Verkiezingen in Rhodesië uitgesteld Voorzichtig optimisme in Jeruzalem IC ICO/ATHIBU Lid van hooggerechtshof in Madrid doodgeschoten Meer burgers in regering Iran s Werelds mooiste Het zonnetje in huis. Europees onderzoek afgekraakt Klassieke stijlmeubelen Christof/e VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 PAGINA 9 LONDEN (AFP/Reuter) - De 19-jarige Argentijnse Silvana Suarez is gisteravond in de Royal Albert Hall in Londen gekozen tot Miss World 1978. De Argentijnse versloeg daarmee schoonheidskonin ginnen uit 67 landen. s werd aangewezen door een negen leden tellende inter nationale juryAan de eerste prijs is een bedrag van 10.000 dollar verbonden. Daarnaast kan ze tijdens het komende jaar nog eens 30.000 dollar verdienen van reizen rond de wereld. TEHERAN (Reuter) - De premier van Iran, generaal Azhari, heeft gisteren weer acht burgers in zijn kabinet benoemd, onder wie nog drie die ook minister waren in de burgerregering die 5 november viel als gevolg van de golf van straatgeweld tegen het bewind van de sjah. De regering bestaat nu overwegend uit burgers. Vandaag is het de dag van de strijd krachten. Langs negen routes worden dan in Teheran militaire parades gehouden, mede om de bevolking te laten zien, dat het leger de toestand beheerst. Maar ondanks de aanwezigheid van veel soldaten is er gisteren in de meeste grote steden gedemon- Akkoord West- Oost-Berlijn OOST-BERLIJN (REUTER) - West- en Oost-Duitsland hebben gisteren een akkoord getekend voor de aanleg van een autoweg van West-Berlijn naar Hamburg. De 216 km lange weg zal in vier jaar worden voltooid. Volgens westelijke diplomaten is de regering in Bonn er verrast over, dat de onderhandelingen, die vijf maanden hebben ge duurd, zo vlot verliepen. West-Duitsland zal zijn oostelijk buurland in de komende elf jaar meer dan 6,5 miljard mark beta len. Van dat bedrag is 1,2 miljard bestemd voor de nieuwe weg. Het grootste gedeelte 5,25 miljard te betalen in tien jaar, is voor het onderhoud van de transitover bindingen tussen Berlijn en het Westen. Op het ogenblik betaalt bonn 400 miljoen mark per jaar De rest van het bedrag is voor de heropening van het Teltow-ka- naal in het zuiden van West-Ber- lijn dat sinds de deling van Duitsland gesloten is, en voor herstel van het kanalenstelsel tussen de stad en West-Duits land. De beide landen hebben afgespro ken in 1980 te beginnen met een nieuwe algemene onderhande lingsronde. Dan zal er naar ver wachting worden gesproken over verbetering van de grensover gangen en een verbinding tussen de nieuwe autoweg en het gebied van Hannover. In diplomatieke kring zegt men dat de Oostduitse bereidheid om met Bonn te onderhandelen over za ken die West-Berlijn aangaan, een wijziging betekent van het vroegere standpunt dat West- Duitsland niet het recht had West-Berlijn te vertegenwoordi gen. J ERUZALEM (GPD) - Voorzichtig optimisme heerste gisteravond in Jeruzalem over het welslagen van de vredesbesprekingen in Washington. Dit was gebaseerd op een eerste verslag van het ge sprek dat minister van defensie Weizman heeft gehad met de Egyptische vice-president Moe barak. Weizman is na dat gesprek terugge roepen naar Israël om rapport uit te brengen aan de regering. Voor hij zijn onderhoud had met Moe barak, heerste grote bezorgdheid over het verloop van de vredes besprekingen. Die bezorgdheid gold de jongste Egyptische eisen, die betrekking hebben op de Gazastrook, maar waarvan niet bekend is gemaakt wat ze nu precies inhouden. Een hoge Israëlische regeringsfunc tionaris heeft gezegd, dat Egypte probeert een verband te leggen tussen de toekomst van de door Israël bezet gehouden Gaza strook, en het vredesverdrag tus sen beide landen. Israël verzet zich tegen zo'n koppeling. Een graadmeter voor de gang van zaken bij de vredesbesprekingen lijkt te zijn, dat vooralsnog niet wordt gedacht aan t topconferentie tussen Carter, Sadat en Begin. Carter verklaarde gisteren tegen overjournalisten dat hij niet ver wacht dat zo'n top nodig zal zijn. Even daarvoor had hij een ge sprek gehad met Moebarak. Hierbij gaf de Egyptische vice- president