BY Amstelveen graaft tegen Leiden z'n eigen graf Rugbyers DIOK helpen KMD in vernieling... Handbalsters Foreholte weer ten onder In twaalf minuten tijd van 53-50 naar 91-59... Trotters in derby de sterkste MAANDAG 13 NOVEMBER 1978 SPORT SPQRT LEIDEN - Hennie Blom, de coach van Parker Leiden die met zijn ploeg deze weken vele overuren moet maken had al die drukke werkzaamheden te spijt zaterdagavond best nog wel tijd voor een extra biertje. Peter PaulMaassen (12) is zijn tegenstander Kees van Diest te snel af. Trotters won met 97-59 de derby tegen Luba. LEIDEN - In de rayon eerste klasse stond zaterdag de der by Nijssen Trotters tegen Lu- ba op het programma. Het werd een verwachte over winning voor lijstaanvoerder Nijssen Trotters met de iets geflatteerde cijfers van 97-59. Lange tijd zag het er naar uit, dat Luba tegen de torenhoge favoriet een redelijk resultaat zou boeken, want na een rust stand van 41-30 stond na tien minuten spelen in de tweede helft nog een alleszins accep tabele 60-48 stand op het sco rebord. Toen echter knapte er iets bij Luba en het in de breedte toch wel beduidend sterkere Nijssen Trotters kon in de eindfase nog naar een ruime overwinning uitlopen. Topscorers Nijssen: Maassen 17, Moerer en Plomp 16 en Berendsen 14. Topscorers Luba: Van Zandwijk 14, Ross 13 en Verbeek 10. In de eerste divisie boekte LISC een be langrijke 88-85 zege op naaste concurrent Hoofddorp. In de eindfase van dit enerverende treffen toonde LISC zich juist de betere ploeg. In de eerste divisie dames kreeg Parker Leiden een fiks pak slaag van het zeer gerouti neerde Blue Stars. Na een ruststand van 52-15 werd het uiteindelijk 108-36 voor de Amsterdamse dames. Blue Stars, met een aantal ex-in- ternationals in de gelederen, toonde zich op alle fronten de betere van P/Leiden, dat het met name in fysiek opzicht moest afleggen tegen de wel haast zekere kampioen van de eerste divisie. Op geen enkele manier konden de Leidse dames in hun spel komen met als gevolg een roemloze te rugtocht naar de kleedka- WATERINGEN - In de ereklasse van de rugby- competitie behaalde DIOK in de uitbeurt tegen KMD een 3-41 monsters core. Ook LSRG kwam in de promotieklasse tot ruime winst. De studenten versloegen het Groningse Be Quick met 29-6. Het pas opgerichte The Bassets uit Sassenheim blijft zijn partij in de tweede klasse goed meeblazen. Het Heemsteedse HBC moest het met een 12-0 nederlaag aan den lijve ondervinden. DIOK DIOK heeft het duel tegen KMD vanaf het begin gecontroleerd. Weliswaar trachtten de Westlan ders in het losse werk nogal eens gretig uit te halen, maar dat "krachtwerk" leverde niets op. Integendeel. Een penalty na een obstructie stelde Kees Koemans in staat zijn ploeg de leiding te geven. Kees Ashman scoorde na een doorbraak 0-7 en nadat Kees Koemans naar behoren had ge converteerd, was het pleit voor KMD in feite reeds beslecht. Wat zeker het geval was, nadat Koe mans en Sexton Dick Altink de weg naar 0-13 hadden gewezen. KMD kwam er op dat moment al lang niet meer aan te pas, wonnen geen enkele bal in line-out en scrum. Bon del Prado versnelde het aftakelingsproces van de Wa- teringse ploeg door in zijn eentje over het veld te sprinten en ver volgens een try te drukken. Kees Koemans knalde beide conver sies tussen de palen, waarna DIOK nog voor rust met 0-21 leidde. KMD mocht wegens een off-side gegeven penalty tegen- scoren (3-21), waarop DIOK het heft andermaal in handen nam. Bob del Prado (2x), Gideon v.d. Born en Kees Koeman tilden de stand tenslotte naar 3-41 LSRG Hoewel LSRG gisteren tegen Be Quick bepaald niet tot zijn beste vorm reikte, hadden