De ons aan gemeente houdt t lijntje eidse agenda Adelbert- college De prinsen zijn er weer Onderhoudende 'avondmuziek' Toonkunstorkest Reugebrink stapt op Turken en Marokkanen vieren Offerfeest Ruilbeurs trekt veel bekijks Feestweek in nieuw ONDERKOMEN TIME OUT KOST ZEKER 250.000 PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 13 NOVEMBER 1978 2 WASSENAAR - Deze week heeft de feestelijke opening plaats van de nieuwbouw van het Wasse naar Adelbertcollege aan de Deylerweg. Na de officiële opening door staats secretaris De Jong van onderwijs en wetenschappen op 11 oktober worden nu allerlei festiviteiten rond het nieuwe gebouw georga niseerd. Deze waren na de offi ciële opening uitgesteld in ver band met het overlijden van een van de conrectoren. Het begin van het feestprogramma is een fakkeloptocht (19.00 uur) vanaf de plaats waar eens de voormalige huisvesting was, in de barakken aan de Wiegman- weg. De optocht gaat van daaruit naar het nieuwe gebouw. In de aula vindt daarna voor een grote groep leerlingen de premiè re plaats van "Romulus de Gro te". een toneelstuk onder regie van mevrouw Kuhlmann. Voor iedereen die het nieuwe ge bouw eens van binnen wil bekij ken zijn de deuren geopend op woensdag, van 17.00 uur iot 20.00 uur en donderdag van 12.00 uur tot 21.00 uur. In verschillende lokaliteiten zullen aktiviteiten plaatshebben zoals tentoonstellingen, films en dia- vertoningen, spelletjes en qui- zwerk. Zo kan men ook in de Franse afdeling van wijn en kaas genieten, in de Duitse van bier en worst en in de Engelse van thee en cake en in de klassieke sectie is een pizzeria ingericht. Voor de oud-leerlingen wordt er op zater dag vanaf 15.00 uur een reünie gehouden. De peuterspeelzaal in de Julianaschool. Een lid van de oudercommissie "We laten ons vooreerst niet uit de Julianaschool verdrijvendesnoods bezetten wij het gemeentehuis" Peuterspeelzalen verwijten Oegstgeest laksheid OEGSTGEEST - "Wij zijn gewoon gefrustreerd door de lakse houding van het gemeentebestuur van Oegstgeest. We hebben het gevoel aan 't lijntje te worden gehouden met vage beloften en toezeggingen maar verder gebeurt er niets" Dit zijn de verontruste woorden De tien jaar geleden opgerichte van voorzitster De Boer van de Stichting Peuterspeelzalen Oegstgeest. die in het komend vooijaar ernstig ruimtegebrek boven het hoofd hangt. Carnavalsfeesten in de Leidse regio Prins Henk uit Warmond met zijn prinses Anne OEGSTGEEST - Het pro gramma van René Verhoeffs Toonkunst Orkest, - een bij drage in de lijst van "Avond- muzieken" in de Groene Kerk - had het accent speciaal op blaasinstrumenten. #Uitge- zonderd de Kuhnau-vlriaties van Hendrik Andriesse, An- driessen de vioolgroepen de stromen leiden, met name ook in de bijbehorende Fuga. In de jaren vijftig wezen tal van recensies "hun" zwakke plek in het werk aan. De va riaties zouden te vrij tegen over het thema staan. Een en kele zei onomwonden "mees terwerk" en zo moet Verhoeff het ook erkennen, zoals hij erachter stond. Loffelijk ge daan, de echte wat elegische toonspraak van het hart, die Andriessen kenmerkt. De rest deed meer aan als gele- genheidsmuziek, ook wel het Fagotconcert in d van Vivaldi door de overwaarde, die de fagotklank in de kerkakoes- tiek verkreeg. Verder het Quartett in d voor blazers en continuo van Telemann, on derhoudend zoals bijna alles wat van zijn 2000 werken ge drukt is. Een kostelijke pro gramma-vulling blijft, Schu bert's "Hirt auf dem Felsen" voor orkest en een klarinet solo, die zich in alle registers fonkelen laat, geflankeerd door een prachtig liggende virtuoze sopraanzang, die door de beroepsartiste Chris tine Harvey met opmerkelijk gemak langs