hem het antwoord op het jongste Amerikaanse com promisvoorstel, bedoeld om de meningsverschillen tussen Israël en Egypte op te heffen. Binnen de Israëlische regering zijn de ruzies inmiddels hoog opgelo pen. Vooral minister Sjaron, die onder meer verantwoordlijk is voor de nederzettingen in de be zette gebieden, lijkt in menings verschillen te grossieren. Aanleiding is het uitlekken van een geheim plan voor de bouw van een stand in de Gazastrook. Sja ron wordt algemeen beschouwd als de boosdoener, die het heeft laten uitlekken om de vredeson derhandelingen te dwarsbomen, alhoewel Sjaron dat hardnekkig ontkent. Er wordt gefluisterd dat Sjaron, die veel aanzien in de regering heeft verloren, zal aftreden op grond van een heel andere zaak. Hij heeft een grote boerderij die hij moet verkopen, omdat het niet is toegestaan gis minister particu liere zaken aan te houden. Tot nu toe heeft hij steeds geweigerd zijn boerderij te verkopen. De radio van de Israëlische strijd krachten meldde gisteren uit Washington dat minister van fi nanciën Simcha Erlich erin was geslaagd met de Verenigde Sta ten overeenstemming te berei ken over de Amerikaanse beta ling voor de terugtrekking van Is raël uit de Sinai in het kader van een verdrag met Egypte. Volgens de radio gaat het om een bedrag van 3,4 miljard dollar, waarvan eenderde als schenking en de rest als lening op lange termijn tegen een lange rente. SALISBURY (Reuter) - De uit blank en zwart bestaande overgangsregering van Rhodesië heeft de invoering van een zwart meerderheidsbewind uitgesteld tot april vol gend jaar. Dit blijkt uit een verklaring die gisteren is voorgelezen buiten het kantoor van premier Ian Smith. Het besluit houdt in dat e streerd, waarbij het tot kleine botsingen met militairen kwam. De indruk die men van Teheran krijgt, is niet meer die van een stad waar de staat van beleg van kracht is, De tanks staan weer in de kazernes. Alleen enkele "mi trailleurnesten" op de kruispun ten herinneren eraan dat de toe stand nog niet volkomen normaal is. De crisis is niet echt bezworen. Op diverse ministeries blijven de ambtenaren staken. Op het mi nisterie van financiën heeft de stakingsactie die een politiek ka rakter heeft, al geleid tot ernstige economische problemen, in het bijzonder bij het beheer van de in- en uitvoerrechten. Een Ita liaanse importeur zei dat er dui zenden vrachtauto's aan de grens worden vastgehouden. Op den duur kan deze staking de le vensmiddelenvoorziening ern stig in gevaar brengen. Ook de pers laat het nog steeds af weten. De journalisten willen niet onder censuur werken. Bij de kiosken in Teheran zijn alleen maar buitenlandse bladen te krijgen. De universiteit blijft ook gesloten. De oppositie in de Iraanse hoofdstad lijkt moeilijke uren te beleven. Er zijn al niet- ondertekende vlugschriften ver schenen waarin zij, die geloofd hebben in de korte "Iraanse herfst" toen alles mogelijk leek, van ernstige wandaden beschul digd worden. Volgens velen wordt over het toe komstige lot van Iran nu niet meer in de straten beslist, maar in de politieke milieus maar voor hoe lang? Niemand gelooft dat de lont uit het volksverzet is getrok ken. En vooral in de provincies blijft het onrustig. Radio en pers bureaus maken dagelijks mel ding van rellen in de provincie stel komt van vier maanden i programma van de overgangsre gering, zoals dat door Smith en drie zwarte nationalistische lei ders op 3 maart van dit jaar was vastgesteld. De verklaring werd voorgelezen nadat de coalitie gis teren tien uur lang in bespreking was geweest. Volgens de verkla ring zullen algemene verkiezin gen in Rhodesië nu op 20 april worden gehouden. Bisschop Abel Moezorewa, hoofd van de Verenigde Afrikaanse Na tionale Raad UANC, zei na de be kendmaking dat hij tevreden was. De bisschop, die tot nu toe de belangrijkste tegenstander was geweest van uitstel van de overgang naar meerderheidsbe wind, meende: "We hadden graag een vroegere datum gehad, maar na diepgaande bestudering van het proces dat zich moet voltrek ken heb ik geen ander keus dan te zeggen dat ik tevreden ben" Dominee Ndabaningi