Vinyl op de vloer dedoe-het-zelver weet er raad mee Legepottenenflessen bruikbaar materiaal EVEN WETEN WAT HET IS Tijdens vakantie kan men heel wat ideeën opdoen Binddraad vervangt bindtouw Vlaslinnen 'J'MPIX MAANDAG 13 NOVEMBER 1978 EXTRA PAGINA 9 Uit het assortiment materialen voor wanden en vloeren is vinyl niet meer weg te denken. Het wordt in tal van fraaie uitvoeringen aangeboden. Maar behalve de decoratieve func tie heeft vinyl nog meer goede en praktische eigenschappen. Het is een halfzacht produkt. Voor vloerbedekking betekent dit dat men bij het belopen dezelfde er varing heeft als op tapijt. Het on derhoud is echter net zo simpel als bij harde vloeren, bijvoor beeld plavuizen. Toch is er ook bij vinyl veel verschil in samenstelling. De onderlaag kan bestaan uit jutevilt, kurk, polyestervilt en een verende as best laag. Wie dan ook bezwaar heeft tegen het gebruik van as best in huis, kan beter in plaats van vinyl op de vloer het natuur- produkt linoleum nemen. Daar van is kurk de voornaamste grondstof. Bij vinyl bestaat de bovenste laag uit polyvinylchloride, kortweg PVC genoemd. Dat kan in kleu-, ren en diverse reliëfuitvoeringen worden gemaakt. Soms is het dessin alleen op de bovenste laag aangebracht, maar bij andere soorten zijn de patronen door en door verwerkt. In de PVC slijtlaag bevindt zich onder meer een zogenaamde „weekmaker". Dat is een chemi sche stof die ervoor moet zorgen dat het materiaal soepel blijft en niet gaat barsten. Het is wel èèn van de duurste grondstoffen voor het maken van PVC-vloerbedek- king. Het ligt dan ook voor de hand dat de concurrentie een fa brikant wel eens aanzet tot het gebruik van minder goede weekmakers. Er zijn er die tame lijk vlug uit de PVC-laag ver dwijnen, waardoor het materiaal gaat barsten. Dit verschijnsel doet zich veelal voor bij goedko pere soorten. Gebruiksduur De gebruiksduur van vinylvloeren wordt voor een belangrijk deel bepaald door de kwaliteit van de PVC-toplaag. Is dit laagje van een matige kwaliteit door een minder soort weekmaker en een dessin dat er als het ware opgedrukt is, dan gaat de vinylvloer natuurlijk niet zo lang mee. Een verschijnsel dat zich dikwijls voordoet bij op vallend goedkope soorten is een geurtje dat dagenlang in huis ver spreid wordt. Het ontstaat door de weekmaker, die min of meer oplost. Een goede kwaliteit vinylvloer heeft een gemiddelde levensduur van acht tot tien jaar. Vochtbestendig De kwaliteit van de onderlaag is vanzelfsprekend ook van groot belang. Als de ondervloer kurk droog is, kan een volkomen wa tervaste onderlaag achterwege blijven. Is dat niet het geval, dan komt men niet uit onder een elas tische laag van asbestvezels. De vinylvloerbedekking wordt in dit geval geplakt met een witte kunstrubber kit. Voor drie tot vier vierkante meter is èèn liter kit nodig. De verende asbestlaag maakt vloe risolatie overbodig. Deze laag vormt zelf een uitstekende isola tie. Niet alleen ten aanzien van vocht, koude en warmte, maar ook voor wat betreft de woonge- luiden. Daardoor wordt ook het binnendringen van burengelui- den tegengegaan. Doorgaans worden deze vloerbedekkingen uitsluitend in vertrekken waar het altijd nat is, zoals keukens en badkamers, toegepast. Omdat vinyl door zijn isolerende laag warm aanvoelt, is het eigen lijk overal in huis toepasbaar Kinderen spelen graag op zo'n vloer en bij valpartijen kan aan raking met deze vloer weinig kwaad. Natuurlijk kan vinyl ook in woon- en slaapkamers worden gebruikt. De kinderen