Arbiter 'schetst' vals beeld van Tilborg-Lions: 3-1 V. d. Smissen en Vultink struikelen bij NK bandstoten JIRI ANTON: STUDIE WAS BELANGRIJKER DAN LDWS-ONA Onbekende Dekker mede aan kop FLYERS Schadevergoeding van Anton Geesink geëist ZATERDAG 18 NOVEMBER 1978 SPORT LEIDEN - Zijn gevoel voor betrek kelijkheid van sportroem.. Het weerhield hem, achteraf gezien, van een ijshockeycarrière op topniveau. Waar leeftijdgenoten -en ploegmaten- als Jiri Bubla, Martinec en Ivan Lynka het Tsje chisch jeugdteam als spring plank voor een glansrijke loop baan gebruikten, benutte Jiri An ton de uitverkiezing voor die équipe slechts als hulpmiddel ("als talentvolle speler die tevens studeert krijg je in Tsjechoslo- wakije faciliteiten die anderen missen") voor zijn bouwkundige studie. "Ik heb me nu eenmaal nooit aangetrokken gevoeld door het idee de sport voor mijn brood te gaan beoefenen", verklaart An ton, "daar vond ik mijn studie té belangrijk voor". Juist daarom nam de huidige cen ter van Leiden Lions de toezeg ging van de technische leiding van zijn toenmalige club Sparta Praag ("het volgend seizoen wordt er een plaats in het top- team voor je ingeruimd") voor kennisgeving aan en vertrok in 1969 naar Geleen. "Ik had eerder al met een vertegenwoordigend team van Praag in die Limburgse plaats gespeeld, had daar ook een meisje ontmoet", aldus Jiri An ton. "Ik heb een tijdje met haar gecor respondeerd en toen de moge lijkheid zich voordeed dat ik mijn studie aan de TH in Eindhoven kon voortzetten ben ik naar Ne derland gekomen en vervolgens met dat meisje getrouwd". Leuk De voormalige Tsjech is er dan ook de man niet naar om met spijt op die indertijd genomen beslissing, die hem de weg naar de top defi nitief versperde, terug te kijken. Integendeel. "Het ijshockey mag hier in vergelijking met Tsjecho- slowakije dan wel amateuristisch bedreven worden", biecht Anton op, "maar ik vind dat leuk, speel liever voor mijn ontspanning. Daarom zou ik ook nimmer een full-profcontract ambiëren. Al kon ik het dubbele verdienen, mijn functie als bouwkundig in genieur zou ik daar nooit voor opgeven. Relativeren, het blijkt één van zijn sterkste eigenschap pen. Anton typeert dat bijvoor beeld door de beslissende tref fers, die hij tegen Tilburg Trap pers en Olympia Heist fabriceer de "niet als mijn verdienste, maar als een verdienste van het hele team" te kwalificeren. Bedacht zaam: "Je mag op zo'n moment dan wel de held van de suppor ters zijn, ook die mensen moeten bedenken dat ijshockey een teamsport is en blijft. Uiteinde lijk moet iemand toch voor die goals zorgen en dat ik nu toevallig degene was die het laatste zetje aan die puck gaf is in feite niet zo belangrijk. Slechts het resultaat telt, niet wie die goals heeft ge maakt. Daar kan over drie jaar niemand zich iets meer van her inneren. Sterker nog, over drie jaar weet misschien niemand meer iets van mijn bestaan af. En dat zijn zaken die ik in mijn car rière altijd voor ogen heb gehou den". Nuchter Die nuchtere instelling zou een reeks van misverstanden kunnen oproepen waar het gaat om zijn betrokkenheid met Leiden Lions. De veronderstelling zou bijvoorbeeld gewekt kunnen worden dat zijn interesse voor die club ophoudt bij het ijshockey- sec. Het tegendeel blijkt echter waar. Als captain voelt juist hij zich ten nauwste aan de organisa tie gelieerd. Anton voelde zich daarom vorig seizoen geroepen om zijn bestuur te waarschuwen voor een promotie naar de hoog ste ijshockeyafdeling. Hij: "Ik was bang dat de club daardoor een te snelle ontwikkeling zou gaan doormaken. Er bestaat qua niveau tussen die eerste en twëe- de divisie namelijk een enorm verschil, eenvoudig, omdat er geen echte promotie-en-degrada- tieregeling bestaat. Zodoende is er geen sprake van een behoorlij ke doorstroming en drijven die divisies steeds verder van elkaar af." Zuchtend: "Hoewel ik mij achteraf met de meerderheid so lidair heb verklaard, ben ik nog altijd niet van de juisheid van die promotie overtuigd". Jiri An tons bedenkingen ten aan zien van dat stapje omhoog sprui