Nieuw Groenhoven van start Leiden krijgt een wetenschapswinkel Plannen niet terugdraaien REL. in de Tweede Kamer. E □PCD □PCD Bouw 190 woningen kan nu beginnen Bouwplan met een erg lange historie Actief in vrije tijd r>r> Al kleine honderd glitterlampen bij reinigingsdienst DINSDAG 14 NOVEMBER 1978 D ^TBD|D|Ö|D BO i LEIDEN - Nog voor het einde van dit jaar zal, als alles volgens plan ver loopt, begonnen worden met de bouw van 190 nieuwe woningen tussen de Oosterkerkstraat en de Zuidsingel. Met de bouw van deze woningen door de Stichting Nieuw Groenhoven wordt het laatste gedeelte van het gebied dat jarenlang heeft braakgelegen weer volge bouwd. (Nergens anders in Nederland is dan een zo groot woningbouwproject in de binnenstad tot stand gebracht). De bouwplannen hebben een uit zonderlijk lange voorgeschiede nis. Lange tijd waren de plannen zeer omstreden. In 1974 werden de nieuwbouwplannen, die door een architect van projectontwik kelingsmaatschappij Project 5 voor de Stichting Groenhoven waren gemaakt, door de gemeen teraad verworpen. De plannen werden niet alleen verworpen omdat de gemeenteraad ze niet goed vond maar ook om tot uit drukking te brengen hoe men dacht over Project 5 en de hele procedure die tot dan toe door de toenmalige wethouder Kret was gevolgd. De pas gekozen gemeenteraad (waarin links voor het eerst een meerderheid had) vond de plan nen van de projectontwikkelaar te massaal en bovendien dat er teveel buiten de raad om was be slist. De toenmalige wethouder wilde graag met de projectont wikkelaar in zee om de nieuw bouwplannen zo snel mogelijk uit te voeren en zag de tijdroven de besluitvormingsprocedure in de gemeenteraad als een vertra gende factor. Nadat de plannen door de nieuwe gemeenteraad waren afgekeurd De gevels van de nieuwbouw voor de Stichting Nieuw Groenhoven zien er voor elk bouwblok zeer gevarieerd uit. Gelijkenis is er wel met een deel van de nieuwbouw, die inmiddels gereed is gekomen, in het gebied HerengrachtI Zijlsingel, dat door hetzelfde architectenbureau is ontworpen (Treffers en Polgar). De bovenste tekening toont de volledige gevelwand die gebouwd zal worden aan de Waardgracht. duurde het weer enige jaren voordat de Stichting Nieuw Groenhvoen met andere plannen op de proppen kwam. De plan nen die nu op tafel liggen zijn gemaakt door het architectenbu reau Treffers en Polgar dat ook de De "filosofie" achter de plannen is schuine-daken-woningen aan de in de loop van de jaren steeds de- andere kant van de Oosterkerk- zelfde gebleven, dat wil zeggen straat en de Oranjegracht heeft dat er 126 zelfstandige bejaar- ontworpen. denwoningen zullen komen waarbij de bejaarden via een druk op de knop hulp kunnen in roepen indien zij dat nodig heb ben. Daartoe wordt een verbin ding gelegd tussen de woningen en het bestaande verzorgingste huis Groenhoven aan de Witte Rozenstraat. Van daar uit zal eventueel ook verzorging kun nen plaats vinden. In totaal komen er 126 bejaarden woningen, 7 zogenaamde rol stoelwoningen en 57 woningen voor gezinnen of voor één of tweepersoonshuishoudens. Alle huizen krijgen een schuine kap. De uitvoering en de hoogte van de bouw is zeer gevarieerd de hoogste woningen bestaan uit vier bouwlagen. De bejaarden krijgen in de meeste gevallen een woning op de begane grond. Als dat niet het geval is hebben zij de beschikking over een lift. In de bouwplannen is ook, aan de zijde van het Zijlpark, een zaaltje op genomen voor de bejaarden in de wijk. Daar zal in de toekomst mo gelijk een dienstencentrum of wijkverpleging kunnen komen. De rijksoverheid heeft voor de nieuwbouw een lokatiesubsidie toegekend van 15.000 per wo ning. Daarnaast is nog overleg mt het ministerie om te komen tot een extra verlaging van de stich- tingskosten. Dat laatste is nood zakelijk om tot een sluitende ex ploitatie te komen en er tegelij kertijd voor te zorgen dat de hu ren niet