Yan Agt: Regering heeft Aantjes niet tekort gedaan Eerder boetes dan gevangenisstraffen SABA Elk Kamerlid moet gegevens over verleden verstrekken' USCQ Kamer had beter eerder kunnen worden ingelicht Kritiek Aantjes op gesprek met kabinet Mr.Hesrlk word niet gemanipuleerd een formidabele prestatie in kleurentelevisie: SABA UUIMCOUIR 1998,- ILIGTVOET GANGETJE Wolf! (CPN): VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 DEN HAAG (GPD) - Minister-president Van Agt geeft toe dat het beter zou zijn geweest indien Tweede-Kamervoorzitter dr. Anne Vondeling in een vroeger stadium op de hoogte was gesteld van het onderzoek naar het oorlogsverleden van ex-CDA-leider Aan- tjes. Dat schrijft Van Agt in een brief aan Vondeling, nadat de kamervoorzitter op zijn beurt in een brief aan Van Agt kritiek had geuit op de door de regering gevolgde procedure. Vondeling stelde daarin dat deze zaak in eerste instantie de Tweede Kamer aangaat en pas daarna de regering. Hij was boos dat hij pas op 6 november, vijf dagen na het begin van het onderzoek en op de dag dat de zaak in de publiciteit kwam, over de affaire was ingelicht. Van Agt stelt in zijn brief aan Vondeling het overigens juist te achten dat de regering op 2 november - de dag dat dr. L. de Jong met de eerste gegevens bij de regering aanklopte - eerst nadere informatie heeft willen krijgen, ook van Aantjes zelf, alvorens de onderzoeksresultaten aan de Tweede Kamer werden doorgezon den. De premier wijst de stelling van Vondeling af, dat de regering haar onwil had moeten tonen om een oordeel te geven over het gedrag van een Tweede-Kamerlid. „Waar het op aan komt, is dat wij geen eigen oordeel toevoegden, zelfs met zoveel woorden stellend dat wij dit niet deden (Lees: wensten te doen). Wel gerechtvaardigd achten wij, zoals al gezegd, uw kritiek dat u te laat bent geinfor- meerd". DEN HAAG (GPD) - Mr. Aantjes heeft scherpe kritiek op de gang van zaken in het eerste gesprek dat het kabinet op 3 november met hem voerde over zijn oorlogsverleden. Aantjes zegt in een brief aan kamervoorzitter Vondeling en de betrokken ministers niet te hebben geweten dat van het gesprek een verslag werd gemaakt. Bovendien is het verslag in tal van opzichten onjuist en onvolledig, aldus Aantjes. Aantjes heeft het concept-verslag van het gesprek daarom nog niet voor akkoord teruggestuurd. Als reden geeft Aantjes dat hij ern stig bezwaar heeft tegen de gevolgde procedure „die mij in een nadelige positie plaatst". Zonder te twijfelen aan de integriteit van de samenstellers blijf ik daarom bezwaar maken tegen publi catie van het verslag in welke vorm dan ook, aldus Aantjes. Vooraf is aan Aantjes niet meegedeeld dat van het gesprek een verslag zou worden gemaakt. Anders zou Aantjes zeker een ge tuige of raadsman hebben meegenomen gezien het feit dat de regering en het Instituut voor Oorlogsdocumentatie ook met twee mensen was vertegenwoordigd. Ook zou ik meer tijd heb ben verlangd om te reageren op de gegevens die werden voorge legd, zo schrijft Aantjes in zijn brief. Aantjes zegt nu veel meer tijd nodig te hebben om de inhoud van het verslag nauwkeurig op zijn juistheid te kunnen beoordelen. DEN HAAG (GPD) - In een brief aan kamervoorzitter Vondeling heeft de Haagse advocaat Hes - een van de twee personen die zich met geruchten hebben gericht tot RIOD-directeur prof. De Jong - ten stelligste ontkend dat iemand hem onder druk zou hebben gezet om het gerucht over Aantjes te verspreiden. Hes verklaart dat hij een verhaal over het oorlogsverleden van Aantjes hoorde van iemand, die het weer had vernomen in de wandelgangen van de Eerste Kamer. Hes vermeldt in zijn brief van gisteren aan de kamervoorzitter niet wie zijn bron is. Het ging om een medede ling in een particulier gesprek, dat overigens in het geheel niet over Aantjes ging, aldus mr. Hes. Zoals bekend was het gerucht dat Hes hoorde overigens niet juist; wat hij in eerste instantie vernam was niet Aantjes' lidmaatschap van de SS, maar van de NSKK (Nazional Sozialistische Kraftwagen Korps). „Ik verklaar uitdrukkelijk, dat noch mijn zegsman, noch wie dan ook enig