Vredesoverleg M.-Oosten staat op en Braziliaanse verkiezingen: tragikomedie Kunstmaan zoekt straling in heelal Sadat trekt delegatie (nog) niet terug Europese voedselhulp komt meestal te laat Nederland het meest Europees DINSDAG 14 NOVEMBER 11)^8 KAAP CANAVERAL (UPI/ANP) - De Heao-2, een kunstmaan die de röntgenstraling moet meten wel ke in het heelal wordt uitgestoten door geheimzinnige bronnen als "pulsars", "quasars" en "zwarte gaten", is gisteren van Kaap Ca naveral gelanceerd. De kunstmaan draait nu in een baan tussen 455 en 540 km hoogte rond de aarde, hoog genoeg bo ven de atmosfeer om de straling op te vangen die over het alge meen de aardoppervlakte niet kan bereiken. In tegenstelling tot de Heao-1, die vorig jaar werd gelanceerd en die een algemeen overzicht van de röntgenstraling moet geven, en de Heao-3 die volgend jaar zal worden gelanceerd om gegevens over gammastraling en kosmi sche stralen te verkrijgen, is deze kunstmaan uitgerust met een krachtige telescoop, waarvan de beelden naar de aarde worden doorgeseind. De Heao-2 heeft nog enkele andere gevoelige instrumenten en kan lange tijd achtereen naar dat punt gericht blijven waar zijn voor ganger al stralingsbronnen waar genomen heeft. De zeer energierijke straling was voor het eerst waargenomen door raketten, ballonnen voor weer- onderzoekingen en kleine kunstmanen die geen telescoop aan boord hadden en ook niet ge voelig genoeg waren. "We zullen met behulp van rönt genstralen de bewegingen van de gassen kunnen zien en de stof kunnen ontdekken die deze stra ling uitzendt. Omdat men die niet in zichtbaar licht kan zien kun nen we alleen maar raden naar wat de bron van de stralen is", aldus Alber Opp, een geleerde die aan het project meewerkt. Een ander, dr. Herbert Friedman, zegt dat er al aanwijzingen zijn van "zwarte gaten" bij de ster renbeelden Schorpioen, de Zwaan, de Passer en Hercules. Vermoed wordt dat het overblijf selen zijn van buitengewoon gro te sterren die in elkaar geploft zijn toen hun kernbrandstof v verbruikt. Dan ontstaan zeer kleine sterren waarin de stoffen zeer sterk zijn samengedrukt, met een zo geweldige zwaarte kracht dat zelfs het licht er niet meer uit kan ontsnappen, zo luidt de theorie van de zwarte gaten. Heao-2 gaat nu ook trachten precies vast te stellen wat de bron is van de stralingsuitbarstingen die "pulsars" genoemd worden. De geleerden staan ook nog voor grote raadsels by de gevarieerd heid van de röntgenstraling die van allerlei plaatsen in het heelal komt, waaronder de "quasars", die enorme hoeveelheden licht of sterke radiosignalen uitzenden. De wetenschappers hebben al ver scheidene theorieën bedacht waarvoor gegevens uit de ruimte nodig zijn die mogelijk door de Heao-kunstmanen zullen Worden geleverd. Het Heao-programma bestaat uit de drie genoemde kunstmanen en kost ongeveer 248 miljoen dollar (ruim 496 miljoen gulden). Heao-2 heeft daarvan bij benade ring 87 miljoen dollar (ruim 174 miljoen gulden) gevergd. JAKARTA (DPA) - Voor de Malei sische kust speelt zich een drama af rond het 1500 ton metende vrachtschip Hai Hong, dat eind vorige week bij Port Klang voor anker is gegaan met aan boord 2500 Vietnamese vluchtelingen die nergens welkom zijn. Indone sië, Singapore, Australië en sinds gisteren ook Maleisië hebben geweigerd deze vluchtelingen, voornamelijk van Chinese origi ne, die al negentien dagen ver geefs proberen ergens onderdak te krijgen, op te nemen. De Maleisische politieautoriteiten hebben de vluchtelingen 24 uur de tijd gegeven de Maleisische wateren te verlaten. Gebeurt dat niet binnen de gestelde termijn, dan zou er geweld aan te pas ko men. De autoriteiten hebben VN- functionarissen verboden vers voedsel naar het schip te bren gen. Een reden is niet opgegeven, verklaarde de vertegenwoordiger van de Verenigde Naties, hoge