Tegenaanval Tanzania tegen Oeganda mislukt NAAST HET NIEUWS Demonstratie tegen landbouwpolitiek Mulder legt nog een functie neer Arabië kan de sjah niet missen Ongezouten kritiek tijdens FDP-congres gag MAANDAG 13 NOVEMBER 1978 Door half miljoen Portugezen LISSABON (GPD) - Ongeveer een half miljoen Portugezen demonstreerden za terdag tegen de landbouwpolitiek van de regering en de aanhoudende prijsstijgin gen. De demonstratie, georganiseerd door de vakbonden, werd gesteund door vrij wel alle partijen ter linkerzijde van de so cialisten. De kleinere links-radicale par tijen dringen nu aan op de voortzetting van het protest in een algemene sta king. De manifestatie vormt tot nu toe het hoog tepunt van de beweging tegen de demis sionaire landbouwminister Vaz Portugal. Ook de socialisten hebben bij monde van de vroegere staatssecretaris van landher vorming, Antonio Campos, geprotesteerd tegen „de machtswillekeur" van het mi nisterie bij de teruggave van land aan vroegere grootgrondbezitters. Campos verklaarde eventueel een wetswij ziging voor te stellen in het parlement om aan de acties van het ministerie een eind te maken. De demissionaire regering be roept zich er op niet anders te doen dan de wet uit te voeren die de socialisten zelf vorig jaar hebben aangenomen. Volgens die wet moet een groot deel van de in 1975 bezette grond aan de vroegere eigenaren worden teruggegeven. Met die teruggave is nu een een paar weken geleden begonnen, begeleid door veel po- litiegeweld. De landarbeiders van de coö peraties en collectieve boerderijen verzet ten zich tegen de teruggave omdat het volgens hen een terugkeer betekent naar een tijdperk van werkloosheid, honger en uitbuiting. Antonio Campos verwijt demissionair mi nister Vaz Portugal de wet maar heel een zijdig uit te voeren. Volgens de wet zou den ook steunmaatregelen voor de land arbeiders getroffen moeten worden, maar daar is nu geen sprake van. Een eventueel socialistisch wijzigingsvoorstel kan reke nen op de steun van de communisten, die de huidige wet steeds ongrondwettig hebben genoemd. Met de socialistisch-communistische meer derheid in het parlement kan dan op een voudige wijze een eind worden gemaakt aan de gewraakte politiek. Toch blijft het niet boteren tussen de twee grootste linkse partijen. De Algemene Arbeiders Unie (UGT), onlangs opgericht als de so cialistische tegenhanger van de meer communistisch georiënteerde Eenheids vakcentrale, keerde zich tegen de demon stratie van afgelopen zaterdag. Het stand punt van de UGT bleek zaterdag echter weinig gewicht in de schaal te leggen. NAIROBI (ANP) - Tanzania is tijdens het weekeinde in het grensconflict met Oeganda een zwaar tegenoffensief be gonnen, maar dit is voor Oeganda afgeslagen, zo heeft radio Oeganda gisteren bekendgemaakt in een bericht dat in Tanzania bevestigd noch tegengesproken werd. President Samora Machel van Mozambique (Links) bezocht gisteren Tanzania. Hij sprak daar met de Tanza- niaanse president Nyerere. Over de aard van hun gesprek werd na afloop geen mededeling gedaan. MAINZ (GPD) (GPD) - De 83-jarige FDP-bestuurder William Borm uit Berlijn heeft gisteren op de eerste dag van het 29e partijcon gres van de liberalen in Mainz ge zegd dat de partij nog lang niet uit het slop is. De verkiezingen in de deelstaten Hamburg en Neder- saksen, waar de FDP minder dan de kiesdrempel van 5 procent haalde en dramatisch uit de deel staatparlementen verdween, wa ren volgens Borm geen toevallige „bedrijfsongevallen". Weliswaar haalde de FDP in Beieren en Hessen iets meer dan 6 procent, maar dat is nog altijd uiterst wei nig, aldus William Borm. Hij verweet de leiding van de partij dat zij geen consequente liberale politiek voert, die in de eerste plaats de liberale rechtsstaat moet beschermen. Als voorbeeld hiervan noemde hij de Oostpoli- tiek, de rechtspolitiek, de vor- mingspolitiek, de mediapolitiek en de democratisering. Allemaal