RCL weer op goede pad Weer deceptie voor Katwijk Noordwijk komt goed weg: 1-0 Lisser Boys te gretig Herstel van RBB bij SV'35 Voorbereiding doet Vonder en': 1-0 winst Nico van de Fange „uitgeschakeld"; nederlaag Ter Leede MAANDAG 13 NOVEMBER 1978 WADDINXVEEN - De ont moeting tussen Be Fair en Lisser Boys, de debutanten in de tweede klasse, heeft een volkomen verdiende 2-0 overwinning opgeleverd voor de Waddinxveners. Door het plaatsen van enkele snelle te genstoten besliste Be Fair de partij binnen een half uur. Lisser Boys bleek duidelijk te gretig. Het drong al vroeg in de wedstrijd veel te ver op. Op eigen helft speelde Be Fair de bezoekers werkelijk zoek en plaatste onder aanvoering van Wim Bron razendsnelle tegenstoten. Tijdens één van die acties moest laatste man Jaap Lingbeek van Lisser Boys zijn doelman te hulp schieten. Ten koste van een strafschop, die door Jan van Rijn feilloos werd benut 1-0. Niet zoveel later passeerde Wout Roskam doelman Nico Groeneweg voor de tweede keer. Hij maakte uitstekend gebruik van de ruimte die hem door de Lisser-defensie werd geboden. Vanaf dat moment speelde Be Fair een gewonnen wedstrijd. Lisser Boys had een duidelijk vel- doverwicht maar kwam niet tot scoringskansen. Be Fair was daarentegen gevaarlijker in de counter. Alleen het goe de keeperswerk van Nico Groeneweg voorkwam dat de Waddinxveense ploeg naar een nog grotere overwinning liep. WASSENAAR - Rijnsburgse Boys heeft zich een week na de misstap tegen Spirit weten te herstellen. Het thuisspe- lende SV'35 kwam er met een 0-2 nederlaag nog goed vanaf nu de Rijnsburgers negentig minuten lang het spel hadden gedicteerd. Waar Rijnsburgse Boys tegen Spirit de boot inging door de gebrekkige organisatie op het middenveld, daar voerden de Rijnsburgers juist daar de ta ken nu voorbeeldig uit. De weer presente Henny de Klerk en Gerrit van Egmond bezetten het verdedigings centrum, waardoor er met name voor Wil Groenendijk de mogelijkheid opdoemde om zich op het middenveld als creatieve pion te ontplooi- Desondanks konden de bollen streekbewoners het zwakke SV geen enkele maal echt on der druk zetten, zodat gesteld kan worden, dat de 2-0 zege vooral het gevolg was van de taktisch betere aanpak. In de eerste helft kwam RBB op een verdiende 0-1 voor sprong, toen Gé Perfors zich na een corner meester maakte van het ronde object Op han dige wijze hief hij het gevaar voor buitenspel van enige medespelers op door alleen tot de achterlijn door te gaan, waarna zijn trekbal door Henk v.d. Zwan beheerst werd afgerond: 0-1. Een score, die na rust werd ver dubbeld op het moment dat SV'35-Goalie Rob vd Linden de bal na een schot van Groe nendijk niet onder controle kon krijgen en Gé Perfors de zaken afrondde: 0-2. VEENENDAAL - Men zal waar schijnlijk een fikse sprong terug in de tijd moeten doen om in de historie van Quick Boys een ne derlaag aan te treffen zo zwaar, zo triest en zo pijnlijk als de blauw witte ploeg zaterdag leed tegen DOVO. De Veenendalers sloten de boeken bij 4-0, maar als de score nog ho ger was opgelopen dan had Quick Boys daar niet over te klagen ge had. Behoudens de eerste twintig minuten zijn de Katwijkers er eenvoudig niet aan te pas geko- Zij werden gemangeld en vervol gens de grond ingespit. DOVO was feller, beslister, vindingrij ker en bovenal veel en veel snel ler. Er zat, althans zaterdag, een volle klasse verschil tussen beide ploegen. Het zijn harde, koude woorden, maar het zou struisvo gelpolitiek zijn ze niet uit te spre ken. Kon Quick Boys helemaal geen verontschuldigingen aanvoeren voor de povere vertoning? Ten dele wel. Bart Zandbergen ont brak door ziekte, Cees van Rooyen viel al snel uit, het gemis van een Kuyt doet