Mantano HaHzwaar. Schoon- gesneden. Selectiemethode van Zwartkruis roept vragen og Ook voor penningmeesters is voetbal oorlog Boskamp uit de gratie... Dik belegde boterham WK-gangers (zonder stelen) Stevens vervangt Dusbaba Geen Oostbloklanden voor het amatenrteam DINSDAG 14 NOVEMBER 15)78 Bij de Leiderdorpse voetbalver eniging RCL betalen de leden de contributie kennelijk af ge- drieduivekaters slecht. Ik con stateer dat uit een uitvoerig verhaal dat tweede penning meester J. de Lange in het laat ste clubblad van de Racing heeft geschreven. Omdat het ook leefzaam is voor wanbetalers bij andere verenigingen citeer ik de belangrijkste passage hierbij: "Een elftal kan verliezen door een zwakke achterhoede. Een paar ongedichte gaten zijn voldoen de om te verliezen. Al zwoegen de anderen nog zo hardwinst zit er niet meer in. De stemming gaat verloren en het vertrou wen in de eigen mogelijkheden neemt af. Daarom is het van belang dat iedereen zijn steen tje bijdraagt en zeker de ach terhoede! RCL heeft een achter hoede van contributiebetalers die nogal eens gaten laten val len. Dat tast de financiële kracht van een vereniging aan. Al betalen de anderen nog zo correct op tijd, de zaak komt door de openingen in de achter hoede nooit vooruit. Graag spreek ik alle leden van RCL aan om de achterhoede sterk te maken. Vooral de achterhoede spelers zelf maan ik aan de openingen zo snel mogelijk te sluiten". Bloemen Een mooi. stemmig verhaal vind ik het. Het kan bijna niet an ders of J. de Lange is een heel zachtaardige, humane figuur. Geen hard woord rolt er uit zijn pen. Mild vergelijkt hij de fi nanciën met een sluitende ach terhoede. Bloemen voor die Maar ik voorspel hem wel véle moeilijkheden met deze zachte- heelmeesters aanpak. Want ik weet toch hoe dat gaat... "Keu rig stukje van je, Jan", zullen ze straks in de kantine van RCL tegen hem zeggen, "de bood schap komt heel netjes over" Ja,joeché, maar centen krijgt hij er natuurlijk niet mee. Want dat volk dat slecht van betalen is, luistert alleen naar de zwéép. Kijk, goeie penningmeesters zijn (net als goeie bankiersgeen gulle lachers, geen praters en absoluut geen schrijvers van mooie verhalen. Dat zijn gebo ren nijdassen met ontzettende chagrijnige koppen. Ik heb er vroeger eentje gekend dat was zó'n bullebak dat als-ie binnen kwam dan greep je automa tisch al naar je portemonnaie. Die schreef nooit een fraai, sfeervol stukje in het clubblad. O, nee. Een maand contributie niet be talen zag hij door de vingers, maar de tweede maand pikte hij niet. Dan zei hij tegen de wedstrijdsecretaris: "Zolang ik m'n centen niet heb. wordt die vent niet opgesteld". Dat riep hij ook steeds: "m'n centen" Soms schreef hij in de kantine met zijn ongemakkelijk handschrift op een schoolbord: "Ik wijs de leden van het achtste er op dat als er niet gauw wat gebeurt hun elftal zondag niet met het door de KNVB vereiste aantal spelers kan uitkomen". Door Ruud Paauw Iedereen wist waar het om draai de. Geen wonder dat hij ra zendsnel zijn "centen" kreeg toegestopt. Dus als J. de Lange met zijn fluwelen filosofie geen bevredigend resultaat boekt dan kent hij nu de juiste aan pak: een bulldoggen-hoofd aanschaffen en met getrokken zwaard langs de krijtlijnen staan. En nóóit, nóóit meer een lief stukje in het clubblad schrijven. Voetbal is immers oorlog. Straftijd, Met ingang van 1 januari gaat de Afdeling Leiden van de KNVB bij de A-junioren bij wijze van proef de z.g. straftijd invoeren. Aan het begin van het lopende seizoen was daar al sprake van toen werd overigens in plaats van over straftijd over het strafbankje gesproken), maar op het allerlaatste moment werd daar in verband met on voldoende voorbereiding van af gezien. Wat houdt die straftijd nu in? Een A-junior wordt voor de duur van vijf minuten speeltijd bui ten het speelveld gezonden (maar moet binnen de afraste