Honderdmaal lieve dames beste heren' Filmsjdeze week EEN TOTAAL MISLUKTE MOP Een hoop onzin in Medusa BLIJVEN STEKEN IN SEX Thema's en films op studentenfilmfestival Onduidelijk Ambtenaar en pensioen VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 Richard Burton heeft rampzali ge krachten in "The Medusa touch". Medusa was een Gorgo, een afzich telijk monster, zo weerzinwek kend en afschuwelijk, dat degene die haar aankeek in steen veran derde. Ze werd onthoofd door Perseus, waarna uit haar bloed Pegasus, het vliegende paard ontstond. The Medusa touch; regie Jack Gold; voornaamste rollen Ri chard Burton, Lee Remmick, Lino Ventura; Studio; 12 jaar. In "The Medusa touch zijn aardige parallellen te ontdekken met de ze Griekse Mythe. Richard Bur ton is, ook al wordt hij wat ouder, nog steeds het aankijken waard en er is niets wat hem qua uiter lijk bindt aan de zo weelderig met slangen uitgedoste Medusa. Maar achter dat beschaafde uiterlijk van Richard schuilt een waar monster, een man die zijn para normale gaven aanwendt om bo ven Londen een Boeing 747 naar beneden te halen en zelfs om een ruimtecapsule in het grote heelal te laten verdwijnen. Het heeft te maken met zijn jeugd, zijn Ierse kindermeisje die hem gruwelijke verhalen vertelt over de helse martelingen van Satan op het ogenblik waarop kleine Richard door mazelen geveld al leen maar kan toehoren. De kin derjuffrouw sterft een dag later Of zijn ouders, die hem maar een vreemd jongetje vinden en geen gelegenheid ongebruikt laten om hem dat duidelijk te maken. Ze gaan met auto en al de afgrond in En zo is de rij aan te vullen met zijn leraar, zijn vrouw, haar min naar, zijn buurvrouw, een rech ter. Ze sterven allen nadat zij Ri chard op zijn hart hebben ge trapt. De film begint met datgene wat on vermijdelijk is, Richard wordt de schedel ingeslagen met (een klein grapje van regisseur Jack Gold) een beeldje van Napoleon. Maar dan begint de ellende pas goed. Want nadat Jack Gold via de con statering van een politieagent, dat "zijn schedel tot moes is ge slagen", ons laat weten dat bij Ri chard elke vorm van leven is uit gesloten begint het lichaam plot seling te ademen. En in het zoe- kenhuis kunnen we aan de hand van een ECG, een machine die de hersenactiviteiten meet, zien dat de kwade krachten in Richard volop aan het werk zijn. Kortom raadsels te over voor een uit Frankrijk overgewaaide po- litieinspecteur, ene Brunèl, en de vrouwelijke psychiater, die meer van Richard weet dan ze kwijt wil. Lino Ventura speelt de po- litieinspecteur en dat doet hij prima, zolang hij zijn mond niet hoeft open te doen. Hij spreekt zijn Engels net iets te moeizaam om ongehinderd te acteren, ook al doet hij nog zo zijn best. Als hij echter zijn regenjas en zijn kraag opzet is hij er weer helemaal. En ook, hij wil ons doen geloven dat he met een potje negatief denken de hele St. Paul Kathedraal naar beneden kunt krijgen. The MEDUSA TOUCH" IS EEN FILM WAARBIJ DE HAREN JE TE BERGEN RIJZEN. Buiten gemeen spannend, zeker als je een hoop parapsychologische t lief neemt. HILVERSUM (GPD) - „Ik ben in 1929 geboren in Groningen", is het eerste wat Bob Bouma zegt, wanneer hij tussen de repetities en de opnamen door van „Voor een briefkaart op de eerste rang", een interview tracht te geven Uiteindelijk is hij zelf vijftien jaar lang journalist geweest, dus weet hij precies wat er maar 't beste meteen gezegd kan worden. Een secuur opgesomde levensloop met jaartallen en plaatsnamen volgt in rap tempo Die middag gaat