Parlement op bres voor privacy Variatie en verfijning van toetsen steeds groter EISEVIERS wmmmmmmmm PAGINA 33 Door Dik Kuin ters van niet-rijksoverheden en particuliere instanties lig gen buiten de bevoegdheid van het kabinet) moeten van dat feit in kennis worden ge steld en daarbij moet het doel van de registratie worden op gegeven. Bovendien, moet volgens de motie, de registra tiehouder worden verplicht aanvragen voor inzage bin nen zes weken af te handelen. En ten derde moeten aan „ongemotiveerde en onge controleerde koppelingen van registratiesystemen" worden verboden. Techniek Ria Beckers: „Met de geavan ceerde techniek is steeds meer mogelijk. Het is de prak tijk van alle dag dat voor we tenschappelijke doeleinden twee systemen worden ge koppeld, zonder dat de over heid dat kan controleren. Het gaat dan wel niet op naam, maar de privacy van mensen of groepen van mensen kan desondanks worden aange tast. Denk bijvoorbeeld maar eens aan het - zelfbedachte - voorbeeld dat er een weten schappelijk onderzoek komt naar het verschijnsel van ge slachtsziektes, gekoppeld aan een bepaalde stad, wijk, in komensgroep, nationali teit". Als minister De Ruiter de motie - met medewerking van de registratiehouders - uitvoert, kunnen x-duizend Nederlan ders binnenkort een kaartje in de bus verwachten. Met de mededeling dat geadresseer de in een of meer registratie systemen zit en waarom dat het geval is. (De BVD uitge zonderd. want daarin hebben de indieners van de motie op verzoek van de minister voor zien). Ria Beckers: „Als het goed is zou dat het geval moeten zijn. Maar ik heb niet veel hoop dat dat ook zal gebeuren. Daar komt bij dat veel van de oude registraties nog niet eens on der de regeling van maart 1975 vallen. Volgens de mi nister gelden de regelingen maar voor 60 procent van alle in Nederland gebruikte rijks- overheidbestanden". Maar in ieder geval is duidelijk geworden dat de Kamer de zaak nauwlettend zal volgen. Als de motie niet voldoende wordt uitgevoerd, dan staat de kamercommissie van jus titie klaar om daarover een gesprek met de minister te hebben. DEN HAAG - „Ik ben er echt ontzettend van ge schrokken toen ik me er eenmaal in ging verdiepen. De mensen hebben er geen weet van wat er allemaal in Limburg aan persoonlijke gegevens ligt opgesla gen. De techniek ontwikkelt zich ontzettend snel. De mogelijkheden, bijvoorbeeld voor koppeling van ge gevens, zijn de laatste tijd enorm uitgebreid. De hou ders van registraties van persoonsgegevens staan echt niet te trappelen om het publiek een uitgebreide voorlichting te geven" Ria Beckers, hier aan het woord, leidster van de PPR - de partij die door een vaak nogal weerbarstige stand puntbepaling dikwijls nau welijks steun krijgt vanuit de Kamer voor de zelf ontwor pen suggesties - heeft on langs hoog gescoord met een motie waarin de regering wordt uitgenodigd meer aan dacht te besteden aan de be scherming van de privacy van burgers. De motie kreeg de unanieme steun van de Kamer, wat nauwelijks verwonderlijk was, want vrijwel alle partijen hadden de motie onderte kend (alleen boer Koekoek en de GPV'er Verbrugh niet) en toonden zich bij voorbaat dus bereid de motie voor hun po litieke verantwoordelijkheid te nemen. Het feit dat vrijwel alle partijen aanboden hun handtekening te plaatsen heeft Ria Beckers wel ver baasd. „Het is eigenlijk een nogal harde motie. Er wordt nogal wat van de regering ge vraagd". Reden voor minister De Ruiter van justitie om deze motie niet onmiddellijk poli tiek te omhelzen. De verdediging van de be windsman lag voor de hand. Justitie werkt hard aan die wet op de bescherming van de privacy. De komst van het wetsontwerp is aangekon digd voor 1979. Het kan nog twee tot drie jaar duren voor- dat die wet daadwerkelijk ook van kracht wordt. Maar het parlement toonde zich ongeduldiger dan het papier van justitie. En dat, terwijl dit onderwerp