commissaris voor vluchtelingen zaken in Kualalumpur, Sampat Kumar, die gisteren geprobeerd heeft dat voedsel aan boord te brengen. Volgens de Maleisische regering gaat het hier niet om politieke vluchtelingen, maar om emigran ten die elders een comfortabeler leven willen leiden. Uit informa ties die haar hebben bereikt, is gebleken dat deze Vietnamezen hun vlucht hebben laten verzor gen door een syndicaat in Hong Kong, dat van de Chinese Viet namezen vijf miljoen Ameri kaanse dollars heeft ontvangen. De Hai Hong zou onder Panamese vlag naar het Vietnamese eiland Vung Tau zijn gestuurd om de 2500 Vietnamese vluchtelingen op te pikken. Aan hun vlucht zijn onderhandelingen voorafgegaan tussen het syndicaat en Vietna mese regeringsautoriteiten, die voor hun diensten zijn betaald met goudstaven, zo wordt ge zegd. Volgens de Indonesische kapitein van de Hai Hong waren de vluch telingen aan boord gekomen toen het schip bij Lincoln Eiland, dat behoort tot de Paracel Eilanden groep, stil lag voor reparatie. De bemanning was niet in staat deze drommen mensen tegen te hou den, zo zou de Indonesische kapi tein later aan de Maleisische poli tie hebben verteld. Maar politiechef Alagendra ver klaarde: "Het is moeilijk om te geloven dat 2500 mensen zich op een plaats in de Zuidchinese Zee hebben verzameld en erin zijn geslaagd om aan boord te ko men". De politiechef verklaarde te geloven dat de kapitein be trokken is bij een geplande mi gratie van een groot aantal men sen uit Vietnam. De VN-vertegenwoordiger in Kualalumpur. die aanvankelijkl het standpunt van de Maleisische regering deelde, kwam hiervan terug nadat hij gesprekken had gevoerd met de Vietnamezen. "Op grond van wat ons is verteld, geloven wij dat deze mensen on der de zorg vallen van de VN-or- ganisatie en recht hebben op hulp en hei-vesting in een derde land", zo verklaarde Sampat Kumar. Hij voegde er aan toe dat deze vluchtelingen op de Hai Hong recht hebben op dezelfde behandeling als de Vietnamezen die hun land zijn ontvlucht in lekke boten en minder comforta beler vaartuigen. Twee Amerikaanse journalisten die kans zagen aan boord te komen, meldden gisteren dat de vluchte lingen het commando van het schip hebben overgenomen van de kapitein. "Hij is in onze macht, wij zijn bang dat hij de benen neemt", vertelde een Chinese vrouw. Volgens haar is er vorige week een vrouw overleden, "wij zijn allen gedoemd om te ster ven", zo vertelde de Chinese Van de 2500 vluchtelingen zijn er 500, onder wie veel kinderen, erg ziek. Volgens de Maleisische po litie zijn er twee baby's geboren terwijl de Hai Hong voor anker lag bij Port Klang, 22 kilometer van Kualalumpur. De hoge vluchtelingen, Poul Hartling, heeft gisteren aan alle regeringen gevraagd hun schepen instructie te geven Indochinese vluchtelin gen in bootjes te helpen. De noodsignalen van deze mensen worden nog dikwijls genegeerd, zei hy. Hartling drong er bij alle kustlan den op aan, de vluchtelingen toe te staan aan land te komen. STRAATSBURG (ANP) - De voedselhulp die de Europese Gemeenschap verleent aan ontwikkelingslanden of staten waar zich natuurrampen hebben voorgedaan komt vaak te laat. De ministers nemen vaak zo laat besluiten dat het graan, de suiker of de melkprodukten pas worden geleverd wanneer de toestand alweer is veranderd, zo bleek gisteren in het Europese Parlement in Straatsburg. De voedselhulp voor 1976, aldus de Italiaanse socialist Pietro Lezzi, werd voor 82 procent pas in 1977 uitgevoerd, die voor 1977 kan voor 60 procent pas dit jaar worden verwezenlijkt. Het parlement stelde voor niet de ministerraad, maar de Europese Com missie, het "dagelijks bestuur" van de gemeenschap, het laatste woord te geven over de hulp. Terwijl thans de ministers tot in detail vaststellen welke hoeveelheden voor welke landen bestemd zijn, zouden zij zich in