"Ongewogen loting is minst onrechtvaardig" MIDWEEK Wat rijmt op geef? Dus volgende week 2 Lotto's. Onderzoek onder ouderen kantonrechter Woensdag 22 november Schilderij Wappers niet naar Leiden Opgevoerde bromfiets zo bij eigenaar terug U Huur een glanzend nieuwe,helemaal komplete Geen wetenschappers in universitaire crèche DINSDAG 14 NOVEMBER 1978 Universiteitsraad over toelatingsstelsel: ADVERTENTIE LEIDEN - De Leidse universi teitsraad vindt dat ongewo- gen loting het minst on rechtvaardige toelatings systeem is bij studies waar voor een studentenstop geldt. Een amendement van die strekking werd gister avond met 17 tegen 10 stem men bij één onthouding door de raad aangenomen. De mening van de raad zal wor den overgebracht aan de Academische Raad (overleg- en adviesorgaan van alle universiteiten en hogescho len), die zich binnenkort over de toelatingsproblema- tiek zal buigen. Met het aannemen van het amen dement, afkomstig van het stu dentlid Schwenke (Progressieve Partij), verwierp de universiteits raad een voorstel van het college van bestuur, waarin een ander toelatingssyteem werd bepleit. Dat systeem komt erop neer dat studenten die zich voor een "ge sloten studierichting" hebben aangemeld (dus een studie willen volgen waarbij maar een beperkt aantal studenten kan worden op genomen), naar "slaagkans" worden ingedeeld. Dit gebeurt dan op grond van het gemiddelde cijfer van het eindexamen vwo. Bij hoge cijfers worden aspirant studenten zonder meer toegela ten en bij lage cijfers zou loting kunnen worden overwogen. Wie gemiddeld een 7Y2 heeft, wordt geacht een hoog cijfer te hebben. De zg. werkgroep-Wiegersma advi seerde indertijd aan minister Pais (onderwijs en wetenschappen) een soortgelijk toelatingssys teem in te voeren. De werkgroep onderscheidde daarbij echter drie niveau's: studenten met een hoog eindexamencijfer zonder meer toelaten, het "middenni veau" een soort toelatingsexa men laten afleggen en degenen die een laag cijfer hebben, laten loten. Tijdens een uitvoerige discussie gisteravond noemde het raadslid Mr. Van Lieshout (Progressieve Partij) alle becijferingen en on derzoekingen die ten grondslag liggen aan de verschillende toela tingssystemen, "waanwijsheid en quasi-wetenschappelijkheid" Hij doelde daarmee op de veel heid aan theoriëen die worden verkondigd om aan te tonen dat het ene systeem beter is dan het andere. "Ongewogen loting", al dus Van Lieshout, "is voor ieder een het minst onrechtvaardig" Op het ogenblik geldt het systeem van gewogen loting, waarbij de gene die een hoger eindexamen- cijfer heeft, een betere toela tingskans heeft dan iemand met een lager cijfer. De werkgroep Wiegersma vindt dit systeem te ingewikkeld en bovendien on rechtvaardig voor diegenen die een hoog eindexamencijfer be halen. Zij kunnen hun kansen niet beinvloeden door eigen in spanning, zo redeneert dè werk groep. LEIDEN - Het uit 1829 stammende schilderij van G. Wappers, waar op de zelfoffering van oud-bur gemeester Pieter Adriaansz van der Werff staat afgebeeld, wordt niet naar Leiden gehaald. Een dergelijke suggestie van de ge- meenteraadsfractie van de PSP kan niet worden verwezenlijkt, omdat het Centraal Museum in Utrecht - de eigenaar van het doek - Wappers werkstuk zelf ten toon gaat stellen. Wel heeft directeur Wurfbain van het museum de Lakenhal de ge meente aangeboden om een schilderij van Pieter van Veen, dat eveneens de zelfopoffering van v. d. Werff als onderwerp heeft, in de Burgerzaal van het stadhuis op te hangen. Vanwege de geringere afmetingen (2.78 bij 3.48 meter) is dit schilderij ook beter geschikt voor de Burger zaal dan het 3.88 bij 4.06 meter grote doek van Wappers. Van Veen's schilderij hangt nu nog in de Lakenhal. LOTTO ADVERTENTIE Mevrouw Vis koopt eerste kinderzegels LEIDEN - De echtgenote van bur gemeester Vis heeft vanochtend in het hoofdpostkantoor aan de Gerestraat de eerste kinderze gels van 1978 gekocht. De post zegels worden dit jaar voor de dertigste maal uitgegeven en zijn ditmaal ontworpen door Babs van Wely. Thema is het kind en de school. De opbrengst van de kinderze- gelactie - vorig jaar werd de tien miljoen gulden-grens over schreden - is bestemd voor li chamelijk, geestelijk en sociaal