Dreigende taal van Sadat Mist rond Kalkar Conservatieven slaan munt uit loonpolitiek NAAST HET NIEUWS DE NIEUWSTE COUPE WORDT GEKNIPT IN ZOETERWOUDE. BÊMnSBEBÊÊ V J Sadat en Begin naar Oslo Dameskapsalon Alfons Eversteijn Kerklaan 6 Zoeterwoude A MARY OUANT COSMETICA LONDEN 34! DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 PAGINA 9 Vele gezichten van een misdadiger PARIJS - De Franse politie heeft deze foto's vrijgegeven van Frank- rijk's meest gezochte misdadiger: Jacques Mesrine. De foto's van di verse vermommingen werden ge vonden in zijn laatste verblijf plaats. CAIRO (AFP/REUTER/UPI) - De vredesonderhande lingen met Israël zullen worden geschorst als Israël zijn standpunt niet wijzigt, heeft president Sadat van Egypte gisteren gezegd in een toespraak tot hoogleraren en stu dentenleiders in Ismailia. Oplossing van het Palestijnse probleem is voor Egypte het aller belangrijkst, zegt hij. De president eeft geen bezwaar tegen verplaat sing van het hoofdkwartier van de Arabische Liga van Cairo naar een andere Arabische hoofdstad, als dat bijdraagt tot een regeling voor het Midden-Oosten "Dan wil ik het wel op mijn schouders verhuizen." aldus Sadat. Minimaal De koppeling van een Egyptisch- Israëlisch vredesverdrag aan een oplossing van het Palestijnse vraagstuk is voor Egypte een mi nimale voorwaarde. Dit heeft de Egyptische vice-president Hosni Mobarak gisteren gezegd voordat hij naar Washington vertrok voor een gesprek met president Carter. Hij noemde daarbij Gaza en de westelijke Jordaanoever. Er was geen sprake van dat Egypte met. alleen Gaza genoegen zou nemen. Het Israëlische kabinet heeft giste ren het debat over de vredesonder handelingen afgebroken in afwach ting van bijzonderheden over nieuwe Egyptische voorstellen die in Washington zouden worden ge daan. Volgens de Egyptische vice- president zijn die voorstellen er niet. In Jeruzalem is verwarring ont staan door een bericht uit Cairo dat teruggave van Gaza aan de Arabie ren Egyptes minimumeis was en dat de westelijke Jordaanoever de zaak van de Palestijnen was. Van officiële Israëlische zijde OSLO (UPI) - President Anwar Sadat en premier Menachem Begin hebben beiden laten weten, dat zij op 10 december zelf in Oslo de Nobelprijs in ontvangst zullen nemen die hen voor hun vredesstreven is verleend. De Israëlische eerste-minister schreef al een week nadat de prijs was toegekénd, dat hij met zijn vrouw naar de Noor se hoofdstad zou komen. De Egyptische ambassadeur in Oslo deelde gisteren mee, dat ook de Egyptische president de officiële uitnodiging had aanvaard. Het comité uit het Noorse par lement dat de vredesprijs toekent, verklaarde dat nog niet is besloten of ook presi dent Carter voor de plechtig heid op 10 december zal wor den uitgenodigd. wordt vernomen, dat Amerika als compromis heeft voorgesteld, dat er niet vijf (zoals Egypte wil) maar twaalf maanden na sluiting van een vredesverdrag verkiezingen in Ga za en de westoever worden gehou den. Verzoek President Carter heeft de Israëli sche regering verzocht geen beslui ten te nemen voordat het laatste standpunt en de laatste voorstellen van Egypte bekend zijn. Carter zou dit verzoek hebben ge daan aan de Israëlische minister van defensie Weizman tijdens een gesprek dat hij met hem had en dat geheim moest blijven. Volgens waarnemers is het naar aanleiding van Carters verzoek dat het Israëlische kabinet gisteren de discussie over de vredesonderhan delingen schorste. Van welingelichte Egyptische zijde in Washington wordt vernomen, dat Egypte wel degelijk overweegt Gaza afzonderlijk van de westoever te behandelen. De reden was dat de Arabieren in de strook van Gaza wilden meewerken en de Arabi sche bevolking op de westoever niet van onderhandelen wil weten. Vice-president Moebarak van Egypte zou naar Washington ko men om president Carter uit te leg gen, dat die manier van doen geen schending van het akkoord van Camp David