de toekomst moeten beperken tot het aangeven van de grote lijnen en het aanwijzen van de totale hoeveelheden die gedurende een of meerde re jaren beschikbaar moeten komen. "Onder de ruim vijftig Afrikaanse, Caraïbischeen Pacific-staten die bij het verdrag van Lomé met de gemeenschap zijn verbonden, zijn er, zoals Oeganda, waarvan men zich moet afvragen of zij hulp dienen te ontvan gen. Maar ook het volk van Oeganda zou hulp moeten krijgen wanneer het jonger lijdt. Het zou ons in de grootste moeilijkheden brengen indien wij voedselhulp zouden weigeren als wij het niet eens zijn met de poli tieke situatie", zo zei de Nederlandse afgevaardigde Broeksz in het par lement. Zijn opmerkingen waren gericht aan het adres van een Beierse christen democraat, Heinrich Aigner, die eveneens kritiek had geleverd op het verstrekken van voedselhulp aan Palestijnse vluchtelingen. WASHINGTON (APIUP1) - Een groep gemaskerde Iranezen protesteerde gisteren in Was hington tegen de sjah en zijn re gering en de bemoeienissen van de VS met Iran Een van de invloedrijkste gods dienstige leiders in Iran heeft gisteren meegedeeld dat een groot aantal militairen, onder wie hoge officieren hun diensten hadden aangeboden in de strijd tegen de sjah Maar de religieuze leiders had den nog geen toestemming ge geven tot rechtstreekse deelne ming aan de strijd. De "heilige" oorlog zou pas worden uitge roepen als vreedzame middelen falen. Bij botsingen tussen betogers hebben gisteren in de Noordi- stad Lahidjan drie men- het leven verloren In de zeer snelle diplomatieke ont wikkelingen, waaronder een tele foongesprek tussen Sadat en de Amerikaanse president Jimmy Carter, was Egypte aanvankelijk van plan zijn onderhandelings delegatie uit Washington terug te roepen. Dit werd gistermiddag onofficieel bekend in de Egypti sche stad Ismailia, waar Sadat vergaderde met onder meer pre mier Chalil vice-president Hosni Moebarak en de Amerikaanse ambassadeur Hermann Eilts. Sadat besprak daar het resultaat van een ontmoeting, de avond te voren op het vliegveld Kennedy in New York, tussen premier Me- nachem Begin van Israël en de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Cyrus Vance Deze legde Begin een compromis voor ten aanzien van het tijd schema, dat Egypte eist voor de totstandkoming van autonomie voor de Palestijnen op de wes toever van de Jordaan en de Ga- zastrook. Gisteravond meldde het Egypti sche persbureau Mena dat Sadat niet van plan was zijn delegatie voortijdig terug te trekken. Wel heeft Sadat waarnemend minis ter van buitenlandse zaken Bou tros Ghali naar Cairo ontboden voor „consultaties". Ghali is de tweede man van de Egyptische delegatie in Washington. De ove rige leden daarvan blijven voor alsnog in de Amerikaanse hoofd stad. In een officiële verklaring van de Egyptische regering wordt wel gezegd dat „dinsdag nieuwe maatregelen worden aangekondigd" SAO PAULO (GPD) - In Brazilië worden morgen november ver kiezingen gehouden, waarbij door 47 miljoen kiesgerechtigde Brazilianen 420 bondsparle- mentsleden, 22 senatoren (één derde) en 846 leden van de deel staatparlementen moeten wor den gekozen. Wie de verkiezings strijd echter met Westeuropese ogen bekijkt, krijgt al snel het ge voel verzeild te zijn geraakt op een soort kermis van schijn-de- mocratie. Omdat radio en televisie alle poli tieke propaganda weren, worden de diverse campagnes met schreeuwerige koppen in de dagbladen gevoerd. Dit houdt in dat de kandidaten verplicht zijn in eigen persoon stemmen te winnen. De conservatieve rege ringspartij Arena van president Geisel en diens opvolger Figuei- redo geniet daarbij bepaalde voordelen. Om het uitgestrekte Amazonege bied te „bewerken", hebben de kandidaten van deze partij van regeringswege de beschikking gekregen over snelle motorboten en vliegtuigen. Niettemin kost een