„Praktijk van abortus wordt teruggedraaid" Volkswaaen Golf. kamsteeg @^v-a-g „Wij vrouwen eisen" houdt manifestatie Actief in vrije tijd De Haas en de Bock de fouragemeesters van het popconcert LEIDEN LEIDEN - De morgen te houden manifestatie van "Wij vrouwen eisen" tegen het abortuswetsontwerp, hoeft niet te worden afge last. Toevallig maakte het kabinet juist deze week de inhoud van het nieuwe wetsontwerp bekend. En "Wij vrouwen eisen" is daar niet blij mee. De belangrijkste onderdelen er uit na dertien weken moet abortus in een ziekenhuis worden verricht, de vrouw krijgt bij aanmelding verplicht vijf dagen bedenktijd, vrouw en arts beslissen samen, en de abortus komt opnieuw - zij het gedeeltelijk - in het Wetboek van Strafrecht. Bovendien komt er een vergunningenstelsel voor de klinieken (waar abortus slechts tot drie maanden mag worden verricht) en voor de zie kenhuizen. Een landelijk woordvoerster van "Wij vrouwen eisen" reageerde eergisteren furieus op dit politie ke compromis van het confessio neel-liberale kabinet. Het feit dat de vrouw (nog steeds) niet zelf mag beslissen, de strafrechtelijke bepalingen die in bepaalde ge vallen van toepassing blijven en nog wat andere onderdelen uit het wetsontwerp ontlokten haar uitlatingen als "verwerpelijk en schandalig". In Leiden zegt Ite van Dijk van het plaatselijk comité "Wij vrouwen eisen": "Ik vind het heel erg dat de bestaande praktijk nu wordt teruggedraaid. Het hele wets ontwerp staat in het teken van hulpverlening in een noodsitua tie waarbij de vrouw notabene moet bewijzen dat abortus on ontkoombaar is. Dat is bijzonder vernederend. Alsof ze dat niet voor zichzelf kan uitmaken. Het gaat toch om haar eigen li chaam?". Inbreuk "Vijf dagen bedenktijd, dat maakt inbreuk op het recht van de vrouw om zelf te beslissen. Dat geldt ook voor de passage in het nieuwe wetsontwerp dat vrouw en arts aanvankelijk samen be slissen. Bovendien zullen die vijf dagen een grote belemmering gaan vormen voor buitenlandse vrouwen die hier abortus willen laten plegen. Want vijf dagen in een hotel, dat zullen niet veel vrouwen financieel kunnen op brengen. Maar dat is natuurlijk ook precies de bedoeling van dit kabinet, dat buitenlandse trou wen zoveel mogelijk worden ge weerd". Tiny Kraan, eveneens comité-lid, meent dat ook het voorgestelde vergunningenstelsel slechte kan ten heeft. "Als je medisch gezien iets wilt toetsen, dan kan dat toch wel via het medisch tuchtrecht. Daar heb je geen vergunningen voor nodig", zegt zij. "Ik denk dat de ziekenhuizen zo'n vergunning ADVERTENTIE DEALER VAN O.A. AUPING LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071 -142627 Ite van Dijk (links) en Tiny Kraan. Leidse expositie „Wij vrouwen eisen' LEIDEN - De morgen door "Wij vrouwen eisen" te organiseren manifestatie tegen het abortus- wetsontwerp wordt gehouden in de Jaap Edenhal in Amster dam (Radioweg). Op de manifestatie zullen o.a. vrouwen spreken uit Frankrijk, België, West-Duitsland, Italië en Engeland. In deze landen zijn beperkte mogelijkheden voor abortus, waardoor vrouwen dikwijls worden gedwongen naar Nederland te gaan. Ook is er op de manifestatie een tentoonstelling te zien over tien jaar abortusstrijd. Deze ten toonstelling is gemaakt door het Leidse comitë "Wij vrouwen ei sen". Er zijn affiches te zien, fo to's, breinaalden, een verbroken zegel, afkomstig van de bezet ting van de Bloemenhove-kli- niek, en nog het een en ander. Verder is er cabaret, er treedt een popgroep op en ook komt Sin terklaas op bezoek. De manifes tatie begint om elf uur (zaal open om half elf). Belangstellenden wordt aangeraden vroeg te ver trekken in verband met de aan komst van Sinterklaas in Am sterdam. verder gemakkelijk kunnen aan grijpen om abortus niet te doen. Ze kunnen dan zeggen: sorry, maar wij hebben geen vergun ning, dus we mogen het niet" Van Agt Het comité "Wij vrouwen eisen waarin diverse vrouwenorgani saties samenwerken, werd in 1974 opgericht. Er was toen bijna zes jaar strijd geleverd voor lega lisering van de abortus. Aanlei