Jordaan" van Leiden jn ere hersteld "Je had hier elke dag film voor de deur Vroeger en nu 11 ZATERDAG 18 NOVEMBER 19/8 EXTRA J J Door Jan Rijsdam LEIDEN - De nieuwbouw in het gebied Herengracht/Zijl- singel is één van de grootste woningbouwprojecten in een binnenstad in Nederland. In totaal worden in dit deel van de Leidse binnenstad 423 woningen gebouwd, oude bruggen hersteld en de walmuren van grachten ver nieuwd. Het gebied wordt begrensd door Herengracht, Nieuwe Rijn, Zijlsingel en Zuidsingel. In de volksmond heet het "de Doorbraak" of "de Leidse Jordaan" Bouwen in de binnenstad brengt over het algemeen grote problemen met zich mee De eerste woningen werden opgeleverd bijna vijftien jaar nadat het eerste plan was gemaakt. Ook al verschilt de huidige nieuwbouw dan ook hemelsbreed van dat eerste plan, de lange tijdsduur is toch een teken van de moeilijkheden die het herstel van de oude binnenstad met zich meebrengt Een beeld van vroeger en de foto luiks wasdag a Waardgracht eind 19e eeuw. Toen was het nog een schone gracht. De foto onder laat zien wat er nog van vroeger over is. De tomeloze nieuwbouwaktiviteiten hebben niet kunnen verhinderen dat vijf pan den aan de Oranjegracht zich heb ben gehandhaafd. De zogenaamde wevershuisjes die behouden zijn gebleven staan vastgeklemd tussen de nieuwbouw. De restauratie van drie van de panden nadert zijn vol tooiing. Nog één pand links op de foto) laat de restanten zien van wat eens een verpauperde arbeiders buurt was. LEIDEN - Het gebied tussen de Herengracht en Zijlsingel is rijk aan een nooit verteld dra ma. Een echte Leidse buurt die bestond uit lange rijen kleme, meest rug-aan-rug-gebouwde, arbeidershuisjes langs de Oranjegracht en de Waard gracht Waar eens de was over de brugleuning werd gehangen. Een oud matras ge woon in de gracht werd gekieperd Waar buurvrouwen gezellig buiten keuvelden en elke vrijdag hun straatje schrobden. Waar eens opa's in een stoel op de stoep van de zon zaten te genie ten en naar hun dobbertje in het water staarden. Waar eens huisvaders hun zuur verdiende centen, dat wil zeggen hun hele weekloon, in de kroeg verzo pen. En waar zorgzame moeders, al dan niet voorzien van matteklopper of deegrol, op luidruchtige wijze hun ongenoegen over uitten. Wie met oude buurtbewoners spreekt hoort de mooiste verhalen over een zak drop voor één cent. Over vleesafval als volksvoedsel. Over goeie Mie, de gif mengster, die lang geleden met listige soepjes zo'n honderd mensen om zeep hielp. En over de Zangeres zonder Naam wiens wieg in deze buurt heeft gestaan. In de volksmond kreeg de buurt be kendheid als "de doorbraak" of "de Leidse Jordaan" Terugdenkend gaan de verhalen ook meestal over hoe ge zellig het vroeger was. Maar laten we eerlijk zijn: het was armoede. De buurt heeft altijd gediend als woongebied voor de laagste inkomensgroepen. Dat betekent dat de bouwtechnische kwa liteit van de woningen altijd slecht is geweest en rond 1950 in een zeer bouwvallige toestand verkeerde. De huizen waren gammel en vochtig en verstoken van tegenwoordig normale zaken als voldoende licht en lucht en goede sanitaire voorzieningen. Zonder te overdrijven kan men zeggen dat de Waardgracht, ondanks de bijnaam ,,'t slootje Gods", vaak behoorlijk stonk. In de jaren zestig hebben de bulldozeren de slopershamer goed huis gehouden in deze buurt. Huisje voor huisje werd gesloopt. Jarenlang zag de huizenrij er uit als een