er, heel ongebrui kelijk, vrijwel van alles mis. Het geluid van de films valt uit, de zoemer voor de kandidaten blijft maar dooijengelen, een monitor werkt niet meer en de gaste van de filmquiz, Mirjam van Loon, moet verschillende malen uitge legd worden naar welke camera ze moet kijken, hoe ze de getrok ken briefkaart zal vasthouden en hoe lang ze kan praten. Bob Bouma, de presentator, ziet het allemaal met een wat berus tende blik aan. Als hij aan het woord komt gaat zijn hand met de sigaret onder tafel en presen teert hij vlot de noodzakelijke tekst. Hij staat bekend om zijn versprekingen, zijn haperingen soms, maar dat maakt het juist wel prettig om naar hem te luiste ren. „Nee, een Hans van Willi- genburg ben ik niet" Deze keer is het de 99e maal dat de quiz op het scherm komt, voor de volgende aflevering, de honderd ste (30 november) zijn fantasti sche gebeurtenissen gepland. Er !zal een beroemde (mannelijke) gast worden uitgenodigd, maar wie het zal zijn moet absoluut topgeheim blijven. Hetzelfde geldt voor de te tonen films en de kandidaten die mee gaan doen. Negen jaar lang doet Bob Bouma dit werk nu. Het is een hobby van hem. Nog steeds. In het dagelijks leven is hij perschef van de grammofoonplatenmaatschappij Phonogram, waar hij zich inspant voor het klassieke repertoire. Jos van der Valk was de program mamaker die hem vroeg voor de filmquiz. „Hij zocht mensen met journalistieke ervaring", vertelt Bouma. „Bovendien had ik al wat televisie-ervaring door een zater dagmiddagprogramma dat ik samen met Anneke van Lams- weerde verzorgde" Hij glimlacht als hij uitlegt dat hij er tot nu toe nooit moeite mee heeft gehad met beroemde filmmen sen te praten. „Ja, het klink gede cideerd, ik heb een soort van techniek. Om te beginnen inter view ik de gast van de quiz nooit tijdens de repetities. Daarmee voorkom ik dat ik tijdens de op- teveel in beslag word ge- door te proberen dezelfde vragen te stellen. Je gaat dan min of meer zitten wachten op „dat leuke antwoord" of dat interes sante verhaaltje, als het dan an ders uitpakt krijg je zo'n gefor ceerd gedoe" ..Het enige wat ik mijn gast van te voren vraag is: wat mag ik je ab soluut niet vragen? Ik vind zoiets erg belangrijk, want het zou pijn- Bob Bouma: nooit moeite met de sterren Het is natuurlijk een altijd terugke rende vraag: gaat Bob Bouma nou ook voortdurend naar de film? Weet hij er evenveel vanaf als zijn kandidaten? „Nee", klinkt het resoluut. „Allicht weet ik het een en ander omdat ik nou al negen jaar deze quiz doe en me elke keer heb verdiept in de film prestaties van de mensen die hier als gast komen. Maar als ik tweemaal in de week naar de bio scoop ga is het veel. Ik onthoud de gegevens ook niet zo makke lijk. Kijk, die deelnemers die suc ces hebben, weten niet alleen veel, maar hebben ook een sterk geheugen. Dat moet wel. Namen van regisseurs of sterren, titels en jaartallen vergeet ik gewoon, wanneer ik een paar films heb ge- „De grote man achter deze quiz is de regisseur Fred van Doorn, dat is pas een echte filmjournalist, heeft op de filmacademie geze ten, weet alles over film. Hij be paalt het gezicht van het pro gramma. Ik presenteer 't slechts, doe de interviewtjes" Hij wacht even, vertelt dan naden kend dat de filmster die hij ooit nog eens hoopt te interviewen Ingrid Bergman is. „Na het zien van „Casablanca" is zo'n vrouw een stuk van mijn leven gewor den. Die film heeft zo vreselijk veel indruk op mij gemaakt. Met haar zou ik erg graag willen pra- tqn. Niet noodzakelijkerwijs