dertiende minuut bleek evenwel al hoe weinig ruimte de Friese formatie nodig heeft om de balans naar eigen voordeel te doen doorslaan. Op dat ogenblik namelijk werkte international Jan Janssen een simpele combi natie tussen de uitblinkende Van Wieren en Jack de Heer op koele, klinische wijze af' 0-1. Die onverwachte achterstand inspireerde de Leidse ijshoc keyers in het tweede bedrijf tot een imponerend offensief Nadat doelman Gerry Göbel Harrie Wielheesen van scoren had afgehouden en ook Dietz en Dobbelaar de puck niet de gewenste richting hadden weten mee te geven, brak Ted Meyer na een assist van Jiri Anton de ban door met een machtige uithaal 1-1 te sco- In die fase naderde de spanning het kookpunt, nu beurtelings Jan Janssen en Gerben Rei- ding (voor Heerenveen) en Rob Hagendoorn en Ted Meyer (voor Leiden Lions) goede mogelijkheden misten om hun ploeg op voorsprong te brengen. Leiden Lions drong Heeren veen de defensieve rol op, zo zeer zelfs dat de Friese defen sie dreigde te bezwijken on der de enorme druk die de Paul Domm-formatie op de veste van Göbel uitoefende Het Leidse bombardement bleek echter teveel "koud vuur" te bevatten om werke lijk kans van slagen te heb ben. Wat Leiden Lios niet luk te, daar slaagde Brian de Bruyn in de negende minuut (na assists van Roelof Scheenstra en Wayne Zuk) wel in. Met een beheerst ge scoorde goal bracht hij de rust in het Heerenveense korps te rug. Die hervonden rust werd ge vierd in de vorm van de derde treffer van Jack de Heer, die voorbereidend werk van Lar ry van Wieren doeltreffend af rondde Jiri Anton mocht in het begin van de derde periode na een fraaie solo Leiden nog wel tot 2-3 terugbrengen, maar nadat Frank van Soldt en Larry van Wieren andermaal het Leidse net hadden weten te vinden, was Leiden Lions definitief tot een koude douche veroor deeld. De 3-5 van Rob Hagen doorn kon daar niets meer aan veranderen... GERARD VAN PUTTEN 'Machine' komt in Delft niet op gang DELFT - Was het na de nederlaag tegen Blue Stars vorige week al min of meer duidelijk geworden, dat er in de eerste divisie dames voor Parker Leiden geen topposi tie was weggelegd, na het duel met het Delftse DAS kan hier over helemaal geen twijfel meer bestaan. Want ondanks dat de Leidse dames voor het eerst blessurevrij aan de strijd konden beginnen, ging de overwinning volkomen verdiend naar het jonge (en lange) DAS dat met 37 punten verschil zege vierde (87-50) Leiden begon vrij slecht. Na tien minuten bedroeg de achterstand 22-12, terwijl de ruststand 37-24 was. Ook na rust kon dit puntenverschil niet meer overbrugd worden. Bij Leiden namen Mieke Zandbergen en Elf Vijfwinkel beiden 14 punten voor hun rekening, terwijl de rest van het team een opvallend laag schotpercentage had. In de eerste klasse van het rayon had Nijssen Trotters vrijaf, maar moest Luba aantreden tegen Slikkerveer. De Leidse ploeg ze gevierde met 84-80. Luba bleek zich goed hersteld te hebben van de vorige week gele den nederlaag tegen stadgenoot en koploper Nijssen. De Leide naars krijgen nu te maken met wat zwakkere broeders en zijn in de gelegenheid hun positie op de ranglijst wat te verbeteren. Tegen Slikkerveer maakte Luba daar een goed begin mee. Vooral in verdedigend opzicht liep het lekker bij Luba, dat collectief sterk speelde. Via een ruststand 43-37 liep de thuisclub