dergelijke politieke „expedi tie" de partij (lees: de staat) nog altijd zo'n 300.000 cruzeiro's (18.000 gulden). Bovendien ma ken Geisel en Figueiredo wel de gelijk partijpropaganda op de televisie, door in hun officiële toespraken hun partij voortdu rend op te hemelen. Het opperste kiesgerecht heeft dit nu, aan de vooravond van de verkiezingen, verboden. Om bij de kiezers in de gunst te komen, delen de kandidaten met gulle hand medicamenten en bouwmaterialen uit. Er zijn zelfs kandidaten die er niet voor terug schrikken hun beweringen te „onderbouwen" met een aantal fraai gevormde danseressen en zelfs een buikspreker. Sluiers De 234 po'itieke bijeenkomsten die de enige oppositiepartij MDB (Democratische Braziliaanse Beweging) in hetzelfde gebied organiseerde, kostten elk tussen de 44.000 en 100.000 cruzeiro's (2600 tot 6000 gulden), die uit de partijkas moeten worden be taald. Bij hun campagne in het zuiden van Brazilië maken twee Arena-kan didaten, Artemio Paludo en Ar- naldo Schmidt, zich ineens veel zorgen over het in Brazilië nogal eens „vergeten" inschrijven van borelingen in het geboorteregis ter. Een andere kandidaat van de regeringspartij deelt bont ge kleurde kaarsen en witte sluiers uit aan ouders van kinderen die hun eerste communie moeten doen. Deze manier van politiek bedrijven werkt echter naar twee kanten. Het is een soort loven en bieden geworden - wat is mijn stem de kandidaat waard? Zo verlangde in Florianopolis een potentiële kiezer van een kandidaat een nieuw kunstgebit; een ander had een nieuwe bril als prijs; een der de verlangde vrijstelling van mi litaire dienst om zo te verhinde ren dat hij als langharige popmu zikant in de handen van een mili taire kapper zou vallen. Zo weet de Braziliaanse pers ook te mel den dat de meest succesvolle po liticus van de oppositie, Franco Montoro, die in Sao Paolo meer dan vijf miljoen stemmen hoopt te winnen, de afgelopen twee maanden heeft gesproken op zo'n honderd politieke bijeenkom sten. Hij richtte zich hierbij voor namelijk op fabrieksarbeiders en vakbondsleden. Bij deze gele genheden trok Montoro met een stoet ingehuurde sambadanse ressen en spandoekdragers door de straten. Eenmaal aan spreken toegekomen, is zijn belangrijkste argument: „Men kan het volk niet langer be driegen. Tijdens de laatste veer tien jaar zijn de winsten van de vijftig grootste banken met 260 procent toegenomen - het reëel besteedbaar inkomen is met 14 procent gedaald". De regeringsgezinde krant „O Es- tedo de Sao Paolo" had écht nieuws: èèn van de bekendste Arena-kandidaten, Marco Anto nio Castello Branco, had op èèn dag kans gezien een bezoek te brengen aan achtereenvolgens een confectiefabriek, een „ver eniging", acht privè-woningen van partijgangers en een kinder feestje, waarbij alle ouders hem hun stem hebben toegezegd. Al leen op deze dag schudde hij zo'n duizend handen, dronk hij 50 kopjes espresso en vlogen de rondjes over en weer. Meest origineel Deze Castello Branco komt de twij felachtige eer toe dat hem in ruil voor het uitbrengen van een stem op de meest originele „prijs" werd gevraagd. Een vrouw vroeg hem een goed woordje te doen voor haar zoon, die zo graag naar een luchtvaartschool wilde. Er was slechts èèn klein moeilijk- heidje: zoonlief was zo goed als blind. Even zo vrolijk neemt de zelfde krant in haar kolommen op dat in het binnenland een organi sator van verkiezingscampagnes voor 14.000 cruzeiro's mèèr een andere kandidaat van dezelfde partij is gaan steunen. Toch heeft Castello Branco wel een verklaring voor de geringe inte resse van de Braziliaan voor de landspolitiek. Voor het eerst in vijftien jaar zouden nu echt vrije verkiezingen worden gehouden en in die lange tijd zouden de Braziliaanse kiezers min of meer hun politieke visie hebben verlo ren. Hierdoor zouden zij nu meer moeite