en borgsom nemen circus Televisie, btw in houdgreep DE KUfcFPEfrftOO* Z De doos van de kat... Kerst 1978 jeroen l~O0zeT)clAAL 3 jAAtr Leidet-ctof-p De Belgische cloums Les Chabri tijdens een optreden in het circus Krone. Naar alle circusdirecties in Ne derland en België, naar de rijks-, provinciale en gemeen telijke overheden, naar de or ganisatie van Circusvrienden in België zijn de uitnodigingen verstuurd. Eindhoven is uitge kozen als de plaats waarover in december de schijnwerpers van het circus glijden, waar een reeks van activiteiten plaats vindt die alle verband houden met het circus. Vooral met de problematiek rond het heden daagse circus en daarvoor is de vorm van een symposium ge kozen waarop het etiket „Cir cus als bedrijf' is geplakt. Het Studium Generale van de Techni sche Hogeschool in Eindhoven orgarii- seert dat symposium in samenwerking met de immer zo actieve „Club van Circusvrienden Nederland", waarbij wordt ingegaan op de functie en het functioneren van het circusbedrijf. Dit alles te doen op donderdag 7 december in de Grote Zaal- het Auditorium van de Eindhovense TH. Eindelijk... zullen vooral de mensen van de Club van Circusvrienden maar in niet mindere mate de circusdirecties verzuchten: een bijeenkomst waaraan het nodige cachet zal worden gegeven Want er is het nodige aan de hand met de circusserie anno 1978. Waar gaat het om? Circusmensen en circusvrienden raken nogal eens geprikkeld als er ge zegd en geschreven wordt: „Het circus is dood, het zal nooit meer die glans van weleer herkrijgen. Het circus is niet meer wat het was. Denk maar eens aan de gouden jaren van de vooroorlogse, Duitse, Zwitserse, Franse, Deense cir- Televisie Het is een onmiskenbaar feit, dat er ge durende een reeks van jaren circussen door financiële nood verdwenen zijn en dat het medium televisie zich als een zware concurrent heeft aangediend - vele jaren geleden al - waardoor niet alleen een familie-avondje uit naar een circus steeds minder een feestelijke gang was geworden, maar waardoor ook de bioscopen een verontrustende teruggang in bezoek ontwaarden. Toch is het circus nog lang niet dood. Maar in het razende en woelige, drukke bestaan van alledag wordt het binnen rijdende circus niet meer zo opge merkt. Zoals vroegen met een bazuin- schallende clown-te-paard of een in drukwekkende groep voortsjokkende olifanten door de binnensteden kreeg het publiek als vanzelf te maken met die (altijd nog) wondere wereld. „Het circus komt...". En de mensen waren er als de kippen bij om het voederen der dieren, het hijsen van de tent mee te maken. Intussen vergaapte het zich aan al die doorgaans donker uitziende circusmannen en -vrouwen. Ze kwa men uit verre en voor begrippen van zovele jaren geleden, heel verre lan den. Voorbij dat stuk circusromantiek, waarmee het circus zichzélf als een vanzelfsprekende zaak aanprees. Geen borden langs de weg, geen affiches aangeplakt. Voorbij. Het circus van de jaren zestig en zeventig zit gevangen in de tentakels van ons huidige ambtelij ke en economische apparaat. Het cir cus weet zich geconfronteerd met een ingewikkelde boekhouding, met vaak zware posten als belastingen, staan gelden, kosten voor vergunningen, verzekeringen, sociale lasten voor per soneel en artiesten en niet te vergeten de btw Verontrusting Het is niet voor de aardigheid dat vier Nederlandse circussen zich enkele maanden geleden tot burgemeester en wethouders van vele Nederlandse ge meenten hebben gewend om hun ver ontrusting kenbaar te maken over de geringe aandacht