verzoek tot mij heeft gericht of welke druk of aandrang dan ook op mij heeft uitgeoefend om de mededeling verder te verspreiden of om bij de heer De Jong, die ik als de meest des kundige neutrale persoon omtrent de betreffende materie meen de te mogen beschouwen, de betreffende mededeling te verifië ren of om hem enigerlei mededeling te doen, en niemand wist dat ik de heer De Jong om onlichtingen zou gaan vragen", aldus mr. Hes in zijn brief. De bewering dat hij dan misschien heeft „gema nipuleerd" wijst hij met grote stelligheid van de hand. In zijn brief aan Vondeling stelt hij dat hij door perspublikatics die in deze richting gaan zich gebelgd voelt. DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt heeft gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de zaak-Aantjes met klem tegengesproken dat het kabinet doelbewust zijn verantwoordelijkheden zou hebben ontlopen. Premier Van Agt (links), minister De Ruiter van justitie (midden) en Kamervoorzitter Vondeling beraadslagen na de middagschorsing van het debat over de zaak-Aantjes In een motie van de PvdA werd dit laatste gesuggereerd. "Wij vragen niet om een schoonheidsprijs en wij staan open voor kritiek", al dus de premier die liet blijken niet anders te hebben kunnen handelen vanwege het uitlekken van het onderzoek naar Aantjes oorlogsverleden naar de pers. "Ook hebben wij de persoon Aantjes niet tekort gedaan" zo zei hij. De PvdA en enkele andere opposi tiepartijen waren echter niet te vreden met dat antwoord van de premier, die werd verweten op tal van punten van kritiek niet te zijn ingegaan. Ook binnen de CDA- fractie bestond kritiek op de handelwijze van het kabinet. Ge durende de avond bleken enkele ARP-leden uit de fractie bereid de motie van de PvdA te steunen (nadat zij overwogen hadden met een eigen motie te komen), maar zij zagen daar uiteindelijk vanaf na het nogal harde verhaal dat waarnemend fractievoorzitter Lubbers de regering voorhield In Lubbers' tweede bijdrage aan het debat klonk zijn kritiek na melijk nog sterker door dan in het eerste. Hij zei dat hij door zijn kri tiek op prof. De Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie wellicht de indruk had gewekt dat hij de schuld op het instituut wilde afschuiven 'Dat is niet het geval. Wij zijn te leurgesteld over de gang van za ken en hebben kritiek op het ka binet", zo zei hij. Toch stelde hij de motie PvdA, D'66 en PPR niet te willen steunen, omdat deze het hele beleid van het kabinet zou veroordelen. En dat ging hem duidelijk te ver „De wetenschappelijke verant woording berust bij de onder zoekers van het RIOD in welke vorm hun werk ook wordt uitge bracht", aldus Pais. „Als je hun verantwoordelijkheid zou gaan vermengen met die van een mi nister, zou je een soort staatsge- schiedschrijving krijgen" aldus Pais. Van Agt schetste uitvoerig het reeds bekende verloop van de gebeurtenissen vanaf het eerste moment (donderdag 2 november) dat de regering van de berichten over het oorlogsverleden van mr. Aantjes hoorde. Op zondagavond 5 november hoorde Van Agt van het uitlekken van het onderzoek naar het Nieuwsblad van het Noorden en de GPD-bladen. Ook vernam hij daarna dat de heren De Jong en Van der Leeuw maandag hun eindrapport wil den uitbrengen en een persconfe rentie geven. „Wij hadden dat kunnen verbieden", zei Van Agt, „maar zo'n ingreep zou volstrekt niet begrepen zijn. Kortom, er viel die maandag niets meer te kiezen: het rapport lag op straat" Jan Terlouw (D'66) verweet het ka binet in dit stadium passiviteit. „Heeft de regering dan in het weekeinde helemaal niet over de te volgen procedure nagedacht" zo vroeg hij zich af. Hij stelde dat de regering zich geen rekenschap heeft gegeven van het publicitai re effect van het rapport. Voogd (PvdA) zei het zeer onbevredi gend te vinden dat het kabinet het „lek" verantwoordelijk stelt voor het moment en de wijze van openbaarmaking. DEN HAAG (GPD) - De uitbreiding van de moge lijkheden van rechters om boetes op te leggen in plaats van gevangenis straffen, mag niet leiden tot discriminatie van men sen met lagere inkomens Tot deze conclusie komen de