Hollandse raketten op Kreta afgevuurd Coupon-actie voor Aantjes verwerft sympathie van ruim 100 Rijnsbnrgers Winters uit oude kronieken Zweden werkte aan eigen atoombom VARIA Via nil Kunt u zich ih bovenstaande verklaring vinden, vuFdan de onderstaande strook in en geef die VANDAAG nog af bij één van de genoemde adressen en wij zullen voor de door zending zorgdragen. Ja, ook ik vind dat de afgelopen week door de wijze van voorstelling van zaken aan Mr. Willem Aantjes onrechtis aangedaan. Hetheeft mijn vertrouwen in hem echter niet geschaad. Dat hij en zijn gezin Gods nabijheid daadwerkelijk mogen ervaren. naam: I adres: I handtekening: De coupon uit de sympathie-advertentie 1 100 Rijnsburgers. Aantjes: de actie verkreeg de steun van. i Acht Rijnsburgse AR-leden, onder wie de gerefor meerde predikant Damsma, het schoolhoofd Buyze en de raadsleden Verheij, Van Delft en Vianen, heb ben middels een grote advertentie in het plaatselijke weekblad alle dorpsbewoners opgeroepen sympa thie te betuigen met de inmiddels van het politieke toneel verdwenen CDA-voorman Willem Aantjes. De dorpsgenoten wordt ge vraagd een in de advertentie voorkomende coupon uit te knippen, die na invulling snel te bezorgen bij één van de acht met naam genoemde AR-leden, waarna die op zeer korte termijn voor doorver zending aan Aantjes zorg zullen dragen. In de coupon moeten de Rijns burgers hun handtekening zetten onder de volgende tekst: "Ja, ook ik vind dat de afgelopen week door de wijze van voorstelling van zaken aan mr. Willem Aantjes on recht is aangedaan. Het heeft mijn vertrouwen in hem ech ter niet geschaad. Dat hij en zijn gezin Gods nabijheid daadwerkelijk mogen erva- Naar Aantjes gaat ook mee de adverten- afgedrukte verklaring de acht onder meer schrijven dat zij, "totdat het tegendeel klaar en duidelijk is bewezen, onverlaat blijven geloven in de uitleg, de over wegingen en de doelstelling zoals die door mr. Aantjes zijn verwoord in zijn op 7 novem ber gehouden persconferen tie". En zij vervolgen nog: "Het grote vertrouwen dat wij tot 6 november 1978 in hem hadden, is door de gebeurte nissen van de afgelopen we ken niet geschaad. Integen deel". Zij danken Aantjes voor zijn "vele en waardevolle werk" eh wensen zijn vrouw en kinderen veel sterkte toe in de moeilijke tijd die nu voor hen ligt Kritiek Aanvankelijk zou in de verkla ring ook kritiek worden gele verd op de manier waarop historicus prof. dr. De Jong de affaire naar buiten heeft gepresenteerd. Op aandrin gen van dominee Damsma echter, die de ontwerp-ver- klaring ter beoordeling onder ogen heeft gekregen, is van een dergelijke passage afge- Vorige week donderdagavond werd tot de sympathiebetui gingsactie besloten. In Rijns burg sprak toen op de CDA- bij eenkomst CRM-minister mevrouw Gardeniers. Aan het slot van die vergadering (de minister was toen al ver trokken) werd het idee geop perd "iets voor mr. Aantjes te doen". Daar bleek niet ieder voorstander van te zijn. Sommige CDA-leden vonden dat "een stil gebed" beter op zijn plaats zou zijn. Omdat de ze laatste suggestie in de ver gadering onvoldoende bijval kreeg hebben AR-leden later op eigen houtje het idee ver der uitgewerkt. In Rijnsburg, waar de AR erg sterk in het zadel zit, hebben tot nu toe niet al te veel inwo ners (tijdens de laatste ver kiezingen stemden er 3627 op het CDA) gereageerd op de oproep van het comité van aanbeveling. Afgelopen woensdag is het weekblad