ring blijven) voor betrekkelijk lichte overtredingen zoals al lerlei vormen van tijdrekken (wegtrappen van de bal als het spel dood is, niet op afstand staan bij vrije schoppen), het bij broek of shirt vasthouden van een tegenstander, commen taar geven op de leiding, tegen spelers onwelvoegelijk bejege nen, graspollen gooien naar een speler die een strafschop neemt, en andere vormen van onbe hoorlijk gedrag. Straftijd heeft geen verdere ge volgen voor de betrokkenen, dat wil zeggen er komt later nog niet eens straf bij. En, zegt de Afdeling straftijd kan nimmer in de plaats komen van andere straffen waar een waarschu wing of verwijdering de juiste straf is. De Afdeling koestert de hoop dat de werkwijze met de straftijd "een pedagogisch effect kan hebben op het team". Het ziet er allemaal aardig uit. Proeven die er hier en daar in het land al mee genomen zijn, wijzen op een positieve uitwer king. Ik geloof wel dat in het eerste jaar de ervaringen met de straftijd goed zullen zijn. Het is nieuw, het zal in de begintijd wel pre ventief werken. Maar dan. Als de straftijd een maal is ingeburgerd (wat zal gebeuren), dan gaat ook het manipuleren er mee beginnen. Het idee zou op den duur bij een aantal jeugdspelers kunnen postvatten dat je best een scheidsrechter kunt katten, een tegenstander bij zijn kladden shirtIbroek) grijpen,een tegen stander uitschelden en andere onbehoorlijke dingen doen, want het enige dat een scheids rechter kan (zal) doen is je vijf minuten naar de kant sturen. Nou - en wat is vijf minuten he lemaal. In plaats van onbehoorlijk ge drag tegengaan zou het dat, ik overdrijf zoals gewoonlijk, op den duur zelfs kunnen bevorde- En dan de scheidsrechters. Officieel staat de toepassing "straftijd" los van middelen als "waarschuwing" en "verwij dering". Maar zal dat in de praktijk ook zo werken? De marges zijn soms zo smal. Een voorbeeldje. Bij de scheidsrech ter informeren of er soms een vuiltje in zijn oog zit is een aanmerking en dient met vijf minuten aan de kant te worden bestraft. Hetzelfde zeggen maar er "koeiekop" aan toevoegen is een belediging en dient op zijn minst een officiële waarschu wing op te leveren. Maar zal een arbiter dat straks nog doen? Ik geloof er niets van. Hij stuurt de jongen er voor vijf minuten uit. Dan heeft hij ingegrepen, zijn autoriteit getoond, hij is bo vendien af van het schrijven van een rapportje en allerlei vervelend gedoe achteraf. Maar de speler komt er dan wel heel gemakkelijk van af. En zal zijn woorden de volgende keer zeker niet op een goudschaaltje wegen. Samenvattend: grijpt het scheidsrechterscorps al te gemakkelijk naar de vijf-minu ten regel dat roept het alleen maar groter onheil over zich af dan nu het geval is. Fricandel De bepaling dat een speler die met vijf minuten wordt gestraft binnen de afrastering van het veld moet blijven, getuigt van héél diep inzicht. Want leg je dat niet vast dan wipt zo'n speler even naar de kantine om De stroom geruchten over hormonen/dopinggebruik van Russen in de topsport houdt aan. Dr. Robert Klein, de Fran se arts die een officiële functie had bij de recente WK turnen in Straatsburg, zegt aanwij zingen te hebben dat turnsters van de Sowjet-Unie gebruik maken van z.g. rem-hormonen. Daarmee stelt men de puber tijd (en gewichtstoename) uit. Genoemd werd daarbij de 17- jarige Maria Filatova (foto). De Russen wensten in Straats burg ook geen enkele vorm van doping/hormonencontrole. in deze korte spannende tijd even een broodje fricandel te nuttigen. Bij wedstrijden in de regen zou de vijf-minuten regel dan geen straf maar een puur genoegen zijn. ZEIST - De spelers van het Neder lands elftal die hebben deelge nomen aan de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië hebben tot nu toe 22.000 gulden aan premie ontvangen. Daarmee heeft de KNVB de wedstrijd premies over de periode in Ar