enige tijd uit de publieke belangstelling was verdwenen. Hernieuwd Nadat de privacy - misschien als gevolg van de democrati seringsgolf van de zestiger ja ren - zich mocht verheugen in een verhoogde aandacht, bleef dit onderwerp vervol gens lange tijd op de plank liggen. Ria Beckers: „Dat is wel zo, ja. Misschien komt die her nieuwde belangstelling - die onder andere ook blijkt uit Ijet feit dat de Kamer lang niet zonder meer akkoord wil gaan met een volkstelling in 1981 - door het feit dat er nu een nieuwe Tweede Kamer zit met veel vers bloed. De vorige Kamer had zich wellicht meer ingesteld op het idee dat de zaken voorlopig wel met rust konden worden gelaten om dat het wetsontwerp er toch wel aan kwam". En had niet de vorige minister president in maart 1975 een soort interimregeling inge voerd; een regeling met „aanwijzingen" voor alle nieuwe registraties? Ria Beckers: „Die regeling was nu al verouderd. Die moet worden aangescherpt". Een van de bezwaren tegen de re geling van '75 is dat van de burgers wel een erg grote speurneus wordt verlangd wil men inzicht krijgen welke re gistraties er bestaan. Nieuws gierigen moeten zich richten tot de bibliotheek van het de partement van justitie of tot de diverse ministeries. Daar liggen de lijsten van de regi straties. En nieuwe registra ties worden gepubliceerd in de Staatscourant; ook al geen blad dat de doorsnee-Neder lander-elke dag in de brieven bus krijgt. Afgezien van het feit dat men dus nauwelijks een inzicht kan krijgen van welke regi straties er bestaan, richtte het ongenoegen van de Kamer zich ook tegen het feit dat de regels waaraan de houders van registraties zich moeten houden, in de praktjk slechts op papier bleken te bestaan. Zo zit in het standaardpakket van die regeling de bepaling dat de burger verwijdering van zijn persoonsgegevens uit het bestand kan vragen, of correctie erop. In de praktijk komt daar weinig van te recht. „Ook het recht van inzage - waarmee je natuurlijk moet beginnen als je iets wilt corri geren of verwijderen - in de gegevens levert veel proble men op. Er zijn trouwens nog niet veel mensen die van dit recht op de hoogte zijn en er gebruik van hebben gemaakt. De aanvragen tot inzage laat men erg lang liggen. Als je aandringt komt er wel een reactie. Dat kan alleen maar uit een uittreksel bestaan, waarbij je dus niet alle gege vens onder ogen krijgt. Vaak krijg je ook te horen dat jouw aanvrage niet voldoende is en dat een gemachtigde ook maar een extra aanvrage moet indienen. Dan wordt gebruik gemaakt van de bepaling dat geen inzage wordt gegeven als de informatie schadelijk kan zijn voor de betrokkene. Dat kan het geval zijn met de registraties op het terrein van de volksgezondheid", aldus de fractieleidster van de PPR. Toezicht Er bestaat wel voor elke regi stratie een commissie van toezicht, maar van werkelijk toezicht is geen sprake. Je hoeft alleen maar te beden ken dat de voorzitter van die commissie meestal de regi stratiehouder zelf is. Volgens mevrouw Beckers liggen de grootste problemen op het terrein van de volksgezond heid. Een paar voorbeelden, het ziekenhuisinformatiesys teem (ZIS), ontwikkeld in Leiden, is nu ook van toepas sing in Rotterdam en Gronin gen en klaar voor export naar het buitenland. Elke patiënt wordt tot op de botten uitgevraagd over de kwalen in het heden en het verleden. De gegevens wor den in de computer opgesla gen. Ria Beckers: „Door toe val kwam ik er achter omdat mijn man laatst met iets aan zijn knie naar het ziekenhuis in Leiden moest. Voordat hij het in de gaten had moest hij vragen beantwoorden over ziektes van 15 jaar geleden" Overigens heeft het parle ment bij de ZIS wel een eerste succesje behaald; in de be trokken ziekenhuizen zullen de boekjes, die de patiënten bij het betreden van het zie kenhuis ontvangen, worden herdrukt. In de nieuwe vorm hebben gedaan, maar dat de situatie weer