door naar 65-55, maar Slikkerveer gaf zich toch nog niet gewonnen. Echt gevaarlijk werden de bezoekers toch niet, al geeft de eindstand van 84-80 wat dat aangaat een verkeerd beeld. Kees van Diest was met 24 punten topscorer, Verbeek volgde met 19. DELFT - Het kon haast niet uitblijven en inderdaad is het er zaterdag van gekomen: Parker Leiden heeft midden in zijn overbeladen programma een steekje laten vallen. Te gen een zeer geconcentreerd spelend Punch in Delft gin gen de mannen van Hennie Blom, nog moe van het tot een goed einde gebrachte Europa Cup duel tegen Juventut de Badelona, met één punt verschil de boot in: 91-90 Over het verlies zelf kon men in Leidse kringen niet erg rouwig zijn, want ten eerste is Leiden nu al zeker van een plaats bij de laat ste vier en ten tweede duurt de competitie nog lang, zodat er best nog tijd is om die twee punten achterstand op Den Bosch mo gelijk nog ongedaan te maken. Maar over de manier waarop de nederlaag tot stand kwam kon men zich mateloos opwinden. Want Leiden was onrecht aange daan. Wat was het geval? Met nog twintig seconden te spelen, bij een stand van 89-90 in het voordeel van P Leiden, beging Hans van Rooden een fout tegenover Anton van Helfteren. De Delftenaar mocht drie vrije worpen nemen, miste net zoveel keer, maar zag tot zijn geluk ploeggenoot Taylor in de rebound alsnog scoren. Balbezit voor Leiden met nog vijf seconden te gaan. Van Rooden kreeg het leder en nu op zijn beurteen gooi van Van Helfteren. De Leidenaar had evenwel mis geschoten en toen ging de bel. Niets aan de hand, want de "p" tegen Van Rooden was nog bin nen de officiële speeltijd ge maakt. P/Leiden had dus recht op vrije worpen en kon daaruit gelijk komen met Punch of mo gelijk zelfs voorbij de Delftse ploeg gaan. Maar er gebeurde van alles behalve het nemen van vrije worpen. Gro te consternatie bij de jurytafel waar P/Leiden van alles poogde om het gelijk aan zijn kant te krij gen. Zonder resultaat evenwel, want de jury bleef erbij, dat "de tijd om was". Waarmee de ne derlaag van de kampioen een feit Jimmy Wuudstra: uitblinker Gat Terecht of onterecht, feit blijft na tuurlijk, dat het eigenlijk niet zover had hoeven komen. Nor maal gesproken namelijk - en de eerste wedstrijd tussen de kam pioen en het niet gesponsorde Punch had dat wel uitgewezen - gaapt er een behoorlijk gat wat betreft de krachtsverhouding tussen de aloude rivalen, maar za terdag kon Punch door diverse redenen die kloof ovérbruggen. Belangrijkste oorzaak was onge twijfeld het ontbreken van inspi ratie bij verschillende Leidse spelers. Want al deden met name Ji Woudstra, Mitchell Plaat en Hans van Rooden er van alles aan om de machine aan de gang te houden, zij konden toch niet ver hinderen dat het ritme door het matte optreden van mensen als Bruinsma, Kyle, Kip en Collins regelmatig stokte. Vooral de man-to-man verdediging werd vaak heel slap uitgevoerd. Waar van door Taylor, Zeilstra en ook Pieter van Tuyl (weer helemaal terug) vaak dankbaar geprofi teerd werd. De eerste helft ging het lange tijd gelijk op, maar vlak voor rust zag Punch kans om even weg te lo pen. De Delftse ploeg, die zeer energiek te werk ging liep via 34-35 naar een 51-47 voordelige score uit, in een duel dat weinig hoogtepunten kende. Alleen het laatste schot voor rust sprong er uit. Dat was afkomstig