gentinië en de voor-wedstrijden in Parijs en Wenen voldaan. Rest nog het bedrag dat ze tegoed hebben van sponsors, ongeveer 30.000 gulden, en het door de or ganisatie aan de KNVB over te maken bedrag. Toch wenste Ton Zwikstra, de schatbewaarder van Oranje, niet te zeggen op hoeveel de spelers ieder kunnen rekenen. "Ik ga er nog steeds van uit, en dan volgens onze verdeelsleutel, dat we organisatie op ongeveer twee miljoen gulden kunnen re kenen. Als ik dat hoofdelijk om sla, plus het bedrag dat de spon sors nog moeten afstaan, lijkt het mij dat de spelers ruim an derhalve ton als premie zullen krijgen. Pas vijftien december krijg ik de afrekening. Hugo Hvvenkamp. Johan Neeskens, Drie verdedigers en één middenvelder van Oranje Ernie Brandts en Huub Stevens, die op het allerlaatste moment werd opgeroepen,omdat de blessure van Johnnie Dusbaba zwaarder is dan zich in eerste instantie liet ADVERTENTIE ZEIST - Middenvelder Jan Boskamp, die in België voor RWDM uitkomt, behoeft er voorlopig niet op te rekenen dat hij in het Nederlands elf tal wordt gekozen. Dat bleek gisteren in het Sportcen trum van de KNVB in Zeist waar het Nederlands elftal zich voorbereidt op de wed strijd tegen Oost-Duitsland. Op een vraag hoe het staat met Boskamp. antwoordde bondscoach Jan Zwartkruis: "Boskamp heeft zich in Ar gentinië tegenover mij niet correct gedragen. Zijn ge drag getuigde van weinig respect voor mijn persoon". René van de Kerkhof wil vandaag een gesprek met de bondscoach. De PSV'er is namelijk niet zeker van zijn zaak. "Ik voel me gewoon niet in vorm. Daarom wil ik eerst nog praten. Mocht Zwart kruis toch beslissen dat ik moet spelen is het mij best. Dan ga ik. Maar van te voren wil ik hem zeggen dat ik mij niet 100 procent voel. Dat ben ik verplicht tegenover mijn medespelers". ZEIST-Jan Zwartkruis heeft het moeilijk. De bondscoach, die tijdens het wereldtiteltoernooi in Argentinië als assis tent van Ernst Happel zoveel goodwill wist te vergaren dat hij met opmerkelijk veel vlagvertoon als technische kopman bij de KNVB werd binnengehaald, moet zich nu al in alle mogelijke bochten wringen om het hoofd boven water te kunnen houden. Door zijn volledig mislukte tacti sche aanpak in het EK-kwalifica- tieduel met Zwitserland (een aanvalslinie met twee centrum spitsen) had zijn reputatie al een vrij ernstige deuk opgelopen. Vervolgens kreeg hij met enkele spelers (Haan en Neeskens) problemen naar aanleiding van zijn selectiemethode, en nu is hij min of meer gedwongen om op een bijna paniekerige wijze zijn keurkorps voor de ontmoeting van morgen met Oost-Duitsland tot stand te brengen. Het zit Zwartkruis ook niet mee, al moet worden opgemerkt dat de Amersfoortse oefenmeester het zichzelf soms onnnodig moeilijk maakt. Nadat vorige week al be kend was geworden dat de boze Haan en de geblesseerde Willy van de Kerkhof niet beschikbaar waren, vielen zondag ook nog Poortvliet en Jansen wegens blessures af. En alsof dat nog niet genoeg was, meldde de in aller ijl opgeroepen Dusbaba zich giste ren ook nog af omdat hij weer last had gekregen van zijn gekwetste middenhandsbeentje en daarom met een gipsverband moest lo pen. PSV'er Stevens was nu naar Zeist ontboden. En daarmee riep de bondscoach automatisch nieuwe vragen op, zoals hij dat zondag ook al had gedaan door Metgod uit te nodigen. Het knelpunt voor de strijd tegen Oost-Duitsland, het derde duel in de reeks kwalificatiewedstrijden voor het Europees kampioen schap, ligt immers bij de bezet ting van Oranjes middenveld. Desondanks nodigde Zwartkruis geen vervangende middenvel ders uit, zoals bijvoorbeeld de al weer enkele weken uitblinkende De Jong, maar vulde hij zijn se lectie aan met spelers, die in hun club in de laatste lijn opereren. „Ik heb inderdaad een tekort aan middenvelders", geeft Zwart kruis toe. „Hoe ik dat probleem wil oplossen? In het tactische