„Zending niet versmallen tot sociale actie Drie manieren om geld te lenen bij de NMB. -minmm Interkerkelijke groep in manifest Radikaal breken met consumptie-waanzin Kunstgebit? De NMB denkt met u mee. DINSDAG 14 NOVEMBER 1978 T M ~1 Ds. G. van Mameren te Leiden... een van de instemmers met het manifest.... Geschrokken Een aantal rooms- katholieke gelovigen in het bis dom Groningen wenst in een brief aan de Groningse delegatie naar het Landelijk Pastoraal Overleg, bisschop Möller van Groningen en de andere Neder landse bisschoppen dat „een nog verdere vervreemding tussen bisschop en gelovigen" wordt voorkomen. Over de afloop van het overleg in Noordwijkerhout zijn zij veront waardigd. "Wij vinden het ont moedigend voor de delegatiele den dat na veel en moeizame ar beid met hun aanbevelingen wordt omgegaan zoals de bis schoppen hebben gedaan". Een groep christenen uit verscheidene kerken en bewegingen zegt in een manifest de opvatting misleidend te vinden dat alle kwaad in de wereld valt te herleiden tot verkeer de structuren. "Sociale actie kan dan ook niet gelijk worden gesteld met evangelisatie, en politieke bevrijding niet met het heil in Christus waarover de bijbel spreekt" Het manifest is uitgebracht naar aanleiding van het oecumenische project "Zending in Nederland" en wil een positieve bijdrage le veren aan de bezinning op zen ding en evangelisatie in deze tijd. De groep meent dat het project "Zending in Nederland" - dat de ze maand wordt besproken in een gecombineerde vergadering van de hervormde en gereformeerde synode - eenzijdig de nadruk legt op de noodzaak van maatschap pij-analyse. Zij zegt verontrust te zijn over de verschuiving die zich de laatste jaren in het denken van velen heeft voorgedaan met be trekking tot de zendingstaak van de christelijke gemeente. "Het is onjuist alleen aandacht te vragen voor maatschappelijke proble- Praten in Rome over de vrouw Namens het internationale congres over de vrouw in het ambt (de vrouwelijke priester) dat zondag avond in Baltimore (Verenigde Staten) werd gesloten zal bin nenkort een afvaardiging naar het Vatikaan gaan om de kwestie van de vrouw in het ambt tot in de hoogste organen van de Rooms- Katholieke Kerk bespreekbaar te maken. Het congres, waaraan meer dan tweeduizend rooms-katholieke vrouwen deelnamen, sluit aan bij het document van de bisschop pensynode over de rechtvaardig heid in de wereld. Daarin wensen de bisschoppen dat de vrouw ei gen verantwoordelijkheid en medezeggenschap krijgt zowel in de samenleving als in de kerk. De congresbezoekers zijn ook van plan methoden te gaan ontwik kelen om de zaak in werkgroepen te bestuderen en op ailerlei ni veaus in discussie te brengen. men en die in tegenstelling te zien tot persoonlijke troost en ver nieuwing" In het manifest wordt de noodzaak van persoonlijke vernieuwing van de mens centraal gesteld. "Als wij deze vernieuwing niet kennen, verzandt ons bezig-zijn in tot hopeloosheid gedoemd ac tivisme" Andere toekomst De groep vraagt aandacht voor de vernieuwing van de gemeente, die afhankelijk is van een krach tige doorwerking van de Heilige Geest. Christenen dragen wel de gelijk verantwoordelijkheid voor het beheer van de natuur en voor het welzijn van individu en sa menleving, maar langs die weg kan niet het koninkrijk van God op aarde worden gebouwd, zo voegen de opstellers van het ma nifest eraan toe. "Het koninkrijk van God is van een andere aard en herkomst en heeft een andere toekomst dan onze mensenlijke koninkrijken" "Alleen de Geest is bij machte het toenemende ongeloof te door breken. Hij doet dat door middel van het Woord en maakt daarbij gebruik