Catechisatie loopt niet leeg Atlantic wordt niet goedkoper Bureau is dicht; morgen weer spreekuur Gereformeerde jongeren hebben wel belangstelling Franse regering: Over vijf jaar veel meer studieplaatsen VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 (Van onze redactie geestelijk leven) Het aantal jongeren dat binnen de gereformeerde kerken op catechisatie zit is de laatste jaren wel minder geworden maar is toch altijd nog groot genoeg om het gerucht te ontzenuwen dat er wat betreft de catechisatie sprake zou zijn van een "leegloop". Mevrouw A. L. Rijken-Hoevens te Veenendaal, socioloog, in dienst van de Vrije Universiteit, kan de mensen die daar wat ongerust over zijn enig vertrouwen geven. In opdracht van het Instituut voor Praktische Theologie van de" Vrije Universiteit (Amsterdam) maakte zij een rapport over hoe het er met de catechisatie voor staat: over de werving, de gang van zaken tijdens de "lessen" en de plaats die dit kerkelijke onder richt in het geheel van de ge meente inneemt. Dat rapport van mevrouw Rijken komt ter sprake in de synodezitting van vrijdag 24 november. Voor dit onderzoek werden 158 predikanten met een aantal vra gen benaderd, een groep die re presentatief werd geacht voor de 841 gereformeerde predikanten die in een plaatselijke gemeente werkzaam zijn. Meer dan de helft van de predikan ten meldde een opkomst aan het begin van het catechisatieseizoen van ruim 65 procent van de jonge mensen die voor catechisatie in aanmerking komen. De vraag of de jongelui ook blijven komen laat het rapport onbeantwoord; de opkomst van 65 procent be treft de eerste drie keren in het Aansluiting mate de catechisanten ouder worden de belangstelling af neemt. Het is tegenwoordig moeilijker om met de onderwer pen die op de catechisatie ter sprake komen bij de leerlingen aan te sluiten. "Het is belangrijk dat de catechisatie aansluiting vindt bij de dagelijkse situatie van de jongeren. Voor het besef van veel jongeren is de wereld van de bijbel, het geloof en de kerk er een die soms maar weinig te maken heeft met hun eigen beleving. Hoe sterker dat gevoel leeft, hoe minder jongeren be hoefte hebben aan catechese. Ei gen vragen en ervaringen van de catechisanten moeten ook aan bod kunnen komen." Mevrouw Rijken vraagt zich in dit verband af hoe de catecheet - de predikant is in de regel de cen trale figuur wat betreft de orga nisatie en leiding van de cate chese - kan worden geholpen om de jongeren vast te houden. Zij meent dat deze hulp niet alleen moet bestaan uit voorlichting en materiaal maar ook uit trai ning, in de toekomst mogelijk zelfs in de eerste plaats. "De vraag kan gesteld of een cate- chetische training niet tot een verplichting voor alle catechi serende predikanten zou moeten worden." Overigens bleek dat 40 procent van de ondervraagden de voorberei dingen voor de catechisatie niet meer alleen doet. Collega's, on- derlingen en andere gemeentele den worden er persoonlijk of in teamverband bij betrokken. Het werd niet helemaal duidelijk of dit een "noodsprong" is of een bewuste poging om tot verbete de catechisatie te ko- Isolement belangrijk als bezinningsgroep, maar bovendien kunnen de cate chisanten hierdoor in aanraking komen met mensen die het ken nelijk de moeite waard vinden om in eigen leven de relatie met de bijbel, het geloof en de kerk in stand te houden. Dan moeten de ze teams ook bij de uitvoering worden betrokken, en niet alleen bij de voorbereiding. Dat zou te gelijk een "volwassenen-cate chese" zijn. Mevrouw Rijken heeft ook kunnen concluderen dat de catechese in een nogal geïsoleerde positie zit Volgens 65 