te hoog worden. De huur van een bejaardenwoning gaat nu 305,- bedragen. De huur van de overige woningen zal ge middeld 390,- gaan bedragen. Niet voorziene verhogingen in de bouwkosten mogen niet meer in de huren worden doorberekend. In totaal zal de nieuwbouw bestaan uit zes blokken. Begonnen wordt met het blok omsloten door de Oosterkerkstraat, Herengracht, Nieuwewaardstraat en Korte Langestraat. De aanpak zal ver der in fasen geschieden. Eind 1979 zullen, als alles goed gaat, de eerste woningen worden opgele verd. Universiteitsraad akkoord LEIDEN - Leïden krijgt volgend jaar een wetenschapswinkel. De universiteitsraad ging er gisteravond mee akkoord dat er voor een proefperiode van twee jaar een informatiecentrum voor on derzoek (andere benaming voor wetenschapswinkel) wordt op gericht. Daarna zal worden bekeken of dit centrum in stand moet worden gehouden. De functie van de wetenschaps winkel is bemiddelen tussen we tenschap en samenleving. Dal gebeurt door bij voorkeur minder draagkrachtigen te helpen om een bepaald probleem - met be hulp van de wetenschap - op te lossen. Dat kan bijvoorbeeld zijn op het gebied van milieu, jeugd werkloosheid, bedrijfsveiligheid, maar ook op strikt individueel terrein. Aan de andere kant pro beert de wetenschapswinkel er aan mee te werken dat het weten schappelijk onderwijs en onder zoek zich wat meer gaat richten op wat er in de samenleving ge beurt. Wat het voorstel van het college van bestuur betreft, week de univer siteitsraad af van de voorgestelde mankracht voor de weten schapswinkel. Het college wilde - De raad volgde hie~rmee in grote lij nen het voorstel van het college van bestuur, dat verder voorzag in een adviescommissie die het centrum moet gaan begeleiden. Ook dat onderdeel nam de raad over. ADVERTENTIE één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland Haarlemmerstraat 42 leiden (holland) tel. 071-131204 Verkoop van vuurwerk begint op 28 december LEIDEN - De verkoop van vuur werk mag dit jaar niet eerder be ginnen dan op donderdag 28 de cember. Een verzoek van een Leidse speelgoedzaak om de gil lende keukenmeiden, voetzoe kers en andersoortig knal- en vuurwerk al op 27 december over de toonbank te laten gaan, is door het college van B en W afgewe- In een verordening van de gemeen te Leiden is vastgelegd dat ver koop van vuurwerk pas drie da gen vóór 31 december mag star ten. Dat betekent dat de midden standers vier dagen de tijd heb ben (inclusief de 31e) om hun ar tikelen kwijt te raken. Omdat de laatste dag van december dit jaar op een zondag valt, heeft de speelgoedzaak het gemeentebe stuur gevraagd om een dag eer der te mogen beginnen gezien de drukte die op deze dagen wordt verwacht. B en W willen hier echter niets van horen. In bijzondere gevallen kan men van de verordening afwij ken, maar volgens het college is daarvan hier geen sprake. Bo vendien wijst men op het feit dat een aantal gemeenten in de regio zijn verkoopdagen op Leiden heeft afgestemd. Het college wil deze gemeenten niet in de wielen gaan rijden door de verkoop van vuurwerk een dag eerder vrij te geven. vanwege de alom heersende schaarste - voorlopig slechts één medewerker aantrekken. Maar de raad besloot tot twee. Het col lege zal nu gaan bekijken of dat er in zit. Ook zal het college uitkijken naar geschikte huisvesting voor de wetenschapswinkel. Vanuit de raad kwam de suggestie om daarvoor het pand Rijn en Schie- kade 43 te nemen, omdat dit slechts af en toe gebruikt wordt. Het pand is enkele maanden per jaar in gebruik bij de Eerste Leid se Commissie Introductiedagen, die eerstejaarsstudenten wegwijs maakt in de doolhof van hun toe komstige studiestad. Drs. Koorn- stra van het college van bestuur zegde toe die mogelijkheid te zullen onderzoeken. Verschillende raadsleden legden gisteravond overigens de nadruk op het aantrekken van vrijwilli gers voor de wetenschapswinkel. Ook