gehandicapte kinderen. Ook buiten Nederland, in de ontwik kelingslanden is het comité kin derpostzegels actief. De ver koopstands van kinderpostze gels blijven tot 22 december in de postkantoren aan de Gere straat, het Bevrijdingsplein en in het winkelcentrum "De Ko permolen". Een normale Lotto op zondag 19 november (46) en een Midweek-Lotto op woensdag 22 november (46a). Op woensdagavond kunt u in Studio Sport kijken naar de trekking van de 6 cijfers en het reservegetal. Natuurlijk in beide Lotto's kans op de hoofdprijs van max. een half miljoen gulden. Het speciale Midweek formulier moet gelijk met Lotto-weekformulier 46 ingeleverd worden. Haal beide formulieren bij club of winkelier. Hoe ervaren zij bestaande voorzieningen? LEIDEN - Een groepje studenten sociale psychologie organiseert de komende weken een aantal bijeenkomsten voor ouderen uit Leiden en Oegstgeest om te we ten te komen hoe de bestaande materiële voorzieningen voor ouderen worden ervaren. De stu denten zijn bezig met een onder zoek hiernaar in opdracht van de Stichting Dienstencentrum Lei- Moeilijkheden met de brom fiets zijn er al zolang dat ding in de handel is", zei verkeers schout Van der Ham gisteren Moeilijkheden met name, be doelde hij, als je gepakt wordt met een opgevoerde bromfiets of eentje waarvan je een trapper hebt afgehaald, want dan zitje ineens op een motor fiets. Waarvoor je dus geacht wordt een rijbewijseen ken tekenbewijs en een verzeke ring voor een motor in je bezit te hebben. Wordt je dus op zo'n opgevoerde broinfiets gepakt, dan krijg je drie boetes. Het staat de rechter vrij bij het bepalen van de boetes van een motorfiets uit te gaan, maar hij kan ook van een bromfiets uitgaan. En dat scheelt nogal wat, de boete voor het onver zekerd rijden op een motor fiets is bijvoorbeeld 400 gul den, voor een bromfiets 125 gulden. ADVERTENTIE Motabécane fiets. Lb.v. Nat. Puzzelactie JtHet Gehandicapte Kind" Er kunnen zich nog meer moei lijkheden voordoen. De politie neemt een opgevoerde brom fiets, een "motorfiets' dus, in beslag. De eigenaar kan ver wachten dat hij de bromfiets terug krijgt, maar dan zonder de onderdelen die er een mo torfiets van maakten. Maar hij kan hem ook onveranderd terugkrijgen bleek gisteren, omdat de politie dan rede neert: we hebben hem als mo torfiets bekeurd, dan moeten we hem ook verder als motor fiets behandelen en er niets afhalen. Dat was twee verdachten die gisteren terecht stonden over komen. Beide zeiden overi gens dat ze de cilinderinhoud naderhand zelf weer hebben teruggebracht tot onteer de 50 cc. Zowel de verdachten als de verkeersschout verwonderde deze gang van zaken. Ver keersschout Van der Ham: Maar er wordt al aan ge werkt. Binnenkort zal de een- trale-politie-verkeerscommis- sie de minister adviseren over een concreter beleid en in elk geval om één lijn te volgen. Vooruitlopend op de situatie die hopelijk komt, zal ik het voertuig nu behandelen als was het een bromfiets"Dat kwam voor de drie genoemde overtredingen samen neer op een eis van 200 gulden. "Niet alleen onverantwoorde lijk maar ook glashard" noemde de verkeersschout de overtreding van jongeman K., een oude bekende op het kantongerecht. Op 23 januari van dit jaar stond hij er nog en werd voor het rijden zon der rijbewijs veroordeeld tot een boete van 300 gulden waarvan de helft voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. Gisteren stond hij er weer voor het rijden zonder rijbewijs, want na de vorige veroordeling was hij meteen diezelfde dag weer in de auto gestapt. Het voorwaardelijke deel van de vorige boete kon in dit geval nog niet eens worden opgelegd omdat er twee we ken tussen de veroordeling en het onherroepelijk worden daarvan liggen. Maar de verkeersschout vond wel dat het nu niet meer met een boete alleen kon worden afgedaan. Zijn eis was 250 gulden boete en twee weken voorwaardelijke hechtenis. Het vonnis van rechter Van Dijke luidde conform. Dienstplichtig militair R. was geverbaliseerd omdat hij ko mende vanuit een bar geen voorrang had gegeven aan een automobilist die op een voorrangsweg reed. Daar door was een aanrijding ont staan waarbij de schade ove rigens tot de voertuigen be perkt bleef. Het was nacht en de