van de gemeente die van en naar dit Woord leeft", aldus een van de vijftien opstellingen in het manifest over zending. De groep heeft haar boodschap toegezonden aan alle predikan ten in Nederland. Zij roept de gelovigen op tot verootmoedi ging en gebed met het oog op de vernieuwing van de gemeente en de nood in de wereld. Uit deze omgeving hebben ds. G van Mameren, baptistenpredi kant te Leiden, dr. B. van Oeve- ren, gereformeerd predikant te Rijnsburg, en ds. J.P. van Roon, hervormd predikant te Katwijk aan Zee, hun instemming met het manifest betuigd. Andere sympathisanten zijn: dr. W Aalders Den Haag, ds. H.G. Ab- ma Putten, Nel Benschop Arn hem, ds. W. van Benthem Gene- muiden, ds. C. den Boer Wou denberg, ds. P. Boomsa Leersum, ds. J.B. Carlier Badhoevedorp, ir. J. van der Graaf Huizen, prof. dr C. Graafland Gouda, L.P.J. Ha- bets Amerongen, ds. H.J. Hegger Velp, ds. J. Kieviet Ermelo, ds. L. Kievit Gouda, J. Klein Haneveld Bodegraven, prof. dr. G.A. Lin deboom Amsterdam, dr. C.A Tukker Noordhorn, prof. dr. W.H Velema Apeldoorn, prof. dr. J.P Versteeg Apeldoorn, ds. M. Vreugdenhil Ede en ds. I.J. Wisse Zeist. DE PAUS: "De kerk valt met geen enkel politiek systeem te vereen zelvigen", zei de paus zater dag toen hij aan het eind van haar jaarvergadering de pau selijke commissie „Justitia et Pax" (gerechtigheid en vrede) in audiënte ontving. "De bes te dienst die de kerk kan be wijzen aan de zaak van de ge rechtigheid en vrede is dat zij de mensen oproept zich open te stellen voor Christus" Angst voor Christus mist, aldus de paus, elke grond. "Want Hij gaat tegen niets in dat echt menselijk is. Hij brengt de mens ertoe, zijn waardigheid, zijn mogelijkheden en zijn vrijheid opnieuw te erken nen. Als de kerk Christus dichterbij de mensen brengt voorkomt zij daarmee dat zij zich opsluiten in welk ideolo gisch systeem ook" Christenen, zo meent de paus, moeten in de voorste gelede ren staan bij het ontwikkelen van een levensstijl die radi- De Raad van Kerken in Nederland heeft tijdens een bijeenkomst in Utrecht, waarvoor een groot aantal maatschappelijke orga nisaties was uitgenodigd, een beroep op deze organisaties ge daan om het vraagstuk van de kernenergie en van de energie- problematiek op hun agenda's te zetten. Er moet, volgens de Raad van Kerken, een zo breed moge lijke maatschappelijke discus sie komen ter voorbereiding van de besluitvorming inzake de opwekking en het gebruik van kernenergie in ons land. Aanwezig in Utrecht waren verte Appél Raad van Kerken inzake kernenergie genwoordigers van vakvereni gingen, werkgeversorganisa ties, organen die zich bezighou den met milieu- en energie- problematiek, vele vrouwenor ganisaties en de Nederlandse Vrouwenraad. In deze bijeenkomst werd de bro chure "Kernenergie - de kerken een zorg" uitgereikt, samenge steld door een consultatiegroep van secties voor sociale vragen van de Raad van Kerken en uit gegeven door de Centrale voor Vormingswerk - Hervormde Vrouwendienst. Wat de rol van de kerk inzake kernenergie betreft wordt daar in gezegd, dat de kerken op korte termijn een bijdrage willen le veren aan de informatie, be wustwording en meningsvor ming binnen de kerk en in de samenleving. Over het thema van de jaarver gadering van "Justitia et Pax", "De ontwikkeling der volkeren", zei Johannes Paulus II dat men voor die ontwikkeling - waarbij de zorg voor de allerarmsten punt 1 is - modellen dient de ontwerpen die de wezenlijke vrijheden en rechten van de mens niet beknotten. De vaste tekenaar van het oe cumenische Oegstgeester Kerkblad, Hans Zandvliet, maakte deze tekening van paus Johannes Paulus II. Bij de tekening