Hadden we ons maar niet aan de opdracht gehouden' Vakantie houdend9 Roda ideale sparringpartner voor Ajax Bert Jansen 'gehuldigd' met 3-0 zege „Zonde, er had voor ons veel meer ingezeten" Noordwijk schakelt zichzelf uit: 1-3 Ajax loot Fortuna Honved blijft weg MAANDAG 20 NOVEMBER 1978 PAGINA SPORT SPORT SPORT NOORDWIJK- Een verkeerde interpretatie van een trai- nersopdracht heeft zaterdag geleid tot de bekeruitscha keling van Noordwijk. In de pauze van het thuisduel te gen Volendam dicteerde oefenmeester John Eelman zijn amateurs "eerder te gaan storen"; een bevel dat logisch was ingegeven door het verloop van de eerste helft. Niet alleen omdat Volendam daarin een even onverdiende als fortuinlijke voorsprong had genomen Jaap van Kesteren had in eigen doel gemikt), maar ook en vooral omdat het eredivisieteam erg kwetsbaar was gebleken. Vier uitgespeelde "counter"—mogelijkheden hadden dat onderstreept in de fase dat de zaterdagvoetballers nog "wijkend" speelden. Een aantal dat met ivat meer Noordivijkse lef best hoger had kunnen uitvallen. Eelman had zijn spelers tijdens de onderbreking dan ook opgedragen de zaak nog tien minuten aan te kijken in de tweede rondgahg.Zou de stand dan nog niet veranderd zijn, dan moest er "gegroepeerd geprobeerd worden eerder in balbezit te komen", waarbij de trage Fred Andre als doelwit zou dienen. Het merendeel van de Noordwijkers vertaalde die woorden anders en decodeerde de boodschap zo alsof er ook bij eigen balbezit massaal gejaagd moest worden. Daarmee werd getekend voor de eigen ondergang, die tenslotte in een 1-3 nederlaag gestalte kreeg. SPORT SPORT Volendam-doelman Bloem werpt zich bij de stand 0-3 voor de voeten van Sjoerd Boot en zal de bal gaan blokkeren Op papier natuurlijk een logisch re sultaat; in de praktijk echter lag eerder de communicatiestoornis, dan het klasseverschil daaraan ten grondslag. Vanaf het moment dat het nieuwe speltype overdre ven ambitieus werd uitgevoerd door Noordwijk ("We gingen als dolle honden naar voren rennen", aldus voorstopper Frans van der Veen), had Volendam er slechts tien minuten voor nodig om de partner via goals van Kramer en invaller Visser met de anticlimax te confronteren. Immers, door de plotselinge amateur-drang tot spelmaken, werd de ploeg van Jan Mak in een geliefkoosde uit gangspositie gemanoevreerd. De profs die zich voordien nooit als zodanig hadden kunnen manifes teren, kregen daardoor de gele genheid en de ruimte om einde lijk eens aan te tonen wie nu ei genlijk de betaalde voetballers Behoudend Dat was nauwelijks te ontdekken geweest in de eerste helft, waarin twee behoudende teams tegen over elkaar hadden gestaan. Noordwijk had zich daarin zelfs de betere (counter)ploeg ge toond, die zich dankzij meer be weging meer afspeelmogelijkhe- den èn meer kansen creërde Waar het veel achteruit voetbal lende Volendam naderhand al leen kon wijzen op één gekregen kans (centrumspits Jan Plat kon al in de eerste minuut vrij door gaan na een foutieve terugspeel bal van Bröring, maar schoot nog naast) en één gekregen doelpunt, daar kon Noordwijk de op eigen kracht geschapen mogelijkheden aanvoeren. Na een fraaie aanval was Suttorp evenwel langs de bal gegleden en na goed stoorwerk op Fred André had middenvelder Albert Spaanderman de 1-0 maar op het nippertje gemist. Ook nadat vleugelverdediger Jaap van Kesteren op ongelukkige wijze voor Sinterklaas had ge speeld in de 29ste minuut, toen hij een vastgelopen centrum eén- twee van Jaap Jonk en Dick Bond even onfortuinlijk als accu raat had afgerond, had Noord wijk de beste kansen gekregen. SPORT SPORT ROTTERDAM - Een autoritair spelend Sparta mag verder beke ren, dankzij dc gunsten van de PEC-aanval. Bij de Rotterdam mers klopte er weinig van op het middenveld en ook Bert Jansen, die later