justi- tiedeskundigen van de Tweede- Kamerfracties van CDA, WD en PvdA bij de schriftelijke voorbe reiding van de nieuwe wet ver mogenssancties. De woordvoer ders vragen minister De Ruiter (justitie) dan ook hoe hij even tuele discriminatie denkt te voorkomen. De fracties, die instemmen met de voorgestelde verruiming van de mogelijkheden om boetes op te leggen, zijn vooral bang dat min der vermogende veroordeelden als een gevolg van de nieuwe wet vaker naar de gevangenis ge stuurd kunnen worden dan de wat rijkere verdachten. Dit kan, volgens de woordvoerders, ge beuren omdat het voor de armere verdachten moeilijker kan zijn de hogere boetes op te brengen. Vooral de PvdA wil dat het Openbaar Ministerie geïn strueerd wordt de opgelegde boe tes soepel te innen, met name van i met een minimuminko- De Wet Vermogenssancties geeft rechters de mogelijkheid voor el ke strafbare handeling een geld boete op te leggen. In gevallen van misdrijven, waarop een ge vangenisstraf staat van minder dan zes jaar, kan de zaak ook per transactie (zoals nu bij sommige verkeersovertredingen) worden afgedaan. Verder krijgt de rech ter het recht in elke strafzaak zijn 'rechterlijk pardon" (kwijt schelding) te laten gelden Een van de overwegingen voor het indienen van het wetsontwerp is om een einde te maken aan de forse achterstand, die is ontstaan bij de vervulling van reeds opge legde gevangenisstraffen. Zelfs lijkt minister De Ruiter toe te willen naar het stellen van geld boete als enige hoofdstraf bij misdrijven. De Kamer wil van de minister we ten welke alternatieve strafmo gelijkheden er kunnen zijn naast het opleggen van boetes of ge vangenisstraf. Alle fracties drin gen aan op spoed met het rapport van de zogenaamde commissie- Van Andel, die met een onder zoek hiernaar bezig is. In tegenstelling tot het CDA willen WD en PvdA meer duidelijk heid over het te voeren transac- tiebeleid. Met name de liberale woordvoerder Nijpels toont zich bezorgd over de mogelijke rechtsongelijkheid, die hierdoor kan ontstaan. Hij wil van de be windsman weten of deze de richtlijnen ten aanzien van trans acties openbaar zal maken. De socialist Kosto wil ook duidelij ke richtlijnen van het Openbaar Ministerie. Verder verwees hij naar experimenten in Amerika en Canada waar verdachten via een systeem van "rechts-omleg- ging" na hun contact met justitie worden doorverwezen naar bij voorbeeld hulpverlenende in stanties. Kosto wil weten of de in- ADVERTENTIE LEIDEN TEL. 071-140941 PvdA-leider Den Uyl daagde Lub bers uit te erkennen dat er fouten zijn gemaakt en dat dan ook te genover de regering uit te spelen. „Anders zou hij moeten zeggen dat er geen fouten zijn gemaakt. Maar in dat laatste geval is het CDA mede aansprakelijk voor de ongelukken die er uit zijn voort gekomen", aldus Den Uyl. Lub bers gaf daarop opnieuw toe dat er fouten zijn gemaakt door het kabinet, maar zei het een andere zaak te vinden om het debat nu met een veroordeling af te slui ten. Van Agt gaf toe dat hij wellicht be ter in een vroeger stadium de Tweede Kamer (in de persoon van voorzitter Vondeling) had kunnen inlichten. Nu hij dat niet gedaan had kreeg hij van PvdA- leider Den Uyl te horen dat hij dan ook de consequenties had moeten trekken door zelf de pre sentatie van het onderzoek te verzorgen. Van Agt zag in die ar gumentatie een tegenstelling, die echter door Den Uyl volledig werd weerlegd. Betoog Van Agt gaf gisteravond nauwe lijks direct antwoord op de vele vragen uit de Tweede Kamer over de verantwoordelijkheid van de bewindslieden voor het onder zoek van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD). Hij verwees daarvoor naar het antwoord van minister Pais (on derwijs), die in een zeer gedetail leerd betoog de verhouding tus sen regering en RIOD schetste De premier wees op grond daarvan de kritiek af dat Aantjes on rechtvaardig was behandeld. Aantjes heeft bovendien in dat weekeinde een exemplaar van het voorlopig rapport meegekre gen en had daarop kunnen reage ren en met eventuele andere fei ten kunnen komen. Aantjes is zondagavond van het uitlekken van het onderzoek op de hoogte