ding voor de oprichting was het dreigement van de toenmalige KVP-minister van justitie Van Agt dat hij de Bloemenhove-kli- niek zou sluiten omdat daar abor tussen tot na drie maanden wer den verricht. Het voornemen van de katholieke bewindsman leed echter schip breuk via de rechter, die een jaar later het Openbaar Ministerie in het ongelijk stelde. In mei '76 probeerde Van Agt het opnieuw Maar een groep boze vrouwen, die onmiddellijk de Bloemenho- ve-kliniek bezette, deed hem abrupt inbinden. Intussen waren er in het parlement al verschillende initiatieven ont wikkeld om tot een wetsontwerp te komen. Uiteindelijk kwam er in september '76 een compromis uit de bus, vervaardigd door WD en PvdA, dat met 83 tegen 58 stemmen door de Tweede Kamer werd geloodst. Een paar maan den later werd het wetsontwerp, door schimmig optreden van een aantal WD-senatoren, echter in de Eerste Kamer weggestemd Partijpolitiek Inmiddels ligt er een wetsontwerp ter tafel dat op geen enkele wijze tegemoet komt aan de verlangens van "Wij vrouwen eisen" Die verlangens zijn: de vrouw beslist, abortus in het ziekenfondspak ket en uit het Wetboek van Straf recht. Volgens Ite van Dijk is het hier op nieuw de WD geweest die een stukje opportunisme aan de dag heeft gelegd. "Het is je reinste partijpolitiek", zegt zij. "Want als je afgaat op de liberale beginselen waar de VVD dan zo prat op gaat, dan druist dit wetsontwerp daar regelrecht tegenin. Blijkbaar vindt de "WD abortus dus ook niet zo belangrijk, want het wordt ondergeschikt gemaakt aan par tijpolitieke doelstellingen" Als het nieuwe wetsontwerp door de kamers komt, staat het wel vast dat het Medisch Centrum voor Geboorteregeling aan het Kort Rapenburg de gevolgen er van aan den lijve zal ondervin den. Op het ogenblik worden daar abortussen tot vijftien we ken verricht door artsen die op dit gebied bij uitstek zijn gespe cialiseerd. In het academisch zie kenhuis worden zij vanwege dit specialisme hoog aangeslagen. Zij hebben, ook een eigen methode ontwikkeld die de vrouw vrij weinig last bezorgt. Bij deze me thode - de zg. vacuüm-aspiratie - wordt de baarmoederhals ver doofd en vervolgens opgerekt tot maximaal elf milimeter. Daarna wordt er een slangetje ingebracht dat dik genoeg is om er zelfs een vrucht van meer dan twaalf we ken. doorheen te zuigen. Aange zien de vrouw niet onder narcose wordt gebracht, hoeft ze de nacht niet in de kliniek door te brengen, en worden de kosten (ongeveer 400) aanzienlijk gedrukt. Aan de praat Dit medisch specialisme is volgens Ite en Tiny een van de redenen de afzonderlijke klinie ken te prefereren zijn boven de ziekenhuizen. Een andere reden is dat er mensen rondlopen die in elk geval zeker niet afwijzend staan tegenover een abortus. Ite: "En in ziekenhuizen ben je daar niet altijd zeker van. Het komt wel voor dat de vrouw daar zo lang aan de praat wordt gehou den, dat ze uiteindelijk min of meer gedwongen wordt ervan af te zien. Daarom zijn wij er tegen dat na drie maanden de abortus niet meer in de klinieken mag worden gedaan. De klinieken zijn gewoon beter dan de ziekenhui zen" WIM WIRTZ Bijzondere vangst van sportvisser LEIDEN - De Leidse sportvisser K. C. Schimmel uit de Obrechtstraat meldde zich gisteren met een opmerkelijke vangst bij de hengelsportzaak Velt man aan de Lage Rijndijk. Een flinke vis die die ochtend gevangen was in de Oude Haven van Zaandam. Overigens was het de hengelaar niet direct duidelijk om welke soort het ging. Ook in de hengelsportzaak ontspon zich een discussie of het nu een zalm of een regenboogforel was. Een naburige vishandelaar, die werd geraad pleegd hakte uiteindelijk de knoop door: het is een zalm, zo verzekerde hij De voor ons land zeldzame vis had een gewicht van vier pond en werd met de vaste hengel gevangen aan een vlok. Duivenexpositie De LPC houdt als eerste vereni ging in de Leidse regio de jaarlijkse postduiventen- toonstelling op zaterdag 18 en zondag 19 november. De ex positie heeft plaats in het lo kaal van de zustervereniging de "Vriendenclub" aan de