zich nog steeds ernstig gevoelen. In de rust verlo ren de Katwijkers bovendien hun doelman Theo Guyt. (Diens va der werd namelijk op de tribune onwel het liet zich aanvankelijk zelfs zeer ernstig aanzien. Er kwam, na lange tijd, een ambu lance het veld op en Guyt ging met zijn vader mee naar het zie kenhuis. Van Rijn nam zijn plaats onder de lat in na de lange rust. Maar het was niet de echte verkla ring voor Quick Boys' falen, want al ver voor de rust had DOVO de Katwijkers letterlijk en figuurlijk de mist ingestuurd. Trainer Arie Langendijk beriep er zich na af loop dan ook nadrukkelijk niet op. Hij wenste ook geen zonde bokken aan te wijzen. "Het meest betreur ik dat het zelfvertrouwen dat na vorige week aardig aan het terugkomen was door dit resul taat weer een stevige deuk heeft gekregen". In het vervangen van een aantal spelers ziet Langedijk weinig heil. "Ten eerste moet je dan maar betere spelers hebben, maar bovendien zit het daar vol gens mij niet in. Het team in zijn geheel draaide niet. Je schiet er dan weinig mee op hier en daar een speler te vervangen". Een van de lessen die Langedijk za terdag werd ingepeperd, was dat zijn eens zo granieten defensie kwetsbaar is geworden, vooral als het te maken krijgt met snelle manoeuvres. Van Tricht werd op rechts herhaal delijk voorbijgesprint door de bliksemschicht Ben Wormgoor, die zelf geen doelpunt maakte, maar in vrijwel alle treffers een belangrijk aandeel had. En ver moedelijk daardoor verloor ook Joep den Hollander zijn zeker heid. Hoewel de snelheid waarmee DO VO de acties ineenvlocht Quick Boys al dadelijk met grote zorg vervulde, deden de Katwijkers de eerse 20 minuten nog wel wat te rug. Maar toen al bleek de ver binding middenlinie-aanval zeer slecht te scharnieren. Teun v. d. Plas, Jaap Hoek en Jan v. d. Plas (die al vrij spoedig de niet goed op stoom komende Cees van Rooyen verving) waren al weinig op dreef en door gebrek aan steun van achteren werden hun ma noeuvres inhoudelijk steeds minder. Heerikhuisen (een der weinigen overigens die een vol doende haalde), Rienks en Hans van Duyn konden ook de bal niet vasthouden om enige ordening aan te brengen. Gevolg: zij wer den door hun Veenendaalse te genvoeters herhaaldelijk opge rold. In die situatie was het geen kwestie meer óf DOVO zou toeslaan, maar alleen wanneer. Theo Guyt hield de Veenendalers lang te gen. In de 26ste minuut ging ook hij onderuit. Bij een hoekschop van Wormgoor kon hij de bal niet ver genoeg wegslaan en Hylkema profiteerde direct. Negen minu ten later schoof Wormgoor de bal in een geweldig gat in de Kat- wijkse defensie. De vrijgelaten Cornelissen stoof er op af en maakte fraai 2-0. Daarmee was Quick Boys een ge slagen ploeg. Het aanvalsspel was en bleef te krachteloos om nog verdere illusies te koesteren. Navest (54ste minuut) en invaller V. d. Oosterkamp toonden het aan. Bij 4-0 liet Dovo het. RUUD PAAUW LEIDERDORP - Waar een donderspeech én, later, een gemoedelijk onder onsje al niet toe kan leiden. Vorige week donderdag nog 'schold' RCL-trainer John Huguenin zijn disci pelen de huid vol na de wanvertoning en de bla merende nederlaag van een dag daarvoor tegen de afdelingsclub SJZ (5-3). Zaterdagmorgen voor de wedstrijd tegen Volendam moest de spelersgroep el kaar in een rustieke omge ving weer 'terugvinden' Die keiharde en vriende lijke aanpak wierp tenslot te wel vruchten af. Promovendus Volendam werd daar de dupe van. De recreatie voetballers (aanvoerder Jan Jonk: "Wij voetballen voor de lol, het doet er niet toe in welke klas se. Wij trainen dan ook maar één keer in de week"), die met hun ongedwongen voetbal overigens voor geen enkele andere eer steklasser hoeven onder te doen, gingen met