gehuldigd zou worden vanwege zijn 250ste wedstrijd voor Sparta, speelde ver onder zijn normale vorm. Bovendien acteerde Balkenstein als laatste man zeer ongeconcen treerd, hetgeen inhield dat de aanval zoveel kansen kreeg die eigenlijk niet gemist mochten worden. Twee doelpunten van respectieve lijk Hamming en Van Moorst werden wegens buitenspel door scheidsrechter Geurds, die de zieke Weering verving, afge keurd. Sparta had veel geluk dat de doelpunten op goede momen ten vielen. De eerste was in de 40ste minuut, een juweeltje van Michel Valke. Op links begon hij aan een solo en schoot uit een moeilijke hoek raak 1-0. In de ze vende minuut van de tweede helft had Van Staveren succes toen hij een voorzet van de even eens tegenvallende Van Zoest onhoudbaar voor Van Geffen in kopte 2-0. Dat betekende de nekslag voor PEC, ondanks de kansen die de Brit Holden nog kreeg. Een mi nuut voor tijd tilde Verbeek de zege geflatteerd naar 3-0, na op nieuw een voorzet van Van Zoest. Voor doelman Pim Doesburg was dit bekerduel niet zo succesvol. Hij liep een pijnlijke enkelbles sure op, maar trainer Petescu hoopt Doesburg zondag a.s. weer te kunnen inzetten. Aanvoerder Boot had het doel daarbij te hoog gezocht; Suttorp had de bal op zijn kruin, inplaats van op zijn voorhoofd gekregen, waardoor het speeltuig net voor langs was gehuppeld Opluchting Reden voor Jan Mak om een zucht van opluchting te slaken, "Ik ben blij dat we in de eerst helft niet op achterstand zijn gekomen, want dan hadden we het erg moeilijk gekregen", maar ook reden voor zijn collega John Eelman de op dracht te wijzigen, "omdat we meer kansen kregen dan tegen Haarlem en omdat we er echt wel in geloofden" Het verschil tussen bedoeling (Eelman: "bij balbezit moest de rust terugkeren") en uitvoering van de nieuwe taak, brak Noord wijk daarna op. Met Manuputty voor Bröring, die een nog zeu rende oude blessure niet wilde forceren, stortte de ploeg zich massaal in het aanvallende avon tuur. Volendam maakte dank baar gebruik van het typerend balverlies (Spaanderman) dat Noordwijk achterin leed, nu de afspeelmogelijkheden daar be perkt werden door de aanvals- drang die ook de verdedigers ontwikkelden en kon eindelijk de grotere routine tonen. Cees Guyt. 'In de eerste helft leek het wel alsof wij de amateurs waren, zo afwachtend speelden we. Ik vond het een aanfluiting, dat we zoveel terugspeelden, maar we moesten wel omdat we de bal niet kwijt konden. Pas toen Noordwijk op dracht had gekregen op te schui ven konden we gaan voetballen Daarna hadden we ze af kunnen slachten" Pressie Nadat Kramer en Jaap Visser (met Pauf Bijvank ingevallen voor het duo Kwakman-Jonk. om voor meer pressie te zorgen) respec tievelijk in de 59ste en 64ste mi nuut voor de naar buitenspel geurende 0-2 en de zuivere 0-3 hadden gezorgd, verkwanselde Volendam zoveel riante moge lijkheden dat die "slachting" uit bleef. Het inmiddels weer wat tot bedaren gekomen Noordwijk kon vlak voor tijd zelfs nog te- genscoren, toen Manuputty deed wat Eelman had bedoeld; André in een één tegen één situatie op snelheid kloppen, waarna Bogers scoorde. Noordwijk besloot het duel met een spetter op de lat van Sjoerd Boot. Een geluid dat nog lang natrilde, omdat Noordwijk er de conclusie aan verbond dat er meer in het treffen had gezeten. "Als we ons eigen spel maar hadden blijven spelen, dan hadden we zeker niet hoeven te verliezen", meende Frans van der Veen. "We houden ons nooit aan opdrachten, had den we dat ook nu maar niet ge daan". Dan had die ook niet ver keerd uitgelegd kunnen worden "Want", repliceerde Eelman, "ik heb gezegd dat ze bij balverlies De grote kans voor Albert Spaanderman. De Noordwijkse middenvelder heeft André de bal ontfutseld en die tegenstander achter zich gelaten en is op weg naar het