gesteld. Hij verkeerde in de ver onderstelling dat het rapport pas aan het eind van de week bekend zou worden. Emoties Terlouw had Van Agt het verwijt gemaakt dat de persoonlijke toets had ontbroken bij de be handeling van Aantjes. Dit ver wijt is volgens Van Agt mis plaatst, want het kabinet was juist beducht om in deze gevoeli ge politieke zaak anders te han delen dan normaal, omdat het een persoonlijke vriend en geest verwant betrof. „Ik schaam me niet, al had het anders gekund", aldus Van Agt. Dat alles neemt echter niet weg dat persoonlijke emoties ons niet vreemd zijn ge weest en ons ook vanavond niet vreemd zijn, zo zei de premier. Over Aantjes' verleden zei Van Agt verder dat de regering geschokt was toen dit openbaar werd. De schade aan het aanzien van het parlement en de democratie is echter beperkt gebleven door het „respectabele besluit" van Aan tjes om zijn lidmaatschap van de Kamer dadelijk te beëindigen. Aantjes heeft in de Tweede We- Dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie. volgt vanuit de loge in de Tweede Kamer het over de zaak- Aantjes. reldoorlog althans één ernstige misslag begaan en daarna niet de moed gevonden daarover op de juiste plaats te spreken. Toch wil ik, zo zei Van Agt, melding maken van het niet weggewiste feit dat Aantjes aanzienlijke ver diensten heeft verworven voor het bestuur van het land. „De re gering is hem daarvoor erkente lijk". Tijdens de voortzetting van het debat bleek dat CDA en PvdA het eens zijn over de instelling van een commissie van wijze mannen, die een onderzoek moet instellen naar het oorlogsverle den van Aantjes. Volgens het CDA zijn er sinds de publicatie van het onderzoek en van dr. De Jong zoveel nieuwe feiten op ta fel gekomen en is er aan het rap port zoveel „geknabbeld" dat een dergelijk onderzoek op zijn plaats zou zijn. Wijde armslag Minister Pais stelde dat hij als mi nister van onderwijs geen enkel oordeel kan vellen over de in houd van wat voor publicaties van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie dan ook. Het RIOD heeft een wijde armslag, zo zei hij. Er is volgens de bewinds man niets vastgelegd over de verhouding ten opzichte van de overheid en de taakbegrenzing. Pais kreeg het daarop aan de stok met ex-staatssecretaris van on derwijs Klein, nu PvdA-kamer lid, die stellig verzekerde dat on der zijn bewind regels daarom trent zijn opgesteld. Pais be streed het bestaan van dergelijke formele regels. Volgens Klein be staat echter een ruime corres pondentie over deze kwestie, en hij vroeg kamervoorzitter Von deling om deze correspondentie ter kennisname van de kamerle den te brengen. Pais sprak Kleins bewering tegen dat een essentieel verschil in verantwoordelijkhe den zou bestaan tussen, onder zoekrapporten en bijvoorbeeld de boeken van dr. De Jong. Minister De Ruiter (justitie) zei nogmaals dat een onderzoek zal worden ingesteld naar het Ne derlanderschap van Aantjes. „Maar zolang het verlies daarvan nog niet formeel vaststaat gaan wij ervan uit dat hij het Neder landerschap heeft behouden" De Ruiter bestreed uitlatingen- van kamerleden dat Aantjes lid is geweest van de Landstorm of de SS. Volgens De Ruiter is er geen bewijs aanwezig van het lidmaat schap van Aantjes van de Land storm en ook niet dat hij daad werkelijk lid is geweest van de SS. Evenmin staat vast dat Aan tjes, hoewel hij zich voor de Ger maanse SS heeft aangemeld, tot dat onderdeel van de SS is toege treden. Een mogelijke eedaflegging op de Führer zal in het verdere onder zoek worden betrokken. De Rui ter zegde de Kamer voorts nog toe te zullen bezien welke maat regelen kunnen worden getrof fen voor het scherper afbakenen van de onderzoekingen van het RIOD in verband met mogelijke aantasting van de persoonlijke levenssfeer. DEN HAAG (ANP/GPD) - De op merkingen en wensen die de kleinere partijen in de Tweede Kamer tijdens het gisteren ge houden debat kenbaar maakten liepen uiteen van lof voor de han delswijze van de regering tot kri tiek op het kabinet. Het Rijksin stituut voor oorlogsdocumenta tie werd in een aantal spreek beurten niet gespaard. De CPN verklaarde