Harm Kuipers "Van onruststoker tot medeplichtige' Oud-wethouder G. Piena (70) overleden Ondanks vroegere kritiek nu in zee met schaatscoach Volleybalteam Orion ongeslagen aan kop Leiden gaat de illegale pensions nu aanpakken ZATERDAG 18 NOVEMBER 1978 PAGINA 13 MAASTRICHT - In de zo catastro faal verlopen vorige schaatswin- ter stonden ze lijnrecht tegenover elkaar, het koppel Egbert van 't Oever-Tjaart Kloosterboer en de man die zichzelf in 1975 wereld kampioen maakte, Harm Kui pers. De trainers van de nationale heren all-round-ploeg verwacht ten wonderen van omvangrijke oefeningen met loodzware ge wichten, de als inspanningsfy sioloog aan de Maastrichtse uni versiteit werkzame Kuipers vond dat een vrij nutteloze bezigheid, en zijn kritiek bracht het schaatswereldje en velen daar buiten in rep en roer. Toen hem vervolgens werd gevraagd om een adviserende rol te gaan ver vullen, nam de vroegere top- schaatser de handschoen op. Kuipers: "Van een wetenschap pelijk onderzoeker wordt ver wacht dat hij zich terughoudend opstelt. Maar het schaatsen gaat mij te veel aan het hart, ik voel me er zo mee verweven, dat ik het risico wel aandurf." Door met Kloosterboer en Van 't Oever in zee te gaan, zet Kuipers, die de volgende week 31 jaar wordt, onmiskenbaar zijn aan zien op het spel. Hij verleende zijn goedkeuring aan een gewij zigde opzet van de voorbereiding en als de komende winter de re sultaten van de Nederlandse schaatstop weer bitter tegenval len, zullen hem allerlei verwijten om de oren vliegen. "Dat zal ongetwijfeld zo zijn," ver wacht Kuipers, "je hebt altijd mensen die nooit hun nek uit durven steken, maar wel thuis zitten te lachen als het misgaat met een ander. Het zou toch zeker erg zwak van mij zijn geweest als ik na alle kritiek had gezegd: op mij hoefje niet te rekenen." Met enige nadruk wijst Kuipers er evenwel op dat hij slechts als ad viseur van de verantwoordelijke coaches kan worden beschouwd "Maar ik voel me wel voor een deel verantwoordelijk. Als het straks slecht gaat, zal ik me ook niet lekker voelen. Ik zou echter nooit voor de volle 100 procent de verantwoordelijkheid kunnen dragen, omdat ik niet constant bij de ploeg ben." Al ver voordat de Advies Raad Top, waarin hij zitting heeft genomen, van de grond kwam, werd Harm Kuipers door Tjaart Kloosterboer benaderd. Kuipers: "In Deventer hadden we al eens met elkaar ge sproken. Hij vond het vervelend dat we elkaar steeds via de kran ten te woord stonden en stelde voor dat een persoonlijk contact veel beter zou zijn. Dat vond ik best, en onmiddellijk na afloop van het seizoen hebben we samen met Egbert van 't Oever alles op een rijtje gezet. Kloosterboer stelde dat hij wat overhaast bij de kernploeg is gezet, en hij gaf ook heel ruiterlijk toe dat er fouten waren gemaakt, fouten die ik kon beamen. Hij had daarvan geleerd en wilde contact met mensen die hem wellicht konden helpen. Ik was niet de enige op het lijstje. "Er mag, volgens Harm Kuipers, uit zijn bemoeienissen niet wor den geconcludeerd dat de com plete trainingsopzet door zijn in vloed omver gekieperd is. "Kloosterboer had een heel knappe analyse gemaakt van het vorig seizoen. Hij heeft daarna zijn eigen programma gemaakt, volgens zijn eigen visie. Ik ben tenslotte niet de Lieve Heer, ik weet ook niet alles. Kloosterboer heeft van mij wat literatuur ge kregen en er is een erg prettig contact ontstaan. Het heeft er al lemaal in geresulteerd dat hij me