van de ondervraagde predikanten zijn er geen verbin dingen tussen dit onderwijs van de kerk en de andere activiteiten in de gemeente. Een gesprek over het doel van de catechese is in veel gemeenten nog nauwelijks op gang gekomen. De kerkera den hebben er geen uitgesproken mening over, de ouders evenmin Overleg op dit punt zou oecume nisch kunnen zijn, zo suggereert Rijken. Zij deelde ons mee, dat dit rapport als een begin moet worden gezien van een mogelijk uitgebreider onderzoek naar het verschijnsel "catechisatie" Over het hoe en waarom, de achtergronden en dieper liggende oorzaken van de huidige stand van zaken kan het rapport, gezien de beperkte opzet en mogelijkheden van het onder zoek, weinig zeggen. In hervormd-gereformeerd kring (binnen de Hervormde Kerk) zal binnenkort een soortgelijk on derzoek worden uitgevoerd. I Merenwijk. Als de bouw voor spoedig blijft verlopen, zal het kerkelijke centrum van de oecu menische gemeente in de Me renwijk in Leiden op zondag 17 december beschikbaar zijn voor het houden van kerkdiensten. Dat betekent dat er op 10 decem ber voor het laatst diensten zijn in de aula van de school aan het Valkenpad. Omdat het centrum nog niet helemaal klaar is, volgt de officiële ingebruikneming la- Jongerendag One Way Day. Voor de zevende keer heeft de evangelist Ben Hoekendijk te Putten een "One Way Day" georganiseerd, waarop hij opnieuw zo'n tien- a vijftien duizend jongeren verwacht. De manifestatie wordt morgen ge houden in de Irenehal van de Jaarbeurs in Utrecht. De bijeen komsten zijn om 11 en 2 uur, kwart over 4 en 7 uur. In verband met One Way Day schreef Hoe kendijk, voor gisteren een "nati onale vastendag" uit. In de Noor- der kerk te Utrecht kwamen gis teravond velen bijeen voor een gebedsbijeenkomst. De hele dag zullen zaterdag 400 in de afgelopen maanden getrainde "nazorgers" klaar staan om in af zonderlijke ruimten met jonge ren te praten over persoonlijke problemen en te bidden. Het programma vermeldt muziek, toespraken, een evangelische beurs, het optreden van een mas saal jeugdkoor en de vroegere popzanger Len Magee, bijbelstu die en het ten doop houden van een nieuwe grammofoonplaat. Uit het Zuidafrikaanse Soweto komt Grace Dubé met haar gezin. Zij is de weduwe van de ander half jaar geleden door leden van zijn eigen stam vermoorde ne gerpredikant Benjamin Dubé en Pastorale zorg niet op uren stellen "Pastorale zorg moet niet op uren worden gesteld, zoals dat bij hulpverlenende in stanties steeds meer het geval wordt". Dat meent dominee H. Zuidersma te Leeuwarden, secretaris van de hervormde provinciale kerkvergadering in Friesland. Hij schrijft daar over in het informatiebulletin van deze kerkelijke instantie Aanleiding was een verhaal van een collega. Die was op een ongelegen (nachtelijk) ogenblik benaderd door een echtpaar dat een laaiende ru zie had over de opvoeding van de kinderen. De man had eerst geprobeerd in contact te komen met personen en in stellingen die voor hulpver lening in deze zaken over de nodige deskundigheid heten te beschikken. Bij de een kreeg hij herhaaldelijk geen gehoor en de ander gaf ten antwoord dat zij nu maar eerst moesten gaan slapen en zich de volgende morgen, als de storm dan nog niet geluwd was, tot een bepaald bureau konden wenden Elk ogenblik Ds. Zuidersma vindt dit verhaal om verschillende redenen merkwaardig. Ten eerste omdat hulpverle nende personen en instanties, als men ze nodig heeft, niet bereikbaar zijn. 