Anna Paulownastraat en is zaterdag vanaf 16 en zondag vanaf 19 uur geopend. De prijsuitreiking gebeurt za terdagavond om 9 uur. Alleenstaanden De Federatie Belangengroepen Alleenstaanden Nederland gaan binnenkort in Leiden het eerste lustrum vieren. Dat gebeurt met een andere groep die het moeilijk heeft, name lijk het gehandicapte kind. Op woensdag 22 november gaan de groepen samen een zangavond houden in de Ro- manuszaal achter de Harte- brugkerk. Het batig saldo van de avond, niet-leden betalen f 1J50 is voor de groep alleen staanden. Discussieavond In de cyclus "Doelen en waar den bij het wetenschappelijk onderzoek" wordt maandag 20 november de tweede dis cussieavond gehouden met als onderwerp "Wat vind ik het belang van mijn onderzoek en waarom?"Sprekers zijn prof. dr. GJ. Tammeling (fy siologie) en prof. mr. FJM. Feldbrugge Oosteuropees recht). Daarna volgt een dis cussie. De bijeenkomst vindt plaats in het Academiege bouw aan het Rapenburg en is gratis toegankelijk voor ie dereen. Aanvang 20 uur. Amnesty Internatio naal Op maandag 20 november, 's avonds om acht uur organi seert de Leidse werkgroep van Amnesty Internationaal in samenwerking met de Leidse Studentenékklesia een infor matie- en schrijfavond over het werk van Amnesty Inter national. De avond is toegan kelijk voor iedereen en wordt gehouden in het gebouw van de studentenekklesia aan het Rapenburg 100. Archeologie De Leidse Weer- en Sterrekun- dige Kring organiseert op dinsdag 21 november een le zingavond in de collegezaal van de Oude Sterrewacht Evert van Meurs, werkzaam bij de Sterrewacht en in zijn vrije tijd een verwoed ama teur-archeoloog zal die avond een lezing houden over ar cheologie en astronomie. De avond begint om acht uur Bondsvergadering De afdeling Leiden van de Hout en Bouwbond CNV houdt op dinsdag 21 november een al gemene ledenvergadering in een van de zalen van de Be vrijdingskerk aan de Mont- gomerystraat in Leiden Spreker op die avond is het bondsraadslid de heer H. van Harten. De vergadering be gint om acht uur Boeddha Op dinsdag 21 november zal in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 de laatste avond gehouden wor den van de cyclus De Leer van Boeddha in het dagelijks le ven. Op deze avond wordt een lezing gegeven over het pad van meditatie door twee boeddhistische monniken. De avond begint om acht uur en de toegangsprijs bedraagt drie gulden. STS* - 1. -> i'-'J -.f.,- - De heren De Bock en De Haas zittend op de gigantische reser ve-voorraad van ettelijke duizenden blikjes bier. Nog nooit zijn er in Nederland, althans in een overdekte ruimtezoveel mensen getuige geweest van het optreden van een popformatie als van avond het geval zal zijn bij het "Grote Santana-gebeuren" in de Leidse Groenoordhallen. Maar liefst 19.000 popliefheb bers zullen, verdeeld in twee groepen, vanavond kunnen genieten van het wervelende optreden van Carlos Santana en zijn zeer uitgebreide bege leidingsband. Opmerkelijk eigenlijk, die waanzinnige belangstelling voor Santana (eer. belangstelling die zó overweldigend is dat er zelfs twee concerten moeten wor den gegeven om voldoende Santana-fans aan hun muzi kale trekken te laten komen). Immers, het vorige concert van deze band, in dezelfde Groenoordhallen dat bij ie dereen nog tamelijk vers in het geheugen ligt trok nauwe lijks een derde van het aantal dat vanavond de hal bevolkt en was bovendien door de be labberde akoestiek maar ma tig van gehalte. Gevolg hier van was dat zo'n beetje de hele vaderlandse pers min of meer schreef dat de Groenoordhal len helemaal niet geschikt zijn voor het geven van popconcer ten. Goed, dankzij een aantal slimme foefjes is die slechte akoestiek inmiddels verleden tijd maar toch negen tienduizend man. Voor de exploitanten van het horecagedeelte van de Groenoordhallende heren De Haas en De Bock, betekent het popfestijn van vanavond één van de hoogtepunten van het jaar. De heer De Ha&s ziet het Hoe is dat nou mogelijk denkt u, zo n komplete wagen kost toch zeker het dubbele! Niet altijd! Zo heeft u