verspreid. In de advertentie werd de Rijnsburgers ge vraagd indien mogelijk nog dezelfde dag de coupon bij een van de acht langs te bren gen. Tot gistermiddag vielen er bij raadslid Verhey 15 coupons in de brievenbus, bij school hoofd Buyze in de 30, domi nee Damsma kreeg er 20 bin nen, CDA-fractievoorzitter Van Delft ook 15, raadslid Vianen 10 en de drie anderen bijna 40. Bij elkaar dus dik 100. Negatieve reacties waren er nauwelijks. Alleen Verhey heeft er één gekregen. "Op zich geen slechte score", meent Vianen. "Vergeet niet dat de ergste emoties alweer achter de rug zijn". En zijn collega-raadslid Verwey: "Het is helemaal niet ons streven zoveel mogelijk cou pons binnen te krijgen. We hoeven niet zo nodig te laten zien dat Rijnsburg Aantjes- gevoelig is. Veel of weinig reacties; we doen nu gewoon wat we van tevoren hebben afgesproken. En dat is dit weekeinde nog even afwach ten en dan maandag alles op de post doen" Steun Mosterd na de maaltijd? "Be paald niet", vindt Vianen. "Je mag aannemen dat menselijk gezien voor Aantjes nu pas echt een moeilijke tijd aan breekt. Hij zal nu waarschijn lijk pas goed gaan beseffen wat er is gebeurd. Daarom kan hij nu best wat steun ge bruiken". Mede dank zij notities over de trekvaart tussen Haarlem en Leiden (door de Leidsevaart) over het tijdvak 1657-1757 heeft het meteorologisch insti tuut KNMI in de Bilt zich een vrij exact beeld kunnen vormen van de winters in die tijd. Tot voor kort ging die kennis niet verder in de historie terug dan 1734. Bekend was wel dat die bewuste periode, die wordt aangeduid met "het, einde van de Kleine IJstijd" zich kenmerkte door strenge Trekschuit Het fijne wist men er echter niet van. Tot enige tijd geleden een medewerker aan de universiteit in Californiè in Haarlem het archief uit de tijd van de Republiek der Verenigde Nederlanden doorsnuf felde. Voor zijn economisch studieproject zocht hij in dat archief naar gegevens over de invloed van het weer (stormrampen, overstromingen door landurige regenval etc.) op de vaderlandse huis houding. Onder meer trof hij in het archief de boekhouding aan van de Maatschappij Trekschuit over de pe riodes 1634-1682 (Haarlem-Amsterdam) en 1657-1757 (Haarlem-Leiden.) Uit die boekhouding viel te lezen wanneer destijds in de winterperio des geen trekvaart plaats vond. Met andere woor den dus: wanneer het ijs belette dat er kon worden gevaren. Uit die informatie heeft men ongeveer kunnen afleiden hoe streng de winters toen zijn geweest. Uit oude kronieken was bijvoorbeeld al bekend dat tussen 1655 en 1685 Nederland tien bar koude winters doormaakte. Die gegevens heeft het KNMIooit als vaststaand aangenomen omdat het waarheidsgehalte van de kronieken niet al te hoog wordt aangeslagen. Maar wat nu de Amerikaan in Haarlem uit het archief heeft opgedoken wordt door het instituut wél als feit aangemerkt. Dank zij de accurate boekhouders van de Maat schappij Trekschuit is de KNMI nu een belangrijk stuk verder op weg in het onderzoek naar kli maatschommelingen in Noordwest Europa. Er kan een eeuw verder terug worden gekeken (was 1743 is nu 1634). De vondst in het Haarlems archief is inmiddels we reldkundig gemaakt op eén in Nice gehouden klimaatconferentie Terugloop Er is een overigens terugloop te zien in het aantal strenge winters per eeuw. In de 17e (gerekend vanaf 1634) waren het er nog 17. in de 18e noteerde men er 12, in de 19e weer een kleine opleving tot 14 en de 