Volendam-doel. Hij gaat vervolgens echter net voorlangs eerder moesten gaan storen maar ik heb natuurlijk nooit be doeld dat ze bij balbezit met ze- NOORDWIJK - Noordwijk heeft aan het KNVB-beker- toernooi een redelijk bedrag, maar bepaald geen vetpot overgehouden. Het grootste deel van de extra-inkomsten moest komen van het thuisduel van zaterdag tegen Vo lendam, dat door ongeveer 3500 toeschouwers werd ge volgd, tegen een gemiddelde toegangsprijs van vier gul den. De recette die de wedstrijd opleverde, moet overi gens na aftrek van alle onkosten, gedeeld worden met Volendam, zoals ook de netto opbrengsten van de ont moetingen in de vorige twee ronden gedeeld moesten worden. Die resterende bedragen vielen tegen. Penningmeester Salentijn, die de getallen overigens nog niet wilde prijsgeven: "We mopperden op Vlaar- dingen toen we de afrekening kregen; toen we die van Haarlem zagen, tegelijk moesten gaan bleek dat Vlaardingen het nog goed gemaakt had met ons. Ze trekken precies af, wat ze af mogen trekken, vandaar dat we aan het duel tegen PAUL DE TOMBE Volendam wel met meeste zullen overhouden". Dat gold ook voor Volendam, nu dat team de kwartfinales heeft bereikt. AMSTERDAM - Hoewel, of waarschijnlijk juist omdat, hij een „slechte" voorbereiding achter de rug had, leverde Hans Erkens gistermiddag bij Ajax zijn beste werkstuk tot nu toe af. De derdejaars Ajacïed is de afgelopen week meer met zijn gedachten bij zijn verhuizing geweest van Amsterdam naar Vinkeveen, die vrij dag een feit werd, en ging er zonder meer van uit dat hij het duel Ajax-Roda JC als toeschouwer zou moeten volgen. In werkelijkheid verbond Erkens echter nadrukkelijk zijn naam aan het bekerduel, dat bepaald geen prolongatie werd van de competitiewedstrijd waaruit èèn week eerder Roda als winnaar te voorschijn was gekomen. De speler die gewoonlijk vrijwel uitsluitend zijn talent als hardlo per weet te demonstreren, scoor de twee van de drie doelpunten, royaal voldoende voor een zege van 3-0. Erkens maakte daarmee duidelijk dat hij tot voor zondag door Ajax ten onrechte is ge weerd van de rechtsbuitenplaats. Twee jaar geleden werd de rechtsbuiten van Fortuna SC overgenomen om bij Ajax de rol van rechtsback te gaan vertolken. Vanaf dat moment maakte hij een zwerftocht door het elftal. „Ik ben er altijd van uitgegaan dat ik prof ben en dat ik de opdrach ten van trainers maar heb uit te voeren. Ik heb daar ook nooit moeite mee gehad, maar ik moet wel zeggen dat ik het vanmiddag des te fijner vond, dat ik nu eens op mijn vertrouwde plaats kon spelen", aldus Erkens, die „terug van weggeweest" als rechterspits niet alleen tweemaal doeltreffend uithaalde, maar bovendien aan toonde ook over enige techniek te beschikken. De gebaarde voetballer besefte echter ook dat hij woensdag avond in het UEFA-Cupduel te gen Honved in Boedapest wel weer eens buitenspel zou kunnen staan of teruggezet kan worden naar de rechtsbackplaats. Ray Clarke, van wie trainer Cor Brom meldde dat hij had kunnen spe len („Dat zou dan voor 80 procent geweest zijn, met alle risico's van dien"), zal óver enkele dagen on getwijfeld zijn rentree maken, waardoor de tijdelijke centrum- DEN HAAG - Ajax zal in de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker uitko men tegen de enige club uit de eerste divisie die is door gedrongen tot de laatste acht van het toernooi: Fortuna SC. De clubs komen in de kwartfi nales in een thuis- en een uit wedstrijd tegen elkaar uit. De ontmoetingen worden op woensdag 21 februari en woensdag 14 maart gespeeld. Het. resultaat van de loting is: (de eerstgenoemde club speelt op 21 februari thuis en op 14 maart uit) NAC-PSV; FC Twente-AZ'67; Volendam-Sparta; Fortuna SC-Ajax. spits La Ling weer naar de vleu gel zal verhuizen. Bovendien is voorstopper Kees Zwamborn, die