een 1-0 nederlaag de boot in. Al te gemakkelijk kwam die zege voor de ijverige Leiderdorpers niet tot stand. Volendam, dat met vier invallers (doelman Jonk, Koning, Kras en Leeflang waren geblesseerd) opereerde, wist RCL met het bekende koele en afwachtende spel lang van zich af te houden. Een blunder van doelman Rob Brouwer bracht de Volendammers echter op de knieën. RCL startte sterk, maar kon het overdonderende offensief toch niet langer dan vijftien minuten vol houden. In die korte periode verschenen de Leiderdorpers herhaaldelijk voor het doel van Brouwer, maar succesvol waren de pupillen van Huguenin in die fase nog niet. Al had vooral de poging van Sjoerd Teske in sa menwerking met Bennie Match-winnaar Johan van Duin lost een schot. Volendams laatste man Klaas Plat tracht dat te voorkomen Heemskerk een beter lot ver diend. Na Teskes lob werd de bal echter door de zwakke Brouwer via de onderkant lat uit het doel getikt, waarna Heemskerk in de herkansing tegen Brouwer aan schoot. Even daarvoor had Heemskerk (met de U VS'er Neu teboom de enige uit de Leidse re gio die voor het districtselftal West II is geselecteerd; de RCL- middenvelder speelt in dat team op de voor hem ongewone voor- stoppersplek) ook al pech, toen hij na een voorzet van Pierre van Gemeren tegen Brouwer aan schoot. Volendam het het niet alleen bij de afwachtende houding. Met name door het weifelende optreden van het anders zo hechte RCL-ver- dedigingsblok konden de Volen dammers af en toe iets terugdoen. Zo kon Jaap Zwarthoed gevaar lijk uithalen, nadat laatste man Koos Haneveld de bal aan hem verspeeld had. Haneveld was even later echter attent, toen hij op de doellijn een inzet van Appie Sier (RCL-goalie Brandt was al geklopt) verwerkte. RCL leek de tweede periode met een zelfde overdonderende of fensief te beginnen. Daaf Brandt wekte in elk geval de indruk, toen hij vlak na het beginsignaal vanaf 25 meter tegen de paal schoot. Niets bleek echter minder waar RCL behield wel het initiatief, iets wat Volendam graag toe liet, maar reële kansen sproten uit dat overwicht niet meer voort. De spaarzame aanvallen van de technische Volendammers hiel den meer gevaar in. Zo moest Haneveld ook na rust nog een maal redding brengen, toen Bram Brandt door Siem Koning geklopt was. Met een sliding voorkwam ausputzer Haneveld een achterstand. In die fase dreigde RCL weg te zak ken en leek de keiharde én ge moedelijke voorbereiding niet meer dan één punt op te leveren. Er werden wel aanvallen opgezet, maar die waren niet bepaald doortastend te noemen. Halver wege het tweede part leek ook spits Johan van Duin bezig aan zo'n krachteloze aanval toen hij vanaf het middenveld oprukte en van ver een slap schot de mist in stuurde. Vanuit die nevel zag Volendam-doelman Rob Brou wer de bal op zich afkomen. De invaller-goalie onderschatte de poging van Van Duin echter zo danig, dat hij op kinderlijke wijze over het leer dook: 1-0. De Volendammers moesten daarna de hen bekende speelwijze laten varen en zelf het initiatief ter hand nemen. Dat lukte wel, maar verder dan enkele goed lopende combinaties kwamen zij niet. WALTER OOMEN i S ASSENHEIM - Hoe belangrijk Nico van de Fange voor Ter Leede is, wees de wedstrijd tegen Nieuw Lekkerland weer eens uit. Trainer Buitelaar van Nw. Lekkerland had zijn middenvelder Tonnie van Wijk opdracht gegeven om gedurende de hele wed strijd Van de Fange te volgen. Van Wijk kweet zich uitstekend aan die taak, met het gevolg dat de Sassenheimers met de cijfers 0-2 verloren. In het begin leek het er helemaal niet naar uit te zien, dat Ter Leede zou gaan verliezen. De ploeg van trainer Turkenburg speelde gedurende de eerste 45 minuten in een zeer hoog tempo