schrijft een pas tor: "Wij voelen allemaal dat hij eigenschappen bezit die de kerk nodig heeft om met haar werk verder te gaan in deze wereld. Ook als bestuurder is Jan Paul II hoogstwaar schijnlijk in staat zijn man netje te staan". Hans Zandvliet laat hem in elk geval met een vastberaden blik de wereld inkijken. De briefschrijvers zijn "erg ge schrokken" van de houding der bisschoppen. "Hoe zullen geën gageerde en volwassen gelovigen een dergelijke reactie - na twintig minuten ruggespraak een vol strekt "onaanvaardbar" - erva ren? Wij vinden dat de bisschop pen hiermee geen gestalte heb ben gegeven aan het samen gelo ven en samen kerk-zijn". Spoed vereist Russische bijbels. De interna tionale zendingsorganisatie "Open Doors", in Nederland be kend als "Kruistochten" (van zendeling-evangelist Anne van der Bijl), heeft aangeboden de 25.000 Russische bijbels, waar voor de Sowjetrussische regering toestemming gaf, te financieren. "Kruistochten" reageerde hiermee op berichten over deze order aan de Wereldbond van Bijbelge nootschappen en over de onmo gelijkheid van de bond om de on verwachte bestelling te bekosti gen. Anne van der Bijl, directeur van "Kruistochten", spoort in zijn brief aan de bijbelgenoot schappen aan tot grote spoed bij de behandeling van de order. Hij wil met de financiering door "Kruistochten" voorkomen dat eerst langdurige financiële acties moeten worden gehouden. "Kruistochten" staat bekend als een organisatie die langs illegale kanalen bijbels in Oost-Europa en de Sovjet-Unie probeert bin nen te brengen. De regering in Moskou verleende onlangs een invoervergunning voor 25.000 bijbels aan de Ver enigde Raad van Evangelische Christenen en Baptisten" Verdienste. De algemene verga dering van het 164 jaar oude Ne derlandse Bijbelgenootschap heeft mr, F. Baron Van Tuyll van Serooskerke benoemd tot "lid van verdienste". Hij is de eerste die deze onderscheiding krijgt. Baron Van Tuyll, die twee jaar geleden aftrad, is 26 jaar alge meen secretaris geweest. De on derscheiding werd hem verleend wegens zijn grote verdiensten voor de bijbelverspreiding in ei gen land en daarbuiten. Beroepingen I Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Middelharnis C. Vos Amsterdam, te Veenen- daal W. van der Sluijs Amster dam (die bedankte voor Baarn) te Deventer W. Schaap Gieterveen; bedankt voor Oude Tonge P. Alblas Barneveld. voor Tuil en 't Waal G.F. Overgaauw Valken burg (ZH): aangenomen de be noeming door de generale syno de tot predikant voor buitenge wone werkzaamheden (docent Anne van der Bijl....wil 25.000 bijbels naar Rusland bekostigen theologisch seminarium Drie bergen) I.P.C. van 't Hof Rotter- dam-Zuid.Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt: beroepen te De Bilt H. Feenstra Brunssum. Chr. Gereformeerde Kerken: bedankt voor Soestdijk B. Bijle- veld Bussum. Zoeterwoude. Zondag heeft ds. S.L. Schoch onder grote belang stelling afscheid genomen van de hervormde gemeente in Zoeter woude, die hij acht jaar diende. Eerst was er een dienstin de kerk, waaraan de cantorijen en het ko perensemble meewerkten, en daarna een ontvangst in "Ons Huis". In de dienst installeerde ds. Schoch mevrouw Brokerhof tot tijdelijk pastoraal medewerkster. Zij stu deert in Leiden theologie en be reidt zich samen met haar man voor op het predikantschap. Ds. Knorth te Leiderdorp is voor de duur van de predikantsvacature consulent (raadsman) in Zoeter woude. Het nieuwe adres van ds. Schoch is: Sir Winston Churchill-laan 380 Rijswijk (ZH). Centrum TM In Ommen is een centrum geopend voor de uit In dia afkomstige beweging "Transcendente Meditatie". Op het terrein van het