zuivere banen werd geleid. Maar wat ten slotte te denken van "Quin- tett h moll op naam van Loeillet voor blazers en con tinuo bij vervalste jaartallen? Engelse uitgevers vooral hebben destijds flink ge zwendeld met muziekstuk ken. Terecht vonden, allen sterk in hun verklankingen staande, de fagotist Maarten Vonk. de klarinettist Jan Wisse en Henny Vossen, cembaliste, veel bijval. WARMOND ZOETERWOUDE WASSENAAR OEGSTGEEST - Hier is ie dan, de eerste carna valsprins van Warmond, de 40-ja- rige Henk Barens, die zaterdag avond (de elfde in de elfde om elf uur elf) door de splinternieuwe carnavalsvereniging "De Bille- prikkers" werd geproclameerd in het Stationskoffiehuis, de drukke avond werd ingeleid door de carnavalsvereniging "De Soppers" uit Mariënhaven die mee geholpen hebben bij de op richting en de voorbereiding van het carnavalsseizoen van de "Billeprikkers" die het per slot van rekening voor het eerst doen De "Soppers" vieren dit carna valsseizoen hun eerste lustrum Zoeterwoude In Zoeterwoude is zaterdagavond de tweede regent over het rijk der Hangkonten bekend gemaakt. Prins Cornells de eerste is dat geworden. Prinses Jeanette (ook de eerste) zal hem met een volle dige raad van elf het komende seizoen terzijde staan. Peter Popma die zich erg verdienstelijk maakte binnen de werkgroep "Casa Matra", viel de eer te beurt benoemd te worden tot ere- hangkont. Wassenaar In Wassenaar geen verandering in de hogere carnavalskringen. Kees- de Vogel is gewoonweg carnavalsprins gebleven van de Wassenaarse carnavalsvereni ging de Deylknotsen. Kees IV werd in een enorm post pakket het "Praethuys" op Duin- rell binnengebracht. Zijn bege leidster, die hem terzijde moet staan, is Wil Teeling geworden. Zij zal de komende tijd als prin ses Bea IX door het leven gaan. Afgelopen jaar traden de Prins en de Deylknotsen maar liefst 84 maal in het openbaar op zowel in als buiten Wassenaar. Stichting beheert momenteel twee peuterspeelzalen in Oegst geest waarvan een is gevestigd in de voormalige Julianaschool aan de Endegeesterstraatweg. De gemeente Oegstgeest heeft eni ge tijd geleden dit gebouw aan Leiden verkocht, die het zoals het er nu uitziet in de lente van 1979 zelf in gebruik wil nemen. De zes tig peuters die daar nu in och tend- en middaggroepen worden opgevangen, zouden dan ergens anders onderdak moeten krijgen maar waar weet nog niemand. Montessorischool 'Er is ons al veel voorgehouden gaat mevrouw de Boer verder, "maar steeds ketste dat dan weer om een of andere reden af. Het laatste wat in het vooruitzicht werd gesteld was het inmiddels leeggekomen gebouw van de voormalige Montessorischool. Hiermee waren wij zeer ingenomen omdat de plaats van dit gebouw in Oegstgeest zeer gunstig ligt. Mooi centraal ten opzichte van de flats en met een prachtige, be schutte speelplaats erbij. Maar na de overname van het ge bouw door de gemeente is geble ken dat het in zeer slechte staat van onderhoud verkeert. Met name het dak en de goten vragen om ingrijpende reparaties, die zoals verteld wordt, wel tegen de drie ton gaan kosten. Dus is nu maar de vraag of de gemeente de ze hoge reparatiekosten waard vindt om aan het gebouw te be steden. Al met al verkeren wij nu in een zeer onzekere situatie over waar wij in het voorjaar naar toe kunnen" Contacten Mevrouw de Boer legt uit dat de achtergrond van het plaatsen door de ouders van peuters in een peuterspeelzaal in Oegstgeest maar voor een zeer klein gedeelte is omdat de moeder werkt. "Het gaat om de contacten van peuters met elkaar", zegt zij. "Juist tegen de kleuterschoolleeftijd is het belangrijk dat de kleine kinderen leren met elkaar om te gaan, te spelen, enz." En schoolarts Monné voegt daar aan toe: "Vroeger waren er grote re gezinnen en daarin vonden de meeste kinderen voldoende so ciale contacten met broertjes en zusjes, om zogenaamde sociale vaardigheden op te doen. De te genwoordig veel kleinere gezin nen bieden hiertoe veel minder mogelijkheden. En dit kan zelfs tot aanpassingsmoeilijkheden op de kleuter- en lagere school lei den", voegt zij hier aan toe. 