gebieden, waar volgens Borm eens liberale politici de toon aan gaven. Hij deed een beroep op het congres om door een heldere koers de. burgers opnieuw duidelijk te maken wat de FDP precies wil. Met name de partijtop moet zich volgens Borm weer bewust wor den wat aan de basis leeft. William Borm sprak ongeveer drie kwartier en hij werd met luid ap plaus beloond. De partijleiding was daarentegen zeer nijdig en vond het een schande dat hij zo lang de gelegenheid had gekre gen om zijn opmerkingen te spuien. „Een dreun voor partij voorzitter Hans Dietrich Gen- scher" was de algemene opvat ting. Genscher (minister van buiten landse zaken) had een lauwe openingsrede gehouden. Hij sprak zich persoonlijk uit vóór veijaring van oorlogsmisdaden na 31 december 1979 en keerde zich daarmee tegen de opvattin gen van de SPD-politici Wehner (fractievoorzitter) en Vogel (mi nister van justitie). Over de Berufsverbote zei de FDP- voorzitter dat zijn partij van me ning blijft dat extremisten, die tegen de democratie zijn, niet in overheidsdienst mogen. Wel vindt hij dat dit besluit liberaal moet worden toegepast; dat er geen automatische controle moet komen op mensen die bij de overheid solliciteren. Verder leg de hij de nadruk op de verant woordelijkheid van de FDP voor het milieu en de Derde We reld. Het congres besloot op voorstel van voorzitter Genscher dat Guenter Verheugen (34) secretaris-gene raal van de FDP wordt. Dat bete kent dat hij niet alleen organisa torisch leider van de partij is, maar ook politieke volmachten heeft. Verheugen is nu na Gen scher de machtigste man van de FDP. Dochter van sherrykoning weer vrij MEXICO (REUTER) - De Mexicaanse politie heeft za terdag de 36-jarige mevrouw Brenda Rodriguez, de doch ter van de rijke wijnbouwer Pedro Domecq die vorige week werd ontvoerd, weten te bevrijden zonder dat er een schot is gelost. Een woordvoerder van de poli tie die dit bekendmaakte, zei dat er kennelijk nog geen los geld was betaald. De ont voerders hadden een losgeld van een miljoen dollar geëist. Volgens de politie zijn vijf ont voerders gearresteerd. Een wist te ontkomen. Onder dekking van de duisternis en een zware artilleriebarrage over de rivier de Kagera bij de weste lijke oever van het Victoriameer poogden volgens een woord voerder van de Oegandese presi dent Amin in de nacht van zater dag op zondag 300 Tanzanianen in 10 boten de stroom over te ste ken. Oeganda schoot alles kapot en geen Tanzaniaan kwam aan de overkant. "Daar velen niet kon den zwemmen konden de Kage- ra-krokodillen waar het gebied om bekend staat een gevecht om hun lichamen beginnen", zo zei de woordvoerder. "De inlichtin gendienst liet zondag de opna men aan president Amin horen die zij op de band hadden ge maakt van het verschrikkelijke gegil dat te horen was toen de krokodillen aanvielen", zo voeg de hij hieraan toe. Volgens radio Oeganda wil Amin, die ruim tien dagen geleden het Oegandese grondgebied tot aan de Kagera uitbreidde ten koste van Tanzania, zijn troepen in het bezette gebied versterken en verder Tanzania laten inrukken, als er geen eind komt aan de te genoffensieven. President Nyerere van Tanzania verklaarde intussen alleen maar te willen instemmen met een be middelingspoging van de Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid, als de OAE eerst de agressie door Oeganda veroordeelt. De Algerijnse leider Boumedienne heeft zich volgens berichten uit Dar es Salaam solidair verklaard met Tanzania en in een bood schap aan Nyerere, naar men zei, de onvoorwaardelijke terugtrek king van de troepen door Amin geëist. President Daniel Arap Moi van Ke nia heeft zijn bemiddeling aan geboden, als Oeganda zijn troe pen terugtrekt. In de Keniase hoofdstad Nairobi noemde de blanke adviseur van Amin Bob Astles als Oegandese voorwaarden voor een vreedza me oplossing van het conflict er kenning van de regering van ,Amin door Nyerere, stopzetten van Tanzaniaanse hulp aan