daarin volgden zij het colle ge van bestuur. Wanneer de we tenschapswinkel precies gaat draaien is nog niet bekend. Hengelsport (1) Visvereniging "Hengelsport" hield een wedstrijd in de Vliet. De vangst was daar ni hil zodat werd verkast naar de Apothekersdijk. De uit slag was: 1. Ph. Verstraten jr. 26 stuks (16oo gram), 2. W. v. Westbroek 27 (1380), 3. W. den Edel 16 (1180), 4. T. Blansjaar 18 (920), 5. A. Levarth 17 (870), 6. J. Boef 16 (810), 7. J. Brou wer 18 (710), 8. P. Devilee 15 (670), 9.1. Jansen 11 (670), 10. A. Sinteur 13 (660). Hengelsport (2) HSV "Sportvrienden" viste een wedstrijd in de wateren rondom Zaandam. Met 15 man werden 264 vissen ge vangen met een totaal ge wicht van 58.820 gram. De uitslag was: 1. E. Mooybroek 56 (11.150), 2. D. Schouten 26 (7960), 3. T. Kneyber 40 (7720), 4. A. Doesburg 26 (5600), 5. B. v. Went 26 (5440), 6. W. Schou ten 12 (4550), 7. Chr. Schouten 16 (4050), 8. H. Jansen 26 (3850), 9. C. Schouten 12 (2670), 10. B. Honsbeek 6 (1650). Scholingscurcus De PSP-afdeling Leiden orga niseert een scholingscursus over actualiteit en theorie van het socialisme, mede aan de hand van het boek "Kapi talisme en burgerlijke staat" van Siep Stuurman. Verder zullen er door de deelnemers uitgezochte thema's aan de orde worden gesteld. De eer ste bijeenkomst is vanavond om acht uur aan de Nieuwe Rijn 103. Riolering In het Haagwegkwartier zul len in april volgend jaar een aantal straten van een nieu we riolering worden voor zien. De straten zijn: de Pot gieterlaan vanaf de Haag- weg tot aan de Van Lennep- straat, de Hasebroekstraat, de Altmanstraat, de Genes- tetstraat (gedeeltelijk), de Borgerstraat en de Tollens straat In verband daarmee wordt op donderdag 16 no vember een voorlichtings bijeenkomst gehouden in clubhuis Westerkwartier aan de Ten Katestraat 10a. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. Shebeen Op vrijdag 17 november wordt in het volksdans- en volks muziekcafé Shebeen, Vrou- wenkerkkoorstraat 17 een Turkse avond georgani seerd. Voor de muziek zal vanaf ongeveer half tien ge zorgd worden door het en semble Sabri dat op authen- tiekemuziekinstrumenten zoals de saz (Langhalsluit), darabukka (vaastrom) en kaval (lange herdersfluit) speelt. Er zal ook gedanst worden door de Turkse dans- leider Nadir Kapli. Die be gint om acht uur. De toegang tot de avond bedraagt vier gulden. Glitterlampen: eens "pronkstukken" in vele woningen, nu verzameld op de vuilnishoop. ENWB over Breestraat LEIDEN - De ENWB (Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijdersbond) afdeling Leiden is tegen het terugdraaien van het besluit om in de Breestraat tweerichtingverkeer te handhaven en van de Marktenroute een aantrekkelijke promenade en vrije fietsroute te maken. Zou er in de toekomst weer autoverkeer over de marktenroute gaan rijden dan zal er volgens de ENWB geen rustige route voor fietsers ontstaan. Bovendien komt er in de Breestraat geen echte verbetering voor de wielrijders. In een brief aan het Leids college en de raad wijst de ENWB op een vorig jaar gehouden enquête waaruit bleek dat de fietsers ook toen de Breestraat al als onaangenaam en gevaarlijk beoordeelde. De ENWB vindt dat meer ruimte voor het busverkeer gevonden moet worden in een beperking van het overige motorische verkeer, zoals dat ook gebeurd is op de Rijnsburgerweg. Als maatregelen om de doorstro ming op de Breestraat te bevorderen noemt de ENWB strenge politie controle op foutief parkeren, linksafverboden en gelijktijdig groen licht Breestraat in en uit bij het Kort Rapenburg. De ENWB verwacht dat op die manier de overlast voor de bussen in de Breestraat wordt verminderd. Tenslotte dringt men er in de brief aan B en W en de Leidse raad op aan om bij de herbestrating van delen van de marktenroute uit te gaan van het plan waarover destijds overeenstem ming bestond. ADVERTENTIE Onlangs is in deze