en ambtelijke inte resse, die men veelal ondervindt als het erom gaat ergens een goede staan plaats te veroveren. Het waren de circusdirecties van Chari vari, Mikkenie, Piste en Renz, die de gemeentebesturen duidelijk maakten, dat de voorbereidingstijd voor een tournee gemiddeld een jaar be draagt. Men dient als circüs bij zo "n tourneegang met zovele zaken ter plekke rekening te houden. Wat speelt zich aan evene menten af in een bepaalde gemeente, welke buitenlandse circussen hebben in een betreffende gemeente al „ge boekt"? De kritiek richt zich vooral op de werkwijze van verscheidene kleine re buitenlandse circussen, die hun ge luk in ons land beproeven. Het is voor die bedrijfjes een „normale zaak' standplaats in te nemen voordat een aanvraag tot speelvergunning was in gediend. Het is zelfs voorgekomen dat er, zonder dat de gemeente hiervan op de hoogte was, voorstellingen zijn ge geven. ,Men schrikt er niet voor terug een ver gunning af te dwingen en wanneer men niet de mogelijkheid krijgt door het geven van een voorstelling geld te verdienen, dreigt men niet verder te trekken. De gemeente dient eerst voor „benzinegeld" te zorgen...", aldus de brief van genoemde vier circusdirec ties. Nadelig Een gang van zaken die uiterst nadelig werkt voor het totale circusgebeuren in Nederland. Ook insiders van de Club van Circusvrienden Nedeiland weten er alles van en noemen als één van de grote grieven, dat gemeenteambtena ren vaak vergunningen geven zonder dat ze enig benul hebben wat voor vlees ze in de kuip hebben. Het afgelo pen seizoen zijn er in de zuidelijke pro vincies weer tal van kleinere zaakjes uit Frankrijk en België even de grens overgewipt om met allerlei manieren, zelfs chantagepraktijken („mogen wij niet spelen, dan moeten we bedelen, wij hebben geen benzine meer") in dorpen en kleinere plaatsen hun tenten opslaan. Vandaar die brandbrief aan de gemeentebesturen. Tóch blijven al die circusmannen en -vrouwen bezeten van hun circus, hun vak, koesteren zij hun chapiteaus en hun kiosk. Ze kennen allemaal één verlangen, dat eens door legendarische Hans Stosch-Sarrasani (in 1932 na de verschrikkelijke brand van zijn circus in Antwerpen) is verwoord: „het circus moet spelen" Het circus schreeuwt om een degelijke benadering en behandeling van plaat selijke overheden. Opdat men zich aan de spelregels houdt, die men door lo kale bepalingen de circusdirecties zo graag voorhoudt. Aldus géén gezel schappen toelaten, die niet vooraf ver gunningen gevraagd hebben, of gezel schappen die niet aan alle wettelijke eisen voldoen. Onze zuiderburen hebben inmiddels een „schoon" voorbeeld gegeven. Daar heeft men, uitgaande van het ministe rie van Nederlandse Cultuur, een werkgroep ingesteld voor circus- problematiek. Zulks resulteerde al in een indeling in categorieën, in een con- ceptwet en in een vorm van directe steun aan het circus in Belgiè. Wellicht begint voor het totale Neder landse circusbedrijf in Eindhoven eni ge victorie. Mogelijk zal het voor noemde symposium een eerste aanzet gaan worden om ook voor ons land tot betere verhoudingen en standaardisa ties te komen. Eindhoven Als op donderdag 7 december in Eind hoven, denkbeeldig, het zaagsel voor de piste van het eerste circus-sympo sium in Nederland is uitgestrooid, zal men zich daar gaan buigen over vele en uiteenlopende onderwerpen het cir- cusOeven) behelsende. „Het circus als recreatief object": een onderwerp waarvoor prof. dr. S. v.d. Woude, eme ritus-hoogleraar bibliotheekweten schappen, zich heeft aangediend. De