regelmatig een overzicht van zijn plannen opstuurt, en binnen een week krijgt hij mijn aanmerkin gen terug." Snelle evolutie Over de belangrijkste wijzigingen in de totale voorbereiding, vertelt Kuipers: "Dat zou Kloosterboer misschien zelf beter kunnen uit leggen, maar ik zal het proberen. Er is nu veel meer in de schaats- vorm gedaan. Het vorig jaar was de krachttraining algemeen ge richt, deze is qua invulling ver anderd in het werken met minder zware gewichten. Een lichtere belasting dus, terwijl bepaalde oefeningen direct te maken heb ben met specifieke schaatspatro- nen. Er is ook lang zoveel niet gelopen als het vorig jaar. maar daar staat tegenover dat het rol schaatsen een voornaam onder deel is gaan vormen in de totale training. Het is allemaal niet ver schrikkelijk revolutionair, hoog uit een snelle evolutie." De vraag is natuurlijk of op korte termijn, en mogelijk al vandaag als de schaatsers het seizoen tra ditioneel openen met de strijd om de IJsselcup, de positieve gevol gen van de wijzigingen zichtbaar zullen worden. Kuipers blijkt wat dit aangaat erg voorzichtig en loopt in elk geval niet zo hard van stapel als de beide trainers, die een jaar geleden uitriepen dat dank zij hun gewichttraining be tere prestaties op de sprint tege moet gezien konden worden. "Het is allemaal moeilijk te voor spellen," vindt Kuipers, "ik ver wacht wel dat de prestaties alle maal wat stabieler zullen zijn. Maar het probleem voor mij per soonlijk is dat ik er niet elke keer- bij kan zijn. Kijk, een kampioen schap wordt als het erop aan komt, daarboven (wijzend op zijn dunnende haardos) beslist. In fy siek opzicht kunnen velen kam pioen worden, de conditie is bij de meesten geen probleem. En technisch goed schaatsen, is dat Harm Kuipers: De trainingsaanpak nü is niet zo verschrikkelijk revolutionair, hooguit een snelle evolutie" Maar een topsporter is aanpraten en zijn zelf te weinig starter was gaan staan om te zien te vaak een trainingsautomaat, ze met hun sport bezig." dat hij pikstartjes toestand, was laten zich alles door een ander "Kijk, als ik bij de WK niet bij de ik geen kampioen geworden, want ik maakte daar dankbaar gebruik van. Omdat er erg veel valse starts waren, verslapte de starter later, en zoiets moetje na tuurlijk wel in d« gaten hebben. Zoals het ook belangrijk is dat je bekijkt hoe de wind over de baan waait, waar je je slag moet inkor ten, en waar je met een lange slag moet ryden. En het stukje ijs waar je mogelijk kunt vallen, moet je eveneens in je geheugen prenten. Dat is allemaal puur mentaal. Ik verwacht wel dat Eg- bert van 't Oever daar veel aan doet, want het is de totaliteit van de voorbereiding waar een schaatser winst uit kan halen." "Neem bijvoorbeeld de 5 kilometei van Hans van Helden, twee jaai geleden bij de WK in Heeren veen. Hoewel het waaide, pro beerde hij notabene een wereld record te rijden. Als je van tevo ren een beetje nadenkt, moet je toch beseffen dat zofbts ten koste zal gaan van de andere afstan den." In de watten Wat het mentale aspect betreft, zit Harm Kuipers op dezelfde lijn als Jong Oranje-coach Jorrit Jor- ritsma, die de instelling van de Nederlandse topschaatsers ook als grootste oorzaak van het ver val ziet. "Inderdaad zijn de jonge Nederlandse talenten altijd te veel in de watten gelegd. Ze kon den zich veel veroorloven, omdat ze niet onmiddellijk bedreigd werden," vindt Kuipers, die niet temin een verbetering heeft ge constateerd