betekent. PARIJS (Reuter/AF PI AP) - In Parijs is gisteren een demon stratie gehouden door de "Strijdgroep voor mensenrech ten voor Vietnamezen" ten gun ste van de 2500 vluchtelingen uit Vietnam die sinds 9 november op de kustvaarder Hai Hong voor de kust van Maleisië ver blijven en door de regering van dit land niet worden toegelaten. De betoging werd gehouden voor de Amerikaanse ambassa de. Frankrijk is bereid de vluchte lingen op te nemen, zo heeft de Franse staatssecretaris van buitenlandse zaken. Olivier Stirn, gisteren in het Franse parlement geantwoord op vra gen van een gaullistische af gevaardigde. Hij wees erop dat Frankrijk in de afgelopen drie jaren 45.000 vluchtelingen uit Vietnam heeft toegelaten. Op Maleisië is sterke interna tionale druk uitgeoefend om de vluchtelingen toe te laten en de officiële status van vluchteling te geven opdat zij zich in andere landen kunnen vestigen indien zij dit willen. Hiervoor pleitte onder meer de hoge commissaris voor de vluchtelingen bij de VJV., maar de Maleisische rege ring zei gisteren nog niet voor deze druk te willen zwichten en de Vietnamezen te willen als emigranten omdat zij voor hun reis betalen. ADVERTENTIE Russische kritiek op Westen MOSKOU (REUTER) - De Sowjet- Unie is ontevreden over de hou ding van de Verenigde Staten en hun NAVO-bondgenoten op haar ontwapeningsvoorstellen. Dit blijkt uit een verklaring die Boris Ponomaryov, kandidaat-lid van het politieke bureau van de Rus sische Communistische partij, gisteren gaf tegenover een groep van twaalf Amerikaanse senato ren die een bezoek aan de Sowjet- Unie brengen. Hij zei hun dat het Westen 'praktisch niets doet' op het gebied van deze voorstellen. Geopend: Maak een afspraak Tel. 01715-1615 Specialisten in Coupeknippen Voorde modebewuste jonge vrouw van vandaag hebben wij de gehele Mary Quant Cosmetica kollektie in display. Groot-Brittannië KRAAG De kraag op een glas bier telt voortaan niet langer mee bij de berekening van de inhoud, zo heeft de Britse regering besloten. Een pint bier of cider moet voortaan minstens een pint vloeistof bevatten. ALPEN Het zomerseizoen van juni tot september heeft dit jaar in de Tirool- se Alpen 38 mensenlevens gekost. Bijna zeventig mensen werden zwaar gewond. De leider van de reddingsdienst in Innsbruck, Wolfgang Rabensteiner, maakte dit gisteren bekend en hij voeg de daaraan toe dat deze tol aan het toeristenbezoek veel te hoog is. In een analyse van alle ongelukken kwam Rabensteiner tot de conclusie dat mannelijke bezoekers uit West-Duitsland in de leeftijd tussen 40 en 60 jaar het meeste risico lopen. De meeste ongevallen gebeurden niet bij het bergbeklimmen, maar bij het maken van wandelingen. RECLAME Het Zweedse parlement heeft besloten reclame voor sterke dran ken, wijn en bier met een hoog alcoholpercentage volledig te verbieden. De maatregel wordt op 1 juli volgend jaar van kracht. Reclame voor tabaks waren moeten vergezeld gaan van een waar schuwing voor de schadelijke werking van nicotine en van een opgave van het teer- en nicotinegehalte. Het verbod kan volgens Zweeds recht niet worden opgelegd voor buitenlandse kranten en tijdschriften die in Zweden worden verkocht. KUNSTMAAN Tsjecho-Slowakije heeft na de Sowjet-Unie als eerste land van het Oostblok een eigen kunstmaan. De satelliet draagt de naam Ma- gion, een samentrekking van magnetosfeer en ionosfeer, bevindt zich sinds dinsdag in de ruimte. Volgens het observatorium van de Tsjechoslowaakse academie van wetenschappen functioneert Magion "voortreffelijk" en heeft de satelliet "bijzonder belangrijke informatie" naar de aar de gestuurd. Maar wat precies de taak van de kunstmaan is werd niet duidelijk. ADVERTENTIE Geschiedenis Toekomst van de Nederlandse visserij. LONDEN (GPD) - Nadat de La- bourregering gisteren in de hoek werd gezet door de afwijzing van het Conservatieven orgaan van de Britse vakbonden TUC (Tra des Union Congress) van vijf