Yan der Smissen glijdt uit in eerste ronde NK-bandstoten Guyt wil persé niet afgaan in Noord wijk" Dood Peterson fout van artsen sse Nieuw record Hans Vultink Noordwijk: „niets speciaals" Docherty in opspraak tn SGS 5QS 505 VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 KATWIJK - Pas in zijn derde profseizoen heeft Cees Guyt de wereld van het betaalde voetbal écht leren kennen. Door zijn soepele aanpassing in een toen verrassend sterk draaiend Vo- lendam, meende de Katwijker aanvankelijk dat de enige wijziging die zijn overgang had meegebracht, gezocht moest worden in het feit dat hij daarna werd gehonoreerd voor het uitoefenen van zijn hobby. Werkelijk alles zat mee, na zijn overstap uit de amateurs. Niet alleen voor zijn nieuwe "part-time"-werkgever, die na een sensationele promotie-op- het-nippertje direct opklom naar een zevende plek in de eredivisie, maar ook voor hemzelf. Onder die gunstige omstandigheden kon de laatbloeier zoveel aandacht op zich vestigen, dat Ajax geprolongeerde interesse voor hem toonde. Guyt (25 nu) kon zich als "eerstjaars" zelfs veroorloven nee te zeggen tegen het aanbod "omdat ik me nog niet rijp achtte voor een topelftal en "omdat alles nog van een leien dakje liep". Met het afketsen van de toen wél door hem gewenste overgang aan het begin van deze jaargang, belandde hij (mét Volendam) echter aan de andere kant van de gulden, waar het aftellen begon. Werkelijk alles zat tegen en het devaluerings- proces kwam op gang. Dat ging zo onverwacht snel dat nu de situtatie is bereikt, waarin het bekerduel bij de enige overgebleven amateur Noordwijk, zaterdagmid dag van vitaal belang wordt geacht. Voor Volendam en voor Cees Guyt "In de bekercompetitie ligt voor ons dè kans om het zelfvertrouwen terug te vinden" beseft de boomlange voorstopper. "En dat is erg be langrijk voor de ploeg en voor mezelf. Vroeger, bij (de zaterdagclub) Katwijk dacht ik altijd dat het enige verschil met de amateurs was dat de profs betaald werden, een mening die de eerste jaren bij Volendam werd versterkt omdat ik geen tegenslag kende. Ik kon mijn spits uitschakelen, over hem heengaan, opbouwen; ik kon genieten van het spel. Dit seizoen moet ik me beperken tot het uitschakelen alleen. Nu het zo slecht gaat, weet ik pas echt wat het is om betaald voetbal te spelen" Schaduw Een besef dat hem op een andere manier dit seizoen óók al was bijge bracht. Tjjdens en na de onderhandelingen met Ajax zag hij de scha duwzijde al, in het zonnige land waarin hij toen op vakantie was. In eerste instantie door de zakelijke opstelling van Volendam, dat de vraagprijs van acht ton, een bedrag dat Ajax niet wilde betalen. Guyt, persoonlijk al rond met de Amsterdamse club, werd daarvan niet verwit tigd, zoals hij nadrukkelijk had gevraagd, maar moest tijdens een ver blijf op Cura .ao indirect uit de kranten destilleren dat zijn transfer niet was doorgegaan. Een koud briefje van Volendam ("we verwachten je dan en dan op de training") en het uitblijven van enig bericht van Ajax ("terwijl ik toch met die mensen om de tafel had gezeten") confronteerden hem voor het Speciaal STOCKHOLM (ANP) - De dood van de Zweedse autocoureur Ronnie Peterson tijdens de Grote Prijs van Italië op het circuit van Monza, is volgens de Zweedse arts dr. Lund een fout geweest van de behande lende artsen in het ziekenhuis van Milaan. Volgens Lund, die zei dat hij inzage heeft ge kregen in de medische rap porten, zijn de Italianen veel te snel met opereren begon- "Ik ben ervan overtuigd dat het leven van Peterson misschien gered had kunnen worden als men niet zo snel was gaan opereren. Zij lichaam was nog te zwak na zijn ernstige ongeluk om een dergelijke zware operatie te ondergaan Daarbij is mij uit de medische rapporten niet gebleken dat het noodzakelijk was om zo snel in te grijpen". De Zweedse arts deed zijn op merkelijke onthullingen in een Zweedse krant. Inwoners van Imola hebben een beroep gedaan op de .rechterlijke macht het stadsbestuur ervan te weer houden de testbaan van Im- bola te veranderen in een Formule I-Circuit. De auto mobielclub van Bologna maakte vorige maand be kend, dat Imola de eerstko mende drie jaar de plaats zal zijn waarop de Formule I- Race om de Grote Prijs van Italië, meetellend voor het