de Leidse studenten toch opvallend weinig moeite met de Groningers. De LSRG-voorwaartsen hadden ie dere bal in ruck en maul en won nen hiermee veel terrein. Maar zodra de bal in de driekwartlijn kwam, werd er te individualis tisch gespeeld en smoorden de aanvallen in de harde noordelijke defensie. Niettemin wisten Hans Siemens, Peter Siegers en Erik Blommenstein na uitstekende acties meerdere malen try's te fa briceren: 29-6. Niet alleen om te proosten op de dikke 117-89 overwinning op Am stelveen of op het herwonnen lei derschap in de eredivisie nu Den Bosch in Rotterdam punten liet liggen, maar vooral omdat hij weer vertrouwen had in het kun nen van zijn spelers. Met het oog op het eerste thuisduel in de Europa Cup tegen Badelona zei Blom dan ook: "Als we woensdag tegen Ju ventot ook zo'n helft kunnen draaien, rollen we die lui op. Natuurlijk is Ju ven tot geen Amstelveen en de Euro pa Cup geen competitie, maar toch; als de vorm er is bij ons en het vuur wil branden dan zijn we tot veel in staat. Wat wij van avond lieten zien is in Nederland niet vaak te aanschouwen." Uniek Dat laatste was absoluut waar en wat de rond 800 toeschouwers za terdag in de Vijf Meihal tussen de eerste en zesde minuut van de tweede helft voorgeschoteld kre gen mag zelfs uniek heten. In die fase ging P/Leiden tekeer op een wijze die bijna ongeloofwaardig aandeed, zeker als men het over volle programma van de laatste tijd in ogenschouw neemt. Het ging allemaal zo geconcentreerd, agressief snel en goed, dat Am stelveen zowel letterlijk als fi guurlijk volkomen stilstond. Als een wals denderde Leiden door de Vijf Meihal, Amstelveen wan kelde, viel en kwam er helemaal 'plat' weer onder vandaan. De cij fers spreken voor zichzelf, speler/ coach van Amstelveen Roel Tuinstra daarna. Ruststand 53-50; stand na zes minuten in de tweede helft 77-50, Leiden 24 punten, Amstelveen 0. "Hier was dus niets tegen te doen. We moes ten dit gewoon over ons heen la ten komen." Gemeen Eigen schuld. Want dat was het. Amstelveen namelijk dolf min of meer zijn eigen graf, toen de ploeg het aan het eind van de (ge- lijkopgaande) eerste helft om on verklaarbare reden nodig achtte een serie ongewoon gemene overtredingen jegens enige Lei- den-spelers te begaan. Zo kwakte Tyronne Marioneaux de uitge broken Mitchell Plaat tegen de basket, liet Nico Boots Jim Woudstra opzettelijk struikelen en liep Jansen de juist opverende Arthur Collins onderuit. Met agressieve blikken in de ogen verdwenen de Leidse spelers dan ook met een voordelige 53-50 ruststand naar de kleedkamer. Belust op revanche. Amstelveen had Leiden (ongewild) wakker geschud. Vóór die paar inciden ten leek Leiden tenslotte in dro menland te verkeren. Het spe, in die eerste helft was in elk geval niet best. geweest. Slecht schieten Ondanks een soepel begin van Ar thur Collins zakte de ploeg van Blom vrij snel terug, omdat er net als afgelopen week in Zweden bedroevend slecht geschoten werd. Weliswaar kreeg Mario-' naux geen poot aan de grond bij Kip en kwam Tim Parker maar heel zelden los van Jim Woud stra, maar omdat Leiden zelf veel te veel pogingen nodig had en aan de andere kant Billy Banks de spel van de hemel schoot (hij kwam tot 39 punten) bleef Am stelveen gemakkelijk bij. Blom zocht zijn heil daarop in enkele wissels, maar moest die ook weer snel terugnemen, omdat Amstel veen na 33-33 zelfs op vier punten voorsprong kwam. De basis moest toen een voordelige rust stand bewerkstelligen, hetgeen inderdaad dreigde te lukken, tot ongenoegen van Amstelveen, dat dan maar andere wapens in de strijd ging gooien. Met als (ave rechts) gevolg