Bridget bond: 'Geweld lost nooit iets op' Tekst: Rian Kuppenveld Foto's: Jaap de Boer PAGINA 29 1968-1978: Tien jaar geweld in Noord-Ierland. De gewelds spiraal gaat dan misschien niet verder omhoog, nog steeds vallen er doden, nog steeds leven de mensen in angst, nog steeds gelden er de meest stringente veilig heidsmaatregelen, nog steeds is terreur troef. Verslaggeefster Rian Kuppenveld en fotograaf Jaap de Boer gingen naar Noord-Ierland. Ze reisden er een week rond, spraken er met vertegenwoordigers van de strij dende partijen, en vooral ook met slachtoffers. Zoals Ma ry Nelis. moeder van acht kinderen van wie er nu al twee in de gevangenis zitten wegens IRA-activiteiten. Vandaag haar verhaal, over de moeder die in geweld is gaan gelo ven. Een mars van de Orde van Orangisten op een gewone zondag in oktober: op de bres voor GodKo ningin. Vaderland en de Protes- tant. BELFAST-LONDONDERRY - Een warme herfstzon beschijnt de in puin geschoten en door bomexplosies vernietigde straten van Belfast. Tien jaar verbitterd geweld hebben de toch al naargeestig aandoende indus triestad veranderd in een grote, bijna onleefbare krottenwijk. Kinderen trappen een balletje tus sen verwoeste en uitgebrande huizen. Om het voetbalplein staat een ongeveer vijf meter hoog hek van stalen platen. Dergelijke hekken zie je overal in Belfast Opgetrokken uit stevig gaas, stalen platen of gemene ijzeren palen met stevige punten, dienen ze om jeugd- en clubhuizen, poli tiebureaus, cafés en legerposten te beschermen tegen bommen en molotowcocktails. Het centrum van de stad is herme tisch afgesloten. Een 2,5 meter hoog hek omringt de supermark ten, kleding- en andere zaken die je aantreft in een winkelcentrum Zes doorlaatposten geven de winkelende huisvrouwen toe gang. Iedere post is bemand met vier vrouwelijke en drie manlijke politieagenten en twee Britse militairen: hun automatisch ge weer staat op scherp en de vinger zit voortdurend aan te trekker Bij het betreden van het centrum wordt iedereen gefouilleerd en tassen worden nauwkeurig on derzocht. Zelfs het pakje sigaret ten gaat open: er kan een bom in verborgen zijn. Het leger heeft aanwijzingen dat de IRA nu op sigarettenpakjes-bommen is overgegaan, nadat er een enorme hoeveelheid cassettebommen ir beslag is genomen. Deze bom men, die er wat primitief uitzien, richtten grote schade aan in ver schillende winkels. Achteloos werden ze in de zak van een jas of op een boekenplank achtergela ten. Als je het centrum verlaat word je niet meer gecontroleerd. Wel moet je door een draaideur die een afschuwelijk lawaai maakt. Vooral 's avonds als de bewaking sterk is verminderd en er maar èèn doorlaatpost open is, is dat lawaai uiterst effectief: niemand verlaat onopgemerkt het cen trum. Auto's komen het winkel centrum niet in, alleen bussen worden toegelaten, al klimmen er wel vier politieagenten en twee militairen de bus in om de inzit tenden te controleren. Cynicus Een cynicus zou kunnen stellen dat Belfast de enige stad ter wereld is die het parkeerprobleem effectief heeft opgelost. Nergens zie je een auto langs de stoeprand staan, zonder dat er iemand in zit. Dat is verboden: iedere auto die binnen een zeer grote straal om het cen trum onbeheerd is achtergelaten, wordt door het leger of politie weggesleept en vervolgens op geblazen. Er wordt geen enkel ri sico meer genomen, nadat in ge parkeerde auto's verborgen bommen dood en verderf zaai den. Omdat de auto's toch ergens moeten blijven zijn er hele wijken in parkeerterreinen veranderd Gebombardeerde en uitgebrande huizen werden afgebroken, in plaats van op de lege plekken gras te laten groeien werd er as falt overheen gegooid en Belfast had er weer een parkeerterrein bij. Hoewel het geweld het laatste an derhalf jaar duidelijk is vermin derd, blijft de spanning in de stad te snijden. Iedereen wacht onbe wust op de volgende klap en de „moeilijkheden", zoals de Engel sen tien jaar geweld met hun uit stekend gevoel voor understate ment