Sithole, leider van de interne vleugel van de Zimbabwe Afrikaanse Natio nale Unie ZANU, zei: "We moes ten het onvermijdelijke accepte ren". Zowel de UANC als de ZA NU had eerder laten weten dat er moeilijkheden zouden komen als de datum voor meerderheidsbe wind zou worden opgeschoven Volgens Sithole was het fysiek onmogelijk aan de datum van 31 december vast te houden omdat de overgangsregering kampt met vertraging bij bepaalde maatre gelen die voor het organiseren van een verkiezing vereist zijn uit- raden (van de overgangsregering) n het hebben hun wil bekrachtigd voort te gaan met de volledige toepassing van het akkoord van 3 maart op basis van dit program- Programma Volgens de verklaring ziet het nieuwe programma voor over gang naar het meerderheidsbe wind er als volgt uit: 22 december: voltooien, contro leren, drukken en verspreiden van een grondwet voor zwart be wind, 30 januari: een referendum over de grondwet voor het blanke kie zersvolk, 6 februari: terugroeping van het parlement, 8 maart: de grondwet en een kieswet passeren het parlement en worden afgekondigd. Parle ment ontbonden, 23 maart: kandidaatstelling voor de verkiezingen, 20 april: verkiezingsdag. In de verklaring wordt er nog aan toegevoegd: "De gezamenlijke ADVERTENTIE Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden, tel. 071 -141741 showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 i donderdagavond 7 - 9 uur en zaterdags 9.30 - 1,30 i of 's avonds na afspraak Zwarte lijst De "Afrikaanse Nationale Unie van Zimbabwe" (ZANU), de Rhode- sische zwarte nationalistische beweging onder Robert Moega- be, heeft gisteren de namen van ruim 50 zwarten genoemd die zullen worden doodgeschoten, als zij zich niet distanciëren van de zogenoemde "interne rege ling". De lijst werd bekendgemaakt via het radiostation van de ZANU in Mozambique. "Iedereen wiens naam is bekendgemaakt, die niet overeenkomstig ons verzoek zijn functie opgeeft, wordt automa tisch een militair doel dat met voorrang wordt aangepakt. U loopt de kans direct te worden gearresteerd of doodgeschoten" aldus de mededeling. Op de lijst komen o.a. de namen voor van de drie gematigde lei ders met wie Smith het huidige overgangsbewind vormt: Moezo rewa, Sithole en stamhoofd Je remiah Chirau. Ook de zwarte le den van het kabinet en 17 zwarte parlementsleden staan op de zwarte lijst. "Daarbij moeten ook alle leden van de politie en de strijdkrachten van het regime in Salisbury worden gevoegd", al dus ZANU. STRAATSBURG (ANP) - Het Eer ste Kamerlid Johan Lamberts (PvdA) heeft in het Europees Parlement in Straatsburg een door de Europese Commissie voorgesteld onderzoekpro gramma naar beschavingsziek- ten afgekraakt. Lamberts, die zelf arts is, noemde het programma rubbish en neb- bisch (Waardeloos, red.), en hoopte dat het lid van de Europe se Commissie onder wiens ver antwoordelijkheid het valt, de Westduitser Guido Brunner, als hij ziek zou worden niet op een dokter zou stuiten "die hem zo lang onderzoekt tot hij tot het verleden behoort". Het programma, dat ruim 7,5 mil joen gulden kost, beoogt Europe se coördinatie van onderzoekin gen in de negen EG-landen te verbeteren, onder meer naar zelfmoordpogingen onder jonge ren. "Hier zijn we in internatio naal verband al een jaar of vijftien mee bezig", aldus Lamberts. "We weten wel de oorzaken ervan, we moeten er alleen iets aan doen" Over het tweede onderwerp van studie, trombose, hart- en vaat ziekten, merkte hij op dat we "de achtergronden moeten bestrij den en niet achter de symptomen aanlopen. Dit is weer een onder zoek dat alleen maar zal leiden tot uitstel van executie. Een onder zoek waardoor men weer uitstelt iets werkelijk te doen". Slechts het vijfde onderwerp van onderzoek kon zijn goedkeuring wegdragen. "Electro-cardiogra- fie in Europa moet goed worden geregeld". de aanslag op rechter Juan Mateu Canoves i MADRID (GPD) - Vier ko gels hebben gistermorgen een eind gemaakt aan het leven van de 58-jarige Jo sé Francisco Mateu Ca noves, lid van het hoogge rechtshof te Madrid. De magistraat begaf zich van zijn woning op weg naar het ge