Grootste filiaal Leidse bibliotheek in Meren wijk K.v.K. waarschuwt 300 NW: Biedt de bedrijven meer faciliteiten Voor twee hokken gulden Maatstaf voor lakwerk. KQ2BZB Tweetal acties voor restauratie van de Latijnse School" Echtpaar Geuke: Prof. Mulder hoogleraar in Leiden VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 PAGINA 11 LEIDEN - Het NW Leiden pleit voor zo gunstig mogelijke vesti gingsfaciliteiten voor bedrijven en een snelle afhandeling van de ambtelijke procedures daarvan. Dit staat te lezen in het jaarver slag van de vakcentrale. Opnieuw vraagt het NW om arbeidstijd- verkortende maatregelen bij de gemeente. Daarbij denkt men aan afschaffen van ploegendien sten of uitbreiding van een vier naar een vijfploegendienst, bij voorbeeld bij het streekenergie- bedrijf Rijnland. Het N VV Leiden staat volledig ach ter het standpunt van de gemeen te dat de vestiging van de zoge naamde "weidewinkels" dient te worden tegengegaan. Volgens de centrale moeten juist buurtwin- kels en kleinere centra's voor rang krijgen. "Zeker gezien het beleid dat er op gericht is de be jaarden zo lang mogelijk in hun vertrouwde omgeving te laten wonen", aldus het NW Leiden. Volgens het NW moet verdere uitbreiding van banken in de stad worden tegengegaan. Ook moet de uitbreiding van kantoren, zo lang de behoefte hieraan niet be wezen is, niet gestimuleerd wor den. De gedachten van het NW gaan meer uit r 1 uit gerust congresgebouw op het Schuttersveld. Zoals bekend wil de gemeente een groot deel van het Schuttersveld bestemmen voor kantoren. De rest van het Schuttersveld zou bestemd moe ten worden r woningbouw Het NW constateert dat er op on derwijsgebied een merkbare ach terstand is. "Reden te meer om bij de regering aan te dringen op extra vergoedingen", aldus het NW. Volgens de Leidse afdeling van de vakcentrale trekt het col lege van B en W ten aanzien van de scholenplanning "een oud-li- beraal-economisch vestje aan" en manifesteert ze zich in de eerste plaats als werkgever. Het werk gelegenheidsaspect ontbreekt volgens het NVV bijna geheel. Het N W Leiden wil een verlaging van de groepsgrootte en de leer lingenschalen, geen opheffing van scholen uitsluitend op subsi dienormen, dat fusering van scholen niet mag leiden tot ver lies van arbeidsplaatsen anders dan door natuurlijk verloop en, zolang vrijwillige pensionering vanaf het 60ste jaar niet is toege staan en dat plaatselijk een soe peler regeling ten aanzien van de taakverlichting van de oudere leerkrachten wordt doorgevoerd. LEIDEN - Als maandag over een week (27 novem ber) de deuren van het nieuwe bibliotheekfiliaal aan de Rosmolen open gaan heeft boekminnend Merenwijk de beschik king over alvast 12.000 boeken. De bijna 700 vierkante meter grote bibliotheekhal zal, wat op pervlakte betreft, het grootste fi liaal zijn dat de Openbare Biblio theek Leiden rijk is. Het boeken bestand zal in de loop van de ko mende maanden uitgroeien tot zo'n 35.000 exemplaren. Met de opening van het filiaal - offi cieel pas in de week van 15 tot 19 januari - is ook een begin ge maakt met de uitvoering van het nieuwe bibliotheekplan voor Leiden. In een later stadium zul len filialen in Noord en (mogelijk) het Morskwartier volgen. Op dit moment wordt er druk gebouwd aan de nieuwe centrale biblio theek die in het Heerenlogement (het voormalige Burcht-com plex) wordt gevestigd. Deafdeling waar volwassenen (vanaf ongeveer 15 jaar) uit de Merenwijk voortaan hun boeken kunnen lenen Het filiaal in de Merenwijk moet de De kinderafdeling is op de eerste verdieping van het gebouw aan de Rosmolen. functie van ontmoetings-, dis cussie- en informatieplaats krij gen. De Merenwijkers, die (nog) verstoken zijn van de nodige so ciaal-culturele voorzieningen kunnen zelf vorm gaan geven aan de bibliotheek. Het is de bedoe ling dat zij met suggesties komen als het organiseren van cursussen en het houden van tentoonstel lingen. Om wijkbewoners te 'trekken' is de bibliotheek uitge rust met een voorleeshoek voor kinderen, een literaire en actuele informatiehoek, een tijdschrif tenstand en diverse naslagwer ken. Ook niet-leden kunnen het gebouw in de Rosmolen binnen lopen. Om de wijkbewoners aan te moedi gen actief bij het bibliotheekwe zen betrokken te zijn wordt de komende maanden een fotowed strijd (met expositie) georgani