krant in een alarmerend artikel gewezen op de gevaren die zijn ver bonden aan de zogenaamde glitterlampen. De gemeente lijke reinigingsdienst liet hierop weten dat alle Leide- naars die thuis zo'n sierlamp hadden deze bij haar konden leveren. In korte tijd heeft dat een kleine honderd lampen opgeleverd. Dagelijks sjou wen er nog mensen met hun lamp naar de reinigings dienst. Hier worden alle bin nenkomende glitterlampen netjes opgeborgen in een spe ciale container. De deining rond de glitterlam pen is enkele weken terug ont staan toen het kapotvallen van een dergelijke lamp (een glaskolom gevuld met een vloeistof waarin stukjes zil verpapier heen en weer wor den bewogende dood bete kende van het 13-jarige Belgi sche jongetje Didier Jacquier. Didier ademde de giftige dampen in die deze vloeistof (over het algemeen trichloore- thyleen) bevat en overleed en kele uren later in het zieken huis aan een longoedeem. Het bekend worden van dit on geval bracht bij onze zuider buren een enorme schrikreac tie teweeg. Duizenden Belgen wisten niet hoe snel ze van hun lamp moesten afkomen en be zorgden zo de regering de no dige hoofdbrekens. Want wat was het geval; in al hun haast om maar zo snel mogelijk van die glitterlamp af te zijn stop ten zeer velen het "glitterge- vaar" zomaar in de vuilnis bak of plaatsten het aan de straat. Om het gevaar te voor komen dat de zeer moeilijk te vernietigen vloeistof op de vuilnisbelt of in handen van spelende kinderen zou belan den trof de regering in allerijl de nodige maatregelen. Via dagbladen en radio liet zij weten dat de lampen op spe ciale adressen konden worden ingeleverd. De "glitterlampenkoorts" sloeg vervolgens over naar Zeeland waar het op bijna alle politie- bureau's de afgelopen weken een komen en gaan is geweest van mensen die hun lamp kwijt wilden. Ook in de huiskamers van vele Leidenaars is zo'n "pronk stuk" verschenen. Vooral op R.E.L. is Roxy Extra Light.Van de makers van RoxyDual. Voor wie extra „teer"- en nicotine-arm wil roken. de drie oktoberkermis verwis selde er nogal eens zo'n lamp van eigenaar. Het zijn vooral deze lampen waarvoor men moet oppassen omdat ze meestal zijn van een uiterst twijfelachtige kwaliteit zijn. Wanneer het vat, waarin de gevaarlijke vloeistof zit, een beetje redelijk in elkaar zit (in ieder geval voldoende dik is), dan is er niets aan de hand. Maar de "kermisprodukten" blijken vaak niet meer te zijn dan flessen met een gewone draaidop en daaromheen wat goedkoop materiaal. "Rot zooi", noemt de heer Seijn van de gemeentelijke reinigings dienst deze lampen. "Het is een kwalijke zaak dat deze dingen in omloop zijn ge bracht want voordat je het weet zijn ze kapot. De mensen kunnen ze dan ook het beste maar bij ons komen inleve ren". De "Lampenkoning" in Leiden is in een mum van tijd door z'n hele voorraad glitterlam pen heen geraakt. Toch ziet men ook hier in dat het maar beter is dergelijke lampen niet meer te verkopen. Vandaar dat de heer Beij van deze aan de Haarlemmerstraat geves tigde winkel ons liet weten dat het vrijwel uitgesloten is dat de voorraad glitterlampen opnieuw zal worden aange vuld. "De lampen die wij ver kochten waren over het alge meen van een degelijke kwali teit maar één keer hebben ook wij een zending gekregen van die waardeloze dingen. Die zending kwam uit België en is door ons onmiddelijk terug gestuurd. Nee, na zó'n geintje is het misschien maar beter om er helemaal vanaf te zien", aldus de heer BeijWat gaat er nu eigenlijk gebeuren niet al die lampen die op het terrein van de reinigingsdienst zijn opgeslagen? De heer Seijn: "Voorlopig blijven ze hier lig-' gen, dat wil zeggen: verant woord opgeslagen. Samen met TNO gaan we nu bekijken hoe die dingen het best ver- niemigd kunnen worden. Maar laten we eerst maar eens afwachten of er nog meer lampen binnenkomen"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3