worden niet geremd door dure, kwetsba re materialen. Of de inrichting nu klassiek of modern is, het dessin voegt zich naar alle woonstij len. Doe-het-zelvers zullen met het leg gen van vinyl op vloeren weinig Zelfs voor de openhaard doet vinyl het goed als vloerbedekking ruimte met vijf centimeter extra voor het snijden. De tweede en eventueel volgende banen krij gen een zodanige lengte dat men „op rapport" kan leggen. Dat wil zeggen dat het patroon van de banen in elkaar over moet kun nen lopen. Raadpleeg hiervoorde handelaar bij het aanschaffen van de vloerbedekking. Hij kan bere kenen hoeveel extra materiaal men moet kopen om de banen op patroon naast elkaar te laten lig gen. De eerste baan wordt op maat afge sneden en tegen de wand ge schoven. Dan de tweede baan er tegen aanleggen. Altijd „gestort", dus ten opzichte" van de eerste baan 180 graden gedraaid. Het „rapport" van beide banen door schuiven en op elkaar laten aan sluiten. De tweede baan moet de eerste zodanig overlappen dat op de naad weereen volledige figuur wordt gevormd. Als het motief van de twee banen onderling verloopt, kan men de tweede baan met de rugzijde naar buiten stijf oprollen. Na enige tijd weer uitrollen en alsnog op patroon leggen. Het materiaal voegt zich dan gemakkelijker Op de plaats waar de banen elkaar overlappen, worden deze met een Stanleymes langs een zware sta-_ len lineaal tot op de ondergrond" doorgesneden. Afgesneden stro ken worden verwijderd. Los of vast leggen Men kan kiezen uit twee mogelijk heden. Vinyl laat zich namelijk ook los plaatsen, zodat het even tueel later verhuisbaar is. Men werkt dan met dubbelzijdig plakband. Volledig plakken kan ook. Dan moet de vloer in zijn ge heel met kit worden bestre ken. Bij los leggen, worden twee of meer banen onder de hele lengte van de naad beplakt met dubbelzijdig plakband. Nadat één bescherm laag is afgestroopt, kan men die op de vloer plakken. Daarna de bovenste beschermstrook ver wijderen en de beide banen ge lijkmatig aandrukken. Op deze wijze kan men langs de randen van het vertrek, niet meer dan twee millimeter vanaf de plint, plakband plaatsen. Bij volledig plakken is de werkwij ze als volgt. De pasgesneden ba nen tot de helft terugslaan. Ver volgens het plakmiddel op de vloer uitgieten en waaiervormig uitstrijken. De banen terugklap- pen op het kitbed. Vervolgens met een plank, waar een doek omheen is gewonden, de banen vanuit het midden naar de kant toe uitwrijven, om eventuele luchtbellen te verwijderen. Direct na het leggen gaat men de naden en randen afdichten. De naden moeten schoon zijn. Ver harde kitresten aan de bovenkant van het materiaal met een doekje met terpentine verwijderen, ver se kit met een vochtige doek. Het afdichten meot gebeuren met een elastisch blijvende voegpasta, bijvoorbeeld Winoliet van Euro col. Vinyl mag nooit met vloerwas of andere vette middelen worden onderhouden. Vettige substan ties kunnen namelijk de week maker aantasten. Bovendien vormt zo'n waslaagje een „vuil- vasthouder" problemen hebben. Als regel geldt: grote patronen in grote ruimten, kleine patronen in een klein vertrek. Daar kan uiteraard ook van afgeweken worden. Soms kan een groot dessin op een kleine oppervlakte een prima ef fect geven. In het bijzonder daar waar het materiaal behalve op de vloer ook tegen de wand wordt aangebracht. Het beste kan men van de te beleg gen ruimte eerst een nauwkeuri ge plattegrond tekenen. Hierop alle maten precies aangeven. Ook die van deuren en