aanduiden, houden de mensen steeds bezig. In cafés, bij de stoplichten en in winkels wordt er over gepraat. Langsren- nende militaire patrouilles her inneren de mensen er voortdu rend aan dat de rust maar schijn is. Maar de bevolking is het ge weld zat. Allerwegen realiseert men zich dat het gebruik van een pistool geen oplossing biedt. Of zoals Mary Nelis. huisvrouw in Londonderry (Derry, zeggen de katholieken) zegt: „Het gebruik van een geweer kan maar op twee manieren eindigen: in de dood of in de gevangenis" En Mary Nelis kan het weten. Zij is moeder van acht kinderen, zeven zijn er nog in leven. Peter, de oudste, kwam bij een auto-on geluk om het leven. Haar tweede zoon, de nu 21-jarige Denis, zit in de gevangenis bij Belfast. Hij werd tot 21 jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens lidmaat schap van de IRA, bezit van wa pens en samenzwering met het doel politiemensen te vermoor^ *Op de deken" Denis is een van de 350 gevangenen „op de deken". In hun strijd om een politieke status te verkrijgen en niet behandeld te worden als gewone misdadigers, weigert hij gevangeniskleding te dragen, wast zich niet meer, weigert zijn cel schoon te maken (ook de ont lasting wordt niet opgeruimd) en brengt hij zijn dagen naakt door, slechts gehuld in een deken. Mary Nelis' derde zoon John zit sinds vijf maanden ook in de ge vangenis. Hij zit nog in voorar rest. John wordt beschuldigd van lidmaatschap van de IRA, en deelname aan het doodschieten van een Britse soldaat. De nu 18- jarige John wordt ervan beschul digd bij die gelegenheid op de uitkijk te hebben gestaan. Mary's vierde zoon. de 16-jarige Pa trick, zit in Dublin. Hij is op de vlucht. Ook hij was betrokken bij de activiteiten van zijn oudere broers, maar werd na een ver hoor, nu twee jaar geleden, vrij gelaten. Mary Nelis: „Je vraagt je af wat je als moeder nog kunt verdragen Nu, die grens lag bij mij bij twee zoons in de gev.angenis. Ik wist zeker dat als ze Patrick weer zou den komen halen dat dan voor een hele lange tijd zou zijn. En ik heb toen gezegd, dat kan ik niet meer aan, niet drie jongens in de gevangenis. Toen hebben we Pa trick dus naar Dublin gestuurd en daar moet hij blijven, want als hij hier komt wordt hij opge- Toen de oorlog in Noord-Ierland in 1968 begon, was Mary Nelis een gewone katholieke huisvrouw- met acht kinderen, zoals er in Derry zo velen zijn. Zij was wel opgegroeid in een sfeer van sym pathie voor het Ierse Republi keinse Leger, de IRA en haar voornaamste doelstelling, te ko men tot een Verenigd Ierland en los te raken van wat de IRA noemt de Britse onderdrukking Mary Nelis' vader werd in 1918, toen Zuid-Ierland streed voor haar onafhankelijkheid, lid van de IRA. Mary's eigen betrokkenheid lag echter niet op het militante, strijdvaardige vlak. Zij zette zich aan het eind van de jaren zestig wel in voor het verkrijgen van burgerrechten, betere huisves ting en een rechtvaardiger poli tiek systeem, maar ze was toch r Mary Nelis: twee zoons in de gevangenis, een op de vlucht vooral huisvrouw en moeder Toen in 1971 de internering be gon, waarbij katholieken op de geringste aanwijzingen van een mogelijk lidmaatschap van de IRA of zelfs maar sympathie weiden opgesloten, raakte Marv Nelis meer betrokken bij de poli tiek. Bloedige zondag „Vooral na Bloedige Zondag, die verschrikkelijk dag op 30 januari 1972, toen het Britse leger een Burgerrechten-demonstratie hier in Derry uiteenschoot en 13 mensen vermoordde, raakte ik erg betrokken. Maar mijn instel ling was volstrekt pacifistisch Het heeft geen zin een pistool te trekken en te gaan schieten. Dat veroorzaakt alleen maar weer geweld". Marv Nelis maakte haar politieke opstelling duidelijk door zich uit te spreken tegen de Britse aan wezigheid: „Toen de Britten hier in 1969 kwamen, zogenaamd om de katholieke bevolking te be schermen, hadden wij al heel snel door dat dat beslist niet de reden was. Zij kwamen hier om hun ei gen economische belangen te be schermen. En alles wat zij