de verdreven Oegandese president Milton Obote, die in Tanzania in ballingschap leeft, en de belofte Oeganda niet aan te vallen. Als er geen oplossing voor het conflict zou worden gevonden, zou Oe ganda erop voorbereid zijn zijn troepen nog "vele jaren" aan de rivier de Kagera te laten, aldus Astles. Moskou uitte gisteren via het par tijblad Prawda lichte kritiek op het bezetten van Tanzaniaans grondgebied door Oeganda, doch verweet ook het Westen te willen profiteren van het conflict. Het blad, dat overigens een vreed zame oplossing aanbeval, legde namelijk een verband tussen dit conflict en de Rhodesische aan vallen tegen kampen van guer rillastrijders in de buurlanden Zambia en Mozambique in die zin dat de imperialisten en kolo nialisten naar zijn mening hopen dat de situatie in het gebied zo danig zal verslechteren, dat ge wapend ingrijpen ten behoeve van het bewind van premier Smith van Rhodesië ge rechtvaardigd zou zijn. ZALM Een inwoner van Quistreham in het Westfranse Normandië liep met zijn honden langs het kanaal van Caen naar zee toen hij een pracht exerpplaar van een zalm zag. Bij gebrek aan beter maakte Patrick Desrame een lus in de honden- riem en ving er de zalm in. Vijf kilo woog het dier. HELIKOPTER Zwitsers in het kanton Ticino keken vreemd op toen helikopters landden bij de plek waar zij, in strijd met de wet, afval en dode bladeren verbrandden. Uit de toestellen stapten twee agenten die het doven van de vuren eisten en een forse boete oplegden. De regering van Ticino ging tot het inzetten van helikopters over naar aanleiding van de bosbranden die zich hier vaak voordoen. SNEEUW De winter heeft in het Amerikaanse noordwesten zijn intrede ge daan met hevige sneeuwstormen in de staten Wyoming, Colora do, Montana en Zuid-Dakota. In de streek van Sheridan in Wyoming bereikte de sneeuwlaag een dikte van bijna een meter en de scholen bleven dicht. De tempe ratuur daalde ook: van 20 graden boven nul tot 20 onder, binnen een tijdsbestek van 48 uur. KUNSTMEST Het woestijnzand vormt onder invloed van het zonlicht op natuur lijke wijze van het stikstof in de lucht ammoniak en wel zo goed dat de woestijnen grote kunstmestfabrieken zouden kunnen worden die geen energie gebruiken, aldus een Amerikaanse on derzoeker, prof. Gerhard Schrauzer. De onderzoeker meent dat mogelijk al over enkele jaren met be hulp van woestijnzand winbaar ammoniumfosfaat verkregen kan worden, een bekend soort kunstmest. JOHANNES DE DOPER De correspondent van het Egyptische blad Al Ahram heeft van daag geschreven dat hij een lijkkist gezien heeft die volgens monniken de stoffelijke overblijfselen van Johannes de Doper zou bevatten. De kist bevindt zich in een klooster in de westelijke Egyptische woestijn. De traditie van de Oosters orthodoxe kerk wil dat het lijk van Johannes de Doper in de vijfde eeuw na Christus uit Palestina naar de Egyptische stad Alexandrië aan de Middellandse Zee was overgebracht. Het zou in de elfde eeuw naar het klooster zijn vervoerd en daar verborgen omdat de christenen toen werden vervolgd. GOED NIEUWS De Engelse krant 'Sunday Times' heeft de Britse prins Charles gisteren een voorpagina met 'goed nieuws" als cadeau gegeven ter gelegenheid van diens dertigste verjaardag morgen. Het blad biedt de kroonprins dit cadeau aan nadat prins Charles eerder dit jaar op een persbijeenkomst had geklaagd over de neiging van de kranten om alleen maar slecht nieuws te geven. De voorpagina wordt vermeld hoeveel babies er de afgelopen week in Engeland zijn geboren, dat er in die week 8000 paren zijn getrouwd, dat 92 procent van de post die week op tijd is bezorgd en dat de Big Ben alweer de juiste tijd aangaf. GRAPPEN Op een feest dat Betty Ford, vrouw van de vroegere Amerikaanse president Ford, donderdagavond in het dure Newyorkse Hotel Waldorf-Astoria gaf voor tweehonderd vrienden en kennissen uit de regeringsperiode van haar man, heeft Henry Kissinger als