deurposten. Geef tevens de plaats van de ra- Ondergrond Vinylvloerbedekking kan in prin cipe op elk soort ondervloer ge legd worden, hout of steenachtig. De ondervloer dient in elk geval volkomen vlak te zijn. Gaatjes, kieren, open naden en putjes moeten eerst worden opgevuld met een vulmiddel. De onderlaag dient drukvast en droog te zijn. Vinyl kan niet over weke vloer bedekking, zoals tapijt of een zacht isolatiemateriaal, gelegd worden. Banen opmeten De banen worden zó gelegd, dat de naden ertussen loodrecht op de wand met de meeste ramen staan. De eerste baan moet een lengte hebben als die van de te beleggen Wie een klein beetje wil ervaren wat skiën is kan voor 140,- een ski-weekeinde doorbrengen in het Sherathon Hotel Schiphol Inn. In samenwerking met de 5 augustus geopende kunstskibaan De Meerberg is er een hotel-ski-weekeinde tot stand gekomen. Het weekeinde duurt van vrijdag 18.00 uur tot zondag 12.00 uur. Daarbij is inbegrepen 2 overnachtingen en ontbijt, twee lesuren en twee vrije uren op de skibaan. Als vervanger van het bekende bindtouw, dat als het éénmaal is geknoopt „nooit" meer is los te krijgen, is thans een handiger soort binddraad verkrijgbaar. Dit produkt wordt geleverd in rollen van 50 meter en bestaat uit dun rond staal, dat overtrokken is met een laagje plat plastic. Het draad bevindt zich in een afrolapparaat, waarop een schaar is aange bracht. Men trekt de gewenste lengte eruit en knipt het door met een druk op de schaar. Met dit zogenaamde „Tiefix"-draad heeft men veel mogelijkheden. Door een simpele draaibeweging van duim en wijsvinger wordt de sluiting gemaakt. Het kleine apparaatje kan overal mee naar toe worden genomen en is altijd voor gebruik gereed. Bo vendien zijn navulrollen los te koop. Het „Tieflx"-afrolapparaat met 50 meter draad kost f 4,95 inclusief BTW. Verdere inlichtingen verstrekt Ol- man Handelsmaatschappij BV, Postbus 84. 2400 AB Alphen aan de Rijn (01720-72668). lemaal rond de ties moet lopen. Dan blaast men even in de fles, terwijl men de hand onder de flesbodem houdt. Ook kan men de fles vol laten lopen met koud water. Nu houdt men de twee helften in de hand. Het vereist meestal wel enig experimenteren voor het gewenste resultaat is be reikt. De scherpe randen worden, als ze droog zijn, met schuurpa pier glad gemaakt. Zodra de bakjes gereed zijn, kun nen de cactussen erin. De potten worden met een laag grove pot scherven opgevuld. Daarop komt een laag scherp zand en dan ge bruikt men naar wens zilver- of schelpenzand, stukjes geklopt marmer, aquariumgrind of iets dergelijks. In het midden blijft een kuil, die steeds wordt opge vuld met cactusaarde. Hierin wordt dan het plantje gezet. Rondom de cactus komt dan ook nog een laag geklopt marmer. Bij het inrichten van de woning is textielbekleding onmisbaar. Vlaslinnen bijvoorbeeld is een produkt dat zeer goede eigen schappen heeft om te worden verwerkt tot interieurstoffen. Door de natuurlijke verdikkin gen in de garens ontstaat een le vendige structuur. Als wandbe- kleding wordt het steeds meer toegepast. Het materiaal is deco ratief. Bovendien gaat het heel lang mee en het is opmerkelijk kleurecht. Nadere informatie verstrekt het Vlaslinncnbureau, Herengracht 453, 1017 BS Amsterdam, tele foon 020-257440. Als u aan een nieuwe droogkap toe bent. is het misschien de moeite waard om de gecombineerde droogkap Istyling-set eens te be kijken die de firma Braun zojuist heeft uitgebracht. Want die heeft de moderne hairstyler weten te combineren