voor de "Loflied op de zonde" is een film die als thema meekreeg de ver houding tussen machthebbers en machtelozen. De machteloze is 'loflied op de zonde", van regis seur Miklós Jancsco, met o.a. La- jos Balazsovits, theater: Lido 3 (16 .ir). de zoon van de keizer, de kroon prins die zich niets van het dicta toriale bewind van zijn vader aan trekt en in zijn eigen paleis in het denkbeeldige Habsburgeriaanse rijk constant feest viert, de liefde bedrijft en naakt ronddartelt. De machthebber is de vader, die een complot tegen zich ziet gesmeed door de zoon, de zaak liever in de doofpot stopt en het gedrag van "mensen die niet gek zijn maar gek zo doen" niet te pruimen vindt. Tenslotte vindt hij een ma nier om van zijn opstandige zoon af te komen. Zonder een moment te twijfelen aan de oprechte bedoelingen van de Hongaarse regisseur wordt na vijf minuten "Loflied op de zon de" duidelijk dat hij halverwege in het thema is blijven steken Was het niet zijn bedoeling om een sexfilm (niks meer, niks minder) te maken, het beeld is 99 procent van de tijd met krioelen de lichamen gevuld. Iets anders dan een sexfilm is er moeilijk in te zien. De film, die in z'n algem eenheid vervelend is om naar te kijken, kent een paar prachtige momenten: als de kroonprins laat weten waartoe dit alles dient en ook als hij om het ieven wordt gebracht door trawanten van zijn vader. Jammer van die paar mo menten die veel moois beloofden, maar ze zijn de moeite van het zien van de hele film niet waard. MIEP DE GRAAFF „Met een meisje als Mirjam van Loon, die voor de eerste maal een hoofdrol heeft gespeeld in een Nederlandse speelfilm, vraag ik hoe ze 't heeft ervaren. En na tuurlijk wil ik van haar weten hoe ze zo maar bij de film terecht is gekomen. Ik heb begrepen dat ze van beroep fotomodel is. Kijk, ik heb thuis vier kinderen, waaron der een dochter van zeventien. Ik weet gewoon dat meisjes van die leeftijd vol bewondering naar zo'n Mirjam van Loon zitten te kijken en zich afvragen: waarom zij wel en ik niet. Hoe heeft ze 't gedaan gekregen". „Nou", het klinkt nuchter vanuit de ligstoel waar Bob Bouma zich voor de 99e maal overgeeft aan de strelingen van een schminkjuf- frouw, „op die manier bekijk ik het dan. En ik dacht wel met suc ces. Want de kijkcijfers zijn nog altijd prima!" WIM SCHEURER Het is altijd pijnlijk mee te maken, wanneer iemand een mop vertelt die de mist ingaat. Vaak is de in houd van die mop dan wel leuk, maar de manier van vertellen deugt niet. Zo is het ook met "The cheap detective" (de goedkope 'The cheap detective"; regie: Ro ger Moore; hoofdrollen: Peter Falk, Louisa Fletcher, Madeline Kahn; Trianon; a.l. detective): het had best een leuke film kunnen worden, maar de manier waarop hij wordt ge bracht maakt hem tot een misser Het lijkt wel of de regisseur zich heeft verslikt. Zoveel gegevens worden aangedragen, dat je de draad al spoedig kwijtraakt. Een wirwar van personen die ogen schijnlijk niets met elkaar te ma ken hebben, zouden aan het slot toch een zekere verbifitenis moe ten hebben. Zo niet in deze film Niemand heeft eigenlijk echt iets met een ander te maken, de ene zaak staat écht los van de ander, kortom, wat er maar aan een de tective-film fout kan zijn dat is er fout aan. En het vervelende is dat de opzet, komisch bedoeld, daar door totaal mislukt. Zonde ei genlijk van het talent dat eraan is verspild. Want een Louise Flet cher in een film, moet tegen woordig toch borg staan voor een goed produkt. En zelfs Peter Falk, die zijn regenjas