'Ook wordt er wel eens gezegd dat in het "rijke" Oegstgeest de ou ders de kinderen alles kunnen bieden maar ook hier wonen ge zinnen op te kleine flatjes waar voor het spelen in een grote ruim te met andere kleine kinderen erg belangrijk is. Want als kind in je eentje tussen het antiek op groeien dat is toch niets dat moet duidelijk zijn", aldus schoolarts Monné. Kantines Het deze week door gemeente raadslid Van Veen aangedragen alternatief om het ruimtegebrek met de overdag leegstaande kan tines van sportverenigingen te lenigen legt het bestuur is on- praktisch opzij. Wij weten wat dat betekent", zegt mevrouw de Boer, "want tien jaar geleden zijn wij ook begonnen met de peuteropvang in de kanti ne van een voetbalvereniging. Maar het elke dag weer inrichten en uitruimen van zo'n kantine vraagt wel erg veel van de leid sters. Tevens is het zo dat zo'n speelruimte psychologisch en pedagogisch verantwoord is in gericht. Die situatie kun je nooit bereiken als je iedere dag weer opnieuw moet inrichten", aldus de Boer. 'Het teruglopend aantal kinderen op de kleuterscholen leek voor ons een mogelijkheid te bieden de dan leegkomende lokalen voor peuteropvang te gebrui ken", gaat zij verder. "Maar als een kleuterschool een lokaal overhoudt wordt die meestal zeer snel als speellokaal voor de kleu ters ingericht en ook is de inspec tie voor het kleuteronderwijs in de Leidse regio erg tegen die in tegratie van kleuters en peuters Ook hebben wij eigen nieuw bouw van een gebouwtje over wogen", legt mevrouw de Boer uit", maar dat bleek veel te duur temeer daar dan de gemeentelij ke subsidie zeker zou moeten worden verdubbeld". En de han den van mevrouw de Boer gaan hierbij met een hulpeloos gebaar omhoog. WASSENAAR - Een nieuw onder komen voor 'Time Out', de Was senaarse jongerensociëteit die op het ogenblik in de kelder van een school huist, gaat minimaal 250.000 gulden kosten. Als het te verbouwen gebouw qua inrich ting op niet al te ingewikkelde wijze kan worden aangepast aan ded nieuwe bestemming, moet zeker op deze prijs worden gere kend. Vereist de aanpassing van een bestaand gebouw meer in grijpende verbouwingen dan komt'men op 500.000 gulden en nieuwbouw zou 750.000 gulden gaan kosten. Dit zijn globale kos- tenberamingen die van deskun dige zijde voor Time Out' zijn opgesteld. De campagne van de jongerenso ciëteit voor de oplossing van twee grote problemen (de aanstelling van een beroepskracht en betere huisvesting) begint langzaamaan successen op te leveren. Over subsidie voor een beroepskracht door de gemeente zal de Wasse- raad volgende week beslissing nemen, onderwijs, cultuur en recreatie heeft al positief ge reageerd. Vrijdagavond kwam ook veel be grip van de kant van elf aanwezi ge raadsleden op de speciaal door 'Time Out' in 'hun' kelder beleg de bijeenkomst waarop gepraat werd over het huisvestings probleem. J an van der Sluis, secretaris van het stichtingsbestuur zette op die avond waarop alleen de Partij Wassenaar ontbrak, een misver stand recht uit de toegezonden informatie en uit de schetsteke- ningen voor een nieuw onder komen is door velen de conclusie getrokken dat Time Out bij voor keur gehuisvest zou willen wor den in het gebouw Nijevelt, het vroegere politiebureau aan de Van Zuylen Van Nijeveltstraat. De