huis werd een boom geplant als symbool van "groeiende wijsheid". De voorzitter van de stichting On derwijs en Wetenschap der Crea tieve Intelligentie Nederland, drs. J. H. Uyen, zei bij de opening dat transcendente meditatie in vloed kan hebben op de samen leving. "Dank zij TM kunnen mensen beter tot rust komen waardoor zij hun omgeving veel beter kunnen helpen". Prijs. Ds. Beyers Naudé van het Chr. Instituut inZuid-Afrika ontving in zijn woning te Jo hannesburg de prijs voor 1978 van de Vrije Kerk van Zweden, groot 5750 dollar. De secretaris voor Afrika van deze kerk, Tore Bergman, zei dat Naudé de prijs was toegekend voor zijn "ver zoenend werk bij de ontwikke ling van Zuid-Afrika". "Hij heeft zich onvermoeibaar inge zet voor het verwezenlijken van gelijkheid van alle Zuidafri- kaanse burgers op vreedzame wijze". Anglikanen De algemene syno de van de Anglikaanse Kerk van Engeland betuigt in een verkla ring haar solidariteit met de We reldraad van Kerken. Er gaat een delegatie naar Genève om een toelichting te vragen op het anti- racismeprogramma. Volkssprookjes uit Nederland en Vlaanderen, door Jacq. R. W. Sinninghe. Kruseman's Uitge versmij, Den Haag. f27.90 Het zilveren spoor, door Anthony van Kampen. Uitgeverij Unie boek, Bussum. f24.50 Eduard Verkade, door Dr. Elint Verkade-Cartier van Dissel. Dt Walburg Pers. Zutphen. f75,-. 230 stellingen uit de grooDnees- terpraktijk door HortWansa. Schaak- en damfonds. Uitgeverij Andriessen/Keesing, Amster dam. f22.50 The Polugayevsky variation, door F. R. van Vliet. Schaak- en dam fonds. Uitgeverij Andriessen/ Keesing. f 13.50 Nieuwe inzichten in oorsprong en ontwikkeling van de mens van Richard E. Leakey en Roger Le- win. Uitgeverij Zomer Keu- ning, Wageningen. f49.90 Vrijmoedige liefdesverhalen deel 3, opnieuw verteld door Paul Ro- denko, met tekeningen van Pat Andrea. Uitgeverij L. J. Veen, Wageningen. f24.50 Kruiden en wilde planten in kruisstreek van Gerda Bengts- son. Zomer Keuning. Paper back. f 16.90 Dr. J. Zeldenrust Patholoog-Ana toom. Uitgeverij A. W. Sijthoff, Alphen a/d Rijn. Blonde Greet compleet, door Al- bert Mol. Uitgeverij Tiebosch. Amsterdam, f 19.50 Het Oude Koningshuys 1628/1978 Uitgeverij Spruyt, Van Mantgem de Does, Leiden, f 17.50 Elseviers Almanak voor de vrouw '79. Uitgeverij Annoventura, Am sterdam. f 11.50 ADVERTENTIE Met Dentofix zit het steviger Dentolix vormtéén zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit Dentofix vermindert de voort durende angst voor losraken en ver schuiven van het gebit en voorkomt verwonding van het gehemelte. Den tofix is hygiënisch en geeft geen onaan gename smaak of hinderlijk gevoel Hart van jade, door W. Brandt. Chinese lyriek. Uitgeverij Hol- landia, Baarn. f 15.90 Gebroken rijst, Indische verhalen door Loes Nobel. Hollandia. f 15.90 Leve de dikke van Dale, Aforismen door Kadé Bruin. Hollandia. f9.90 Ufo's. Waarnemingen boven Ne derland en België, door Koert Broersma en Arie de Snoo. Hol landia. f 17.50 De loods aan boord. Lichten, sei nen, regels voor de jachtschip- per, door J. Howard-Williams Hollandia. f 15.90 Ferrocement boten. De geschiede nis, keuze, theorie, voordelen en het afbouwen, door K. Poelma. Hollandia. f 16.50 Karpov-Kortsjnoi. Schaken om de wereldtitel 1978, door Bent Lar- sen. Uitgeverij Elsevier, f 14.90 Klokken, kijkboek, door W. F. J. Hana. 5e herziene druk 1978. Uit geverij De Haan/Unieboek, Haarlem, f22.50 Jezus komt in de wereld, door A. Berbers. Uitgave Nederlands Bijbelgenootschap, f4.90 Spoedoverleg over situatie in Mearagua WASHINGTON (UPI/AFP) - Wil liam Bowdler, het Amerikaanse lid van de bemiddelingscommis sie voor