public-relationsadviseur F. J. van Sluis zal de economische haalbaarheid be spreken. Mikkenies-directeur Rob Ritman zal spreken over „het circus en de wetgever" en dit onderwerp zal worden aangevuld door mr. dr. L. Da- men, hoofd juridische zaken van de gemeente Eindhoven. Ten slotte is er een forumdiscussie. De Nederlandse circuskaravanen weten niet van wijken, ook al kost het handen vol geld. Men houdt vast aan kwaliteit- een goed en betaalbaar klassiek circus of op welke wijze men zich dan ook tot het publiek wil richten. „Maar je ver stand staat er bij stil", schreef circus- kenner-bij-uitstek Frits van Dixhoorn uit Breda in zijn jongste circusboek „Braaf, Bravo, Bravoure": „Nederland heeft een aantal kleine, hardwerkende circusjes, die de steun en de aandacht van échte circusvrienden niet kunnen missen. Een goed beleid van de ge meenten om de speelvergunningen te verlenen is voor alle circusonderne mingen noodzakelijk" BTW Als volgend jaar de 18 procent btw-tarie- ven ook de circussen moet treffen.. Wat zal dan de toekomst brengen? Hoe zal het circus zich ook dan nog staande kunnen houden? Het zijn de leden van de Club van Circusvrienden, die al zo lang een hartstochtelijk beroep doen op de gemeenten om de Nederlandse circussen in stand te helpen houden door de kosten wat minder zwaar te willen maken. Daarbij alleen al te denken aan de waar borgsommen die soms wel zes tot acht maanden tevoren gestort moeten wor den, opdat de gemeente zekerheid heeft dat het circus komt. In de Iood van één seizoen staat op die manier vaak al f20.000 tot f25.000 renteloos uit. Je verstand staat erbij stil. In Eindhoven gaan circusdirecties en vrienden-van-het-circus „op de barri caden". Het gaat er vooral om de over heid in al haar geledingen met circus- problematiek te confronteren. Twee jonges lopen over straat met elk een ijsje in de hand. Op eens zeg de ene jongen "er zit een vlieg op mijn ijsje!" Zeg de andere "die is zeker op winter sport" Twee bananen zijn zamen een groot gat aan het graven. Zeg de ene banaan tegen de andere "ik hou er mee op want ik krijg er een krome rug van!" "Waarom huilt je kleine zusje7'- vraagt een meneer aan een jon gen. "Heb je haar iets gedaan7" "Ik heb helemaal niks gedaan" zegt de jongen, "ik heb haar al leen maar geholpen met de reep chocola op te ete" Petra Mechelse (8 jaar) Spaarnestraat 37, Leiden Voor kinderen van 4-12 |aar. elke zaterdag in deze krant. Inzendingen (met vermelding van naam. adres, leeftijd) naa Kinderrubriek "De Klepperdoos' Witte Singel 1 Leiden Redactie: Astrid Guns en Henk de Kat Eerst, toen de bomen nog kon den praten en de bloemen nog liedjes zongen, bestond er een huis, en in dat huis stond een doos, en in die doos zat een kat. Op een keer kwam de kraakwa gen, maar owee! het vrouwtje van de kat gooide de doos weg, je begrijpt wel dat de kat erg verdrietig was. Zijn mooije warme zagten doos was weg. Maar al gauw kreeg de kat een nieuwe doos, die was nooit zo zagt+ zag mooi geweest. Inge Brusche (7 jaar) Utr. Jaagpad 57, Leiden Ard 8 jaar, (adres?) Rijnsburg Arthur van Tol (10 jaar) Meeuwenveld 2, Nieuwveen Nienke Dijkstra (7 jaar) Bachstr. 384 Leiden if*1*6 Boonman «tl} Rond Kerstmis komt er een speciale "Klepperdoos" Met jouw eigen kerstverhalen en te keningen. Ook de wat oudere jeugd kan bijdragen hiervoor insturen. Wel alsjeblieft zo spoedig mogelijk opsturen naar deze krant. Succes. Nellij Brands 10 jaar Lage Rijndijk 99 Leiden Scholeksterstraat 15

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 35