ten vooral voort uit de weten schap dat het Leiden Lions aan capabele reserves ontbreekt. An ton: "Daarom moet er zo snel mogelijk naar gestreefd worden om een goed jeugdteam op te bouwen. Een geleidelijke op bouw valt namelijk verre te pre fereren boven het aantrekken van dure Canadese en Neder lands/Canadese krachten. Ik heb het bij mijn oude club Smoke Ea ters in Geleen meegemaakt dat er opeens geen geld meer was om die dure spelers te betalen. De club viel toen prompt uit elkaar" Ondanks al die bezwaren zet Anton zich zo goed mogelijk in om met zijn ploeg de best denkbare posi tie in de topklasse te bereiken. Realistisch: "Het probleem is al leen dat wij een ploeg hebben, die voor 80% uit jongens bestaat die een volledige dagtaak hebben. Een gegeven, dat bij mij een ge voel van machteloosheid te weegbrengt, want in feite kan je op die basis nooit verder reiken dan het boeken van een inciden teel succesje" Stunt Jiri Anton hoopt dat zijn formatie een dergelijke stunt morgen avond tegen Heerenveen zal kunnen bewerkstelligen: "Die club is in zijn geheel op profes sionele manier geschoeid. De spelers trainen daar soms twee maal per dag". Strijdlustig: "Maar ze moeten toch niet den ken dat ze hier zo maar twee pun ten kunnen weghalen, want er valt bij ons onmiskenbaar een stijgen de lijn te bespeuren. In het begin van het seizoen draaide het bij ons niet. We hadden in alle op zichten aanpassingsproblemen. Niet allen met ijshockey in de eerste divisie, we moesten ook duidelijk aan Paul Domm wen nen. Hoewel ook Jean Martin een vakman was, is de overgang van Martin naar Domm net zo groot als de stap van tweede naar eerste divisie. Domm kampte vooral met het probleem dat we, nu het in die tweede divisie zo gemak kelijk was gegaan, lui waren ge worden. Niet meer de juiste inzet wisten op te brengen. Tegen die achtergrond heeft Domm die moeilijkheid boven verwachting snel weten op te lossen. Hij heeft ons ervan weten te overtuigen dat er in de hoogste klasse geen wed strijden op techniek en routine gewonnen kunnen worden. Zijn aanpak is in vergelijking met die van Martin veel 'universeler' Jiri Anton: "IJshockey i Veel doelbewuster gericht. Al leen daarom al is het voor Leiden te hopen dat hij blijft. Het zou namelijk verdomd jammer zijn als Domm het werk niet zou kun nen afmaken waar hij aan begon- TILBURG - De kille cijfersdie na afloop van de Coupe NN-confron- tatie Tilburg Trappers-Leiden Lions op het "sheet" (wedstrijd formulier) werden opgetekend, riepen een compleet vals beeld op van die ijshockeyontmoeting Zowel het aantal strafminuten (Tilburg: 1x2: Leiden Lions: 9x2) als het uiteindelijke 3-1 resultaat gaven een volstrekt irreële voor stelling van zaken met betrekking tot het weclstrijdgebeuren. Spel leider Zaalberg van Zeist had er alles mee te maken dat het "sheet" tot een slecht gelukt schilderij van de tweekamp devalueerde, nu hij té dikwijls met de ijshockeywet- ten had gespot. De kaalhoofdige arbiter leidde Til burg Trappers-Leiden Lions na melijk met twee gezichten. Waar hij de Leidse ijshockeyers vaak voor de meest onbenullige ver grijpen naar de strafbank ver- weës, bedekte hij de Tilburgse overtredingen tot genoegen van het thuisfront met de mantel der liefde. Alsof dit alles nog niet genoeg was gaf hij zijn proeve van onbe kwaamheid nog een extra dimen sie door een glaszuivere treffer van Harrie Wielheesen (gescoord in het begin van de derde periode wegens offside(twee lijnen) af te keuren. Zaalberg van Zeist moet tot die beslissing zijn geko men na door een spontaan opko mende blindheid voor de feiten te zijn bevangen. Op het moment namelijk dat Wielheesen door Rob Hagendoorn werd aangespeeld bevond de Haagse center zich nog vóór de blauwe lijn. Die arbitrale dwalingen droegen er in niet geringe mate toe bij dat het gehavende Leiden Lions (Van Sloun en Cuomo ontbraken res pectievelijk wegens ziekte en een blessure op het appèl), daar waar het qua prestatie recht had op een puntendeling, alsnog wegglib- berde naar een 3-1 nederlaag. De Tilburgers legden de