wereldkampioenschap, ge houden zal worden. Imola vervangt hiermee Monza, dat na het dodelijk ongeval met Ronnie Peterson door al le coureurs als 'besmet' ver klaard werd. De inwoners van Imola hebben de districtsrechtbank van Bologna een petitie aange boden, waarin verzocht wordt een onafhankelijke commissie in te stellen die de nadelige gevolgen van de aanleg van een permanent circuit moet onderzoeken. In het geschrift stellen zij zelf reeds vast: Dat sommige openbare wegen gesloten zullen worden Dat er tengevolge van de uit laatgassen luchtverontrei niging zal optreden. Dat patiënten van drie in de directe omgeving van het circuit bevindende psychia trische klinieken bloot staan aan een overproduktie van lawaai. Dat inwoners die binnen de grenzen van het circuit wo nen een of meer dagen afge sloten worden van de bui tenwereld. Dat een park en openlucht- school binnen het circuit een of meer dagen niet toeganke lijk zullen zijn. Dat door de massale toeloop van toeschouwers de kans bestaat dat onherstelbare schade wordt toegebracht aan omliggende landbouw gronden. eerst met het gegeven dat personen minder tellen dan clubbelangen in het betaald voetbal. Een "tegenvaller", die hij verwerkte ("dan had ik de eerste keer maar moeten toehappen"), maar die ook werd gevolgd door de terugval van Volendam. In een slecht draaiend team, waarin alles tegenzit, moet Guyt nu bikkelen en zwoegen, want ook hij is teruggevallen. Dat ligt aan m'n eigen vorm en aan die van de ploeg, want Volendam heeft nou eenmaal geen team om degradatievoetbal te spelen. Daar hebben we het mate riaal niet voor. Ik probeer het nog wel, maar het wordt steeds moeilijker als je onmiddellijk het negatieve resultaat ziet" De vicieuze cirkel is dan ook bijna rond bij Volendam, dat als zoveel "soortgenoten", maar moeilijk kan ontsnappen uit de kringloop van oorzaak en gevolg. De moeilijke periode, waarin het eigen spel geweld moet worden aangedaan, werd geaccentueerd door een imponerende reeks blessures en het ontbreken van elke vorm van geluk. Daardoor moet er steeds geforceerder worden gespeeld, waarbij de kans op enig fortuin, geringer en de kans op blessures groter wordt, met als gevolg dat alleen het puntentotaal niet aan veranderingen onderhevig is. Eén directe mogelijkheid heeft Volendam nog om te ontsnappen uit de neergaande spiraalwerking; de bekercompetitie. Cees Guyt beseft het "Daarin hebben we de kans het zelfvertrouwen te herstellen. Tegen Feyenoord dachten we dat al gevonden te hebben, maar toen kregen we direct daarop weer die ongelukkige afknapper tegen PSV. Nu, tegen Noordwijk zou het ook kunnen, al wordt het voor ons erg moeilijk" ALKMAAR (ANP) - In de eerste ronde van het toernooi om het Neder lands kampioenschap bandstoten, dat gisteren in Alkmaar is begonnen, is Christ van der Smissen letterlijk en figuurlijk uitgegleden. De drie voudig nationaal en tweevoudig Europees titelhouder verloor van de jongste deelnemer aan de titelstrijd, Louis Havermans (197-200) partij twee keer was uitgegleden over de losliggende tapijttegels rondom de tafel. De eerste keer kwam hij met zijn elleboog te recht op de rand van de tafel, een val die het verdere verloop van de partij beïnvloedde "Ik speelde erg gemotiveerd", aldus Neder lands veelzijdigste biljarter, "Ten eerste doet mijn arm nu nog pijn, en ten tweede was ik vooral nadat ik nog een keer onderuit was ge gaan bang dat het weer zou ge beuren". Vooral voor Guyt zelfheeft het duel in de derde ronde speciale betekenis, zeker nu hij sinds een maand weer in Katwijk woont, na een periode van twee jaar in Volendam. ("Daar werk ik nog wel als schilder, maar ik wilde een huis kopen en "vreemden" kunnen dat tegenwoordig in Vo lendam alleen nog maar als ze er vijfjaar wonen"..) Waar zijn ploeggeno ten content konden zijn met de loting, daar zei Guyt toen al dat hij liever een andere club dan Noordwijk had gehad. Kwestie van prestige, omdat hij in Katwijk veel wordt herinnerd aan het duel tegen de ploeg uit het buurtdorp, die er zelf nauwelijks van wakker ligt en de wedstrijd zeer relativerend beschouwt als een aardige inter mezzo in de competitie. "Maar ik denk er meer aan dan aan andere wedstrijden", geeft Guyt toe "Ik kan me voorstellen dat Volendam het anders