concept moeten dié aanpassin gen worden aangebracht, waar door het geheel toch goed loopt. En er zitten onder de zogenaam de specifieke verdedigers spe lers, die ook heel goed op het middenveld uit de voeten kun nen komen. In het moderne voetbal moet dat ook kunnen. Wildschut heeft dat al enkele ke ren aangetoond. En er zijn meer all-rounders. Metgod bijvoor beeld. Ik heb hem als laatste man gezien en ook als vleugelverdedi ger. Hij heeft ook als hangende rechterspits geopereerd en in jong Oranje heeft hij enkele ke ren als middenvelder erg goed voldaan". Het opschuiven van defensieve krachten naar het middenveld mag voor Zwartkruis dan een belangrijk alternatief zijn, hij ris keert daarmee wel conflicten met de clubtrainers. Met name met Kessler, de technische leider van AZ '67. Na de krachtmeting van Oranje met IJsland in Nijmegen had Kessler al ontstemd gerea geerd, omdat de bondscoach Pe ters als rechtsbuiten had laten in vallen. Het ligt voor de hand, dat er opnieuw Alkmaarse protesten komen als nu Metgod op het middenveld dient te acteren. Over De Jong zegt Zwartkruis wel te hebben gedacht, maar dat het selecteren van de Roola-speler zijn beleid zou hebben door kruist. „Ik wil zoveel mogelijk binnen mijn selectie blijven. Ik heb een A-lijst, een B-lijst en een lijst voor Jong Oranje. En hoe groot mijn problemen ook zijn, ik wil de oplossingen toch binnen die groep zoeken. Uiteraard speelt de vorm van de speler daarbij wel een belangrijke rol", aldus de bondscoach, die in dit geval toch wel wat te ver gaat met zijn streven om van Oranje geen duiventil te maken. Over de opstelling wil Zwartkruis nog niet praten. Niet om geheim zinnig te doen, maar omdat hij er nog niet helemaal uit is. Vandaag wil hij in een oefenpartijtje tegen Xerxes nog enkele spelers testen en verder wenst hij nog met zijn selectie in het algemeen en en kele spelers in het bijzonder te praten. „Men kent mijn spelop vatting. Ik speel graag met een sterke basis in de achterste lijn en met veel opkomende mensen. Mijn grote probleem is echter, dat ik mijn spelopvatting op de jon gens moet overbrengen. Ik kan het wel allemaal op een bepaalde manier willen laten lopen, maar het moet eerst nog wel naar de spelers toe worden vertaald" Hoe dan ook, Zwartkruis zal blijven proberen de hoofdlijnen van zijn beleid door te voeren. „Ik vind datje een team moet opbouwen, waarin de specifieke capaciteiten van de spelers het beste tot hun recht komen. En dan gaat het niet in de eerste plaats om de vraag op welke stek een speler staat, maar om de functionele wisselingen. Die moeten op tijd worden uitge voerd. Dat is de kern van het mo derne voetbal. Roda JC gaf in de wedstrijd tegen Ajax daar een goed voorbeeld van. Trainer Ja cobs heeft er twee jaar voor nodig gehad om dat bij Roda voor el kaar te krijgen. Ik probeer nu bij Oranje dat groeiproces op gang te brengen". Mantano halfzwaar. Als je liever met smaak rookt. 4! 50 gr. 2.20 MADRID - Nederland is gisteren bij de loting voor de voorronden van het Olympisch voetbaltoer- i terecht in groep drie a Europese ders kwamen i Israël, België e bus. Als tegenstan- Madrid Spanje, i Frankrijk uit de Het Nederlands amateurelftal speelt eerst twee wedstrijden te gen Spanje. Israël doet dat even eens tegen België. De winnaars van deze ontmoetingen spelen met Frankrijk, dat direct ge plaatst is, een hele competitie om uit te maken welk land zich plaatst voor het Olympisch voet baltoernooi van 1980 in Moskou. Het is overigens nog geheel niet ze ker of Nederland aan het toernooi zal deelnemen. Eën van de be zwaren van Nederland is in ieder geval weggenomen: Men is niet ingedeeld bij Oostbloklanden, die in de regel sterke teams kun nen samenstellen omdat zij het systeem van het staatsamateu- risme, een verkapte vorm van professionalisme, kennen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11