met het principe van de droogkap. in plaats van een ijna onbeweeg lijke helm op een vaststaande pootheeft deze firma nu een soort luchtkussen (lichtgewicht) ont wikkeld aan een vier meter lang snoer zodat u nu in elk geval de hele kamer door kunt lopen als u uw haar droogt. De prijs van deze droogkap Istyling- set is f109,-. Lege flessen en jampotjes worden meestal zonder meer in het vuil nisvat geworpen. Statiegeld krijgt men immers toch niet. Maar met dat uitgediende ver pakkingsmateriaal kan een doe- het-zelver nog heel wat doen. Als men een fles bijvoorbeeld door snijdt, blijft er een decoratief bakje over, waar cactussen het goed in doen. Het snijden van glas gaat eenvoudig. Men heeft een scherpe glassnijder nodig, een paar waxinelichtjes en schuurpapier. Het principe van glassnijden berust op het door breken van de spanning, die al tijd in glas aanwezig is. Door op een bepaalde plaats een kras met de glassnijder te maken en deze plek daarna te verhitten, zal het glas keurig barsten. Van flessen en jampotjes kunnen heel decoratieve bakjes worden gemaakt. Eerst worden eventuele etiketten van de potten afge weekt. Men legt een doek of krant op de tafel waarop gewerkt wordt, om glassplintertjes op te vangen. Nu wordt een ronde fles op de gewenste hoogte ingekrast met de glassnijder. Het best kan men onder de fles een stukje tri plex of iets dergelijks leggen. Zo wordt voorkomen dat krant of doek met de fles meedraait. Voordat men begint, wordt een druppeltje petroleum of terpen tine op het wieltje van de glas snijder aangebracht. Men zet een vol conservenblik op de krant en men drukt met een hand de glas snijder met de platte kant vast op de rand van het blik. Met de ande re hand wordt tegelijkertijd de fles tegen de glassnijder en op de ondergrond gedrukt en rondge draaid. Men moet nu zorgen dat er rondom de fles een aaneenge sloten kras komt. Als dit is gelukt, legt men weer een krant neer en hierop worden twee waxinelichtjes in houdertjes ach ter elkaar gezet. Gewone kaarsen zijn ook wel bruikbaar. Men draait nu de fles snel en vooral in gelijkmatig tempo rond. De fles moet overal even warm worden. Het is echt belangrijk dat die op de juiste temperatuur komt. Dat moet men uitproberen. De fles moet flink warm aanvoelen, maar ook weer niet te warm. Daarna wordt de fles haastig rondge draaid onder de koude kraan. Een flinke waterstraal moet op de kras komen. Als alles goed is ge gaan, ziet men op de kras een zil verachtig schitterende streep ter breedte van de glasdikte, die he- Reizigers die over de grens om zich heen kijken, komen al gauw op de aardigste ideeën, die in de komende maanden thuis met fantasie, degelijk materiaal en het juiste gereedschap kunnen worden uitgevoerd. In Duitse hotelletjes is de ontbijtruimte veelal voorzien van hoek banken. Aan zo'n tafel met bank en extra stoelen kan heel het gezin plaatsnemen. Het kan ook in Nederlandse eetkeukens een oplossing zijn voor ruimteproblemen. Men hoeft dan immers niet uit te gaan van de traditionele tafel met vier of zes stoelen. Een dergelijke hoekbank kan best zelf gemaakt worden van blank vuren. Dat materiaal is uitstekend als timmerhout en voordelig in de aanschaf. Men maakt er een frame van. Dat wordt bekleed met meubelplaat. Vraag bij de vakman advies bij het bepalen van de juiste maten. Vooral de diepte van dë zitting moet goed berekend worden. Men gebruikt de bank immers aan de eettafel. Een te diepe en lage zithouding is dan niet gewenst. Nadat de houten