pro cent loonsverhoging, was het te verwachten dat de conservatie ven grove munt zouden slaan uit deze struikeling van een regering die zich steeds heeft beroepen op een goede verstandhouding met de vakbonden. Dat gebeurde dan ook toen de Con servatieve zegsman Geoffrey Howe gisteren in het parlement zei: ,,De mythe van het sociale contact tussen de regering en de vakbonden is tenslotte vernie tigd. Iedere wet die Labour in de afgelopen vier en een half jaar heeft aangenomen, heeft er alleen maar voor gezorgd dat de invloed van de gematigden in de vakbon den werd verminderd, terwijl die van de radicalen werd ver sterkt" Wat minder te verwachten was en wat dan ook veel opzien baarde waren de uitspraken van de voor zitter van de TUC, Tom Jackson, een in de traditionele Britse ma rine-manier met een flamboyante snorrebaard uitgedoste man. Hij zei: „Het ziet er naar uit dat de vakbeweging verdwaald is. Het nonsens-beleid dat door het be stuur van de TUC (de vertegen woordigers van aangesloten vak bonden) is uitgestippeld lijkt er op te wijzen dat het van nu af aan een kwestie is geworden van wat iedereen alleen maar voor zich zelf kan bereiken. „De vakbondsbeweging is niet lan ger èèn groot leger onder de ge meenschappelijk paraplu van de TUC, maar iedere bond gaat nu blijkbaar zijn eigen strijd uit vechten. We zijn opgebroken in een aantal individuele pelotons in plaats van een leger". Jacksons commentaar, gegeven ten overstaan van verslaggevers in het Lagerhuis, werd door mi nister van financiën Denis Healy dan ook gretig gebruikt toen hij zich kort daarna in het parlement te weer moest stellen tegen niet alleen de conservatieven, maar ook tegen de radicalen in zijn ei gen partij. Hij verzekerde een ie der dat de regering geen andere keuze heeft dan om de vijf pro cent maximum loonsverhoging door te voeren, en dat ongeacht de consequenties zal doen. Op het eerste gezicht ziet het er nu naar uit dat Labour alle steun verloren heeft, zelfs van de tot nu getrouwe vakbonden. In werke lijkheid wordt in dit geval ook de soep echter niet zo heet gegeten als zij wordt opgediend. Want van meet af aan was het duidelijk dat de regering zich er van bewust was dat het niet mogelijk is de vakbonden langer dan hooguit driejaar aan een maximum loon- beleid te binden, en zowel pre mier Callaghan en minister van financiën Healy hebben in de af gelopen weken signalen doen uitgaan dat er te praten viel. Onder deze omstandigheden kan het de regering nauwelijks ver baasd hebben dat de TUC de offi cieuze signalen wenst om te zet ten in een officieel gebaar. De talloze vakbondsleiders zullen de komende maanden bovendien ervaren dat de zogenaamde „vrije onderhandelingen" met de werkgevers, waarnaar zij streven, wel eens anders kunnen uitpak ken dan de minimale zekerheid die de regering te bieden heeft met een gegarandeerd minimum van een vijf procents loonsver hoging. Een loonexplosie zoals in 1975 is nauwelijks te verwachten, om de eenvoudige reden dat er toen een inflatiepercentage was van 28 procent. Dat is nu 8 procent. Af gezien daarvan kan de regering nog altijd zijn toevlucht nemen tot fiscale en monetaire maatre gelen die doorgaans als ingrepen van Conservatieven worden ge zien: hogere belastingen, hogere btw, grotere leningen - kortom maatregelen om geld schaars te maken. Het is niet waarschijnlijk dat de vakbonden als het er op aankomt in dat geval geen eieren voor hun geld zullen kiezen. Van walvisvaart en haringvisserij tot de visakkers van morgen. 