20e eeuw is nog niet verder gekomen dan 5 strenge winters IJspret uit de 17e eeuw. Dit tafereel is van Jan van Goyen (paneel uit het Leidse Lakenhal-museum) Het aantal strenge winters lijkt in de loop der eeuwen overigens te zijn teruggelopen. In deze 20ste eeuw hebben we nog maar 5 barre winterseizoenen achter de rug CHANIA (Kreta) (GPD)- „Five, four, three, two, one, fire!!" Op enkele honderden meters afstand verheft de „Kneut' zich op een zuil van vuur in de lucht. Na enkele seconden bereikt ons het bulderende lawaai van een enorme explo sie, vermengd met de knal wanneer de „Kneut" door de geluidsbarrière breekt. Maar dan is het ding al met een snelheid van 2500 kilometer per uur vrijwel uit het gezicht verdwenen Op een kleine tribune, tegen de rot sen gebouwd, breekt een bijna hysterisch vreugdegehuil los Een veertigtal Nederlandse vrouwen en kinderen barst uit in gejuich. De vrouwen vallen el kaar om de hals alsof I^tederland zojuist wereldkampioen voet ballen is geworden. Het duurt minuten voor de rust is weerge keerd. Het enthousiasme van de vrouwen geldt de lancering van een wa pen, een raket met een dodelijke lading, die op weg is om een vij andelijk vliegtuig hoog in de blauwe lucht tot ontploffing te brengen. Met grote wijte letters is de naam „Kneut" op de zijkant van de raket gekalkt. Het tafereel speelt zich af op het schiereiland Akrotiri. een puist aan de noord westelijke kust van het witte Griekse eiland Kreta. De vrouwen zijn de echtgenotes van een tachtigtal Nederlandse luchtmachtmannen die in deze laatste weken van oktober voor enige tijd naar deze parel in de Middellandse Zee zijn verhuisd om zich onder een helblauwe hemel en in een heerlijke tempe ratuur te bekwamen in het lance ren van raketten. Het gaat om de mannen van het 118e en 220e squadron van de ge combineerde eersteen tweede, in West-Duitsland gestationeerde groep geleide wapens van de Ko ninklijke Luchtmacht. In oor logstijd hebben zij de taak, met hun Nike-Hercules-raketten het luchtruim boven de Bondsre publiek te vrijwaren van vijan delijke indringers. Aangezien het ondoenlijk is om bo ven het dichtbevolkte Duitsland met raketten te gaan spelen, wij ken deze luchtmachtmannen, evenals hun collega's van het 120e en 223e squadron en de mannen van de vlak bij de grens met de DDR gestationeerde vijf de groep geleide wapens (met Hawk-raketten), eenmaal perjaar uit naar Kreta, om daar de tijdens de eindeloze theoretische oefe ningen in Duitsland opgedane Namfi Medio oktober werden de 86 man van de squadrons 118 (uit het Duitse Vörden) en 220 (uit Schöppingen) met trans portvliegtuigen van de Konink lijke Luchtmacht naar het eiland in het oosten van de Middelland se Zee gevlogen. Ook hun raket ten, een voor elk squadron, gin gen mee. De oefeningen vinden plaats op de NATO Missile Firing Installation (NAMFI), een NAVO-basis waar van gebruik wordt gemaakt door raketeenheden van Nederland West-Duitsland, Griekenland, België en de Verenigde Staten Andere NAVO-landen hebben hun eigen raketschietbaan, zoals Italië op Sardinië en Groot-Brit- tannië in Schotland. De raketlanceerinrichting op Kreta bestaat dit jaar tien jaar en ook de Nederlandse luchtmacht maakt er voor het tiende jaar gebruik van. Het is nog een van de weini ge actieve militaire bijdragen van Griekenland aan de NAVO sinds dit land zich buiten de militaire organisatie plaatste, en zij zijn er trots op. Aan het hoofd van de basis staat