een serie vrije worpen, tóch een voorsprong van Leiden, dat bovendien hardhan dig 'wakker' was geworden. Rekening De rekening kreeg Amstelveen ge presenteerd in die turbulente minuten na rust toen Leiden de vermoeidheid vam de Zweedse trip (die de nodige vertraging had opgeleverd) resoluut van zich af schudde om de boosdoeners een gevoelig lesje te leren. Opgepept nog door Blom ("de supporterts moeten waar voor hun geld krij gen, óók tegen Amstelveen) sloeg Leiden in een bloedstollend hoog tempo keihard toe. Het werd Am stelveen 'blauw' voor de ogen, zo snel ging de bal rond, zo wervelde Leiden, met Bruinsma, Woudstra en Plaat in de hoofdrollen .maar door. Pas toen Blom wat wissels toepaste kreeg Amstelveen weer wat lucht, maar inmiddels stond het al wel 91-59 na twaalf minuten 'totaal basketbal' van de hoogste plank. Nadat absolute uitblinker Sid Bruinsma (samen met Woudstra dan) voor 101-75 had gezorgd speelde Leiden de wedstrijd ver der rustig naar het einde, dat kwam bij 117-89. Commentaar van Blom: "Als ze tegen Badelo na zó loskomen laat ik de basis twintig minuten in het veld. Dat zou wel erg mooi zijn. In elk geval heeft deze westrijd veel positieve dingen opgeleverd." Scores Leiden: Bruinsma 31 (20 reb), Plaat 25, Collins 24, Woud stra 13 Score Amstelveen: Banks Foreholte-speelster Nel Geerlings gaat over de knie. LEIDEN - In de zaalhand balcompetitie boekten de dames van Foreholte een teleurstellend resultaat door voor de derde maal in vier wedstrijdzondagen het onderspit te delven. In de Sassenheimse sporthal "de Wasbeek" moesten Nel Geerlings c.s. dit keer de volle winst met 9-10 aan SDOL uit Luttenburg la ten. In de eerste helft was Foreholte de iets betere ploeg maar het ver schil kon mede door de flexibele SDOL-defensie niet in doelpun ten worden uitgedrukt. Met een 5-5 stand werd gerust. In de tweede rondgang startte Forehol te met een persoonlijke dekking op de gevaarlijkste Luttenbergse speelster. Nel Geerlings kweet zich naar veler mening uitste kend van die ondankbare taak. Het arbitrale duo dacht er echter anders over en dat had een aantal minuten uitsluiting voor Nel Geerlings tot gevolg. SDOL buit te haar numerieke meerderheid bijzonder knap uit en liep via 5-7 weg naar een 6-10 voorsprong. Foreholte kwam in de slotminu ten nog wel sterk terug maar bij 9-10 waren de vijftig speelminu ten voorbij. Voor Foreholte scodrden: Nel Geerlings (3x), Marian Mens (2x), Annemiek de Bruyn, Mariètte Siera, Leny van Beek en Elly Hoek. In de landelijke tweede klasse doet debutante HVS het boven verwachting goed. De Stompwijkse dames, met Ank van de Bosch weer in de gelede ren, hadden in Alkmaar weinig moeite met het té forse AVA; 23-13. Te weinig 38. AD VAN KAAM De dames van OASE kregen met het 9-9 gelijkspel tegen het sterke Westlandia in feite te weinig, om dat de ploeg uit Alkemade de wedstrijd maakte. Overigens heeft OASE de kans gehad de LEIDEN - In West IB van de korfbalcompetitie heeft het Sassenheimse TOP voor een daverende ver rassing gezorgd. Door de 6-5 overwinning op koplo per O WO veroverde Top de eerste plaats ten koste van O WO. Ons Eiland verstevigde de midden- mootpositie door een overwinning op Vitesse, terwijl Pernix in dezelfde afdeling niet verder kwam dan een teleurstellend ge lijkspel op rode lantaarn drager DSV. In West IC zijn de kaarten reeds lang geschud. Ons Eiland en Zuiderkwartier komen re gelmatig tot winst. Cres cendo verloor de belang rijkste wedstrijd tegen Blauw Wit. TOP-OWO 6-5 (2-3) Het Sassen heimse TOP verrast vriend en vijand. De ploeg van A6 Van Bruggen nestelde zich aan de kop van West 1B door de 