constructie gereed is, kan men een stoffering aanbrengen. Katoenen cretonne, dat in tal van kleuren en bloem- dessins bij de woninginrichter te koop is, laat zich makkelijk verwerken. Men maakt er kussens van voor de zitting en rugkus sens die met koperen haakjes worden gehangen. Die haken schroeft men in de rugleuning van de hoekbank. Geeft men de voorkeur aan een losse bank, zonder vaste rugleuning, dan kan langs de muur een fraaie gebeitste plank worden aangebracht. Die is eveneens voorzien van haken voor de rugkussens. Deze aanpak zal uiteraard het timmerwerk vergemakkelijken. Desgewenst komt tegenover de bank aan de andere kant van de tafel nóg een losse bank met dezelfde bekleding. Een tafekleed of loper in overeenkomstige kleuren maakt het geheel compleet. Een houten achterwand kan daarbij sfeervol zijn. Wandplaten in verschillende houtsoorten, zoals eiken, essen of teak. zijn kant en klaar in de doe-het-zelf-zaak te koop. Hubo levert ze bijvoorbeeld al voor prijzen vanaf f55,40 per plaat bij een breedte van 122 centimeter. Ze zijn tevoren geschuurd en gelakt en kunnen zon der verdere behandeling worden aangebracht. Daarmee kan men van be keuken een verlengstuk van de woonkamer maken. Of er zelfs een tuinkamer mee creëren. De vaak steriele sfeer van het kookdomein wordt met houten betimmeringen volledig door broken. Naar verkiezing houdt men de wand blank gelakt, waarmee een modern interieur wordt verkregen. Of donker ge beitst, wat romantisch aandoet. Slapen op z'n Frans Wie in een van de betere Franse hotels heeft gelogeerd, zal ontdekt hebben dat slapen in een hemelbed een bijzondere ervaring is. Thuis kan zoiets met betrekkelijk weinig materiaal en een be scheiden budget ook verwezenlijkt worden. Wie toevallig in het bezit is van een ouderwets ijzeren ledikant, kan een bovenbouw maken van stalen buizen. Die hoeven niet zo sierlijk te zijn. Men bekleedt ze daarna toch met stof en gordijnen. Een houten bed is ook om te toveren tot een slaapruimte met baldakijn. In dat geval worden houten staanders gebruikt die men zelf of door een meubelmaker van fraaie gedraaide figuren kan laten voorzien. Deze sierlijke staanders hoeven, wanneer ze geverfd of gelakt zijn, uiteraard niet bekleed te worden. Het gaat dan alleen maar om de bovenconstructie met dwarslatten en roeden. Daaraan worden gordijnen bevestigd. In woninginrichtingzaken zijn thans weer de grote houten ringen te koop die met lussen van gordijnstof de verbinding vormen tussen draperie en roede aan de bovenkant. Wie aan een nieuw bed denkt, kan een zelfbouwpakket kopen. Hubo brengt een simpel in elkaar te zetten bed met bijpassende lattenbodem in een éénpersoonsmaat voor 89,45. Voor het op bergen van kussens en dekens zijn er bijpassende laden op rol letjes, die 45 gulden per stuk kosten. De keus van de bekledingstof is bepalend voor het eindresultaat. Kiest men gestreept katoen in koele kleuren, dan zal men het effect van een Scandinavische slaapruimte bereiken. De Fransen houden het liever op romantische bloemdessins. Daarmee ver vaardigt men een sprei, de gordijnen rondom het bed, overgor dijnen voor het raam, overtrek voor sluimerrollen of kussens en een volant langs het baldakijn. Behang in dezelfde motieven als stoffering is ook te koop. Daarmee kan zelfs de achterwand van het bedgedeelte ook nog in die stijl worden gehouden. De bovenbouw op een bestaand bed kan ook achterwege blijven. Men werkt dan vanuit het plafond. Vier houten ogen, die in de zoldering worden