deden was het vuur nog harder aanste ken. Ik heb dan ook altijd gezegd dat de Britten moesten verdwij nen. Maar verder dan praten kwam het niet bij mij". In 1976 kreeg Mary Nelis de schok van haar leven. Britse militairen vielen de kleine woning aan de Rathkeele way in Derry binnen en arresteerden haar drie zoons Denis, John en Patrick. John en Patrick werden na verhoor vrij gelaten. Denis bleef in de gevan genis: hij bleek een actief lid te zijn van de IRA. Nu nog kan Mary Nelis niet bevatten hoe haar drie jongens bij het republikeinse le ger betrokken zijn geraakt. Haar ogen schieten vol met tranen, als ze terugdenkt aan dat verschrik kelijke moment „Ik geloofde het niet, ik dacht, niet mijn jongens. Die zouden het me verteld heb ben, die vertellen me altijd alles Maar toen ging ik bij Denis op bezoek, en die zei, ja, het is waar We konden het je niet vertellen bovendien zou jij het nooit heb ben goedgevonden". „En ik zei alsmaar: maar waarom Denis? Dit is geen oplossing, naar de wapens grijpen is nooit een oplossing. Maar hij zei: moeder, we hebben 800 jaar met de Brit ten gepraat, maar zij weigeren ons zelfs maar de meest essen tiële rechten. Zij blijven ons on derdrukken. In die 800 jaar heeft iedere generatie Ieren te lijden gehad van hongersnood, onder drukking en geweld. Iedere ge neratie heeft haar doden en ge wonden gehad. En dat lag alleen maar aan de aanwezigheid van de Britten. Geen enkel land ter we reld heefl zoveel geleden als Ier land". „Maar ik begreep het toch niet. ik was altijd zo pacifistisch geweest. Maar toen realiseerde ik me dat een van de belangrijkste dingen is dat je je kinderen steunt. Dat is de plicht van een moeder. Wat komt er van je kinderen terecht, als ze al in de gevangenis zitten en het dan ook nog zonder de steun van thuis moeten doen? Ik moest mijn hele opstelling herzien. En ik zie nu ook geen andere manier meer dan geweld: we zullen de Britten met geweld het land uit moeten gooien, anders verdwij nen ze nooit en blijven we altijd onderdrukt" Ommekeer „De ommekeer kwam bij mij toen ik vlak voor Kerstmis Denis be zocht in Long Kesh. Ik zag zijn blauwe plekken, zijn vermagerde gezicht en zijn trieste ogen. Toen heb ik voor het eerst iemand ge slagen. En als ze mij op dat mo ment een pistool in mijn handen hadden gedrukt dan had ik de eerste de beste vuile Brit die ik tegen kwam doodgeschoten. Als ik naga wat Denis allemaal heeft meegemaakt, hoe hij heeft gele den. Hoe ze je ook kwellen, als ouders. Mijn jongste kinderen vinden het al heel gewoon als we op zondagmorgen om zeven uur uit ons bed worden gebeld en de Britten weer eens aan het huis- zoeken slaan". .,En moet je het maar accepteren dat je je zoon wekenlang niet te zien krijgt? En dat de gevangenis priester hem na sterke pressie dan eindelijk wel te zien krijgt en dan komt vertellen dat Denis naakt voor hem werd gebracht met grote brandwonden op zijn rug en in een zware shocktoe stand. Moetje het maar accepte ren, dat je zoon nu al twee jaar niet in de buitenlucht is geweest, dat hij geen kranten krijgt, niet beschikt over radio en televisie, dat spullen om te schrijven naar binnen moeten worden gesmok keld? Je kunt het niet helpen dan betrokken te raken". „Hoewel ik altijd erg pacifistisch en ook godsdienstig ben ingesteld, vind ik het nu erg moeilijk het Britse leger te vergeven" Gruwelijk Toch is Mary Nelis geen aanhang ster door dik en dun van de IRA. Het republikeinse leger heeft veel van haar goodwill verloren door de bomexplosie in het La Mon- restaurant in Castlereagh op 17 februari van dit jaar. Daar veroor zaakte een aan een petroleum blik gebonden bom een brand, die qua resultaat met een napalm bom is te vergelijken. Twaalf mensen verbrandden op de meest gruwelijke wijze. „Ik heb er wel eens met Denis over ge sproken. Ik heb gezegd: moet dat nu. dat doden van onschuldige mensen. Denis zei toen: "Ach moeder, we zijn in oorlog en in iedere oorlog lijden mensen. De Engelsen hebben in de Tweede Wereldoorlog