verdachte, toen nog stu dent. had wel een lichtsignaal gegeven. Toen hij daarop geen antwoord kreeg veron derstelde hij dat de weg vrij was. De politie vermoedde dat er ook alcohol in het spel was en nam tweemaal een blaasproef af waarbij het tweemaal fout ging. De bloedproef daarna stelde een alcoholpromilage vast van 0,000. R. gisteren op de zitting: "Ik had vier of vijf flesjes bier gedronken, maar ik breek het blijkbaar snel af' De verkeersschout dacht er iets anders over: "Het zou kunnen dat u alcohol snel afbreekt, maar dan bent u een unicum, dat is wetenschappelijk be wezen. Waarschijnlijker is dat dit het ene geval is op de 100.000 waarbij op het labo ratorium een fout is gemaakt. De fout die u heeft gemaakt komen we in deze zaal méér tegen. Maar ik zal u niet de dupe laten warden van de fout van het laboratorium en me dus beperken tot de voor- rangsfout". De eis, en ook het vonnis, was 250 gulden boete waarvan de helft voorwaar delijk. MARGA WU1S ADVERTENTIE den en de Kommissie Welzijns zorg Bejaarden Oegstgeest. De studenten roepen ouderen op de bijeenkomsten, die in verschil lende wijken zullen worden ge houden, te bezoeken en mee te werken aan het onderzoek. Zij kunnen dit doen door op deze bijeenkomsten te vertellen wat zij van de materiële voorzienin gen (bij v. gezinszorg, het wonen, financiële situatie) vinden. Aan de hand hiervan zal een vragen lijst worden gemaakt waarmee volgend jaar een aantal ouderen bezocht zal worden. Op die ma nier kunnen de stichting en de commissie nagaan wat er zoal verbeterd moet worden. De bijeenkomsten zijn in: Oegstgeest, woensdag 15 novem ber, 14.00 uur, Dienstverlenings centrum, Lijtweg 9; Noord: donderdag 16 november, 10.30 uur, Dienstencentrum- Noord, Van Hogendorpstraat 36; Morskwartier, dinsdag 21 novem ber, 9.30 uur, Klubhuis "Morschwijck" Topaaslaan 19; Binnenstad: woensdag 22 novem ber, 14.00 uur, Stedelijk Project bureau, Hooglandsekerkgracht 32; Tuinstadwijk: donderdag 23 no vember, 14.00 uur, Dienstencen trum, Herenstraat 45; De Kooi: vrijdag 24 november, 14.00 uur, Dienstencentrum, Driftstraat 49a; Zuid-Oost maandag 27 november, 14.00 uur, parochiezaal v.d. Pe- truskerk, Lammenschansweg 40a; Meerburg: dinsdag 28 november, 9.30 uur, Klubhuis Klein Matilo Zaanstraat 26; Zuid-West donderdag 30 novem ber, 14.00 uur, Buurthuis De Vijf Hoven, Hoflaan 169. ADVERTENTIE EUKEN leuke dingen voor uw keuken i gezellig Decorette behang i bijpassende stof aan de rol I schorten, tafellakens 1 en servetten honderden Flexa kleuren I Voor meer informatie: Decorette Antwoordnummer 6 Sassenheim Rij 100% zeker naar dat verre fijne koude sneeuwgebied. Bij Het Motorhuis Autoverhuur staat een splnternieuwe Opel voor u klaar, kom- Geniet volop van uw wintersport. Huur zo'n fantastische wintersport auto. Vraag inlichtingen aan het Motorhuis Autoverhuur. Vondellaan 80, Leiden, telefoon 071-769313. [Millet Motorhuis Autoverhuur LEIDEN - Een eventueel op te richten universitair kinderdagverblijf in Leiden moet niet worden gebruikt voor sociaal-wetenschappelijk on derzoek. Dat vindt het college van bestuur van de universiteit, zoals blijkt uit zijn antwoord op schriftelijke vragen van het universiteits raadslid drs. Buikstra. Deze had gevraagd of een nieuw universitair kinderdagverblijf, waarover alweer geruime tijd wordt gesproken, niet tevens zou kunnen dienen voor wetenschappelijk onderzoek en onderwijs. In de universiteitsraad rees tegen deze suggestie al vrijwel onmiddellijk verzet. De redenering was dat een kinderdagverblijf louter een welzijnsvoorziening is, die niets te maken heeft met wetenschap. Het college van bestuur deelt die mening. Samenhang met onderwijs en onderzoek, aldus het college, kan een beletsel vormen voor betrokkenen om hun kind te doen opnemen. Het nieuwe kinderdagverblijf is bedoeld voor peuters van zes weken tot vier jaar, wier ouders aan de universiteit studeren of werken. Het college van bestuur heeft zich in principe voor een dergelijke kinderopvang uitgesproken, maar wil er niet alleen voor opdraaien. Daarom heeft het college aansluiting gezocht bij het academisch ziekenhuis om zo'n kin derdagverblijf samen te financieren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15