6-5 overwin ning op OWO. Binnen zeer korte tijd stond TOP al tegen een 0-2 achterstand aan te kijken. Wijnand van Vliet ver kleinde de marge. OWO kwam nog éénmaal tot scoren, terwijl Hans Oudshoorn de ruststand op 2-3 bepaalde. Een duidelijk beter gemotiveerd TOP zette na rust OWO onder zware druk, wat in een verdiende 4-3 voorsprong re sulteerde. Nog éénmaal kwam OWO langszij, maar de Sassen- heimers hielden het heft in han den en kwamen door Ilse Wes terbeek en Jan Willem Simme- link op 6-4. In de ploeg van TOP viel invaller Harrold Simmelink op door zijn goede spel. De overi ge doelpuntenmakers waren: Ineke Westerbeek en Peter Si gaar. gen degradatiekandidaat DSV Alice Tieleman en Peter Kuiper moesten wegens blessures ver stek laten gaan. Op het typische Bussumse korfbalveld - onder de paalzone lag in een cirkel van 10 meter een gravellaag - startte Pernix voortvarend. Kees Bro ker liet 0-2 aantekenen, de Lei- denaars kwamen echter niet ver der dan 3-3 bij de rust. In de tweede helft was DSV wat ge vaarlijker en kwam zelfs met 8-6 voor te staan. Kees v.d. Kraan zorgde er echter voor dat Pernix toch nog één punt aan het duel overhield. Doelpuntenmakers: Kees Brokaar (4x) en Kees v.d. Kraan (4x). Vitesse - Ons Eiland 4-6 (2-2). Ons Eiland draait momenteel duide lijk beter dan vorig jaar. Door de overwinning op Vitesse bezetten de Brahmslaanbewoners een vierde plaats op de ranglijst. Tot de rust bleef Vitesse goed volgen. De doelpunten van Nan en Cobi Degenaars werden beantwoord met twee fraaie treffers van Vi tesse. Na rust kwam Ons Eiland op voorsprong door doelpunten van Barry van Duin, Wim Nijen- huis en Nan Degenaars. Vitesse kwam kort voor tijd nog goed te rug. Toen Coby Degenaars voor 4-6 aantekende was de strijd be slist. De Algemene-Rozenbuirg 11-5 (4-l).Onder grote belangstelling heeft De Algemene de laatste veldwedstrijd van dit jaar afge wikkeld. Ruud van Vliet toonde zich zeer schotvaardig want bin nen een spelperiode van 10 minu ten scoorde Algemene-Rozen- burg vijfmaal, waarmee Van Vliet bijna de helft van de Leidse doel punten voor zijn rekening nam. In de eerste helft liep het bij De Algemene nog niet helemaal naar wens. Met name het derde aan- valsvak had te veel tijd nodig om tot scoren te komen. Bij rust be zat De Algemene een 4-1 voor sprong. In de tweede helft liep het allemaal veel beter. Via 4-2 liepen de Leidenaars tenslotte uit naar 11-5. Doelpuntenmakers: Ruud van Vliet (5x), Wim van Vliet (2x), Joke Stouten (2x), Mar tin Filippo en Ruud Swaak. Quick-Zuiderkwartier 4-7 (2-4). Zuiderkwartier heeft de ongesla gen positie weten te handhaven. De overwinning kwam erg moei zaam tot stand. Het stug op de man spelende Quick gaf de ploeg van Coach Wim Metselaar weinig ruimte en het scoren ging de geelblauwen zeer moeilijk af. Na 20 minuten kwam Zuiderkwar tier door Joep van Dam op 0-1. De ruststand 2-4 werd bereikt door doelpunten van Eric van Lunte- ren Ineke den Hertog en Dirk Jan de Kreek. In de tweede helft werd het voor de geelblauwen nog kri tiek, maar Els Lardé, Wil de Wit en Rens Henze brachten na 10 minuten de stand van 3-4 naar 3-7 en bezorgden Zuiderkwartier de verdiende zege. Blauw Wit '51 - Crescendo 10-9 (6-5) Crescendo is er niet in ge slaagd om de aanval op de lei derspositie af te wenden. Blauw Wit profiteerde van het zwakke Leidse spel en nam de leiding in 2C over van Crescendo. Het eer ste aanvalsvak van Blauw Wit 51 stichtte bij Crescendo zo veel verwarring dat het snel tot scoren kwam. Deze achterstand heeft Crescendo niet meer kunnen wegwerken. Bij rust leidde Blauw Wit met 6-5. In de tweede helft had