ziet, maar ik zelf had toch liever een andere ploeg geloot. Niet alleen omdat ik weet dat een goed team heeft, tenslotte schakel je niet voor niets Vlaardingen en Haarlem uit, maar ook omdat ik al die jongens persoonlijk een jaar of tien ken. Dus ik zal me toch een beetje waar moeten maken. Ik kan daar niet als een krant gaan lopen voetballen, want ik wil per se niet afgaan Daarvoor zal er teveel bekend publiek zijn" PAUL DE TOMBE Frank Kramer gaat vrijuit ZEIST - Volendamspeler Frank Kramer, die zondag bij de wedstrijd Feyenoord- Volendam (2-0) uit het veld werd gestuurd, heeft aan dat feit slechts een boeking over gehouden. De tuchtcommis- sie gaf hem die bij de monde linge behandeling van de zaak gisteren in Zeist voor het wegtrappen van de bal bij dood spel. Scheidsrechter Mulder had de Volendamspeler daarvoor opgeschreven. Toen Mulder later opnieuw ingreep bij een charge van Kramer te gen Van de Korput, kon hij niet anders dan de televisie presentator naar de kleed kamer sturen. De tuchtcommissie vond on voldoende bewezen, dat Kramer bij deze charge een ernstige overtreding zou hebben begaan en sprak hem op dit punt dan ook vrij. NOORDWIJK - De voorberei ding verschilt in niets van do procedure die gevolgd wordt in de "gewone" zaterdagcom petitie. De spelers van Noordwijk, de enig over gebleven amateurclub in de strijd om de KNVB-beker ko men zaterdag om één uur bij elkaar, volgen de tactische be spreking en gaan zich omkle den. Verder niets. Geen eten tje, geen gezellig samenzijn niets van dat alles. Het typeert treffend hoe er in de badplaats wordt gedacht over de bekersuccessen. Ze worden als "leuk" ervaren, maar daar blijft het dan ook bij. Ook voor de voetballers. Met de uitschakeling van FC Vlaardingen en Haarlem in de vorige twee ronden mocht dan een nieuwe dimensie worden toegevoegd aan de lange reeks goede resultaten, meer dan een kortstondige in jectie vloeide daar toch niet uit voort. Het gemakkelijk relativerende Noordwijk staat voor de par tij tegen Volendam in elk ge val met beide benen op de grond en weigert de eigen identiteit op te geven die wil dat zoveel mogelijk het eigen spel wordt gespeeld. Vandaar ook dat niemand van de club is gaan spioneren bij de te genstander (zoals de trainer Hughes en Mak wél deden bij wedstrijden van Noordwijk), vandaar ook dat Noordwijk er niet aan denkt nu "iets spe ciaals" te ondernemen vóór de ontmoeting. "In het verleden is gebleken dat zulke "speciale" bijeenkom sten alleen maar een ave rechtse uitwerking hebben,' zegt voorstopper Frans v.d Veen. Daardoor ontstond er meer spanning en meer ner vositeit, dus kunnen we het be ter nalaten. Tegen Haarlem hebben we ook niets bijzon ders gedaan." Van der Veen omschrijft ook treffend hoe Noordwijk tegen het nieuwe bekerduel aan blikt. "Wakker liggen we er niet van, maar als ik eerlijk ben begint de wedstrijd wél meer te leven, nu die dichter bij komt. We beschouwen het als een aardige onderbreking van de competitie, want in principe zijn we toch kans loos. En we hebben ook niets te verliezen. Lijden we een ne derlaag. dan is dat volgens verwachting; winnen we dan is dat weer een sensatie. In nerlijk hoop je natuurlijk wél op het laatste, maar ons spel zullen we er niet voor veran deren. We gaan gewoon met drie spitsen spelen, met de hoop dat we een goede wed strijd maken." "Weggespeeld zullen we daarin niet worden. Vooral niet nu Volendam met zoveel blessu res te kampen heeft. Overi gens is het wel zo aardig dat die Kramer toch nog mee kan doenwant zijn houding spreekt ons erg aan. Hij zou goed in ons team passen met dat dollen en dat relativeren." Dat vermogen om afstand te nemen is voor Noordwijk nauwelijks een probleem, nu de selectie bestaat uit negen leraren. Van der Veen: "Dat heeft toch wel invloed. In het i natuurlijk al- daarbuiten nemen we er sterk afstand van. Dan overheerst ook vaak de gezelligheid, omdat we nu eenmaal veel dezelfde interes sen hebben. Dat speelt ook een rol." 