helemaal nor maal is en dat dit gegeven dus in het geheel niet meer van toepassing is". Vandaar dat de motie vraagt om een betere voorlichting over de persoonsgegevens die in de bestanden aanwezig zijn. Iedereen van wie gegevens in de computer zitten van een rijksoverheid of van een door de rijksoverheid gesubsi dieerde instantie (de compu zal een hoofdstukje worden gewijd aan het computersys teem. Een ander voorbeeld: patiënten en ex-patiënten, verpleegd in psychiatrische inrichtingen, staan geregistreerd op de eer ste drie letters van hun naam bij het ministerie van volks gezondheid. De verdediging van de deskundigen is dat het nazoeken van de gegevens versneld wordt als opnieuw hulp- moet worden geboden. „Maar ik vind het toch wel een heel benauwend idee dat iedereen, die als cliënt met de geestelijke gezondheidszorg te maken heeft gehad, in de computer zit met de vermel ding dat zij of demente be jaarden zijn of zwakzinnigen, of een zelfmoordpoging heb ben ondernomen, of aan he roïne verslaafd zijn. De com puter gaat er echter vanuit dat je bijvoorbeeld ooit wel eens een zelfmoordpoging kunt yy yy ARNHEM - Drs. J. W. Solberg directeur van het Centraal Instituut voor Toetsontwik keling (CITO) kan het lachen niet laten als hij wordt gecon fronteerd met zorgwekkende uitspraken over zijn insti tuutdat zich in tien jaar tot een fors kantoor met filialen) heeft ontwikkeld in het hartje van Arnhem. ,Ach, zie het eens zo. Het is met het CITO gegaan als met alle nieuwe dingen. Na verloop van tijd worden ze beter. De eerste au to was beter dan de laatste koets, als ik een dergelijke vergelijking mag gebruiken Moet je nu eens kijken" Niettemin is het CITO vanaf de start in 1968 door argwaan achtervolgd. Hoe kon nu een test van het type maak-het- blokjeachter-het-juiste-ant- woord-zwart de kwaliteit van een schoolverlater redelijk peilen? Er is ook veel gela chen. Bekend is het volgende grapje: )fJan is groot. Deze zin bestaat uit drie woorden: A ja, b. nee. c. alle twee. Welk antwoord is juist?" - Waarom was het zo nodig dat een landelijk instituut de prestaties ging meten van schoolgaand Nederland? Drs. Solberg: „Een instituut als het onze ontstaat niet zomaar Al in de jaren '50 was er grote onvrede over de willekeur waarmee prestaties van leer lingen werden beoordeeld. De ene leraar taxeerde het proefwerk van Jantje soms heel anders dan zijn collega. Waar de een volstond met een magere vijf, gaf de ander een ruime zeven. Die situatie heeft veel onvrede gewekt. De irri tatie werd scherp verwoord in het rapport van prof. dr.A.D de Groot, directeur van het re search instituut voor toege paste psychologie in Amster dam, die daarmee in de jaren '60 de grote stoot gaf tot de op richting van het CITO" - In korte tijd is het CITO een machtig instituut geworden. Jaarlijks worden tiendui zenden kinderen aan zijn toetsen onderworpen. Drs. Solberg: Jk ben het ermee eens dat het CITO een belang rijke instelling is geworden met veel invloed. Een kritische begeleiding wijs ik dan ook niet af. Je moet ervoor zorgen dat technische instituten niet te veel macht krijgen.Aan mij ligt het niet. Ik loop al tien Door Jos Bouten jaar te roepen om een beleids orgaan, dat het CITO bij voorbeeld vertelt in welke vorm de toetsen moeten wor den gemaakt en wanneer het examentijd is.Noem het maar een examenraad. Nu gaat het zo: het CITO ontwerpt de toet sen en legt ze vervolgens ter goedkeuring voor aan de examencom missies" Zijn we wel op de goede weg? Het CITO wekt angst en be ven onder de eindexaminan- di van vwo, havo, lbo en veel zesdeklassers van basisscho len. Drs. Solberg: ,Het is onvoorstel baar welke discussies alle maal aan het CITO worden opgehangen. Wat u zegt, heeft geen biet met ons instituut te maken. Iedereen die een pres tatie levert, heeft min of meer de zenuwen. Denk maar eens aan het vroegere toelatings examen. Wij krijgen van