een gebruikte Golf al vanaf zo'n f. 6.900,-. En een gebruikte Golf is heus óók een Golf, net zo betrouwbaar, net zo degelijk, net zo komfortabel enz. en uit voorraad leverbaar, in vrijwel alle kleuren. Het enige verschil met een nieuwe is dat er een aantal kilometers op de teller staan, krijgt krijgt natuurlijk zowieso 3 maan den BOVAG garantie. Met enige bijbetaling is het zelfs mogelijk een heel jaar garantie te verkrijgen! Waar vindt je dat alles nou? Juist! Bij Kamsteeg natuurlijk. Waar anders? Golf Extra 48.000 km 1975 f. 6.900,- Golf GLS 36.000 km 1976 f. 11.450,- Golf Extra 58.000 km 1975 f. 6.900,- Luxe uitvoering Golf Extra 71.000 km 1975 f. 6.900,- Golf Diesel 51.000 km 1976 (dec.; f. 11.950,- Golf S 43.000 km 1975 f. 6.900,- Golf Extra 20.000 km 1976 f. 10.950,- Golf LS 56.000 km 1975 f. 7.250,- Golf Extra 52.000 km 1977 f. 9.950.- Golf Extra 28.000 km 1976 f. 8.900,- Golf Diesel 71.000 km 1977 f. 12.450,- Golf Extra 38.000 km 1976 f. 8.750,- Golf GL Diesel 35.000 km 1977 f. 13.750,- Golf Extra 51.000 km 1976 f. 7.950,- Golf S Automaat 17.000 km 1977 f. 13.250,- Golf Extra 56.000 km 1976 f. 7.950,- Golf S Sprinter 48.000 km 1977 f. 11.950, Vanzelfsprekend bieden wij u ook keuze uit o.a. Passat en Audi of andere merken. Komt u eens, geheel vrijblijvend, een kijkje nemen. U kunt een keus maken uit meer dan 150 auto's! OCCASION-CENTRUM Geversstraat 30, Oegstgeest. Tel. 071-151940. Koopavond geopend tot 21.00 uur. helemaal zitten, h.ij is al hele maal in de stemming, loopt al een week lang glunderend rond. Nee, aan hem zal het niet liggen. Hij heeft zijn zaakjes aardig voor elkaar. Het Santana-g ezelschap, twintig man sterk wordt als goden behandeld. "Er is ge vraagd om een complete ijs berg van 150 kilogram ijs blokjes, nou die is er", zegt De Haas laconiek, "De vorige keer hebben ze er ook om vraagd en ik geloof dat er toen één kilootje gebruikt is. Maar dat zal me een zorg zijn". Die ijsberg is trouwens nog maar het begin want tussen beide concerten door kunnen de muzikanten zich tegoed doen aan een fantastisch koud-buffet en aan talloze q sorteerde drankjes en niet te vergeten aan bergen fruit. En dan de zogenaamde "Roa dies", oftewel zij die er voor moeten zorgen dat de appara tuur heelhuids wordt ver voerd en op tijd speelklaar op het podium staat. Santana heeft (schrik niet) veertig vc die figuren in dienst. Toen de meute vanochtend Leiden aankwam stond voor een ieder een "American breakfast" te wachten. Een ontbijt op z'n Amerikaans dus. Echt met alles er op ei aan. Ja wat dacht u, deze knapen nemen echt geen ge noegen met een bordje Brinta. Tussen de 'middag stond er voor de heren-roadies een uit gebreide Brabantse koffieta fel klaar en voordat de eerste gitaarsolo van Carlos Santa na zal klinken krijgen zij een complete Indische maaltijd. Tussen de twee concerten door krijgen zij nog een warme maaltijd en na afloop van het tweede optreden is het weder om bikken geblazen. Voorts zorgt het horecapersoneel ook nog eens voor het bikkement van de 50 man sterke oproer- dienst en voor het koud buffet voor pers en genodigden. Maar, nog zijn we er niet want er is ook nog zoiets als 19.000 man publiek. Voor hen is een kleine 40.000 eenheden drank ingeslagen (plus nog een gigantische hoeveelheid reserve-blikjes) en een kleine 10.000 snacks. Of die allemaal op zullen gaan is nog maar de vraag maar de heren De Bock en De Haas rekenen er op dat er goed zal worden verteerd. "Je omzet hangt in grote mate af van wat voor soort band er optreedt. Laatst hadden we Genesis hier, echte luistermu- ziek. Dan zit iedereen op z'n krent. Bij Santana is dat c ders, de eerste keer Santana met vijf .zesduizend man v voor ons qua omzet beter dan het optreden van Genesis met meer dan tienduizend man. "Dus dat zal vanavond wel snor zitten", aldus de heer De Bock. "Voor de rest kun je al leen maar hopen dat er niets gebeurt, dat er geen massa hysterie uitbreekt. Ach, in een dergelijke hal zal dat zo'n vaart niet lopen". 78 VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3