'Het is een klacht die men vaker hoort, of het nu maatschappelijk werk of medische zorg betreft. De bureaus sluiten om 5 uur en ook morgen is er wel weer spreekuur." En ten tweede omdat men ten slotte een beroep doet op een predikant. Ds. Zuidersma weet, dat méér predikanten zulke ervaringen hebben "Wel een reden om niet ook de pastorale zorg op uren te gaan stellen. Jezus heeft zijn zorg ook niet op uren gesteld, maar Hij is elk ogenblik tot hulp bereid. Je moet er alleen maar bij Hem voor willen aankloppen" \2s men zulke ervaringen heeft als de bewuste predikant, zou men vanuit de kerkeraad of de gemeente eens met die hulpverleners moeten gaan praten, zo meent ds. Zui dersma. 'Zij vragen niet zelden om de erkenning dat zij in heel veel gevallen hulp kunnen bieden, maar dan zullen zij deze er kenning ook moeten willen verdienen en daarom open moeten staan tot dienst op elk uur van de dag en de nacht" Ds. Zuidersma meent, dat daar voor "waarachtig wel rege lingen zijn te treffen zodat geen mens tekort hoeft te komen aan rust en slaap" Fotocamera's bij spoorweg overgangen UTRECHT (ANP) - De Nederland- se Spoorwegen gaan fotocame ra's gebruiken om automobilis ten, die door rood licht rijden op overwegen, te kunnen betrap pen. Direkte aanleiding daartoe is de grote hoeveelheid klachten van treinmachinisten, die regel matig worden opgeschrikt door net voor de trein overstekende automobilisten. Dit staat in De Koppeling, personeelsblad van de NS. De spoorwegen hebben al enige maanden met de kostbare foto apparatuur geëxperimenteerd Enige jaren geleden gebeurde dat ook. Reeds tijdens deze proefpe rioden werd een flink aantal over tredingen geconstateerd. In de toekomst zal de spoorwegrecher che foto's en daarbij behorende processen-verbaal doorsturen naar justitie. Het systeem van de apparatuur is gelijk aan dat van de camera's die de politie gebruikt om automo bilisten die door rood rijden op te kunnen sporen en te verbalise ren. De camera maakt twee foto's achter elkaar van de auto die de overweg passeert op het moment dat de knipperlichtinstallatie al drie seconden werkt. De auto zelf activeert de camera door over een in het wegdek aangebrachte de tector te rijden. DEN HAAG - De Franse regering is niet bereid om de prijs van de Bréguet Atlantic, kandidaat voor de opvolging van de Neptune vliegtuigen van de marine, te verlagen. De Fransen zijn Ne derland wat dat betreft niet te gemoetgekomen. "Zij willen geen concessies meer doen", al dus minister Scholten (defensie) gisteren na overleg met de Twee de-Kamercommissie voor defen- Volgende week maandag of dins dag gaan staatssecretaris Van Eekelen (defensie) en minister Van Aardenne voor de laatste maal met de Franse minister Bourges van defensie en Le Theule van transport onderhan delen. De prijs van de Atlantic is daarbij een van de sleutelkwes ties. Het prijsverschil tussen de Atlantic en de Lockheed Orion, de andere kandidaat, is nu nog ruim 300 miljoen gulden, en dat vindt men in Den Haag teveel. Vrijwel zeker Als de Fransen niet bereid zijn Ne derland tegemoet te komen zal de keus vrijwel zeker op het goed kopere en eerder leverbare Ame rikaanse toestel vallen. De Fran sen zullen ook nog over de brug moeten komen met toezeggingen voor deelname in de ontwikke ling van een passagiersvliegtuig door Fokker, de F-28 Super, voor Nederland "ja" zegt tegen de At lantic. Maar dat laatste is meer een zaak voor economische zaken. Wat de fensie betreft zijn we aan het eind van de weg, zei Van Eekelen gis teren. Minister Scholten zei het zeer te betreuren dat de Fransen het onderhandelingsgesprek, dat aanvankelijk voor gisteren stond vastgesteld, hebben verschoven. Nederland moet rond 1 december een beslissing nemen. Een laatste struikelblok kan ook nog de prijs zijn die