voorkeur van het bestuur en staf gaat echter uit naar het schoolge bouw aan de Van Heeckeren- straat, terwijl er ook nog twee an dere alternatieven openblijven: het gebouw Sion aan de Violie- renweg (wat dan ingrijpend uit gebreid zou moeten worden) en de boerderij Bos in het gebied "Ter Weer". Uitdrukkelijk werd van de zijde van "Time Out" gemeld dat men de nieuwe ruimte, voor zover die niet gebruikt wordt als jeugd- en jongerensociëteit, beschikbaar wil stellen voor andere activitei ten. voor de jongere jeugd, of voor bejaarden. In de komende begrotingsbehan deling in december zal moeten blijken of een oplossing voor het huisvestingsprobleem op korte termijn zal worden gevonden. LEIDERDORP- De opwinding die Koos Reugebrink tijdens de laat ste raadsvergadering in Leider dorp ten toon spreidde, heeft een staartje gehad. Reugebrink heeft zijn funktie van voorzitter van de commissie voor beroep- en be zwaarschriften er aan gegeven, omdat hij het niet eens was met het gedrag van het gemeentebe stuur. Het college passeerde na melijk vorige week Reugebrinks commissie en vroeg advies aan de juridische afdeling van het ste- debouwkundig bureau van de gemeente. Reden voor Reugebrink in een brief aan het college zijn besluit om op te stappen bekend te ma ken. Hij wenst tevens zijn sollicitatie de binnenkort moet worden s gesteld, als niet geschreven te be schouwen. Bezetting 'Maar we zullen ons vooreerst ze ker niet zomaar uit de Juliana school laten verdrijven hoor, zegt een enthousiast lid van de oudercommissie. En strijdvaar dig: "desnoods bezetten wij het gemeentehuis"!. commentaar van de verant woordelijke wethouder nieuw bouw Blom is sussend alhoewel zij ook de moeilijkheden beseft waarin de peuterspeelzaal ver keert. "Maar de mensen moeten Deseffen dat wij ook maar niet één, twee, drie een ruimte be schikbaar hebben," zegt zij. "Het is nu eenmaal moeilijk om een gebouw te vinden met zulke gro te ruimten als de stichting nodig heeft. Maar over enkele weken weten wij wat het reparatieplan voor het Montessorischoolge bouw behelst en hoe hoog de kos ten zijn die er aan zijn verbonden. Misschien is een voorlopige repa ratie voldoende om het gebouw tenminste nog enige tijd in stand te kunnen houden zodat de peu ters daar in kunnen. Want op de lange termijn gezien is het hele maal geen groot probleem omdat er toch schoolgebouwen, die in betere staat verkeren, leeg zullen komen", aldus Blom. HANS JONDERS De offerdienst in de oude Gymzaal in Leiderdorp waar de voorganger de talrijke Turkse gelovigen toespreekt LEIDERDORP/LEIDEN - In de oude gymzaal in de Leiderdorp- se wijk Zijlkwartier hielden Turkse gastarbeiders uit de Leidse regio zaterdagochtend het jaarlijkse offerfeest dat naast een offerdienst het slach ten van schapen inhoudt. Na de dienst gingen de aanwezi gen naar het Leidse slachthuis om daar een schaap te laten slachten. Het gaat hier om een gebruik dat te vergelijken is met hetgeen in de bijbel staat be schreven over het offer van Abraham (die zijn dierbaarste bezit, zijn zoon, moest offeren). Zo schaft iedere Turkse gelovige een schaap aan dat tijdens het jaarlijks terugkerende offer feest wordt geslacht. Y. Kücüksen, tolk en woordvoer der van de Turkse gastarbei ders, vertelde dat de Turkse ge lovigen erg gelukkig zijn met de nieuwe gebedsruimte in de gymzaal, die tijdelijk mag wor den gebruikt, nu de oude "mos- Oegstgeest In Oegstgeest ook een beetje car naval of beter gezegd een beetje veel, want voetbalvereniging UDO vierde zaterdagavond in het Camphuys massal een carnavals feest. Dat stond in verband met het veertigjarig beslaan van deze voetbalclub. Zo'n 300 aanwezi gen deden nu