van de on vermoeibare Mitchell Plaat die, op eigen helft staande, glaszuiver raak mikte. In de tweede rondgang kwam P Leiden een stuk soepeler uit de startblokken. Punch was snel achterhaald en bij 64-68 leek de ploeg van Hennie Blom de wed strijd toch te gaan beslissen. Men verkreeg vier keer balbezit, maar inplaats van een "gat" te slaan bood Leiden de tegenstander de mogelijkheid om weer langszij te komen en met 85-86 kreeg de wedstrijd een open finale. Om beurten verkregen de ploegen een punt voorsprong en met nog twintig seconden te gaan leidde Leiden met 89-90. Toen mocht Van Helfteren zijn vrije worpen nemen, Hans van Rooden kreeg die gelegenheid daarna niet meer. Een onbevredigend eind van een onbevredigend verlopen wedstrijd. Scores P/Leiden: Woudstra 26; Plaat 20; Collins 18; Van Rooden 12; Bruinsma 8 en Kyle 4. Absolute uitblinker Woudstra pakte tegen zijn oude club ook nog 11 rebounds. Scores Punch: Taylor 29; Zeilstra 21; Leftwich 17; Van Tuyl 8 en Van Helfteren 8. LEIDEN-Herman Filippo iser afgelopen zaterdag tijdens de competitiewedstrijd te gen SS Alkmaar niet in ge slaagd om de Nederlandse records in het lichtzwaar- gewicht te verbeteren. Zijn ploeg, LKV De Spartaan, won dit belangrijke duel overigens zonder moeite. Waarschijnlijk was de druk Herman Filippo te zwaar, want hoewel in goede vorm verkeerde lukte het de veel voudige nationale kampioen niet om de nog bestaande re cords van de legendarische Limburger Smeckens omver te gooien. De vele toeschou wers (het pas verbouwde honk aan de Groenesteeg barstte bijna uit zijn voegen) zagen Filippo bij het trekken bijna slagen, want hoewel hij op 122'/2 kilo een fout maakte leek een verbetering van zijn eigen record (het trekken staat al op zijn naam) een reëele zaak. Maar het zat er uiteindelijk toch niet in, want de 127'/u kilo kreeg Filippo met geen mo gelijkheid omhoog. Bij het stoten kwam de Leidse gewichtheffer goed uit de startblokken met 145 kilo, maar met 150 kilo aan het halter ging hij in de fout. Fi lippo kwam te diep te zitten, ging daardoor te langzaam omhoog en moest zijn last afgooien. Toch zette hij door, maar min of meer aangesla gen lukte het hem niet om de 155 kilo van Smeekens boven het hoofd te krijgen. Geen records dus voor de Leide naar, die het mogelijk in de uitwedstrijd tegen Alkmaar opnieuw gaat proberen. De wedstrijd zelf bleek al heel snel een formaliteit. Alk maar kan best een gevaarlij ke tegenstander voor LKV De Spartaan zijn, maar dan inoct natuurlijk niet de eer- ■ihet nationale stootrecord t ste de beste man van de ploeg - in dit geval Kooremans - bij ht trekken volledig falen. Dat deed hij dus en daarmee was de strijd meteen gestre den, want bij LKV maakt men nu eenmaal niet zulke (domme) fouten. Alle Leidse mensen pakten nu gewoon een 'vastigheidsje' en daar mee was het met Alkmaar gebeurd. Het werd uiteinde lijk 850 tegen 670 kilo, een regelrechte afgang voor de Noordhollandse ploeg. De cijfers: Arie Swagers 95-120; Sam Holswilder 100-130; John ten Brinke 100-137'/- Herman Filippo 117-145; Dirk van't Riet 112'/ 2-140. LEIDEN - De zaalhandbalsters van Foreholte hebben gisteren vol gens verwachting een zege ge boekt op de hekkesluiter van de eerste divisie A, IJmond: 10-6. OASE en Northa bleven in de derde divisie aan de winnende hand. OASE klopte, dankzij een weer