Nicaragua, is gisteren in Washington teruggekeerd voor spoedberaad op het ministerie van buitenlandse zaken. De onderhandelingen van de commissie, waarvan ook Guate mala en de Dominicaanse Re publiek deel uitmaken, zijn in een impasse beland door de wei gering van president Anastasio Somoza tot aftreden. De opposi tie eist zijn aftreden per 21 no vember. In de Nicaraguaanse hoofdstad. Managua, heeft oppositieleider Alfonso Robelo meegedeeld dat overwogen wordt een algemene staking in het land te organiseren om de president tot aftreden te dwingen. Vandaag zal het brede oppositiefront bijeenkomen om de situatie te bespreken. Drie bekers voor Groen Wit LEIDEN - De Leidse gymnastiek vereniging Groen Wit is erin ge slaagd om tijdens de vereni gingskampioenschappen van het district Den Haag drie bekers in de wacht te slepen. De meisjes B adspiranten behaalden de twee de plaats, terwijl de jongens ad- spiranten A de leidersprijs pak ten. De resterende ereplaats kwam terecht bj de heren tweede graad van Groen Wit. Na een spannende strijd wonnen Peter Owel, René Dickhof, Paul Men- tink en Peter Waltman met 138,5 punt van St. Raphaël. LEIDEN - De postduivenorganisa- tie C.C. Leiden en omstreken heeft in het Antonius Clubhuis de kampioenen gehuldigd. De kam pioenschappen waren dit jaar een zeer spannende aangelegenheid want pas tijdens de laatste vlucht viel de beslissing. Twee van de generaal-kampioenen behoorden ook in geheel Zuid-Holland (ong. 7000 leden) tot de beste tien. Dat waren De Combinatie uit Alphen a.d. Rijn en A. Rosmolen uit Val kenburg. Ook waren er vijf leden die kampioenschappen behaal den in de afdeling West van de Nederlandse Bond van Zater dagvliegers. Deze stichting ver voerde het afgelopen jaar 578.612 duiven. De generaal-kampioenen waren: 1. De Combinatie, Alphen a.d. Rijn, 2. A. Rosmolen, Valkenburg, 3. C. Wolver, Sassenheim, 4. P Arentsman en Zn., Nieuw Ven nep, 5. J. Berg Voorhout, 6. L. Drost, Sassenheim, 7. Gebr. Kuyt, Katwijk, 8. M. v. Deist, Lis- se, 9. Combinatie K.K. Katwijk, 10 Loos de Jong, Roelofarends- veen. Afzonderlijke kampioenschappen werden onder andere behaald door. Comb. Internos, Alphen a.d. Rijn, W. Fokker, Leiden, J. v.d. Guyten, Katwijk, Klink- Ludlage, Roelofarendsveen, J. Broekhoff, Katwijk, G. Note- boom, Valenburg, Gebr. Bink, Leiden en B. Singeling, Leiden. ADVERTENTIE Het is met lenen al precies zo als met sparen: u kiest de vorm die het beste past bij uw situatie, en die precies past op het doel waarvoor u lenen wilt. Drie veel gebruikte manieren om geld te lenen bij de NMB zijn de volgende: HET WONINGKREDIET. Is bestemd voor het reali seren van verbeteringen of uit breidingen aan uw woning. Vaak gaat het hierom grotere bedragen Daarom ook kunt u wat langer^ doen over het aflossen. DE PERSOONLIJKE LENING. Wordt het meest gebruikt voor duurzame aanschaffingen zoals een caravan of een auto. LI krijgt alle geld in één keer, en weet precies hoe lang en hoeveel u moet aflossen.Overzichtelijk! ciële speelruimte te geven. In overleg met de NMB wordt de hoogte van het krediet bepaald. Daarover kunt u dan, naar gelang uw behoefte,op elk moment beschikken. Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u reeds heeft afgelost. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Geld lenen bij de NMB is overigens niet alleen voorbehouden aan degenen die bij de NMB een Privé rekening hebben. Iedereen die - geld nodig heeft, om wat voor reden dan ook, is welkom bij de NMB. HET DOORLOPEND KREDIET Een uitstekende manier om altijd geld achter de hand te hebben,om uzelf wat extra finan

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14