opvallend ge makkelijk Roda's Dick Nanninga uitschakelde, tot 1 januari niet speelgerechtigd in Europese toernooien en heeft Pim van Dord al laten weten niet naar Hongarije te zullen afreizen. Hij ondervindt nog altijd te veel last van zijn achillespeesblessure. Derhalve zal Brom voor de zo veelste maal dit seizoen moeten improviseren, hetgeen hem niet al te veel hoofdbrekens behoeft te kosten. Zijn stemming is in ieder geval inmiddels weer op het oude peil gekomen. Een week geleden jammerde hij na een 2-1-neder- laag nog over een uitgebreide se rie blessures. Nu Ajax met 3-0 re vanche wist te nemen, ging hij er gemakshalve aan voorbij dat al leen Everse pas is teruggekeerd: „Het is belangrijk geweest dat we eindelijk weer eens in de gebrui kelijke samenstelling konden spelen en de spelers weer op de oude plaats stonden". Er waren echter belangrijker oor zaken die 'tot het „herstel" van Ajax leidden: „De „terugkeer" van het weer geinspireerde duo Ruud Krol en doelman Piet Schrijvers, die in de hand is ge werkt door de interland tegen de Oostduitsers; het „openhartige" gesprek (het tweede in een tijds bestek van acht dagen) dat afge- Ajax heeft zich verwonderd over het feit dat zich zon dagmiddag geen enkele ver tegenwoordiger van Honved Budapest - woensdagavond in het UEFA-Cuptoernooi de tegenstander van Ajax - heeft gemeld om het duel te gen Roda JC te volgen. Vori ge week werd al een Hon gaarse deputatie verwacht voor de competitiewedstrijd tussen beide teams. Hulp trainer Bobby Haarms van Ajax: „Wij hebben speciaal voor visa gezorgd voor Hon ved. Als de club dat zelf had moeten doen, zou dat drie weken in beslag hebben ge nomen. Nu was de zaak in twee dagen geregeld". Vorige week moesten de Hon garen verstek laten gaan omdat de mist het luchtver keer vrijwel onmogelijk maakte. Ajax-trainer Cor Brom: „Ik weet niet waarom er ditmaal niemand is geko men. Wij hebben in ieder ge val onze gegevens over Hon ved. Ik neem aan dat Honved de hulp heeft ingeroepen van iemand die hier woont". lopen donderdag plaats vond, en de onzichtbaarheid van Roda. Niet weggecijferd kan namelijk worden dat Ajax nauwelijks een idealer sparringpartner voor Honved had kunnen hebben dan deze Kerkraadse formatie. Roda kende alleen een goede start; die leverde niets op omdat onder an deren Adrie Koster, na gelan ceerd te zijn door Vermeulen, uit balans werd gebracht door Ever- se en vervolgens werd afgestopt door Schrijvers. Vermeulen: „Koster had zich moe ten laten vallen, dan had hij ge heid een strafschop gehad". Die deelde de kennelijk nog met zijn gedachten bij de gebeurtenissen rond Frank Kramer vertoevende, zwak leidende Mulder echter niet uit. Daarna kwam Roda ook niet meer in het stuk voor en liet het zich door een kopbal van Erkens vóór rust, een schuiver van de zelfde speler (hij onderschepte de bal na een uitworp van doelman Jongbloed, die Lees in het spel had willen betrekken) en een in zet van de tegenvallende Ling na rust snel buitenspel zetten. Nanninga, die zich moest beperken tot wat storend werk en wat passjes, en de behoudend gestar te De Jong moesten met onop vallende rollen genoegen nemen, zoals dat in feite voor heel Roda gold. Niet voor niets rekende trainer Bert Jacobs na afloop hardhandig af met zijn team: „Vóór rust konden we nog rede lijk uit de verdediging komen. In de tweede helft werden we weg gespeeld, toen het tweede doel punt eenmaal gevallen was. In die periode leken mijn spelers vakantie te houden. Er was geer inzet, geen discipline. Roda moet het van de collectiviteit hebben, Als daar geen sprake van is, kun je het vergeten". JAN PREENEN Financieel èn sportief. Trainer Jan Mak verwoordde het na het treffen, waarin voor hem het resultaat voorop had gestaan. "Het was natuurlijk niet briljant, maar nu we in