seerd met als thema "leven in de Merenwijk". Tijdens de officiële openingsweek in januari is het ook 'open huis' voor de wijkbe woners. Verenigingen zullen dan met stands in de bibliotheek aanwezig zijn om zich aan de be woners te presenteren. De perso neelsleden van het filiaal zelf ver zorgen die week een expositie over het ontstaan van de Meren wijk. Voor de jeugd is er een kin dermiddag annex tekenwed strijd op woensdag 17 januari. De officiële openingshandeling zal waarschijnlijk donderdag 18 ja nuari worden verricht. Het bibliotheekfiliaal is zestien uur per week geopend: op maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag van twee tot vijf uur, op maandag- en donderdagavond van half zeven tot negen uur en op vrijdagmor gen van tien tot twaalf uur. Uit personeelsgebrek kan het filiaal 's zaterdags niet open gaan. Wel iswaar zijn de grootste perso neelsproblemen opgelost nu het rijk en de gemeente vier man ex tra aanstelden voor de Meren wijk, maar dat aantal is nog te weinig om meer ochtenden open te zijn. Bouwvakkers stalen lood Pieterskerk LEIDEN/BLARICUM - De rijkspolitie in Blaricum heeft begin deze week een groep van vijf Utrechtse bouwvak kers aangehouden die gere geld allerlei bouwwerken in het land langsging om voor namelijk lood, hout en radia toren te stelen. Ook twee looddiefstallen uit de nissen- hut bij de Pieterskerk in Lei den zijn daarmee opgelost. De politie kwam twee van de mannen op het spoor toen ze maandag bij een diefstal in Blaricum overhaast de benen moesten nemen en hun auto achterlieten. Na de twee te hebben aangehouden en ver hoord konden nog drie Utrechtenaren worden aan gehouden. Hun leeftijden va riëren tussen de 16 en 40 jaar. De diefstallen bij de Pieters kerk werden eind september en begin oktober gepleegd door drie van de mannen. In totaal maakten ze daarbij 1300 kilo oud lood buit, dat een waarde vertegenwoordigde van om en nabij de 1300,- I Onbekenden hebben giste ren een motorfiets die op het Rapenburg, ter hoogte van de Nonnenbrug geparkeerd stond, in het water gegooid. De eigenaar, iemand uit Oegstgeest, meldde zich toen hij zijn voertuig miste bij de politie. Daar stond de motor, inmiddels door anderen uit het water gehaald, en voor 400,- beschadigd. LEIDEN - De Vereniging van Vrienden van Diogenes is een tweetal acties begonnen om geld bij elkaar te krijgen voor de res tauratie van de Latijnse School. De Stichting Diogenes wil dit monumentale pand aan de Lok horststraat in ere herstellen en opnieuw in gebruik laten nemen. Een serieuze gegadigde hiervoor is een stichting in oprichting, die in de Latijnse School een regio nale opleiding voor ziekenver zorgende wil onderbrengen. De acties van de Vereniging van Vrienden Van Diogenes zijn ge richt op oud-studenten van de Leidse universiteit en op oud leerlingen van het Stedelijk Gymnasium. Dat laatste omdat de Latijnse School de voorloper is van het Leidse gymnasium en omdat het merendeel van de ini tiatiefnemers uit oud-leerlingen bestaat. In een brief aan de oud-studenten van de universiteit wijst de ver eniging erop dat met de restaura tie van het uit 1599 daterende ge bouw bijna drie miljoen gulden is gemoeid. Daarvan zal negentig procent door de overheid worden gesubsidieerd en de rest zal moe ten worden opgebracht door middel van leningen. Het geld voor deze leningen zal met de ac ties bijeen moeten worden ge bracht. Inmiddels is de Stichting Diogenes druk doende naar wegen te zoe ken om, vooruitlopend op de subsidieverstrekking, alvast met de restauratie te kunnen begin nen. Hiervoor is in elk geval een beginselverklaring nodig van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. Mr. D E. Krantz, voorzit ter van de stichting, zei gisteren goede hoop te hebben dat deze verklaring afkomt. "Men is nu al jaren bezig met plannen om de Latijnse School te restaureren. Het moet nu gewoon gebeuren. Daarvan is iedereen in Leiden overtuigd", aldus mr. Krantz. Hij zei te verwachten dat er volgend jaar met de werkzaamheden kan worden begonnen. 