Dresden gebom bardeerd. Daarbij kwamen toch ook onschuldige mensen om. Och, ze hebben toch altijd een antwoord klaar". Denis zou waarschijnlijk van mening zijn dat de IRA zich tot nu toe veel te fatsoenlijk heeft gedragen. In oorlog is immers alles geoor loofd. Marv Nelis ziet de toekomst met zorg tegemoet. „Als deze situatie lang door blijft gaan, dan belan den al mijn kinderen bij de IRA. Er moet een eind aan komen. En als eerste is dan nodig dat de Brit ten Ierland verlaten. Die hebben geen recht om hier te zijn. En dan moet iedereen de wapens neer leggen en met elkaar gaan praten. We hebben toch ook recht op een normaal leven, ooit moet ik toch eens normaal kunnen leven. De manier waarop ik nu leef is niet normaal. De afgelopen tien jaar zijn èèn grote verschrikking ge weest. Mijn jongste kinderen te kenen een helikopter boven de stal van Bethlehem in plaats van een ster". LONDONDERRY - Het is dood stil in de kleine kamer. Brid get Bond doet alle mogelijke moeite haar tranen binnen te houden, maar het lukt niet. Geschrokken kijken fotograaj Jaap de Boer en ik elkaar aan. We hadden helemaal niet verwacht dat de vraag of er ondanks al het geweld in de ajgelopen tien jaar -ook iets ten goede veranderd is, zo'n emotie zou opwekken. Dan zegt Bridgets man Johnny zachtjes: „Ze huilt om al die doden. Al die mensen die doodgeschoten, verbrand oj bij bomexplosies omgekomen zijn". Bridget Bond organiseerde in januari 1973 de mars die op die zonnige zondag van 30 ja nuari in zo'n afschuwelijk bloedbad eindigde. „We de monsteerden die dag om ge rechtigheid, om de sleutel van een huis te krijgen. De demon stratie was op het laatste mo ment verboden, omdat de loyalisten, die een stevige band met Engeland willen, een tegenmars hadden geor ganiseerd. Toch dachten we dat ze ons wel zouden laten marcheren, je kunt toch geen duizenden mensen tegenhou den?". Bridget en de andere organisa toren van de mars hadden ook wel gerekend op het gebruik van de wapenstok en een paa r rubber kogels. „Toen we Du ke street inliepen zagen we de soldaten al staan. Vanaf de heuvel werden er stenen naar de Britten gegooid, maar dat gebeurde altijd. Vandaar die wapenstok en die rubber ko gels. Maar toen we op Glenfa- dapark kwamen begonnen ze opeens met scherp te schieten Het was afschuwelijk" Ineèns wordt Bridget kwaad: „O,en ze kozen hun doelen met zorg. Ze schoten niet zomaar in het wilde weg. Het waren scherpschutters die daar aan het werk waren. En voor de schietpartij begon wisten ze heel precies wie er die dag aan zou gaan. Anders is het toch niet te verklaren dat er geen vrouwen en kinderen zijn doodgeschoten. Dat van de veertien slachtoffers die er die dag vielen, elf zeventien jaar Die Bloedige Zondag, zoals de dag de geschiedenis in zou gaan, deed de vlam in Noord- Ierland pas goed in de pan slaan. En Bridget voelt zich er mede verantwoordelijk voor Als zij die mars niet georgani seerd had, zou er dan nu geen triest record van 1859 doden zijn? Zou Belfast dan niet in puin liggen en zouden de kin deren dan als normale kinde ren hebben kunnen opgroeien Johnny, Bridgets man en ook anderen, hebben haar gezegd dat het in ieder geval toch ge beurd zou zijn. Dat Bloedige Zondag slechts een incident was. Als 30 januari 1973 vre dig voorbij zou zijn gegaan, zou er een week later wel iets dergelijks zijn gebeurd. Toch blijft Bridget met dat gewel dige schuldgevoel zitten en niemand kan dat wegnemen Johnny en Bridgcst Bond Bridget Bond was al vroeg ac tief in de strijd voor rechtvaardigheidhuizen en werk. Al in december 1967 verzamelde zij een aantal lot genoten, allemaal mensen zonder een huis, en bezette het stadhuis. Ongeveer een maand lang bivakkeerde zij daar. De gemeenteraad kreeg schriftelijke toestemming van Bridget om te komen vergade ren. De huizen kwamen er uit eindelijk. En niet van die zoals in Belfastmaar vrien delijke huisjes met een Via haar activiteiten in het Burgers Actiecomité van Der ry. kwam Bridget bij de Bur- gerrechten-beweging