rechtsgebouw, toen twee gewa pende mannen hem het pistool op zijn hoofd zetten en schoten. Na de aanslag vluchtten de da ders op twee brommers. Toen een van de bromfietsen niet onmid dellijk wilde starten, gooide een van hen een handgranaat naar de voetgangers om een achtervol ging te voorkomen. De granaat ontplofte niet. De moord op de magistraat, die van 1968 tot 1976 voorzitter was van het tribunaal voor openbare orde, heeft het justitiële apparaat in Spanje diep geschokt. Direct na ADVERTENTIE Dit is één uit onze grote kol- lektie klassieke 17e eeuwse kasten Meubelen van blijvende waarde. Alleen oocrr Ijrt brtrrc mnibri Out>c|?iin2H <ribrn tel.071-1234*31 de bekendmaking van de aanslag werd de vlag op het paleis van justitie te Madrid half stok ge hangen en staakten de leden van het hooggerechtshof hun arbeid. Antonio Pedrol Rius, voorzitter van het Madrileens college van advocaten, vroeg zich af of deze moord de eerste was van een reeks, die net zoals in Italië, het doel heeft de justitie te demorali seren. Alle politieke partijen en vakbonden, waaronder ook de communistische vakcentrale Comisiones Obreras, die door Jo sé Franciso Mateu Canoves als president van het tribunaal voor openbare orde in het verleden zwaar werd vervolgd, hebben de aanslag scherp veroordeeld en aangemerkt als een nieuwe po ging om de democratie in Spanje te verstoren. De aanslag op de magistraat was goed voorbereid. Vlak voor het moment dat de daders het vuur op het lid van het hooggerechts hof openden tot ongeveer 10 mi nuten na de moord reden er geen auto's in de doorgaans overvolle straat. Vermoedelijk hebben en kele medeplichtigen op een af stand een kunstmatige verkeers opstopping georganiseerd om een achtervolging van de daders te vermijden. Op de plaats van het misdrijf werden kogelhulzen gevonden van een type dat wordt gebruikt door de Baskische af scheidingsbeweging ETA. De laatste tijd had José Francisco Mateu Canoves herhaaldelijk be dreigingen ontvangen van de ETA en andere terreurorganisa ties. Waarnemers menen dat de moord op de magistraat uitgebuit zal worden door verschillende ex- treem-rechtse organisaties, die zondag de derde verjaardag van de dood van Franco met een ma nifestatie te Madrid zullen vieren. José Franciso Mateu Canoves werd als voorzitter van het tribu naal voor openbare orde wereld beroemd door het geruchtma kende proces 1001. Bij dit proces veroordeelde hij tien leiders van de indertijd clandestiene com munistische vakbond Comisio nes Obreras tot gevangenisstraf fen van 12 tot 20 jaar wegens het bijwonen van een verboden ver gadering. Vijftienhonderd mensen hielden gistermiddag een demonstratie GEWELD - Een van de vier brandweerlieden die gisteren gewond werden bij een bomaan slag op een bierbrouwerij in Bel fast, is aan zijn verwondingen be zweken. De andere drie zijn naar het ziekenhuis gebracht. Men vermoedt dat de aanslag is ge pleegd door leden van de Ierse Republikeinse Leger (IRA), maar geen enkele organisatie heeft nog verklaard verantwoordelijk hier voor te zijn. in Mondragon uit protest tegen het politieoptreden van woens dagavond, waarbij een schietpar tij plaatsvond tussen de Guardia Civil en drie leden van de ETA Hierbij werden twee leden van de ETA gedood en raakte een ander ETA-lid zwaar gewond, terwijl een 55-jarige vrouw in haar moes tuintje dodelijk werd getroffen door een politiekogel en twee voorbijgangers schotwonden opliepen. Een commando van de ETA, be staande uit drie gewapende mannen, heeft gistermiddag de studio van Radio Juventud in Ei- bar overvallen. De terroristen dwongen de redacteur in de stu dio tot tweemaal toe een cassette af te draaien, die een boodschap van de ETA bevatte waarin de bevolking aangeraden werd „nee" te stemmen op het referen dum over de democratische Grondwet op 6 december. Na de uitzending sloegen de daders op de vlucht. ADVERTENTIE ORFEVRE Un certain art de vivre. verkrijgbaar bij o.a Au Bon Goüt Gangetje 8 Leiden Focke Meltzer Den Haag. Leidsenhage, Rijswijk Pavilion Christofle Hoogstraat 33 Den Haag

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9