geschroefd en groot genoeg zijn als geleider voor een ronde stok, vormen dan de „hemel". Die ronde stok kan desnoods een doodgewone bezemsteel zijn. De lengte volgt de afmeting van het bed. In veel gevallen zijn eenpersoonsbedden 80 centimeter breed en 190 centimeter lang. Wie echter de manier van slapen in het buitenland waardeert, zal die afmetingen groter nemen. Negentig centimeter breed en twee meter lang zijn maten die meer bedcomfort bieden. Overdekt terras Huizen in de Bondsrepubliek en vooral Oostenrijk hebben dikwijls overdekte terrassen. Een buitje kan geen kwaad.Men zit comfor tabel droog en geniet van het uitzicht. Waarom dit ook niet in de eigen tuin toegepast? Naar binnen bij de eerste regendruppels is dan niet meer nodig. Men kan bijvoorbeeld onder pvc-golfplaten wind- en regenvrij buiten zitten. Dat materiaal is simpel op maat te zagen en te boren. Schroeven en spijkers in verzinkte uitvoe ring maken dat een en ander niet gaat doorroesten. Let er wel op dat altijd boven op een golf wordt gespijkerd. PVC-golfplaten zijn in naturel en diverse kleuren leverbaar. Een formaat van 153 bij 66 centimeter kost nog geen tien gulden. Wil men een zijwand van het terras dicht maken dan znn rabatdelen daar geschikt voor. Het gaat hier om brede planken die aan één kant smal aflopend zijn. De volgende plank schuift er overheen. Breng ze aan mei de holle zijde naar boven, zodat er geen vocht in de naden kan komen. Rabatdelen worden in grenen- en vuren hout geleverd. Ze moeten worden behandeld met een impreg neermiddel tegen weersinvloeden. Laat het dak ongeveer 20 centimeter over de zijwand uitsteken. Dan is hier de mogelijkheid smeedijzeren of pvc-ketels op te hangen waarin geraniums en fuchsia's bloeien. Een halfhoge wand biedt ook ruimte aan zelfgemaakte houten plantebakken, bestemd voor kleurrijke bloeiers. Pas dan bereikt men enigszins het sfeervolle effect dat van zo'n buitenlands terras uitgaat. Belgische badkamer Thuiskomend van een reis door België, zal men de zuiderburen benijden om hun sfeerrijke badkamers. In ons land bestaan een voudige methoden om saaie tegelwanden een fleuriger aanzien te geven. Er is bijvoorbeeld vinylbehang te koop in de meest aardi ge kleuren en dessins. De pvc-kwaliteit wordt met een speciale lijmsoort zelfs over oude tegels geplakt. Vrij blijvende muurge deelten kunnen met latexverf in een bijpassende kleur worden geverfd. Zelfs wanden die hier en daar afgebrokkeld zijn, worden hiermee goed gecamoufleerd. Vooral wanneer men een levendig behangpatroon kiest. Een rolgordijn in de kleur van de verf com bineert daar goed mee. Het kan na de vakantie ook geen kwaad eens op zoek te gaan naar nieuwe bergmogelijkheden. In de badkamer kan bijvoorbeeld een kunststof vouwbox dienst doen, bekleed met duurzaam vi nyl dat bestand is tegen vocht en zuren. Wanneer de achterwand van de box in een speciale groef gezet is, hoeft deze alleen maar te worden dichtgevouwen. Er kunnen ook laden, deurtjes en leg planken worden bijgeleverd. Voorbeeld: twee witte vouwboxen, enkele legplanken en speciale ophanglatten vormen een handig meubel voor een massa toiletartikelen. Men kan er ook de wasta fel in wegwerken of er een kastenwand mee samenstellen. Doe- het-zelvers vinden hierin ideale hulpmiddelen bij het in stijl brengen van de natte cel. Zo levert de grote vakantie allerlei buitenlandse ideeën op, die in eigen land (en huis!) uitstekend kunnen worden ingevoerd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9