een aardige partij voetbal. Maar doordat de Nieuw Lekkerlanders in de tweede helft iets intelligenter speelden, scoorde niet Ter Leede, maar zij de openingstreffer. Een corner van Nieuw Lek- kerlander George de Boef werd slecht weggewerkt door Michiel Krop waardoor Cees de Bruyn zijn ploegmakker Arie van de Ham een ideale scoringsgelegenheid aan kon bieden. Van de Ham maakte daar handig gebruik van en bracht met een mooi schot zijn club aan de leiding. Doordat Van de Fange na deze tegentreffer nog nadrukkelijker zijn positie op het middenveld verliet en middenvoor van Harskamp ging steunen, werd de Lekkerlanders een overvloed aan ruimte op het middenveld gegund. Ze maakten er echter maar matig gebruik van, maar dat vond Buitelaar niet zo'n ramp. Buitelaar "Ik was allang blij dat we aan een 1-0 voorsprong kwamen, want dat hadden we nooit verwacht. Het was bovendien voor mij een groot raadsel dat Van de Fange zo ver voor zijn middenvelders uit voetbalde. Hierdoor wonnen wij met gemak de slag om het mid denveld" Tien minuten voor tijd voltrokken de Nieuw Lekkerlanders ten slotte definitief het vonnis. Een één-twee combinatie tussen De Boef en Cees de Bruyn werd door de laatste knap afgerond, waarmee de eindstand op 0-2 werd bepaald. HERMAN POOS KATWIJK - "Een deceptie". Zo betitelde Katwijks oefenmeester Frans v.d. Zeeuw de 0-1 nederlaag die zijn ploeg (zaterdag) tegen het bezoekende Rijsoord leed. Deze 0-1 betekende de zevende achtereenvolgende nederlaag voor de momenteel sterk naar hun vorm zoekende Katwijkse ploeg. Vooral in aanvallend opzicht komen de Katwijkers veel tekort. Ook zaterdag kon de Katwijkse aanval de Rijsoord-afweer slechts zelden verontrusten. Rijsoord, dat gezien de opstelling van slechts twee spitsen met weinig aanvallende bedoelingen naar Katwijk was gekomen, was in de eerste helft ook slechts zelden gevaarlijk in de buurt van de verdienstelijk keepende Rein Kazius te vinden. Zo kon de rust ingaan met een voor beide zijden aanvaardbare 0-0 stand. Na de hervatting was er een veel feller Rijsoord te zien, dat al na vijf minuten scoorde. Maar de goed leidende scheidsrechter Rosier had buitenspel geconstateerd van aanvaller Arie den Uyl. Kat wijk leek enigszins aangeslagen door het rappe begin van de tegenstander en het zich op eigen helft terugdringen, waar de verdediging de zaak goed onder controle hield. Katwijk was zelfs nog het dichtste bij een openingstreffer, in de vijfentwintigste minuut zette Piet Varkevisser goed door en bracht Adrie Koele- wijn in kansrijke positie. Koelewijn (beste man bij Katwijk) schoot goed in maar de toegesnelde Rijsoord-verdediger Ad Bos- schers kwam zijn reeds gepasseerde doelman Anton van der Steen op de doellijn te hulp. Na een half uur spelen liep Rijsoord- spits Ab v. Marion tegen een boeking aan. Na te zijn vastgehou den door aanvoerder Wim Guyt I (overigens niet de eerste keer) haalde de licht ontvlambare van Marion meteen maar uit, wat hem terecht op een waarschuwing kwam te staan. Vijf minuten later al nam van Marion sportief wraak. Na een schitterende rush vanaf de middellijn passeerde hij de kansloze Rein Kazius en scoorde de 0-1 die Katwijk nog dieper in de zorgen drukte. DINK BINNENDIJK Dortmund stopt penalty voor tumultueuze slotfase tegen Bennekom NOORDWIJK - Noordwijk-trainer John Eelman heeft er schoon ge noeg van. Wat hem betreft komt er zaterdag in het duel tegen ere- divisionist Volendam een einde aan het bekeravontuur. Eelman: "Ik hoop dat we met 6-0 of zoiets de boot in gaan, dan zijn we er tenminste van af'. Hij doelt daarmee op de verhoogde strijd lust, waarmee de Noordwijkers in de competitie worden gecon fronteerd als gevolg van de suc cessen tegen Fortuna