in het gezelschap dat de huidige kernploeg vormt. Hij bezocht onlangs een trainings weekend en merkte dat e£n kin derachtige bezigheid als het los schroeven van zoutvaatdopjes niet meer als het leukste vertier aan tafel geldt. Kuipers: "De sfeer was wel heel anders dan ik in het verleden heb gemerkt. Ook de in zet op de training heeft veel in druk op me gemaakt, terwijl je de jongens vroeger moeilijk op gang kreeg. Toen heb ik wel vaak ge dacht, geef ze toch een trap tegen de kont." Kuipers zegt, in tegenstelling tot Jorritsma, die van de huidige ge neratie geen opleving meer ver wacht omdat de mentaliteit al te zeer verziekt zou zijn, nog wel in Piet Kleine en zijn ploeggenoten te geloven. "De laatste twee jaar ging het in de training niet hele maal goed. Er waren aanwijsbare oorzaken voor. Als je die nu kunt opheffen, moeten de resultaten beter worden. Ik zie het niet zo somber in." Weinig heil venvacht Kuipers van een rigoureuze ombuiging van het selectiebeleid. Jorritsma wil al 14-jarigen met zware trainings- arbeid prepareren op toppresta ties, maar Kuipers oordeelt daar entegen: "Lichamelijk zullen ze het wel aankunnen op die leef tijd, maar het gevaar zit er le vensgroot in dat er al vrij snel een psychische afknapper komt. In het begin gaan de prestaties na melijk met sprongen vooruit, maar na een paar jaar is de groei veel langzamer en dan zullen ve len onherroepelijk afhaken. Bo vendien mag je niet uit het oog verliezen dat pas op 17-, 18-jarige leeftijd het maximale vermogen wordt geleverd." "Ik zie meer in een selectie op latere leeftijd, waarbij de psychische factoren zwaarder moeten wegen dan nu het geval is. Als er een keus moet worden gemaakt tus sen een puur technische schaat ser en iemand die voornamelijk op eigen wilskracht naar boven is gekomen en daarvoor veel offers heeft gebracht, moet je aan de laatste voorrang verlenen. Een topschaatser moet zichzelf op het beslissende moment goed in de hand hebben. Hij mag zich niet ergeren of laten beïnvloeden door andere zaken. Dat gaat ten koste van de prestatie. Neem Ard Schenk, een sprekend voorbeeld van een zelfbewuste topsporter. Eric Heiden heeft dat ook. Of zijn coach nu wel of niet aan de kant staat, het deert hem totaal niet. De zelfverzekerdheid straalt van hem af." Hoewel Harm Kuipers heeft uitge legd dat zijn invloed op de all round-ploeg beperkt is, zijn naam zal straks hoe dan ook in verband worden gebracht met de presta ties. En dat is dan allemaal het gevolg van de kritische kantte keningen die hij plaatste bij de gewichttraining van Tjaart Kloosterboer. Van "onruststo ker", zoals sommige schaatsers hem tijdens het afgelopen sei zoen bestempelden, is Kuipers medeplichtige geworden. Terugkijkend op die roerige perio de, zegt hij: "Ik heb toen gewel dig veel reacties gehad, van hele boze tot lovende. De kritiek heeft er in ieder geval toe geleid dat de tongen goed zijn losgekomen over gewichttraining. Een gevolg hiervan is ook dat het toptrai- nersoverleg van de Nederlandse Sport Federatie weer geactiveerd is. Deze zal speciale aandacht schenken aan krachttraining." Van de Nederlandse schaats- bondscoaches hebben behalve Kloosterboer en Van 't Oever, ook Ab Krook, de damestrainer, en Jorrit Jorritsma een nauwe relatie aangeknoopt met Kuipers. Alleen van sprinttrainer Henk Gemser, die nogal emotioneel op de bezwaren van Kuipers rea geerde, heeft hij niets gehoord. Kuipers: "Ik geloof niet dat er