nota bene een luite nant-generaal, die een soort ope- reltefiguur blijkt te zijn en luis tert naar de fraaie naam van Spi- ros Politis. Tijdens een briefing laat hij een on dergeschikte tot driemaal toe vertellen hoeveel burgemeesters, politici, generaals, andere hoog waardigheidsbekleders en „ge wone bezoekers" de afgelopen ja ren zijn NAMFI hebben be zocht. Ontspannen Wat die mensen tijdens een bezoek aan NAMFI zien, zijn de lance ringen van enkele luchtafweer- raketten. Op de ochtend van ons bezoek zal door de Nederlandse militairen tot tweemaal toe een Nike-raket worden afgevuurd, terwijl Duitsers en Amerikanen twee Hawk-raketten en een Lan ce de blauwe lucht in sturen. De Nikes en Hawks zijn de stan daard luchtverdedigingsraketten van de Nederlandse luchtmacht Zij zijn in gordels opgesteld in West-Duitsland om binnendrin gende vliegtuigen onschadelijk te maken. De Nikes - die ook met atoomkoppen kunnen worden uitgerust - zijn bedoeld tegen zeer hoog vliegende toestellen, terwijl de Hawk wordt ingezet te gen laagvliegers. Beide raketten worden met radar naar hun doel geleid. De Nederlandse luchtmachtmen sen bevalt het verblijf op Kreta wel. De ontspannen sfeer blijkt uit het feit dat zij met witte verf alle namen van de leden van het squadron op de 12 meter lange Nike-raket hebben geschilderd De Duitsers en Amerikanen die deze week ook op de NAMFI zijn, kijken daar wat gek tegen- De grootste opwinding voor de mi litairen vormt het feit dat zij nu eindelijk eens echt een raket kunnen lanceren. In Duitsland worden alle procedures tot in de finesses geoefend, maar alleen dat laatste punt: die druk op de knop, blijft dan altijd achterwe ge. Maar nu op Kreta kunnen zij eindelijk laten zien hoe het gaat. Zelf zien kunnen ze het echter niet Er zijn squadronleden die ook na deze weken op Kreta nog nooit een raket de lucht in hebben zien gaan. Vlak voor de lancering moeten alle manschappen na melijk de schuilkelders naast het lanceerplatform in. Het enige dat tot hen doordringt, is het lawaai van de explosie van de twee trapsraket, dat tot in het 15 kilo meter verderop gelegen Chania is te horen. Hun opwinding wordt in elk geval gedeeld door hun vrouwen, die zien wat zelfs hun mannen zelden zien. De vrouwen van de squa drons 118 en 220 hebben hutje bij mutje gelegd om een vliegtuig te kunnen charteren, om nu einde lijk eens te kunnen zien waar hun mannen al die jaren dagelijks over praten. Op ons als buiten staander komt hun opwinding wat vreemd over, maar zij zelf le ven mee alsof het om een wereld kampioenschap gaat. „O, fantas tisch, het zweet stond in mijn handen. We zaten maar: zal-ie gaan, zal-ie niet gaan?", roept een ■K de uit. Hij ging! Rechtstandig omhoog en daarna het duizelingwekkende snelheid naar het doel, een fictief punt ergens boven de Egeïsche Zee. Drie minuten nadat de vluchtleiding het sein „raket is ontploft" heeft gegeven, dringt een doffe dreun tot de wachten den door. Die tijd had het geluid van de explosie nodig om de 60 kilometer af te leggen. De Hawk-raketten, die ook door Nederlanders op Kreta worden afgevuurd, gaan op een echt doel af, een radiografisch bestuurd mini-vliegtuigje dat enkele minu ten voor de lancering de lucht in wordt geschoten. Beide Hawks die deze dag op deze vliegtuigjes worden afgevuurd, treffen doel. En dat is jammer voor de firma Northrop, die ze bouwt. De NAVO heeft met Northrop een contract gesloten voor de leve ring