Vlaardin- gen en Haarlem. Volendam-oe- fenmeester Jan Mak, die zaterdag de wedstrijd Noord wijk-Benne- kom (1-0) bijwoonde, wilde ove rigens weinig waarde hechten aan Eelmans woorden. Volgens hem zal Noord wijk toch wel ge motiveerd het strijdperk betre den. Bovendien is Noordwijk sowieso "een ploeg waar je niet lichtvaardig over moet denken", aldus Mak. "Het is een sterk col lectief, waarin alles is vertegen woordigd en zeker een ploeg die erg gevaarlijk kan counteren". Hij voegde daar nog wel aan toe dat hij tegen Bennekom niet het ech te Noordwijk had gezien. Dat was dan nog keurig geformuleerd, want Noordwijk mocht zich ach teraf gelukkig prijzen met de krappe 1-0 overwinning op Ben nekom. De inzinking, die vorige week culmineerde in een 2-0 ne derlaag bij Spijkenisse, zijn de Noordwijkers zeker nog niet te boven. Na de vlot verkregen voorsprong (een fraaie kopbal van Ruud Bröring) zakte de ploeg volledig in elkaar. Van de over schakeling van verdediging naar de aanval klopte zeker in de eer ste helft niets. Te vaak moest bij een tegenaanval worden gewacht op meer mankracht. Bovendien had het middenveld een comple te off-day. Passes van Hans West geest die goed terecht kwamen, waren op één hand te tellen en op links was Sjoerd Boot ook al niet bijster op dreef. Logisch gevolg was dat Bennekom eenvoudig bezit kon nemen van het middenveld en in alle rust aanvallen kon opbouwen. Die rust was trouwens veelal te groot. Te veel spelers werden ingescha keld, waardoor enige dynamiek volstrekt ontbrak. De Noordwijk- verdedigers konden daarom meestal het gevaar tijdig keren en bovendien stak doelman Dick Dortmundt weer in grote vorm. Bennekom had dus voor een groot gedeelte van de wedstrijd een veldoverwicht, daarmee ook direct Eelmans verwijten over teveel fanatisme ontkrachtend. Wat valt er immers op een flinke dosis gemotiveerdheid aan te merken als die uitsluitend in po sitieve zin wordt aangewend? De met veel minder talenten geze gende Gelderse ploeg zorgde er tenminste voor dat er wat leven in de brouwerij kwam. Zeker in de eerste helft liet Noord wijk het in alle opzichten afwe ten. Daar leek na rust verande ring in te zijn gekomen. Het tem po werd aanzienlijk opge schroefd, er kwam veel meer lijn in het aanvalsspel en dat bleek het juiste wapen. Bennekom moest terug en de ver dediging leek elk moment te kunnen bezwijken. Op het mo ment dat dat ook leek te gebeuren - Gerard Tio schoot een voorzet van Jan Willem Bogers tegen de paal - verdween de Noordwijkse dadendrang echter weer. Benne kom kon de touwtjes weer in handen nemen. Slagvaardigheid bleef echter ontbreken, al leek na een half uur Bennekom de toch wel verdiende gelijkmaker toe te vallen. Tio kon, nadat Dortmundt al verslagen was, een kopbal van Charles van Dijk alleen nog maar met de hand keren. Aanvoerder Hein Oelderik schoot de door scheidsrechter Bulthuis toege wezen strafschop echter te on zorgvuldig in. Dortmundt kon de bal vrij eenvoudig keren. Die misser bleek de inleiding van een uiterst tumultueuze slotfase. Het tot dan toe zeer sportief ver lopen duel ontaardde vooral door onbesuisd optreden van Sjoerd Boot (Eelman: "Boot raakte geïr riteerd door foute beslissingen van de scheidsrechter"). Nadat hij even daarvoor was genoteerd, was Boot ook betrokken bij het uit het veld sturen van Benne- kommer Wim van Kleef. Na een stevig kopduel vielen beide spe lers op de grond, waarop Van Kleef de Noordwijk-aanvoerder een klap gaf. Tegelijk met Van Kleef verdween ook Boot, die door Eelman tegen zichzelf in be scherming werd genomen. BART JUNGMAN De Bennekom-doelman plukt de bal weg voor het hoofd van Jan Willem Borgers.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17