9? LEIDEN - Geen huurverhoging per 1 juli, maar als er een ba by wordt geboren. Dat gold voor de familie Geuke, die vanaf 1 november 50 gulden per maand meer moest beta len voor twee kamers die zij bewonen aan de Oude Vest Kamers die de naam woon ruimte nauwelijks verdienen In de kleinste kamer kan net een tweepersoonsledikant staan. Sinds de komst van de baby is die ruimte daarom niet meer groot genoeg en moet het echtpaar Geuke in de woonkamer slapen. "Dat is heel lastig", vertelt mevrouw Geuke. "Mijn man werkt in ploegendienst dus die moet el ke veertien dagen één hele week overdag slapen. Dat is gewoon een onhoudbare toe stand. Iemand die in de ka mer moet slapen terwijl ik de hele dag rond loop en de baby moet verzorgen. In het huis worden nog elf ande re kamers verhuurd. In de meeste gevallen aan studen tenmeisjes. We moeten met z'n achten één douche en één toilet delen. En we hebben met z'n vieren één keuken Dat is ook niet zo prettig. Studenten hebben nu eenmaal een ander leefpatroon", aldus mevrouw Geuke. "Ze zijn veel makke lijker en maken nogal wat lawaaiDat is ook logisch met zoveel mensen. Maar het valt niet mee als je een baby hebt en een man die overdag moet slapen. In het huis hiernaast zit bovendien nog een cafe dus dat geeft ook een hoop herrie Toen we nog in het kleine ka mertje naast de woonkamer konden slapen ging het wel Maar zoals het nu is is het niet uitte houden.En dan de huur die is natuurlijk veel te hoog voor een gezin. Toen de baby kwam moesten we meteen vijftig gulden per maand meer gaan betalen. De man die hier de huur ophaalt durfde het zelf niet te zeggen Die zei dat ik bij De Bolster moest komendat is de huisei genaar. en die moest me wat vertellen „Toen baby kwam moesten huur betalen" Het pand aan de Oude Vest waar het gezin Geuke moet zien te leven in twee kamer tjes. We betalen nu driehonderd gul den in de maand voor deze twee hokkenToen ik zelf nog werkte ging het wel. maar nu is het een heleboel geldVooral als je bedenkt dat je er een mooie flat voor kunt krijgen. Voor subsidie komen wij na tuurlijk niet in aanmerking want wij krijgen niet eens een kwitantie als we de huur be talen. We hebben geen bezwaar ge maakt tegen de huurverho ging", zegt mevrouw Geuke. "Eerst dachten we: we betalen het niet. Maar we hebben geen huurcontract, dus dan kun nen ze je er zo uitzetten. Je doet er niets tegenwe hebben het gewoon maar te aanvaar den. Ik ben veel te bang om met de kleine op straat te worden gezet" Het echtpaar Geuke is nu 2ll2 jaar getrouwd. "Volgens bu reau huisvesting zijn we toch nog niet urgent genoeg", al dus mevrouw Geuke. "Tot dusver is ons alleen maar als tijdelijk onderkomen een wisselwoning in het vooruit zicht gesteld. Die zijn eigen lijk bestemd voormensen van wie de woning wordt gereno veerd" Bij bureau huisvesting laat men desgevraagd weten dat het echtpaar Geuke pas midden volgend jaar in aanmerking zal komen voor een woning. "Er is helaas nog een grote wachtlijsten er zijn vele jonge echtparen die in gelijke of nog ergere woonomstandigheden moeten leven", aldus de heer Amptmeijer, adjunct-chef van huisvesting. ""Als we iemand voortrekken betekent dat dat andere weer extra lang moeten wachten. Wij streven er daarom naar om de wachttijden voor ie dereen zo kort mogelijk te houden. Voor het echtpaar Geuke betekent het dat zij midden volgend jaar aan de beurt zullen komen, tenzij zij zelf op de particuliere markt eerder een huis vinden", al dus de heer Amptmeijer. ADVERTENTIE Gemeente verstoort relatie' LEIDEN - De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken in Rijnland heeft giste ren waarschuwende woorden gericht aan het gemeentebe stuur van Leiden. Hij zei dat de verhouding tussen het gemeen tebestuur en het bedrijfsleven verstoord zou kunnen worden door alle reconstructies die momenteel in de binnenstad plaatshebben. De heer Koningsveld vroeg zich af of de zorg van de gemeente voor het bedrijfsleven wel blijkt uit de fasering en programmering van de diverse herstelwerk zaamheden in de Leidse binnen stad. "Dit raakt rechtstreeks de ver-' trouwensrelatie tussen het be drijfsleven en de lokale over heid. Een vertrouwensrelatie die juist is hersteld. Het zou naar zijn als deze relatie gefrustreerd of doorkruist zou worden door de gemeente", aldus de Kamer van Koophandel-voorzitter gis termiddag tijdens de algemene ledenvergadering. Hij zei te hopen dat de huidige en toekomstige reconstructie- werkzaamheden "een flexibel gebruik van de binnenstad niet zullen frustreren". De Kamer van Koophandel-voor zitter zei verder nog dat de stu dierapporten van