uit 'Co- lumbo' hier maar heeft aange houden, kan een zeker acteerta lent niet worden ontzegd. Het zelfde geldt voor Madeline Kahn Kennelijk is "The cheap detecti- ye" bedoeld als een parodie op "Casablanca", waarin Ingrid Bergman en Humphrey Bogart schitterden. Maar door de enor me wirwar kun je zelfs van een parodie niet meer spreken. Ook de manier waarop de mensen aan hun eind komen, en dat zijn er hier heel wat, kan nauwelijks grappig worden genoemd, omdat het tè onwaarschijnlijk is alle maal. En dat de sjofele Peter Falk als "Lou Peckinpaw" de grote trekpleister voor vrouwen vormt kan de regisseur ook al weinig geloofwaardig overbrengen. Hoe dan ook, de film gaat in elk shot Peter Falk speelt een 'goedkope de- de mist in. Hier wordt volkomen de plank misgeslagen. En het er ge is, dat uit niets blijkt, dat de makers ervan beseffen hoe fout ze hier zitten. ANNEMIEK RUYGROK Blijvers "Grease" - De rage is nog niet uitgewoed. Olivia Newton John en John Travolta varen er wel bij. Luxor, Leiden. "For a few dollars more" - Clint Eastwood in western. Camera, Leiden. "Aasgieren vallen aan" - Ri chard Burton in vechtstem- ming, Lido 2, Leiden. "Moord op de Nijl" - Er vallen heel wat slachtoffers in dit vrij naar Agatha Christie bewerkte produkt, Lido 1, Leiden, Euro 1 en 2 Alphen. "Hooper" - Stunts van Burt Reynolds, Euro 4, Alphen. Nieuw in Alphen "Het debuut" - Met Marina de Graaf en Gerard Cox als het jonge meisje en de oudere man, die een verhouding hebben, Euro 3, Alphen. Kindermatinee "Winnetou, groot opperhoofd" - Camera, Leiden. "Donald Duck" - Lido 3, Lei den. "Peter en de draak Elliot" - Studio, Leiden. "Alice in Wonderland" - Rex, Leiden. "Q&Q" - Euro 2, Alphen. Nachtfilms "1001 Nacht" - Camera, Leiden. "Een bed voor ons drieën" - Rex, Leiden. "Ontuchtige vertellingen" - Euro 1, Alphen. "The professionals" - Euro 2, Alphen. "Aai poesje" - Euro 3, Alphen "Hooper" - Euro 4, Alphen. Rex "Villa Erotica" - Originele naam voor een buitenhuisje, waar sex de boventoon van het huishouden voert. Haagse bioscopen APOLLO 2: "Konvooi van de angst", dag. 7 en 9.30 uur. 16 jaar. AL. BIJOU: "Eyes of Laura Mars", dag. 2, 7.30 en 9.45 uur, zo. 1.30, 4, 7.30 en 9.45 uur. 12 jaar. CALYPSO: "Herfstsonate", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.30 uur. 16 jaar. CINEAC: "The mountain of the Cannibal God", dag. 1.30,4,7 en 9.30 uur, za., zo. en woe. 7 en 9.30 uur. 16 jaar. CAMERA "Salo, of de 120 da gen van Sodom", dag. 2.15, 7 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.15, 7.15 en 9.30 uur. 16 jaar. CORSO: "Hel is voor honden.... hemel voor mij", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4, 6.45 en 9.15 uur. 16 jaar. DU MIDI: "Once upon a time in the West", dag. 8 uur. 12 jaar. EURO: "Ben Hur", dag. 7.30 uur, za. en zo. 3.30 en 7.30 uur. AL. METROPOLE 1: "Moord op de Nijl", dag. 2 en 8.15 uur. AL. METROPOLE 2: "Straight ti me", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 3: "The boys from Brazil", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 4: "Deutschland im Herbst", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. AL. METROPOLE 5: "Cet obscur objet du désir", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. ODEON 1: "Moord op de Nijl", dag. 2 en 8 uur. AL. ODEON 2: "Despair", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 16 jaar. ODEON 3: "An unmarried wo man", dag. 2.6.45 en 9.15 uur. zo. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 16 jaar. ODEON 4: "Damien: Het twee de Omen", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 16 jaar. PASSAGE: "Game of death" dag. 2, 7 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur. 16 jaar. STUDIO 2000: "Grease", dag. 2, 7 en 9.30 uur, zo. 1. 7 en 9.30 uur. AL. DE UITKIJK: "The cheap de tective", dag. 2, 7.15 en 9.45 uur (di. avond gesloten) AL. AMSTERDAM - Zelfs het kleine Afrikaan se Togo is met een filmisch eerherstel van "De rat" verte genwoordigd op Ci- néstud, het interna tionaal studenten filmfestival dat deze maand voor de zesde keer in Amsterdam wordt gehouden. Tot 23 november zijn in het Kriterion- theater 101 korte en langere films te zien, door studenten in dividueel of in groepsverband ge maakt, dat laatste in een aantal gevallen binnen het raam van hun opleiding Er werden trouwens ook films in het pro gramma opgeno men van collectie ven, die niet of niet uitsluitend uit stu denten bestonden. De inzendingen zijn onder meer afkom- stog uit Amerika, Canada, Engeland, Scandinavië, Oost- Europa, Israël, Zwitserland, België en natuurlijk het ei gen land. Cinéstud is er nog al tijd trots op dat het eerste festival (in 1960, ook al in de studentenbioscoop Kriterion) filmpjes werden bekroond van de Pool Roman Polanski en de Tsjech Jan Nemec, die toen hun naam nog moesten maken. Ook ditmaal worden aanmoedigingsprij zen toegekend, on der meer op basis van enquetes onder het publiek en de pers. De kosten van het festival, waarop sociale documentai res sterk zijn verte genwoordigd, wor den door CRM, de gemeente Amster dam, het Prins Bernhard-fonds en de Nederlandse Bio scoopbond gedra gen. De organisatoren laten het niet bij de film vertoningen. Op 20 en 21 november gaat een internationaal gezelschap onder meer in forum ver band over het thema "film en filmoplei ding" praten en is er in samenwerking met het IKON een symposium met als inleider de befaam de Amerikaanse do cumentairemaker Frederick Wiseman en zijn BBC-collega Geoffrey. Verder wordt in de loop van de week nog aan dacht geschonken aan verschillende cumentair film-ma ken en draaien tij dens een marathon voorstelling in de nacht van zaterdag op zondag de eerste films van de Ita liaanse cineasten Visconti, Bellocchio en Bertolucci. Op mijn stuKje onder deze titel in LD/AD van 1 november heb ik een aantal reacties gekregen. En kelen, waaronder de heer Snij ders in zijn reactie in LD/AD van 7 november, vonden dat ik van een onjuiste vergelijking uitging. Bij de invoering van de AOW in 1957 hebben de werknemers in het bedrijfsleven een loonsver hoging gehad om de AOW-pre- mie te compenseren. De ambte naren kregen die verhoging niet, omdat de overheid de AOW- premie voor haar rekening nam. Volgens de heer Snijders blijkt uit de salarisverschillen tussen het particuliere bedrijf en de overheid, "dat de overheid wel degelijk rekening houdt met het feit dat zij de AOW-premie be taalt." Over deze reacties wil ik graag het volgende opmerken. In de eerste plaats was het helemaal niet mijn bedoeling een uitspraak te doen over de vraag of ambtenaren in het algemeen en in de totaliteit van hun beloning al dan niet worden bevoordeeld boven an dere werknemers. Deze vraag is zo ingewikkeld dat die niet in het kader van een ingezonden stuk is te beantwoorden. Ik heb alleen een misverstand wil len rechtzetten, dat door mij werd gesignaleerd in het stukje 'Gelijk recht' van de heer Schilder in de ze krant. Het misverstand dat bij een ambtenaar een deel van de AOW van zijn pensioen wordt af getrokken, terwijl dat bij andere werknemers