128 pagina's met talrijke kleuren-illustraties. Een bijzondere (gmtérkidds) uitgave van Verkrijgbaar bij iedere boekhandel. BONN (GPD) - Hoe zit het nu met de kerncentrale Kalkar? Wordt de snelle kweekreactor (waaraan ook Nederland deelneemt) in het dorpje aan de Rijn, even over de Nederlandse grens, afgebouwd of komt er een langdurige bouw- stop? Valt die „beslissing van de eeuw" nog voor het einde van het jaar, zoals minister-president Jo hannes Rau van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen (waar toe Kalkar behoort) herhaaldelijk heeft aangekondigd, of komt er eerst een uitgebreid onderzoek naar de snelle kweektechnologie, zoals het partijcongres van de li berale FDP dinsdag heeft geëist? Debatteert de Bondsdag in Bonn al in december over Kalkar of moeten eerst de resultaten van zo'n onderzoek worden afge wacht? Kan de Bondsregering het de deelstaat Nordrijn-West- falen dwingen Kalkar af te bou wen of is dat niet zomaar moge lijk? Dat zijn vragen waarop niemand in de Bondsrepubliek een duidelijk antwoord weet. De meningen over de snelle kweekreactor zijn ernstig verdeeld. Zowel tussen de SPD-FDP in de regering in Bonn en de deelstaatregering in Dus- seldorf, als tussen de SPD- en FDP-fracties in de Bondsdag en het deelstaatparlement van Noordrijnland-Westfalen. Nie mand wil, zo schijnt het, alleen de verantwoordelijkheid dragen voor de experimentele reactor, waarin al meer dan 1,5 miljard mark is geïnvesteerd. En daarom wordt de Zwarte Piet voortdu rend van de een naar de ander ge schoven. De deelstaat Noordrijnland-West falen wil dat de Bondsdag de uit eindelijke beslissing neemt. Dan draagt Bonn alleen de conse quenties. De Bondsregering is echter van mening dat het kabi net van Noordrijnland-Westfalen de toestemming moet geven voor het verlenen van het derde deel van de bouwvergunning. Daar wil een deel van dit kabinet niet aan. De minister van economische za ken van Noordrijnland-Westfa len, Riemer (FDP), kan het „niet met zijn geweten" overeenko men dat er een plutonium-op- wekkende snelle kweekreactor in zijn deelstaat komt, die de „hele maatschappij ingrijpend zal veranderen". Zijn partijge noot Hirsch, minister van bin nenlandse zaken, is ook tegen Kalkar, omdat hij „niet weet hoe een dergelijk gevaarlijk project' moet worden beschermd". De SPD-minister van arbeid en so ciale zaken in Noordrijnland- Westfalen, Farthmann, blijft er niettemin bij dat de snelle kweekreactor er wel moet ko- Fahrtmann stelt zich op het stand punt van de Bondsregering. Die vindt dat er aan een bouwstop niet valt te denken. De kosten van het opschorten van de bouw werkzaamheden en van het „af kopen" van het verdrag met de in het project deelnemende Bene- lux-landen, zouden bijna net zo hoog zijn als die van het afbou wen. Bovendien betekent stop zetting van Kalkar volgens Bonn dat de aansluiting bij de interna tionale snelle kweektechnologie wordt verloren, wat ernstige ge volgen heeft voor de toekomstige energieverzorging en de export mogelijkheden van de Bondsre publiek met betrekking tot atoomtechnologie. De Bondsre gering blijft op haar standpunt staan dat „de mogelijkheid van een snelle kweekreactor uit ener gie-politieke verantwoordelijk heid open moet worden gehou den". De argumenten van de tegenstan ders liggen net zo vast. Zij be schouwen de snelle kweektech nologie als de zekere weg naar een plutonium-economie. Naar een nucleair-industrieel com plex, waarvan de veiligheids-, milieu- en gezondheidsrisico's niet zijn te overzien. Volgens een woordvoerder van het ministerie van economische za ken van Noordrijnland-Westfa len zou de Bondsregering de deelstaat in principe kunnen dwingen Kalkar af te bouwen. „Als het alleen van de deelstaat regering afhangt, komt de snelle kweekreactor er niet, maar als Bonn volgende week zou zeggen: het moet, dan denk ik dat het ook gebeurt", aldus de woordvoer der. Bij dit alles speelt ook nog dat het hoogste Duitse rechtscollege, het Bundesverfassungsgericht in Karlsruhe, dat „waakt" over de Grondwet, een uitspraak over Kalkar moet doen. Over de vraag wie dan wel of niet een beslissing kan nemen over een „probleem dat de belangen van iedereen be roerd". In Karlsruhe was te horen dat de hoogste rechters op zijn vroegst in januari 1979 uitspraak zullen doen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9