basis voor die zege al in de eerste periode, toen die ploeg tweemaal kon pro fiteren van een numerieke meer derheid. Nadat Dave Mathewson wegens hooking voor twee minu ten naar de kant was gestuurd, haalden de Brabanders het opti male resultaat uit het "power- play" op het moment dat George Peternousek Hans Smolders op kundige wijze bediende: 1-0. Die score werd in de negende minuut verdubbeld, nadat André Jans sen wegens holding naar de strafbank was gedirigeerd. An dermaal dreunden de Tilburgers het door coach Jiri Pokomy inge- hamerde Tsjechische lesje (twee wingers die het spel breed hou den, een aanspeelpunt achter het doel en een afwerker vlak voor de goalgreesevoorbeeldig op en kon John Dielissen de 2-0 omhel zen na een assist van John Grif fith. Die treffer bracht bij de Lei- denaars niet de verwachte afta keling teweeg, waar het chauvi nistische Brabantse publiek zo hoorbaar op hoopte. Integendeel. Nadat de bewoners van de Ton Menkenhal met twee man minder (Domm en Mathewson zaten op het zondenbankje) vooral door goed doelmanswerk van Ed Nienhuis overeind waren geble ven, raakte de brigade van de eminent optredende Paul Domm dermate geënthousiasmeerd dat Tilburg tot diep in eigen stellin gen terug moest. Dat offensief le verde de logische aansluitings treffer van de uitstekend op dreef zijnde Mathewson op. Er on tspon zich na die 2-1 een aantrekkelijk duel met wisselende kansen. Zo kreeg John Griffith alleen voor Nienhuis een nauwelijks te mis sen kans die hij toch om zeep hielp, waar tegenover stond dat Hag en doorn fraai voorbereidend werk van Domm niet naar juiste waarde wist te schatten. Alleen daarom al had dit sprankelende treffen in een puntendeling moe ten eindigen. Referee Zaalberg van Zeist (afgekeurde Wielhee- sengoal) en Klaas v.d. Broek (maker van het derde doelpunt) beslisten evenwel anders. Zij wa ren er met hun daden verant woordelijk voor, dat de "official scorer" na afloop, het wedstrijd verloop in aanmerking genomen, "valsheid in geschrifte" moest plegen... GERARD VAN PUTTEN PAARDESPORT - De Amerikaan se Barney Ward is met het paard Lucky Hit winnaar geworden van de Puissance van het CHIO in de Canadese plaats Toronto. Zijn twee naaste concurrenten Ian Millar uit Canada en Robert Rid- land uit de Verenigde Staten ver schenen bij de laatste barrage niet meer aan de start. Canada heeft de leiding in het lan- denklassement met 104 punten. ADVERTENTIE Zondag a.s. aanvang 14.00 uur de competitiewedstrijd LDWS-terrein Sportpark „De Vliet" Bezoek dit spektakelstuk Aanvang: 20.30 uur. Vondellaan 41 - Leiden tel. 071-769344. ALKMAAR - Na Christ van der Smissen lijkt ook een andere fa voriet voor de Nederlandse titel bandstoten, Hans Vultink, met een inzinking te kampen. Nadat Van der Smissen in de eerste ronde al tegen streekgenoot Ha- vermans het onderspit moest delven, werd hij gistermiddag in de derde ronde door titelverdedi ger Sundquest gevonnist. Hans Vultink leek bij het ingaan van de vierde ronde de beste papieren voor de eindzege in het bezit te hebben, maar gisteravond laat struikelde hij op kinderlijke wij ze over de nog onbekende De Kleine. Het gevolg daarvan is dat na de tweede dag drie man aan de leiding gaan: Havermans, Vul tink en Piet Dekker. De outsider in Alkmaar (Dekker) ontpopt zich als een serieuze kandidaat voor de nationale titel, daarbij ge stimuleerd door het feit dat het toernooi door zijn eigen vereni ging (Homas, waarvan hij voor zitter is) georganiseerd wordt. De partij tussen Van der Smissen en Sundquest was die tussen de Europees kampioen en de Ne derlands kampioen in deze spel- soort. De nationale titelhouder Sundquest, die tijdens de inter nationale evenementen van het vorig seizoen hevig faalde, lijkt dit toernooi aan te grijpen om iets van zijn verloren prestige terug te winnen. Tegen Van der Smissen gelukte dat onder andere. Twin- Hans Vultink kwam gistermiddag als enige de eerste drie ronden ongeschonden door. Tegen Jean Bessems speelde Vultink gede gen zonder echte uitschieters naar boven of naar beneden in 27 beurten