niet zou gebeuren. Ik heb getracht mijn betoog met een vereenvoudigd rekenvoor beeld te verduidelijken. Daaruit bleek dat bij een gelijk bruto sala ris vóór de pensionering het to tale pensioeninkomen van de ambtenaar hoger, en de daarvoor door hen in totaal betaalde pre mie lager is dan bij een werkne mer in het bedrijfsleven. Nu de tegenwerpingen van de heer Snijders en anderen. Houdt de overheid bij de vaststelling van het brutosalaris rekening met het feit dat zij de AOW-premie be taalt? Dan zou het minimumloon bij de overheid ook lager moeten liggen dan in het bedrijfsleven. Dat is echter niet het geval; beide zijn exact aan elkaar gelijk (thans 1722,50 per maand). Het lijkt mij dan ook waarschijnlijk dat in het door de heer Snijders genoemde voorbeeld van een verpleegkundige, niet de over heid, maar het particuliere zie kenhuis rekening houdt met het feit dat voor de collega's in over heidsdienst de AOW-premie door de overheid wordt betaald. Of dit een algemene regel is, waag ik te betwijfelen. Uit een onlangs gehouden salarisenquète onder ingenieurs bleek dat de salaris sen van ingenieurs tot 35 jaar bij de overheid gemiddeld hoger zijn dan in het bedrijfsleven. Tenslotte het andere voorbeeld dat de heer Snijders geeft. Ik kan het niet helemaal narekenen, maar ik wil graag geloven dat het feitelijk juist is. Ik merk daar wel bij op dat het niet alleen bij de overheid, maar ook bij de particuliere be drijven niet meer dan 40 dienstja ren meetellen voor het pensioen. Ook wat dit betreft wordt de ambtenaar dus weer niet bena deeld ten opzichte van andere werknamers. Op de voor- en nadelen van het functioneel leeftijdsontslag op 60-jarige leeftijd (met behoud van een vrij groot deel van het salaris) wil ik hier niet nader in gaan; dat zou ons te ver van ons onderwerp voeren. Wel wil ik nog wat zeggen over het bedrag van 31.920 - dat de heer Snijders be cijfert als door hen (neem ik aan) te betalen extra pensioen- en AOW-premie. De vraag is of dit bedrag opweegt tegen het door mij becijferde pensioenvoordeel voor ambtenaren van 3000,- per jaar.Om die vraag te kunnen beantwoorden moet men nagaan wat het kost als men bij een le vensverzekeringsmaatschappij een lijfrente van 3000,- per jaar zou willen kopen. Op 65-jarige leeftijd kost dat ruim 44.000,- als die uitkering een vast bedrag, dus niet waardevast is. Als die uitkering wel waardevast is, zoals dat met de AOW ook het geval is, kost dat naar schatting ongeveer 60.000,- Het is in elk geval nog heel wat meer dan de bijna 32000,- die de heer Snijders teveel betaald meent te hebben. dr. ir. J.P. van Es Rijn- en Schiekade 8 Leiden. (Discussie gesloten, red.) Ondergetekende is het volkomen eens met Prof. Bas- tiaans van de Rijksuniversiteit te Leiden, in z'n commentaar achter het nieuws van donderdagmor gen 9 november betreffende de zaak "Aantjes". Het is een volkstribunaal gewor den, geen rekening houdend na 33 jaar met allerlei verzachtende omstandigheden, 'n Zeer integer mens en bekwaam politicus wordt na 33 jaar gewoon even zonder 'n weerwoord te hebben gehoord aan de kant gegooid, er ger. hij en z'n hele gezin en de kring daaromheen worden gegij zeld. Aantjes daalt in mijn achting geen milim.eter, integendeel. Hoe waardig was z'n afscheid. Het zal van Agt veel stemmen kosten, niet om de affaire Aantjes maar om van Agt's onrechtvaardige en vooral onchristelijke houding. Volgens mij is hij dan toch van "beton" M.C.J. Bosch Topaaslaan 188 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13