hebben met het uitbren gen van hun stem. Inderdaad heeft de Braziliaan - wanneer hij al mocht - nooit zo zeer voor een partijprogram als wel voor de man gekozen. Hij is altijd afgegaan op de welspre kendheid van de kandidaat. Om nu de zaken nog ingewikkelder te maken, heeft de regering via al lerlei kunstgrepen vele partijtjes en splintergroepen gecreëerd, alle met eigen kandidaten, die zonder uitzondering de kiezer een beter leven voorspiegelen. Hierdoor wordt het voor de Bra ziliaan nog moeilijker om politiek volledig bewust zijn stem uit te brengen. Zwevende stemmen De uitslag van de verkiezingen is onzeker. Nog voor de stemmen zijn uitgebracht, beweert Arena, dat de oppositie slechts in vier van de grote steden overwinnin gen kan boeken. De MDB daar entegen denkt, net als vier jaar geleden, een meerderheid te kunnen behalen. Overigens houdt een eventuele winst voor de oppositie helemaal niet in dat deze ook aan de macht komt. De regering kan namelijk een poli tieke partij ontbinden wanneer bijvoorbeeld - hierover wordt reeds gesproken - wordt overge gaan van een twee- naar een meerpartijenstelsel. Het grootste belang van deze ver kiezingen is echter dat het gene- raalsregime aan de weet komt - politieke kermis of niet - hoe het volk denkt over zijn regering. Blijft echter de vraag of de laat- sten hieraan ook de juiste politie ke consequenties zullen verbin den. Journaliste voor gerecht wegens interviewen misdadiger PARIJS (DPA) - De Franse jour naliste Isabelle de Wangen moest gisteren voor een rechtbank ver schenen vanwege een interview dat zij in juli had met de meest gezochte misdadiger in Frank rijk, Jacques Mesrine. Zij wordt ervan beschuldigd deel te heb ben genomen aan "de verheerlij king van de misdaad". In mei is Mesrine uit een gevange nis in Parijs ontsnapt. Hij heeft nog geprobeerd een rechter te gijzelen, die hem had veroor deeld tot 20 jaar wegens moord. De gijzelingsactie mislukte en zijn compagnon Jean-Luc Coupe werd aangehouden. Hij bracht de politie op het spoor van het ap partement in Parijs waar Mesrine gewoond had. In die woning had Isabelle de Wangen ook een in terview met de misdadiger. De journaliste is de echtgenote van een van de advocaten van Mesri ne. De misdadiger had het appar tement verlaten toen de politie arriveerde. Het interview met Mesrine ver scheen in het tijdschrift "Paris Match". De misdadiger verklaart daarin de "oorlog" aan de politie. De hoofdredacteur van "Paris Match". Daniel Filipacchi. werd in augustus reeds aangeklaagd wegens het verheerlijken van de misdaad. Isabel de Wangen heeft verklaard dat Mesrine zelf con tact met haar heeft opgenomen. De spectaculaire manier, waarop Mesrine uit handen van de politie weet te blijven, wordt in Frank rijk door velen niet zonder sym pathie gevolgd. Het feit dat Sadat in elk^ geval met de gedachte speelt om zijn dele gatie terug te roepen, doet in Is raël denken aan een gelijksoorti ge dramatische stap in januari van dit jaar, toen Sadat zijn dele gatie terugriep uit Jeruzalem. De boodschap is duidelijk: ten zien van het verband tussen de Palestijnse autonomie en het vredesakkoord tussen Israël en Egypte, is het Egypte menens. Het een kan zijn beslag niet krij gen zonder het ander en de Israë lische regering dient daar reke ning mee te houden als zij don derdag moet besluiten over de definitieve tekst van het vredes verdrag. Premier Begin keerde zondagmid dag terug uit Canada en de Ver enigde Staten, met de boodschap dat hij „verschillende voorstel len" bij zich had, die hij aan het kabinet zal voorleggen. Dichterbij Volgens een radiostation van het Israëlische leger zal Begin het kabinet tevens voorstellen de vredesbesprekingen van Was hington te verplaatsen naar het Midden-Oosten. Israël zou de be sprekingen dichter bij huis wil len voeren, om er meer greep op