alles naar het hoofd geslingerd, maar lang niet alle kritiek is terecht. Wat we doen, is im mers niets anders dan het me ten van kennis. Anderen ne men beslissingen met de gege vens die wij aandragen. Als zij daarin het oordeel van derden niet betrekken, mag dat ons niet worden verwe ten" Jfet CITO ontmoet ook een stuk emotionele kritiek, waartegen redelijkerwijs weinig te doen valt. Ons instituut wordt wel eens ontmenselijkend ge noemd. Een verwijt, dat ook zoveel andere instellingen ten deel valt. In wezen is het ver wijt gericht tegen de verande ring van de tijd. De ontwik keling gaat inderdaad een kant op, die niet gunstig is voor het individu. Kijk maar naar het ziekenhuis, waar de patiënt tussen de instrumen ten en de organisatie ver dwijnt" - Het kan toch ook anders. Nu worden onderwijzers en leerkrachten overvallen met een eindtoets. Waarom kan het CITO de docenten niet een handje helpen met toet sen, die hij tijdens het jaar kan gebruiken. Voordelen: minder examenkoorts en Drs. Solberg: „Wij maken ook veel meer dan alleen eindtoet sen in samenwerking met mensen uit de praktijk. Voor de eerste jaren van het voort gezet onderwijs leveren wij per vak reeksen toetsen, waarmee je bij wijze van spreken na elk hoofdstuk kunt nagaan hoeveel er bij de leer ling is blijven hangen. Voor basisscholen geven we ook meer dan het „laatste oor deel". Ik denk aan de zgn. in- treetoets voor leerlingen die van de vijfde in de zesde klas komen en de toetsen voor 4- tot 8-jarigen. Wij willen best. Als we tijd van leven krijgen, wordt zowel de variatie als de verfijning van de meetin strumenten groter" "Hoe minister Van Aardenne de Kamer misleidt", zo luidt de kop boven het openingsverhaal van Vrij Nederland deze week. Het gaat om de manoeuvres rond ons aardgas. VN vraagt zich af waar om de regering zo weinig haast maakt om een aantal buitenland se contracten drastisch te verho gen. Dat zou volgens een een voudig rekensommetje al vrij gauw miljarden meer opleveren. Het blad komt tot de conclusie dat de minister en de N.V. Gasu nie (aandeelhouders: de Neder landse staat, Shell en Esso) ande re bedoelingen hebben dan ze tot dusver openlijk lieten blijken. "Zij hechten minder aan het be waren van onze aardgasreserves en meer aan een actief inkoop- en verkoopbeleid dat zich niet be perkt tot de Nederlandse behoef ten". Hans Smits kijkt terug op het CDA- fractieleiderschap van Aantjes. "Zijn kritische opstelling beleed hij in feite slechts met het woord en nooit met de daad". In het blad wordt gesuggereerd dat Aantjes' houding ten opzichte van het neutronenwapen hem de kop heeft gekost. Martin van Amerongen interview de NOS-voorzitter Erik Jurgens Zijn idealisme blijkt enigszins verkoeld. "De afgelopen drie jaai ben ik alleen maar met herstruc tureren bezig geweest". Het kleu renkatern staat weer bol van de boekrecensies. Op de omslag prijkt dr. L. de Jong van Oorlogsdocumentatie (sinds kort ineens met de letters RIOD aangeduid). In het daaropvol gende artikel ("Lou de Jong: ver guisd en gevierd") komt de direc teur van het instituut maar mondjesmaat aan het woord. Er wordt meer een profiel van hem geschetst. Van de kritiek die de laatste dagen over hem is uitge stort na zijn behandeling van de zaak-Aantjes zegt De Jong zich weinig aan te trekken. "Die reac ties waren voorspelbaar". Elsevier heeft via een NlPO-enque- te onderzocht hoe Nederlanders over kernenergie denken. Voor naamste conclusie volgens EM: men weet te weinig van de mate rie af. De meerderheid van de on dervraagden is tegen uitbreiding van het aantal kerncentrales, acht ze een groot gevaar voor de om- I hervormd nederland geving en vindt het verzet tegen' proefboringen begrijpelijk. Aandacht ook voor het nijpende tekort aan gevangenisbewaar ders. ("Wie wil er nog bewaarder worden?"). Het blijkt geen po pulair en niet zo'n best betaald beroep. "Het publiek denkt nog