van oud zeer sprake is. Gemser kan terugvallen op Jan Vos uit Nijmegen. Als hij denkt dat die adviezen voldoende voor hem zijn, kan ik daar volledig vrede mee hebben." LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het docto raal examen rechten mej. Ch. M. Destree, A. P. J. Ronde, mej. E. C van Hottum, mej. A. J. G. van Oosten Slingeland, T. Damsteegt, A. W. Heringa, mej. A. van den Berg, P. A. Th. Don, H. L. Mulder, mej. E. Weiss, W. J. Remmelink, doctoraal sociologie R. Hofman (Wassenaar), T. F. van der Lugt (Oegstgeest), mevr. M. T. Bei tels (Leiden), fiscaal recht B. R. Barre, artsexamen "nieuwe stijl" F. A. J M. Ancion (Leiden), C. P. J. Han- rath (Wassenaar), W. T. J. Jap Tjoen San (Leiden), P. J. Leede- kerken (Voorschoten). W. J. A. de Waal (Leiden), mevr. J. van Dijk- Van der Zee (Leiden). Engels mej. N. M. Berrevoets (Leiden), mej. J. S. Boerman (Oegstgeest), farmacie J. B. F. M. Smcekens, T G. Tjan, apothekersexamen B. Kruithof (Leiden), J. H. A. van Raamsdonk (Oegstgeest), biolo gie J. E. de Cock Buning (Lei den), cum laude, A. J. Poppelaars (Leiden), geologie M. T. Otten (Leiden), wiskunde R. J. A. M. v.d. Broek (Leiden), B. A. M. de Groot (Leiden), geschiedenis A. C. M. M. Schrauwen (Leiden), psychologie C. P. M. v.d. Zon (Leiden), mevr. H. P. Elzinga- Karsen (Leiden), A. J. Nederlof (Leiden), mej. M. D. van Putten (Leiden), mej. A. M. H. M. van Santen (Leiden). D. Wepster (Leiden), pedagogiek mevr. M. G. Barendrecht (Leiden), mevr. K. van der Mey-Van der Have (Lei- Platina voor Sleuteltjes LEIDEN - Het kinderkoor "De Leidse Sleuteltjes" is weer een platina plaat rijker. Dirigent te vens oprichter) Henk Franke van het Leidse koor kreeg de plaat gis teren voor de 100.000 verkochte exemplaren van de lp "24 Sin terklaasliedjes". Dit resultaat werd in nauwelijks acht weken tijd bereikt, zo vertelde directeur De Vries van platenmaatschap pij WetonIWesgram gisteren tij dens de uitreiking. LEIDEN - In de volleybalcompeti tie begint bij de heren in de eerste klasse duidelijk te worden wie de beste papieren heeft. Op dit mo ment prijkt eenzaam Orion 1, dat naaste concurrent het eveneens ongeslagen WW gedecideerd met 0-3 terugwees. Sterkste wa pens van de Hazerswoudse ploeg waren een goed gesloten blok en moeilijke serves. WW, thuis- spelend notabene, was duidelijk verrast en kon maar niet in zijn ritme komen. Vooral de veel ge plaatste taktische ballen van Orion bleken directe punten op te leveren. Via 10-15, 4-15, en 12-15 won Orion deze belangrijke wed strijd. Aanzienlijk minder verging het Orion 2, dat in Voorschoten nog wel de eerste set won, met 10-15, maar daarna volledig in elkaar stortte. Duidelijk bleek dat dit team niet op elkaar ingespeeld was en de invallers veroorzaak ten dan ook tal van misverstan den. Gemini/K 3 wist daarna, zonder zelf tot grote daden te komen, de zege met 15-4, 15-0 en 15-4 veilig te stellen. Orion 2 zal op deze ma nier spelend, moeite hebben de degradatie te ontlopen. Runner-up Gemini/K 4 had tegen Blok'77 een matige start. Het nam in de eerste set een 10-3 voor sprong maar zag Blok punt voor punt naderbij komen, maar toch met 15-17 verliezen. In de tweede set bleef het wel goed lopen bij de Voorschotenaren, (8-15), maar in de derde set ging het fout door de zwakke passing 15-4: Gem/K 4 herstelde zich prima, nam weer LEIDEN - "Ik ben de socialistische beginselen zeer toegedaan. Ach, ik ben meer SDAP'er dan PvdA'er." Dat zei de