Crescendo nog wel uit zicht op een overwinning. De in de 80ste minuut verkregen voor sprong (8-9) werd toch uit handen gegeven. Voor Crescendo scoor den: Louis Kok (4x), Ria Baak, Wilfred Cornelissen, Johny Huigsloot (2x) en Chris Dries. GERT GRESSIE Zaalvoetbal LEIDEN - In de Cleijn Duin hal in Katwijk worden vanavond voor de zaalvoetbalcompetitie twee duels afgewerkt. Om 20.00 uur Cleyn Duin tegen EKL Boys. 21.00 uur Glasbergen - Landwer volle winst binnen te halen, maar in de slotfase bij de stand 7-9 in het voordeel van Helma van der Geest c.s. raakte OASE onnodig in paniek met als resultaat dat de Naaldwijkse dames op de valreep nog op gelijke hoogte konden komen. Helma van der Geest (4x), Riet van de Poel (2x) Loes van der Geest, Margret Brugman en Lydia van de Poel tekenden voor de Alke- madese treffers. De heren van OASE kwamen tegen de reserves van Northa niet ver der dan een 25-26 nederlaag. Met wat meer "koppie gebruiken" zou dit verlies niet nodig zijn ge weest, immers met nog zes minu ten te gaan had OASE een 25-21 voorsprong Anton van Noort en Jos Stigter waren bij Oase het schotvaardigst met respectieve lijk tien en vijf treffers. Northa speelde in de eerste rond gang tegen het Rotterdamse Snelwiek duidelijk beneden haar kunnen. Een ruime 5-1 ruststand was daarvan dan ook het resul taat. Na rust probeerden de Noordwijkerhoutse dames met man en macht het tij te keren doch verder dan 8-7 kon de ploeg van Karei Caron niet komen. De zeven treffers kwamen op naam van: Leidy Vink (3x), Wilma Ap- pelo (2x), Jaqueline van Wetten en Nelleke de Jong. Teleurstellend De dames van MMO stelden teleur door tegen het Haagse HEC met 11-7 ten onder te gaan. De Hoog- madese dames waren zeker handbaltechnisch de meerderen, maar ze lieten zich teveel uit het spel brengen door de te ruwe speelwijze van de Haagsen. Daar arbiter Westphal de Haagse aan pak "gedoogde" ging MMO uit eindelijk met 11-7 "onderuit" Elly van Leeuwen (2x), Connie Elstgeest (2x), Adrie van der Meer (2x) en Gerrie van der Meer scoorden voor MMO. Zonder der geblesseerde Monique Plouvier kon Saturnus het niet bolwerken tegen HMSH. In de Apollohal te Oegstgeest bleven de Haagsen, zij het geflatteerd, met 4-15 in de meerderheid*. De vier Leidse treffers kwamen op naam van Ine Honsbeek. Trudy Gorrée, Willy Luiten en Ria van Hulst. De Leidse heren deden het een stuk beter. Tegen het sterke tweede team van eredivisionist Quintus (uiteraard versterkt met de zoge naamde algemene reserves van de eerste garnituur) trok een goed draaiend Saturnus verdiend met 20-18 aan het langste eind. Bij de rust keken de Leidenaars nog te gen een 9-11 achterstand aan. Voor de Leidse score zorgden: Anton Klok (5x), Henk Verwey (5x), Marian Deak (3x), Peter Waalwijk (3x), Wim van Leeuwen (3x) en Benno Nieuwenhuysen. Status kwijt De dames van HW'70 bleven met 8-4 de baas over het derde team van Hellas, na bij rust reeds met 5-2 te hebben voorgestaan. Ook de Voorschotense heren boekten de volle winst. Met 23-16 werd het derde team van Hermes bedwon gen. Het Wassenaarse Olympia is zijn ongeslagen status kwijt. In Noord wijkerh out moesten de punten met 22-11 aan Northa worden gelaten. Overigens was de wedstrijd door het te hard handig optreden van de ploeg uit Noordwijkerhout en het falen van de scheidsrechter het aan zien niet waard. De heren van MSV behaalden een verdiende 20-17 zege op het altijd moeilijk bespeelbare HMSH uit Den Haag. Het Katwijkse Rijns- oever tenslotte had geen kind aan het wel erg zwakke derde team vam Velo en zegevierde royaal met 6-36

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19