het distribu tie planalogisch onderzoek nu in concept gereed zijn en nog deze maand zullen worden vastge steld door de stuurgroep. Tweede grondlak Het lakwer< van een auto is in belangrijke mate bepalend voorde levensduur en de latere waarde. Daarom wordt bij Mercedes-Benz aan het lakwerk een welhaast overdreven zorg besteed Tien streng gecontroleerde behandelingen waarborgen tot in lengte van jaren de waarde van elke Mercedes die de fabriek verlaat. Wasconserveringvan de holle ruimtes, in plaats van een ML-behandeling achteraf, is een goed voorbeeld van deze perfecte behandeling. De kans op roestvormingvan binnenuit is daardoor vrijwel nihil. Speciale elastische lak beneden de sierlijsten en liefst 14 kg PVC beschermen de carrosserie tegen dreigende steenslag. Grond-, voor-en deklak worden onder hoge temperaturen ingebrand. En uiteindelijk wordt het resultaat per vierkante decimeter op stofdeeltjes gecontroleerd. Worden de uiterst strenge normen overschreden, dan volgt onherroepelijk een nabehandeling. Wij, als Mercedes-dealcr. ziin er trots op u een automobiel te kunnen leveren, gebouwd tot in de perfectie en met een nnavolgbare carrosseriebescherming, die na vele jaren e steevast hoge inruilprijs weet te waarborgen. Mercedes-Benz Da maatstaf xvaa auto s worden va s-Henz'M), motor: 4 cylinder: 1 lijn: cilinderinhoud WNScc; 1en6.9 k 11 'd DLX-pk bij 4bV0 tpi B.V. L.I.A.M. Leiden, Vondellaan 45, tel 071-769303 Alphen a/d Rijn, Gouwestraat 60 a, tel 01720-73344 Sassenheim, Hoofdstraat 81, tel. 02522-19124 icv under deken. LEIDEN - Dr. M. J. Mulder is aan de Leidse universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de uit legging van het oude testament, de geschiedenis van de Israëli sche godsdienst en van de Israë lische letterkunde. Hij was tot voor kort gewoon hoogleraar in de Hebreeuwse en Aramese taai en letterkunde en de Israëlitische Oudheden aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Prof. Mulder (54) werd geboren in Ter Aar, studeerde theologie aan de VU en werd in 1940 predikant bij de Gereformeerde Kerk in de gemeente Sprang (N-B). Nadien was hij predikant in Heerde en Vlaardingen. Ook was hij enkele jaren leraar Hebreeuws aan het christelijk lyceum in Gouda. Eind 1963 ging hij aan de Leidse universiteit Semitische letteren (Hebreeuws en Aramees) stude ren en legde in 1969 het doctoraal af. Vondelprijs voor prof. Langemeijer LEIDEN - De Joost van den Von del-prijs, die elk jaar door de Westfaiische Wilhelms Universi teit in Münster wordt verleend, is dit jaar toegekend aan prof. dr. G E. Langemeijer. Een internatio nale jury onder voorzitterschap van de Leuvense hoogleraar prof dr. Henri Draye is tot deze keus gekomen. Prof. Langemeijer was van 1946 tot 1957 verbonden aan de Leidse universiteit, nadien was hij tot 1973 procureur-generaal van de Hoge Raad. Volgens het juryrap port heeft prof. Langemeijer zich buiengewoon verdienstelijk ge maakt op het gebied van interna tionale rechtsvergelijkingen en het leggen van contacten tussen Nederlandse juristen met colle ga's in de naburige landen. De Joost van den Vondel-prijs - een bedrag van ongeveer 20.000 gul den - zal op 2 februari volgend jaar in Münster aan prof. Lange meijer worden uitgereikt. MISLUKTE DIEFSTAL LEIDEN - Een 25-jarige man uit den Haag is gisteren door perso neel van een garagebedrijf aan het Levendaal op heterdaad be trapt toen hij uit de showroom daar een geldkistje wilde stelen. Hij is naar het politiebureau ge bracht, waar proces-verbaal werd opgemaakt. In het geldkistje zat een paar honderd gulden wissel- Ook twee jeugdige diefjes zijn gis teren overgebracht naar het bu reau. De jongens, zeven en acht jaar oud, werden betrapt toen ze bij een slagerij aan de Oude He rengracht voor een paar honderd gulden lood weghaalden. Ze zijn door de politie aan de tand ge voeld en vervolgens naar hun ou ders gebracht. Gisteravond tussen half acht en half tien is ingebroken in de Rembrandtscholengemeen- schap aan de Schubertlaan. In de kamer van de conciërge werd het sleutelkastje opengebroken zo dat men zonder moeite de lokalen binnenkwam. Daar werd een kof- fie-automaat opengebroken en de geldlade leeggehaald. Ook nam men een geldkistje mee. Het is nog niet bekend hoeveel geld er is buitgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11