zulke grote problemen verkeren, hadden we zo'n positief resultaat hard nodig. De bekercompetitie kan in alle opzich ten erg belangrijk voor ons zijn. We kunnen financiële reserves Kweken voor de zo broodnodige investering in spelers en sportief gezien kunnen de dubbele wedstrijden die nu volgen uiterst nuttig zijn om de gebles seerde spelers weer terug te brengen of om nieuwe jongens in te passen" Eén speler uit die laatste categorie heeft Mak al op het oog: Terry Hendriks van Vitesse, "die we zouden willen huren. De kans dat het lukt is aanwe zig, want hij speelt niet geregeld in de basis en hij woont en werkt in Noord-Holland. Met Hendriks is de zaak al doorgenomen, het bestuur moet de zaak nu afwikkelen. Het is nog niet rond, maar zo'n type speler zoek ik wel, want het probleem blijft voorin toch wie de goals moet maken" Welke vormen dat probleem heeft aangenomen was duidelijk gebleken tijdens de tweede helft van het duel met Noordwijk, waarin de kansen volgens Cees Guyt op "belachelijke" manier waren verkwanseld. "Ze bleven maar kappen en elkaar de bal toeschuiven", aldus de voorstop per. "Misschien uit onderschatting om dat ze tegen amateurs speelden, maar ik had ze nog zó ingeprent dat ze het duel serieus moesten nemen. Dat ik daar gelijk mee heb gehad is wel gebleken, we konden pas gaan voetballen toen Noordwijk de opdracht had gekregen op te schuiven" Buitenspel Een opdracht die verkeerd was uitgelegd, wat nóg niet fataal had hoeven te worden als de buitenspelpositie van Frank Kramer bij het scoren van de 0-2 niet over het hoofd was gezien door de overigens sterk leidende Van Swieten. Na het typerende balverlies van Albert Spaanderman ("Ik zag opeens drie tegenstanders om me heen, want iedereen uit mijn omge ving was naar voren gerend"), werd Plat nog van een treffer afgehouden door de te laat uitgelopen doelman Dortmundt, maar de daarna aange speelde Kramer scoorde wel. Dortmundt: ik dacht in eerste instantie al aan buitenspel, daarom bleef ik ook staan, maar in tweede instantie was het dat zeker. Kramer had alleen nog een verdediger voor zich, omdat ik op de strafschoplijn lag toen hij scoorde. Dat werd over het hoofd gezien". Kramer zelf gaf het toe op zijn eigen manier. "Zou makkelijk kunnen, maar ik scoorde toch maar wel uit die moeilijke hoek". Het was hem even later nagedaan door Jaap Visser, die 0-3 over Durt- mundt had gelobt, nadat een onderbroken Noordwijk-aanval via Dick Bond was omgezet in een tegenaanval. Dè manier waarop Noordwijk ook vaak in de competitie met tegentreffers wordt geconfronteerd. Bo gers: "En dat heeft toch te maken met de organisatie in de ploeg. We moeten veel koeler aanvallen. We zijn voorin toch sterk genoeg? Maar er ontbreekt iets op het middenveld. Er komen te weinig ballen naar de flanken, waardoor ik bijvoorbeeld zo ga zwerven, en ze zijn vaak te gretig. De middenvelders zijn individueel goed genoeg, maar er is geen leiding. Kees Karstens zou dat kunnen geven, maar die is nog gebles seerd". En zwaar ook. Karstens mag minstens een maand niets meer doen, nu is gebleken dat zijn achillespees gedeeltelijk (voor een vierde deel) is afge scheurd. Als die over vier weken niet is geheeld, moet hij onder het mes. Geen geduld Noordwijk zelf was zaterdag al ontleed. Door 'overmoedigheid', zoals een paar spelers het uitlegden, "Omdat we toch wat moesten laten zien, dus dan maar aanvallend" zoals anderen dachten, maar vooral doordat de trainersopdracht "te letterlijk" was opgevat. "We hadden veel beter zo door kunnen spelen als in de eerste helft", meenden Van der Veen en Albert Spaanderman, "maar we konden het geduld weer eens niet op brengen. Zonde van die leuke pot, er had veel meer ingezeten". Voor de spelers èn voor de club. PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15