ceremonimeester een paar grappen gelanceerd. Zo zei de vroegere minister van buitenlandse zaken onder meer „Binnen de regering Carter neemt de president alle beslissingen, zoals wie gebruik mag maken van het zwembad van het Witte Huis. President Ford maakte mij het alleen moeilijk toen ik pro beerde op water te lopen" En: „Ik wist zeker dat deze regering economisch moeilijkheden had toen een onbekende naar me toekwam en zei: „Brother can you spare a yen" PRETORIA (Reuter) - Dr. Connie Mulder, die dinsdag aftrad als Zuidafrikaans minister van plu- rale betrekkingen, heeft zaterdag aangekondigd, dat hij ook het leiderschap van de aan het be wind zijnde nationale partij in de provincie Transvaal in de loop van deze maand zal neerleggen. Dinsdag heette het officieel, dat de 53-jarige Mulder was afgetreden naar aanleiding van de onthulling van een schandaal waarbij hij be trokken was. Mulder wordt ervan ADVERTENTIE V\e\ r\e V^a \J BEIROET (GPD) - Vrijwel de ge hele Arabische wereld heeft er geen enkel belang bij als de sjah van Iran ten val wordt gebracht. Een machtswisseling in dat land, waarbij een links-nationalistisch bewind aan de macht komt of waarbij een "Islamitische re publiek" wordt uitgeroepen, zou de verhoudingen tussen Iran en zijn Arabische buren dermate verstoren dat - zo valt in Arabi sche diplomatieke kringen in Beiroet te beluisteren - men de voorkeur blijft geven aan het pro- westerse regime van de sjah. Dit is niet altijd zo geweest: in de jaren vijftig en zestig werd Iran door de Arabieren als "imperia listisch bolwerk" en als "broei nest" beschouwd, waar de CIA, de Savak (Iraanse inlichtingen dienst) en Israëlische geheime agenten hun snode plannen te gen de Arabieren smeedden. Iran is lid van de Cento, het militaire pact waarin ook Turkije en Pakis tan, met Engeland en de Ver enigde Staten als "waarnemers" verenigd zijn. Het Arabisch nationalisme heeft zich altijd verzet tegen deze pro- westerse verdedigingsorganisa tie, waaraan Iran tot aan de dag van vandaag meewerkt. Hoewel de sjah van tijd tot tijd kritische opmerkingen maakt over Israël, heeft Iran - onder Amerikaanse druk weliswaar - de olieleveran ties aan Israël voortgezet, ook voordat de Arabieren Israël stil zwijgend als "blijvertje" in het Midden-Oosten accepteerden. Toen Engeland in 1971 zijn militai re aanwezigheid in de Perzische Golf sterk verminderde, was het Iran dat het machtsvacuüm op vulde. De sjah wist in korte tijd een leger (honderden tanks, hovercrafts, een moderne mari ne, een supersonische luchtvloot) op te bouwen dat niet alleen als afschrikkingsmacht tegen de Sowjet-Uniie was gericht, maar vooral als beschermer van de zeer kwetsbare olieroutes van de Per zische Golf ("Arabische Golf' zeggen de Arabieren) naar de In dische Oceaan. In eerste instantie gaf dit aanlei ding tot grote spanningen met het pro-Russische Irak en met Saoedi-Arabië - de andere öliegi- gant aan de Golf - dat in een felle ruzie met Iran was gewikkeld over de vraag wie voor regionale "politieagent" moest spelen. De laatste jaren zijn in deze politie ke toestand duidelijke verande ringen ingetreden. De olieprodu cerende Arabische landen von den gemeenschappelijke belan gen met Iran in de OPEC. In plaats van over rivaliteit en drei gende Iraanse militaire over vleugeling, ging men steeds meer praten over de noodzaak van een Arabisch-Iraans Golf-pact, waarin alle Golf-landen hun mili taire middelen zouden combine ren om gezamenlijk de olieroutes te beveiligen en de Golf, ook in tijd van oorlog, open te houden voor de tankers. De complete doorbraak kwam in 1975 toen Irak en Iran hun ge schillen bijlegden en de belangen van de door Teheran gesteunde Koerden in Noord-Irak "inge ruild" werden voor Iraakse er kenning van de Iraanse grens. De Irakezen zetten hun claims op de Arabisch sprekende Iraanse pro vincie Arabis.tan in de ijskast. En zo is een situatie ontstaan waar bij Iran redelijk