slecht gebit met hier en daar een ontbrekende tand. Er vielen steeds meer gaten. Sommige bewoners ver trokken met spijt, anderen waren blij met een nieuwe droge woning. Het bestemmingsplan uit die dagen straalde de geest uit, die de zestiger ja ren kenmerkte. Het was zeer modern. Als de grachtenpandjes waren afge broken moesten de grachten worden gedempt. Er zouden fraaie breden as faltwegen overheen komen en daar langs hoge kantoorgebouwen in een leuk betonnetje. Ook toen had Leiden al geen rooie cent. Daarom is er nooit iets van dit soort plannen terecht ge komen. De buurt die Leidser was dan Leiden bleef jarenlang een kaalgesla gen vlakte, met als enige dominerende bebouwing de onverwoestbare 45 me ter hoge meelfabriek. Dat waren de ja ren zestig. De zeventiger jaren brachten een ware omwenteling. De inzichten wat er met onze oude binnensteden moest gebeu ren veranderen ingrijpend. Het besef groeide dat sanering en hoogbouw niet de meest bevredigende oplossing wa ren voor de stedelijke problemen. In de beginjaren zeventig werkte de ge meente aan een nieuw bestemmings plan met als doel: woningbouw, en dan zoveel mogelijk in de sfeer die past bij de oude binnenstad en de oude grach tenstructuur. Het nieuwe bestemmingsplan werd in 1974 vastgesteld. Via een advertentie werden architecten destijds door de gemeente aangezocht om bouwplan nen in te dienen voor het gebied tussen de Oosterkerkstraat en de Nieuwe Rijn. Achttien plannen werden er in gediend; daarvan werden er uiteinde lijk drie gekozen. In totaal zullen in dit deel van het Herengracht/Zijlsingel- gebied 233 woningen worden ge bouwd. Nog voor het einde van dit jaar zullen de laatste zijn opgeleverd. In het andere gedeelte tussen Ooster kerkstraat en Zuidsingel zal de Stich ting Nieuw Groenhoven 190 woningen neerzetten. Aan de Zijlsingel, tussen meelfabriek en Zijlpoort, worden lang zamerhand de contouren zichtbaar van het nieuwe stadspark. Het park komt in de loop van het volgend jaar gereed. Rondom de fundamenten van de en kele maanden geleden opgeblazen schoorsteen van de Grofsmederij komt een speelterrein. Ruimte voor de te rugkeer van de speeltuin, die vroeger aan de Langestraat lag, is er niet. Als begin volgend jaar alle nieuwe wo ningen aan de Waardgracht en de Oranjegracht bewoond zijn is het her stel van de walmuren en de bruggen nog lang niet voltooid. Die werkzaam heden duren nog tot in de tweede helft van het volgend jaar. Van de bruggen is alleen de uit 1885 daterende Oranje- brug in oude luister hersteld en begin van dit jaar officieel geopend. Het her stel van twee andere bruggen is op een oor na gevild. Eind vorig jaar heeft de gemeenteraad besloten dat de Waardgracht weer gracht moest worden. Er gaat dus weer water stromen. De grachten moesten eerst worden gedempt om de bouwac tiviteiten te vergemakkelijken. Dit soort problemen heeft wel tot gevolg gehad dat de totale bouwkosten erg hoog worden vergeleken met ander nieuwbouwprojecten. Het rijk geeft daarom lokatiesubsidies bedoeld om de gemeente te helpen de extra hoge bouwkosten te bestrijden. Gevolg daarvan is dat de huren lager kunnen worden. Ook een aantal bruggen over de Waard gracht moet worden hersteld. Daarbij wordt geprobeerd zoveel mogelijk de oorspronkelijke stijl te handhaven en daarnaast de bruggen zo stevig moge lijk te maken. De Waardgracht en de Oranjegracht zullen wandelgebied worden, evenals de Groenesteeg waar zes