van deze vliegende doelen. Voor 34.000 dollar (f65.000) per stuk zorgt Northrop op Kreta zelf voor het lanceren en vliegen van deze dingen. Schiet een Hawk raak, dan is het: weg vliegtuigje. Mist de raket, dan kan het doel weer worden geborgen en nog eens worden gebruikt... en steekt Northrop een fiks deel van de 34.000 dollar in de zak. De Nederlandse luchtmachtman nen schieten deze week zeer goed met hun Nike. Uit de maximaal 100 te halen punten scoort het Vordense squadron er 96,50 en de mannen uit Schöppin- gens .ijv 96,75. Kolonel Pieter van de Weerdt, commandant van de l-2e groep geleide wapens, is een tevreden man. „De NAVO- norm voor dit schieten is 70 pun ten. Maar door de goede resulta ten, waarbij natuurlijk ook een stuk rivaliteit speelt, is die norm in de praktijk nu al op zo'n 90 punten komen te liggen. Het verblijf van de Nederlandse mannen op Kreta duurt één week. Zondags komen zij aan, maandag en dinsdag wordt het schieten voorbereid, woensdag tot vrijdag wordt geschoten en zaterdag is men vrij. Op zondag wordt dan de thuisreis weer aan vaard. Omdat het schieten zo voorspoedig is gegaan, hebben de mannen deze keer twee vrije dagen. Die worden samen met de vrouwen op het fraaie eiland Kre ta doorgebracht. Sommigen van hen zijn hier al voor de tiende keer. Volgend jaar zijn ze er weer. Dan zullen ook voor het eerst Nederlandse land machtmilitairen naar Kreta gaan, om daar te leren schieten met de nieuwste tactische raket, de om streden Lance, die ook met atoomkoppen wordt uitge rust. STOCKHOLM (GPD) - In ten min ste vijf verschillende laboratoria heeft het neutrale Zweden zich se dert het begin van de jaren vijftig beziggehouden met experimeriten met plutonium, uranium en ver rijking van uraniumafval en dit volledig geheim gehouden voor de bevolking. In de technische laboratoria van het ministerie van defensie bijvoor beeld, werd gewerkt aan de ont wikkeling van een Zweedse atoombom, terwijl de andere la boratoria zich bezighielden met kernreactorprojecten. Zweden heeft inmiddels zes reactoren in gebruik, terwijl nog zeven andere zijn gepland. Daarover is een enorm debat aan de gang. Ook is nu bekend geworden dat in januari 1969 een hele vrachtwa gen met kernafval is verdwenen die op weg was naar België, waar het materiaal verrijkt zou wor den in de kerncentrale in Mol. De verdwenen hoeveelheid was ge noeg voor een paar bommen van de grootte die in Hirosjima en Nagasaki werden gebruikt. De vrachtwagen is nooit terugge vonden. Het is onmogelijk om van rege ringswoordvoerders in Stock holm een verklaring hierover te krijgen. Twintig jaar lang heeft men verzwegen wat in Zweden op kernenergiegebied eigenlijk ge beurt. Door het uitlekken van dit nieuws, uit parlementaire bron nen, is ook bekend geworden dat men plutonium en uranium heeft verkocht aan West-Duitsland en EraziliëOver de samenwerking tussen deze twee landen op atoomgebied is inmiddels genoeg bekend. Volgens Sipri.het Zweedse interna tionale vredesinstituut in Stock holm, zou de ontwikkeling van kernwapens voor beide landen in Brazilië momenteel aan de gang zijn. Beweerd wordt ook dat Zweden plutonium heeft verkocht aan Zuid-Afrika, maar hierover ontbreken voldoende bewijzen, terwijl alles door de betrokkenen wordt ontkend. Duidelijk is geworden dat er vrij wel geen behoorlijke controle is op dit gebied. De geheimhouding is vrijwel volledig

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4