'Daarbij komt dat in Noord wijk zelf dat fanatisme niet zo heerst. De mensen vinden het leuk en ze weten tegen wie je voetbaltmaar daar houdt het wel mee op. Terecht ook, want het is inderdaad grappig, maar je kunt ook diep vallen. Dat merkten we wel na Haarlem. In de weken daarop verloren we drie competitie- punten en die competitie blijft toch het belangrijkste." Een ander ongelukje beïnvloedde ook Van der Smissen's concen tratie. Midden in een serie (hij had al 21 caramboles gemaakt) vielen er plotseling druppels wa ter op het laken: condens van een verwarmingsbuis aan het pla fond. Hoewel het euvel snel was verholpen, was de Willebrorder uit zijn ritme: hij kwam niet ver der dan 26. Toch zou het onjuist zijn het verlies van Van der Smissen geheel aan externe factoren toe te schrijven. Twee keer bereikte hij een voor sprong op Havermans van ruim 70 punten: na zestien beurten was de stand 160-89. In een moeilijk spelsoort als het bandstoten mag zo'n grote voorsprong natuurlijk niet meer uit handen worden ge geven. En zeker niet door een ge routineerde speler als Christ van der Smissen. Uiteraard is het ook de verdienste van Louis Havermans dat hij pro fiteerde van de stilstand van zijn tegenstander en uit een bijna ho peloze positie terugkwam. Het talent uit Zundert had overigens ook last van de losse vloerbedek king: hij ging ook een keer on deruit. Bij een achterstand van 161-179 finishte Havermans met een fraaie serie van 38. Van der Smissen was aangeslagen en mis te dan ook prompt de nastoot. Op de andere tafel liet Jean Bes- sems zich de winst ontnemen door Henk de Kleine. Bessems, die debuteert in het bandstoten (in de voor-wedstrijden speelde hij met een uitstekend moyenne van 9.91) had voortdurend een comfortabele voorsprong. De Limburger speelde echter, zoals gebruikelijk, te gehaast, waar door De Kleine terug kon komen Na een marathon-partij van 36 beurten werd het remise, met voor beide spelers het magere moyenne van 5.55. In de tweede deance van de eerste ronde zorgde Hans Vultink voor een topprestatie. In zijn partij te gen Piet Dekker bracht de Grol lenaar in de negende beurt een serie van 119 op het bord. Vultink verbeterde daarmee het Neder lands record dat Van der Smissen vier jaar geleden tijdens het Eu ropees kampioenschap op 118 had gebracht. Hij was ongetwij feld door gegaan als niet net na die recordverbetering de ballen kwamen vast te liggen. Maar eenmaal de beslissende grens over deed het er eigenlijk niet zo veel meer toe. In de volgende beurt maakte Vultink de partij uit, wat zijn moyenne bracht op 20.00. Daarmee stelde hij duide lijk zijn kandidatuur voor de na tionale titel, wat zijn tiende in het bandstoten zou betekenen. Titelverdediger Hans Sundquest won zijn openingspartij tegen Ben Velthuis, de plaatsvervanger van Piet Vet, die zich voor dit toernooi heeft teruggetrokken De Papend rechter werd vorig jaar in Wychen verrassend natio naal kampioen. De daaruit voortvloeiende afvaardiging van Sundquest naar internationale evenementen heeft nogal wat problemen opgeroepen, uitmon dend in de rel tussen en spelers en bond vorige maand. Sund quest begon goed, met series van 22, 22 en 32. Hoewel hij daarna wegzakte verzamelde hij de 200 punten toch in 21 beurten, goed r het tapijt en verloor v voor een prima moyenne (9.52). Dat kan niet gezegd worden van Ben Velthuis. Het gemiddelde van de Oldenzaalse makelaar reikte niet verder dan 2.85, rond uit beschamend voor een deel nemer aan de nationale titelstrijd DERBY (ANP) - Tommy Docherty de meest controversiële manager in de Britse voetbalwereld, is gis teren door het bestuur van zijn club, Derby County, voorlopig voor zeven dagen geschorst nadat hij toegegeven had voor de recht bank leugens verteld te hebben Docherty had een klacht gedepo neerd bij de rechtbank tegen Wil lie Morgan, speler van zijn vroe gere werkgever, Manchester Uni ted, en de Granada televisie maatschappij. Morgan had zich in een t.v.-interview nogal laat dunkend over Docherty uitgela ten. Hij verklaarde onder meer dat "Docherty de slechtste mana ger was die hij ooit had meege maakt". De Schot voelde zich in zijn eer aangetast en diende een aanklacht in. Midden in het pro ces liet hij echter zijn aanklacht vallenen gafhij tegenover de jury toe de waarheid omzeild te heb ben. Derby-secretaris Webb deelde mee. dat Docherty gedurende zijn schorsing het veld van de club met mag betreden. Het bestuur zal zich binnen deze termijn uitspre ken of de manager gehandhaafd zal worden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17