buurtwinkeltjes moeten komen Parkeergelegenheid is er onder meer achter de huizen van de Waardgracht De komst van een aantal buurtwinkeltjes is overigens nog onzeker. Zonder rijks- steun lij kt een redelijke omzet vooreen kruidenier of melkboer niet haalbaar vanwege de hoge huurprijs 180,- per m2). Als er voor dergelijke winkeltjes geen belangstelling bestaat krijgen de pandjes mogelijk een kantoorbe stemming. LEIDEN - "Vroeger hoefde je niet naar de Rex, toen had je hier elke dag film. Het was altijd gezellig op straat. Toen zat je ook tot s'avonds elf uur buiten als het mooi weer was. Het was hier al tijd dansen, pal voor me deur. Er was er één die tapdanste de hele Waardgracht af .Maar ja, die tijd van vroeger komt toch nooit meer terug" Een groep oude buurtjes zit rond de tafel in de nieuwe woning van het echtpaar Koet. Die staat aan de Oosterkerkstraat op nog geen steenworp afstand van de plek waar vroeger hun oude huis stond. Het echtpaar Koet kreeg vorig jaar als eerste de sleutel van hun nieuwe woning. Na vijftien jaar waren ze iveer teruggekeerd. "Het blijft je loop, hè", zegt moeder Koet. "De oude buurt bleef trek ken. We hebben eerst in een flat gewoond. In het begin dachten we: wat prachtig allemaal. Alles gelijkvloers en een douche. Maar ja, er was geen winkeltje op de hoek waar je een praatje kon houden, en er kwam geen paling boer meer langs de deur. Dat mis te je. Toen zijn we teruggegaan naar de Zuidsingel. We kwamen er toen het terrein voor ons nog een kaalgeslagen vlakte was en we dachten: dat maken we nooit meer mee, dat daar huizen komen te staan. En nu wonen we er zelf weer, op ons oude plekkie. Het was in het begin wel even wennen hoor. Maar nu zouden we niet meer weg willen. We hebben weer een hoop oude bekenden terugge vonden. En als we 's avonds in bed liggen horen we het oude geluid van de meelfabriek weer Het is eigenlijk te mooi om waar te zijn" Ook oma Zandvliet is weer terugZe woonde al in een bejaardenhuis maar dat vond ze maar niks. Met haar 82 jaren doet ze nog alles zelf, eten koken en wassen"En als er iets niet lukt dan helpen de bu ren wel", zegt ze. "Met formulier tjes invullen en zö"vertelt buur vrouw Koet. "Dat komt omdat oma Zandvliet nog van de oude stempel is, hè" Mevrouw Zandvliet heeft vroeger 38 jaar in de buurt gewoond Eerst op de Zuidsingel en later op de Kijf gracht. Toen in de krant in de advertentie van de gemeen te, stond dat de oude bewoners die terugwilden voorrang kregen heeft ze een briefje gestuurd naar het stadhuis. Ze zou niet meer te rug willen naar het bejaarden huis, zegt ze. "Ik ga af en toe nog\ wel eens effe kijken naar m'n ou de huisje op de Kijfgracht, dat staat er nog steeds". "Er waren vroeger ook veel winkel tjes in de buurt"vertelt mevrouw Verhoogt. "De Groenesteeg was net de Haarlemmerstraat. Je had er alles. En iedereen was dag en nacht open. Als je na sluitingstijd tegen het raam tikte dan hielpen ze je". Er wordt veel gelachen bij de verhalen over Kikkert. "Daar haalden we zeven stuivers trie- bak".zegt de heer Roelands. "Wat dat is? Darmen gevuld met her sens en pens, dat aten we toen Oude buurtjes bijeen rond de tafel van de familie Koet. Ze zijn weer terug in hun eigen buurtje. Toen ik trouwde had mijn man maar zeven gulden loon in de week", verklaart oma Zandvliet. "Dus je moest wel kijken naar wat goedkoop was". "Er waren ook veel café's in de buurt", zegt Roelands. "Ja. vroe ger lustten