naar het totaal van 200 toe. In de avonduren moest de "man uit Groenlo" echter buigen voor de druk van de gedoodverf de favoriet. Tegen de onbekende grootheid De Kleine kwam hij in 33 beurten niet verder dan een to taal van 144. Daarmee hield Vul tink, die overigens tegen Bes sems een nieuw serie record tot stand bracht, in ieder geval nog even de spanning in. Mede ook omdat de "ongeschoolde" Piet Dekker op eigen bodem tot de meest verrassende resultaten komt. UITSLAGEN DERDE RONDE: Dekker 200 21 34 9.52 De Kleine 109 21 38 5.19 v. d. Smissen 139 32 23 4.34 Sundquest 200 32 43 6.25 Vultink 200 27 31 7.40 Bessems 165 27 35 6.11 Velthuis 200 34 48 5.88 Hayermans 196 34 52 5.76 UITSLAGEN VIERDE RONDE: Sundquest 182 23 28 7.91 Havermans 200 23 45 8.69 Velthuis 60 18 21 3.33 v. d. Smissen 200 18 84 11.11 Vultink 144 33 34 4.36 De Kleine 200 33 21 6.06 Bessems 125 31 20 4.03 Dekker 200 31 30 6.45 DEN HAAG - De organisatoren van de wedstrijd catch tussen de Japanner Antonio Inoki en An ton Geesink in het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy vragen ruim twee miljoen gulden schadever goeding van Geesink. Deze heeft aangekondigd niet in het strijd perk te zullen treden. Inoki, die bekend werd door zijn gevecht tegen wereldkampioen boksen Cassius Clay (Muham- med Ali), heeft tot dusver nog geen wedstrijd catch verloren. Zijn managers zeggen, dat Gee sink bang is om tegen hem te moeten vechten. „Hij is bang dat zijn reputatie van onoverwinne lijkheid eraan gaat", zeggen de Westduitse organisatoren van de wedstrijd. Verder zou Geesink absurd hoge financiële eisen hebben gesteld. „Een charlatan in de topsport. Een man die bang en nog eens bang is". Zo kwalifiseren de Westduit sers Geesink. De in Oostenrijk wonende ex-wereldkampioen judo heeft laten weten niet mee te willen doen omdat Inoki zou moeten winnen. Het is bij catch, voorzichtig gezegd, niet ongebruikelijk dat van tevo ren afspraken worden gemaakt over wie de wedstrijd moet win nen, en wie de smadelijke aftocht moet blazen. De Westduitsers willen nu,.dat Wim Ruska in plaats van Geesink te gen Inoki te velde trekt. Ruska maakt deel uit van het circus waarmee Inoki de wereld pleegt rond te gaan. Hij heeft al enige malen tegen Inoki gevochten, zonder overigens ooit het zoet der overwinning te smaken. Het is nog niet zeker of hij aan staande donderdag in het sport paleis in plaats van Geesink mag optreden. Daarvoor moet de di rectie van Ahoy toestemming verlenen, en daar wordt het ko mende weekeinde over ge praat. Ruska, toch al niet Geesinks beste vriend, heeft een verklaring uit gegeven waarin hij zijn zienswij ze over catch in het algemeen en Geesink in het bijzonder uiteen zet. Ruska geeft in die verklaring toe dat in het verleden nogal eens wedstrijden catch volgens een van tevoren uitgestippelde regie verliepen. Maar. zo verzekert hij, de mensen achter het duel Gee- sink-Inoki houden zich niet met dat soort praktijken bezig. Dan laat hij weten: „Waarschijnlijk ziet de heer Geesink z'n kapitale fout in, dat hij zich onmogelijk kan meten tegen een eerlijke sportman zoals Inoki, en dat hij daarom geen kans heeft". „Een leek kan zien dat - helaas! - een eens zo geweldig sportman als Geesink vroeger was, de laat ste jaren aan vetzucht lijdt, en zich onmogelijk kan manifeste ren als een échte sportman. Nu Geesink erachter komt dat hij zich werkelijk moet bewijzen - en dat kan hij niet - zegt hij dat hij voor Inoki op z'n rug moet gaan liggen. Dit is absoluut een leu gen", aldus Ruska. tig beurten lang liet Sundquest de Brabander achter zich aanlo pen om de partij uiteindelijk af te sluiten met het toch wel lage ge middelde van 6.25. Van der Smis sen bleef bij het totaal van 139 steken. Maar evenals op de eerste speeldag liet de Europees kampioen een verliespartij door een uitsteken de prestatie volgen. In 18 beurten versloeg hij Ben Velthuis. Met een serie van 84 legde hij daar voor de basis. Hans Vultink: opzienbarende nederlaag tegen onbekende De Kleine

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11