trefzekere Helma van der Geest Snelwiek (6-4) en Northa toonde zich te sterk voor Hollan- diaan: 10-6. In de eerste klasse van de afdeling boekten de heren van Sanocel/Saturnus een goede overwinning op Hercules 1 (22-16). Foreholte was in het treffen met IJmond van begin af aan de beter ploeg. In de eerste helft kwam he technisch en tactisch overwicht nog niet in veel doelpunten tot uitdrukking, mede door de ge weldige inzet van de IJmondse formatie. Na de hervatting kon IJmond het echter niet meer bij benen en keek luttele minuten voor het einde tegen een kansloze 4-10 achterstand aan. Omdat Fo reholte het daarna wel voor ge zien hield, werd het nog 6-10. De Voorhoutse treffers kwamen van Elly Hoek (3x), Mariette Siera (3x), Nel Geerlings (2x), Lenie van Beek en Karin Zonneveld. OASE leidde bij de rust met 4-3 te gen Snelwiek. De wijze waarop een hard Snelwiek de opgelopen 1-4 achterstand terugbracht tot 3-4 had een waarschuwing voor OASE moeten zijn. Het werd kort na rust, ondanks een sterk kee pende Monique van der Meer, zelfs 4-4. Bij de harde charges van de Snelwiek-defensie moest vooral Helma van der Geest het ontgelden. Gelukkig voor OASE hield Helma het hoofd koel en met twee goed gemikte strafwor- pen hielp zij haar ploeg over de brug (6—4). Bij de heren van Sanocel/Saturnus werkte de achterhoede in de eer ste tien minuten zo goed dat te genstander Hercules geen treffer op het scorebord kon krijgen. Dat lukte bij de Leidenaars beter. Met vijf treffers legde Sancoel/Satur- nus de basis voor een 7-4 rust stand. Na de hervatting kon Har- cules nog wel dichterbij komen maar de marge van drie doelpun ten bij de rust werd in de slotfase royaal uitgebouwd tot 22-11. Een zich onbedreigd voelend Sa nocel/Saturnus strooide daarbij nog met veel scoringsmogelijk- heden achterin, zodat de Hage naars konden terugkomen tot 22-16. Voor de roodwitten scoor den Peter Waalwijk (6x), Benno Nieuwenhuyzen (5x), Anton Klok (5x), Henk Verwey (3x) Wim van Leeuwen, Sander La gendijk en Ab Dieben. De dames van MMO hadden aan vankelijk nogal wat moeite met de reserves van Hercules, het geen resulteerde in een 4-4 rust stand. Na de hervatting werd de winst echter toch nog binnenge haald (8-6). De heren van MMO waren (zonder wisselspelers) in de tweede klas se van de afdeling kansloos tegen EDH: 22-11. De dames van HW'70 wonnen royaal van EDH 2 (15-5). Vooral HW-keepster Aimee Visser was op dreef. Voor de dames van Sanocel/Satur nus was ook winst weggelegd. De reserves van Hermes moesten zich in de derde klasse C met 7-8 gewonnen geven. Voor Rijnsoe ver werd het gisteren winst en verlies. De heren verloren in de vierde klasse van de afdeling met 19-18 van Sanocel/Saturnus 3 en de dames wonnen met 7-6 van het tweede van Olympia '72. De dames van HVS wonnen in de tweede divisie D met 11-10 van UD. Fraai succes voor Leidse rij vereniging BARENDRECHT - De Leidse Rij en Jachtclub heeft gisteren in de manége Marvleet in Barendrecht de herfsttrofee gewonnen. Aan deze dressuur-wedstrijd werd deelgenomen door negen rijver- enigingen uit district West van de NBVR. De succesvolle Leidse équipe be stond uit Maroesjka de Visser Christine Verhoog cn Anton van de Hengel in de C-klasse; Ge Verhoog in de M-klasse; Ineke de Groot en Frits Berg in de Z-klas-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19