oud-wet houder C. J. Piena in augustus 1970 toen hij na een raadslid maatschap van 31 jaar afscheid nam van de Leidse raad. Hij ver huisde daarna naar het Friese plaatsje Koudum en kwam niet meer in het nieuws tot gisteren bekend werd dat hij plotseling is overleden. In een deel van onze oplage hebben wij dat gisteren nog gemeld. Piena is een man geweest die grote verdiensten heeft gehad voor de gemeente Leiden. Met name in de periode 1962 tot 1970 toen hij wethouder van openbare werken was, streed hij met volle overgave tegen het grote woningtekort. Onder meer had hij een belang rijk aandeel in de woningbouw in het Morskwartier en Zuid-West. Geboren in Leiden trad "Blonde Kees" - zoals zijn bijnaam luidde - op 13-jarige leeftijd in dienst van het Academisch Ziekenhuis: Hij begon daar als leerling-in strumentmaker en klom in de loop der jaren op tot een admini stratieve functie. Een aantal jaren was hij medewer ker van het Leidse Volkshuis werd later bestuurslid en maakte ook deel uit van de Arbeiders Jeugd Centrale (AJC). Bij de AJC was hij jaren bestuurslid en leider van de jongerengroep "De Rode Valken". In de vakbeweging, de vroegere Centrale Nederlandsche Ambte naren Bond, was hij voorzitter van de vakgroep "hoger onder wijspersoneel" en hanteerde ook enkele jaren de voorzittershamer van de afdeling Leiden. In die functie werd hij ook bestuurslid van de Leidse Bestuurders Bond. Een van zijn zwaarste taken was in de crisisjaren het voorzitterschap van de Leidse Wcrklozenorgani- satie van het NW. Later om schreef hij die periode als "de el lendigste tijd die ik heb meege maakt". Op 18-jarige leeftijd was hij al toegetreden tot de SDAP en naast zijn lidmaatschap van de Leidse raad voor die partij was hij ook vele jaren afdelingsbestuur der. In de oorlogsjaren ging hij reeds vroeg in het verzet. Hij deelde pamfletten uit bij het sluiten van de universiteit en had hij een werkzaam aandeel in het laten onderduiken en verzorgen van Joodse landgenoten. Het werd lid - en later commandant - van de Raad van Verzet en was een van de oprichters van de Binnen landse Strijdkrachten. Direct na de oorlog werd hij benoemd tot adviseur van het college van B en W en werd later in 1945 in de wat meer risico uij serve en aantal en verpletterde Blok'77 met 3-15 en stelde de 1-3 zege veilig. SKC speelde tegen het tot vorige week bovenaanstaande Ridder- veld een wisselvallige wedstrijd, hetgeen wel blijkt uit de setstan den. In de eerste set kwam men met 2-7 achter, maar won met 15-8. Daarna won Ridderveld tweemaal met 12-15 en 2-15, maar vooral door toedoen van de ex cellerende Jaan v. Zandwijk werd het nu 15-1 op een overdon derd Ridderveld. Het gelijke spel was voor beide ploegen verdiend DAC bleef op het goede pad. Nu wonnen de Alphenaren van het teleurstellende WVC, met 3-0, waardoor men niet verder ach terop raakte. Bij de dames bleven RW en NOVO 3 op kop. RW deed dit door het nog ongeslagen Leython 4 de eer ste nederlaag toe te brengen: 3-1. Leython won de eerste set nog moeizaam, maar toen merkte RW dat de tegenstand best meeviel en de langere RW-ploeg pakte de volgende drie sets! NO VO 3 bleef mede op kop, door een afgetekende 0-3 bij Gem/K, in Voorschoten. De debutant VCL blijft verrassen. Nu wonnen de Lissenaren met 3-1 van NOVO 2. S'70 en Orion speelden een slechte wedstrijd tegen elkaar, waarbij Orion pas in de laatste set aantoonde, wat het werkelijk kan. In de eerste sets werd het te