goede betrek kingen heeft met alle Arabische landen in zijn directe omgeving. Deze relaties zijn het best ge waarborgd wanneer de sjah aan het bewind blijft. Irak vreest een "Islamitische republiek" als buurland (Iran is voor 97 procent sjilttisch moslim) omdat dit on rust zou kunnen veroorzaken on der de sjiïttische meerderheid in Irak die politiek overheerst wordt door de soennitische elite in de regerende Baath-partij. Saoedi-Arabië wil ook niet dat, de sjah wordt afgezet omdat de machthebbers in de hoofdstad Riad een gemeenschappelijke doodsvijand in het "oprukkend communisme" zien, vooral na de pro-Moskou-coup in Afghanis tan: een ontwikkeling die niet alleen de sjah de stuipen op het lijf heeft gejaagd, maar ook de Saoedi's, die een verstoring van het machtsevenwicht in West- Azië vrezen. De Arabische wereld in zijn geheel ziet in Iran een bevriend (moslim) land, wiens leider, de sjah, per soonlijk zeer goede relaties heeft met verscheidene Arabische ko ningen en presidenten. Een links- nationalistisch regime als alter natief voor de sjah is niet aan trekkelijk vanwege de ongetwij feld grote politieke onrust die dat op langere termijn in Iran zelf te weeg zal brengen. Daarbij komt de grote onzekerheid over de po litieke wil van zo'n regime om de olieroutes, die ook Arabische olieroutes zijn, te blijven beveili gen. Bovendien willen de meeste Arabische landen de Sowjet- Unie uit de Indische Oceaan, Arabische Zee, Golf van Aden en Rode Zee houden, en militair zijn de Arabieren daar nog niet toe in staat, zonder hulp van Iran. Het Iran van de sjah. Karim Sanjabi, leider van het na tionaal front, de grootste opposi tiepartij van Iran, is zaterdag gearresteerd in het kader van de staat van beleg, hij zou de staats veiligheid in gevaar hebben ge bracht. De oppositieleider werd aangehouden toen hij een pers conferentie wilde geven. Vijftig journalisten waren getuigen van de gebeurtenis. Tegelijk met Sanjabi is ook de woordvoerder van het Nationaal front, Darius Forouhar, gearres teerd. Sanjabi was juist vrijdag in Iran teruggekeerd nadat hij in Frankrijk besprekingen had ge voerd met de in ballingschap le vende leider van de Iraanse sjiït tische moslems, Khomeini. Volgens een zegsman van het Na tionaal front had Sanjabi een op roep tot alle oppositiegroepen willen richten zich te verenigen in een 'breed strijdfront' tegen het bewind van de sjah. Volgens deze zegsman, Salamati, had Sanjabi een verklaring willen voorlezen, die hij in Parijs samen met Khomeini heeft opgesteld. verdacht dat hij, toen hij aan het hoofd stond van het in mei jl. op geheven ministerie van voorlich ting, rechtstreeks betrokken is geweest bij een lening van 12 miljoen rand (ruim 24 miljoen gulden) uit geheime fondsen van zijn toenmalige ministerie voor de oprichting van een Engelstali ge regeringsgezinde krant, 'The Citizen'. Eerder dit jaar had Mul der nog in het parlement de ver zekering gegeven, dat 'The Citi zen' geen overheidssteun kreeg. Mulder heeft in een radio-uit zending gezegd, dat hij 25 no vember het partijleiderschap in Transvaal zal opgeven. Door het leiderschap in de belang rijke provincie Transvaal prijs te geven heeft Mulder, die be schouwd werd .als de machtigste figuur in de Nationale Partij na de premier, zich beroofd van het middel, zich later nog eens naar de top te kunnen werken van de officiële hiërarchie. SN. t.b. v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" YVOLLO - Dekens van het Rode Kruis worden uitgedeeld aan in woners van de Ethiopische pro vincie Wollo. Daar heerst weer grote hongersnood, als gevolg van de droogte. Ook het district Tigre heeft van de droogte te lijden. In totaal worden in deze streken van Ethiopië ruim twee miljoen men sen door de hongerdood bedreigd. In Wollo zijn tijdens de verschrik kelijke droogte van 1972-1973 on geveer 200.000 mensen van honger omgekomen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7