steeds aan de man met de sleu telbos". EM stelde de Zuidafrikaanse mi nister van sport, Koornhof, twee pagina's ter beschikking om uit te leggen "Wat de wereld niet weet over sport in Zuid-Afrika" Met enig geknarsetand lees je een zin als "Alle sportbeoefenaars in Zuid-Afrika, ongeacht ras, kleur - of afkomst, hebben nu dezelfde kansen om het hoogste niveau te bereiken op lokaal, provinciaal of nationaal niveau". Alice Oppcnheim sprak met defen sie-minister Willem Scholten ("Het leukste in mijn leven is ge lukkig getrouwd te zijn") en Wim Zaal schrijft uitvoerig over Theun de Vries. De Haagse Post interviewde Jooan L., die net als Aantjes in 1944 in Duitsland lid werd van de Ger maanse SS en samen met hem in Port Natal belandde. "Na de be vrijding heb ik anderhalf jaar vastgezeten. Dat knaagt nu nog HP bekeek ook hoe het na de vai van Aantjes nu verder moet met het CDA en meent dat de confes sionele karavaan gewoon zal doorgaan "Op korte termijn kan de dreiging van de loyalisten nooit erg groot zijn. In het ge middelde christelijke gezin past het met elkaar naar de strot te vliegen als éën van de familiele den net begraven is". Hofland schrijft in zijn kolom: "Het verwijt aan dr. L. de Jong dat hij "meedogenloos" is geweest wordt pas geldig als er een be leefde manier is uitgevonden om te vertellen dat iemand bij de SS is geweest". Aan het woord ook Willem van Bennekom, een ad vocaat die zich bezighoudt met politieke zaken. "Op het moment is het wel erg spannend (Kerk- Marokkanen, Iraanse studenten, RAF-leden). Ik zie steeds vaker een beeld voor me: het is oorlog en ik loop lullig met een wit vlag getje te zwaaien". In de serie "Schrijven" legt Jan Wolkers zijn woelingen bloot: "Je spuwt in de eerste pagina's bloed en gedurende de volgende 200 ben je bezig met het opruimen van de bloedvlekken". Hervormd Nederland bevat enkele boeiende beschouwingen over de zaak-Aantjes. Een is van de hand van dr. H. J. Heering, emeritus hoogleraar ethiek aan de Leidse universiteit, waarin feiten en ge voelens evenwichtig worden ge wogen. "Hij was fout, dat wist ie dereen op het Marnix-gymna- sium, dat wist iedereen in Bles- kensgraaf. Omdat hij fout was, deed hij ook foute dingen. Het bleef alleen allemaal binnen de perken: wat verering voor Hitier, wat gevent met Volk en Vader land, een halve bereidheid in Duitsland te gaan werken". Maar anderzijds: "Soms lijkt het of er in de politiek niets kan worden vergeven en vergeten. Alsof een mens zich nooit mag hebben ver gist, en zichzelf nooit kan hebben herzien. Toch is het mijn indruk dat men Aantjes' omzwaai van nationaal-socialistische gezind heid naar christelijk-democra- tisch inzicht best had willen ver geven als hij maar op een voor ieder duidelijke wijze met dat verleden had afgerekendIn een brief aan Aantjes schrijft hy ten slotte: "Ik acht u geen haar min der dan vrywel al myn landgeno ten. maar waarom bent u in de politiek gegaan, het enige terrein De Tijd meldt dat op talloze aan vragen voor personeel bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Amsterdam "Geen Surinamers" genoteerd staat. By^ vacatures voor ongeschoold personeel meldt de helft van de aanvragers dat Surinamers ongewenst zyn. Het GAB zegt het te verafschu- wen. "maar wat heeft het voorzin mensen te sturen toch niet worden aangen Het is, volgens het GAB, gen ets r Voor de oorlog wilde V en D alleen r.k. personeel hebben en later weerden bedrijven langharigen. "Doping en voetbal", zegt De Tyd, "zitten in een moeras vast". Vol gens het blad staat dopingge- bruik by voetballers buiten kyf. Maar voor controle zijn wc niet te porren. Want voetbal is een sport waarin Nederland internationaal meetelt. "Wie zou deze feestbal lon willen doorprikken?". Verder het begin van een serie: De ghetto's van Amerika" en een in terview met Elton John. R. PAAUW

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 33