te houden. De onderhandelingen in Washington zijn al enige malen opgeschort omdat de Israëlische onderhandelaars voor rugge spraak naar Israël moesten. „De ze onderbrekingen scheppen een crisissfeer", aldus het radiosta tion, „waarin Israël tot extra con cessies wordt gedwongen". Pre sident Carter is al enkele malen met succes tussenbeide gekomen toen het overleg in een impasse belandde. Begin besloot een zitting van het kabinet die voor gisteren op de agenda stond af te gelasten, ken nelijk wachtend op nieuwe ont wikkelingen in Washington. Voor de zitting van donderdag, die mogelijk beslissend zal zijn voor het al dan niet slagen van de vre desonderhandelingen, zullen ook de ministers Dajan en Weizman terugkomen. De problemen over het gelijktijdig tot stand komen van Israëls te rugtrekking uit de Sinaï en het vestigen van de Palestijnse auto nomie, betreffen niet de tekst van het verdrag zelf, maar een van de bijlagen. Egypte wil dat Israël daarin een tijdschema geeft over de verschillende stadia van de totstandkoming van autonomie, zoals verkiezingen, de vorming van een autonome Palestijnse raad en terugrekking van Israëli sche troepen naar „bepaalde plaatsen". Wat de Gazastrook be treft wil Egypte de permanente aanwezigheid van een politie macht, en een kantoor dat toe zicht houdt op de verkiezin gen. Volgens de Israëli's ruikt dat sterk naar „elementen van Egyptische soevereinitiet" en Israël wil zich tot niet meer verplichten dan te beloven dat onderhandelingen over de autonomie spoedig (een maand) na het ondertekenen van het vredesverdrag beginnen. Zoals de zaken er nu voorstaan lijkt het erop dat de Egyptische en Is raëlische eisen volledig tegen over elkaar staan, terwijl beide partijen verklaren dat er geen overeenkomst komt als de ander niet toegeeft. BONN (DPA) - De Nederlan ders zijn momenteel de 'beste Europeanen', ongeveer zestig procent van hen vindt dat de vertegenwoordigers in het Europese parlement aller eerst oog moet hebben voor gemeenschappelijke belan gen. Slechts 31 procent vindt dat Nederlandse belangen voor moeten gaan. Dit blijkt uit een opiniepeiling in de negen lidstaten van de EG, waarvan het resultaat gis teren in Bonn bekend is ge maakt. Algemeen gezien bleek de voorkeur voor Europese of nationale belangen gelijk verdeeld te zijn, beide groe pen omvatten 43 procent. Verdeeld over de lidstaten la gen de voorkeuren als volgt Luxemburg 46 procent voor Europa en 48 procent natio naal, Frankrijk 45-41, West- Duitsland 44-33, Italië 44-43, België 37-43. Het sterkst was de voorkeur voor nadruk op nationale belangen bij de lan den die pas in 1973 tot de ge meenschap toetraden: Enge land 35-57, Denemarken 34-50 en Ierland 30-65. Oeganda zou troepen uit Tanzania terugtrekken LONDEN (Reuter) - Oeganda zou zijn strijdkrachten opdracht ge geven hebben zich terug te trek ken uit de strook grond in Tanza nia die zij twee weken geleden bezetten, zo meldde gisteren ra dio Lagos. Oeganda zou het besluit tot ont ruiming van het 1800 km2 grote gebied genomen hebben na di plomatieke interventie van Nige ria en andere landen. Amin reisde gisteren echter wel naar het front om persoonlijk "de leiding van de oorlog" met Tan zania op zich te r Tanzania is een grootscheeps te genoffensief begonnen om het Oegandese leger te vernietigen en een eind te maken aan het be wind van Amin. Uit Tanzaniaan- se bronnen is vernomen dat gis teren de strijd, 36 uur na het begin van het tegenoffensief, nog in volle hevigheid gaande was. Vol gens Oeganda is de aanval bloe dig afgeslagen. Een medewerker van Amin in Kampala sprak buitenlandse persberichten tegen, waarin was gezegd dat 1.200 Libische militai ren in Oeganda waren aangeko men om Amins bewind te steu nen. "Volslagen nonsens", aldus deze medewerker.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9