ze ook wel een tetje. En ze namen er ook wel eens ééntje teveel. Dan doken ze soms de Waardgracht in". Oma Zandvliet zegt: "Tegenwoordig gaan die jongenlui allemaal naar zo'n donkere bar toeeen discobar. Dat is vast niet zo gezellig als toen". Mevrouw Verhoogt: "Als er vroeger feest was, een bruiloft of met ou dejaarsavond, dan liep mijn va der voorop met de accordeon en dan ging de hele buurt erachter. Dat was zo de gewoonte hè. Na twaalf uur ging je met een hele zijn". "We hadden ook zo'n oude patho- foon", vertelt Roelands. "Dan moest je zestien keer draaien en dan kon je een plaat opzetten,van Helma en Selma of van de Straat zangers. Ze gooiden wel eens pin da's in de hoorn, dan deed ie het niet meer, dan moest je blijven draaien. Zo'n oud ding is nou een hoop geld waard". De heer Moenen (72) is in de buurt geboren. Hij woonde op verschil lende grachten. "Verhuizen ging vroeger gemakkelijker dan nu" zegt hij. "Mijn vader kwam nog eens thuis uit de dienst, toen vond die een heel leeg huis. Moest hij eerst gaan zoeken langs alle grachten waar hij nu weer ivoon- de. We kwamen nog eens in een ander huis, toen zeiden we: ver rek, hier hebben we al eens ge woond!". Moenen heeft zijn le venlang duiven gehouden. "Dat mag hier niet meer", zegt hij triest. Oma Zandvliet herinnert zich dat ze eens verh uisde van de ene naar de andere kant van de Zuidsin gel. "Dat was in 1929, toen het stadhuis in brand stond. Het vroor toen hard, en we zijn met alle spullen gewoon de gracht overgestoken. Zelfs de kachel met de brandende kolen er nog in werd over het ijs naar de over kant gebracht". "Er stonden ook nog veel goede huisjes hier", zegt mevrouw Koet. "Als die er nu nog hadden gestaan zouden ze gere noveerd worden. Ik woonde ook in een lief huisje. We zijn er ei genlijk op een fatsoenlijke ma nier uitgejaagd. Je kreeg gewoon een bord boven je deur dat je huis onbewoonbaar verklaard was. Dat vond ik toen heel erg. Waar om moest iedereen dat wetenAl die mensen die voorbij gingen". "Vroeger^vas de Waardgracht ook een schone gracht", vertelt het echtpaar Koet. "Later is die pas gaan stinken, toen ze er een dam inlegden bij de Oosterkerkstraat. Toen keken de mensen ook op je neer als je hier woonde. Vooral de kinderen werden gejudast op school door kinderen die hoger waren. Dan zei ik altijd tegen ze. laat ze maar praten, want jullie wonen op het slootje van onze lie ve heer. Zo noemden we het vroe ger. "De kinderen zagen er toch altijd netjes uit", zegt moeder Koet. "Dat was het eerste waar je aan dacht. En dan die opgeschoten meiden en jongens, die zagen er toch ook altijd uit als prinsen en prinsessen. Laten we eerlijk zijn, als ze zaterdags naar de markt gingen hadden ze altijd een hoop sjans". Ze kunnen er nog uren over praten over wat vroeger de Leidse Jor daan werd genoemd. Over de pa lingboer uit Katwijk (Arie de schreeuwerd). Over de laarzen- lapper (tegenwoordig betalen ze gewoon 169 gulden vooreen paar nieuwe laarzen). Over Polanen (schoenmaat 57 met losse veters). Over één cent zoute drop in een stukje krant. "Het loos een echte volksbuurt, met echte gezelligheid en saamhorig heid. Je kende iedereen, en de mensen stonden altijd voor el kaar klaar". Terug naar nu "Vroeger was het gezelliger, maar nu wonen we comfortabeler"zegt mevrouw Verhoogt. "En we zijn blij dat we terug zijn, want het blijft toch onze buurt"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21