zich voorstan der van een parlementaire enquê te naar aanleiding van de affaire Aantjes, met openbaarmaking van de hele briefwisseling die de voorzitter van de bijzondere ka mercommissie, dr. Vondeling, heeft gevoerd. Daarnaast zou elk lid van de Kamer vrijwillig gege vens moeten verstrekken over zijn gedragingen in de oorlogstijd en zijn houding tegenover de be zetter. Wolff meende verder dat de archie ven van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie moeten worden geopend ten behoeve van de informatie aan de Nederland se bevolking. Het kamerlid Nijhof (DS'70) pleitte voor aanvullend onderzoek in de zaak-Aantjes. "Zowel Aantjes als het Rijksinstituut voor oorlogs documentatie hebben hier recht op. Want het RIOD-rapport roept een aantal vragen op, zoals bij voorbeeld het ontbreken van bronvermelding door tipgever mr. Hes", aldus Nijhof. Ernstige kritiek had Nijhof op de vermenging van bevoegdheden tussen onderzoekers en be windslieden bij de totstandko ming van het rapport. Verder wilde hij nadere opheldering ten aanzien van de vraag waarom oud-AR-voorzitter Berghuis wel verhinderd heeft dat Aantjes in 1967 minister werd maar niet dat hij Kamerlid bleef en later ook fractievoorzitter werd. Namens de PPR-fractie zei Ria Beckers ernstig teleurgesteld te zijn door het gebrek aan wijsheid, aan beoordelingsvermogen en inzicht in bestuurlijke mogelijk heden dat uit de handelswijze van de regering naar voren is ge komen. "Alles overziende lijkt het, volgens mevr. Beckers", dat de partij waartoe Aantjes behoorde, geen gedegen onderzoek heeft laten instellen. Het lijkt een onbegrij pelijke zaak dat zijn politieke vrienden hem niet hebben be hoed voor een zo hoge positie" De PPR-fractie achtte het noodza kelijk dat bekend wordt door wie, vanuit welke achtergrond en met welke motieven vermoedens om trent dit oorlogsverleden aan het RIOD zijn bekendgemaakt. De GPV'er Verbrugh vond dat de regering in de zaak-Aantjes juist had gehandeld. Hij legde zijn kri tiek vooral op het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Hij bepleitte een nieuwe structuur voor het instituut en een wijzi ging van de regeringsverant woordelijkheid. Hij stelde dat bij het RIOD te veel emoties leven ten aanzien van de Tweede We reldoorlog. Het Rijksinstituut moet volgens hem ont-emotio- naliseerd worden. Ds. Abma van de SGP zei dat de gevolgde procedure bij het on derzoek naar het oorlogsverleden van Aantjes gekenmerkt wordt door onzorgvuldigheden. Hy sprak van een complot van on handigheden en onzorgvuldig heden. Minder gelukkig was de SGP- woordvoerder met uitlatingen, volgens welke de Gereformeer- de-bond-achtergrond van Aan tjes een rol heeft gespeeld in de aantrekkingskracht, die het na- tionaal-socialisme op hem uitoe fende. "Als de achtergrond van de Gereformeerde bond in AR- kring zo besmet en verdacht was, waarom is Aantjes dan niet beter gescreend", vroeg hij zich af. PSP-Tweede-Kamerlid Van der Spek bracht naar voren dat er een rechts complot zou zijn om Aan tjes politiek kapot te maken. Van der Spek bracht dat in verband met 'de linkse afwijkingen van Aantjes'. De PSP-er wil dat de regering doorgaat met het onderzoek om het antwoord te krijgen op open gebleven vragen. Hij denkt daar bij ook aan het aanhoren van in formatiebronnen in het Oostblok. Het rapport van het RIOD noemde Van der Spek erg zwak. De Jong heeft daarmee een slag toegebracht aan zijn eigen reputatie, meende hij. De PSP zei voorstander te zijn ar chieven over de bezettingsjaren uit te kammen op gegevens over alle politici. Het kamerlid voor de Boerenpartij Koekoek heeft altijd wel gewe ten. dat Aantjes in de oorlog poli tiediensten voor de Duitsers heeft gedaan. Hij weet dat uit Hoogeveen, waar hij geboren en getogen is. "Ik kon het niet be wijzen en heb er dus ook nooit iets over gezegd", aldus Koe koek. Koekoek bepleitte een ondérzoek naar alle leden van de Eerste en de Tweede Kamer vanaf 1940 en van alle ministers. Dat geldt ook voor oud-kamerleden en oud- ministers. Het RIOD zou zo'n on derzoek moeten verrichten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7