eens wat anders dan voetballen. SASSENHEIM - De streekbeurs voor postzegel- en muntenver- zamelaars in Sassenheim trok za terdag honderden belangstellen den uit de gehele kust- en bollen streek en uit steden als Den Haag, Leiden en Haarlem. De jongste ruillustige was de 10-ja- rige Frank Schaap, jeugdlid van de Sassenheimse vereniging van postzegelverzamelaars. Verge zeld van zijn 12-jarige broer Rob en z'n vader en gewapend met zijn collectie kwam dit philathe- hstengezin de ruilbeurs bezoe ken. kee" in het voormalige barak kenkamp aan de Zijldijk wordt gesloopt. Moslimvereniging 'We hebben nu nog het oprichten van een moslimvereniging in voorbereiding. Volgende week gaan we naar de notaris om alles vast te laten leggen. De moslim vereniging zal zich gaan bezig houden met onder andere de ko- ranlessen. Zodra we een vaste geestelijke voorganger hebben zal op elke vrijdagmiddag een dienst worden gehouden". Kücüksen hoopt dat er binnenkort een meer definitieve moskee ruimte gerealiseerd wordt: "We hopen op financiële steun van Leiden en Leiderdorp. De eerste aanzet is al gegeven. De collecte van afgelopen zaterdag bracht maar liefst 2682 gulden op. Een gedeelte wordt gebruikt om de gymzaal te onderhouden, ter wijl het grootste deel nu al be stemd is voor een nieuwe mos kee". Marokkanen Marokkaanse moslims vierden za terdag in Leiden het mohamme daanse offerfeest. In de moskee in het Van Wijk-complex aan de Vestestraat kwamen 's morgens zo'n honderdtwintig moslims bijeen voor een gebedsdienst. Deze viering gaat strikt vooraf aan het eigenlijke offerfeest, dat een belangrijke religieuze ge beurtenis voor de moslims is. Aan de gebedsdienst werd deel genomen door Marokkanen uit de hele Leidse regio. Na de gebedsdienst gingen de mensen naar hun slagers om een ram te halen. In ieder Marok kaans gezin wordt met het offer feest een ram geslacht. De reli gieuze slachtingen werden voltrokken in het ge- ntclijke slachthuis. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Bos j huizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 14.30 uur. Troef, Noordeinde 2a, fotografie; yoga, Nederlands, 19.30-21.30 uur; huisvrouwengroep, di. van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, yoga; t'ai chi, 19.30 uur; gitaar; j Go-club, 20 uur. Breehuys, Breestraat 19, ma., di., do en vr. overblijfsoos, 12-13.15 uur. Kantine NEM, ingang 5 Meilaan, ruil- en veilingavond "De Post- j zegelvrienden", 20 uur. 't Bruggehoofd, Steenschuur 11, amateurfotografie, 20 uur. Leidse Schouwburg, Tsjechisch folkloristisch ensemble Broln, 20.15 uur. Stadhuis, cie. algemene bestuurlij ke aangelegenheden, 20 uur. Internationaal House, Rapenburg 6, Dante Aliglieri, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. be stuurszaken, 20 uur. Apotheken De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen door Apotheek Her- dingh en Blanken, Hogewoerd 171, Lei den tel. 120502: Apotheek Beker, Lijt- weg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men, uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp-Zoeterwoude-Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur, tel 410131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7 ,tel 154500. Voorschoten - Gezondheidszorg, v.d Waalslaan tel. 4641. Warmond - Zr. C.J. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687 Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. van Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement Kwartaalabonnement per post Jaarabonnement J aarabonnement per post Losse nummers Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. f 41,75 f 59,60 fl 55,50 f226,90 f 0,60

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2