terecht. ..Wij waren politieke naïeve lingen. We dachten niet over republikeinen en loyalisten We wisten er ook niets van. We wilden alleen maar de sleutel van een huis. en later de sleu tel van ons land. Gerechtig heid was ons doel. We waren nooit lid geweest van een poli tieke partij, we waren alleen maar socialisten in hart en nieren. En op vreedzame wij zen eisten we gelijke moge lijkheden voor iedereen. Ie dereen, want ook veel protes tanten hadden niets in te brengen" Pas later ging Bridget Bond zich realiseren dat het niet de activiteiten van de Burger rechten-beweging waren die het land in brand zetten maar de activiteiten van de politici. .Zij gebruikten de godsdienst om de werkende bevolking te verdelen en tegen elkaar op te zetten". Na Bloedige Zondag raakten Bridget en ook haar man Johnny steeds meer betrokken bij de Burgerrechten-bewe ging. Johnny: .Bridget deed en doet al het politieke werk Zij is een veel betere prater dan ik. veel sneller en ook pienterder. Nu. dat vond ik uitstekend, dus zorgde ik voor het huishouden en onze vier kinderen. Een prima taak verdeling toch. bovendien heeft Bridget toch een gat in haar hand". Bridget: „We realiseerden ons dat we niet veel te verliezen hadden, vroeger dacht ik veel na over mijn gezondheid. Nu vergeet ik mezelf. Nu probeer ïk op alle mogelijke manieren ede •iken. der het gebruik van geweld. Dat is hel allerbelangrijkste voor ons. Geweld is geen op lossing. Op onze manier duurt het misschien langer om een betere maatschappij te berei- ste dan nog. We hoeven dan niet kreupel en verminkt in die betere maatschappij te le- ,Jk schrik nog steeds als er ie mand wordt doodgeschoten Ik voel me nog steeds bedroefd over de activiteiten van de paramilitairen, de Britten en de politie. Maar ik blijf met ze pratenik blijf ze vertellen hoe ik er over denk. Ieder nieuw Brits regiment dat hier is ga ik bezoeken, hoe slecht ze me ook behandeld hebben. Zoals die eerste zes weken vlak na Bloedige Zondag, toen als maar soldaten opbelden met dreigementen en de medede ling dat ze me wet te pakken zouden nemen. Maar je moet blijven proberen de situatie op niet gewelddadige wijze te verbeteren" ,Je moet je goed realiseren dat er overal goede en slechte mensen zijn. Daarom moetje naar alle groepen de deur openhouden voor contact. En het is toch heel normaal dat als je jongens van een jaar of 18,19 macht geeft, dat ze die gaan misbruiken. Kijk, mijn kinderen zijn altijd in een sfeer van niet-gewelddadig- heid opgegroeid, die zullen nooit naar de wapens grijpen Maar van hoeveel opgroeien de kinderen kun je dal zeg gen?". Hoewel Bridget Bond zich zeer consciëntieus aan het verkrij gen van vrede wijdt, heeft zij beweging geleid door Betty Williams en Mairead Corri- gan, die daarvoor de Nobel prijs voor de vrede kregen, hoewel die twee nu hun plaats hebben afgestaan. ,Zij ver oordeelden alleen maar het geweld van een kant. Ik heb een keer aan een mars van hen meegedaan. Toen realiseerde ik me dat zij misbruikt wer den door de Britse propagan damachine en alleen het ge weld van de IRA veroordeel den. Na die ene keer heb ik nooit meer meegedaan. Je moet alle geweld veroorde len". Bridget Bond kreeg vorig jaar met Kerstmis een hersenbloe ding. Haar geheugen keert langzaam weer terug, nadat het lange tijd compleet weg was. Lopen en staan gaat haar moeilijk af, maar ze blijft actief. In de vredesbe weging, in de vrouwenbewe ging, in de bejaardenzorg en in de Burgerrechten-bewe ging. Johnny Bond besloot drie jaar geleden weer te gaan stude ren. Terwijl Bridget de men sen via de politiek probeert te helpen, steunt hij nu de men sen die door tien jaar geweld volkomen psychisch ontred derd zijn en niet eens in staat zich „normaal" te gedragen. Ieder op zijn eigen wijze zet ten Bridget en Johnny zich in. ..Want als je in staat bent ook maar een persoon voor zes maanden gevangenis te be hoeden, waarom zou je het dan niet proberen?".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29