Nederland moet betalen voor vier oudere Atlantics die gekocht moeten worden om de periode tussen 1981 - wanneer de Neptunes vol ledig op zijn - en 1984 - wanneer de nieuwe Atlantics geleverd kunnen worden, te overbruggen. De Fransen vragen een prijs die minister Scholten er niet voor wil betalen. BOKSEN - Alfredo Evangelista (Spa), de Europese bokskam pioen in het zwaargewicht die vo rige week in een gevecht om de wereldtitel (WBC-versie) door knock out in de zevende ronde verloor van Larry Holmes, ver dedigt zijn titel op 26 december tegen Dante Cane uit Italië. Het gevecht wordt in Bologna ge houden. Het zal de derde maal worden dat de 24-jarige Evange lista zijn titel op het spel zet se dert hij hem in september 1977 veroverde op de Fransman Lu- cien Rodriguez. 'VOETBAL - In een wedstrijd voor het internationale jeugd voetbal toernooi van Monaco heeft Frankrijk gisteren met 2-1 ge wonnen van de Sowjet-Unie. In de tweede wedstrijd van de dag versloeg Polen met 1-0 Italië. Frankrijk heeft zich geplaatst voor de finale. DEN HAAG (ANP) - De instellin gen van wetenschappelijk on derwijs zijn in meerderheid be reid om gezamenlijk 24 procent meer studenten op te nemen in de jaren 1983-1984 dan in 1977 en 1978 het geval is geweest. Landelijk gezien blijft daarbij het personeelsaantal gelijk, met uit zondering van de Rijksuniversi teit Limburg en de landbouwho geschool in Wageningen. Dit be tekent dat het aantal studenten stops in 1983 waarschijnlijk kan worden teruggebracht van twaalf tot zeven: Engels geschiedenis, biologie, pedagogie, geneeskun de, tandheelkunde en dierge neeskunde. Dit zijn de belangrijkste resultaten van de eerste fase van de mid dellange termijnplanning van het wetenschappelijk onderwijs. De cijfers staan in het Algemeen Fi nancieel Schema 1980-1983 voor de universiteiten en hogescholen (AFS), dat minister Pais van on derwijs en wetenschappen het parlement heeft aangeboden. Het AFS is gebaseerd op de resulta ten van het overleg met de uni versiteiten en hogescholen over de afstemming van taken en middelen, aldus het ministerie Een en ander betekent nog niet dat iedereen, die dat wil of daartoe bevoegd is, naar plaats en rich ting van eerste voorkeur weten schappelijk onderwijs kan vol gen. Uitgaande van de nullijn voor de financiële middelen zul len toch ingrijpende veranderin gen in de onderwijsstructuur noodzakelijk zijn om zoveel mo gelijk tegemoet te komen aan de vraag naar hoger onderwijs, al dus het ministerie. In de nota "Hoger onderwijs voor velen", die thans in behandeling is bij de Tweede Kamer, worden de lijnen daarvoor uitgestippeld. ZAANDIJK - Enige tiental len ouders houden sinds dins dag de openbare kleuter school "De Notedop' in Zaan dijk bezet Ze willen hiermee protesteren tegen een besluit van B en W van Zaanstad een Amster damse kleuterleidster te be noemen tot hoofd van de school. Deze kleuterleidster is voor de ouders onaanvaardbaar. De ouders geven voorkeur aan de benoeming van waarnemend leidster mevrouw G. Post die volgens het oudercomité ertoe heeft bijgedragen dat De No tedop een moderne school met inspraak en actieve bemoeie nis van ouders is geworden. De ouders hebben B en W van Zaanstad in een brief laten weten de bezetting pas op te heffen als na een gesprek met alle betrokkenen een bevredi gende oplossing wordt be reikt. zingt met haar kinderen liederen die gedeeltelijk op actuele ge beurtenissen in Afrika zijn geïn spireerd. Het motto van One Way Day is dit maal: "Terugkeer naar God". Gelezen. "Als christenen bij de benadering van niet-christenen de dialoog stellen in plaats van de verkondiging, doet men het god delijke gezag van het evangeüe van Jezus Christus geweld aan en handelt men in strijd met Gods gebod van liefde tot de naaste" (Uit proefschrift van Alida Vreugdenhil, die deze week aan de Vrije Universiteit in Amster dam promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen). Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Kralin gen B. Bordewijk Schaarsber- gen, naar Hoog-Blokland kandi daat D. Heuvelman Oudewater, het beroep van de generale syno de tot predikant voor buitenge wone werkzaamheden (bijbel vertaling in Ethiopië en Soedan) kandidaat K. A. van der Jagt Poortvliet. Gereformeerde Ge meenten: bedankt voor Klaas waal J. Koster Barneveld. Armen helpen Kritiek op De Koning. De werk groep "Kerk en ontwikkelings samenwerking" van de Raad van Kerken is verontrust over het beleid van het huidige kabinet inzake ontwikkelingssamenwer king. In een notitie zegt zij dat minister J de Koning steeds duidelijker niet voortgaat op de door het Neder landse ontwikkelingsgebied in geslagen weg. In de begroting voor volgend jaar valt veel na druk op één onderdeel van het beleid, namelijk dat de ontwik kelingslanden op onafhankelijke wijze gaan deelnemen aan het in ternationale verkeer. De verlich ting echter van het lot van de miljoenen die niet aan een be staansminimum toekomen krijgt, aldus de werkgroep, wei nig aandacht. Het gaat niet alleen om verhoging van de nationale produktie van de betrokken landen. De werk groep pleit voor een ernstig zoe ken naar mogelijkheden om de armere groepen te bereiken. Waardering heeft de werkgroep voor de blijvende hulp aan be vrijdingsbewegingen en voor de aandacht die de regering wil blij ven geven aan de problematiek van de mensenrechten. "Wij zien met grote belangstelling uit naar de doorwerking daarvan in het hele buitenlandse beleid" Overleden. In Utrecht is, 68 jaar oud, prof. dr. A. R. Hulst overle den. Dertig jaar, tot 1977, was hij als oud-testamenticus verbonden aan de theologische faculteit van de universiteit aldaar. HOND BIJT KIND DOOD LIESHOUT (ANP) - Een naar schatting acht jaar oude Duitse herder heeft gisteren in de Bra bantse plaats Lieshout de tweee- neenhalf jaar oude Marieke van Oorschot doodgebeten. Het meisje speelde bij de woning van haar opa, terwijl de moeder van het kind binnen de schoonmaak deed. De hond lag in de tuin aan de ketting. Een buurman zag op een gegeven moment de hond op het kind lig gen en sloeg daarop meteen alarm. Het kind was echter reeds aan de verwondingen overleden. Villa kopen, auto cadeau VEENENDAAL (GPD) - Wie in het Betuwse Ochten een nieuw te bouwen half vrijstaande villa koopt, krijgt een kleine auto ca deau. Deze stunt is afkomstig van een Veenendaals makelaarskan toor. Het gaat hier om een bouwproject van een Veenendaals aanne mersbedrijf, dat in het Betuwse dorpje een aantal villa's gaat bouwen met uitzicht op de Waal. Het zijn huizen met een open haard een verlaagd plafond („schro ten") en een tweede toilet. Verder zijn de huizen voorzien van een „mechanisch ventilatiesys teem". Op f 5000 na bedraagt de koopsom f300.000. Roofoverval BEILEN (GPD) - Een tot nu toe onbekende man heeft in de nacht van woensdag op donderdag een kapitein van de rijkspolitie en diens vrouw in hun woning in Beilen beroofd van juwelen ter waarde van enkele tienduizen den guldens De man, die gemaskerd was en over een automatisch wapen beschik te, drong via het raam de slaap kamer van het echtpaar binnen en eiste onder bedreiging de sleu tel van de kluis. Nadat hij die had gekregen bond de man het echt paar vast.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21