makkelijk opgevat 14-6, 15-13, 8-15 en 3-15, voor Orion. DAC 2 tenslotte deed ver dienstelijk werk door de reserves van LUSV met 3-1 terug te wij- LEIDEN - De gemeente gaat ernst maken met de aanpak van ille gale pensions voor buitenlandse werknermers. B en W willen met spoed een einde maken aan de exploitatie van een dertiental pensions die bouwkundig slecht en brandgevaarlijk zijn. De aanpak van B en W is een laat vervolg op de in 1975 van kracht geworden verordenig voor ver- blij fsgebouwen voor vreemde lingen. Op grond van deze veror dening moesten exploitanten van verblijfsgebouwen een vergun ning aanvragen. Na een onder zoek van bouw en woningtoe zicht bleken destijds slechts vier pensions in aanmerking te ko men voor zo'n vergunnning. Der tien andere pensions kregen geen vergunning, maar evenmin werd hen die officieel geweigerd. De heer van Ingen, secretaris van de commissie migrantenhuisves ting, verklaard dat in 1975 geen vervangende woonruimte be stond voor de buitenlandse werknemers. Daarom kon de be staande slechte situtatie tot nu toe blijven voortbestaan. Als eer der tot sluiting van de slechte pensions was overgegaan dan waren ongeveer 130 buitenlandse werknemers op straat komen te staan. Inmiddels is wel vervan gende woonruimte beschikbaar gekomen in „Woonoord" in Lei derdorp. Daar zijn woningen ge bouwd speciaal bedoeld voor al leenwonende buitenlanders. Re den voor B en W om nu wel ernst te maken met de aanpak van de illegale pensions. De zeven eigenaars van de dertien slechte pensions zijn inmiddels door de gemeente aangeschreven en uitgenodigd voor een gesprek. Het merendeel van deze pensions is overigens ook in handen van buitenlanders. Volgens de heer van Ingen is er in geen van de gevallen sprake van huisjesmel kers. "Men heeft gewoon andere normen ten aanzien van huisves ting. Volgens de normen van de gemeente is bijvoorbeeld het sa nitair slecht en wanneer er brand uitbreekt zit men veelal als ratten in de val." NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN noodgemeenteraad gekozen. Bij de eerste normale raadsverkie zing werd Piena gekozen tot lid van de PvdA-fractie. In de jaren vijftig en zestig had hij onder an dere zitting in de Raad van Ar beid en het bestuur van de Leidse Jeugdactie. Piena volgde in 1962 zijn partijge noot de heer Jongeleen op als wethouder van openbare wer ken. Acht jaar vervulde hij die functie totdat in 1970 afscheid van hem genomen werd met een zeer drukbezochte receptie. Maandagmiddag om twee uur wordt Piena gecremeerd in het crematorium "Ockenburgh" in Den Haag. In plaats van kaarten Door een noodlottig ongeval werd uit ons midden weggenomen mijn innig geliefde man. onze zorgzame vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, broer, zwager en oom CORNELIS RUSMAN in de ouderdom van 84 jaar Leiden: J. RUSMAN-VAN DER KAAIJ H. RUSMAN J. RUSMAN-NIEUWENHUIJSEN J. HOLSWILDER-RUSMAN C. HOLSWILDER Curasao: C. RUSMAN J. RUSMAN-HOUTHOFF Leiden: J. RUSMAN Klein- en achterkleinkinderen en verdere familie De overledene is opgebaard in de rouwkamer "Eenvoud" van Ingen Sche- nau, Hogewoerd 84, bezoek aan de rouwkamer zondagmiddag a s. van Thuis geen bezoek De begrafenis zal plaats vinden dinsdag 21 november as te 15 00 uur op de algemene begraafplaats Rhijnhofook na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats Vertrek vanaf de rouwkamer te plm. 14.30 i

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13